NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD UT De oorlog tusschen Spanje en Amerika. IS s Jaargang. Sflaandag (8 Juli !833 imom mmm sssssa ssmm ism mm? 4615 ,AJB02>TJSr^JVEIii2Sr'X'SJPI^Iu3: ".'oor Haarif-in por 8 maandenf :- v'oor dë dërpén in dëiï omtrek w.mr eep Agent gpyes£iga IS ü'kh der gemeente), per 8 maandenw I.A Franco door h.-l geheele Rijk, per 8 maande:,. >•„-*. Afzonderlijke nummers- 0.w Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.80 de omstreken en franco per post 0.371 AJDVrETE2,TEnsrT.TrEn<r: regels 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. nneia'.*r.t'--:i en Advertentir-n worden aangenomen door onze Agenten er, door alle Boekhandelaren en Courantiers. Di: blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstnur. 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever T. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten mor he' Bid Co. JOHX F. JONES, Succ., Parijs 3,Ibis Faubourg Montmartre. Met Uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Adverteatiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedrageu aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement. Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel ƒ0.30. Agenten voor dit 7 blad in den omtrek zijn: Bloern cv da al, 8avtpoó,rl en SchotenP. v. d. RAADT, Zandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; SpaarndamC. HARTJ3NDORP Zandvoord G. ZW EMMER Velsen, W. J. RU LITERBeverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. In eon part. tel. aan de N. R. Ct. uit nden "lenen wij Aan «lc Daily Chronicle wordt uit ashington geseindDe overgave van atiago leidt al dadelijk tot een Ame- iaansche feestuurs-organisatie op Cu- De nulitaire gouverneiu* zal aller- st het. overgegeven gebied, omvattend duizend kwadraatmijlen, regeeren t negertroepen en andere gele-koorts- je soldaten als politiemacht. De vluch- ingen worden naar hun haardsteden uggezonden. De door gele-koorts aan taste regimenten gaan eventueel naar rtorieó. Do; vredeskansen heeten sterk verbe- d. ookdoordien Amerika thans ge rei heet. den eisch van een krijgsschat- alsook de Filippijnen, behalve een enstation aldaar, prijs to geven en met Cuba, Portorico en de Ladronen vergenoegen. Mocht Spanje deze voor arden aannemen, dan zou een spoedig iter, vn den vrede mogelijk zijn. De ■ke opinie in Amerika verzet zich er v. roer tegen het behoud van de pijnen, terwijl men in regecrings- ngen nm.v en meer geneigd is, geen gsschattmg te eischen. Intusschen ft het onduidelijk, waarom generaal al gecapituleerd heeft tegen de, naar icette stellige bevelen der Spaansche eering en op een oogenblik, dat de leriltanen. door ellende, gebrek aan sdsel en ziekte verzwakt, bepaald niet staat waren, Santiago te bestormen. Do correspondent der Times te New- rk seint., dat vermoedelijk slechts een el der waarheid dienaangaande be nd is. Niemand weet inderdaad, wei- omvang de gele koorts heeft gelcre- u Maar alle deskundigen erkennen, do Amerikanen zeer slecht toegerust voorbereid waren voor dergelijke ope- Xooit zullen de Amerikanen zoo s durven herhalen. Mm do Daily Mail wordt uit Hong- ig gemeldDewey alsook de Ameri- insohe consul-generaal van Manila geren zich verder uit te laten over het leurde met het Duitsche oorlogsschip me. vroezend anders do anti-Duitschc roelens in Amerika aan te wakkeren, olgens een telegram aan den Hc-rald Washington verzekeren do regcerings- imhten dat president Mc. Kinley de lippijnen niet wenscht te houden zich tevreden stellen met het tod Guam en met een kolenstation meer slechts Cuba onafhankelijk rdt verklaard en Spanje Portorico aan Vcraenigde Staten afstaat. Mc. Kin- wil geen oorlogsschatting voi'deren dat hij gelooft dat Spanje liever den log zou voortzetten dan zich met nieii- obligatieschuld te belasten. De administratie is niet voornemens Santiago onder de controle der Cu- nen te brengen; de gecapituleerde FEUILLETON. streek zal in handen blijven van de mili taire en maritieme autoriteiten der V S. lot do Spanjaarden het eiland definitief zullen ontruimen. In een interview gaf de Spaansche minister van oorlog als aannemelijke vredesvoorwaarden aan een volksstem ming op Cuba over de autonomie of de onafhankelijkheid van het eiland en het behouden van Porto Rico. De minister voegde er bij dat Spanje ongetwijfeld de Philippijnen zd houden ook ?1 blijven de Amerikanen Manilla bezetten Ii\ een gesprek over den val van San tiago z.eide president Mc Kinley te ho pen dat thans de vrede weldra gesloten zou zijn. Do staatssecretaris van buitenlandsche zaken spreekt de dagbladbcrichten tegen meldendo dat hier vredesonderhandelin gen zijn geopend onder leiding van den gezant van Engeland, bijgestaan door do gezanten van Rusland en Japan en andere buitenlandsche diplomaten De commissarissen voor het regelen van de voorwaarden voor de overgave van Santiago hebben tot Donderdag avond laat zitting gehouden. Vrijdag kwamen zij opnieuw bijeen en men ver wacht dat zij nu met hun arbeid gereed zullen komen. Minister-president Sagasta verklaarde dat noch de regeering, noch maarschalk Blanco zich met de overgave van Santi- j ago hebben bemoeid. Generaal Toral was bevoegd om onder zijn verantwoordelijk heid de stad over te geven. Men meldt dat het garnizoen van San tiago zich heeft overgegeven. Een in de Gaceta te Madrid versche nen besluit heft tijdelijk in het geheele koninkrijk de staatsburgerlij ke rechten vervat in de grondwet op. Een besluit van den kapitein-generaal dat te Madrid op de muren is geplakt, le Schipbreuk. van de „Atlanta". )aarop sloeg ik Mattheus op, en las het achtste hoofdstuk dat gedeelte arin verhaald wordt, dat Jezus zich *t zijn discipelen op een schip begeeft, er een verschrikkelijke storm komt deen. Alleen zij, die een storm op hebben bijgewoond, wier leven in aar heeft verkeerd, en die van doods- |St uitgeput zijn geweest, kunnen we- l, welk een troost het is deze korte ckiedenis te lezen, waarin de macht den Heer over de elementen wordt schreventoen ik geëindigd had, elde ik neer en de anderen volgden •oorbeeld en bad, dat Hij, die den na voor zijn discipelen liet bedaren, ons die in Hem geloofden, zou bij- n. Vele woorden, die ik sprak, voelend Hij ons aller Vader en de eenige to, die ons kon redden, ben ik nu ver- a. De tranen welden onder het bid- in mijn oogen op. maar ik schaam „Er is een besluit uitgevaardigd waar- i bij do grondwettelijke waarborgen wor- j den geschorst. In den bestaanden staat van oorlog wordt bevolen dat geen enke le vergadering zal kunnen plaats hebben zonder vergunning der militaire overheid j en wordt verboden zonder vergunning! geschriften of gravures te doen publicee- ren." Volgens telegrammen uit Madrid heeft Sagasta zich na do avondbijeenkomst van liet kabinet sterk vredelievend uitgela ten. Wij verlangen den vrede zeide hij mits het een eervolle vrede is. Wij zijn nu bezig, Amtrika's vredesvoorwaar den te weten te komen. Zonder vloot kan Spanje op Cuba den strijd niet- langer volhouden, want de Amerikanen kun nen stilzittend ons daar uithongeren. Dus ware het volhouden van den strijd op Cuba noodeloos bloedvergieten. Het bevel is te Santiago ontvangen dat alle zware schepen van het Ameri- kaanscho eskader zich moeten voegen bij het eskader van commandore Watson. Met de Harvard zijn 'te Portsmouth, Vereen igde Staten achthouderd Spaan sche krijgsgevangenen aangekomen. Bij na de helft van hen is lijdende aan mala ria, waarvan 8 ernstigzeven zijn on derweg gestorven. Generaal Shafter heeft aan de troepen verlof gegeven, de verschansingen te ver- laten, maar aan de Amerikanen en Cu- de mij niet voor de anderen, zelfs al waren zij minder getroffen geweest dan ik, wat niet het geval was. Ook vergat ik den afgestorvene in mijn gebed niet. Toen schudde ik Cornish en den hof meester hartelijk de hand en ik zag aan 't gelaat van den ruwen matroos, dat hij blij was gebleven te zijn en 't gebed hem goed had gedaan. „Nu, zeide ik, „ge kimt gaan eten en los dan den bootsman afen zorg jij hofmeester voor wat voedsel voor ons en ga dan zelf met den bootsman eten." De twee mannen verlieten de hut en ik zette mij naast juffrouw Robertson en troostte haar zooveel ik kon. Zij was mij zeer dankbaar voor het gebed, dat ik voor ons en haar vader had uitgesproken en het scheen, dat mijn woorden haar werkelijk eenigerma- to getroost hadden, want, zij kon nu reeds kalmer over den dood van haar vader spreken. Zij zou niet zoo ongelukkig ge weest zijn, zeide rij, als rij tot het laat ste oogenblik bij hem had kunnen zijn. Ik vertelde haar, dat ik geloofde dat hij zonder eenigen doodstrijd in rijn slaap gestorven was, daar er anders niet zoo'n kalme uitdrukking over rijn gelaat ver spreid had gelegen en voegde er bij, dat ik voor mij nooit geloofd had, dat hij Valparaiso zou gehaald hebben, als wij banen verboden, in de Spaansche üniën' door te dringen. De vluchtelingen zullen naar hun haardsteden kunnen terugkee- ren. maar ten opzichte van de Cubanen zijn zeer strenge orders gegeven om te beletten dat zij gaan plunderen of ande re excessen bedrijven. Ook rijn maatre- gelen genomen om alle ongeregeldheden in de stad to onderdrukken. E ii speciaal telegram uit Santiago, gedateerd van gisteren, meldt dat de ziekenverplegers van het Roode Kruis onmiddellijk Santiago zullen binnen gaan. De Spanjaarden, die zich gereed xualcen om te vertrekken, zullen zich zoo lang met den politiedienst in de stad he iasten. De Amerikaanscha en Cubaan- sclio troepen zullen den toegang van Santiago tegen alle maraudeurs verdedi gen. De Amerikanen zullen onmiddellijk bezit nemen van de forten en het geschut maar Santiago eerst binnentrekken als de Spaansche troepen rijn ingescheept. Men heeft verscheiden van do onder- zeesche mijnen in de baai van New-York laten springen, maar het bevel waarbij aan schepen wordt verboden na zonson dergang de haven binnen te komen, blijft nog tot nader order van kracht. Nu de Amerikanen op Cuba hebben afgerekend met de Spaansche troepen, begint hun strijd tegen de gele koorts. Men is daar in Amerika zeer ongerust over, en het ontbreken van vertrouw bare berichten maakt die ongerustheid nog erger. De surgeon-general Sternberg heeft wel nadere inlichtingen, maar maakt ze niet openbaar. Tot dusver schijnt de ziekte echter nog niet epide misch te zijn, en men vleit zich met de hoop dat de eerste berichten overdreven zijn geweest. De aangetaste regimenten worden af gezonderd op de gezondste plaatsen in oostelijk Cuba. alles is betrekkelijk, ook de ongezondheid van een ongezonde streek onder den keerkring, in het re genseizoen. en voorts zullen Cubanen, negers en de reeds gevormde „onvatbare regimenten" voor den garnizoensdienst te Santiago, Sta Catalina de Guanbaua- rno en elders aangewezen worden. Onder de onvatbaren moet dit bericht grooten schnk verspreid hebben. Immers, al lang verluidde dat de meeste manschappen van dio regimenten immuniteit tegen de gelo koorts voorgewend hebben om op voordeelige voorwaarden dienst te kun nen nemen. Het wordt intusschen hoe langer hoe duidelijker dat de capitulatie van San tiago voor beide partijen de eenige uit weg was. Wat de Amerikanen betreft, ..waarschijnlijk", schrijft een berichtge ver van de Times, „kent men nog niet de halve waarheid over de ellende die de Amerikaansche troepen geleden heb ben wegens gebrek aan voedsel, aan vol doende beschutting, aan levensbehoeften in het algemeen, tengevolge van de slech te voorbereiding van dezen veldtocht. De menschel ijke natuur kan zulk een toestand als bij Santiago heerscht, niet verdragen, zeide een hooggeplaatst offi cier van gezondheid. Geen expeditie zal ooit weer de Amerikaansche havens ver laten, zoo slecht uitgerust voor den oor log en voor de beproevingen van het leven te velde." Het is al erg genoeg, zou men zeggen, dat dit ééns kon ge beuren. En nu komt een sterk vermoeden op. dat de troepen van generaal Linares niet alleen geteisterd werden door de gele koorts en gebrek hadden aan voedsel, maar dat ook de ammunitie geheel of nagenoeg op was. Ook voor hem was het dus gebiedend noodzakelijk, een eind te maken aan de vijandelijkheden, en de voor Amerika alles bijeengenomen toch zeer gunstige afloop van de onderhande lingen zal wel daaraan toegeschreven moeten worden. STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem16 Juli 1898. Aan de Rijks-landbouwschool te Wageningen is o.a. bevorderd van U. B. S. III naar IV J. de Kanter, van hier. Scüool voor Kunstnijverheid te Haarlem. De studies der leerlingen van de School voor Kunstnijverheid, vervaar digd sedert September 1997, zullen bij hot begin der zomervacantie van 17 Juli tot 1 Augustus a. s. voor het publiek kosteloos worden tentoonge steld van 's morgens 10 tot's middags 4 uur. Ook het werk der klasse voor practische metaalindustrie en dat der beeldhouwklasse in hout zal ter be zichtiging zijn gesteld. Nieuwe leerlingen voor den aan staanden avondcursus kunnen zich aan melden op het Museum van Kunst nijverheid. Museum van Kunstnijverheid. Zondag a.s. zullen op het Museum van Kunstnijverheid nog te zien zijn de afbeeldingen der Russische orna mentkunst. De oud-Oost-Indische meubelen zijn ook nog te bezichtigen. Zondag is de toegang vrij. Eerste Ned. Electr. Tram-Maats. In de Staatscourant van heden. No. 164, komt de akte van oprichting voor van bovengenoemde Maatschap pij, verleden voor den notaris U. J. K. Versfeit alhier. Naar men weet bedraagt haar kapi taal een milioen gulden, waarvan voor- loopig worden uitgegeven en geplaatst zijn 600 aandeelen. elk van f 1000. In dat bedrag is deelgenomen door de lirma Lissa en Kann te 's Gravenhage voor 155 aandeelen door Mr. S. J. Hogerzeil, eveneens aldaar voor 150 aandeelen; door de Haarl. Bankvereeniging te Haar lem voor 190 aandeelen en de firma H. Oyens Zonen te Amsterdam voor 105 aandeelen. Voorts bljjkt uit de akte, dat de directeur, de heer L. M. Barnet Lyon, voorloopig voor den ty"d van vijfjaar is benoemd. De werklieden der katoen- volkplantingen dringen er echter, naar maatschappij. de Hollander schrijft, op aan, dat dr. Vrijdagavond trad in Pelix-Favore Kuyper voor zijne landgenooten in voor de "op 17 Juni 1.1. alhier opge- Amerika dezelfde voorlezingen ook in richte katoenbewerkers-vereoniging, Hollandsch zal houden. afdeeling van den Algemeenen Neder- j landschen Wevers- eu Spinnersbond,Tentoonstelling van Vrouwen- op de heer Schiedam van Hengeloo. Ruim 200 arbeiders waren aanwezig. De heer Schiedam besprak het nut van vakvereenigingen, als mede het vormen van een weerstandskos ter ondersteuning by werkstakingen, uit sluiting, werkeloosheid etc. Ook besprak hy de wenscbelykheid van een maximum arbeidstijd eu een minimum loon, en raadde hy het aan sluiten bij verschillende werklieden organisatiëu o.a. het Ned. Arbeiders secretariaat te Amsterdam alsmede het zich in verbinding stellen met internationale organisatiën, ten zeerste aan. Hierna ging men tot een huishou delijke vergadering over waarin zoo als men ons mededeelde de aanwezigen werden opgewekt tot het nemen van een abonnement op het vakblad de Textiel Industrie. Moer vernamen wy over deze besprekingen niet. Hedenavond zullen de Besturen der vier samen werkende timmerlieden- vereenigingen, „Patrimonium Afd. HoutwerkersSt. J oseph-gezellen Afd. R. K. Volksbond, Eensgezind heid en de Afd. Haarlem van het Algem. Nederlaodsch Timmerlieden- verbond, vergaderen teneinde de be sluiten, door de patroons genomen, te bespreken. De officieren, die sedert 1 Septem ber 1895 den intendance-cursus der hoogere krijgsschool volgen, zullen dezer dagen, onder leiding van twee hunner leeraren, verschillende fabrie ken te Leiden, Oosterwyk, Tilburg, Breda, Alblasserdam, Kralingen, Vlaardingen, Delft, Amsterdam en Zaandam, zoomede het Koloniaal Museum te Haarlem bezoeken. arbeid. BK8N£ML.AftD. Te Brielle is tot lid der Prov. Staten van Zuidholland gekozen de heer mr. G. J. Goekoop (lib.) met 1468 stemmen. Op den heer A. R. van Beekum Maurisse (a. r.) waren 184, op den heer D. Breesnee (lib.) 388 stemmen uitgebracht. Dr. Kuyper in Amerika. De Hollander deelt mede, dat dr. Kuyper half Augustus naar Noord- Vanwego de Vrije Vrouwen-Ver eenig, te Amst., de Ver. ter Beharti ging van de belangen der vrouw te Rotterdam eu den Vrouwenbond te Groningen zullen op 27 Juli a.s. in de Congreszaal van het Tentoonstel lingsgebouw worden ingeleidBespre kingen over een meer practische inrichting der woningen. Inleiders van dit vraagstuk zulleu zynde dames M. Meyboom en W. Drucker, bene vens de lieer D. de Clercq. In een vlugschrift wordt net streven en werken der Vrye Vrouwen- Ver- eeniging uiteengezet. Van het Amstelveld. Op hex, Amstelveld. „de markt" der hoofdstad, zoo wordt van daar aan de Zutph. Ct. geschreven, wordt de opge wekte stemming gaande gehouden door do vele volksverschalkende en verblin dende „standwerkers", die hun welspre kende woordenvloed in steeds sneller stroomende stralen van spottende sati- res en lachlusfc-opweltkeude lafheden jn dezelfde mate op de menigte uitstorten als gisteren de ruischende regen deed evenwel n> tegengestelde uitwerking, daarrij nu aandachtig staan luisteren waar zij gisteren, in allerijl uiteenstoven. Een van deze stralende sterren aan den Mercurius' hemel van hot Amstel veld is wel de alom bekende en beroem de „Flippie" bijgenaamd „Kakodorus", wonende volgens rijn eigen getuigenis in de Rue do Batavie, Batavierstraat 3 hoog op een achterkamer. Een talrijke menig te komt duwend en dringend aanstor men op de eerste dofdreuneüde slagen, die h ijzijn koperen hord toebrengt, en vormt een onverbreekbaren en ondoor- dringbaren kring om hem heen, die, evenals een rotsklip. met statig-stoicijn- sche kalmte den vloed ziet naderen en ten slotte niet trotsche minachting boven de woedende, golven uitsteekt. Hij blijft rustig en bedaard, in tegenstelling met zijn collega's die, onder aanhoudend, oor verscheurend, schel schetterend trompet geschal alle pogingen aanwenden om de „goede liên"' voor zich tot auditorium te verwerven en volgens Flippie het Am stelveld bezoedelen door het in een slag veld te veranderen, waar trommel en trompet gebruikt worden, om het volk te lokken en waar de verslagenen in grooten getale vallen in den vorm van Amerika vertrekt, om in enkele groote bedrogen koopers en teleurgestelde afne- Amerikaansche steden, zelfs in het mers. „Schande is hetzoo begint Flip- verre Westen, zijn toegezegde voor- Pu .voor dat eerlijke Nederland, waar lezingen te houden. j van bedrog geen sprake, afzetterij nooit Deze voorlezingen hebben ten doel, gehoord, van diefstal geen spoor en zak- een priDCipieele uiteenzetting te leve- J kenrollen nooit voorgekomen is, daar ren van het Calvinisme op ieder ge- »<>rgt onze politie wel voor, wat zeg jij bied. or van, smerisbinnen één uur is de I Hoofdzakelijk zal dr. Kuyper zich grootste misdadiger ontdekt en gestraft, om den breeden kring zyner toehoor-wat zal je daaraan liegenEen boer ver ders te kuunen bereiken, bedienen koopt boter, nergens betere soort ver van de Engelsche taal. DeHollandsche krijgbaar. scheikundig onderzocht, prijs onze reis vervolgd hadden. Hij was te oud om zulke beproevingen j to boven te komen en hoe droevig rijn dood ook was, moest rij toch denken, I dat hij slechts een weinig eerder de reis aanvaard had. Want rijn einde had toch niet ver meer af kunnen zijn, zelfs al ware hij op rijn eigen schip veilig in Engeland teruggekomen. Langzamerhand wist ik aan baar ge dachten een andere wending te geven. I Op elk ander oogenblik zou ik misschien onzen toestand minder zwart hebben af geschilderd; maar nu vond ik het beter I ronduit te spreken, daar de gedachte aan ons eigen gevaar haar van li aars va ders dood zou afleiden. Zij vroeg mij of de stonn bedaarde. „Hij wordt in elk geval niet heviger en dat is een goed teeken," zeide ik. „Maar er dreigt een ander gevaar, waarom ik spoedig naar boven moet gaan. De wind kan plotseling gaan lig gen en uit een anderen hoek beginnen te blazen. Dat zou het ergste rijn wat o* kon overkomen, want we zouden dan j wat we noemen een „tegenzee" krijgen, de golven blijven dan de vorige richting uitloopen, terwijl de wind uit een ande ren hoek waait, en dit zou het te zwaar geladen schip waarschijnlijk niet meer kunnen doorstaan." I „Mag ik mede naar boven gaan V' „Gij zoudt niet in staat rijn te blij ven staan. Voel maaa' eens!" riep ik uit, toen de achtersteven plotseling omhoog rees en toen in de diepte zonk, al verdei en ver der, zoodat hij eindelijk een manslengte onder water stond. „Laat mij met u meegaan," smeekte ziJ- „Goed dan,zeide ik, van plan zijnde haar onder de kampanje, halverwege de ladder, te laten blijven. Ik kreeg een lange jas, die vroeger aan den kaptein behoorde en wikkelde haar er in, en zette haar een zuidwester op. opdat ze goed tegen den wind be schut zou zijn. Ik trok mijn oliepak aan en haar ste vig vasthoudende hielp ik haar de lad der op. „Blijf nu hier en ga niet verder," zeide ik. „Waar gij gaat. ga ik mee," antwoord de ze mijn arm grijpend. Haar moed bewonderend en getrofh.n door haar woorden, die mij even d'.erbaa waren als een kus van haar lippen zou geweest rijn, leidde ik haar over het dek en deed haar op een hoop opgerolde kabels onder de verschansing plaats ne- De zee was niet onstuimiger geworden sinds 's morgens, maar toch scheen er in mijn afwezigheid een verandering plaats gehad te hebben. De „Atlanta" was niet alleen een smal schip, maar ze lag zeer diep en haar bovendeksche boord was wel anderhal- ven voet te laag. De hoogte van de verschansing aan den achtersteven tot. aan den waterspiegel was ongeveer twaalf voet; ik overdrijf dus niet, als ik zeg, dat de vijftien a twintig voet hooge golven zich aan beide zijden van het achterdek als bergen, ver hieven. Om zich een denkbeeld van zulk een tooneel te kunnen vormen moet men op een jacht niet op een groote stoom boot, den Atlantischen Oceaan bij een hevigen stonn doorkruist hebben. Maar zelfs die ondervinding zou u geen idee van onzen gevaarvollen toestand hebben kuunen gevenwant het jacht zou niet overladen en misschien sterk eu licht rijn geweestterwijl de Atlanta een vracht van zeven honderd vijftig ton in had en een houten schip was, in Nieuw-Schotland gebouwdd. w. z. dat het iu eens kan bezwijken bij een van die plotseling nederwaartsche bewegin- geu. Nadat ik juffrouw Robertson veilig wist. kroop ik over den achtersteven naar het groote- dek en peilde de pomp- zode opnieuw. Er stond zes duim water 1 in het schip, waaruit ik afleidde dat het nog stevig iu elkaar zat en de hoogere waterstand ontstaan w.os door het door zijpelen tusschen de dekken. Ik begaf mij weder naar het achterdek en berichtte dit aan den bootsman, die tot antwoord slechts even knikteer lag een bezorgde uitdrulcking over rijn 1 gelaat verspreid en, nog steeds over de verschansing geleund, sloeg hij hot schip gade en vooral als het bijzonder hevig slingerde. Juffrouw Robertson keek mot een angstig gelaat naar de .afgekapte masten, maar ik schudde glimlachend mijn hoofd om haar te beduiden, dat het onttakeld I aanzien van het schip haar niet moest verontrusten. Daarop haalde ik mijn i verrekijker, bond hem op mijn rug vast en klauterde naar boven, terwijl Mary mij met krampachtig saamgeklemde han den gadesloeg. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1