als eerste-officier, A. Gelderman en H. A. C. Hydeman de luits. ter zee der 2de kl. J. M. van Wickevoort Cromme- hn, C. Fock, J. D. Alberda en L. G. Bouriciusdc adelborsten le kl. O. Ben der, E. R. Schultz, J. W. J. Baron van Haersolte en J. C. Canters; de le luit. der mariniers J. W Wijnands, de offic. van gezondli. le kl. J. F. Brast. de offic. van adm. le kl. C. V Veldman, de adj. adm H. B. van Dam en de officier-ma chinist 2e kl. J F. P. Nuboer Ned. Ver. tot afschaffing van sterken drank. De „Ned. Vereeniging tot afschaffing van 9terken drank" zal haar 64 ste alge- meene vergadering houden te Gronin gen, op Dinsdag 2 Aug. In die vergadering komen o. a. voor stellen aan de orde overhet aanstellen van een reizend agent voor 1899, deel neming in het waarborgfonds der kiosk voor drankbestrijding op de Nat. Ten toonstelling van Vrouwenarbeid, een op touw te zetten beweging tegen sterken drank in de cantines en verstrekking van sterken drank van overheidswege aan militairen, het uitgeven van een plaat gewijd aan de drankbestrijding, het verschaffen van zuiver drinkwater op straat, middelen tot vermindering van het alcoholgebruik bij in dienst zijnde spoorwegambtenarenuitzending van sprekers naar de afdeelingen, het aan dringen op krachtige maatregelen om alle gebruik van alcoholische dranken aan politio-agenten en spoorweg-ambte naren te verbieden, een onderzoek naar de meening van alle meerderjarige man nen en vrouwen over de wenschelijkheid, dat de openbare verkoop van sterke dranken alleen geschiede in de apo theek voor geneeskundige doeleinden op attest van den dokter Het hoofdbestuur wenscht. dat de ver gadering zich uitspreke over de volgen de motie „De algemeene vergadering, gehoord de debatten over de noodzake lijkheid om over te gaan tot de reorgani- I sat ie der Vereeniging in een Geheel- i onthoudersvereenigingerkennend het feit dat onder de leiding van het hoofd bestuur de propaganda der Vereeniging in de laatste jaren is gericht geweest op do bevordering der geheelonthouding spreekt uit de wenschelijkheid, dat op dezen weg worde voortgegaan en gaat over tot de orde van den dag." De begrooting voor 1899 is in ont vangst en uitgaaf opgemaakt op een be drag van f 4062. Voor de plaats in het Hoofdbestuur vacature-jhr. Orfct wordt door de geheel-onthouders-afd. Den Haag aan bevolen de heer J. Kat Wzn. te Amster dam. Uit Hunsingo schrijft men aan de „N. R- Ct." De zeehonden krijgen in de maand Juni jongen. Het is eene uitzondering als dat op het laatst der maand Mei ge schiedt. Do zeehond wordt eerst moeder op drie of vierjarigen leeftijdaltijd wordt één jong ter wereld gebracht. Het zoogen dei- moeder heeft, tenge volge dat het dier mager wordt, het jong daarentegen vel, zoodat ook jacht gc- V maakt wordt op de jongen. Ongeveer Augustus heeft de paring plaats ,en de mannelijke dieren doen verre reizen oni de vrouwelijke op te zoeken. De mannelijke dieren bevechten el kander dan op leven en dood en onge schonden exemplaren komen dan uiterst 1 zelden voor. lu Augustus verwisselt het dier ook van haar. Het is zeker aan velen bekend, dat de zeehond in zijn besten tijd prach tig geteekend is, en toch is er nog groote verseli: idenhcid in kleur. D.- zwarte, vlammende lijnen op den grijzen, glan seenden ondergrond doen wel eens zeg gen. dat de dieren eene tijgerkleur heb ben. maar dat zwart is ook wel eens bruinachtig. De vangst van zeehonden geschiedt vooral om de huid. Van sommige dieren die schoon geteekend zijn, wordt de huid zorgvuldig bewerkt de vinnen met de nagels blijven ongeschonden, de knevels aan den kop enz. Zulke fraaie vellen gaan naar liefhebbers .die ze als vloer kleed leggen in hun kamers. Vooral in Duitschland houdt men daar veel van. De badgasten op Borkum ,die herhaalde lijk op de zeehondenjacht gaan, laten de geschoten dieren alle op genoemde wij ze bereiden en nemen ze bij hun ver trek naar alle oorden van het Duitsche rijk mede. Ook hier bereide vellen kun nen onder dc badgasten koopers vinden. De vellen van zeehonden hebben waai de en in den loop dor jaren is de prijs er van gestegen. Zij dienen tot hel ver vaardigen van beursjes .tasschen, kof fers. gereiden van paarden enz. Die in dustrie zetelt in Duitschland en alle vel len van in Nederland gevangen dieren gaan daarheen. Jaar op jaar is er vol doende vraag naar die vellen uit Berlijn, Émbden, Frankfort, Munster, Wilhelms- liaven enz., maar nooit komt de vraag uit eigen land. en doet zich daar een kooper op, dan is het zeker dat. een Duit- scher er achter staat. Academische examens. Amsterdam. Propaedeutisch examen in de ge- neeskaude 8. de Boer en I. Bosman; 2e natuurkundig examen A. 13. Bu- kers; candidaats-exaraeu in de artse- nyberoid kunde S. van Heynsbergen doctoraal examen in de geneeskunde D. J. Kalkoene en J. Salomons. Leiden. Bevorderd tot doctor iu de rechts wetenschap de heer E. W. .J. Six, geb. te 's Gravenhatre op Stellingen. Door den beer R. van Hasselt, ad ministrateur-gedelegeerde van den Raad van administratie by de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, is aan alle ambtenaren en beambten der Maatschappij zijn portret in kabinet formaat, kopergravure, verzonden, met een begeleidend schrijven, waarin bij zyn dank uitspreekt voor de vele en veelzijdige bewijzen van waardeering, van ben ondervonden ter gelegenheid van zijn op 10 Juni jl. gevierd jubilee bij genoemde Maatschappij. Naar men verneemt gaat de hoofd commissaris van politie, de heer J. Franken, dezer dagen naar Berlijn. Parys en Londen om daar de politie corpsen in oogenscbouw te nemen. Met bet oog op de a.s' Inbuldigings- feesten zal in hoofdzaak doei van de reis zyn, zich te vergewissen van de maatregelen in bet buitenland geno men by groote feestelijkheden. Dit is een soort van geruststelling voor ben, die meenden bij de drukte der a.s. Amsterdamsche feesten, op een algemeene politie-ranselarjj te moeten rekenen, zooals die indertijd by de taptoe is voorgekomen. De staking der timmerlieden. Omtrent de staking der timmerlie den in bet Yan Lennepkwartier deelt men o. a. mede. dat de stand van zaken voor de stakers niet zoo gunstig is als zich in den beginne liet aan zien. Eerst toch scheen het of een gedeelte der patroons althans zou toe stemmen, doch thans is gebleken dat zjj vooreerst geen plan hebben toe te geven. Van de zijde der patroons wordt beweerd, dat de staking der gezellen geheel ongemotiveerd is. Ten einde liet tegendeel te bewijzen, zullen de timmerlieden hun houding voor het publiek uiteen zetten, op Zoodag a.s. 's uamidd. half een in 't gebouw „Fras- cati", alwaar een openbare vergadering wordt gehouden, waarin de gestelde eischennl. 10-urige werkdag, uur loon 25 ct. en verzekering tegen on gelukken, zulien worden toegelicht. Woeusdagavond vergaderden de bouwers, terwijl dienzelfden avond ook de aannemers hebben vergaderd. Wat zij hebben besloten, is niet met zekerheid te zeggeD. Intusschen bereidt het looncomité zich voor met verschil lende personeelen te vergaderen. Het comité doet verder een beroep op de solidariteit dor gezellende storting zal deze week f 0.25 per hoofd bedragen. Hedenavond zullen de storters ver gaderen iu „d'Geelvinck", om deloo- pende zaken af te doen. De staking dor timmerlieden in het Van Lennepkwartier te Amsterdam is weer in vollen gang, daar de pa troons die Maandag in de eischen van het loon-comité hadden toegestemd, dit gisteren weder turuggenomen heb ben. De staking der metselaars aan de kath. kerk, Ceintuurbaan, duurt voort. De metselaar die Maandagmiddag aan 't werk ging, heeft bet werk weer neergelegd; hy bedankte er voor op deze wijze te werken. Talrijker wordt het aantal werklieden om de arbei denden 's avonds naar huis te bren- Ambachtsonderwijs. De algemeene vergadering van de vereeniging voor Ambachtsonderwys in Drente, te Meppei gehouden, onder presidium van tiaren voorzitter den heer mr. H. Ömeenge, was ditmaai goed bezocht. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heeren dr. B. v. d. Meulen. districts-schoolopzieuer, De Groot, directeur der ambachts school te Alkmaar en E. Jelsroa, id. id. te Amsterdam. Deze vergadering was de eerste, waarbij een directeur tegenwoordig was, een directeur n.l. die voor de geheele vereeniging ais zoodanig was aangesteld. Dat dit voor de vereeniging ter be vordering der eenheid enz. van veel belang wordt geacht, ligt voor de hand. Uiervoor werd benoemd de heer Spandaw, gepens. O.-Ind. officier, na liet- bedanken van den heer Baron te Haarlem. Tydecs de bijeenkomst bleek, boe zeer bet streven van deze vereeniging op prys werd gesteld door Rijk, pro- viucie, gemeenten, vereenigingeu en particulieren. By de bescnouwing der proefstukken door de leerlingen iuge- leverd, bleek dat wel vooruitgang was te bespeuren. Donderdag is te 's Gravenhage ge vankelijk aangebracht en ter beschik king gesteld van den auditeur-militair, de voortvluchtige tweede luitenant De Bourbon, die sedert eenige jaren het garnizoen te Leeuwarden heeft verlaten. Na een verhoor in het huis van Bewaring te hebben ondergaan, is hy naar Leenwarden vervoerd. Do weesiurichting te Neerbosch vierde Donderdag haar 35e jaarfeest. De feestrede werd gehouden doords. Wiersma uit Amsterdam. Blybens het door den directeur over het afgeloopen jaar uitgebracht ver slag werden 26 jongens en 26 meisjes in de stichting opgenomen. Van de verpleegden gingen 27 meisjes en 33 jongens het maatschappelijk leven in De ontvangsten der inrichting bedroe gen f 115.026,45'/j, terwijl hare druk kerij een winst maakte van f 10.136.59. Noodlottige vechtpartijen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Altweert (Weert) een droevig drama afgespeeld. By eene vechtpartij werd aan H. Hansen door H. Stienen een steek met een mes in het onderlijf toegebracht, ten gevolge waarvan deze korte oogen- blikken later den geest gaf, terwijl A. Lenders twee steken in het lin kerbeen bekwam, die evenwel niet gevaarlijk zyn. De justitie vertrok gisteren der waarts tot bet doen van een onder zoek in loco. By eene vechtpartij te Nederwecrt werd Donderdag C. Manders eveneens levensgevaarlijk verwond. Als verdacht hiervan werden naar de gevangenis te Roermond overge bracht de drie gebr. Geuyer aldaar. §3ECHTSZ&IC£8tt In e Govert Plinckstraat. Heden werd voor de rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak van den officier van justitie tegen Joh. Alb. van Bronkhorst, oud 18 jaren, beklaagd in den avond van 29 Mei 1898 in het zg. bierhuis van J. G Smits in de Govert Flinckstraat no. 206, H J. v. Reeden een steek in de linkerborst te hebben toegebracht, waardoor het hart is ge troffen, welke verwonding den dood heeft tengevolge gehad Tn de rechtbank hadden zitting mr. H. Meincsz, voorzitter mr. G. W. ba ron van Imlioff en mr. B. Simons, rech ters, Het O. M. werd waargenomen door mr .Von Baumhauer. terwijl mr. \V. ridder van Rappard als griffier optrad In deze zaak waren 27 getuigen ge dagvaard w.o. drie deskundigen, tw. de heeren J. W. Jaeobi, J. C. Went en J. Wiardi Beekman, de commissaris van politie de heer v. d. Wielen, sectie Fer dinand Bolstraat, de moeder van den verslagens e. a. De verdediging wer dgevoerd door mr. L. W. van Gigch. Een getuige a déchar ge was opgeroepen. Van de deskundigen was dr. Jaeobi door omstandigheden verhinderd, zoo- dat, nadat de grifier voorlezing had ge daan van eenige rapporten en processen- verbaal, het eerst de heer Went werd gehoord. Deze deelde mede, dat de wond in elk geval doodelijk was en breeder was dan het ienunet van bekl.'s mes. maar dat die verbreeding kan zijn ont staan door het terugtrekken. Hoe het gebeurd is. Bek)., naar aanleiding van deze ver klaring gehoord, erkende aan het ten laste gelegde schuldig te zijn. Hij ver telde, dat hij op 29 Mei des avonds te ongeveer 7 uur met een paar vrienden is gaan rijden. Een van hen. zekere Noorlander, wou met alle geweld naar het bierhuis in de Govert Flinckstraat, en ofschoon de anderen liever bleven rijden, gaf men hem zijn zin. Men stap te met den koetsier aan het bierhuis uit en toen kreeg Noorlander dadelijk twist met zekeren F. W. Steines. Zij werden echter gescheiden en toen wilde oekl. met Steines vechten. Een stuk of zes personen haalden hem terug en hielden hem vast. Onder die perso nen waren de bierhuishouder en v. Ree- den. Een persoon, had bekl. bij de keel, zoodat hij bijna geen adem kon halen hij riep toen twee of drie malen „Laat mp los of ik steek," en na de derde maal stiet hij naar den persoon, die hem bij de keel had. Het mes. waarmee hij den stee ktoebraeht, behoorde eigenlijk niet aan belcl., maar aan zekeren Groote, van wien hij het geleend had. maar hij had vergeten het terug te geven. Toen men hem zoo te pakken had, haalde hij het uit zijn zak. Hoe hij liet open heeft gemaakt weet bekl. niet. Hij weet dat hij gestoken heeft en dat hij daarna lucht kreeg, maar bij weet niet zeker of hij iemand geraakt heeft. Ver volgens is bekl. door den bierhuishouder en zekeren Piesaar naar builen gebracht, maar hij keerde terug en tracteerde op bier: toen hoorde hij dat v. Reeden. ge naamd „Manke Hem", gestoken was. Toen -„e politie kwam zei hij dadelijk „Ik heb liet gedaan, maar op aandrang van de jongens en meiden nam hij dat terug en verklaarde dat hij bedoeld had dat hij meegevochten had. Het meisje Mina Carsten nam hem intusschen het mes af en wierp het in het privaat. Voor den rechtercommissa ris heeft bekl. later zijn bekentenis her haald. Get. Coerdes, een der vrienden van v. Reedeu zag het clubje- worstelenden en hoorde door een onbekende zeggen „laat los of ik steek", even daarna trad van Reeden achteruit en liep de straat op. Get. volgde hem, toen zeide v. R. „ik ben gestoken". Get. wilde hem naar een apotheker brengen, maar weldra zak te de getroffene ineen, met. de woorden „Chris, ik kan niet meer, ik sterf'. Na een vraag van den officier deelt get. nog mede. dat de verslagene, toen hij beid. vasthield .zei..Ik laat je niet vechtc-n Bekl. stiet toen met zijn hoofd en de verslagene zeide„Is dat nu voor mijn goeddoen V' Daarop volgden de woo: <Lu„Laat los of ik steek." De gebr. Loohuis en andere vrienden van v. Reeden getuigden, dat deze bekl. had vastgehouden, omdat hij zoo vecht lustig was. Zij misten even daarna v. R. en vonden hem op straat liggen. Hij kreeg reeds stuiptrekkingen en toen hij in de apotheek gedragen was, was hij stervende. Slechts get. Kooyman, ook een vriend van v. R„ heeft in bekl.'s hand een glinsterend voorwerp gezien. Toen bekend werd dat v. R. getrof fen was zei getuige tegen bekl „Dat zal niet goed met je afloopen," waarop deze geantwoord zou hebben „ze kun nen me allemaal afsterven. Ga mee, dan geef ik een glaasje bier. Ook de koetsier Piesaar legde zijn ver klaring af. Hij had geholpen bekl. buiten de deur te zetten en toen heeft bekl. hem met een mes gedreigd. Get. het bekl. toen los m het denkbeeld dat hij weg zou gaan, maar hij trok eensklaps zijn jas uit. wierp die in het rijtuig en ging weer naar binnen. Het meergemelde meisje Mina. Cars ten verklaarde o .m., dat bekl. haar het mes heeft gegeven om in liet privaat le werpen. Ondanks de tegenspraak van den beklaagde houdt zij dit vol, ook na dat de president haar er op gewezen heeft, dat een zware straf staat op het valschelijk bezwaren van een beklaagde. Een ander meisje bevestigt haar bewe ring. maar er bestaat verschil tusschen beiden over de meening of rechercheur Brouwer reeds binnen was of niet toen het mes weggemoffeld werd. Nog wei-den gehoord de man van het Liernurstelsel, die do messen vond Groote. die den bekl. het mes leende en dat wel om likdoorns te snijden, Noord- lander, die eigenlijk de oorzaak was dat men naar het bierhuis ging en Steines. die de oorzaak van den eersten twist w:n. Verder nog andere personen, die in liet bierhuis tegenwoordig waren, doch niets bijzonders meer konden me- dedeelen. De getuige a décharge H .Tuin, kon mededeelen. dat bekl. een oppassende jongen is. Get. is ketel makers voorman en heeft met bekl. gewerkt, die steeds stof tot tevredenheid gaf. Heden te 10 uur wordt de behande ling der zaak voortgezetdan is het O M. aan het woord. GEMEtiGQ 9S3EUWK Een landgenoot over den oorlog. In een particulier schrijven uit Ame rika deelt iemand, die eenige jaren ge leden op avontuur naar het verre Wes ten trok. het volgend mee uit Camp, Thomas, Chickamanga (Georgia) ..Lang vóór het uitbreken van den oorlog was de geestdrift reeds groot on der- de Amerikanen, om wraak te ne men over de daad .gepleegd door de Dons. nl. het doen springen van het schip de „Maine." Ook in deze plaats, Philadelphia., was de geestdrift groot en een compagnie werd gevormd om deel uit te maken van het groote leger van vrijwilligers, (lat Amerika op dit oogenblik heeft. Daar ik soms. schrijft hij, met de lui van de stad uit jagen ging en meestal als kok fungeerde, wilde men mij mee in 't leger hebben, om voor hun com pagnie te koken. Aangezien ik echter ge noeg werk aan de hand heb, weigerde ik herhaaldelijkdoch toen ik begreep, dat sommigen mijn weigeren aan bang heid toeschreven, nam ik 't voorstel aan en huurde terstond een ander, om op mijne zaken te passen. Ik ben dan op dit oogenblik kok van 't zooveelste regiment van dc Minnesota Volonteers. 't Verschil tusschen een vrijwilliger hier en in Holland is echter groot. Hier wordt een soldaat meer geacht dan een burger en een reis, zooals wij maakten van St. Paul, waar wij eerst 3 weken zijn geweest, tot Chickamanga, vergeet iemand, die haar mee heeft ge maakt. nooit en die haar niet heeft mee gemaakt, kan er zich geen idee van vor men. Wij verlieten St. Paul den 16en Mei om 4 uur. Ons regiment had drie trei nen, ieder van 14 wagens. De eerste wa gen was voor dc paarden, de twee vol gende waren voor de bagage en de andere slaapwagens voor soldaten en of ficieren. Drii maal per dag moest ik mijn boeltje klaar hebben voor 84 man. 't Eten bestond in den trein meest uit blikken cornedbeef, ham, spek en hard brood. Ook kregen wij aan de sta tions 3 maal per dag wanne koffie. Aan ieder station, waar wij stopten, werden wij overladen met bloemen en bouquetten, ons aangeboden door het schoone geslacht, terwijl do muziekcorp sen steeds aanwezig waren om ons te verwelkomen. Sigaren werden ons bij 't kistje vol toegeworpen en limonade en andere ver- frisschende dranken werden er uitge deeld. Zoo iets zou niet in Holland gebeu ren En dan, wat heeft een sol daat in Holland voor salarisU moet niet denken, dat ik dit schrijf, omdat ik Holland niet eer. Integendeel, ik zeg altijd nog. dat er geen beter landje is dan het onze. maar zulke contrasten zijn toch te groot, om niet vermeld te worden. Een soldaat krijgt hier 13 dollar per maand en in twee jaar 85 dollar voor kleeren. Hiervan kan hij nog zeer goed wat oversparen. Hij heeft natuurlijk dokter en medi cijnen vrij In tijd van oorlog komt cr 20 pet. bij. Er zijn hier verschillende soorten van inrichtingen, waar men voor niemendal den vrijen tijd zoek kan brengen. Wij zijn hier nu in de zonnige Zuider Staten, nl. Georgia. De thermometer staat van 10 tot 5 uur geregeld op of over 100 gr. Fahrenheit, doch naar mijn bevinding is 't lner geen ongezond kli maat. De nachten zijn koel en ieder kan een verfrisschenden slaap genieten. Er zijn hier in dit kamp. hot. bekende oorlogsveld van 18621865, circa 65000 man gekampeerd. Ieder regiment heeft 12 compagnieën, elke compagnie 81 man. benevens een 2e en een le luitenant en een kapitein. Wij hebben 22 tenten 2 voor de offi cieren en 20 voor de manschappen. Ik slaap met mijn tweeden kok iu een teut naast de keuken. Mijn salaris is 15,6 dollar van 't gouvernement en i)0 ct. van ieder man zoodat ik nog een beetje maak, gelegenheid heb om de wereld te zien voor niets en een beetje meer kennis op te doen van de verschil lende staten, waar wij door reizen. Wat 't voornemen is, om met ons te doen. weten w ijnog niet; de een zegt. we gaan naar Washington om daar te blijven tot onze tweejarige diensttijd om is (iu dat geval dien ik mijn ontslag in), een ander weer. dat we naar Cuba, Por to Rico of de Philippijnen gaan. Weer anderen zijn van oordeel, dat we blij ven, tot we ons ontslag krijgen. Mijn idee is echter, dat we spoedig oprukken naar Cuba of Porto Rico, om in de front te gaan." In dit geval belooft de schrijver, iets over den oorlog mee te deelen, tenminste zoo eindigt hij. Als er maar geen ver dwaalde kogel in de keuken kwam. (Tel.) De Fransche gezant te Koustanti- nopel heeft aan de Purte een nota gezonden, waarin hy dreigt beslag te leggen op den laatsten termyn van de Gneksche oorlogsschattingindien Turkye niet voor 10 Juli de schade loosstelling betaald heeft, aan Fran sche onderdanen toe te kennen in verband met de onlusten tegen de Armeniërs te Konstantinopel. De Ita- liaansche gezant heeft een dergelyken eisen gesteld. Frankrijk verlangt 1,050,000 frs., Italië 400,000 lire scha deloosstelling. Fiets-ongeluk. In het Badensche plaatsje Horden is deze week een vreeslijk tiets-onge- luk gebeurd. Een wielrijder reed iu volle vaart langs het station, waar een trein stilhield en groette een ken nis die daarin zat. Hy bemerkte daar door eerst laat dat de slagboom aan de sporen waar hy over moest, ge sloten was en trachtte nog door te bukken er ouder door te komen. Maar hy bukte niet diep genoeg en stiet met het hoofd tegen deu slagboom, zoodat hy met verbrijzelden schedel nederstortte. De volgende curieuse advertentie vindt men in de Engelsche „Stan dard" „Indien de heer die Dinsdag tijdens de wedrennen van Ascot by vergissing acht banknoteu van vyf pond sterling uit den zak vaD een anderen heer genomen heeft, met die som wat geld heeft gewounen, zou l:y dan de goedheid willen hebben ooi het oorspronkelijk kapitaal te zen den aan Sportsman, adres,' enz. Het bestuur van het badhuis te Davos heeft als aandeukeu aan deu overleden directeur, onzeu landgenoot den heer Holsboer, 10.000 fr. aan het ziekenhuis geschonken. Een steeneter. Emanue! Capelli een jongmensch van 25 jaar. bevond zich met ver scheidene vrienden in Bogliaseo (by Genua) en wedde daar, dat hy eenige kilo's strandkeien zou verorberen, mits men hem voor eikeu steen 5 centimes betaalde. Men begaf zich naar het strand endaar werkte Capelli wezen lijk ongeveer drie kilo steen naar binnen. Zyu vrienden, die zich ongerust be gonnen te maken riepen toen, dat hot genoeg was. Hy nam daarna het geld in ontvangst eii ging heen. Te mid dernacht werd by echter in liet por tiek van den schouwburg gevonden, krimpende van de hevigste pijnen. Daar werd hem eeri machtig braak middel toegediend. Capelli verklaarde, dat hij verscheidene kecreu meer of minder dan 3 kilo steen had opgege ten, zouder er ooit hinder van te hebbeu. Een wonderlijk verschijnsel. „Het is niet algemeen bekend, dat er in het noord westen van Canada in de provincie Assiniboia een meer is, dat zich van de tallooze andere meren onderscheidt door het even zonderlinge als geheimzinnige geluid, dat zich af en toe over zyn wateren laat hooren. Het klinkt, als een kla gende, roepende stem eener vrouw, en herhaalt zich een keer of zes, tel kens met eenige seconden tusschen iederen kreet. Het wordt zelden gehoord: iemand die byna een jaar aan het meer ge woond heeft, had het slechts éèumaal vernomen. Men zegt, dat het geluid 100 En gelsche mijlen ver te hooren is, en niemand weet vanwaar 't komt. Het is niet aan te nemen, dat een vogel of viervoetig dier dit geluid zou voort brengen, zonder dat de Indianen, die eeuwenlang de bossclieu bewoond hebben, of de onderzoekende Euro- peaneu het dier al lang opgespoord hadden. Eigenaardig is, dat twee plaatsen in die buurt hun naam er aan te danken hebbende eene neder zetting heet Qui Apelle, de andere heeft den Indiaatischen naam Katepwa, beide beteokent: „Wie roept?" Het spreekt van zelf, dat de Indianen het toeschryvcu aan iets bovennatuurlijks. Hun legende is zeer schoon. In vroe gere tijden woonde een Indiaan met zyn squaw aan het meer; zy leefden van de jacht en de viscbvangst en met dat doei stak by op zekeren dag in zijn kano van wal. maar veronge lukte en kwam nooit terug. Nog steeds wacht de squaw op hem, en laat haar klagende stem over het meer weerklinken." Hoe slechte gewoonten ontstaan. De Kea of Berg-papegaai van Nieuw-Zeeland, zoo verhaalt Nature van 2 Juni, heeft zich aangewend schapen aan te vallenmet zijn scherpen, sterken suavel maakt hy gaten in den rug dezer dieren om het ouder de huid liggend vet machtig te worden, dat voor hem een groote lekkernij scbnnt te zyu. Men heeft lang ondersteld dat deze bijzondere gewoonte zich bij dien vogel heeft ontwikkeld, door te proeven van het vet, dat aan de huiden van geslachte schapen zitdeze oplossing voldoet, echter daarom niet. dat er in bet oog van het dier volstrekt geeoe overeen komst kan bestaan tusschen de hui den van een geslacht en de vacht van een levend schaap. Iu „The Zoölogist" van deu 16en Mei 1.1. geeft de heer F. AGodfrey, uit Melbourne eene verklaring van het feit, die ons meer toelacht dan de schaapsvel-theorie. In de heuvelachtige dis'ricten van het middeu van Nieuw-Zeeland groeit in groote hoèveelheid oen soort van korstmos, die sprekend gelijkt op een dot witte wol en aan wier wortels men kleine korreltjes vindt van een vettige stof, die van den Kea het lieveling-voedsel is. Nu kan het zyu, dat die vogel, door de overeenkomst misleid, zijne onderzoekingen heeft uitgestrekt tot levende scraper, en dat, doordi n dit onderzoek bijzonder gunstig uitviel, do gewoonte is ont staat). Wjj merken hierbjj op dat dezelfde onderstelling reeds wordt gemaakt in hetgeen ie heer Chapman, die, in 1S91, een dal in het binnenland van Nieuw-Zeeland beschreef, meldt: „Een zeer interessante Raoulia een korst mos ook wel plantaardig scliaap geuoeind, groeit hier zeer overvloedig op steenachtige plaatsenmaar ik geloof dat eeD veel fijnere variëteit daarvan op Mount Torlesse wordt gevoudeu. Men zegt «lat de Keas. die met hunuen scherpen snavel uittrek ken, en dat deze vogels schapen- vleesch leerden eten, doordien zy doode schapen hielden voor hoopen Raoulia." (E. H.) By Roszlebeu zyu een goederen trein eu een zandtrein in een tunnei op elkander ingereden. Men zegt dat zes treiubcambten eo arbeiders het leven verloren hebben. tetteren au Kunst. By de Vrijdagmiddag gehoudeu examens van de Tooüeelsehoül te Amsterdam verwierf de lieer Ko van Dyk een 2en prys voor drama en accessit voor blijspelmej. Marie Sc hal kers een eersten prijs voor drama en 2eu voor blijspel en mej. Betsv Beekman een eersten prijs voor de voordracht van Meinacht, van de Musset. sport en Wielrijden. Donderdag is Henri Meyers te Pa rijs aangekomen, waar hy voorloopig denkt te blijven om zich te trainen voor den Grand Prix. Maandag rydt hy le Galais oen match togen Parlby eu Deschainps. Kerkbericht. Op het katholiek Eucharistisch congres, hetwelk van 13 tot 17 ,IuiI a.s. te Brussel zat worden gehouden, onder voorzitterschap van mgr. Dau- treloux, bisschop van Luik, zal Ne derland vertegenwoordigd zyn door mgr. H. v.d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht. V 3 A. Aan de table d'höte. Heer, Kjjk eens hier, kellner, eeu s uk hout. in myn pudding J&Üner. Maar mynheer, het is immers kabinet-pudding. Galgenhumor. Veldwachter. Jo zak vol met breek ijzers en valsche sleutels eu dan ;'.urf je nog beweren, dat jo een pleizier- reisje maakt? Boef. Zeker, ik wou de sloten in deu omtrek bezichtigen. Op het kinderbal. Otto. (6 jaar). Hoe vind je de kleine Elsa Muller daar ginds by die pilaar? Karei (5 jaar). Bekoorlijk. Otto. Die had je voor dr e jaar moeten zien, toen was zy Dog iu deu vollen glans der jeugd. Gewoonte. Keliuer, geef my eeu ei Mij ook, maar zorg dat het versch is. Kellner (roepende). Twee eieren, waarvan één versch In Beieren. Vriend. Hoe maakt het de kleine? Kan hy al pa en cuoo zeggen Vader. Neen, dat Diet, maar wel bier. Werktuigelijk Rechter. Eu wat zei de beklaagde toen je hem arresteerde? Politieagent. Hy antwoordde werk tuigelijk, edelachtbare. Rechter. Hoe zoo? Politieagent, Hij sloeg mjj mtt een hamer op myn hoofd. Hoeveel kost het vriend om met die luchtballon op te sty aren. O, dat is zeer billyk, meneer. Maar 10 cent. 10 cent? Maar dan kan je 'r niet mee uit. Ja, maar voor het dalen rekenen we iets meer f7.50. Het ganzenspel. De naam van dit spel herinnert aan de gans, de met overleg reizende vogel, door de Germanen in eere ge houden. Zoo trekken «ie spelers op het ganzenbord ook al tellend heen en weer. Brug, tol, herberg, put, doolhof, gevangenis, dood, zyn alle

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7