neden stond. De man zakte onmiddel lijk ineen met een levensgevaarlijke wonde aan het hoofd. Hy werd be wusteloos naar het Binnen-Gasthnis vervoerd. Bloemencorso. De inschrijving voor deelneming aan het bloemencorso van den A. N. W. B. is nog niet zoo talrijk als de regelingscommissie wel verwacht bad. Zy richt daarom een hernieuwde op wekking tot alle wielrydersvereeni- gingen in ons land. Het Comité wijst er op dat alles zoo geriefelijk mogelijk is ingericht voor de deelnemers, en dat bovendien elke vereeniging die deel neemt vijf kaarten voor de officieele tribnne kan verkrijgen. Maar er wordt nog iets gedaan. Vereenigiogeu buiten 's-Gra- venhage kunnen een subsidie verkrij gen (evenwel alleen de tien eersten. De voorwaarden zyn voorts1. De vereeniging mag niet te 's-Graven- hage gevestigd zijn. 2. Het aantal deelnemende vereenigingen moet min stens tien bedragen. -3. De inschrij ving moet vóór 15 Augustus geschie den. Anti- Dienst v ervangings- bond Als gevolg van de invoering van persoonlijken dienstplicht hier te lande, is Dinsdag te 's-Gravenhage onthou dende „Auti-Dieustvervangiugbond". Dit geschiedde in een laatste alge- meene vergadering. De voorzitter, de oud-kolonel G. E. V. L. van Znylen, had een In Me moriaal gereed gemaakt, dat in druk zal verschijnen. Daarin herinnerde hij aan de geschiedenis van hetontstaau van den bond en hoe de stichter, graaf Van Liraburg Stirum, zijn beste pogingen heeft gedaan om het doel te bereiken. Het voorstel om te besluiten den Bond op te heffen, daar het doel be reikt is werd bij acclamatie goedge keurd. Het batig saldo, circa f 2ÖO, zal gegeven worden aan de oud-strij ders van 1S30. Onder de ingekomen brieven was een zeer sympathiek schrijven van generaal Verspyck en van den Bel gischen generaal de Brialmont. Ook werd nog hulde gebracht aan den aanwezigen eersten secretaris van den Bond, jhr. R. W. Klerck. De aanwezigen gingen hierna ge zamenlijk naar de algemeene begraaf plaats om een palmtak te leggen op het graf van generaal Yan Stirum. De heer J. D. W. Roëll, die met Van Styrura als onder-voorzitter den Bond oprichtte, hield aldaar eene toespraak, en legde hierop de bloe menhulde op den grafsteen en be sloot met een opwekkend woord tot allen om als Yan Stirum te arbeiden voor zijn vaderland. De kolonel van Zuyleu bedankte hierna de aanwezigen, waaronder ook eenige dames. Na afloop van de een voudige plechtigheid betuigde eene dame uit naam van mevrouw de gra vin van Limburg Stirum, die reods schriftelijk den Bond hare erkente lijkheid had betuigd, baar dank voor deze hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Des avonds was er ophetKurhaus een gezamenlijke maaitijd, waaraau ook de Ministers van Oorlog en Ma rine deelnamen. Kleeding voor zuigelingen. De jury der prijsvraag voor een rationeele kleeding voor zuigelingen en kinderen van ouderen leeftijd, uit geschreven door de Tentoonstelling van Vrouwen-arbeid, deed Diusdag uitspraak. Bekroond werd in Groep I. (zuige lingen) met zilveren medaille mej. B. Muntheuk, leerares aan de Huishoud school te Amsterdam; met de bron zen med. mevr. B. E. Jas—Bosscha, te Bussem; met eervolle vermelding mevr G. Vis—Duijvis te Zaandijk en mej. Elise Meerkens te Amster dam. In de groepen II en III werd niet iogezonden. In groep IV (aankomende dienstmeisjes) werd een eervolle ver melding toegekend aan mej. B. Munt- henk. De jury bestond uit de dames: E. S. Kerdijk—MatthesM. Bi-rret— Kraemer; A. C. J. Kebrer—Nache- nius. en de heeren dr. D. L. v. Wély en G. Schel tema. Peesten in Egmond. De feestcommissie te Egmond aan Zee heeft het programma voor de aanstaande Koninginnefeesten vastge steld. Behalve een optocht van de schoolkinderen, volksspelen, enz., komt daarop nog een eigenaardig nummer voor. Op 1 September, tegen 2 unr namiddag, zal de landing voor gesteld worden van prins Willem van Oranje met zyo gevolg uit 5 perso nen bestaande, gelijk dat geschiedde op 30 November 1813, allen in kostu- mes van dien tijd gekleed. Z. K. H. zal met een vischschuit nit zee ko men en met de reddingboot van de N. Z. H. R. My., daartoe welwil lend afgestaan, aan land gebracht worden. Na begroeting op het strand, begeeft Z. K. H. en gevolg, begeleid door herauten te paard in kostumes met het fanfarekorps voorop, zich per rijtuig in optocht door het dorp naar het raadhuis, waar de officieele begroeting zal plaats hebben en waarna de stoet nogmaals een optocht door het dorp zal houdeD. De kosten aan de landing van Z. K. H. den Prins van Oranje verbon den zullen door afzonderlyk bijeen verzamelde gelden gedekt worden. Voor de overige feestelijkheden is pl.m. f400 bijeengebracht. Een 100 jarige. Te Grootebroek is in den ouderdom van 100 jaar en byna 4 maanden overleden de ondste inwoner van het dorp, de heer G. Buarman. Eene nachtmerrie? „Hooibroei" oorzaak van brand „hooibroei" de nachtmerrie van zeke ren opperbrandmeesterPas was b\i ter ruste gegaan of de brand, die den vorigen avond in eene naburige ge meente door hooibroei was ontstaaD. spookte hem door 't hoofd Bergen met hooi verrijzen naast zijn legerstee de toenemende hitte werkt verlammend op z'u denkvermogen de vlammen slaan uit - despuiten willen maar geen water geven poef. wakker is hy Uit bed te sprin gen on pen en papier te grijpen is 't werk van een oogenblik on enkele minuten later wordt aangebeld bij 't boofd der politie. Deze ontvangt de verontrustende tijding dat elk oogen blik het hooi by boer T. kan gaan branden Verschrikkelijk I Terstond de noodige politiemannen gerequi- reerd de dienst der nachtpolitie in de war en spoedig is een inspecteur, met enkele agenten en gewapeud met peilyzers en wat dies meer zy, op reis naar do plaats, waar 't brandge vaar dreigt. Bij den boer aangekomen in den stikdonkeren nacht vindt men alles in volmaakte rust. De boer slaapt, het hooi is wel niet te ruikeu, maar de boer moet eruit gepordSlaapdronken staat hy op de beeneu te waggelen, maar nog grooter wordt zijn ontstel tenis, toen bij zooveel politiemannen om zich ziet en verneemt dat zijn hooi broeit I De man had er niets van gemerkt, maar als de politie het zei, of liever als de opperbrandmeester het zei, zou 't wel waar wezen. On derwijl zyn alle huisgenooten en tal van buren in hun nachtelijk gewaad verschenen om getuige te zyn van de „huiszoeking" der politie. Opeens ont waart men, dat men in 't hooi gaat zoeken. Allerlei verhalen gaan nu van mond tot mond, de een zegt, dat er eeu kind is verstopt, een ander dat er neutrale papieren zyn verborgen, doch een derde schijnt beter op de hoogte en zegtneen menschen, de inspecteur peilt hoe warm 't hooi is en is het 70 graden, dan moet heter uilraaar al zeiden 20 brandmeesters, dat dit hooi broeide, dan zou ik, zoo waar als ik een boer ben, nog zeggen „Moheer, uwos weet er niks van." Na een minuut of wat constateert de politie niet 70, maar 21 graden warm te! De boer kon -.aar bed, de buren dito, de inspecteur droop af en de opperbrandmeester had van zijne ac tiviteit doeu blijken (Historisch.) Middel tegen mieren. By een huis te Zuidwolde, waar men veel last had van de miereu, die o. a. den suikerpot geducht aanspra ken, heeft men met goed succes een middel uit de krant toegepast. Men heeft nl. aan de zonzijde van het huis, dicht aan den muur, een regel goudbloemen gezaaid en de diertjes zyn alle verdwenen. Aan den killen noordkant treft men ze zelden aan, ook het middengedeelte had er geen last vanalleen de kasten aan den zuidelijken muur beschouwden ze als hun terrein, totdat de goud bloem zich verhief op hunue platge treden paden naar buiten. Ned. vereeniging tot afschaf fing van sterken drank. In de bovenzaal van de „Harmonie" te Groningen werd Dinsdag de 64ste al gemeene vergadering van de „Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank" gehouden. De vooratter van het hoofdbestuur, de heer P. van der Meulen, van Heeren veen, opende deze met eene toespraak. Medegedeeld werd, dat liet aantal af- deelingen sedert 1 Januari jl. vermeer derd is met 12, die samen 250 leden tel len. De belangstelling in de zaak der af schaffing neemt toe. De begrooting voor 1899 werd na lang durige beraadslagingen vastgesteld, in ontvang en in uitgaaf tot een bedrag van f 4062.50. Tot lid van het hoofdbestuur vaca ture Jhr. Ortt, werd gekozen de heer J. Kat Wzn., te Amsterdam. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee leden van het hoofdbestuur ten gevolge van de periodieke aftreding met 1 Januari 1897 van het lid van 't hoofd bestuur. dat in de vacature-Jhr. Ortt zal gekozen worden en van den heer D. A. van Eek. Gekozen werden de heeren J. Kat Wz. en D. A. van Eek. Do heer P. van der Meulen werd her kozen als redacteur van „De Volks vriend." De aftredende leden der commissie voor geschriften, mej. S. Velthuijsen, te Haarlem, en de heeren G. A. v. d. Bergh van Eijsinga^ te Leiden, en G. Osten- dorf te Amsterdam, worden herkozen. De voorstellen van het hoofdbestuur aan de orde gesteld zijnde, werden o.a. de volgende besluiten genomen Aangenomen word de volgende motie „De algemeene vergadering spreke zich uit over de volgende motie. ..De algemeene vergadering. „Gehoord do debatten over de noodza kelijkheid om over te gaan tot de reor ganisatie der vereeniging in een geheel onthouders-vereeniging „Erkennend het feit, dat onder de lei ding van het hoofdbestuur de propagan da der vereeniging in de laatste jaren is gericht geweest op de bevordering der geheel-onthouding „Spreekt uit de wanschelijkheid, dat op dezen weg worde voortgegaan en „Gaat over tot de orde van den dag." Aan de aanneming dezer motie ging vooraf de verwerping van eene motie der afd. Amsterdam, strekkende tot intrek king van het hoofdbestuur en van eene motie 's Gravenhage tot aanvulling van de hoofdbestuursmotie. Besloten werd dat de vereeniging voor f 200 zal deelnemen in het waarborg fonds der kiosk voor drankbestrijding, welke op de nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid is geplaatst door de beide aideelingen 's Gravenhage der Ne- derl. vereeniging en de afdeelingen 's Gravenhage van de Ned Onderw. Prop. Club en van den Alg. Ned. Geh. Ont-h. Bond. Aan het hoofdbestuur werd opgedra gen zich in verbinding te stellen met zustervereenigingen, ten einde gezamen lijk een beweging op touw te zetten, met het doel te verkrijgen, dat de sterke drank uit de militaire can tines worde verwijderd en aan militairen te land en ter zee niet langer van overheidswege sterke drank worde verstrekt. Het besluit werd in dien zin genomen, dat het te vormen comité eene voldoende vrijheid van handelen behoudt. De afdeelingen trachten gegevens te verzamelen over de wijze waarop in de steden en dorpen van ons land voorzien wordt in de behoefte aan zuiver drink water en neme zoo mogelijk maat regelen om te bereiken, dat overal op straat goed drinkwater verkrijgbaar ge steld worde op gemakkelijke en goed koop e liefstkostelooze wijze. In zonderheid bij gelegenheid van school feesten, markten, kermissen en andere volksverzamelingen; vooral ten be hoeve van kinderen, schippers, reizigers, lieden, die door den aard van hun be drijf een zeer groot deel van den dag op straat doorbrengen. (Gewijzigd voorstel- Amsterdam.) Het hoofdbestuur werd opgedragen, zich te wenden tot den minister van Ju stitie. do commissarissen der Koningin en het hoofd der politie in elke gemeen te, om aan te dringen, dat krachtige maatregelen worden genomen, om alle gebruik van alcoholische dranken bij de in hun dienst zijnde ambtenaren gedu rende hun diensttijd te weren. (Voorstel- Enkhuizen.) De wensclielijkheid werd uitgesproken, dat in de afdeelingen, waar daartoe de mogelijkheid bestaat, een onderzoek wor de ingesteld bij alle meerderjarige man nen en vrouwen naar hunne meening omtrent de wenschelijkheid, dat de open bare verkoop van sterke dranken alleen geschiede in de apotheek voor genees kundige doeleinden, op attest van den dokter. (Gewijzigd voorstel-Enkhuizen). Urgent werd verklaard een staande de vergadering ingekomen voorstel van de afd. 's Gravenhage II, om het leed wezen uit te spreken, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen termen heeft kunnen vinden, om de redenen mede te deelen, die hem er toe geleid hebben, het vrzoek der socialistische propagandaclub te Amsterdam om eene subsidie van de hand te wijzen. Het hoofdbestuur verklaarde zich una niem tegen dit voorstel, dat met eene groote meerderheid verworpen werd. De urgentie van een aantal andere Dinsdag ingediende voorstellen werd ver worpen. Timmerlieden te Amsterdam In de Dinsdagavond in „Frascati" gehouden vergadering der gezellen werd aan den ingang der zaal den binnentredenden een biljet overhan digd, waarop de volgende motie voor komt „De vergadering enz. gehoord de besprekingen Daardoor overtuigd dat de houding der eigenbouwers van dien aard is geweest, dat het werk der bemidde lingscommissie is te niet gedaan; Zich bewust dat er andere midde len dan tot nu toe moeten worden aangewend; Ziende dat de eigenbouwers finan cieel door de andere patroons worden gesteund, zich daardoor vry in hare verdere handelingen gevoelende; Besluit: dat het plicht van eiken timmerman is op Woensdag 3 Aug. zyn patroon met de ïooc- en werkt ij 1-regeliog, indertyd door de vyf alhier ter stede gevestigde Timmer!. Vereenigingen aangenomen, in kennis te stellen en inwilliging te verzoeken. By weigenng is het plichc den ar beid neer te leggen, op Donderdag 4 Augustus." Wolfswinkel opent de vergadering en begint met de houding te laken der eigenbouwers. Spr. deelt mede, dat door de bemiddelingscommissie een schrijven is verzonden, houdende mededeehng, dat deze eenparig be sloten heeft, op grond van het ant woord der eigenbouwers, af te zien van verdere bemiddeling tusscheu eigenbouwers en gezellen en geeft aan de timmerlieden in overweging de betrekkingen met de eigenbouwers af te breken. Verdorst wyst er op, dat waar de aannemers zich hebben solidair ver klaard met de eigenbouwers, zy ook evenals dezen moeten worden behan deld. Spr. deelt nog mede, dat „Patri monium" in de besturenvergadering waarin de motie werd aangenomen aan de gezellen voor te stellen, ver klaarde daarmede niet te kunnen in stemmen, daar zy slechts in het uiterste geval aan zulk een maatregel baren steun zou hechten en thans den tyd daarvoor nog niet gekomen achtte. De motie in bespreking komende betoogt een der aanwezigen, dat het beter is de voorgestelde motie in zoo verre te wyzigen. dat by weigering door den patroon, het werk niet Don derdagmorgen maar onmiddellijk zal worden neergelegd. De gezel Lomijn laakt de hooding der besturen, waar zy alleen in het van Lennepkwartier deed staken, in- stede van op 1 Augustus de alge meene werkstaking te proclameeren. Teekenen van afkeuring). Er wordt uit de vergadering op ge wezen, dat de werkelooze timmerlie den, sedert tal van weken zonder werk, der beweging veel kwaad kun nen doen. Dit zou alleen te voorko men zyn, indien ook dezen financieel zoaden worden gesteund en dus i iet naar werk zouden behoeven tc zoeken. Na stemming over de motie blijkt dat de motie is aangenomen met 823 tegen 125 stemmen (5 van onwaarde). Dè uitslag wordt met luid gejuich begroet. Een woord vau opwekking om de staking als maunen vol te houden, wordt nog gesproken door Wolfs winkel. Medegedeeld wordt, dat met toe zegging van meerderen steun door de timmerlieden te Barcelona honderd francs is gezoudeu en dat de patroon Hendriks een schrijven zond, waarin hy als zyn persoonlijke meeuing geeft, dat de patroons zich alsnog wel van de eigenbouwers zullen afscheiden. Hedenmiddag te 1 nur vergaderden de timmerlieden wederom in „Fras- cati". Letteren en Kunst. UIT AMSTERDAM. In het „Tolhuis" te Amsterdam, dirigeerde Dinsdagavond deheerjoit. Zaagmans, kapelmeester van het 7de regiment infanterie zyn 1000ste con cert. Een fraai bronzen bt-old voorst, „la Rêverie" en eenige bloemstukken werden hem onder hartelijke toespra ken van de heeren J. W. Schtitt Jr. en P. F. Mol aangeboden. Na afloop bleef men nog eenigen tyd gezellig bijeen. Legsp en HSoat. Najaars-manoeuvres. Aan de groote najaars-manoeuvres van 15 tot 23 September in Gelder land te houden, zullen deelnemen de 2e div. inf., bestaande uit het le, 5e en 8e reg. inf. elk a 4 veldbatailjons; de koloniale reserso uit Nijmegen, 5 escadrons en het le reg. huz., 6 bat terijen van het le reg. veld-art., 2 batterijen der rijdende artillerie en 1 compagnie genietroepen. 3e div. inf., bestaande uit het 2e, 3e en 6e reg. iuf. elk a vier batail- jons, 5 escadrons van het 2e reg. huz.. 6 batterijen van het 3e reg. veld art. en 1 compagnie genietroepen zoodat totaal aan de manoeuvres zullen deel nemen 25 bataillons infanterie, 10 escadrons cavalerie. 14 batterijen en 2 eorapagniën genietroepen met een vermoedelijke sterkte van circa 17000 man. Daar het een oefening- ^oldt welke een oorlogstoestand zooveel mogelijk naby ^oet komen wordt aau de manoeuvreerende troepen eerst daags tevoren de ligging derterreinéo bekend gemaakt daar een en ander niet tevoren mag worden bestudeerd. ÏWgëzWMWËW. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug- gegeven. Mijnheer de Redacteur! Aan den Rijksstraatweg Haarlem- Amsterdam worden weder evenals elk jaar, enkele gedeelten vernieuwd en daarbij aanzienlijk verhoogd. Wij weten niet of en welke voor schriften er bestaan om het passeê- ren van ry- en voertuigen gemakke lijker te maken, doch willen door middel van uw blad de bevoegde autoriteiten opmerkzaam maken, dat voor beladen rij- en voertuigeu de passage aldaar zeer moeilijk is. Op den dag heeft men nog hulp van de daar aanwezige werklieden, doch avonds en 's nachts is het, zoo als ons een koetsier mededeelde, „voor de paarden een moordend werk." Indieu op den berm eenige planken of tijdelijke bestrating werden gelegd zou 's Ryks Waterstaat bet verkeer een goeden dienst bewijzen Met dankzegging voor de plaatsing, A. 2 Aug. '98. W aarsehu wing. Geachte Redactie'. Vergun my een plaatsje in uw veel gelezen blad. Op de Ged. Onde Gracht tusschen KI. Houtstraat en Spaarne is een kermistent geplaatst alwaar de kine matograaf vertoond wordt. Gisteravond ging ik met 3 dames en 2 jonge meisjes daar binneD en wij zagen werkelijk aardige voorstel lingen en lichtbeelden. Als slotnummer werden wjj ont haald op een hoogst onkiesche en kwetsende voorstelling. De tent ver laten was onmogelyk wegens over volheid. Dus raad ik ieder fatsoenlijk menscb Ga niet met dames of meisjes deze teut binnen, of, en dat was nog beter Zou de politie een dergelijke voor stelling niet kunnen verbieden Nog dient vermelding dat op den eersten rang verscheidene gegoede families bacden plaatsgenomen die blijkbaar evenmin als ik geweten hadden wat hun te wachten stond. Met dank voor de verleende plaats ruimte, Uw dw. dn. N. N. GEMENGD NIEUWS Bismarck's overlijden. Nog voor de Keizer eu ae Keizerin te Fnedrich8rah het lijk van Bismarck konden komen zien, is de kist reeds Maandagavond laat gesloten en ver zegeld niet eens de gipsafdruk, dien Begas op last van den Keizer zou nemen, kon meer gemaakt worden. De familie verklaarde, dat Bismarck's gelaat reeds te erg was ingevallen, daar de balseming niet goed gel;:kt was. De Maandag aanwezige rijkskanse lier Hohenlobe heeft deo doode ook niet meer gezien. Alic overigen vonden te Friedriehsruh een gesloten kist en of een heelemaal niet of slechts noode geopende dear. Herbert Bismarck verontschuldigt zich wegens onge steldheid. Onder zulke omstandigheden biyft het voorloopig een raadsel, hoe de pompeuse, openbare rouwplechtig- heid, door den Keizer te Berlijn op het plein van den rijksdag beraamd, met een katafalk voor Bismarck als mid-lel punt, nog zal kunnen plaats hebben, zonder een koud pronkstuk te blijven. Ook Lenbach heeft geen vergunning meer gekregen van de familie om een afbeelding van den doode te maken. Zoodoende bestaat er alleen maar een kort na Bismarck's dood vervaardigde fotografie, genomen door Arthur Milune!, die reeds sedert jaren bij alle gewichtige gelegenheden in de nabijheid vac Bismarck mocht komen, om merkwaardige gebeurtenissen te fotografeeren voor een latere „foto grafische levensgeschiedenis" van Bis marck. Miinnel bekleedde zoodoende een zekere positie van vertrouwen hy heeft de fotografies alleen voor de familieleden gemaakt, dio zich de verdere beschikking daarover hebben voorbehouden. Friedriehsruh wordt door soldaten en politie zoo streng afgezet, dat het den indruk maakt of de doodendienst geheel aan de opeu baarheid onttrokken moet wordeu Misnoegde verslaggevers hebben Herbert von Bismarck al het woord in den mond gelegd„Vroeger ergordon ons de kranten, nu ergeren wy hen." De infauterieposten hebben een lijst gekregen met de namen van esp half dozijn raeuseüon uit de naaste omgeving vau Bismarck. Die mogen alleen do>r het cordon heen. By Bismarck's leven waren bet voor namelijk prol'. Schweninger en dr. Chrysander, die op beleefde wijze met de pers in betrekking te blijven had den. Nu zeggen zij schouderophalend onze rol is thans uitgespeeld. Schweninger verklaart, dat de dood voor Bismarck een verlossing was, daar hy de laatste acht dagen onuit sprekelijk geleden heeft. Inderdaad toont uok de schets, die na den dood van Bismarck's gelaat genomen is, een zwaar invallen van de trekken. De slaapkamer is Dinsdag voor de inzegening van het lijk met rouw- versieringen in een kleine doodenkapel veranderd. Zwarte kloederen hangen aan den wand, dekken den vloer. Aan den wand. waar het bed heeft gestaan, is een bescheiden katafalk opgericht. Daarop ligt de zwart ge polijste eikenhouten kist met zilveren haudvatsels. Daaromheen vier zwarte zuilen. Op elke zuil bra den twaalf kaarsen. 'Aan het hoofdeneind staat een kruisbeeld. Do heele kist en het onderstuk is bedolven onder de reus achtige bloemkransen. Daaronder zyn er vier. uit roode rozen bestaande, die dadelijk opvallen. Zij zyn van Bismarck's kinderen. Houtvesters uit Bismarck's dienst houden de dooden- wacht. Tegen zes uur kwam het keizerlijk paar aan. De keizerin was diep in den rouwzy droeg een krans van witte bloemen. De keizer was in marine-uniform. Aan het station wachtten Bismarck's zonen en schoon zoon hem op. De keizer knste Herbert op beide wangen. Na de ontvangst begeleidde Herbert de keizerin aau zyn arm naar de sterfkamer, waar Pfarrer Westphal uit het naburige Brunsdorf die 's voormiddag ai met de familie by de lijkkist het avondmaal bediend had aanstonds een inzegeningspreek begon. Als tekst koos hy 1 Kor. 15: 53. 54, 55 en 57. De tekst was indertijd door Bismarck zelf voor zijn lijkdienst uitgekozen. De geheele plechtigheid, die slechts door de naaste familie, eenige van de oudste beambten en het keizerlijk paar werd bijgewoond, duurde maar heel kort. Om zes uur waren de keizer en de keizerin gekomen en om haif zeven was alles afgeloopen. Het keizerlijk paar nam dadelijk daarop afscheid, waarbij de keizer Herben weer tweemaal kuste; te tien uur waren zy Dinsdagavond weer te Potsdam. De keizer heeft zijn plan om te Berlyn voor het gebouw van den Rijksdag een grooten openbaren lyk dienst te houden opgegeven, toen hy gehoord had van den laatsten wü van Bismarck betreffende zyn be grafenis. Hy heeft nu last gegeven. Donderdag in de Kaiser-wilhelm- Gedachtnisskirche te Berlijn een stillen kerkdijken doodenlienst te houden. Daartoe worden de volksvertegen woordigingen, hooge ambtenaren enz. uitgenoodigd. De zaak-Dreyfus. De Kamer van inbeschuldigingstel ling te Parijs heeft haar uitspraak in zake het hooger beroep tegen de be slissing van rechter Bertulus op de aanklacht van kolonel Picquart tegen majoor Du Paty de Clam tot Vrijdag uitgesteld. Zola. Wij hebben gemeld dat Zola te Bergen zou zyn gekomen, maar ook dit blijkt niet waar te zyn. Een aan tal reizigors, die getroffen waren door een oppervlakkige gelijkenis van een reiziger met den schrijver, hebben het onjuiste bericht in de wereld gebracht. EsterKazy. De Aurore en de Siècle maken eenige brieven van Esterbazy open baar, die moeten bewijzen dat de ma joor zyn neef, graaf Christian Ester- hazy, voor 38.500 fr. heeft opgelicht. By den dood van zyn vader kende Christian zyn neef Walsin Esterbazy bijna niet. Deze schreef hem toen een langen brief, waariu hy, inet een toe speling op de diensten die hij Ed- raond de Rothschild bewezen bad en in verband waarmede bij door den bankier meer dan eens geholpen was, zyn jongen neef een zekere geldelijke operatie aanried, die onder Rothschild's directie zou plaats hebben. Christian en zijn moeder hadden er wel ooren naar. Toen de neef in het begin van dit jaar zyn geld terug wilde hebben, schreef de majoor bera dat hy in af wachting van de ontwikkeling der Dreyfus-zaak natuurlijk niet in het huis van een Rothschild kon komen, u dat hy dus wachten moest. Overi gens zou hij een ontzaglijke schade loosstelling eiscben vau Mattbieu Dreyfus, Zola. de Figaro, enz. Christian Esterbazy bleef echter aandringen, en de majoor schreef hem nog eenige briefjes tot geruststelling: dat hy het zou bijzonder druk had, dat hy in een verkiezingszaak gewik keld was, enz. Mevrouw de weduwe Esterbazy en haar zoon Christian begaven zich na naar Parijs, en ver namen van Rothschild dat de majoor daar nooit een voet gezet had. Toen volgde de aanklacht van graaf C'hris- tieu tegen zyn neef, wegens misbruik van vertrouwen. Na een zittiog, die drie dagen duurde, heeft het krygsgerecht te Milaan vonnis geveld in de zaak der afgevaardigden" die by de onlangs plaats gevonden oproerige bewegingen in hechtenis zijn genomen. Tegen den advokaat. Tazati en den ingenieur de Andreïs luidde het vonnis 12 jaar dwangarbeid. Morgari werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Avontuurlijk. Te München is dezer dagen een man in hechtenis genomen, iu wiens bezit valsch geld en valsch bank papier gevonden werd. By nader onderzoek bleek, dat deze irian vroe ger in Zwitserland had gewoond en wegens het plegen van eeu moord veroordeeld was geworden, uit de gevangenis ontsnapt was, de vlucht naar Amerika had genomen en daar met zwendelen een mooi kapitaaltje bij elkaar had gegaard; daarna keerde hy naar Europa terug en vestigde zich te München, waar hy zijn be driegerijen voortzette. Op aanwijzing van een der vele door hem bedroge nen werd hy iu hechtenis genomen. E0110 sciiadevergoedings- quaestie. Het antwoord van de Porte op de eischen tot schadevergoeding van de mogendheden wegens de Armeensche onlusten luidde, gelijk do lezer weet, ten slotte (met een beroep op de houding van de regeering te Boeka rest) dat zy niet zou betalen, in elk geval niet het gevorderde hooge be drag, maar voorstelde eeu gemengde commissie to benoemen, om uit te maken of ea hoeveel schade er aan Europeesche onderdanen was berok kend. Op het lauge lest beeft ook bet Oosteury k- Hongaarsch gezantscha p verzet aangeteekend te^en dat ant woord, zeggende dat het het stand punt. van de Porte niet kan billijken on daarom zyn eiscli handhaaft en een beslissing vau de P or te iu dien geest verwactit. De Turk zal er zich wel niet veel van aantrekken. Een bedrogen publiek. Te Toulou zou Zondag een groot stierengevecht op bét middenterrein van de wielerbaan worden vertoond, welks opbrengst ten bate moest ko men van de slachtoffers der „Bour gogne". Maar de baaneigenaar be stemde de opbrengst ten eigen bate en verdween met de kas. toen alle rangen bezet waren. Toen liet schouw spel maar .-te;Js op zich wachten liet, werd het pub!i°k ongeduldig. Ten laatste begon her zyn humeur op de tribunes en op de baan te koelen, tot plotseling de kreet van „brand" klonk en men de baan in vlam zag staan. De aanwezige stieren braken los en een oogenblik scheen bet, dat een verschrikkeiyke paniek ging vol gen. De dieren konden echter nog overmeesterd en in veiligheid gebracht worden. Het geheele velodrome is afgebrand. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. Schouwburg. Broeders Vrijmetselaars. "Wat was het er gezellig, gisteren avond in onzen Haarlemschen schouw burg. Een talrijk publiek, waaronder bekoorlijke jonge dames in allerliefste toiletjes het grootste contingent leverden, allen in die feestelijke stemming, die al leen door eene kermis kan worden opge wekt, waarlijk ook zonder de voorstelling zoude men zich reeds amuseeren onder al die vroolijke, opgeruimde, druk babbe lende menschen. En dan de voorstelling zelve. Neen, waarlijk, een stuk dat zich meer eigent om dc feestelijke stemming ten top te doen stijgen is niet denkbaar. Wat is er onbedaarlijk gelachen. Een daverend ge juich werd het dikwijls vooral dan, wan neer Van Eijsden gemetamorphoseerd in eene allerliefste jonge dame zich door Van Zuijlen het hof laat maken, om zich daarna tot zijn grooten schrik te ontpop-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2