StooniYerverij en Chem. Wasscherij C. KOEING, nemen, en men verwacht een opkomst van zeven- of achthonderd Londen- sche Nederlanders. Het spijt mq te moeten staven, schrijft de correspondent van de N. R. Ct. in Londen, dat het door mij vermelde plan, om een maaltijd voor de armere laudgenooten by deze ge legenheid te Londen aan te richten in het People's Palace iu Mile Eüd, schijnt opgegeven om geldelijke rede nen- Maar had men voor de welgestel- den b.v. niet een feestmaal van vijf shilling per hoofd kunnen organisee- rcn, met dien verstande. dat de helft dier som zou worden afgezonded ten bate van een maaltijd voor armere landgenooten in het East End? By in] 800 deelnemers zou dat 100 pd. st. hebben opgebracht, voldoende voor vier duizend kostelooze zesstuivers- diners. Vlootuitbreiding in Engeland. In bet Lagerhuis diende minister Goseheu, eerste lord der admiraliteit Vrijdag zijn supplementair vlootpro- grarn in. De minister zeide het te betreuren, dat hy don naam van een buifenlandsche mogendheid moest noe men, maar bet, was onmogelijk het feit te verbloemen. „Ten gevolge van Ruslaud's actie en hot program dat het heeft aangenomen, is er voor ons reden outstaan 0111 onze vloot te ver sterken en parallel te gaan met Rus land. Meu begrijpe ecbter wel, dat het geen wij voorsten niet met agressieve ad| oogmerken geschiedt. Laat jEuropa er nota van nemen, dat wy onze scneepsmaclit vermeerderen omdat wij zulks volstrekt noodzakelijk achten voor het handhaven van het beginsel van gelijkheid van de twee mogeud- heden. Men meene niet dat Rusland's actie een bedreiging is voor Groot- Britannië; Rusland heeft volkomen het recht om zulk een vloot te bou wen als bet meent dat zjjn positie vereischt-." De minister vraagt machtiging tot den aanbouw vau vier slagschepen, vier kruisers en twaalf torpedover nielers, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 8.000.000 pd. st. (96 millioen gulden). De slagschepen moe ten geschikt zijn oin het Suez-kanaal te passeeren. De lijken der Bourgogne. Het Engelsche stoomschip „Oilfield" is Vrijdag te Wilmington uit Noord- Amerika aangekomen. De gezagvoer der rapporteert dat hy uren lang ge varen beeft te midden van lijken van de opvarenden der „Bourgogne". De bemanning telde er 175, veien droegen de sporen van een verschrikkelijke worsteling, men zag er met verbrij zelden schedel en afgesneden hals. Velen hadden een zwemgordel om. Een avonturier. In „West-Indiër" komt bet volgende verhaal voor: Akkerman, die anderhalve maand geleden op reis van Berg en Dal naar placer De Jong zijn bestemming niet bereikte en na gedane opsporing niet gevonden werd, zoodat vermoed werd, dat. hy tengevolge van deu hoogen waterstand verdronken was, is erg uitgeput te Paramaribo aangekomen. Akkerman verklaart bij zyn ver trek van Berg en Dal op 13 Mei 11. door den boogeu waterstand, ten ge volge waarvan de meeste bruggen onder water stonden, den weg niet te hebben herkend en daardoor, in plaats van bij het kruispunt De Jong's weg op te gaan, den weg naar Montana- miue te hebben gevolgd. Toen bet omstreeks 4 uur in den namiddag werd en hy Saranaaraine nog niet in zicht had, begreep by den verkeerden weg te zyn opgegaan.Terugkeerer.de overviel hem de duisternis. Hy bevond zich toen in een savane. 's Morgens was hjj de kluts geheel kwijt en kon zelfs den weg niet terugvinden. Zoo dwaalde hy dagen achtereen rond, zich voedende met boomwortels, apenno- ten en andere boschvruchten. Vóór het vallen van den avond zocht hjj telkens een goed plekje uit, waar hy een dak maakte van pinabladeren, om eenigszins tegen het weer beschut te zyn. Een mes had hy niet, zoodat hy met behulp van baud en tand de palmtakken moest afbreken en afbijten. Eens geen vruchten kunnende vin den, stilde by den honger met een slang rauw op te eten, nadat hij het beest met zyn stok had doodgeslagen; een anderen keer kwam by een troep wilde varkens tegen. In een boom klauteren, kon hy niet, evenmin weg- loopen door zyn uitgeputten staat. Gelukkig passeerden hom de anders niet vreedzame dieren. Een ander maal kwam hy twee tijgers tegen, die, naar hun beweging te oordeeleu, van plan schenen den hulpeloozen zwerver voor hun gastmaal te be- stemraen.Iu zyn vertwijfeling gebruikte hy als laatste hulpmiddel zyn stok als geweer, legde aan en bulderde het geluid van een schot. De tijgers trokken af, maar kwamen dadelijk terug. Gelukkig voor Akkerman was er in zyn nabijheid een pingo bezig den grond om te wroeten, aan wie de tijgertjes toen de preferentie gaven, zeodat Akkerman ongedeerd verder bon irekken. Na eene groote kreek gedurende acht dagen te hebben gevolgd, ont moette hy twee boscbnegers, die in deu waan dat by een Fransche déporté was, hunne geweren op hem aan legden. Na zijn verklaring, dat hij Hollan der was, werd by medegenomen naar hun kamp, liefderijk verzorgd en een paar dagen later naar het politiestation Boschland gobracht. Daar werd bem met liefde alles gegeven wat hy be hoefde; en zoo kon onze woudlooper in een kostuum van politieagent 3e kiasse de reis verder naar Paramaribo afleggen. Alhoewel zeer uitgeput en niet in staat te loopen, was de algemeene toestand van Akkerman niet ongun stig. Steenkool. In de „Nineteenth Century" rekent de heer Benjamin Taylor uit, dat de wereld jaarlijks 574,500,000 tons steen kool oplevert, waarvan 217,000,000 tons uit het Britsche Rijk. Hiervan verkoopen de EngeLcheo niet meer dan 37,000.000 ton. In de Ver. Staten werd in 1890 169,000,000 tons gepro duceerd, zoodat ongeveer 3/5 van de geliecle productie uit Engeland en de V. S. afkomstig is. Duitschland, hoe wel het derde steenkoolland, blijft beneden de 80,000,000 tons en geen andere Staat brengt meer voort dan 40,000,000. Mej. Jessie Schley, een nicht van commodore Schiey, en een der meest ijverende leden van den Vredebond, is Woensdag uit Parijs naar Madrid vertrokken om bij koningin Christina persoonlijk de zaak van den vrede te gaan bepleiten. Haar voornemen werd ter kennis van haar vader gebracht, die onmiddellijk naar Madrid een tele gram zond met het bevel terug te keeren. Do lieer Schley qualificeerde het plan van zyn dochter als onprac- tisch, onzinnig en ongerijmd. By Kanowna is volgens een tele gram uit Perth (West-Australië), een klomp goud gevonden van 1636 onzen. De waarde wordt op 6500 pond ster ling geschat. Petroleumbronnen. Uit Kaapstad wordt aan de Daily Mail gemeld, dat bij Boeloewajo petro leumbronnen ontdekt zyn. De zaak-Dreyfus. Zaterdag was voorspeld als een kritische dag van de eerste orde. Een groote gebeurtenis zou licht brengen in de nog altijd even duistere zaak-Dreyfus. Wat wel dat groote feit zou zijn, werd niet gezegd dooi de bladen die het aaukondigdou, hoe wel de Figaro liet doorschemeren dat zy het wist. Maar de voorspelling had de wildste geruchten doen op komen van arrestaties, schandalen enz. Welnu, er is tot op dit oogenblik niets gebeurd. De bladen, die het eerst het feit hadden voorspeld, de Figaro o. a., zwygen er maar liever van en be ijveren zich om aan te tooneu dat de gevangenneming van kolonel Picquart en majoor Esterkazy niets heeft uit te staan met de zaak-Dreyfus. Kolonel Picquart wordt vervolgd voor de mededeeling vau de geheime stukken uit bet dossier-Dreyfus aau mr. Leblois maar dat heeft met de zaak-Dreyfus niets te maken Majoor Esterhazy is in hechtenis genomen niet enkel wegens de ver vaardiging der valsche telegrammen aan kolonel Picquart, maar, verzeke ren l'igaro en Journalwegens een samenstel van onwettige manoeuvres tegen kolonel Picquart. Toen de ma joor hoorde van Pet onderzoek dat deze, met machtiging van generaal Gonse, tegen hem instelde in het vermoeden dat Dreyfus boette voor wat Esterhazy misdreef, opende bij een conlre-enquête, waarin hy gehol pen werd door een ander, die niet genoemd kan worden. Hy ging daar bij langs kronkelpaden, by gebruikte „afkeurenswaardige" middelen om zyn tegenstander verdacht te maken. Verneuil, dicht by Parys, schuil houdt. Hy logeert daar sedert verleden week Maandag by een vriendin der familie Zola, mevr. Rozereau. De heer en mevrouw Paul Alexis houden Zola gezelschap. Hetzelfde blad verzekert dat deze week door den rechter verscheidene officieren van het department vau oorlog zullen ondervraagd worden. De Siècle bevat een artikel waarin als medeplichtige aan de vervalschiu- gen door Esterhazy en mad. Pays begaan wordt genoemd kolonel Du Paly de Clam. Labori vroeg inzage vau het dossier Esterhazy, daar Picquart zich in diens proces civiele party wil stellen. De rechter verklaarde, hem geen inzage te kunnen verleeuen, dan nadat zyn taak was vervuld. Niet voor het eind dezer week komt de quaestie der vrijstelling van Ester hazy en Picquart aan de orde. Zola en Perrenx hebben zien, door bemiddeling van een gemachtigde, in cassatie voorzien tegen het vonnis, dat de krijgsraad toelaat zich civiele party te stellen en tegen dat waarbij het verzoek om verdaging wordt af gewezen. De lotgevallen van het door het Hof van Versailles tegen EmileZola gewezen vonnis worden door de Aurore verteld. De deurwaarder Monthiers ver voegde zich Woensdagavond halfnegen aan het landhuis van den heer Zola te Médan om het vonnis te beteekenen. Daar het dienstpersoneel weigerde het gezegelde papier in ontvangst te nemen,begaf zich de deurwaarder naai den heer Davoust, bnrgemeester van Médan, om het hem te overhandigen. De burgemeester teekende het stuk voor gezien en liet het Donderdag morgen brengen aan de. woning des hoeren Zola door een veldwachter. Deze dienaar van het openbaar gezag ging met het gewichtige docu ment in een enveloppe naar de villa van den veroordeelden sehryver eu gaf, na vernomen te hebben dat de beer en mevrouw Zola niet thuis waren, zyn papier aan de keukenmeid. Eenigo oogenblikken later komt diezelfde dienstbode by den veld wachter aan huis aanloopen, woedend. „Wy hebben je papieren niet noodig," zei zo, „die gaan ons niet aan als ons volk van huis is." En weg de keukenmeid. De veldwachter naar den burge meester. „Je hadt dat vervlstak niet moeten terugnemen," zegt deze. „Maak dat je terugkeert eu worp bet ovoi' den tuinmuur." Aldus geschiedt. Tien minuten daarna weder verschijning van de keukenprinses, ditmaal by den burge meester, bewerende dat deze baar mengde in zaken waar ze niet mee noodig had. Het slot van de zaak was, dat de burgemeester besloot proces-verbaal van het gebeurde op te maken en dat, met het stuk dat hy niet kwijt kon raken, op te zenden aan deu procareur-generaal te Versailles. Le Petit Journal beweert, dat een zijner reporters, door zich op een muur te hyschen, tot de ontdekking is gekomen, dat de heer Zola zich te regen van het slagschip zyn doodelyk werk. De torpedoboot is doorboord, het water stroomt binnen door een dozijn lekken, dooden en stervenden liggen over het dek. Maar nog heeft geen ter kogels de torpedo's geraakt, welker ontploffing geen spoor zou overlaten van het kleine vaartuig. De mannen by de torpedobuizen vallen de een na den ander en worden door audereu vervangen; zy verrichten hun taak met grimmige vastberadenheid terwyl de boot vooruit snelt als een tyger op zijn prooi. De torpedoboot-vernielers of jagers zyn bewapend met snelvuurgeschut om den dunnen staal wand van een torpedoboot te doorboren en de boot te vernielen. Zy zyn ook van torpe do's voorzien en kunnen een oorlogs schip ook doen zinken. De vernieler heeft een lengte van 2-0 voet en is 26 voet breed. Zyn machine ont wikkelt 6500 paardekracht en geeft do boot een snelheid van 31 knoopen. Zy dragen van zeventig tot honderd ton steenkool en kunnen een leis doen van tusschen de 1300 en 1500 mijlen. Hun bemanning bestaat uit drie of vier officieren en ougoveor 40 man. Aan boord van eon Torpedo boot. Torpedobooten en torpedoboot-ver nielers worden terecht genoemd de sluipmoordenaars van de marine. De zending van een torpedoboot is, om dicht by een oorlogsschip te komen, een torpedo af te zenden naar het zwakste gedeelte van dat schip en bet te doen zinken. Laag op het water liggend en grooten spoed ontwikke lende is de torpedo-boot een kleine David, die den rens Goliath doodt. Het leven op een torpedoboot is in tjjd van oorlog even opwindend als onpleizierig, want ieder man van de equipage weet, dat zyn kansen om te sterven in een gevecht grooter zyn dan op een ander oorlogsschip. De inau op een torpedoboot heeft drie zestiende van een duim staal tusschen zich en do zee, die hongerig wacht om hem teverzwelgen.Niet alleen zyn haar wanden niet bestand tegen het vuur van den vijand, maar zelfs de kogel van een geweer of een groote revolver kan haar doorboren. Op een gewoon schip bestaat nog gelegeuiieid om achter eenig voorwerp te komen, dat een naderend projectiel een andere wending kan geven. De bemanning van een torpedoboot staat zoo goed als in de open lucht. Een kogel die het vaartnig treft, gaat er doorheen van voor tot achter. Torpedobooten zyn verdeeld in drie klasses. De eerste klasse wordt thans overbodig beschouwd: deze booten zijn over de 30 tonnen, worden aan boord van de grootste schepen ver voerd en zyn alleen voor den haven dienst bestemd, niet voor de open zee. De tweede klasse booten zyn voorde zee, maar zij kuunen zich niet vorder dan 70 tot 80 my Ion van eenig gege ven punt wagen wegens haar be perkte ruimte voor steenkool. Eerste klasse booten hebben 115 tot 175 ton inhoud en een diepgang van vyf tot acht voet. Zy zyn volkomen zeewaar dig en kanneo den felsten storm met geraak doorstaan. De bewapening be staat uit drie, soms vier 18 dnims Whitehead torpedo's en drie of viei 1 ponder snelvuurstukken, benevens een revolver eu twee of drie geweren voor ieder van de 22 tot 30 man aan boord. Hun stoomketels kunnen 1800 of meer paardenkracht ontwikkelen. De boot is gebouwd van het dunste staal, zoo dun, dat de botsing met eenig zwaarder voorwerp haar als een kaartenhuis in eikaar doet deu ken. Het varen aan boord van e.u torpedoboot is onuitstaanbaar voor het sterks:e gestel, uithoofde van de voortdurende schudding en het door het water snijden met de snelheid van een exprestrein. De dienst, zelfs in vredestijd, is zoo uitputtend, dat de bemanning na verloop van enkele da gen oefening weer afgelost moet worden, wijl de sterkste mannen er voor bezwijken. De torpedoboot ligt terzijde van een kruiser, totdat hare diensten vereischt worden. Dan wordt de bemanning geroepen om te hande len of te sneven. Daar is 'a avonds een;oorlogsschip aan den horizon verschenen. Het moet vernield worden. De torpedoboot moot er op af. De kapitein kommandeert: „Op jongensHet beduidt„Op, ten doode!" Heel stil worden de tor pedo's van beneden opgeheschen, op bun plaats gebracht en de aflaatbai- zen gerichtde snelvuurstukken wor den bemand, eu de boot vliegt over de ruiscbende golven. Plotseling schiet er een helder licht uit van den hori zon. Het zweept de zee van kant tot kant en rust ten slotte op de torpe- boot, waar het blijft. Het is bet zoek licht van den vijand. Nu begint de wedloop ten doode. Er ligt nog twee mijlen afstands tus schen den vyand en de torpedoboot en reeds vallen de kogels hier en daar in het water, ten bewy'ze dat de ka nonniers op het groote schip den af stand meten. Nu blijft den kapitein van do torpedoboot de keuze over in zyn koers te blijven of te wenden het eene is even gevaarlijk als het andere, eu doel is, om tot zes- a acht honderd el van den vyand door te dringen. Eindelijk is het oogenblik gekomen Acht honderdel. O "ergaat de helm, de boot zwenkt en twee van haar buizen braken dood en vernieling. Het vijandelijke schip is getroffen, het zinkt in de diepte weg. De natie juicht over hot feit en acht het ge lukkig, als er nog slechts iemand op de torpedoboot is overgebleven om haar weer terug te sturen. Zoodanig is het vechten op een torpedoboot. Inmiddels verrichtte ook de kogel INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel. en dergelijken, worden UITGESTOOMD en als nieuw afgeleverd. gay" Veeren, en Linten, Katoe nen. Wollen en Zijden Costumes worden prachtig OIÏANJE geverfd. Firma SCHENK, Haarlem. Haag. Leiden. N.B.®Met het oog op de te ver wachten drukte verzoeke tij dige toezending. kwam. Tevens herdacht de jubilaris don dag waarop hy voor 25 jaar, in den echt werd verbonden. Deze dub bele feestdag is voor hem dan ook niet onopgemerkt voorby gegaan. Van de familie Leuven ontving hjj eon geschenk in geld, ter zjjner cere werd gevlagd en feest gevierd. Wedvlucht. Zondag j.l. hield de postduiven ver- eonigiDg de Zwaluw alhier een wed vlucht van Leeuwarden. Afstand 130 K.M. De duiven werden door de goede zorgen van den stationchef om 7 uur in vrjjheid gesteld en bereikten hunne hokken als volgt: u. m. s. T. van der Pol 9 14 33 J. Verkruisen 9 16 13 B. van Gelder 9 25 55 L. Verpoorten 9 30 50 H. Keerwolf 9 0 59 De prjjs voor de twee eerstgetoonde duiven werd behaald door den beer T. van der Pol. Kegelwedstrijd. Op den te Amsterdam op 23en 24 Juli gehouden korpswedstrjjd, uitge schreven door den Amstordamschon Kegelbond werd het volgend aantal houten in 30 ballen door Haarlerusehe clubs behaald: De Groote Vauxhall 143 houten. De Vliegende Hollander 124 De Volharding 119 De Kroon 119 Amicjtia 107 De wedloopen, waarvan wy verle den jaar eenige Zondagen geprofi teerd hebben, schynen audermaal een aanvang te nemeD. A.s. Zondag 31 Juli zullen de heeren J. B. Ausum en B. Roebers een match houden over deu afstand Haarlem—Zauüvoort en terug. Als uitgangspunt is bepaald het café van deu heer P. Oudman Gier straat 71, vanwaar zjj ten 2 uur zul- Ln vertrekken. Als prjjzen zjjn beschikbaar gesteld een zilveren draagtaedaille plus f25 voor den eerstaankomende en een bronzen medaille plus f 10 voor den tweeden aankomende. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. M. d. R.! Dc commissie voor het op '21 Juli 1.1. gehouden kinderfeest ontving van. den heer Gerdessen het volgend schrijven „Aan de kommissie voor het kinder feest Gerdessenv. Outeren 1898. M. H. Schoon ik van mening ben, dat men ongetekende stukken, vooral, van de aard als dat van X. in Haarl. Dagbl. van Vrijdag jl. 't best beantwoordt met „doodzwijgen", wil ik u op uw verzoek, mode namens mijn eebtgenoote graag de verzekering geven, dat ik het, om geen ander woord te gebruiken, hoogst onkies vind, dat derden zich mengen in zaken, die hun in 't minst niet aan gaan. Mijn persoonlikheid is, meen ik, ge noeg bekend, om t publiek de zeker heid te geven, dat ik niemands hulp no dig heb, om willekeur of afwijkingen van gemaakte bepalingen te voorkomen. Namens mijne Echtgenoot Dienstw. L. E. GERDESSEN. De commissie, het zeer verklaarbaar vindende, dat X. het debat wensclite te sluiten en zich liever niet ontmaskerde, wil hem nog meedeelen, dat aan zijne wenschen geen gevolg zal worden gege ven en dat voortaan door haar op ano niem geschrijf geen acht zal geslagen worden. De commissie voornoemd, J. B. A. SAEIJS, Hoofd v. School C. C. DE VRfES Hz.. Hoofd der 3e Tusschenschool. (Wij sluiten hiermee het debat over dezo zaak. RED.) t#e raatg Staslsrasesaws Uit eene officieele aankondiging vau B. en W. alhier is onlangs gebleken, Jat de Haarlemsche Machine Fabriek voorheen Gobr.Figeo eene belangrjjke uitbreiding zal ondergaan. Naar wy thans vernomen bestaat dit werk in bet bouwen van kantoren mot werk plaatsen en vaurwerkery ten dienste van de electrische afdeeling. Het zal worden uitgevoerd onder directie van de «architecten Roog eu van den Ban en is opgedragen aan den aannemer G. P. J. Beccari. Uit de ons opgegeven naamlijst. der leden van de sub-commissie voor Haar lem en Omstreken der vereenigiug tot oprichting en exploitatie van Volks- Sanatoria voor boratlyders in Neder land. is door een misverstand wegge vallen de naam van den heer jlir. P. Quarles vau Ufford, die ook lid dor sub-commissie is. bouw waaraan do gemeente Lisse baar opkomst te danken heeft. VERVOLG KSEimSTMBiHGEN» Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. O. J. M- Bottemanne, bisschop vau Haarlem» dineerde Zondag met. zjjue twee .Secre tarissen en familie ten huize van Mr. G. v. Tienlioven, Commissaris van H. M. de Koningin. N. R. Ct. Maandag 1 Augustus a.s. zal voor het front van deu troep de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den opperwachtmeester Van Wing van het depót-eseadron van het 2e reg. huzaren, alhier. Heemstede. Ter gelegenheid van zijn 60-jarig huwelijksfeest, heeft de heer B. A. taron van Verschuer eene gift van f500 gedaan aau de Diaconie der Herv. Kerk voor de armen dier ge meente. Morgen Dinsdag is naar men weet de groote jaarlijksche paardenmarkt. Intusschen is de handel reeds Zater dag begonnen en ook heden giug er vrywat oiu, zoodat vele paarden rueds naar don nieuwen eigenaar zyn ver zonden, voordat de eigenlijke markt begonnen is. Jubileum. Zondag was bet 25 jaar geleden, dat Gijsbertus Gijzen by de Wed. P. van Leuven, Karapersingel8 in dienst Zaudvoort. Aangekomen badgasten Mevr. Zimmerman, Arnst., 3 pers. Villa Vredelust. Mevr. Reinders, Arnhem, 2 pers. Villa Vredelust. Kleijn van Willigen, Rotterdam, 7 pers. Villa Lichttoren. Wolzak, Amst., 5 pers. Hotel Bel védère. Linaris, Luzern, 2 pers. Hotel do l'Océan. J. W. A. Pameyer, Amst. Hotel de 1'Oeéan. Ladislaus von Sas, Weenen. Villa Maris. J. H. A. A. Kalff, Amst., 7 pers. Viila Lichttoren. Mr. H. Ph. de Kanter, Haarlem, 13 pers. Villa Lichttoren. De jaarwedde van de onderwijzers Tatis en de Boer en die der onder wijzeressen mej. Vermeer en mej. Barské zyn verhoogd met f 25 en ge bracht op f525. Timmorliodon te Amsterdam In „Frascati" kwamen gisterenmorgen elf urn* een paar honderd timmerlieden ter openbare vergadering bijeen, ton ein de door het comité uit de besturen der timnierlieden-vereenigingeu omtrent den stand dei' staking ingelicht te wor den. Do vergadering word geleid door den gezel Wolfswinkel, die don stand van za ken onveranderd noemde. Hij herinner de dat de uitsluiting der gezellen weer voor een tijd was uitgesteldtoch blijft die nog altijd een dreigend gevaar. Verder sprak hij den gezellc-n moed in, de besturen der timmergezellen-vereeni- gïngen zullen met moed voorwaarts gaan, en zij verwachten niet anders, dan dat hunne wenschen zullen worden ingewil- ligi De loon com mi ssaris Wollring gaf daar na op zijn beurt een overzicht van de gebeurtenissen der laatste dagen. Hij herinnerde de motiën door de afdeeling „St. .Joseph" van den „R. K. Volksbond' ■n door de - vak-afdeeling timmerlieden van „Patrimonium" gepubliceerd, die z.i. hierop neerkomen, dat men met den strijd zou wachten, tot de tijd van werk loosheid is aangebroken. Er werd vrijwat gedebatteerd. Een der gezellen wensclite, dat spoo- dig een beslissing genomen werd; z.i. moest een tormijn gesteld worden, welke woorden door bravo's werden begroet. De voorzitter was van meening, dat de discussies moesten gesloten worden alleen toch in oene huishoudelijke ver gadering kan de commissie mededeelen, wat zij gedaan heeft en waarom zij zus of zoo heeft gehandeld. Een der leden van de bemiddelingscommissie heeft ook geraden de zoo belangrijke zaak in klei ner kring af te doen. Hebben de gezellen vertrouwen in de zeven commissieleden, laten zij dan aan die commissie de be hartiging hunner belangen overlaten. (Luid applaus.) De voorzitter sloot hierna de vergade ring, nog te kennen gevende, dat dc commissie uit de gezellen voor de be langen van dozen pal staan. Onder luide hoera's ging liieraa de vergadering uiteen. Beverwijk. Zooals men zich zal herinueren zyn alhier nog steeds de plannen niet tot aitvoering gekeraeu, betreffende den bouw eener nieuwe gasfabriek alhier. Thans is door eeD der raadsleden schriftelijk: eeu voorstel ingediend, daartoe vooralsnog niet. over te gaan, doch eerst te onderzoeken in hoeverre het atmosferisch lichtgas (uit Brouke- len) ook hier zon kuunen voldoe Haarlemmermeer. Tal van sollicitanten dingen, zonder dat deswege eene oproeping werd ge daan, Daar de (door liet overlijden vau den beer Smit vacante) betrekking van penningmeester vau den Haar lemmermeerpolder. De Spiering of Zwetbrug, waaron der by Halfweg de Ringvaart van Haarlemmermeer met de Amsterdaui- scbevaart iu verbinding staat, zal van Rijkswege vernieuwd worden. Lisse. Zondag is in do gemeente Lisse hot eerste polderstoomgéroaal in wer king gesteld. Do buiveineester jhr. von Bönuirighausen door don presi dent van don pol Ier, don heer li. van Graven, daartoe QiLreuoodigd, de kraan te openen die de machine in beweging zou brengen, zeide mot genoegen zulks te wil'en doeu, maar alvorens hij dit volbracht, dai.kte hy het be stuur voor deze eer, er aau herinne rende welk een groote vooruitgang dit werk voor den landbouw is, ter wyl hy betoogde, dat het met minder si rekt tot vooruitgang der gemeente. Voor het zeer doelmatige eenvoudige gebouw had spreker uieis dan lof. Hierna werd de machine iu bewe ging gebracht, en thans is voor goed eeu einde gemaakt aan de afhauke- lykheid van den wiud. Hqewel natuur- lyk de pulderlasten verhoogd zulleu worden, zoo wordt dit dubbel vergoed daar het laud in waarde zal sty gen. Veel land in deze polders gelegen wordt thans zeer geschikt voor de bloembollenteelt, een tak van tuiu- Wieler wedstrijden. Zondag waren er wielerwedstrijden op het haagsche sportterrein. Er was veel publiek, omdat er een neger uit Parys zou rijden in eeu 50 K. M. match met W. Z. van der Mey uit Amsterdam. Afd. I. 2000 M. van meet. Winners G. Schilling, M. Kingsma en J. Mulder. Tyd4 min. 9VS min. Daarna kwam de match aan de beurt. Dc neger bad een motor als gaugmaking, vau der Mey tweequints, waarbij die van Mulder. De match voldeed volstrekt niet aan de vry hoog gespannen verwach tingen. Veudredi was niet opgewassen tegen deu Hollander en werd dan ook 4 maal gelapt. Vau der Mey reed de 50 K.M. in 1.6.27'/s uur. 't Slot vau den middag was 3000 Meter voor raultiplets, gereden door quint-Mulder, quint-v. d. Tuyn en tnp-v. d. Mark. E n mooiestryd tus schen de 2 quints, met 't resultaat, dat de quint-v. d. Tuyn eerstaanko mende is met kranigen spurt iu 45%, gevolgd door quint-Mulder. De bemanning van quint-v. d. Tuyn was: v. d. Tuyn— v. d. Knoop—Jau- s u—Engbersen—Lobbes. Kroningsfeesten. De minister van oorlog heeft mach tiging verleend om 2000 man infanterie ter beschikking tc stellen als bijstand van de politie by de inkomst enz. van H.M. de Koningin te Amsterdam. Behalve hel reg. infanterie in garnizoen te Amsterdam zullen nog de volgende detachementen worden verstrektgrenadiers en jagers 18 officieren en 440 minderen, 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem 9 officieren en 300 minderen, 4e reg. inf. te Leiden 4 officieren en 150 minderen, lo bat. 7o reg. mf. te Hoorn 4 officieren en 174 minderen. 5e bat. 7e rog. inf. to Naarden 9 officieren en 300 miuderen. Boven ieii zal tegenwoordig zyn de koninklijke kapel van hel reg. grena diers eu jagers, alsmede do muziek korpsen van bet. 4e cn 7e reg. iuf. Uitgezonderd bet detachement van het reg. grenadiers en jagers, dat op 5 September uaar Deu Haag terug keert. verlaten alle detachementen op 6 September de hoofdstad zy komen alle aldaar aan op 3 September. Moord te Budel. Een vijftal werklieden vand*»zink- witfabriek te Budel hadden Donder dagavond hun werkloon ontvangen eu toen. zooals gebruikelijk was, de uoodige glaasjes bier gedrouken, zoo dat allen, zoo niet geheel, toch half droukeu waren. Daarbij waroo ook tegenwoordig P. Vervreken en P. L. Vermeulen, benevens diens zuster,

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3