no. 44512en licht gewond de eerste luitenant der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger A. J. J. G. Prinsen. Dr. De Vrij-t Zondag is onverwacht overleden dr. J. E de Vrg, de bekende schei en plantkundige, die onlangs nog op den dag van zyu 50-jarig doctoraat door de wetenschap gehuldigd werd. De overledene was doctor in de nataurkunde en, sedert weinige weken, doctor honoris causa in de genees kunde, een eeretitel hem door de Utrechtsche Universiteit geschonken. Hy verleende vroeger als inspec teur-scheikundige z\jn diensten aan den lande, nadat hij zjjn loopbaan als chemicus was begonnen. De Regeering erkende zijne ver diensten door hem de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw toe te kennen, en dat zijn naam ook in het buitenland hoog stond, is genoegzaam bekend en blijkt ook uit de hooge onderscheiding door Engeland's konin gin hem toegekend door hem de kei zerlijke orde van Indië te vereeren. Zola in Noorwegen. Uit Bergen in Noorwegeu wordt geseind Emile Zola is Zaterdag hier aangekomen met de „Capolla." Hij vertrekt vanavond naar Trondhjem, vervolgens gaat hij naar het landgoed van Björnson, Aulenstad. De Courrier du Soir te Parys be vat de volgende nota: „De regeeriughceftnudozekerheid verkregen, dat de heer Zola in den eigen nacht, die op zjjn veroordeehng voigde, naar het buitenland is ver trokken. Ondanks de ijverigste naspeu ringen was het in de eerste dagen onmogelijk zijn schuilplaats uit te vinden. Niet voor Donderdag kon een onzer diplomatieke agenten stellige inlichtingen daarover geven. Het was niet alleea om hem het vonnis te be- teekenen, dat men trachtte uit te vor- schen waar de heer Zoia zich bevond, maar ook om zich van zjjn persoon meestor te maken, want wij weten uit goede bron, dat de miuisterraad na een vrij heftige discussie beslist heeft, dat de veroordeelde van Ver sailles in hechtenis genomen moest en kon worden." De nota voegt er nog bij. datZola zelf waarschijnlijk deze mogelijkheid voorzag, en ook om gevangenneming te ontgaan, de wyk nam. Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De Directiën der Staats-, Centraal en Holl. IJz. Spoorweg-Maatschap pijen hebben zich bereid verklaard, van af heden tot 28 Augustus, en van 16 September tot sluiting der Tentoonstelling, door de navolgende stations couponboekjes te laten uit geven tegen betaling vau f 0.50 per stuk. Deze boekjes bevatten een bon, tegen afgifte waarvan aan genoemde stations een retourbiljet naar den Haag. naar verkiezing in de eerste, tweede of derde klasse, verkrijgbaar zal zijn. tegen betaling vaa den ge wonen enkelen reisprjjs. Deze retourbiljetten zul Ion geldig zjjn voor den dag van uitgifte en volgende drie dagen; het afbreken der reis zal niet worden toegestaan. Verder bevatten de coupouboekjes twee toegangsbewijzen tot de Ten toonstelling (beide zijn geldig voor ééns en kunnen onverschillig op wel ken dag der week gebruikt worden, uitgezonderd des Dinsdags;. De couponboekjes zijn verkrijgbaar aan de volgende stationsAmsterdam (C. yM. P. ea W. P.) Amersfoort, Baaro. Utrecht, Gouda, Arnhem, Zutplien, Groningen, Assen, Meppel, Zwolle, Nijmegen, Venlo, Roermond, j Maastricht.'s-Hertogenboscb, Tilburg, Breda, Middelburg, Leeuwarden, Dordrecht, Rotterdam (B. en D. Pj Schiedam, Delft, Leiden, Haarlem, Zaandam. Wormerveer, Alkmaar, Schageu, Helder, Purmerend, Hoorn, Enkhuizen en Deventer. Een ontsporing. Zaterdagavond, toen de trein van 9.56 van het Centraal-station te Am sterdam naar Rotterdam het westelijk vaduct gepasseerd was, werden de reizigers "opgeschrikt door een zwaren schok. De locomotief en een bagage wagen waren door een opstaanden wissel gederailleerd. De trein moest nam ncm goed op en vertelde hom bij 't uitstijgen, waar zijn. katten vandaan kwamen „liet is erg vriendelijk van je om zoo'n drukte voor mo to maken," vervolgde de hertog toen zij de restauratie binnen traden. maar waarom noem je mij toch niet Jack? Gelukkige Jack, zoo noemden ze mij in de bosschen. En ik ben niet van plan van naam te veranderen en evenmin om mijn geluk er aan te geven, nu men mij hertog heeft gemaaktals dat moot, dan geef ik er mijn titel met plezier aan. Nu, mijn waarde, waar trak teer je op? Waarom laat je mij mezelf niet helpen, zooals ik in Australië ge woon was? Zeker Kngelsche gewoonte, niet? En noem je dat druppeltje nu een borrelWel, wel, die is kostelijk De twee metgezellen van don hertog waren er niet rouwig om, toen zij den hertog weer naast zijn katten zagen zit ten. Het was werkelijk een ware verade ming voor hen, toen de trein zich in beweging zette. Do hertog werd opge wonden, de whisky maakte zijn tong los. ..Houd jevan katten, oude kerel V' vroeg hij aan Claude. ..Dan hoop ik, dat je spoedig goede vrienden met de mijne zult worden. Jaar in jaar,uit zijn zij mijn eemge makkers in de bosschen geweest. Ik wilde ze niet achter laten, omdat ik' afgekoppeld en naar het station te ruggehaald worden. Een reserve-ma chine werd aangebracht, waarna de trein met 48 minuten vertraging op het tweede spoor kon vertrekken. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het ongeval bepaaldo zich tot eenige materieele schade. Geruimen tijd was men bezig om machine en wagen weder in het spoor te brengen. Manslag. Een twist tussehen sigarenmakers der iabriek van de firma Yan den Borg, aau den Amstelveenschenweg, te Amsterdam, heeft Zaterdag tot manslag geleid, begaan door zekereu Bremer, die overigens als een zeer oppassend werkman bekend stond. In de laatste dagen was deze Bre mer door zijne kameraden lastig ge vallen daar hü naar hunne meening te zuinig werkte. Zaterdagmorgen sloegen de plagery'en tot haudtaste- lykheden over. Een zekere Cupers wierp met sigarenplanken naar Bre mer, waarop deze in drift Cupers met een zwaardere plank vervolgde en hem op het hoofd sloeg. De opzichter der fabriek scheidde de vechtenden, die beiden op staanden voet ontslagen werden. Eenigen tijd later werd Bre mer echter weder iu dienst genomen, en hij wist den patroon te bewegen ook Cupers weder tot den fabriek toe te laten. Cupers evenwel was inmid dels naar huis gegaan, en daar, door duizelingen bevangen en uit neus en ooren bloedende, neergestort. De ontboden geueesheer consta teerde deu dood. Het gevolg was, dat Bremer door de politie gearresteerd is en zich zal hebben te verantwoor den wegens manslag. Slachtoffers der zee. Men meldt van Tessel: Bü het bin nenkomen werd voor de zeegaten de visschersvloot Yrüdag door stormach tig weer met holle zee overvallen. Veie schuiten sloegen gedeeltelijk vol water of leden schade aan zwaar den of tuigage. De blazerschnit T. X. 61 sloeg be laas om en de drie opvarenden, C. Knijper Cz., M. Brouwer Yz. en G. J. Duinker, kwamen jammerlik om het leven. Brouwer was weduwnaar de beide andere visschers waren on gehuwd. De sehuit was bü de onderlinge Toxelsehe Maatschappij verzekerd. Zaterdagochtend werd op de markt te Maastricht de spekslager P. R. van achteren aangevallen door zekeren A. J., die hem een messteek toebracht, welke tot in de longen doordrong. De dader, die bekend heeft uit wraak zucht te hebben gehaudeld, bevindt zich in hechtenis. De verwonde is naar het gesticht Calvarienberg overgebracht. Een paard gestolen. Vrijdaguaciit is uit den stal van den laudbonwer P. de Feyter te Ter Neuzen een paard gestolen. De dief moet goed met de inrichting der schuur bekend zjjn geweest, daar hü eerst een hoofdstel uit de bergplaats haalde, en daarna met het paard weg reed, waarmede hg België moet be reikt hebben. De Belgische en Hol- landsche politie, die terstond uasporin- gen in het werk hebben gestold, koesteren de verwachting den dader in handen te krygeu. Tegen een zoon van den landbouwer, een berucht sujet, die reeds verscheiden vonuissen achter den rug heeft, rusten zware vermoedens. Deze staat ge signaleerd in het Alg. Politico.ad, daar hg. door de rechtbank te Breda voor drie jaren naar Veenhuizen ge zonden, wegens landlooperij, in het voorjaar op slimme wyze deserteerde. Sedert verbleef hg in België, waar by enkele personen ook al weer by deu neus zou hebben gehad, doch de laatste dagen, ook nog Donderdag avond. heeft men hem onder deze gemeente gezien. leger en Vlooi. Benoemingen tot officier. De volgende cadets, allen herkom stig van de Kou. Mil. Academie, zy'n bg Kon. besluit van 28 Juli benoemd tot tweede-luitenant A bü bot leger hier te lande Infante'ie. Bü het le reg. H. Druk ker en H. Rooseboom bij het 2e reg. 7.e zoo lang gehad; dat ging niet. En hier zijn ze nu. Zie je die zwarte daar in don hoek? Dat is „Zwarte Maria," en daar ligt haar jong. Die arme, kleine bedelaar is de eenige die van al haar kinderen iu 't leven is gebleven. Die groote „Tom" is zijn vader. Ik houd niet zoo heel veel van Tom. maar 't zou toch schande geweest zijn om hem achter te laten. Die schildpadkleurige daar met zijn lammen, poot is eigenlijk mijn lieveling. Eenigen tijd geleden heeft hij in. een konijnenhok gevangen gezeten; hij is de ondernemendste kat van de wereld en daarom noemde ik haar Livingstone. Zij ging wel vijf mijl van mijn hut verwijderd op onderzoekingstochten uit, in een streek, waar geen druppel water of eenig voedsel te vinden was, en toch kwam zij zoo vet als modder terug. Een slimme rakkord, hoorKom er eens uit, Livingstone Claude meende nog nooit zulk een monsterachtig beest te hebben gezien. Om het schildpadkleurig te noemen was bepaald belachelijk. Het was een gele kat, op drie pooten, wiens neus door de klauwen van een vijand geducht geleden had. D. J. C. H. Brussen, jhr. W. Laman Trip ea K. C. Roeloffs; bg bet 3e reg. 1. van Bel, C. J. Boogaert en K. W. II Jeltesbg het 4e reg. A. Haekstroh bg het 5e reg. A. Ruys bü het 6e reg. F. W. Santman, J. E. Snellen van Yollenhoven, E. H. vau den Akker en B. ten Broeckc Hoek stra; bü bot 8e reg. H. M. d'Augre- mond, A. E. van der Heide, C. J. C. Janssen en A. G. C. Gaillard. Cavalerie. Bg" bet le reg. huzaren J. A. baron van Heeckeren vauMo- lecatenbg het 2e reg. huzaren P. H. B. Beernink bg het 3e reg. huza ren R. F. C. baron Bentinck. Artillerie. Bü het le reg. vesting artillerie W. J. D. Havelaar, J. H. van Reede en W. van Maanen bg bet 2e reg. vesting-artillerie J. H. van Breda, T. de Jough van Arkel en J. R. Diemont; bg het 3e reg. vesting-artillerie H. B. van den Ouden dijk Pieterse, L. de Ridder, N. J. Singels en A. D. Putman Cramer; bg het 4e reg. vesting-artillerie F. baron van Hogendorp, H. H. E. Deel- ken. J. H. G. Kapelhof en A. de Kat. Genie. Bg het korps genietroepen H. S. de Roode, A. Bloem en J. J. J. de Bruyn. B bg het leger in Ned.-Indië. Infanterie. "B. J. Dekker, J. N. Preyer. J. E. Jautze, H. L. La Lau, J. A. Gratema, J. Olivier, L. A. van der Dussen, A. Landzaat, K. A. E. Seeuweu, F. J. J. Feirabend, A. H. Treu, E. G. Miilier, J. P. Jeltes, K. F. L. Bosch, S. Prins en F. de Boevé. Cavalerie. P. H. Hekkema en M. A. C. Goester. Artillerie. W. Muurling, H. H. Dingemaus, A. J. Loekemeger, J. H. Struben, W. L. Kramers, R. A. J. Savalle, T. G. A. Perelaer, A. Y. Snoek, 0. D. Lagerwerf en H. Elzas. Genie. E. P. van Staden ten Brink n J. Graad. (St.-Ct.) Aan de groote militaire revue op 21 September e.k. nabg Ede enRen- kum te houden, zullen 18000 man troepen deelnemen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De voornaamste voorwaarde om gezond te zijn is eene goede maag te hebbenindien de spijs verteringsorganen regelmatig wer ken dan is men gezond, omdat de voeding het verlies herstelt ver oorzaakt aan het lichaamsgestel door het werk of buitensporighe den. Indien daarentegen de spijs vertering slecht is, gevoelt men na de maaltijden 't zunr, maag- zwaarteu, walgingen, brakingen, enz.de gelaatskleur is vaal, de adem riekt slecht, en de neigingen tot droefgeestigheid worden groo- ter. Dusdanig zijn de verschijnselen der slechte spijsvertering vele en vele malen genezen door de Pink Pillen voor bleeke personen van dokter Williams. «Sedert twee jaren, schrijft M. Roques. te Tonrtihac (Aveyron. Frankrijk), leed ik voortdurend aan maagkwalen, maar vooral in het begin der lente. Niet eene behan deling die mij kon genezen, ik begon aan mijne genezing te wan hopen, toen ik eene brochure ge lezen had welke gewijd was aan de genezingen, verschuldigd aan de Pink Puien en besloot ik dit geneesmiddel te probeeren. In wei nig tijd was ik volkomen genezen en ik gevoel mij gelukkig aaneen ieder te zeggen die naar mij wil hooren, dat ik mijne gezondheid geheel en alleen aan de Pink Pil len verschuldigd ben.» Zij zijn werkdadig tegenbloed armoede, rheumatiek. heupjicht, zenuwpijn, neurasthenie, zenuw achtigheid enz.; zij zijn een her steller van het bloed eneenspier- versterkend middel. Prijs if 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depót houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen postwissel. „Ik ben woedend op Toni," vervolgde de liertog zijn lieveling streelend. „Kijk eens, hoé hij Livingstone's neus heeft toegetakeld. Ik had hem wel over boord willen gooien. Arm klein poesje, lieve poes! Je mag wel snorren, oude jongen, want een hertog in eigen persoon krauwt jo op jo kop." „Spreekt je van mij?" vroeg Claude vroolijk er was iets vriendelijks in het ruwe gelaat, toen liet zich over het gele monster boog, dat tot Claude's hart sprak. „Natuurlijk." „Maar ik ben geen hertog." „Niet? Wat een schande! Wel, je be hoorde het te zijn. Gij zoudt een beter figuur maken dan ik." De zaakwaarnemer zat half verscholen achter do „Times," toen Jack dit zeide kroop hij er geheel achter. Maar Claude vond Jack op dat oogenblik niets be lachelijk. Het gezicht van den hertog stond ernstig, in zijn donkere oogen lag een vriendelijke uitdrukking. Evenals Claude had hij den langen neus van de Lafont's hoewel hij rood zag, tengevolge van den invloed van zon en wind. Clau de dacht bij zich zelf, dat een pot vase line, en zijn kleermakers in de Maddose- streefc wel een ander man van Jack zou den maken. Toch waren zijn kleeren en (.etteren en Kunst. De 19de Jaarlyksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars Ver- eeniging zyn Zaterdag te 's-Graven- bage in het lokaal „Pulcbri Studio" voortgezet. Van de 5 candidaten zgn geslaagd voor piano (l. o.) de damesM. C. E. Stakman te Gouda, M. Chr. C. Lammerts van Bueren, te Pietersbie- rum (Frl.) en A. C. H. van Blokhui zen te Leiden. SR Wedstrijd©**. Schaken. Einduitslag van de schaakwedstry- den te 's Gravenhage Eerste klasse. 1ste prgs N. N. te Leiden, groote zilveren medaille, uit geloofd door H. M. de Koningin- Regentes, benevens f 120. Hg outvangt tevens een zilveren medaille, die dit maal verdedigd moest worden door den heer Speet, te Breda; 2de prgs H. B. van Rhyn te Groningen f 80 "e prgs J. J. Speet te Breda f 50 4e prgs W. C. v. d. Meulen f 35, en 5e pry's J. F. S. Esser f25, beiden te Leiden. Iu de hoofdklasse moesten nog eenige partyen gespeeld worden, zoodat de volledige uitslag nog niet bekend is. De 1ste prgs werd behaald door den heer J. D. Tresling te "Winschoten, groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. Koningin Wilhelmina, benevens f 200. Hg komt ievens voor éen jaar in 't bezit van een verguld zilveren medaille, die dit jaar door deu heer Loman moest verdedigd worden 2e prgs Mat te Utrecht f 150. Over de toekenning van den 3en en 4eo prijs, aan de heeron Lomau te Londen en v. Foreest te Amster dam, die een gelyk aantal punten hadden behaald, was nog geen beslis sing geuomen. Voor den 5en prgs moesten nog eenige partgen gespeeld worden. Grand Prix de Paris. De Pargsche correspondent van het Hbld. seint: Hoden (Zondag) was er een enorme toevloed naar den „Grand Prix de Paris", waartoe het prachtige weer medewerkte. Het resultaat van de demi-finales was, dat Bourrillon, Broca en Meyers, Morin klopten. De uitslag van de finale was. dat Meyers, de eenige Hollandsche kam pioen, na een zeer geanimeerden stryd met slechts één wiellengte door Bour rillon werd geklopt. Tyd van Bour rillon: 4 m, 2 2/s sec. Races te Bussum. Met prachtig weer hadden Zondag harddravergen en wedrennen plaats op de Bussemsebe renbaan. I Juli-prijs. Harddraverij 2e klasse, handicap voor paarden met geen be ter record dau 1.55. De uitslag was1. „Jonge Krylaty", van 2040 meter, in 3 min. 54 sec.; 2. „Laii Brieu," vau 2060 M., in 3 min. 563/s sec. en 3. „Black Boy", van 2050 M., in 3 na. 57!/s sec. II. Zomerprys. Verkoopswedren op de vlakke baan, van paarden van 3 jaar en ouder, die bij inschrijving te koop zgn gesteld voor f 150o. Afstand 2400 M. Er waren elf paarden ingeschreven maar er liepen slechts „Putty" en „Haveran." „Haveran" won met ander halve lengte. III. Oraujeprys. Harddravery' 2de klasse, handicap voor paarden met geen beter record dan 1.48. De uitslag was: 1. „Jonge„Kryla ty" van 2400 meter iu 4 miü. 394 5 sec.. 2. „Princess Airlie van 2480 m. in 4 min. 42 f/5 en 3. David A.", van 2560 m. iu 4 min. 423/s sec. IV. Hilversum-prys, verkoopwed- strydover hindernissen (SteepleChase) door paarden van 4 jaar en ouder, die te koop zyn gesteld voor f 2000. Afstaud 4000 meter. Van do U inge schrevenen startten slechts „Timbre Post", „Warda" en „Kitty". Met drie lengten komt „Timbre Post" eerste aan. „Warda" tweede, „Kitty", ver achter, derde. V. Uithoudingsprys. Harddravery le klasse handicap, afstand 4000meter. De uitslag was: 1. „Eddallah" met 4120 meter in 7 min. lH'/s. 2. „Ser- sant" met 4190 meter in 7 min. 182/-, 3. „Yankee Doodlé" met 4!20 meter, in 7 m. 262/5 en 4. „Redburr" met 4225 meter in 7 min. 264>5. zijn hoed niet op gelijke lijn met elkaar te stellen. Dit pak kon hij onmogelijk in de bosschen gedragen hebben. Het was klaarblijkelijk het beste, wat hij bezat en gemaakt gekocht. Gelukkige Jack zette intusschen zijn gesprek met zijn kat voort. „Omaar jij waart bij mij, toen die heer daar mij vond, niet waar Living stone? Daar moet je dien anderen heer van vertellen. Je dacht nooit, dat je baas nog eens een hertog zou worden Je dacht, dat hij maai' een heel ge woon mensch was. Bij mijn vaderland dat ben ik ook Maar herinner je je nog dién laatsten grap, Livingstone Ik doel op den tijd, toen wij die che que van dertig pond op moesten maken, wat ons eigenlijk nooit goed gelukt is. Wij hadden een buitengewonen dorst." De heer Cripps wierp plotseling zijn courant neder. „Kijk eens!" riep hij uit. „Heb je ooit meer zulk gras gezien. Jack Zoo iets zie jo in Nieuw Zuid-Wales niet. Ik zeg, het doet mijn oud hart goed weer een echt Engelsch grasveld te zien." Jack zag even naar buiten. ..Tien schapen per mórgen," zeide hij. „Wonderlijk hè Livingstone. Jij ên ik warén gewénd aan tien mórgen voor één schaapMaar we spraken over dat Iaat- VI. Tribuue Prüs. Wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar eu ouder. Ingeschreven acht paarden, waai van liepen „Lady Hamilton II", „Antelope", „Honest" eu „Gipsy Jane". Afstand 3000 meter. Met een eu vier lengten is de volgorde van aankomst: 1. „Antelope". 2. „Lady Hamilton II", 3. „Honest". GEÜftENliO tilEUWS Bismarck, f Zaterdag werd uit Friedrichsruh eeu bericht geopenbaard, dat de toe stand van Bismarck eon ongunstige wending had geuomen, welk bericht spoedig gevolgd werd door de doods- tüding. Des avonds elf uur heeft de groote staatsman, de „üzeren kanse lier", grondvester der duitsche een beid, en laatsten adem uitgeblazen. Met Gladstone is hg eeu der meer grootsche ligureu uit de tweede helft dezer eeuw, die in 1898 de eeuwige rust zyu ingegaan. Otto Eduard Leopold prins von Bismarck hertog van Lauenburg werd den lsten April 1815 op het landgoed Schönhausen in het regee- riügsdistrict Maagdenburg geboren on behoorde tot dè linie Schönhausen vau het oudadellyke geslacht Bis marek. Zijn vader was gepension- neerd ritmeester, bezitter van Schön hausen en verschillende andere goede ren en sedert 7 Juli 1806 gehuwd met Luise Wilhelmine Meuken (over leden 1839). Otto von Bismarck kwam in 1921 te Berlyn, vanwaar hü na het Frie- drich-Wilhelm-gymnasium te hebben afgeloopen in 1832 naar Göttingen ging om in de rechten te studeeren. Kort nadat hy zyu graad had gehaald werd hg in Juni 1835 tot auscultator bij het Berlyusche Stadsgericlit be noemd, in 1836 tot referendaris oy de regeermg te Aken en in 1837 by die te Potsdam, teu einde hier tegelijk zün militieplicht te kunnen vervullen. Iu deu herfst van 1838 vroeg hy overplaatsing aan naar Greifswald, om landbouwkundige studie te onder nemen aau de akademie in Eldena (Mecklenburg-Schwerin) ten einde later met vrucht de landgoederen die zyn vader hem en zyn broeder zou nalaten te kuur,en besturen. Toen in 1841 Bismarck's broeder Bernhard (overledeo 1893) landraad was gewor den van den kreits Naugard, had er reeds een voorloopige verdeeling van de familie-goederen plaats, die ten slotte in 1845 by hun vaders dood geheel onder de beide zoons verdeeld werden. Otto kreeg het stamgoed Schöuhausen en het Pommersche land goed Knicphof. Van nu af aan op Schönhausen wonende, werd Bismarck daar dgkgraaf en in 1846 tot afge vaardigde van de ridderschap van den kreits Jerichow voor den Saksiscbcn provincialen landdag te Merseburg gekozen. Als zoodanig nam hy deel aan de vergaderingen van den eersten Vereenigden Landag in Berlyn als een der meest besliste voorvechters van de conservatief-monarchistische party, lynrecht staaude tegenover hen dio den Pruisischen staat op consti- tutio.neelen grondslag wilden vestigen Iu 1847 bad Bismarck reeds de aan dacht van deu koning getrokkenin October 1848 trad hy, ingevolge diens opdracht als bemiddelaar op by de benoeming van graaf Brandenburg tot minister-president. Toen by na de ontbinding van de Pruisische Nationale Vergadering in 1S49 in 1 et huis van afgevaardigden gekozen eu in Juni herkozen was voor den kreits Westhavelland, streed hy als een van de aanvoerders der reebterzyde voor eeu krachtig koning schap en een samenwerken van Prui sen en Oostenrijk by het regelen van Duitscbe toestanden. Als de energiekste eu talentvolste vertegenwoordiger van de politiek des koniDgs, werd hy in Mei 1851 be noemd tot eersten secretaris van lega tie by het Pruisische bondsgezant- schapbiermede begon Bismarck's diplomatieke loopbaan. Driemaanden later was hy reeds gezant 'oy den Duitscben bond. Wegens zyuo anti Oostenryksche houding werd hy' in 1859 door het ministerie van zijn post te Frankfort teruggeroepen eu benoemd tot ambas sadeur te Petersburg. In bet oorjaar van 1862 verruilde by den post te Petersburg mei dien te f-te pretjeik zie dat je het aan je oom Claude wilt vertellen. Je zijt er geen kat naar om je beter voor te doen, dan je werkelijk bent. Neen hè Livingstone! Wel, zooals ik dus zeide „De roode dakpannen on die huisjes itaan alleraardigst!" riep in eens de zaakwaarnemer uit. „Mc-n zou er een gedicht op kunnen maken," zeide Claude. „En die Meidoorn in vollen bloei!" „Een waar schilderij," zeide Claude. Het was een appelboom, dien zij op 't oog hadden „En op jou zouden wij een komisch vers kunnen dichten," riep de hertog to gen zijn kat! Vertol dezen heer, dat hij nu iets moois te hooren krijgt. Zeg hem dat, toen die andere heer ons opzocht," de zaakwaarnemer kroop plotseling achter zijn courant weg, „een van ons tweeën dronken was, ja stomdronken. En de ander hield de wacht en die ander was niemand anders dan mijn kleine kat ..Gij schertst natuurlijk," zeide Claude blozend. „Neen, man. Het is een feit. Het was „Dank je," aeide Claude schielijk, „maar ik hoor het varder liever niet." Parys, waar hü echter slechts kort bleef. Want de door deu toenmaligen prins-regent gewenschte hervorming van bet Praisische leger bad inmid dels eeu biuneniandsche crisis in Pruisen veroorzaakteu er was be- iioefte aan een sterko hand en een bekwaam hoofd om do zaken weer op orde te brengen. Daar het ministerie dat den ISden Maart onder presidium van prins Hoheulohe aan het bowiad was gekomen zich niet meer kon staande houden, werd den 23sten {Sep tember 1862 Bismarck tot interimair voorzitter van liet staatsininistorie en den 8sten October na het definitieve aftreden van prii.s Hohenlohe, tot minister-president en minister van buitenlandsche zaken benoemd. Gedurendo Bismarck's bewind werd de oorlog met- Oostenrgk gevoerd. Tot het verklaren van dezen oorlog wist Bismarck den koning na vee! tegenstand over te halen. Over het verscheiden van Bismarck deelt de „Hamb. Nachrichten" het volgende mede. De toestand van den prins was Vrg'dag betrekkelg'k bevredigend. Zaterdagvoormiddag las hij de cou rant nog, sprak over politiek en ge bruikte nog het een en ander. Plotse ling trad een verergering in door acuut longoedeemdos namiddags verloor de prins berhaaldelyk hetbe- wustzyn, dos avonds namen do bedon- kelüke verschgnselen toe en tegen elf uur stierf de patiënt zacht en zonder pyn. Om het sterfbed stond de geheele familie, prof. Schweninger, die kort te voren aangekomen was. dr. Chry- sander. baron en barones Von Merck. De laatste woorden die de stervende sprak, waren gericht tot de gravin Von Rantzau toen zy hem het voor- hoofd afwischte„Dank, myn kind." De doode ligt als sluimerde hy; zacht en vreedzaam is de uitdrukking van zyn gelaat. Op verlangen van den overledene zal hy begraven worden op de hoogte tegeuover het kasteel, naby de hertengróe^. In Berlyn werd het overly" len van Bismarck Zondag in de vroegte door de ochtendbladen eu de bulletins be kend. De bevolkiug betoonde zich overal diep bewogen door de onver wacht snelle verwezenlyking van het geen men gevreesd had, en was stnar- telgk getroffen. De ochtendbladen ver schenen iu rouwrand en geven iB warm gevoelde artikoleD uiting aan den nationaleu rouw over den ont slapen grooten staatsman, eenparig hulde brengende aan zyn leven, zyn persoonlykheid, zyn onsterfelyke ver dienste tegenover het Duitsche vader land, zyn heroïsche grootheid e- zyn echt Duitscben aard. Den geheelen dag openbaarde zich voortdurend de smartelyke deelneming der bevolking. Op alle openbare plaatsen werd de historische gebeur tenis druk besproken; overal heersebte een ernstige, bewogen stemming. Gre tig werden de nieuwste berichten ge- iezeu over de laatste oogenblikken van den overledene en andere bizon- derheden. Van de openbare en talrijke par ticuliere gebouwen woei de vlag halfstok. Keizer Wilbem. ontving Zaterdag avond laat te Bergen (Noorwegen) de eerste zorgwekkende ty'ding over den toestand van Bismarck, en Zondag in de vroegte de doodstydiug, die hem diep schokte. De vlag van deRolien- zollern waait halfmast; de vlagge- parade bleef achterwege. De keizer gaf bevel terstond naar Duitschland terug te keeren, en wordt hedenavond te Kiel verwacht. Komt aan Bismarck de eer toe de grondvester te zijn van het Duitsche Ryk, tot het voltooien van welk plan de Fransch-Duitsche oorlog van 1870 zeer veel heeft bygedragen, niet min der sterk traden in de binnenlandsche staatkunde zün krachtige, kloeke geest en ongemeene werkkracht op den voorgrond. Door zün karakter en ingrypeud optreden in vele zaken van biunenlandsch bestuur heeft Bismarck steeds tegeuover zich eene krachtige oppositie gehad, welke hy echter, ook zonder de hulp vau keizer Wilhelm I wist te weerstaan. Toen in den loop van zyn bestuur echter bleek, met welke schitterende resultaten zyn werk, zoowel op het gebied van bin- neu- als buitenlandsche politiek werd bekroond, werd zyue positie steeds vaster. „Waarom niet, oude kerel?" „Het doet hem onaangenaam aan, hoor je dat Livingstone? Het hindert hem to hooren, hoe wij ons laatste clièqueje verbrasten. Dat is de béste gra-p, die ik sinds ik van boord ben, gehoord heb!" „Toch is het zoo." „En wil je mijn wijsmaken, dat je het zelf ook wel eens niet geweest zijt?' „Nooit van mijn leven." „Wel, ik laat me doodschieten!" mom pelde de hertog in stomme verbazing. „Het behoorde je niet te verwonde ren," zedde Claude op een toon, die de „Times" in den hoek deed schudden. „Het doet "t toch. Ik kan er niets aan doen. Jij zijt de eerste, die me zoo iets vertelt." ..Laten wij er niet meer over spreken. Ik verlang er niet meer over te hooren. Je doet me meer pijn, dan je wol denkt! Claude's gelaat was donkerrood ge worden hij. met zijn overgevoelig kar rakter, voelde zich werkelijk zeer belee- digd en do blos, die zijn gelaat overtoog, toonde dit zoo duidelijk aan, dat ook het gezicht van den hertog donkerder ge kleurd werd. Deed ik je pijn!" zeide hij zijn knfc neerzettend. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2