NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD. AJDV^-^TIEISrTIIKnsr: De oorlog tusschen Spanje en Amerika. De Schipbreuk. a> 6e Jaargang, Vrijdag 22 Juli 1898 No. 4619 A^BOisrisrEDvrEinsrTSFi?,! j"s Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek '.vaar een Agent gevestigd, is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per pogt0.371/2 - 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Elrangère O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monlmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plsatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyD Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Zandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER F 'eisen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. In do uitvoerige mededeel ingen van le oorlogscorrespondenten wordt de ca- «tulatio van Santiago als een indruk- wekkende plechtigheid beschreven. Ge- leraal Shafter en de commandanten van de divisiën en brigades met hun staven «gaven zich, door een afdeeling cava- ene. geëscorteerd, Zondigochtend naar ie plek waar de Spaansche troepen de rapenen zouden neerleggen. Hier ont- noetten zij generaal Toral met zijn staf, loor honderd uitgelezen infanteristen rergezeld. Trompetters bliezen een fan- are, en genoraal Toral overhandigde den Amerikaansc.lien opperbevelhebber zijn legen, dien deze dadelijk met een vrien- lelijk gebaar teruggaf. De Amerikaan- j sche troepen, bij hun loopgraven opge- steld, zagen de plechtighe d aan, maar lielden zich stil. De generaals Shafters en Toral, met lun gevolg, reden daarop de stad San tiago binnen, om die formeel in bezit te K-men. De overdracht van het gezag zou ilaats hebben voor het paleis van den [ouverneur. Klokslag twaalf uur werd de Amerikaansche vlag op het paleis gehe- ictien, in tegenwoordigheid van 10,000 nenschen. Een mooier kader voor zulk sen dramatisch tooneel zou moeilijk to ledenken zijn, sclirijft een correspondent Iet paleis is een schilderachtig oud ge touw. in Moorschen stijlhet staat aan ie Plaza de la Reina, het voornaamste dein van de stader tegenover verrijst le kathedraal. Aan een der zijden van iet plein vindt men de club van San ratios, een aardig, bontgeschilderd ge touw met ruime galerijen; daartegen- tver is een koffiehuis dat in bouwtrant enigszins op het clubgebouw gelijkt. Het 9e regiment Amerikaansche in- anterie, en het muziekcorps van het 6e egiment cavalerie waren op het plein pgesteld. Tegenover het paleis stond 'een escadron van het 2e. cavalerie met V. etrokken sabel. Op de plavuisbestrating IF ussrhen de muzikanten en de cavaleris- an hadden de Amerikaansche generaals net hun staven zich verzameld, en op 't 'ktte dak van het paleis stonden kapi- 'ein Mc Kittrick, luitenant Miley en ntenant Wheeler, naast het groote Spaansche wapen met het onderschrift IjViva Alfonso XIII." Over de balustra- les hangende, op de balkons zich ver- Iringende, aan alle ramen en op alle da~ jen zag men nieuwsgierigen grooten- vrouwen en niet-strijders. Toen de [Toote klok van de kathedraal twaalf Uur sloeg, presenteerden le infanterie cavalerie het geweer, en alle A me- I! ontblootten het hoofd. Kapitein «Kittrick heesch de Amerikaansche °P^et Paleis, en do muziek speel- 5 lfj "Star spiled barnier." Op het. Bilde oogenblik dreunden van uit do j rarte de 21 kanonschoten van kapitein ppron's batterij. Toen de muziek ophield, hoorde men «u alle kanten uit do Amerikaansehe whngen het doffe geluid van muziek - menschengejtuch. Generaal Mc Kib- zetto drie hoera's in voor generaal Shafter, en weer speelde de muziek, on der groote geestdrift van de Amerikaan- sche troepen. De Amerikanen keerden nu naai' hun j stellingen terug, het stadsbestuur voor- j loopig overlatend aan den gemeenteraad, j onder toezicht van generaal Mc Kibbin, die tot waarnemend militair gouverneur benoemd is. Het 13e en bet 9e infanterie blijven in de stad om de rust te bewa ren, de Spaansche troepen kampeeren buiten Santiago tot zij naar Spanje wor den ingescheept. Te Santiago moet het er ellendig uit gezien hebben. De meeste huizen waren leeggeplunderd, ook de winkels. Voor geld noch goede woorden waren eetwa ren te krijgen. De Spaansche soldaten die ei ronddwaalden, warm levende ge raamten, op de dokken verzamelde zich een uitgehongerde menigte, reikhalzend uitziende naar de komst van het schip van het Roode Kruis, de City of Texas. Te El Canev zijn 20,000 uitgewekenen, te Firmeza 5000, op andere plaatsen nog even zooveel. De State of Texas het stoomschip van het Roode Kruis, is Zondag te Santiago aangekomen met 1400 ton mondvoor raad, voor de noodlijdende bevolking. Toen bet lossen begonnen was, wierp de uitgehongerde menigte, die op de kade stond, vechtend en elkaar verdringend, zich op de kisten, om deze open te bre ken. Na een poos werd kade afgezet door soldaten en werd niemand meer toe gelaten. Het. uitdeelen van voedsel in de magazijnen in de stad begon te drie uur, ieder die een kaart vertxmde. door de plaatselijke commissie afgegeven, kreeg anderhalf pond eetwaar. Van avond zal drinkwater uitgedeeld worden. Telegrammen uit Santaagj maken mel ding van een heftig tooned tusschen ge neraal Shafter en een reporter van het New-York Journal, ScoveJ genaamd. Deze wilde meedoen aan /iet ophijschen van de Amerikaansche vlag. maar Shaf ter weigerde dat, en gelastte Scovell, heen te gaan. De journal! it protesteerde Shafter gaf niet toe, en daarop moet Scovell den generaal beleedigd en gesla gen hebben, waarop Shafter hem in hechtenis liet nemen en hem naar Ame rika liet zendon, waar hij zal terecht staan Maarschalk Blanco seint, dat de ca pitulatie van Santiago huiten zijn we ten en zonder zijn machtiging heeft plaats gehad. Generaal Toral zal geoor deeld worden naar de wet in al haar strengheid. Eeu officieuse nota der Spaansche re geering zegt, dat genei-aal Toral zich overgaf zonder haar machtiging. De re geering tracht aan te toonen dat zij grond heeft om den brief van Toral aan generaal Shafter als onecht te beschou wen. Immers, zegt de nota., in zijn brief aan generaal Shafter zegt de bevelhebber van Santiago, dat de regeering hem machtigde zich over te geven, terwijl de Regeering hem door maarschalk Blanco liet weten dat zij hem geen andere ge dragslijn kon aanwijzen dan die welke is vastgesteld bij het militaire wetboek. Generaal Linares is de In kerarm af gezet, zijn toestand is ernstig. In Santiago wordt alles gedaan om j een goregelden gang van zaken te hei-- j stellen. In de uitstekende militaire ba- rakken op een der hoogten nabij de stad zijn twee Amerikaansche regimenten ge huisvest. De visch-, fruit- en groenten-1 markten zijn weer geopend, de straten herleven en van alle kanten komen de vluchtelingen de stad binnen om in de haastig opgeslagen tenten him honger te stillen. Uit de verschillende correspondenties uit New-York blijkt niet, hoe. het met de gele koorts staat. De coirespondent der Globe bijvoor beeld schrijft„Het aantal zieken neemt slechts zeer langzaam toe. Doch de gele koorts is van zulle een zachten aard, dat men geen epidemie behoeft te vreezen." En aan het slot van zijn telegram zegt hij„Miss Clara Barton heeft van Sibo- ney uit aan het hoofdkwartier van het. Roode. Kruis meer verpleegsters ge vraagd. De meeste verpleegsters, die zich thans in het veld bevinden zijn aangetast j door gele koorts of malaria." Die beide berichten kloppen niet vol komen met elkaar! De New-York Herald verneemt uit Washington dat de Duitsche regeering den staatssecretaris Day de verzekering gegeven heeft van haar vriendschap voor Amerika, verklarendo dat de houding van de Duitsche zeeofficieren bij Manila geen uitvloeisel was van een opdracht, en dat de overheid alleen het gedrag van de opstandelingen op de Filippijnscne eilanden afkeurt. Volgens een telegram uit Havana is de stad Manzanillo beschoten met 3500 granaten. De kanonneerbooten Centi- nella en Delgado Parejo rijn vernield. Blanco heeft de verdedigers van Man zanillo geluk gewensclit. Een officieel telegram uit Manilla van 14 Juli meldt dat de blokkade zeer ge streng is. De Amerikanen hebben be langrijke verliezen geleden in verschil lende aanvallen. De Spanjaarden vatten weer moed. Aan het Evening Journal wordt Woensdag van St. Thomas geseind, dat 11. Zondag de Spaansche inwoners van Mayaguez, op Portorico, de inlandsche bevolking aanrielen, omdat deze volgens hun beweren met de Amerikanen beulde en voornemens was, het 1 ger van gene raal Miles te helpen. Bij het opstootje werden9 personen gedood cr velen ge wond. Het wordt bevestigd dat de Spanjaar den er in geslaagd zijn de h<l:ng aan wal te brengen van het stoomschip Antonio Lopez, dat bij San Juan da Portorico gestrand is terwijl het een poging deed om de blokkade te verbreker», met een lading ammunitie en proviand aan boord. Volgens een telegram uit Kingston, op Jamaica, aan do Evening Post heb ben Cubanen, die daar zijn aangekomen uit Siboney, do tijding m» o?" .bracht dat Garcia dood is. Nu Santiago is gevallen, zien de Ame rikanen uit naar Portorico, waarheen volgens het opgemaakte plan, generaal Miles heden zal vertrekken aan boord van de Yale, welke zal word m vergezeld door de kruisers Minneapolis en New- Orïeans. Het doel van den tocht is San Juan, op de Noordkust van het eiland gelegen, clat waarschijn dik door den Amerikaanschen generaal even van uit de verte bezichtigd zal worden, tenzij den Spanjaarden bij het verschijnen van een Amerikaansch opperofficier zoo de schrik om het hart- slaat, dat zij met den meest mogelijken spoed zich overgeven. Den de Spanjaarden dit evenwel niet, dan zullen er nog wel een veertien da gen moeten verloopen voor een voldoen de expeditie van Santiago en Jackson ville kau vertrekken. De Jingo bladen gelooven dit natuurlijk nietwie Santi ago heeft doen capituleeren, kan alles ph dus ook San Juan veroveren zon der eenige inspanning. Den leiders van den oorlog is bij Santiago echter zoo duidelijk aan het verstand gebracht dat een militaire expeditie niet in een vloek en een zucht wordt samengesteld, doch een deugdelijke voorbereiding eischt, dat men ditmaal zeker voorzichtiger zal zijn. De Washington-correspoa lent van het N. Y. Journal seint, dat generaal Miles bij Mc. Kinley beeft aangedrongen op de vergunning om na de vercvering van Portorico, met het leger naar Spanje te gaan. STADSNIEUWS Eerste en Derde pagina. Haarlem, 21 Juli 1898. Op den velddag van de geheel onthouders, Maandag 1 Augustus te Heilo te houden, zal o.a. als spreker optreden de heer G. Velthuysen van hier. Op duin en dal, in bench en veld. (S1 o t.) Leiden, dat velen onzer lezers nit de opera „de Profeet" bekend is er moet ook een universiteit zyn heeft verscheidene interessante be zienswaardigheden, waaronder een Koloniaal Museum 2). Tusschen Haar lem, Leiden en Den Haag strekt zich de Haarlemmermeer uit, een groote vlakte,welke drooggemaakt nu vrucht bare akkers en weilanden oplevert. Men ziet, dat de Hollanders ook de binnenlandsche kolouisatie verstaan. Halfweg Leiden overschrydt de spoor een vloed van de breedte van den Neckar by Heidelberg, dat is het over blijfsel van onzen trotschen Ryn, na dat by zyn vertakking Lek en Waai zich den grootsten watervoorraad hebben toegeëigend. Wie de schade heeft, be hoeft voor den spot niet te vreezen, en zoo noemen dan de Leidenaars onzen Ryu „Galgenwater." Na weder twintig minuten loopt de trein den Haag binnen, de prachtige villastad, die geheel in een haag ge bouwd is3). Amsterdam heet wel is waar de hoofdstad van Holland, maar feitelijk is het den Haag, want hier bewoont koningin Wilhelmina met hare moeder baar paleis, hier hebben de Ministeries hunnen zetel, hier zyn de Generale Staten met hunne eerste en tweede Kamers gevestigd en alles heeft men hier zoo mooi bijeenHet door een grooten vyver begrensde Binnenhof, omringt een heele ry van oude en nieuwe gebouwen, welke bet allereerst door graaf Willem van Hol land zyn gesticht geworden, die in het midden der dertiende eeuw tevens duitsche Keize- wasDe ministeries hebben hier alle hun bureaux, maar het mooiste vau allen is het „Maurits- huis", een der mooiste musea der we reld dat in een betrekkelijk geringe ruimte het beste derHollandsche schil derkunst in zich vereenigt, zonder dat men als in zoovele andere musea zoo veel mengelmoes van lagere schilder kunst op den koop toe voor lief moet nemeD. Hier is de gansche fine fleur vereenigd, waarvan wy reeds de meeste door goedo reproductiën ken nen. Merkwaardig is, dat ic een mu seum, hetwelk de beste werken van Rubens, Rembrandt, van Dyck, Ostade en Teniers bevat, de Stier van Potter als het populairste schil derstuk geldt. Wy zyn echter in een land, waar de veeteelt een groote be- teekenis heeft, en waar een stier meer gezocht is, dan een anatomie van Rembrandt. Hier bevindt zich ook de „Trèveszarl" Vredezaal, waar de Ryswyker Vrede voorbereid werd. In eene zitting der eerste Kamer, welke wy bijwoonden, kwam juist de quaestio der rijwielbelasting ter sprake. Na de lastige beraadslagingen over den thans ingevoerdon algeineenen dienst plicht, (4) mogen zich de hollan lsche pairs ook lichtere vragen veroorloven; z-io hebben ook in kort de Generale Staten er over gedelibereerd of de jonge Koningiu mag wielryden of niet. Naar ik hoor het stenogra fisch verslag der betreffende zitting bezit ik niet moet de beslissing in negatieven zin zijn uitgevallen zyo (5) De jonge Koningin, wier kroning spoedig plaats vindt, zal zich dat ver bod der oude heereu niet zoo erg aantrekken, daar zy toch door het gansche land door arm en ryk veraf good wordt. Overal ziet men haar afbedding, in elke woning, in paleis en hut vindt men de jonge Koningin, in plaat en beeld uitgedrukt. De Regentes Emma moet een verstandige vrouw zyn. dat z aldus zóó voor zich en haar kind j do liefde van een vrij volk heeft weten te winnen. Daar rydt een wagen met .jonge vroolyke lieden naar het uabu- j rige Delft, waar de academie het feest i j van zyn vijftigjarig bestaan viert, jen wat roepen de geestdriftvolle I jongelieden „Hoog Wilholraina. j Hoog !"6) Er worden reeds drie landen iin Europa door vrouwen geregeerd, en men kan niet zeggen, dat de dames hare zagen slecht behartigen. Het i ongeluk aan Spanje overkomen, had ook een koning nauwelijks kuuneu vermijden en een koning had niet meer succes kunnen behalen dan koningin Victoria. De heerschappij evenals de erfopvolging heeft vroeger in het algemeen zeker de vrouwen- opvolging niet uitgesloten, en eerst de salische wet heeft de uitzondering in het leven geroopen. Juist schynt na een stormachtigen regendag do zon over de zee met hare prachtige kleurendaar het diepe groen, hier het lichte, dicht aan den horizont het diepe blauw, in het zui den verheft zich de vuurtoren van Scheveningen, in het noorden zien wy de negen kilometer lange kust zich uitstrekken tot IJmuiden. waar het van Amsterdam loopende Noord- zeekauaal zich uitstort; wy kunnen duidelijk de staketten van het verin zee uitstrekkende kanaal ouderschei den; van verre begroet ons de vuur toren van Wijk aan Zee, en daarover heen kunnen wy de duinen 'nog altijd verder zien, bijna tot aan den Helder. Alles door een hel glanzende zon be schenen. Moge zy ons, die hier heen gekomen zyn om aan het strand kracht en sterkte in te zuigen, goed gezind zijn. Meer echter nog moge zy het schoone Nederland beschijnen, dat weldra zyu nationale feest viert, Nederland, dat ons toont, wat de vrye ontwikkeling van een gezonden volks geest vermag, het schoone Holland dat de wereld getoond heeft oo ener gie en Vrijheidsliefde, de beste kiemen van een volk, het gebracht hebben tot bloei in maatschappij, kunst en weten schap Oranje boven! (1) Ja waarlijk I (2) Hier is de schrijver van do kook. (3) Zeker bywyze van chineesehen muur (4) Natuurlijk persoonlijke dienst plicht, maar daarmee vergissen zich zelfs wel Nederlanders. (5) Dit oude sprookje is dus blijk baar nog met dood. (6) Waarschijnlijk zagen de jonge lieden den schrijver en dachten, dat hy ons „leve" niet begrijpen zou. Het eindexamen van de bijzondere handelsschool te Amsterdam is o.a. afgelegd door A. Ph. E. Roelofs van hier. FFJ ILLFTON. van de „Atlanta", Mijn hart zonk mij in de schoenen, *ant deze zending was nog veel onaan- aiamer dan het. werk van zooeven en t maakte mij bezorgd, dat ik haar de ijding niet zacht genoeg zou meedeelen niet in staat rijn haar duidelijk te ■Daken hoe diep ik met haar voelde. Daar ik geen antwoord op mijn klop pen ontving ging ik weer heen, want ik ®ilde haar zooveel laten rusten, als maar Hogelijk was maar toen ik mij eenige ®ssen van de deur verwijderd had, **ani rij mij achterop. ,.Kloptet gij zooeven. mijnheer Royle Tpoeg rij. Ik antwoordde bevestigend, öaar had niet den moed haar te zeggen, •aarom ik geklopt had, rij zag vragend ■■aar mij op, en ik verweet mij mijn Makheid, maar de woorden wilden mij •iet uit de keel. Zij ving echter mijn blik, die ik op do deur van kaars vaders hut sloeg, op H begreep toen alles. Met een snik be dekte rij haar gelaat met de handen. Jk heb zijn gelaat niet bedekt, opdat ge hem vaarwel kunt kussen," zeido ik, mijn hand zachtjes op haar arm leggend. Zij ging daarop de hut binnen, waar van ik de deur achter haar sloot. Ik wachtte buiten. Zij kwam echter spoedig terug. Ik denk, dat het dappere kind in haai- ver driet toch begreep, dat ik de begrafenis zoo spoedig mogelijk afgeloopen wensch- te te zien, opdat wij al onze In-achten aan het scliip Londen wijden. „Ik laat hem nu aan u over," zeide rij. Ik dacht dat zij bedoelde de begrafe nis niet te zullen bijwonen en verheugde mij over dit besluit, maar teen. ik haar bij de hand nam om haar weg te leiden riep zij uit „Laat mij bij u blijven.'' „Werkelijk; ik gevoel mij sterk noeg het te dragen. Ik zou mij ongelukkig voelen als ik niet wist, op welk oogenblik hij mij ver liet.' „Het rij zoo," antwoordde ik. „Ik zal u roepen wanneer wij klaar rijn. Zij verwijderde zich, waarop Coraish, do hofmeester en ik ons naar de hut be gaven om do toebereidselen voor de be grafenis te voleinden. Ik wikkelde het lijk nu geheel in de hangmat, waarop wij het optilden en op do stellage legden; ik spreidde er een laken over, zoodat alleen dit en de vlag, die om de stellage geslagen was, te zien waren. Toen dit afgeloopen was, beraadslaag-1 de ik met Cornish op welk gedeelte van het dek wij het lijk over boord zouden laten. Gewoonlijk gescheidde dit bij den valreep, maar het schip slingerde te he vig om dit nu ook te doen en het groote dek stond onder waterwe droegen dus het lijk naar achteren en plaatsten het met de voeten op de verschansing ach ter de groote sloep. De bootsman, nam rijn muts af, toen hij het lijk voorbijging en de anderen volgden rijn voorbeekf. Tk ging naar beneden en berichtte juf frouw Robertson, dat alles gereed was, waarop ik tusschen de boeken van den kapitein naar de „Gebeden voor begrafe nissen ter zee" zocht en gelukkig vond, want mijn eigen gezangboek bevatte deze gebeden niet. Ik trachtte juffrouw Robertson te I overreden de begrafenis liever niet bij te wonen. Ik zeide haar, dat haar tegen woordigheid geen goed kon doen verze kerde op mijn woord van eer haar dat de gebeden gelezen zouden worden en de begrafenis met den meest mogelijken eerbied en toewijding plaats zou hebben. Maar zij antwoordde mij, dat het haar eeu troost zou wezen zelf voor hem te bidden op het oogenblik, dat hij van haar gescheiden werdrij stak haar hand in de mijne en verzocht mij met droge oogen, waarin echter een wereld van smart te lezen stond, haar mede te nemen. Tegen zulk verdriet kon ik niet pra ten ik zou het inderdaad wreed heb ben gevonden haar heur verzoek nog te weiseren, hoe vreemd het mij ook scheen dat dit haar eenigen troost kon wezen, Zij ontstelde en bleef staan toen zij de lijkbaar zag en greep mijn hand va/s ter; maar rij herstelde rich spoedig en liep weer met mij voort.. Ik besloot, dat het lijk ongezien door haai in zee zou vallen en spreidde daarom bij het ach terste raam der kajuit een vlag uit, zeg gende dat rij hier kon neerknielen, wat rij, met den rug naar ons toegekeerd, deed. Ik fluisterde Cornish toe, dat ik hem een teeken zou geven, wanneer hij het lijk moest laten vallen en zeide hem het snel te doen daarop plaatste ik mij naast het lijk en begon den diensvoor te le zen. Het was een vreemd, indrukwekkend tooneel een tooneel dat, op het doek afgeschilderd voor eenige oogenblikkea iemands aandacht zou trekken, maai- in do werkelijkheid een onbeschrijfolijken indruk achterliet. j Het onzekere of laat ik liever zeggen het gevaarvolle van onzen toestand bracht nog meer tot het akelige van het oogenblik bij en deed mij in het lijk, dat wij op 't punt stonden van in zeo te laten vallen, een droevig voorbeeld van ons eigen lot riem. Het schip met rijn gebroken masten, de drijvende dekken, het éene gezwollen zeil, schommelend op de hooge, schuimende golven, die hot be spatten, de forsche kerel, die met ont- blooten hoofde aan het roer stond, en met bezorgd gelaat naar het dek zag, terwijl hij de woorden naprevelde, die ik voorlas, het beweginglooze, geknielde meisje, wij mot ons drieën om de baar staande, het uitgestrekte, doode lichaam, de blauwe lucht, die in het oosten ver licht werd door de opkomende zon dit alles bij elkaar vormde een tooneel, zóó vreemd, dat er eigenlijk geen woor den genoeg rijn om het te beschrijven. Dit alles komt komt mij, nu ik dit neer- schrijf als een visioen voor den geest, maar ik heb er door geleerd hoe woor den totaal fiasco maken, als groote ge beurtenissen, die voorgevallen rijn, moe- 8INNENLAN0. By Kon. besluit is bepaald, dat in dit loopeud jaar en in 1899 geen \ve- dorzydscbe detacheeringeu van officie ren van liet leger hier te lande en van dat in O.-Indië zullen plaats hebben. By Kon. besluit is benoemd tot ridder der orde van Oranje Nassau J. L. van Wyckhuise, hoofdopziener der domeinen in Zeeland te Middel burg. Men deelt de N. R. Ct. mede De onderscheidingen in het Legioen van Eer door den President der Fran- sche Republiek aan de Woensdag vermeldeNederlanders toegekend, zyn, naar wij vernemen, geschonken als een contra beleefdheid van het Fran- scbe gouvernement tegenover de Ne- derlandsche regeering voor de deco- ratiën in Nederlandsche orden door H. M. de Koningin-Regentes by ge legenheid van het koninklyk bezoek ten beschreven worden Toen ik aan dat gedeelte van den dienst kwam, dat het lijk in zee gewor pen moet worden, begon mijn hart ge jaagd te kloppen, want ik vreesde dat Mary om zou kijken, om te zien wat er gedaan werd. Tk gaf Cornish hot teeken en deze ge hoorzaamde terstond; ik dankte God, dat de plof in het bruisen van het water verloren ging. Nu dit afgeloopen was, was ook het ergste voorbij, en ik bekortte den dienst zooveel mogelijk, wat ik niet gedaan zou bobben, ware de tijd niet zoo kostbaar geweest. Ik beduidde Cornish en de hofmeester de baar weg te brongen en wachtte tot dat juffrouw Robertson op zou staan; maar rij bleef nog eenige oogenblikkea geknield liggen en toen rij oprees, was er niets meer op het dek te bespeuren, dat aaxt de treurige plechtigheid herin nerde. Zij drukte mij de hand en glimlachte tegen den bootsman, om hem voor rijn deelneming te bedanken, maar or lag een diep, treurige uitdrukking in haar oogen. Ik bracht haar tot aan de deur van haar hut, zeggende: „Tk kan u niet zeggen, boe diep ik

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1