NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, ^-ï30X<i""iSnE13^E21Sr'X'S3PS.IJ'a JA -< AJDV^E^TSreq"TI3SnST: I Be oorlog tusschen Spanje en Amerika. FEUILLETON. {Ge Jaargang Zaterdag 9 Juli !898. 4608 Voor IlaarEiv per 8 itaandenf 1.20 Voor (té dorpen in den omtrek waar eeii Ageni gevestigd (spin dor gemeente}, per 8 spuiden„1.30 Franco door liet geheele Kijk. per 8 maand- l.GO Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. p de omstreken en franco per post Frr 1i Van 1 —5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 CLs. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen cn Advcrrnj'iën worden aangenomen, door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaus: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten vi-or hel Btji'erkniJ: C.W<pt'</» 'e Générale de Publier. Ftrangere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs Slhis Faubourg Montmartre. Met uii20-,dering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel. Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75. elke regel meer f'0,15; Reclames per regel f0.80. voor d;t blad in den omtrek zijn Velsen, W. J. RU7 tin JÜoirucrtdcuL&arJj'Oort en Sihoteii, P. v. d. RAADT. Sacdpoort; Heemstede. J. LEUVEN,by de tol; Svaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; Jl.JTKR; Beverwijk, J. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. P3T~ Aan hen die daarop zijn ge abonneerd, wordt hierbij verzonden No. 1-8 van het Weekblad voor de Jeugd. (Elk No., groet 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en eeu voor kinderen alleraardigst en tekst. De prijs per 3 inaandeu is slechts 50 Cents.) OfSsicijïtfBe Ber-ietaifen»» Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags IQ tot des namiddags 4 uur, tot 21 Juli e.k.. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- i dcrgelegd het ingekomen verzoek schrift met de bylagen van A. H. de Bruijn om vergunning tot oprich ting van eene blikslagerij in het per ceel Keizerstraat 4, en dat op den 21n Juli des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichting in te brengen, vau C. Öerodiui om vergunning tot oprichting van eeue bewaarplaats van roet in liet perceel Burgwal 18, en van Ruygrok en Comp. oin ver gunning tot oprichting van eenen gas motor in bot perceel Gedempte Oude Gracht 129. Haarlem, 7 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris PIJN ACKER. I De Reina Mercedes, het laatste schip I van Cervera's eskader, is Maandagnacht I bij een poging om de haven van Santia go te verlaten, door de Amerikanen ver nield. Het wrak ligt aan liet strand, ter hoogte van Morros. Een Spaansche 6 cM. granaat viel op I het dek van de Indiana en ontplofte i ia de slaapzaal der bemanning, zonder iemand te kwetsen. Het is onbekend of de granaat werd afgeschoten van de Reina Mercedes of van de straudbatte- I rijen. Een telegram uit Havana meldt, dat I maarschalk Blanco een manifest heeft uitgevaardigd, waarin hij een beroep doet op het Cubaansche volk, om aan de wereld te toonen, dat zijn geestdrift onverzwakt is ondanks de tegenslagen en zijn moed groot genoeg om den tegen stand onder de oogen te zien. Op oen smeekbede van den aartsbis- i schop van Santiago om de stad over te geven, antwoordde maarschalk Blanco, dat dit onmogelijk is. Liever sterven, dan de stad overgeven. „Wij moeten ons herinneren, dat- wij de afstammelingen zijn van de verdedigers van Gerona en van Sarragossa," zegt Blanco. Berichten uit Santiago over Kingston ma ken melding van den treurigen toe stand in die stad. Bij de Engelsche en Oostenrijksche Consulaten verdringen zich de vreemdelingen, smeekend om j weggebracht te worden met een schip. Onder de bevolking heerscht de grootste angst. De dochter van den Engelschen consul Rausden, die zich onder de uitge- j wekenen bevindt, vertelt dat Zaterdag I en Zondag vlak bij de consulaten gra naten neergekomen zijn. Een vijfde ge- deel te van dé huizen van Santiago is tot hospitaal ingericht, j Luitenant Juan Arnor, derde officier I vau het vlaggeschip Infanta Maria Tere- sa. heeft aan den verslaggever van de New-York Herald, met wien admiraal Cervera ook gesproken zou hebben over de uit Madrid ontvangen bevelen om, het mocht kosten wat het wilde, de baai van Santiago te verlaten, nog verteld dat de kanonnen van zijn schip reeds tien minuten na den aanvang van den slag zoo warm geworden waren dat men ze niet meer lianteeren kon. De luitenant die zich ook een oordeel veroorloofde over de noodzakelijkheid om vrede te sluiten, voegde er nog bij dat de chef van Cerv era's stai'. Bustamente. de uitvinder van de naar hem genoemde torpedo's in de gevechten bij San Juan ernstig ge wond is. Hij schatte liet verlies cler Spa n ajar den aan dooden en. gewonden, Vrijdag en Zaterdag, op 2000. apitein Lazaya, de commandant van de Oquendo, wilde zich niet overgeven, hij heeft zelfmoord geploegd. Ondanks de tegenspraak van offici- eek- zijde wordt in de bladen verzekerd, dat de regeering de heeren Alinodovar en Gamazo belastte, met het onderzoek naar de mogelijkheid om directe vredes onderhandelingen aan te knoopen met de Vereenigde Staten .Men gelooft niet, dat de Paus zal tusschenbeiden komen als bemiddelaar. Een telegram uit Rome aan den „Tra pa rei al" meldt, dat de keizer van Oosten rijk verklaard heeft, met medewerking zijner bondgenooten. al het mogelijke te doen. om voor Spanje een eervoilen vre de te bedingen. Berichten uit Havana melden, dat de bisschop van Santiago aan maarschalk Blanco een brief schreef, om hem te> bewegen, dat Santiago zich zal overge ven de bisschop beschouwt het nutte loos zich nog langer te blijven verdedi gen. De eer van Spanje en van zijn troe pen is gered. De maarschalk antwoordde den aartsbis schop, dat 't onmogelijk is voor hem San tiago over te geven en vaardigde de vol gende proclamatie uit. a-et geluk is niet steeds den moedige gunstig. Het Spaan sche eskader, strijdende tegen een over macht, is roemrijk ondergegaan. Het zou den Spanjaarden onwaardig zijn, thans den moed te laten zakken On danks de tegenslagen moeten wij blij-; ven toonen dapper en volhardend te zijn Wij zullen den strijd voortzetten on-; dailies den tegenspoed en dien overwin-! nen. Onze macht is voldoende om onze zaak te verdedigen. Het is zeker dat Calixfco Garcia gene raal Shafter vergezelt bij de krijgsbewe gingen. Berichten uit Santiago ontvangen melden, dat de Amerikaansche troepen- het lijk gevonden hebben van generaal Varavareij. De Amerikanen gaven aan de Span jaarden de gewonden terug en sloegen onderhandelingen voor over het uitwis selen van krijgsgevangenen. Generaal Linares heeft deze aagenu- Luitenaut Hobson, die den kruiser Merrïmac deed zinken in de baai van Santiago in liet begin van Juni. en die door de Span jaarden gevangen genomen werd, is dan ook uitgewisseld met zijn medegevangenen tegen Spaansche krijgs gevangenen. Generaal Nelson Miles is hedenavond vertrokken naar Charleston, waar li ij zich voor Santiago zal inschepen. Op de Pliilippijuen hernamen de Span jaarden Culoocan, doch later maakten do opstandelingen zich opnieuw er mees ter van. Ook namen de opstandelingen stormenderhand Santa Cruz en drongen zij Fondo binnen. Een telegram van 1 dezer van admi raal Dewev meldt, dat de Amerikaan- sche troepen to Cavite geland zijn. Agui- naldo heeft zichzelf geproclameerd tot president der Philippijnsche Republiek. De minister van marine, Long, heeft aan admiraal Sampson telegraphisch be vel gegeven, onmiddellijk het eskader Watson af te zenden Watson ontving last zich dadelijk met zijn eskader naar Spanje te begeven. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem8 Juli 1898. Aan Jhr. M. C. Nalrays is uiet ingang van Juli e.k. outriagverleend uit zyae betrekkingen van klerk aan bet. bureau van politie en volontair adj. inspecteur van politie. By de directie der marine te Wil lemsoord is aanbesteed de levering van verschillende benoodigdbeden. Do firma Janzen Co. alhier, was laagste inschrijver voor: teak of djati dekdelen f 8310, den nen delen, platen, ribben en schroten f 5625.90. Anthracietkolen J. F. van Luyk f725. Donderdagavond hebben .te Ara- sterdam timinerliedenpatroons met de besturen der timmerliedenvereenigin- gen geconfereerd, docb zonder dat een bepaald resultaat is verkregen. Bach. Donderdagavond werd in de boven zaal van liet café Montagne eene al- gemeene vergadering van de Bach- vereenigiDg gehouden, die door den beer F. Smit Kleine als voorzitter,! geleid werd. De vergadering was, in aanmerkiug nemende het gewichtige punt ter be handeling, zeer slecht bezochtbe halve het bestuur waren er negen leden aanwezig. De vergadering was belegd om de statuten te wyzigen. De hoofdzaak was het voorstel om de jaarlyksche contributie der leden, die tot dusverre f 5 en f 7 betaalden. tot f 10 te verhoogen en donateurs niet meer te erkennen. Na vrij lange discussie werd het) voorstel van bet bestuur aangenomen,] terwyl eeu voorstel van den lieer i Yalkema Blouw, om de contributie i der leden niet op f 10 maar op f 7.50 te brengen, wanneer donateurs op eene contributie van f 12.50 gehandhaafd j werden, verworpen werd. j Het bestunr gaf, om zijn voorstel j kracht bij te zetten, de verzekering als regel te zulleu aan.iemen, alleen i gewone concerten te geven, zoodat j de buitengewone concerten met extra enirée heffing slechts bij groote uit- zondering zullen plaats grijpen. Bovendieu wer'd o. a. vastgesteld dat aan de leden elk met éone dame vrije toegang tot de concerten wordt gegeven en dat het vereenigingsjaar loopt van 1 Juli tot 30 Juni. Wel werd door den beer Nieuweukamp gevraagd, of niet met liet oog op bet voordeel van de verhoogde contribu tie, een andere begindatum gokozen zou worden, maar het voorstel van den voorzitter om, in verband met eeu nog t8 redigeeren overgangsarti kel, het voorloopig te laten, zooals bet nu werd aangegeven, vond alge- meene goedkeuring. Ook word een vry lange discussie gevoerd over het begintydstip van het in werking treden van de herziene statuten ten slotte vereenigdeu allen zich met het voorstel van den heer Nieuweukamp, om dit tydstip testel len op 1 Juli 1899. De heeren L. de Break en Blouw belastten zich met het nazien der rekening en verantwoording en ver zochten onder een woord van dank aan den penningmeester, den heerE. A. Kruseman, deze goed te keuren. De heer Rainaer sprak een woord van waardeering tot bet bestuur en iu het byzonder tot den voorzitter voor de leiding der vergadering. Men meldt ons het volgende: In stryd met loopende geruchten, als zou de heer Hugo Lorentz, die geruimen tijd het circus Carré te Am sterdam met succes exploiteerde, geen directeur meer zyn, kan verzekerd worden, dat de heer Lorentz zyn verdere rechten op het circus heeft verkocht aan de heer Carré, omdat deze gaarne wensen ie dit gebouw zelf te exploiteeren. maar dat dit niet wegneemt, dat de heer Lorentz wei degelyk directeur blyft en met zyn uitstekend gezelschap in de aan staande kermisweek in de sociëteit „de Kroonzal optreden. Dit be looft derhalve iets goeds. Leenhard Geel alhier, die door de Arr. Rechtbank alhier is veroordeeld tot een uiaaud gevangenisstraf wegens mishandeling is van dit vonnis in hoo- ger beroep gekomen. Wegens uitbreiding barer werk- zaamheden te Nijmegen zal naar wij met leedwezen vernemen, Jeanne Lan- dré onze stad verlaten. In hare plaats zal zich van 1 Sept. af als leeraar in stemvormiug en solozang vestigen do beer Gerard Zalsman. Kroningsfeesten. Het is ons aangenaam te kunnen melden, dat het Feestconcert, hetwelk op 30 Augustus e.k. in de Groote kerk zal plaats hebben, naar alle waarschynlykheid schitterend zal slagen. Daaraan toch zullen medewer ken de dames Betsy Hol en Tilly, Koenen, de heeren J. J. Rogmans J. Orelio als solisten, de lieer W. Ezerman (orgel), een groot dames, luieren en kiuderkoor bestaande uit meer dan 400 personen eu last not least het volledig orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, zoo juist in goeden welstand uit Noor wegen teruggekeerd, waar ons won- derschoone orkest zulk een groot suc ces behaalde. Eeu dergelijk ensemble, onder lei ding van den bekwamen directeur den heer W. Robert, eene uitvoering ge vende iu het bekeude gmotseke kerk gebouw is geen alledaagsch feit en zeer zeker eene schoone opening van de feesten die ter eere van onze jeug dige Koningin te Haarlem zullen worden gevierd. Donderdagavond vergaderde in een dor zalen vau de Sociëteit VereeuigiDg de commissie tot regeling van het feestconcert met de heeren boekhan delaren hier stede, daartoe door de regelingscommissie uitgenoodigd ter bepaling van den verkoop en bespre king der beschikbare plaatsen. In deze zeer talrijke vergadering werd door de heeren boekhandelaren op de meest welwillende wijze hunne medewerking toegezegd, en in weder zijdse!: overleg bepaald, dat de plaats ruimte in de Groote Kerk vaksgewyze zal worden verdeeld en de plaatsen in ieder vak zullen worden genummerd, waardoor de verkoop nummersge- wyze kan geschieden en het dikwijls zoo onaangename plaatsbespreken wordt voorkomen. Alle aanwezige heeren boekhande laren waren bereid zich met den ver koop der plaatsen te belasten en een platten grond der Gr. Kerk in hunne winkels tor inlichting- en inzage ne der teleggeD. Het officieele programma en enkele verdere mededeeiingen hopen wy mor gen te kunnen berichten. Weldadigheid naar Vermogen Afdeding Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 9 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 35 voor werkvrouw. 7 voor naai ster. 13 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoolenmatter. 2 voor schryfwerk. 3 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 19 voor loopwerk. 1 voor mangelwerk. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht. 4 voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voor strijkster. 1 voor costuumnaaister. 1 voor kookster. L voor breister. 1 voor koperslager. 1 voor blikslager. 1 voor smid. 1 voor bankwerker. 1 voor kleedermaker. 3 voor oppasser. 1 voor nachtwaakster. By de aanmelding moot een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 9 Juli zyn de vol gende personen geplaatst: 33 voor werkvrouw. 2 voor naaister. 1 voor huishoudster. I voor strijkster. 2 voor loopwerk. 1 voor los werk man. 2 voor waschvrouw. l voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wensclien te raakeu wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelük tot het Bestuur le richten, bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks vau 9l en van 35 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Dooien. Kamer No 2. BIMMENLAHO Atjeli. Onze correspondent te Batavia seint ons onder dagteekeniog van heden: De troep, die naar Lohong ging, is te Kota Radja teruggekeerd, zon der den vyand ontmoet te hebben. Dit telegram heeft betrekking op een in een vorig telegram medegedeel- den tocht van overste Van der Dus- sen, die 1 Juli met een half bataljon naar Lohong giüg. om de zich daar ophoudende volgelingen vau Toekoe Oemar te verdrijven. (N. R. OU Valscii geld. Schout Hinne te Batavia heeft, twee Chiueesche vrouweu gevat, die by reeds maaudou geleden van valsche muntery verdacht, zonder echter ooit voldoende bewijzen te hebben om do beide vrouwen in hechtenis te nemen. Onlangs berichtte een spion hem dat een hoeveelheid valsch geld in do maak was; de schout begaf zich daarop naar Glodok, waar de vrouweu verblijf hielden. Een visitatie aan den lyve ging met groot verzet gepaard en leidde tot de ontdekking van oen zakje, in houdende 23 halve guldenstukken en 25 kwartjes. Meesterlijk zyn deze nagemaakt. Berlynsch zilver is bet metaal waaruit de munten zijn ver vaardigd, die slechts eeu kleioo af werking aan den rand behoeven om, wat klank, kleur en vorm aangaat, volkomen op de echte geldstukken te gelijken. De valsche muutsters lieeten Oei Hok Nio, wierechtgouooteenigen tyd geleden wegens valsche muntery tot 10 jareu dwangarbeid werd ver oordeeld, en Oei Poe Nio, wier zoon Empé kort geleden de doodstraf on derging. Fyue familie. Academische examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de staatswetenschap op Stellingen de heer P. C. M. Bos, geboren te Utrecht; in de rechtswetenschap op Stellingen de heer Simon Zadoks, ge boren te Dordrecht in de rechtsweten- De Schipbreuk. van de „atlanta". 43) De duisternis bemoeiehjkte ons werk zeerwij konden eikaars gelaat bijna niet onderscheiden en liet was dus haast onmogelijk om gemeenschappelijk onze taak te volbrengen. In. plaats van dat we tegelijkertijd een zeil inhaalden, de den. wij het ieder op zijn eigen houtje waardoor onze krachten nutteloos ver bruikt werden. „Ik moet even rusten, mijnheer", zei- de Cornish, ..ik kan niet meer." „Konden we dat eene bramzeil nog maar binnen krijgen'" riep ik uit met een verlangenden blik naar het bewuste zeildoek. Maar ik geloof dat een geheel regiment soldaten met getrokken sabels niet in staat waren geweest mij te dwin gen ook maar één voet hoog te klimmen. Wij sleepten onze vermoeide ledema ten naar het achterdek en gingen dicht bij het roer zitten. Ik kon bijna niet meer staan. „Mijnheer Royle." zeide juffrouw Ro bertson. „gaat gij en de anderen een poosjo slapen. Ik zal wacht houden en u beloven te vrekken, als liet noodig is." „Bootsman," zeide ik, „hoort je dat? Juffrouw Robertsou wil, dat we gaau slapen. Zij zal wacht houden en ons roepen als er een storm komt opsteken." „God zegene haar!" zeide de boots man. „Ik heb haar een wonder genoemd en dat herhaal ik nog eens. Ja, dat is zij en ofschoon ze er bij staat en mis schien verlangt, dat ik wat betere manie ren mocht hebben, zal ik je dit zeggen en hoe vermoeid ik ook ben ik zou den kerel, die mij dit tegensprak voor den grond slaan zij is het beste let wel. Jim het beste het beste meisje, dat God ooit geschapen heeftzij toont in alles een echte vrouw te zijn, maar in haar hart is zij een zeeman. En bij den Hemel1 Jim, als je mij nu nog durft zeggen, dat je haar had willen verdrin ken, smijt ik je overboord! Nu, wat hebt jo te vertellen „Tic heb volstrekt geen. verlangen dat te zeggen," mompelde Cornish berouw vol. „Ik beb in 't geheel niet aan de juffrouw gedacht. Ik was vergeten, dat zij zich aan boord bevond. Spreek er niet meer over. bootsman. Ik uoop. dat ik raiin best gedaan heb, mijnheer Roy le, ik heb hard gewerkt als u mijn ge kwetsten pols in aanmerking neemt. Ik zou liever voor dan legen de juffrouw vechten, nu ik zie tot wat zij in staat is. Wat gebeurd is, is gebeurd, zooals de kok zeide, toen men hem in een gevecht de oogen uitgestompt had; als ge mij gewillig noemt dan is het goed, ik zal het niet tegenspreken maat. want je zou niet ver van de waarheid af zijn. „Mijnheer Royle, ge hebt op mijn vraag nog niet geantwoord. Wilt gij en de anderen gaan slapen, terwijl ik wacht houd?" vroeg juffrouw Robertson, j „Nog niet, juffrouw Robertson. Straks misschien. We hebben nog werk voor den boeg en rusten slechts evenHof meester Hij kwam achter de gezelscliapstrap vandaan, waar hij zeker in slaap geval len was. „Wat blieft u, mijnheer?" „Ga naar beneden en haal voor ieder een flesch cognac met water en eenige beschuiten. Hier, bootsman, hebt je wat tabak. Steek een pijp op. Kom, Cornish. Dat is nog veel aangenamer dan slaap." „Die lichtende streep wordt al groo- ter eu grooter, zeide de bootsman zijn pijpje aanstekend. „Breidt ze zich niet meer naar het Oosten uit vroeg Cornish. ..Neen." antwoordde ik de wolken, die in de lichtende plek zichtbaar waren, „ze komt, hoewel langzaam, recht op ons af." Ik haalde mijn horloge te voorschijn en hield het bij het licht der lantaarn. alf drie!" riep ik uit verbaasd, dat het reeds zoo laat was. „Op mijn woord ik dacht, dat het nog geen twaalf zou zijn. Juffrouw Robertson, ik lean u niet dwingen naai- beneden te gaan, maar gij moet het goed. vinden, dat ik u nu voor een poosje aflos. Ik kan even goed zit tende sturen als gij. Wij zullen een ge makkelijk zitplaatsje voor u maken." Dit zeggende kreeg ik een paar vlag gen uit een kist die haar tot kussen kon den dienen, en nam daarop op haar stoel plaats, terwijl ik het roer met mijn voet tegenhield. Do wind was in het laatste half uur minder geworden, maar de Atlanta had toch genoeg gang om naar het roer te luisteren. Wij stevenden in Zuid-Oostelijke rich ting, terwijl wij den wind schuin achter hadden. Er scheen weder windstilte in aantocht to zijn en dit zou mij evenmin bezorgd gemaakt hebben, als de lichtende streep, die mogelijk veroorzaakt was door een plaatselijke donderbui, maar de lage stand van den barometer verontrustte, mij. De atmosfeer was warm, maar niet meer zoo drukkend, de zee donker en kalm en de lucht zag er somber uit. Als ik naar boven en het ingehaalde zeildoek zag, voelde ik mij een weinig getroost. Als wij maar zooveel van onze vermoeiende bezigheden uitgerust waren dat wij het brain- en marszeil nog bij tijds, voordat er verandering van weer kwam, konden reven. Opdat oogenblik verscheen de hof meester met de beschuit en de cognac Juffrouw Robertson fluisterde mij in, dat zij even naar haar vader ging zien en dadelijk terugkwam, waarop zij zich vcrwij.erde. „Nu wij alleen zijn, mijnheer Royle," begon de bootsman, zoodra Mary het dek verlaten had, „moeten wij eens be spreken. wat we verder zullen doen." De hofmeester kruiste als een Indiër zijn beenen onder zich en luisterde met een verlangende uitdrukking op 't ge zicht toe. j „Ge hebt gelijk, bootsman," zeide ik. „Ik heb er onder 't werk gedurig aan ge dacht en zal je zeggen, wat ik van plan ben. Gisteren middag twaalf uur dus on geveer vijftien uur geledenbevonden do Bermuda-eilanden zich precies ten Zuid-Westen van ons. Nadat tijlstip zijn wij wat Noordelijk en Westelijk opgeloefd en hebben in dio richting eenigen afstand en de vorderin gen in aanmerking nemend, die wij van nacht gemaakt hebben, geloof ik dat, als wij het schip in Noordwestelijke richting sturen en de wind ons gunstig is, wij Maandag de eilanden zullen bereiken." „Maar als wij ons vlak bij de kust van Florida bevinden," zeide Cornish, waarom kunnen we dan nie'. van koers veranderen en op de West-Indische ei landen aansturen?" „Wat zou het dichtst bij zijn, de West Indische eilanden of Jericho V' vroeg de bootsman. „Het is nu geen tijd om aardigheden te verkoopen," zeide de hofmeester. „Ik weet niet, dat ik iets geks zeide," merkte Cornish knorrig op „Wel waarom praat je dan over de West-Indische eilanden „Waarom?" hernam de ander. „Wel, bevonden ons vlak bij de kust van Flo rida „Bij de kust van je grootmoeder! Loop rond, kerel, je weet er niets van. Mijnheer Royle. zal het je wel eens ver tellen." „Wij bevinden oas dichter bij de Ber muda dan bij de West-Indische eiIan-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1