schap op proefschrift„Eenige op merkingen over staatsbemoeiing met den Effectcuhandei" en in de staats wetenschap op {Stellingen de heer J. H. H. HülsmaDD, geb. te Breda. De heeren N. van der Plaats en W. G. Huet die gisteren tot doctor in de geneeskunde zyn bevorderd, verkregen het praedicaat met lof. Doctoraal examen in de rechtsweten schap Isidore Hen, W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, J. J. van Gorkoin en met lof J. H. Q. ter Spilcandnlaats examen in dephar- macie H. Roodhuyzencandidaats examen in plant- en dierkunde Th. Weeverspropaedeutisch medisch examen G. Wemmerslager van Spaarnwoudedoctoraal examen in de geneeskunde Bodo J. W. Slingen- berg en I. Peet. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. Engel, geb. te Rotterdam, met Acad. proef schrift, get.„Naamlooze venootschap- pen, beschouw ing over eenige buiteu- landsche wetgevingen in verband met de Nederlaudsche". Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer A. H Schmidt, geb. te Zalt-Bommel, op proefschrift„Onderzoekingen betref fende het Ovarium der Sebachi". Verder werd afgelegd het theo retisch geueesk. examen lï, door C. J. bi. Templemans Plat en J.vao der Torrenprop. ex. fcheol., A. B. van <ler Putdoet. ex. godgel., A. Troelstra (met lof); cand. ex. Ned. lett., rnej. J. Snellen cand. ex. plant en dierkuude, C. J. de Jong; aanv. ex. dier- en delfstofkaude, A. W. van der Haar; theor. apoth. ex., B. van Selrns en A. J. v. Ockeuburg Jr. doet. ex. rechtsw., A. Oudegeest, en doet. ex. pharmacie, J. Plieringa. Te Groningen promoveerden lo. de heer Cornells de Ranitz, geboren te Win- sura, tot doctor 111 de rechtsweten schap, 11a verdediging van Stellingen; 2o. de heer Cornelius Hofstee, gebo ren te Weiwcrdtot doctor in de klassieke letteren, na verdediging van eec proefschrift, getiteldC. Suetonii Tranquilli vitae Galbae, Othouis, Vi- tellii; o. de heer Klaas Poll, gebo ren te Grypskerk. tot doctor in de Kedei landsche lettereu, na verdedi ging van eeu proefschrift, getiteld Over de tooneelspelon van den Leid- schen rederijker Jacob Duym. Het doctoraal examen in de rechtsweten schap werd er afgelegd door de hee renW. C. Boelken en J. Red- dingiustot candidaat in de rechts geleerdheid werd toegelaten de hoer J. Dijkstra; voor het kerkelijk examen slaagden de heeren C. Brockema en J. \V. Pieper. Hot artsexamen, le gedeelte, is afgelegd door de heeren C. G. Scko- neboom en J. M. Roitsema, beiden cand. arts, geb. te Gioningen. Bevorderd werd tot arts de heer H. F. Th. Beekhuis, cand. arts, geb. te Sybrandaouren. Examens voor vroedvrouwen. Geslaagd de dames M. C. Mander - veld. A. J. Nakken. Gr. Ostergo, A. A. E. Stigter, G. W. Veis, A. C. Theunisso, N. Weersma, G. Weze naar. Apothekersexamen. De Staatscommissie te Amsterdam heeft in hare tweede zitting het diploma van apotheker uitgereikt aan de heeren A. A. Donker, geb. te Zaandijk; J. de Gast, geb. te Am sterdam J. W. Happó, géb. teWor- mor; C. Prey Jzn., geb. te 's-Bosch. Gas to Amsterdam. Uit eene voordracht vao Burg. en Weth. van Amsterdam blijkt, dat tussc'nen het dagelyksch bestuur en de Imperial Continental Gas-Asso ciation overeenstemming is verkregen aangaande de schadeloosstelling der maatschappy wegens de intrekking der concessie. Het bedrag is vast te stelle;! op de som van f 15,588,984.3% zijnde de kostende prijs der over te nemen werken en inrichtingen bere kend tot 30 Aprii jl., verminderd met de in de concessie bedoelde inschrij ving en vermeerderd met de premie. Voor het terrein der fabriek aan de Linnaeus-straat moet de gemeente buitendien f285,000 betalen. Eindelijk geven burg. en weth. in overweging voor de perceelen aan de Keizers gracht, waarin de kantoren zijn ge vestigd, f 85,000 te hotalen en tot over neming van deu aanwezigen voorraad goederen eu aadere zaken eene by- den," begon ik, geen verdere uitlegging welbekende te geven. „Als wij onze boe- non weer kunnen gebruiken is het eerste wat we doen moeten het -schip in den wind te keeren. Hoe is de wind nu? N.n.W. En zoo<lra het dag wordt zullen we de noodvlag hijschcn. Wat kunnen we meer doen 1" „Ik veronderstel.' zeide de bootsman een paar lange trekken aau zijn pijp doend, zoodat hij bijna onzichtbaar werd door den dikke rookwolken, „dat ge geen plan hebt naar het kanaal koers te zet ten. mijnheer Royle. Maar daar zou anders wel roem mee te behalen zijn en misschien wel duiten te verdienen ook. Stel u eens voor dat drie man ik vraag den hofmeester wel verschooning en wil liever zeggen vier deze prach tige schuit met haar kostbare lading, «lie midden op den Atlantische» Oceaan door het muitende volk verlaten is. heel netje* naar liet Engelsche Kanaal eu ui «Ie West-Indische dokken terugbrengen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik mijn. naam nog nooit in druk gezien heb „Wat is uw eigenlijke naam. boots man vroeg de hofmeester. „Joshua of Jo Forward, bijgenaamd de „boson vriendjesoma noemt men mij Forward soms Join's Zondags mijn- zondere overeenkomst met de Imperial aan te gaan. Men meldt uit Den Haag: Alle decoratieve en andere bedek kingen iu de zalen der Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid ziju gedrenkt met een onbrandbaar makend middel. Velums (afhangende versieringen van zolderingen en deur openingen) ontbreken nagenoeg. Op enkele plaatsen, waar het dak van binnen is bekleed, is de stof onbrand baar gemaakt. Ten overvloede heeft geheel het dagelijks op de terreinen en in de zaleu toevend personeel, ook de comitéleden, zich vertrouwd met de behandeling der brandkranen met slangen, die in grooten getale zyn aangebracht. In elk lokaal zijn twee nooddeuren. De zijwanden van de congreszaal bestaan geheel uit deuren. In do restauratie is de vrouwelijke bediening gekleed in het eenvoudige toilet der Parijscbe Duval's, net en behagelyk. Van de zorgen, aan elke afdeenng in het bijzonder besteed, krijgt men o. a. een denkbeeld iu de ardeeling Wcst-Indië, waar al het decoratief door Westiudisehe dames, in Den Haag woonachtig, is geborduurd ot geschilderd naar motieven uit huis raad en bouworuamenten van bosch negers en Indianen. In miniatuur is daar een Indisch kamp. Iu de afdeeling Maatschappelyx werk ziet men in het klein eene hut van klei en zoden mei den armzaligen inboedel zooals die op de hei in Drente wordt gevonden, en als tegen stelling een miniatuur-beeld van een plek hei der Heidemaatschappij met de woninkjes, daar verrezen. De afdeeling Ziekenverpleging be vat o. a. een keurige nabootsing van een der verbaudzalen voor vrouwen met 20 bedden in het ziekenhuis te Rotterdam en een beeld door 21 ge- kleede kleine poppen van al de klee derdrachten bij de ziekenverpleging in Nederland in zwang. Een ander geslaagd miniatuur ts dat van een kraamkamer naar de moderne eischen ingericht en daar naast een dito kamer in den ouden èOL Dadelijk na de opening door mevr. Goekoop—De Jong van Beek en Donk. Zaterdag e. k., wordt een be zoek gebracht door de genoodigden aan de Industriezaal en vervolgens aan den kampong, waar mevr. Lucai- dieDaum met een kort woord de bezoekers zal begroeten. Mej. Cornelie van Oosterzee zaï zelf de cantate dirigeereu door 'naar getoonzet by tekst van mevr. Sny der van Wissekerke. De kooruitvoe ring geschiedt door dames, meereu- dcols beboerende tot de zangvereeoi- ging Kuphonia. de orchestrale begelei ding door het Utrechtsch orkest van deu lieer Hutschenruyter. Voor het Xe Lustum van het Delft- sehe studentencorps is het volgende programma vastgesteld Op Maandag 11 Juli, aanvang der feesten, zullen de réunisten zich ver eenigen in de sociëteit „Phoenix De stoet, die zich daar zal opstellen, zal als volgt zijn samengesteldmuziek van het 3e regt. huzaren, eerewacht aangeboden door de Studenten Car rousel, vereeniging rnet het corpsvaan del te paard, de Senaat van het D. St. corps, het réuniebestuur, de ver tegenwoordigers der bevriende stu dentencorpsen, de feestcommissie, de eereledeu van den Senaat, de eorps- vereenigingen met hunne banieren, de réunisten, de leden van het Delftsch studentencorps, het muziekkorps der jagers. De stoet begeeft zich onmiddellijk naar de Polytechnische school, waar lie: réuniebestuur wordt voorgesteld en de feesten worden geopend door den president van den Senaat met een rede, tocht daarna naar het Raadhuis, waar genoemd bestuur wordt voorge steld aan den burgemeester, eu na eeu ommegang op de markt worden de gasten naar het feestterrein geleid en aldaar verwelkomd. Een treurig vooruitzicht. Men schrijft van Sybeearspel van 6 dezer aan het Ned. Dagblad Het ziet er in de omstreken van Hoorn trenriy met den hooibouw uit. Toen voor 3 a -1 weken het gras ge-1 maaid werd, hoopte men, dat men het na verloop van korten tyd als hooi ;'u den hooiberg zou kunnen brengen. :er. „Ik keu een Forward iu Blackwall," zeide de hofmeester. „Werkelijk? Wel, dan ken je er nu twee. Wat ik zeggen wou. mijnheer Roy le. ik heb nog uooit uiiju naam gedrukt gezien en ik zou het wel aardig vinden, als hij iu de couranten vermeld werd.'' Als ik aan wal ben besteed ik altijd oen stuiver om „Lloyd's" te lezen. Hij klopte de warme asch tegen de palm van zijn hand uit zijn pijp, keek er ernstig in eu ziende, dat zij uitge brand was, legde hij haar neer. „Over de dame, die we gered hebben, is ook veel u- zeggen," zeide de hofmees ter op gedempte» loon. „Haarredding alleen zou ons m do <x>gen van de meu- schen tot 'elden verheffen." ..Hoe noemt jc dat elden vroeg de bootsman. „Ja mijnheer.' „Wat beteekent dat woord mijnheer Royle heeft het iets te maken met een geestelijke V' „Hij bedoelt helden, niet waar hof meester antwoordde ik. „Ik bedoelde het niet alleen, maar zeide liet ook mijnheer," hernam de hof meester. „Op die manier spreken de Chiiiet-zen en worden dan nog kwaad, als je ze niet Maar dat vooruitzicht is helaas niet verwezenlijkt. Nog ligt het gemaaide gras op honderden bunders te wach ten op zon en wind. maar die hulp middelen tot verkryging van goed hooi willen maar niet koracu. Het dusgenaamde hooi, dat men e'ndelyk in den hooiberg had gebracht, moet er wegens sterke broeiing weder uit gehaald worden, terwijl men met het andere hooi, dat op het land steeds natter wordt, verlegen is. Het wordt met eiken dag voor veevoeder min der geschikt. Zeker een treurig vooruitzicht Te Blerick, naby Venlo, is Donder dagmiddag de wissel wachter Van Empel onder een rangeerenden trein geraakt. Zwaar gewond werd hy er onder uit gehaald en vervolgens naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar hij spoedig overleed. Men meldt uit Harlingen aau de N. R. Cl. Een der lieden, die wegens bekomen letsel bij den brand in de koolteerfa briek naar het ziekenhuis zyn over gebracht, de werkman Hjutsma, is aan de gevolgen der brandwonden overleden. Hij had vreeselyke kwet suren aan het bovenlijf bekomeu. Leïter-en ei» Prijsvraag reclame biljet. Het dagblad De Courant heeft een prijsvraag voor een reclame-biljet uitgeschreven, waarvoor als prijzen zijn beschikbaar gesteld: een van 500, éeo van 300. éen van 200 en vyf van 100 gulden. De jury bestaat uit de heeren U. P. Berlage Nz., architect, en G. II. Breitner en H. \V. Jansen, kunst schilders. Deze namen zijn borg, dat werkelijk iets moois zal worden ver kregen. Aan het bureau van De Courant, N. Z. Voorburgwal 365 te Amsterdam, zyn de gedrukte voorwaarden van mededingiug te bekomeo. dpöft een Wedstrijden. Cordang rydt Zondag 17 Juli te Berlijn op de baan van Priedenau, Huret, Köchor en Armstrong of Pal mer zullen daar tegenover hem ge steld worden. Cordang zal Zondag a.s. nog in Den Haag uitkomen in een inatch over 50 K.M. tegen 2 racers, die wjj nog niet noemen kunnen, van wie elk afleggende den afstand van 25 K.M. tegen Cordang 50 K.M. De Automobielenwedstrijd. De automobielenwedstrijd Parijs— Amsterdam en terug is Woensdag begunstigd door good weer by Charn- pigny met- de toeristen-afdeeling 27 in getal (3 zyn niet opgekomen) aan gevangen. Men vertrok van daar ge- zamentlijk naar Villiers sur Marne ongeveer 8 kilometers verder waar zooals wij reeds vermeldden, gestart zou worden. Om 9 uur 20 gaat de eerste, om 9.30 de tweede en verder vertrekken de volgende elke halve minuut onder toezicht van de starters, de heeren Hérard en comte de la Yalette. In de automobiel no. 119 van de heeren Gnyenet eu Balvay merkt men een tandem opmen kon nooit weten. No. 120 wil ondanks alle po gingen van den bestuurder niet vertrek ken. eindelijk na een verlies van 3 minuten gaat zy er plotseling van door. D. Baron van Zuylen had twee inschrijvingen op den naam Escargot ingezonden en daar men hierby aan een vergissing geloofde, zond de pre sident van de Automobile Club „Fran- caise" eeu tweede inschrijving onder den naam Snail" dat in het Engelsch „Escargot" beteekent. In Escargot uam Baron van Znylen zelf plaats en iu Snail mevrouw de barones Van Zuylen met de bekeade uniform pet der automobiel-club op de lokken. Gelukkig kwamen er onderweg tot Reims geen ongelukken voor en wachtte aldaar op de eerste pleister plaats eene groote menigte de toeristen op. Te 1 u. 56 komt de eerste aan, de heer Guiet met zyn vriend Delahayo, nog voor de motorcycles. Te 7 uur 's avonds wordt de controle gesloten. De laatste beginjpt. Iloe zoudt je het vinden, Jim als wij nu eens regelrecht naar Engeland stevenden V' vroeg de bootsman. Cornish antwoordde niet Bij het blee kt schijnsel der lantaarn zag ilc hoe hij met den rug van zijn band zijn mond afveegde en onrustig heen en weer schoof Het verwonderde mij niet, dat het ge zegde van den bootsman hem veront rustte. „Uw plan," zeide ik. „zou vereischen, dat ieder van ons dne paar beeneti cn handen en dc kracht van drie Johnson's bezatdat wij geen rust behoefden en ons zelf drie lichamen konden geven, wanneer hel er op aankwam marszeilen te reven. Maar daar ik slechts iu staat ben het werk van één man te verrich ten en evenals andere raenschen rust noodif heb moet ik je bekennen, dat ik voor mij er wel eenïg bezwaar in zie koers te zetten naar liet Kanaal of je moet er voor in staan, dat over eenige uren ons aantal met minstens zes man vermeerderd is." .Zoo. zoo," zeide de bootsman, „het was maar zoo'n plan van mij, en ik zeide ook niet, dat het uitvoerbaar was. „Er is geen denken aan." riep Cornish uit. „Zeg dat niet zoo gauw, vriendje," mopperde de bootsman, zich driftig tot automobiel kwam echter te 5 uur 45 aan, zwen bleven er onderweg. Men dineerde gezamenlyk te Reims in de „Liou d'Or", en na afloop ver gaderde men in deu tuin, om de in structies voor heden te ontvangen de afrit zou 9 uur zyn. De gemiddelde snelheid per uur van den eerstaankomende was 39 K.M. 750 M. Donderdagochtend te 8 uur 30 min. vertrok de afdeeling racers van Vil liers. Deze afdeeling werdt door een extra trein vergezeld. Leger en tfiooL By Kon. Besl. zyn benoemd by het wapen der infanterieby het 1ste regiment, tot kapitein, de eerste-lui tenant W. N. van Bockom Maas, van het regiment grenadiers en jagers by het 2de regiment, tot kapitein, de eerste-luiteuant W. H. B. Stoof, adju dant bji het 7de regimentby het 3de rog. tot majoor, do kapitein J. A. Roelofi's, van het Gdo regimenttot kapitein, de eerste-luiteuant J. J. Sluiter, van liet regiment grenadiers eu jagersby het 8ste regiment tot juitenant-kolouel, de majoor G. N. de Wendt, van het korps. By Kon. Besl. is in zyn rang over geplaatst by het regiment grenadiers en jagers, de kapitein J. C.Mynssen, van het Sste regiment infanterie. By Kon Besl. is aan den eerste- luiteuant B. A. J. van der Hegge Zijnen, van het 2de regiment infan terie^ op bet daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. REOHTSZ&&ESI. M a j es teitsbelee diging. De colporteur H. v. d. Mey had zich Donderdag voor de Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden we gens beleedigiug van H. M. de Ko ningin-Regentes door in de Damstraat op 11 Juni 11. by het uitventen van een blad dingen te roepen, die als beleedigeud voor de Regentes zyn te beschouwen. Een tweetal getuigen bevestigden in de dagvaarding dat zy genoemde uitdrukking gehoord had den, doch bekt. beweerde iets anders geroepen te hebbeu. Hy had agenten als getuigen a décharge laten dag vaardon, die verklaarden dat bekl. geroepen had wat hy zegt te hebben geroepen; zij hadden echter de geïn crimineerde woorden niet gehoord. De officier van justitie achtte door de verklaring van twee getuigen het ten laste gelegde bewezen. Deze ver klaringen zyn niet ontzenuwd door de getuigen in décharge. De uitge roepen woorden dragen een beleedi- geud karakter, spr. eischt 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Van Hoerde, bestreed dat het overtuigend bewys geleverd zou zyn. Bekl. had geen reden om do bewuste woorden te roepen, want iu het blaadje stond niets wat erop betrekking had. De beklaagde voerde zelf ook nog een verdediging, zeide, dat een der getuigen een vijand van hem was en dat by bewijzen kou dat hy de bewuste woorden niet had geroepen. Hij zat nu een maand onschuldig in de gevan genis en vroeg aan de rechtbank on middellijke invrijheidstelling. Dit verzoek werd door de Recht- 'oauk, na korte beraadslaging iu raad kamer, geweigerd. Ét a n s n PEDIR. Met liet oog op de uitbreiding welke de Pedir-expeditie thans gekregen heeft, is het des te interessanter om de bijzondere iustractie voor deze expeditie te kenneD. Deze luidt, vol gens „De Locomotief", als volgt. 1. De z.g. Pedir-expeditie heeft ten doel a. om zich van daar te begeven naar de tot de sagi der XXII Moe- kiins behoorende Vil Moekims Pedir en op de'i weg derwaarts te breken het verzet van dea vyand, die zich tegenover die troepenmacht mocht stellen, waartoe het noodig zal kun nen zyn, urn in de eerste plaats de vijandelijke Moekims en kampongs op de flank van de operatielyn Segli VII Moekims Pedir tot rede te bren gen b. om daarna aan te tasten en te verslaan het hoofd der sagi der XXII Moekims en de in de VII Moekims hem wendend. „Mot een beetje goeden wil kan men veel doen." zeide men. toen ik nog een kleine jongen was." „Als do winti opsteekt is al wat wij kunnen doen Bermuda bereiken," bracht ik m het midden. „Denk maar niet eens aan een verder gelegen haven." Op dat oogenblik keerde juffrouw Ro bertson terug. Ik vroeg haar. hoe zij haar vader gevonden had en ze ank woordde inij dat hij sliep, maar zijn ademhaling erg zwak en ongeregeld was cn iiij somwijlen in zijn slaap hard op sprak Zij kon haar bezorgdheid niet verher- gen eu ik trachtte haar te overreden naar beneden te gaan en bij hem te blijven, dan kon zij zelf tegelijkertijd rust nemenmaar zij wilde het dek niet. verlaten, voordat ik mijn bezighe den verricht had. „Gij kunt niet beweren, dat ik u niet van dienst ben," voegde zij er bij. „Ik i kan sturen, terwijl gij werkt en de wacht houden als gij wilt gaan slapen. Waarom zou ik het niet doen Op deze manier kan ik vader veel beter van dienst zijn. dan bij hem te gaan zitten en u liet werk alleen te laten doen, „Ik bi<l God," zeide zij met haar lieve, stem, die nu een weinig trilde, „dat het Pedir verzamelde vijandelijke hoofden en benden, en verder het genoemd sagihoofd rusteloos te vervolgen, tot dat zijn ouderwerping is verkregen c. om alle verzet in de federatiën XII en VI der z.g. Pedirstreek te breken en alle hoofden eu de bevol- 1 king in die streek door kracht van wapenen te dwingen tot erkenning en eerbiediging van het Nederlandsch gezag. 2. De taak van de Selimoen co lonne is: Samenwerken met de troepenmacht in de Pedirstreek door a. te trachten een eventueel uitwij ken van den \ijaud uit Pedir) naar de vallei van Groot-Atjeh, tegen te gaan door hem tegemoet te rakken. Zoo noodig kunnen ook voorwaarts gelegen punten tg dei ijk bezet worden. b. Eventueel uit Pedir in de vallei van Groot-Atjeh uitgeweken sterke benden van Pauglima Polim en Oemar in welke richting ook, op te zoeken en aan te tasten. c. Op te rukken naar de Pedirstreek of Moekim VII om zich daar met de' troepenmacht in Pedir te vereenigen en daarna c. q. in verband met deze te ageeren. 3. De iu de Bovenstreken der XXII Moekims gelegerde troepen zullen op verzoek van den commandant der ex peditionaire Selimoencolonne binnen het door hen te belieerschen gebied tot bereiking van het hooger omschre ven doel sub 2 a en b medewerken. 4. De expeditionaire Selimoen-co lonne mag niet dan op myn bevel tot de Pedirstreek of de VII Moekims Pedir doorrukken. 5. Wanneer de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, zal seingemeenschap worden gezocht met Segli of in de Pedirstreek ageerende troepenmacht. 6. Berichten omtrent den vyand zullen my via Kota-Radja worden overgebracht, terwijl de inhetPedir- scbe bekend geworden bewegingen van deu vyand eveneens langs den zelfden weg ter kennis van den com mandant der Selimoen-colonne zullen worden gebracht. 7. Het ageeren in Groot-Atjeh regen kleine afzonderlijk optredende vijan delijke benden, wordt door den com mandant der Selimoencolonne overge laten aan de in Groot-Atjeh verblij vende troepen, zullende hij echter zooveel doenlijk bij hem inkomende berichten omtrent doorsluipen van der gelijke benden uit het Pedirsclie aan den commandant der troepen te Seli moen berichten. 8. Indien de commandant, der Seli moen colonne van mij uit Pedir den last tot oprukken daarheen ontvangt op een oogenblik. dat optreden des vijands in de vallei vao Groot-Atjeh hem, naar zyn oordeel, noodzaakt nog tegen dezen vyand in Groot- Atjeh te blijven agoereu, is hij hiertoe bevoegd, doch moet dan zorgen my vau zyn beslissing bericht te zenden langs den sub 6 omschreven weg. 9. By optreden tegen deu vyand in Groot-Atjeh handelt de commandant der Selimoencolonne z. v. m. in over leg met. den luitenant-kolonel chef van den staf, die rny tijdelijk in het militaire commando te Groot-Atjeh vervangt eu is ook gebonden even tueel van dezen hoofdofficier ont vangen bevelen op te volgen. 10. Aan den commandant der Seli- moencoloone wordt toegevoegd de wd. civiel gezaghebber te Selimoen, de 8erate-luitenant Vis, die zorgen moet voor goede berichtgevers en spionnen. 11. Verbranden van kampongsJ en vernielen van eigendommen van At- jehers is streng verboden. 12. Zooveel mogelijk wordt afschrift van het journal naar Segli gezonden. Aan telegrammen, ontvangen vau den civielen en militairen gouverneur van Atjeb en Onderhoorigheden, ont leent de „Jav. Cf' van 7 Juni het volgende De gezondheidstoestand onder de troepen is goedKota Mantroi Ga- roet blijft voorloopig bezet; de com municatie tusschoa deze plaats en Segli wordt dagelijks opengehouden door het 2e reserve bataljon en de landingsdivisie der marine. Bericht is ontvangen dat T. Oemar, na de gevechten op 1 dezer, naar Tjot Moerong aan de Zuidoostelijke grens der V Moekims Tjoeraboek ge vlucht is en dat de omtrekkende be weging langs de "Westzijde, welke onze troepen dien dag by het opruk ken tegen Garoet maakten, den vyand geed met ons moge afloopen .Maar ik ben deu dood zoo nabij geweest, dat hij mij nauwelijks meer bevreesd maakt. 1 Zeg mij, wat ik voor u kan doc-n en ik zal er naar trachten - - ofschoon voor u alleen, voor u die uw leven, voor liet mijne zou opofferen. Nooit zal ik u kunnen vergoeden, wat voor mij en mijn vader gedaan hebt." sprak zóó zacht, dat de anderen haar onmogelijk konden verstaan haar woorden troffen mij die haar lief had en wel honderd maal als het. mogelijk was, mijn leven voor haar zou willen opofferen zoo zeer. dat- ik mij zelf niet vertrouwde haar een antwoord te geven. Had ik gesproken dan zou ik toch iets gezegd hebben, wat zij graag uit den mond van een ruw zeeman zoo als ik wilde vernemen ik keerde mij van haar af om mij zelf te dwingen t"> zwijgen, terugschrikkende voor de taal van mijn hart. Het was een onbeschaamdheid, rech ten op haar te doen gelden, omdat ik haar liet leven gered had en die zij mo gelijk zou erkennenbet zou onmanlijk van mij geweest zijn daar op dab oogen blik van te gewagen. Ik dwong mij zelf tot kalmte en zeide lachend „Gij zijt al even weerspannig als de die plaats overhaast heeft doen ver laten het aldaar aangetroffen gela den geschut was opgesteld aan dt Oost- en Noord-zyde. De in de „Javasche Courant" vat 3 Juni genoemde iresceuvelde Euro- peesche sergeant {Sehooteo (alg. stamb no. 42,553) en de als levensgevaarlijk gewond vermelde Europeesche fuse lier Abrahanie (33,344) heeten tet rechte Sctiolten eu Abrabama; laatst genoemde is aau de bekomen ver wonding overleden. Tot aanvulling en verdere verbete ring van het bericht in de „Javasche Courant" zy nogl vermeld, dat op 1 .Juni dcht gewond werden de Euro peesche cavalerist Rugge (31,465), d® Europeesche fuselier Goedhart (45,173) een Amboineeesche maréchausseeen zwaar gewond de Eoropeeeche ser] geanten Hartung (67,021) eu Kies (40,775), vyf Amboineesche fuseliers, eea Amboineesche marechaussee, een inlandsche geniesoldaat. De staat der gewonden is gunstig. Den 2eu Juni is van uit, het bivak Garoet iu Zuidelijke richting opge} rukt langs de beide oevers der rivier Pedir door Hot en Kota MêrareuënJ tot aan de grens der A' Aloekims Tjocmbo en den top van den Gle Crapoei. De vijand bood zeer weinia tegenstand en liet twee dooden ach ter, terwijl ouzerzijds een Amboinee sche fuselier gewond werd en sedert overieed. Eeu in den middag van 3 Juni vao Segli naar laroet terugkeeiend trans port met munitie werd tusscheu Barai en GoendoeS opgowaebt door eeue vijandelijke bendena eeu kort vuur gevecht ging onze troep aanvallend] vooruit eu verdreef den vyand die verscheiden doodeu en gewonden op de sawabs liet liggen; onzerzijds wer den geene verliezen geleden. Kort daarna werden de bivaks opi do beide oevers der rivier Pedir door vrij talryke benden beschoten na eea kort vuurgevecht gingen verschil lende afdeelingen voorwaarts en verdreven den vijand, die 16 dooden met hunne wapenen achterliet; aan odzo zijde werd Europeesche fuselier Tabre (47.673) licht gewond. In deu nacht van 3 op 4 Juni wenk de overvalliug ondernomen vau de kampong en de benting Toongkob, waar volgens bericht T. Mantroi Ga- roet en de Imam van Toengkoeh ver-j bly'f hielden, doch alles was veriateul Den 4deu Juni werd opgerukt naar de Moekims VII, in verband waar mede aan de öelimoeu-colonne de noodige bevelen gegeven zijn. Zonder tegenstand 1e ontmoeten werd opge rukt tot Grong-Grong, gelegen in hen noordwestelijk gedeelte der Y. Moe-I kims Reubeë. De vijand, die de heuj veis ten westen van deze kampong, en van Karieng had bezet, werd te-] ruggeslageu. Nadat onze troepen hot' bivak betrokken hadden, kwamen talrijke benden uit de Moekims AMI en Reubeë opzetten en op dehevvelaj stelliug nemen. Ia deu nacht van 4 op 5 werden het bivak eu onze pos-j ten op de heuvels een uur lang be-J schoten, waardoor twee Araboineeschej fuseliers levensgevaarlijk gewond wer-j den. Den öden dezer zou doorgerukt: worden naar Padang Tidjieen batal jon houdt Grong-Grong bezet ènl voert vivres op van Öegli. De Europeesche fuselier Van Tas-I sen (33.3:>2j werd licht gewond. De gezondheidstoestand der troepen: is zeer goed, de weersgesteldheid goedl QEmEaiQö NiEims. Te Londen is een Franschman in- hechtenis genomen, die sedert. 15 jaren] onder allerlei namen in alle lauden van Europa do lieden oplichtte, door advertenties, geld ter leen aanbiedende tegen 5 pCt. Men moest beginnen met hom twee frs. te zenden voor correspondentiekosten. Die dit deed vernam nooit meer iets. Te Parijs alleen telt by duizend slachtoffers. Hij zal aau Frankrijk worden uit geleverd De rarap van de „Bourgogne." De eDgelsche ochtendbladen geven! nadere bijzonderheden omtrent het vergaan vau de „Bourgogne". De kapitein van de „Cromartyshire" schreef in zijn journaal, dat zyn schip een vaart van vier of vyf rayu per uur liep, terwgl elke minuut op de misthoorn werd geblazen, toen meu de fluit van eoo stoomboot hoorde aan bakboordzijde. Opnieuw werd op anderen'. Maar als gij mij niet wilt ge* hoorzamen. moet ik hut u wel doen.' En naar de steeds groot er wordend» wolk in tiet N.W. ziende, die diudelijkj zichtbaar was door de lichtende plek en' mij bewees, dat de storm niet lang nuvr zou uitblijven, riep ik uit: „Bent jelui genoeg uitgerust om weert te beginnen jongens?" „Wij kunnen dat bramzeil wel inhaJ len, zou ik zeggen." antwoordde de boots! man. „Op met je beenen. hofmeester.'1 En wij liepen het. grooto dek over. I De rust, de grog en dc tabak niet lo vergeten hadden ons goed gedaan. Drioi van ons klommen naar hoven en haalden] het bramzeil in. wel niet op de manke zooals liet eigenlijk behoorde, maar het' was toch secuur vastgemaakt. Maar het. marszeil te reven was niet zoo'n gemakkelijke, taak, en mijn beenen' en vingers deden mij ontzettende pijn,: toen de reven er in gesloten waren. Toen dit gedaan was, rustten wij op de groote mars even uit en klommen daarop naar de groote ra en legden de seizingen, om het zeilmaar naar mijn meening zou de eerste 3e besten windvlaag de touwen losrukken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2