ïlasp, Draperieën Hij was ongehuwd, man van goede geboorte en bèminneüjken oangang, dio grootc integriteit aan ernst on bekwaam- beid paarde. Als de gemeente rechtskun dige adviezen behoefde of verdediging har er rechten, was hij het meestal die geraadpleegd werd of haar belangen be- pleitie.Omtrent de oorzaak van zijn schei den uit het leven doen uitteraard aller lei valsche geruchten de ronde, begrijpe lijk inderdaad, waar van financieele zor gen niet de rede kon ziju Ben ik wel ingelicht, dan staan wij hier voor de ontkncoping van een familiedrama, waarvan de teerheid verbiedt er ook maar een woord van te zeggen. Een ander drama, dat waarin de ex- kapitein Vemer de noodlottige hoofdrol vervulde, nadert zijn ontknooping voor de rechtbank Ik hoor, dat de instructie is gesloten en dat de verwijzing naar de openbare terechtzitting in enkele dagen zal geschieden. De door den rechter van instructie geraadpleegde deskundigen schijnen dus de toerekenbaarheid van den beklaagde te hebben aangenomen. De behandeling dezer geruchtmakende zaak zal waarschijnlijk eerst na de ge bruikelijke vacanlic der rechtscolleges op de rol worden gebracht. Van „op de rol" tot „aan het rollen" il n'y aqu'un pas. Rollen nu niet gebezigd in den zin dio bijv. studenten er aan geven. Maar rol len tusschen de wielen. Dat soort rollen is nu aan de orde van den dag en wij mochten alleen wenschen, dat een groo- ter aantal menschen zich naar den Haa^ resp. Scheveningen, lieten rollen. Want we kunnen nu nog uiet juist bluffen over druk bezoek aan de badplaats 13, 16. maar nog '20 logés in de voornaam ste hotels (zoo was 't ongeveer in het be gin der week) - 't is weinig. Nu kan dat het gevolg zijn van de omstandig, heid. dat Falb's voorspellingen zoo mee- doogenloos uitkomen, 't Kan ook andere redenen hebben, die we niet kennen. Er zijn menschen die beweren en hopen, dat de vreemdelingen liever hun geld bewaren oni tegen Sept. in Holland te komen, tot bijwoning onzer feesten. Het is mogelijk en ik wil hopen, dat de resi dentie dan ook haai deel krijgc. Wat die feesten betreft, men weet, dat ik van den beginne af aan geen al te hoogen dunk had van de wijze van organisatie. Het heeft mij dan ook niet verwonderd, dat weder een comité, dat over de Zeeheldenwijk, een aardig deel der stad, zich ontbonden heeft. En het heeft mij evenmin verwonderd, te hoo- ren, dat het ook in don boezem van het centrale conuté „hommeles" was De „agens movens'" in die commissie is nl. een onzer confreres, een jeugdig, ijverig en voortvarend man, doch die blijkbaar heeft moeten ondervinden, dat de groot ste voortvarendheid niet waarborgt, tegen het begaan van fouten. We willen in tus schen hopen, dat de tijdige ontdekking daarvan aan de feestviering moge ten goede komen. Van het rollen tusschen de wielen sprak ik. Zoovelen doen het reeds, dat mij de lust bekruipt hen na te volgen, 'k Had wel naar Lissabon gewild in de plaats van den lieer Elout. die er onzen kring gaat vertegenwoordigen. Maar... men heeft me niet gevraagd. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscourant". Konbesluiten. Met iogaug van 1 September 1898 benoemd tot directeur van liet post kantoor te Moutfoort, G. Visser, thans in gelyke betrekking te Markeloo, on tot directeur van liet postkantoor te Markeloo, G. Hoffman, thans iu ge lijke betrekking te Montfoort. Aan F. P. Iïaetens. te Groniogen, op ayo verzoek, wegens lichaamsge breken. eervol ontslag verleend als landmeter der 1ste klasse van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen en benoemd tot landmeter der 1ste klasse van het kadaster J. C. van der Venr, te 's Gravenhage, thans van de 2de klassetot landmeter 2de klasse van liet kadaster A. van der Werf, te Leeuwarden, thans van de 3e klasse. De luit.-kolonel J. J. de Greve, van De Koningin en het leger. in het van Lennepkwartier de bouwers school zou willen bljjven voorstaau. nog niet voldoende kunnen werken. De heer Naber dankte hen en allen Onder bevel van maj. Cramer maak- j}0 bouwer Koelwjjk zeide te zullen die na hen kwamen voor de blijken comp. der genie uit trachten uit Kampen timmerlieden te van belangstelling en vriendschap en t kajnp Zeist, met den geheelen tele-1 ^rygen, echter had het comité het beloofde in ijver niet te ZUllcn Ver- PAn irmilairon marsen naar I u graafdienst een militairen marsch naar Soestdyk, waar H. M. Wilkelmina te paard den troep inspecteerde.. Na gedefileerd te hebben, vertrok men weder. Zaterdagmorgen tusschen 10—12 uur zou H. M. op't oefenings- terreiu de Vlasakkers tusschen Soest en Amersfoort eene inspectie houden over het 3e en 4 bataljon van het 5e reg. infanterie uit Amersfoort resp. onder commando van luitenant-kolonel Van der Horst Bruin en majoor Brender it Brandis. Tal van personen spoedden zich reeds vroegtijdig naar de Vlasakkers, en de C. S. My. voerde eveneens vele nieuwsgierigen Teleurgesteld keerde men echter huis waarts daar H. M. niet De vele inspecties die H. M. in den laatsten tyd houdt, zijn zoo deelt men mede om H. M. met het leger en de militaire honneurs meer vertrouwd te maken. noodige om onderkruiping te Aanwen zoolang hem dat voorbomen. Spr. beklaagde zich over de lompe behandeling van de vertegen-Vo°"ötarianisme woordigers der gezellen door de eigen- bouwers. Vele ingezetenen, (zooals Onze voormalige stadgenoot, de bekend ook de heeren Hovv en Kou- heer D. de Clercq, is nog altijd een veld) hebben getracht eene bewilliging overtuigd vegetariër. Dezer dagen te bewerkstelligen. j sprak by daarover te Amsterdam in By de kroningsfeesten zullen de1 eene goed bezochte door een paar Eene audiëntie. De Pangeran Ario Mataram werd Zaterdagmiddag te 3 uren, geheel vol gens de ÏBdiscbe vormen, door Hare Majesteiten ontvangen. De Pangeran werd van zyn hotel afgehaald door Hr. Ms. adjudant van dienst jhr. Van de Poll en den lsten stalmeester, en in een rytuig met vier paarden a la Daumont naar het Paleis gereden. De volgelingen iu rijtuigen met twee paarden. Allen waren in Javaansch kostuum. De ontvangst en het gesprek ge schiedden staande, terwijl al de Ja vanen, behalve de Pangeran, neder- gehurkt zaten. Een oogenblib namen Hare Majesteiten plaats en werd ook den Pangeran een zetel lager geplaatst dan die van Hare Majesteiten aange boden. De Pangeran bood aan H. M. de KoniDgin, namens den Soesoehoenan van Solo, verschillende geschenken aau, waaronder drie fraaie krissen en een levensgroot geschilderd portret van deu Soesoehoenan. Voor de noodlijdenden op Amboina. Door de centrale commissie te 's Gravenhage is tot heden ontvangen f 3 -'.728.20, uitgegeven aan kosten van drukwerk, advertentiën en correspon dentie f315.1212, zoodat beschikbaar bleef f 32.467.07Va» waarvan twee- en-dertig duizend gulden naar Indië is overgemaakt. In hare jl. Zaterdag gehouden ver gadering heeft de commissie besloten thans de inzameling te staken en het nog beschikbaar bedrag ad f 467.07'/2 vermeerderd met de nakomende ont vangsten en verminderd met de nog wellicht noodige kleine betalingen, tegen het einde der maand Augustus ter beschikking van het Indisch be stuur te stellen. Geslaagd by het toelatingsexamen aau de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam Backer Dirks, van Den Haag: Schuil, vau Bunsscboteo; Mackenzie, van WageoingenVan den Heuvel, van AmsterdamLodewyks, vau Veendam; Veldhuis, van Grissee Boswyk, van ArnhemBraat, vau Utrecht: Sluiter en DesBouvrie,van Amsterdam; Sorgdrager en Croll, van Haarlem Miche, van Amsterdam Mörzer Bruyns, van Haarlem; Koenen, van WarmenhuizenDe Wolf, van Breda; Rynink, van Amsterdam;Dietz, van Den HaagRuys, van Batavia Dekker, van Spijkeuisse; Baas, van Voorburg Fischer, van Eede; Koop man, van Amsterdam. De staking der timmerlieden te Amsterdam. Zondagmorgen te 10 uur, vergader den in „Prascati" wederom de timmer lieden. 1 De heer Wolfswinkel opende de ver-f Prof. Naber te Amsterdam vierde •adering en constateerde dat partyen Zaterdag in den huiselyken kring zijn gezellen, indien de patroons tot uit sluiting overgaan, voor de burgerij zelf gaan werkeu en reeds morgen kunnen zy vau particulieren werk krjjgen voor de feesten van September. Uit het binnen- en buitenland werdeu toezeggingen van kraebtdadigen steun ontvangen van collega's; ook de A. N. D. B. is bereid te helpen. De houding der stakers is onberispelijk, (applaus.) De heer Verdorst besprak en laakte ten zeerste het verspreide manifest en verklaarde dat men niet hoofd zakelijk beoogt het loon van 25 cent en den 10-urendag, dcch wel de rege ling van het stukwerk in den revolutie bouw, het bouwsysteem, waar het „uitzuigingsstelsel'' het sterkst is. Met eenige voorbeelden lichtte spr. toe, dat de amsterdamsche aannemers meestal lager inschrijven dan de bin- nenlandsche concurrenten en dat hoe wel de lounen in de hoofdstad iiooger zyn dan elders. By werken iu den laatsten tijd aangenomen bleken liaar- lemsehe en scheveningscbe aannemers booger ingeschreven te hebben dan de Vmsterdammers; (beursbouw, verbete ring van brnggen over de Hugo de Grootkade enz" euz.) Spr. protesteerde tegen de bewering, dat de gecom bineerde besturen^ zijn opgetreden met het oog op of in verband met de a. s. feesten en gispte nog de hou ding van „Patrimonium" en van den „IL K. Volksbond" tevens de hoop uitsprekende, dat de geest onder de timmerlieden blyve zooals die op de vergadering van 11. Zondag 10 Juli) was omdat, naar spreker's oordeel, dan liet standpunt der arbeiders vry vast is. Het schrijven der heeren Hovy en Kouveld besprekende, zeide spr.' dat waar geen der beide partijen den eersten stap zal doen, de eenige weg om tot een vergelijk te komen is, dè benoeming van eeD dergelijk toenade- riugscomitc, omdat aau eiken strijd hoe fel ook, ten slotte een einde moet komen. Op het denkbeeld van de hoofd besturen van „Patrimonium" en den „R. K. 'Volksbond" om een wapen stilstand te sluiten tot 15 September a. s. bleek de vergadering niet te willen ingaan. Evenals de patroons op Vrijdag in een motie hun meening kenbaar maakten aan het publiek, daar zal ook deze vergadering hare opinie in eene motie weerieggeo. De volgende motie wordt voorge steld en met donderend applaus be groet „De vergadering, overtuigd van het goed recht van de eischeo der tim merlieden, machtigt het uitvoerend comité, trots alle geknoei, de staking kalm door te zetten, spreekt haar verontwaardiging uit over de houding der zuster vereeuigingon, gaat in geen geval iu op het nu bekende onzinnige voorstel van Patrimonium en den R. K. Volksbond; acht het- uiet op haar weg een con ferentie te zoeken met de tegenpartij, maar als van bevoegde zyde in dieu geest een voorstel wordt gedaan, draagt 2y aan le besturen der drie timmerliedenvereenigingen op, om te verklaren dat de Amsterdamsche tim merlieden den stryd alsnog willen doen eiudigen en dus aan een aanvraag tot samenspreking onmiddellijk zal worden voldaan. Na nog eenig debat wordt deze m tie met algemeene stemmen op 1 na aangenomen en de bijeenkomst daarna gesloten. leden van den Vegetariërsbond be legde vergadering. De strekking van sprekers met warmte en overtuiging uitgesproken voordracht was aan te toonen, dat het gebit en de inwen dige bouw van den meusch dezen stempelt tot een vruchteneter, in 'fc algemeen tot een vegetariër en dat het eten van vleesch veroorzaakt een opgezette maag en daardoor na de voeding loomheid en neiging tot rus ten plantaardige voeding heeft dit nadeel niet. Voor den raensch is het niet nood zakelijk in eens groote kracht te ont wikkelen, maar wel heeft hy noodig taaiheid en volhardingsvermogen, juist eigenschappen die bij de plantenetende dieren worden aangetroffen en ook de omstandigheid, dat de menschen van de oudste tijden af niet geïsoleerd, maar in kolonies by elkaar leven, evenals b. v. de apen en de in 't wild levende olifanten, wyst er op dat de raensch evenals deze een plauteneteris. Uitvoerig stond de-heer De Clercq stil bij de nadeeleu van de vleesch- voediug, wijzende op de behoefte aan veel driukeu daardoor veroorzaakt, waardoor biergebruik en alcoholismo in de hand worden gewerkt en even eens bosprak hy de moreele zyde van het vraagstuk, door er op te wyzen dat ('e meusch niet liet recht heeft, ten zynen behoeve, laag georganiseerde wezens te dooden, waardoor uitter aard wreedheid en moordlust worden opgewekt. Aan de hand vau statistieke gege vens toonde hy voorts aan, dat van dezelfde oppervlakte grond veel meer voedsel kan verkregen worden door bebouwing dan door den grond als weideland te gebruiken. Zyne voordracht werd zeer toege juicht. Aan 't eind lieten zich eeui- gen der aanwezigen inschrijven als lid van den Vegetaricrsbond. De begrafenis van Prof. Suringar. Zaterdagvoormiddag werd op de begraafplaats buiten de Groenesteeg te Leiden het stoffelijk hulsel ter aarde besteld van prof. dr W. F. R. Suringar. Een aantal kransen van familie en particulieren, waaronder van het stu dentencorps en de philosophische facul teit eu 3 van 't personeel van het Botanisch Loboratorium, Herbarium eu Hortus en auderen bedekten de lijkkist. Om de groeve was eene groote menigte verzameld; er waren daar protessoren, studenten, personeel van genoemde inrichtingen en andere ver tegenwoordigers vhq vereenigingeu en belangstellenden o.a. de praescs der faculteit, vau wis- en natuurkunde, de hoer G. C. A. van Dorp, de heer Krelage uit Haarlem, algemeen voor zitter der Maatschappij voor Tuin bouw, de heer Star Numau, namens curatoren der Universiteit,en Boddaart secretaris. Prof. dr. O. P. Tiele sprak namens den Akademischen Senaat en dr. L. Vuyck, assistent van liet botanisch laboratorium namens bet personeel. Zy herinnerden èu aan de wetenschappe lijke gaven èn aan de vriendelijke hoe danigheden van den overledene, en brachten hem een weemoedig we'- meenendeu afscheidsgroet. Dr. J. Valckenier Suringar, zoon van den overledene, bedankte uamens de familie voor de betoonde belang stelling. Tentoonstelling van Vrouwen- arbeid. Zaterdag hadden de bekroningen Elize Murkens, Amsterdam. Motto „Corset Pantalon". Tweede prijs, ge- 'splitst in 2 van f50. 1°. Magazijn „Het Anker" Den Haag. Motto „Era- I cana". Ontwerpsters raej. Cb. S. Ver- j kouteren directrice en A. v. Graau- j wenbaan. Coupeusesinej. B. v. Arkel en mej. Amelung. Werkstersmejuf frouwen Amelung. 2°. Mej. Poulus Den Haag. Motto „Norma". Een eer volle vermelding. Mevrouw Peiffer, te Rotterdam. Motto „Natuurgetrouw is 't kleed der vrouw". Een eervolle vermelding (buiten mededinging) mej. W. Pelsma te Sneek. Motto „Een eerste schrede (volkskleeding). Bovenkleding. Eerste prijs f 250. J. Roozenschoon—Gratio. Motto X. Tweede prijs niet toegekend, maar vervangen door 4 eervolle verraeldin- geu van f25. Gezusters Schaake, motto „Regeu en Zonneschijn"; Ellen BeerenUs, motto „P. H."; mej. Poulus, raolto „Norma"; mevr. J. Jansen— Reitsema, „Nederland"; allen ie's-Gra- venhage. De laatste trein, vertrekkende ten 11.44 uit Maassluis, werd Vrijdag avond by den overweg aan den Vlaar- dingschendyk, naby Vlaardingen. plotseling tot stilstand gebracht. By onderzoek door bet treinpersoneel bleek, dat de trein over twee koeien gereden was. Nadat de verminkte diereu onder den trein waren verwij derd, kou de trein ongehinderd door rijden. Tegen don eigenaar van het overreden vee werd een vervolging ingesteld. den staf der artillerie eervolsedert den aanvang der beweging nog j 70n verjaardag. De litterarische taeul- plaats van ue prijsvraag uitgeschreven ontheven uit de betrekking van hoofdniet veel verder waren gekomen. SprJteit vau de Amsterdamscoe Hooge-idoor het bestuur der Temoonstelling der geschutgieterij, eu genoemde hoofd- gLpte zeer het door „Patrimonium" school bracht hem en corps een be--van Vrouwenarbeid voor eene raiio- officier in zyn raog overgeplaatst bij i verspreide manifest. jzoek, en namens baar weuschte prof. neele vrouwenkleeding. het 4e reg. vest-art. Daarna bekwam de looncommissarisUilenbeek hem met den dag van! Tot haar leedwezen kou de jury, iWollring het woord tot het uitbrengen1 heden geluk, daarbij tevens den wensch niet constateeren, dat aan de eischen Auaienlte. van rapport omtrent den stand van te kennen gevende, dat, al werd nu door haar gesteld in alle opzichten De gewone audiëntie vau deu mi- zaken. Des heeren van Schaik's han- lieden de officieele band, welke den was voldaan. Toch meende zy de pry- nister van oorlog zal Donderdag a.s. delwjjze die tracht jongelieden in het hoogleeraar aan de Universiteit van zen by wy'ze van aanmoediging te niet plaats hebben. werk te krijgen, wordt door spr. ten Amsterdam verbond, verbroken, bij moeten toekennen. Bekroond zyn zeerste gelaakt. Spr. constateert dat als vroeger de belangen der Hooge- Onderhlteding. Eerste prijs f250 bovendek langs de pompen tot op of jas af, voordat hij het naar beneden liet. tot een paar duim boven den bodem.1 Daarop liet hij het zakken, zorgdra- Hel water in de pijp staat even hoog als gend liet nog een goed eind van den bo- in het ruimom nu de hoogte van het t dem verwijderd te houden, totdat het water te peilen laat men een rieten stok.schip voor een oogenblik waterpas lag. die in duimen en voeten is verdeeld,Toen liet hij het touw onmiddellijk aan een touw door de pijp zakken. naar beneden haalde het ook terstond op Het is met te veel gezegd, dat dezeen zeide mij dat we nu den juisten wa- metliode zeer dikwijls tot onjuiste bere- jterstand hadden. keningen leidt. Hij hiel dhet riet bij het licht en nu Als het riet naar boven wordt getrok-bleek het, dat ik wel goed gepeild had. ken bevochtigt het de zijde der buis„Negen duim, dat is het," zeide hij dientengevolge kan het droge riet wan- het riet weg zetten, neer het naar beneden wordt gelaten,! „Het water staat dus drie duim hoo- reeds nat zijn voor het op den bodemger dan van middag." komt. „Welnu, daar behoeven wij ous niet Natuurlijk kan men dan op aanwij- ongerust over te maken, mijnheer Royle. zing van het peilriet niet aan. j Misschien is één van de proppen losge- Daarbij, zooals de bootsman terecht rukt." •hip opmerkte, wanneer men met de pompzo „Neen, zij zitten zoo vast als een (de peilt, als het schip voortdurend sim muur. Ik heb ze zooeven nagezien." ant- Branden. Te Zwijndrecbt ontstond Vrijdag avond een hevige brand iu liet per ceel,^ bewoond door den landbouwer G. eldhorat. De bewoners, mau vrouw eu kind, beuevens een kostganger, konden zich nog zoo goed a's onge kleed in veiligheid brengen, doch de 19-jarige dienstbode, Lyntje de Heer uit pQttershoek, die boven sliep, ver brande. Het huis met de schuur werden geheel door het vuur verteerd en nagenoeg niets werd gered. Ook 20 kippen verbranden. De huizen zyn verzekerd voor f2400, de inboedel van Veldhorst voor f2000. Er zyn ernstige vermoedens van brandstichting. Naar de N. B. Ct. verneemt moet Vau P., die onder verdenking staat den brand by Andrianus Steehouwer te Hendrik-Ido-Ambacht gesticht te hebben, by welken brand de 23 jarige zoon van Steehouwer om kwam, ook ernstig verdacht worden de aansteker te zyn van dezen brand. schjjnen echter tegen Van P. nog geen voldoende bewijzeu te zijn om hem te arresteereu; hij bevindt zich nog altijd op vrije voeten. Vrijdaguacht om één uur moet Van uit Dordrechtn aar Zwyndrecht zijn overgevaren. Hy zou toen tegen de veerschippers gezegd hebben: „Je kent me toch zeker wel; ik ben de brandstichter van Oostenaam". Later zou hy gezegd hebben„Er zal van nacht wel wat gebeuren". Hy voer, zooals gezegd, om één uur 's nachts over en om twee uur ongeveer werd de noodlottige brand door de bewo ners ontdekt. Van P. woont te Zwyndrecbt net op de grensscheiding van die ge meente eu Hendrik-Ido-Ambacht. Het slachtoffer van den brand te Zwijndrecbt was zeer bemind by de huisgenooten van Veldhorst; zij was de oudste dochter eener arme weduwe te Puttershoek, wier steun zy was. Kikvorschen. Te Rozendaal (Nispen) waren de vorige weken de kikvorschen vangers weer volop met hun bedryf in gang. Dagelyks trokken zij per hondenkar, waarop een groote bak met schepnet-1 ten, naar de slooten. Een slecht be-j bryf moet het evenwel uiet wezen en het schijnt «el, dat deze door dei Franschen, vooral de Paryzenaars, i zoo geliefkoosde lekkernij dunr be taald wordt. De kikvorschen vanger voor Frankrijk kwam bier enkele jaren geleden als een behoeftig man aan en thans heeft hij reeds twee huizen men een koffiehuis als eigen dom te Nispen. „Semper virens"). INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel Niemand kan zich beroemen nooit ziek geweest te zijn of 't minst lijdende, zonder er de schijn van te hebben. Mengevoe een zeker onwelzijn dat zich kei merkt door zenuwpijn of door eer algemeene zwakte te wijten gebrek aan eetlust en de oi voldoendheid van eene herstellend voeding. Zonder werkelijk ziek zijn, heeft men echter een spiei versterkend middel noodig om zijn gezondheid te herstellen. Laat ons het voorbeeld verhale van Mme Marguerie. vrouw v; een brigadier der douanen te V: deblore (Alpes-Maritimee) Franl rijk: deze persoon was sedert tw< jaren lijdende aan eene algemeei zwakte en aan gebrek aan eetlus nam bijna geen voedselzij w ook ten prooi aan hevige schei hoofdpijn. Mme Marguerie van d( tot dag verzwakkende, besloot een middel tegen te nemen, koos Pink Pillen voor bleeke pe; sonen van dokter Williams na t eerste doozeu kon zij er over ooi deel en, door eene spoedige verbi tering, hoe werkdadig en heil zaai dit middel ishet algemeen oi welzijn dat zij gevoelde is gehe verdwenen en met de eetlust is gezondheid teruggekomen. De Pink Pillen zijn eenono\e treffelijke spierversterkerzij he geven kracht, aan de zwakken kunnen voor niemand nadeeli zijn, zelfs niet voor de teergevoi ligsten. Zeer werkdadig tege bloedarmoede, rheumaliek, zenuw pijn. geven zij de schoone kleure terug en handelen in al de zwakt verschijnselen bij de vrouwt oefenen op den man eene werj dadige uitwerking tegen al ziekten veroorzaakt door te ve arbeid of buitensporigheden. Prijs f'1.75 de doos, f9.pt 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabili Steiger 27. Rotterdam, eenig depft J houder voor Nederland en Api theken. Franco toezending te postwissel. en dergelijken, worden U T O E S T 0 0 M I) en a nieuw afgeleverd. Veeren. eu Linten, Kalot nen, Wollen en Zijden Costumt worden prachtig ORANJE geverf Stooinvervcrij en Chem. Wasscheri, <C. HOEIMG f irma SGfSEHK, Haarlem. Haag. Leiden N.B. Met het oog op de te ve wachten drukte verzoeke tj dige toezending. De Stoomdrukkerij van Haarlem's Baybiad is de goedkoopste groote Drukke in Haarieoi Monsters papier, modellen en opga van prfis worden steeds gaarne re strekt. Sport en $fedstrijd en Ciingendaal. Prachtig zomerweder begunstigt Zaterdag de wedrennen. Het pub lie was in het begin niet talrjjk. De ui slag was: Aanmoedigingsharddraverij: le. Se sant, 3 m. 4!- - s. 2e. Axtell 42*s sec; 3e. Mix 3 min. 48' - 4q. Louise 4 min. 56f;s sec. 'Derby 2. Allen opgekomen. 1. latt 2. Zillah, 3. Malcadjick. Deze r was zeer mooi. Verschil aankom eerste twee zeer gering. Een akelig geschreeuw en gegil weer galmde in de ruimte, alsof massa's ge wonden lagen te kermen Het schip word nL bij tijden opgewor pen zooals een kind met een bal speelt een groot gedeelte er van stak dan een groot gedeelte boven het water uit om oen oogenblik later weer met. donderend geweld in een afgrond terug te vallen, welk smeedwerk zou in staat zijn zulke aanvallen te doorstaan, waarvan de kracht mot honderden tonnen moest ge- ineten worden Ik klauterde door hot voorluik en be merkte Cornish, die op het achterdek een pijpje stond te rocken ik verzocht hem den bootsman voor een korte poos te gaan aflossen, daar ik dezen iets ge wichtigs te zeggen had. Ik wachtte, totdat de bootsman mij genaderd was. omdat het hier de ge schiktste plaats was om oen gesprek te voeren. .De wind bedaarde al meer en meer on ofschoon het schip nog hevig slinger de, stroomde het water niet meer zoo overvloedig over de dekken. Ik doofde de lantaarn uit en op dat oogenblik was de !>ootaraaii mij genar dercL ruim." zeide ik terstond tot hem. Wanneer hebt ge de porapzode ge peild „Zooeven." „En een poosje geleden stond het wa ter zes duim hoog, niet waar „Ja." ,.Ik zal u zeggen hoe dat komt. mijn heer," zeide liij. „Gij zult liet mij, hoop ik. niet kwalijk nemen dat ik hel zeg, maar het is geen gemakkelijke taak het water te peilen, als het schip zoo schom melt." „Ik geloof toch. dat mijn bevinding juist is." „Veronderstel." vervolgde hij, „dat gij het riet laat zakkeu op hot oogenblik, dat de boeg zinkt, wel, het zou er droog weer uitkomen." .Ik heb gewacht, totdat liet weer in evenwicht lag." „Natuurlijk deedt ge dat. omdat ge gert, zoodat al het water- naar bet laag- woordde ik. uw werk verstaat. Maar het. is wonder-ste punt vloeit en er een drukking op „We moeten nu eerst het schip leeg lijk. hoe weinig menschen er zijn, diehet water in de poinpzode wordt nitge- pompen." gaarne zelve het water peilen." j oefend, wijst het riet. ook niet den juis-„Dan zullen wij wel zien, wat er aan „Best." zeide ik, ..en ik hoop, dat gij ten waterstand aan. hapert." mij gerust kunt stellen." j Om dus een poinpzode goed te peilen Ik had hem juist dit voorstel willen Om het- den lezers, die niet precies moet men niet alleen een goed verstand doen ik ging dus naar de kajuit en riep met de inrichting van een schip bekend bezitten, maar 't ook met zeer veel oor- den hofmeester. Hij bleef echter zoolang zijn. duidelijk te maken, moet ik begin- deel gebruiken. weg, dat ik mijn geduld verloor en naar „Er staan negen duim water in hetnon met t-e zeggen, dab er op de meeste Ik hield de lamp vlak bij de pijp en de provisiekamer snelde, waar ik hem groote schepen een pijp loopt van het de bootsman droogde het riet aau ziin slapende vond. Ik schudde hein wakker en had hem! in minder dan geen tijd naar het groote dek geduwd. „Luister!" schreeuwde ik, „als je ons' niet. bijstaat om ons aller leven te red-1 den. dan zet ik je in die sloep zonder bodem over boord. Waarom slaapt je als ik je roep?" En nadat ik hem goed in 't geheugen had geprent, dat. ik luiaards niet kon ge bruiken en dat. als hij zijn leven op prijs stelde hij trachten moest het te redden, daar wij niet van plan waren zijn werk en het onze er bij te verrichten, beval ik hem ons te helpen pompen. Al was dit ook niet het zwaarste werk wat we gedaan hadden, toch vermoeide liet; ons het meest maar wij hielden vol, nu en dan een oogenblik rustend en j van plaats verwisselend om van houding j te veranderen. En nadat- we, ik weet wel i niet hoe lang gepompt hadden, hoorden wij een geborrel waarop de bootsman en j ik een vroolijk Goddank uitten. „Nu. mijnheer," zeide do bootsman, toen wij de kajuit binnentraden on.ï èen glas cognac- na oiize vermoeiende bezig heden tc gebruiken. „Wij weten tenminste, dat het schip voor 't oogenblik droog isals wij de pompzode om half elf. het is nu pgs half tien, peilen is het nog bijtijds ge noeg om te weten of er iets niet iu dt haak is." „Wat zullen we nu omtrent de wad bepalen Wij zijn allemaal doodrao Cornish staat aan liet roer en is het jouw beurt uiet?" Juist toen ik dit zeide. kwam juffrotl Robertson uit de hut waar haar vadi lag ik kon doen wat ik wilde om hai van den ouden man weg te houden, h hielp niets, naderde ons en vroe waarom wij gepompt hadden. „Wel juffrouw," zeide de bootsmal „het is'gebruikelijk, dat men schept uitpompt Op gave gebeurt het soms 's morgei en op andere schepen 's middags. Dat al na het beste uitkomt. Sommige scb pen. kolenschuiten noemt men 5 ten wel den ganschen dag leeggepomj wordeneu op liet schip waarmede mijn eerste reis maakte, moest dag nacht gepompt worden. Elk schip hee zijn eigen gebruiken maar het is al he droog als het niet eenmaal per dag noo zakelijk is. (Wordt vervolgd)!

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2