NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. fiTA Oe oorlog tusschen Spanje en Amerika. IGe Jaargang. Dinsdag 26 Juli 1898. ■o. 4622 HAARLEM'S DAGBLAD AJB02ST2SrEIM:El]SrTSFB,ICrS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden-1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/ .AJD V JiD^TDEHSTTIZEOsr: Van 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met iuitzoDdering van het Arrondissement Baarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn: Bloemendaal, SarJpoort en SrhotetP. v. d. RAADT. Zandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; SvaarndamC. HARTENDORP;. Veisen, W. J. RU1JTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, AR1E HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Zandvoort, G..ZWEMMER Men. schat de geheele macht die voor le verovering van Portorico is bestemd p 40.000 man. Heden Maandag zullen lijna 5000 man met 1000 paarden van Jewport News vertrekken. Het eerste Bgerkorps dat te Chicamanga is gemo- liliseerd zal, op twee brigades na, die onderweg zijn, deze week over fewort News vertrekken. Generaal Miles zou te Guaniea aan Suid gaan, waar hij driehonderd inlan- ,ers zal ontmoeten, die wapens en mu- itio gezonden hebben gekregen uit de Tereenigde Staten, en de samenwerking an deze met het Amerikaansche leger al regelen. Daarop zal de generaal naar 'once gaan, vanwaar een spoorweg naar San Juan loopt. Do tweede expeditie die twee dagen releden uit de Vereenigde Staten is ver rokken, zal te Fajardo aan land gaan en derde expeditie zal binnenkort vol- jen en aan do Noordkust landen. De minister van oorlog Alger heeft eeds naar Portorico een aantal groote leepbooten gezonden met vrachtschepen set kranen en andere machinerieën om chepen te lossen en bruggen, kaden en lokken te bouwen. Tg Kaap Haytien zijn vier groote chepen in oostelijke richting gepasseerd len gelooft dat net de schepen zijn die eneraal Miles met zijn troepen over- >rengen. Het departement van oorlog 'erwacht dat zij Maandagochtend in de rateren van Portorico voor anker zullen an. Sampson meldt dat de expeditie naar lipe volkomen gelukt is, ofschoon de nijnen niet opgeruimd waren, door ge- >rek aan tijd. De Spaansche kruiser Juan die de plaats verdedigde, is 'ernield zonder dat de Amerikanen ver- iezen leden. Uit bijzonderheden van het gevecht in Nipe-baai blijkt, dat de twee forten tan den ingang van de haven weinig te enstand boden, maar de kruiser Jorge aan en het fort op don heuvel bij de itad Mayari beantwoordden gedurende tnigen tijd krachtig hot Amerikaansche mur. De Jorge Juan werd omringd door her Amerikaansche oorlogsschepen, die een onafgebroken moorddadig vuur op taar richtten. Zij moest weldra het on- lerspit delven en zonk in twintig minu- en. Kort daarop sprongen in het fort ran Karjari twee Amerikaansche grana- «n, waarop de witte vlag werd gehe- chen. De bemanning dor booten van de tanerikaansche schepen verzekerden dat blijkbaar de bemanning van de Jorge Juan alvorens het schip te verlaten, in den boeg een gat had gehakt. De baai goed ondermijnd. Een der mijnen ontplofte honderd yards voor den boeg van de Topelca, een andere tweehonderd yards achter den achtersteven. Toen admiraal Sampson bevel gaf tot dsn aanval oo Nipe-baai, meende hij loze te maken tot een operatiebasis te len Portorico, maar waarschijnlijk is dit y denkbeeld opgegeven. Het Britsche stoomschip Regulus is liierheen opgebracht door de kanonneer- boot Hawk. Het schip was buitgemaakt op 19 mijlen van Sapna la Grande, na- dat het op het eiland zijn lading had ont-1 scheept en wegstoomde. De correspondent van de Daily Mail te Washington verneemt dat ambtelijke! berichten uit Manila melding maken van een proclamatie waarin Aguinaldo dei dictatuur aanvaardt en den staat van beleg op de Filippijnen invoert, en te vens dwaze voorschriften geeft over zijn eigen ambtsgewaad en dat van anderen. Aguinaldo veroorzaakt de Amerikaan sche regeering te meer zorg omdat men vermoedt dat de Duitschers hem opzet ten tegen de Amerikanen. Volgens een bericht uit Hongkong aan hetzelfde blad heeft de verdeeldheid der Filippijnsche opstandelingen tengevolge gehad dat do Spanjaarden hen herhaal delijk verslagen, en genoopt hebben, het gebied ten zuiden van de voorstad Mala- te te ontruimen. De Times verneemt uit New-York dat de Amerikaansche regeering officieus te genspreekt dat het bezoek van den Duit- schen gezant, gisteren, iets met vredes onderhandelingen to maken had. In den Vrijdag gehouden kabinetsraad moet besloten zijn. aan Shafter te sei nen dat hij Garcia te vriend moet hou den, zonder op de medewerking van de Cubanen te rekenen. De Cubaansche junta te New-York maakt Garcia's brief aan Shafter openbaar, waaruit blijkt dat Garcia vooral ontevreden was omdat de Amerikanen aan de Spaansche over heidspersonen te Santiago het stadsbe stuur hebben opgedragen. Garcia loo chent dat zijn Cubanen de Spanjaarden aldaar wilden vermoorden en verzoold; tevens aan den president van de junta, Palma, niet te gelooven wat de Ameri kaansche reporters overseinen, ten aan zien van Garcia's weigering om langer met de Amerikanen saam te werken. Palma voegt er hij dat 56,000 gewapen de Cubanen gereed staan om de Span jaarden te helpen verdrijven. Do toon van de Amerikaansche bladen tegenover do Cubanen wordt intussclien hoe langer hoe koeler, zij betreuren volstrekt niet dat tusschen Garcia en Shafter een breuk ontstaan is. Een telegram uit Santiago meldt dat de beweerde brief van generaal Garcia aan generaal Shafter, waarin geprotes teerd wordt tegen de behandeling der Cubanen, zou geschreven zijn door een dagbladcorrespondent uit de omgeving van den Cubaanschen generaal. De heer Castillo is er niet zeker van of Garcia wel ooit den brief heeft gezien. Do Tribune verzekert dat Mac Kinley voornemens is, alleen dan Spanjo zelf aan te vallen wanneer alle andere mid delen falen, en eerst Cuba, Portorico en do Filippijnen veroverd zijn. Een gezaghebbend persoon te Was hington heeft Vrijdag ten aanzien van de plannen der regeering verklaard, dat Watson niet de Spaansche kuststeden gaat bombardeeren, maar vooral tot taak heeft, het eskader van. Camara op to zoeken en te vernietigen. De Amerika nen willen de Canarische eilanden niet veroveren en zullen Havana niet aanval len zoolang de gele koorts op Cuba heerscht. Het eiland Guam, Moriannen, zal als station voor kolen en provision bezet blijven. De beslissing over het lot van de Filippijnen hangt van de omstan digheden af .De Cubaansche opstande lingen zullen vriendschappelijk maar zonder toegeeflijkheid behandeld worden, het is mogelijk, dat er, met het oog op den toestand, nog verscheiden jaren ver- loopen zullen voordat het eiland voor goed aan de Cubanen overgedragen wordt, Portorico, dat bij de Unie inge lijfd wordt, zal onder een militair be wind komen, maar ten slotte zou het tegenwoordige, bestuursstelsel zooveel mo gelijk hersteld worden. Do correspondent van de Herald te Washington meldt dat president Mc Kinley niet zal toestemmen in het in be zit nemen van een der Canarische eilan den, zelfs niet om er een operatiebasis togen Spanje van te maken. Hij ver langt geen ongewenschte bezittingen meer en wil ook Europa niet den in druk geven dat de Vereenigde Staten er op uit zijn om een basis te verkrijgen, van waaruit zij tegen het vasteland zou den kunnen opereeren. De blokkade van de noordkust van Cuba is uitgestrekt tot Nipe. s YHösssigy ws Eerste en tweede pagina. Haarlem, 25 Juli 1898. De heeren Gebr. A. van Lier ver zoeken ons plaatsing van bet navol- Door do nieuwe, nu gevolgde wyze vau toewyzing van staanplaatsen ge- dureDdo de kennis te Haarlem is de directie A. van Lier van Amsterdam voor 'teerst, sinds vele en vele.jaren, buiten gelegenheid gesteld tot. baar groot leedwezen om als gewoonlyk met haar schouwburgtent de kermis te komen bezoeken. Pogingen om toch nog oen terrein te vinden, mislukten ook. Wy moeten dus helaas, in dezen tegenspoed be rusten. "Wetende evenwel dat bet Hol- landseh Tooneelgezelschap, directie A van Lier, nog steeds gaarne, en vooral in den keruiistyd, te Haarlem gezien wordt beeft de directie zich nog voor een paar dagen voor de kermis den schouwburg kunnen ver zekeren, en is z\j zoo gelukkig du a.s. Woensdag 27 en Donderdag 28 in den schouwburg, St. Jansstraat, nog twee voorstellingen t.o kunnen geven van haar groot succes „Lui lekkerland." Slechts éénmaal 9 November van het vorig jaar werd 'tte Haarlem opgevoerd 'twas de 53o opvoering toen eu van alle zyden en telkens werd op herhaling aangedrongen. De 347sle en 348ste op Woensdag eu Donderdag zullen dns zeker goed bezocht worden. „Pietje Puck" en „Zwarte Kardoes" hebben na hun triomftocht door het land nog niets van hun frischheiden opgewektheid verloren. Hoewel dus met op de kermis, vertrouwt de directie dus toch op een druk bezoek. leden van de Wandelclnk „Voor waarts" te ondernemen marsch om den Haarlemmermeerpolder plaats. Te 4 uur des morgens precies werd vau de brug over de Ringvaart by Heemstede afgemarcheerd. De afstand i tot Aalsmeer (32 K.M.) werd in 5'/i j uur afgelegd. Aldaar werd 2'.a uuri rust genomen. Vertrek uit Aalsmeer 12 uur. Van Aalsmeer werd doorge- j marcheerd tot Halfweg (13 KM.) in 2'/2. Te Halfweg werd één uur ver-[ toefd. Vertrek uit Halfweg vier uur. Nu werd geloopen tot de plaats vani afgaDg (13 KM.) in 2 uur. Alzoo werd de geheele afstand) buiten verwachting afgelegd in J 0 urenmet de uren van rust meege- rekend in 13'/2 uar. De toestand van den weg was door de regens van den vorigeu dag uitstekend; alleen hadden de wandelaars, vooral de laatste vier uren, te kampen tegen den vry ster ken N.-W. wind. Hoewel de leden allen vermoeid waren, is deze tocht boven verwach ting goed geslaagd. Op de Groentenmarkt van Vry dag i3 alhier de eerste wittekool ter markt gebracht door Jacobus Nelissen vac de Houtvaart. Wandeltocht Onder begunstiging van goed weer had gisteren (Zondngf de dooreenitre B BBSSaESiLAIID. HAAGSCHE BRIEVEN. 'tis in de laatste dagen wel wat drukker te ücheveringen geworden en dat mocht dan ook wel, want men begon al steen en been te klagen over het totaal mislukte seizoen. Nu mooi zullen do resultaten van de hotel-on dernemingen dit jaar zeker riet zyn, doch met een raooien nazomer en druk bezoek van vreemdelingen, die voor de Septouiberfeesten naar „Holland" overkomen, is nog veel goed te maken. Men kan het echter in den Haag wel bemerken dat er weinig vreem delingen zyn 'net behoort tot de zeld zaamheden als men lieden ontmoet, die, met den rug naar een merkwaar dig gebouw, monument of standbeeld gekeerd, in excentrieke klceding hun Baedeker raadplegend, een langgerekt „beautiful" uiten. Het schyot wel dat de Engelschen en vooral de Ame rikanen zich dit jaar niet naar ons land wendonin de Yankees is dai begrypelyk zy hebben het te druk met „Spanje van de kaart te vegen" zooals ik dezer dagen in een Araeri- kaansch blad als 't eindresultaat van den thans gevoerden stryd zag aandui den. De meeste hotels in den Haag zyn dan ook minder druk bezocht dan ge woonlyk en ik heb van een der grootste etablissementen, het vroegere huis van een der Nederlamlsche nabobs, heel leelyke noten hooren kraken. Men spreekt vau een aanstaande liquidatie en wederinrichting van het reusachtig gebouw als woonhuis van den grooten heer, wiens vader het indertyd liet bouwen, maar door een onverwachte oorzaak belet werd het te betrekken, n.l. door den dood. Het mindere vreemdelingen-bezoek by het trouwen toch ook niet in de mag voor onze badplaats en hotels manier waarop men begint, maar veel- een belapgryke schadepost opleveren, eer waarop men het volhoudt; en dan bet schyot dat het verkeer tusschen i winnen de Javanen het, naar my meer de stad en Scheveningen er nog niet malen is verzekerd, verreweg van de ergonder lydt. Althans, de middelenEuropeanen, die zoo deftig „van wal" van vervoer tusschen Den Haag en steken. de 8e afdeeling der gemeente, zooals Nu ik van wal spreek, moet ik u de badplaats officieel heet, zyn in de iets heel nieuws vertellen. Naar ik laatste dagen weder met éen toege- i verneem is een hoogst belangrijke nomen, met omnibusjes, die van betj concessie-aanvraag by ODze Regeering Buitenhof afrijden en de boeren, aanhangig, die nl. ten doel heeft het burgers en buitenlui voor de bagatel vervoer te water, Daar het buiteuland, van 15 ceuts naar hot Kurhaus bren- j te doen geschieden door scl:epen, die, I „van den wal" in beweging worden Dat is veel goedkooper dan de'gebracht, door middel van eleclrici- paardentram, die Tan 't Plein 25 centsteit. Gij hebt natuurlijk meer geboord eischt. De busjes zyn intnsschen duur-; van de tramwagens, die door het der dan de stoomtrams, maar menTrolley-stelsel worden bewogen, dat behoeft nog niet te vechten om er j islangs draden, welke gehecht zyn een plaats in te veroveren en ze rij- aan palen, van afstand tot afstand in den langs wegen, waar geen rails de! de straten geplaatst. Welnu, op de- straten nog hebben ontwyd; zoodat j zelfde manier willen de aanvragers ook de tot biertoe van het tramver- j der door mij bedoelde concessie keer uitgesloten bewoners van den j en eenigen daarvan zyn ingenieors Haag er by voorkeur van profiteeren.l van reputatie iaDgs de oevers van Dit maakt, deze rammel-kastjes met Rjjn, Maas. Merwede eu andere ka nalen, het Trolley-stelsel in toepas sing brengen en vrachtbooten in ver binding met electrische draden aan den wal, sne! in den stroom doen voortbewegen. In het buitenland (Frankrijk, Duitschland en ik meen ook in België) heeft men dit systeem reeds op kleine schaal toegepast, maar bet scliyiat mij toe dat, wanneer bet deugdelijk mocht blijken, deze verbetering eu versnel ing iu het vervoer te water, vooral internationaal, van onbereken bare gevolgen zou kunnen zyn voor onzen handel en ons fabriekswezen. Ben ik wèl ingelicht, dan is de aan vraag door de deskundigen, wier ad vies door het Departement van water staat is gevraagd, zeer gunstig be oordeeld eu zou reeds spoedig de gewensebte beschikking op hot ver zoek kunnen worden te gemoet gezien. Het zou wel „aardig" zyn als het tweede trolley-uet in ons land langs de wateren liep, (gy Haarlemmers znlt de eer genieten het eerste net in ons land te bezitten) terwijl we sedert jaar en dag uilzien naar eeu oplossing vau de Haagsche tram- quaestie door de toepassing van dit systeem. Aardig, zeg ik, omdat ik er met opzet geen ander wootd voor wil bezigen uit pore deferentie voor ons EdelAchtbaar gemefmebestour. H. A. GANUS Jr. De vorstelyke familie von Wied wordt in het begin van Augustus ie Scheveningen verwacht, in de door haar te betrekken villa aan den Ge vers Deynootweg. bun luide bellen, die menigeen na 11 uur 's avonds opschrikken in zyn eer sten slaap, omdat ze wat hun ge klingel betreft, precies op de wagens van de brandweer gelykeu tamelijk populair. Daarenboven is 't feit, dat een der busjes de bezoekers van de Vrouwententoonstelling tot voor het geboaw aan de Stadhouderslaan brengt, ook een niet geringe attractie. Op sommige punten van de stad is iutusschen liet omnibus-gekrioel be paald hinderlijkop de Groenmarkt, in de Gravenstraat, op 't Buitenhof b.v., dreigen elk oogenblik de ver schillende busjes, die zich, by de uit breiding van de lijnen ook van andere ondernemingen in verschil lende richting bewegen, ook in straten waar trams loopen en nauwelijks ruimte hebben om te wisselen bot siugen te doen ontstaan. Ik heb even wel nog niet van bepaalde ongeluk ken gehoord. Laat ons hopen dat wij er van verschoond zullen blijven. Maar ik vrees met groote vreeze. Ik sprak daar van de Vrouwen- TentooDStellingnu, die blijft zeer „in trek". Er is maar één roep over; 't is een mooi geslaagde première, die de dames eer aandoet. En aan afwisseling geen gebrek. Hierbij doel ik nog minder op de congressen, die men boude het mij ten goede al even vruchteloos en vervelend zyn als alle andere praatfeesten van dien aard, misschien ook wel omdat de heeren er nog een te groote rol b\j vervullen dan wel op de aardig heden, die men op 't terrein to genie ten krygt. De vorige week werd in de Javaansche kampong een bruiloft gevierd, met al de luidruchtige ver tooningen die daarby te Pas komen en men amuseerde zich kostelijk. Ik voor my zou, indertyd, toen ik met mijn ega iu 't huwelijksbootje stapte, aan zoo'n bruiloft zeker boven de eenvoudige plechtigheid op het stadhuis en in de kerk, door een gezellig dejeuuer dinatoire gevolgd, de voor keer niet hebben ge- geven, maar 's lands wijs, 's lands Qaar Kroeng Raja, met het doel om eer. En après tout zit 't hem daar den vyand ie verdryveu." De Podir-expeditie. De correspondent te Batavia van het Hbld. seinde Zaterdag: „Hedenmiddag ziin twee compag nieën infanterie onder majoor C A. de Jongb en zes brigades marechaus- s ingescheept om over Lam Tuba een tocht te maken van een we«k Ff IU I TON. De Schipbreuk. van de t la, si 1a.99 65) Deze voorkeur was mij te zoet om er iets tegen te zeggonik sloeg mijn arm om haar heen en hield haar tegen mij aangedrukt en, om mij pleizier te doen, 1 sloot zij haar oogen. Uitgeput en naar lichaam en ziel ver- zwakt door de hevige inspanning, die sind3 den dag, dat kapitein Coseun mij in boeien liet slaan, van mij was gevergd feworden, ben ik er van overtuigd en ge behoeft hier geen oogenblik aan te twij felen, dat ik, toen de avond viel en onze boot in de geheimzinnige duisternis van Jon nacht werd gehuld, die een klein stipje op het uitgestrekte watervlak ge- tak, krankzinnig zou zijn geworden, ^laar het bewustzijn, dat ik Mary, die met haar hoofdje tegen mijn schouder leunde, in mijn armen hield, de innige uefde, die ik voor haar gevoelde en wei- 1«> mijn gedachten in bedwang hield, *aardoor ik verhinderd werd aan veel anderen dingen to denkon buiten onzen toestand, om de voorzorgen, die we ne-1 men, en den koers welke we moesten in slaan, als het zeil bol ging staan, waren oorzaak, dat ik mijn verstand niet ver loor. Ik kwam tot deze conclusie door het visioen, dat mij, toon ik eenige oogen- blikken achtereen in het water keek, verscheen, nl. een prachtige kust, waar langs een ontelbaar aantal lichtjes; oen vreemd, verward gevoel in mijn hoofd overviel mij en daarop volgde de onuit- sprekelijkle teleurstelling toen ik be merkte, dat alles een zinsbegoocheling was geweest. Ik drukte mijn lieveling te- j gen mij aan, zag naar haar lief gezicht, dat door het schijnsel der lantaarn ver licht werd, en mijn geest werd weder j helder ;het verrukkelijke gevoel, dat zij mij toebehoorde en ik haar in mijn armen hield, bezweerde de booze geesten, die hoto p mijn verstand gemunt hadden. Zij glimlachte, toon ik haar tegen mij aandrukte en zij mijn gelaat dicht bij het haro zagmaar zij wist niet, dat zij mij voor een verschrikkelijk lot had be-1 hoed, en dat ik, die zoo sterk 9cheen en alle gevaren tot nu toe getrotseerd had, door haar, die ik zoo dikwijls om haar hulpeloosheid beklaagde, voor krankzin nig worden gevrijwaard was. Zij viel eindelijk in slaap oa ik bleef bijna twee uur onbewegelijk zitten om haar niet wakker te makeu. De hofmees ter zat geknield met het hoofd op de armen geleund te slapen. De bootsman had op het voorbankje plaats genomen en do armen over de borst gevouwen. Ik sprak hem eens aan, maar hij antwoord de mij niet. Waarschijnlijk sprak ik te zacht om door hem gelioord te worden, uit angst dat Mary ontwaken zou en daarenboven wij hadden elkaar ook wei nig to zeggen. Ongetwijfeld namen zijn gedachten hem te veel in beslag om te praten. Verlangend zijnde om mijn waarne mingen te doen, maar niet wetende, hoe laat het was, kreeg ik mijn horloge uit mijn zak en zag dat het kwart voor elf aanwees. Toen ik 't weder wilde opber gen, maakte ik Mary wakker, die ver ward rondkeek. „Waar zijn we?" vroeg rij rich voor over buigend om mij aan te zien. „Arme jongen," zeide zij mijn hand in de hare nemend, „ik heb al dien tijd op je ge- leund.Gij zult wel vermoeider rijn dan ik. Maar nu is 't jouw beurt. Leg je hoofd maar tegen mijn schouder." „Neen," antwoordde ik, „gij moogt zoo dadelijk weer gaan slapen. Maar nu wil ik erven opnemen, waar wij rijn. Wi ltgij do lamp vasthouden, terwijl ik mijn berekeningen maak?" Dit zeggende kreeg ik mijn sextant en over de roeibank heenstappende, ging ik naar den mast., waartegen ik moest leunen, want de deining, die men op een groot scllip ternauwernood bespeurd zou hebben, deed deze kleine boot als een gomelastieken bal dansen. Juist bracht ik de sextant aan mijn oogen, toen de bootsman riep „Luister eens, mijnheer Royle!" „Wat hoort je?" vroeg ik. „St.! Luistert!" antwoordde hij ge- jaagd. ïk luisterde scherp toe, maar hoorde niets dan het kabbelen van het water tegen de rijden van de sloep. „Hoort ?e niets, mijnheer Royle?" vroeg hij ongeduldig rijn vinger ophou dend. „Gij ook niet juffrouw?" Er volgde een pauze, waarop Mary antwoordde „Ja, een hijgend geluid.' „Gij hebt gelijk!" riep ik. „Nu hoor ik hot ook, het is een naderende stoom boot „Een stoomboot? Waarlijk? Ja, ik hoor het, waar is rij riep hij uit tege lijkertijd op het bankje springend, waar op ik stond. Het hijgend geluid, zooals Mary het zeer juist genoemd had en het best te vergelijken waa bij het geluid, dat do stoom maakt, die uit do pijp een er loco motief die zich op grooten afstand be vindt, ontsnapt, werd nu duidelijk hoor baar; maar de zee was zoo kalm en er woei zoo weinig wind, dat we niet kon den nagaan, hoe ver de boot zich van ons af bevond; want wanneer de oceaan kalm is, kan men hooren, al is de boot ook ver beneden den horizon. Wij hielden onzen adem in, terwijl we luisterden. „Ze komt dichter bijriep de boots man. „Mijnheer Royle, bind die lamp aan een der riemen en zwaai haar heen en weer, dan zal ik die lantaarn op en neer trekken." Ik bevestigde de lamp bij den ring aan de riem en bewoog haar heen en weer, terwijl de bootsman de lantaarn nu eens heesch, dan weder naar bene den trok. „Marv," riep ik uit, „sla die plank achter je op, daaronder zult je een pis tool vinden. „Ik heb 't," zeide rij na eenige oogen- blikken. „Buig je over den achtersteven en geef vuur?" Zij hief het wapen op en vuurde het aa een witte vlam schoot door de lucht, gevolgd door een knak „Luisterzeide ik. Ik hield den riem stil en de bootsman trok de lantaarn ook niet meer op en neer. De eerste tien seconden hoorde ik niets, maar toen vernam mijn oor weer het hijgende geluid. „Ik zie haar," riep do bootsman; en de richting van ziin vinger volgende, daar mijn gezicht scherper was dan mi in gehoor, zag ik niet alleen een zwart voorwerp in het Zuid-Westen, maar ook den rook, die uit de stoompijp naar bo ven steeg. „Mary," schreeuwde ik, vuur nog i eens!" Zij deed het. „Nog eens!" Bijna tegelijk met het tweede schot schoot er een blauwe lichtstraal door de lucht, gevolgd door een tweede en een derde. Het volgende oogenblik zagen wij een rood schijnsel nader komen. „Zij zien ons!" riep ik uit. „God rij gedanktMary lieveling, zij zien ons Ik zwaaide de lamp woest heen en weer. Maar dit was overbodig. Het roode licht werd al duidelijker en dui delijker, het hijgen van de stoommachi ne luider en haar stampen deed denken aan een pols, die in den boezem der zee klopte. Da vlek werd breeder en grooter. ïk

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1