Woensdag zyn alhier de eerste ap pelen aangevoerd door George Busé wonende Tarfraarkt, alhier. B 1 RB M M L A H O. Hofbericht. HH MM. de Koninginnen deden Dinsdag een toer door Baarn en Soest in eou met bloemen versierd rytuitr. Koningin Wilhelinina mende zelf overal werden zy luide toegejuicht. Huis aan huis waaiden vlaggen. Des avonds werd door Hare Majes teiten teu paleize te Soostdyk eou diner gegeven waaraan geuoodigd waren de groot-officierou, do dames du Palais, de dames en heeren der hofhouding aldaar, de Commissaris der Koningin en geueraai-commauaaut in de stelling der nieuwe Hollandsche waterlinie te Utrecht, de burgemees ters vau Baarii en Soest en de predi kanten van Baarn en Soest. Do muziek der infanterie uit Amers foort voerde tijdens het diner ver schillende nummers uit. Na liet diner werd een waterfeest gegeven op den vijver in versierde en verlichte booten. Het muziekkorps volgde eveneens in een boot. De thee werd gediend op het versierde eiland. Uit Den Haag meldt men, dat de heer Jansen Woensdag zyn laatste teekenles aan H. M. de Koniugin beeft gegeven. De intocht te Amsterdam. Bij den intocht van H. M. de Ko ningin te Amsterdam zal de stoet iu hoofdtrekken zyn samengesteld ais volgtlo. marechaussees 2o. huza ren 3o. rydende artillerie4o, ves ting-artillerie5o. koloniale reserve; 60. mariniers; 7o. grenadiers en ja gers 80. matrozen9o. do schutterij van Arasterdam. Vervolgens liet. eerste deel van de eerewacbi te paard, waarop de eigen lijke koninklijke stoet volgt in vier rijtuigen, getrokken door vier paar den, en zeven rijtuigen getrokken door twee paardendan het konink lijk rijtuig mot acht paarden, waarin de beide K01 inginuen gezeten zijn; vervolgens het tweede "deel van de eerewacht, een stoet adjudanten der KoningiD, Indische vorsten te paard, en een stoet militairen tot sluiting van den trem. Naast het koninklijk rijtuig ryden graaf Dumonceau en generaal Roose boom, de adjudant-geueraal van H. M. de Koningin, de commandant en de onder-commandant der eerewacht. Op verschillende punten van den weg worden de 45 werkliedenvereni gingen opgesteld, die te zamen 6000 man tellen. By de iuhuldiging in de Nieuwe Kerk zal het rijkszwaard gedragen worden door generaal Karei van der Heydeu en de rijksstandaard door den vice-admiraal Ten Bosch. By de aubade achter het paleis worden door den Noderlaudscheu zangersboad gezongen het vlaggelied vau Verhulst, Hollands glorie van Hol en het Wilhelmus met den tekst van Beets, een en ander onder bege leiding van een harmonie-orkest. Door uitstekend zomerweder be gunstigd, bad Zondag vanwege den Nederlandschen Christen-geheel-ont- houdersbond, op het fraaie landgoed van jhr. mr. Van Foreest te Heilo, by Alkmaar, een velddag plaats. Toepasselijke toespraken werden ge houden door de dames A. P. Schreu- der, van Haarlem, en J. W. de Koster, van Rotterdam, en de heeren G! Velthuysen Sr., van Haarlem, B. J. Kenvelaar, van Rotterdam, S. R. Posthuraa, van Hoorn en Weimar, van Amsterdam. Het fanfarekorps De Broederband van Kampen luisterde het geheel op. Tal van belangstellen den waren steeds op het terrein. Eene dame reisde naar Leiden met twee studenten, die in druk gesprek warentot ergernis der dame deed de jongste der twee voortdurend zyn woorden van grove vloeken en profane uitdrukkingen vergezeld gaan. Toen de dame zich na eeuigeu tyd te veel hieraan begon te ergeren, sprak ze eensklaps den jongen man aan en vroeg liem zeer vriendelijk, of hy veel "talen bestudeerd had. Ja, mevrouw, ik mag zeggen, dat ik verscheidene talen vlot spreek. En kunt u ook Grieksch spre ken'? ongerust; hij heeft mij reeds gezegd, dat hij liever weer weg wilde gaan. En nu ben ik bang, dat hij do daad bij 't woord heeft gevoerd." „O, zeg dat niet!" riep Lady Caroline, wior geest nog steeds van haar plannen omtrent den nieuwen hertog vervuld was. „Ik ben er bang voor ik vind het juist iets voor hem can met de. eerste de beste boot terug te gaan, als zijn versla genheid hem te erg wordt; en hij was gisteren avond zeer uit het veld geslagen. Nu ziet hij eerst in, wat het eigenlijk betockent „hertog" te zijn. Het nieuwe leven maakt hem bevreesd en het is best mogelijk, dat die schrik hem van hier heeft gedreven." Lady Caroline schudde het hoofd. „Ik ben eerder bang. dat hij zijn hals heeft gebroken. En als dat zoo was, hoe treurig de ge dachte ook is. zou het eigenlijk toch het Leste zijn. Alles geschiedt voor ons best wil, zeg ik altijd," zeide Lady Caroline naar den knappen dichter tegenover haar ziende. „Maar," voegde zij er bij, toen de deur geopend werd, „daar is Olivia, vraag haar eens, wat zij er van denkt. Ik ben op 't ergste voorbereid. En la ten wij er nu, beste Claude, beiden over Ja, mevrouw, tamelijk wel. Zoudt u me dan een heel grooten dienst willen bewijzen Wel natuurlijk, mevrouw! Zoudt u dan zoo beleefd willen zyn, in het Grieksch te vloeken? Door het schrikken voor een hond geraakte Dinsdag middag te Eist (Betnwe) het byna 5-jarig zoontje van den heer P. onder een der wielen vaneen zwaar geladen meubelwagen. Het werd er levenloos onderuit ge baald. De ploziertrein die de Hollandsche IJzerenöpoorwegmaatschappyWoens dag liet loopen van Rotterdam en de verder aan de lyn gelegen plaat sen naar Haarlem en Amsterdam, vervoerde 750 derde- en 150 tweede klasse reizigers. De werkstaking der timmer lieden. te Amsterdam. Yan het bericht over de werksta king der timmerlieden, dat wy Woens dag ontvingen, kon wegens het ver gevorderd uur slechts het allervoor naamste worden opgenomen. In de vergadering der gezellen in „Frascati" dour ongeveer 900 personen bezocht, werd nog door den voorzitter Wolfs winkel de bonding afgekeurd van de politie, die des morgens iu Rozenstraat volgens spr. weor wauorde heeft doen ontstaan, waaruit duidelijk blijkt, dat de politie op de zijde der patroons is. Door de besturen is voor de aan nemers het vo'gende contract opge steld De ondergeteekende, aannemer of bouwer te Amsterdam, verklaart by deze in te stemmen met het loon en de werktijdregeling, voorgesteld door de 5 erkende timmerliedenvereenigin- gen en geformuleerd als volgt (vol gens de voorstellen van de commissie). Dit ook wat betreft het exploiteeren van jonge werkkrachten en de ver- hoogï'ng van loon by overwerk, dat noodzakelijk is, als ook verzekering tegen ongelukken. Voor de eigenbouwers komt daar nog fay dat zij genoegen moeten ne men met de tariefregeling zooals zy is vastgesteld door bedoelde afdeeliu- gen van de commissie. Dit contract werd aangenomen met bijvoeging dat de patroon verplicht zal zijn het gelieele personeel terug te nemen, anders blijft de staking voort duren. Hedenochtend is weder in Frascati eene vergadering gehouden. Tengevolge van de stak ng wordt onder 'meer niet gewerkt op de vol gende groote werken De nieuwe Beurs. Het nieuwe Postkantoor. De Winkelgalerij in de Raadhuis straat. Het nieuwe koffiehuis op hetRem- brandtsplein. De verbouwing van bet Binnen- Gasthuis enz. enz. I^GEZO^DE» Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. De Gasfabriek. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u het volgende op te nemen. Eenige dagen geleden las ik in uw blad, dat het in het voornemen van B. en W. zon liggen over te gaan tot aankoop van een kostbaar terrein aan den Öchoterweg, uoto bene om dafir een gasfabriek tebou- w e n. Haarlems ingezetenen hebben meer malen kunnen opmerken, dat niet al tijd even zuinig met hun dubbeltjes wordt omgesprongen (men zie slechts enkele scholen en de kippebrug, tot jarenlange schande voor hen, die; daartoe medewerkten), doch dat een mooi gelegen terrein, in een deel der; gemeente, waar mettertijd bouwgrond stellig opgeld zal doen, verloren zou gaan om daar een gasfabriek te bou wen, is wat al te erg 1 Zou een ter rein in den Veerpolder, desnoods in den Zuiderpolder, in de onmiddellijke nabijheid vau de spoorlijn, niet een daarvoor aangewezen en voor aan zienlijk minder geld verkrijgbaar zijn Het Schoterkwartier heeft, met het zwijgen, totdat de gasten vertrokken zijn, want in dien tusschentijd kunnen wij 't ergste misschien te weten zijn gekomen. Den geheele season hebben wij jou niet gezien!" Olivia zag er allerliefst uit. Zij was vriendelijk tegen Claude, maar deelde in geen geval haar moeders sombere ge dachten omtrent het verdwijnen van den hertog. Zij deed Claude verscheidene, vragen naar zijn persoon en uiterlijk en Claude moest zooveel van Jack vertel len, dat hij bijna geen gelegenheid vond iets over zich zelf te zeggen. Eindelijk slaagde hij er in het gesprek op zijn 1 nieuwen bimdeil gedichten te brengen. Deze was juist in druk verschenen. Hij had voor Olivia een der deeltjes in prachtband laten binden en te harer be schikking gesteld. Het jonge meisje scheen het aardig te vinden en Claude had zich, in weerwil van zijn ongerust heid in langen tijd niet zoo gelukkig ge voeld. Zij bleven nog een poosje met elkaar praten, totdat de zaal voller be gon te worden. Het was weder een aangename Woens dag, de season had ook juist haar top punt bereikt. Het gezelschap was weer op de meest taktvolle wijze bijeenge bracht; specialiteiten op bijne elk gé- bied. oog op den aanleg van een villapark by de Kleverlaan, een toekomst en onvergeeflijk zou het zijn als dadrde gasfabriek gebouwd werd. Bovendien schijnt men om maar iets te noemen uit het oog to ver liezen, dat steenkolen gewoonlijk per spoor worden aangevoerdhoe zal dat geschieden als bedoeld terrein aan den Soboterweg is aangekocht? Dan verplaatst het vuile, kostbare steenkoleuryden zich zeker van Konan- park en Einderhuisvest naar den Schoterweg S. Haarlem, Juli 1898. Sport esi 3?eds£pöjj<fle<rt C ordang— Champion In September zal te Amsterdam Cordang met zyn Dunlopteam een 10'! kilometer match tegen den Fran- schen Champion ryden. Het uitstellen van den Groote-Prijs van Amsterdam zal het publiek nu ia de gelegenheid steilen een Neder- landscli ex-beroemdheid tegen een van de jongere generatie te zien stryden. Henri Meyers is vaste deelnemer aan de wedstrijden van 13 en 14 a. s. op de Amsterdamscbe baan en niet minder vast rekent men op de deelneming van niemand meer of minder dan Jaap Eden, wiens tanende gelukzon misschien by de Amsterdammers weder een helder oogenblik zal hebben. De baandircctie heeft verder het volgende puike stelletje buitenlanders geënga geerd: Desebamps, Impens, Piette, Cbiun, Domain, Passini, Tomaseili, Fischer en Louvet. GESHEHGB NIEUWS De dood van Bismarck. In een buitengewone editie van den Reichsanzeiger wordt een keizerlijke brief gepubliceerd, gericht aan den rijkskanselier en geschreven uit Fried- richsrub, den 2en dezer. Deze brief luidt als volgt: „Met onze hooge bondgenooten en met het gausche Duitsche volk sta ik treurend aan de baar van den eersten Kanselier des Rijks, vorst Otto von Bismarck, hertog van Laaeoburg. Wij, die getuigen waren van zyn heerlijken arbeid en die bewonderend tot hem opzien als tot een meester in de staatkunde, een onvervaard strijder iu den oorlog zoowel als in vredestijd, den meest"aanhankelyken zoon des vaderlands, den trouwsten dienaar van zyn Keizer en Koning, wij' zijn diep getroffen door het ver scheiden van een man in wien God de Heer een werktuig had geschapen om de onsterfelijke gedachte van Duitschlands eenheid te verwezen lijken. „Niet op dit oogeublik zou bet van pas zyn om alle daden die de groote ontslapene heeft volbracht, alle zor gen die hy voor Keizer en Ryk heeft gedragen, alle voordeelen die bjj be haald heeft, op te sommendeze zyn te ontzaglijk, te menigvuldig; alleen de geschiedenis zal ze alle op onver gankelijke tafelen schrijven. My echter kwelt de behoefte om voor de gan- sche wereld uitdrukking te geven aan den onverdeelden rouw en de dank bare bewondering, waarvan de gansche matie heden is vervuld en om in naam dier natie de gelofte af te leggen om datgene dat hy, de Groote Kanselier, onder Keizer Wilhelm den Groote heeft geschapen, in stand te houden, te ontwikkelen en, als het noodig is, met goed en bloed te verdedigen. „Daarby helpe my God de Heer „Ik draag u op, dit mijn schrijven ter algemeene kennis te brengen." Om 10 nur is Dinsdagochtend op Friedrichsruh het H. Avondmaal ge houden. De zeer hooge, zware kist, met beslag van wit "metaal, stond precies op dezelfde plaats waar Bis marck is gestorven. Een dozyn prach tige kransen en bloemtuilen lag met uitgespreide iinten over de kistaan de vier hoeken stonden zwarte luch ters met kaarsen. Verder was er niets ia het vertrek dan een geïmproviseerd altaar en een aantal stoelen. Op den vloer ligt een donker kleed. Het bo vengedeelte van den muur is met zwart doek met zilveren loovertjes behangen. Om in de sterfkamer te komen moet men door drie of vier andere vertrek ken, waaronder de in haar oorspron- kelijken toestand gelaten studeerkamer van prins Bismarck. Daar zien met Claude knoopte een gesprek aan met zijn vriend Edmund Stubbs, een jonge man met een ongezond uiterlijk en een flauwe reputatie van enorme geleerdheid. Zij spraken over de gedichten. Stubbs verlangde het groote formaat, dat nog niet te koop was, te zien, en zoo ook Ivor Llewellyn, de impressionist, die de mees te teekeningen bij gedichten van mo derne poeëten waaronder ook Claude, vervaardigde. Claude was ondoordacht genoeg om de beide vrienden dien avond op zijn kamers te inviteeren. De impres sionist had wel het merkwaardigste voor komen van alle gasten. Zijn das was op artistiek Fransche wijze gestrikt en hij droeg een pince- nez, dat aan een breed, zwart lint be vestigd was. Zijn bleek gelaat droeg spo ren van vroegtijdig verval en bij elke opmerking, die Stubbs ten koste van gasten, die hij van gezicht kende, ten beste gaf hot hij zijn tanden zien, Clau de had een zeer hoogen dunk van deze twee mannen, maar dezen, keer had hij niet veel lust zich in hun gesprek te mengen, dat voortdurend over artistiek wetenschappelijke onderwerpen liep. Alleen in het gezelschap van Olivia had hij den hertog kunnen vergeten. Claude baande- zich een weg door de gasten, trapte op' de panden van een ook den rolstoel, dien de prins in den laatsten tyd gebruikte. Voor de toe gangsdeur van het huis liggen ook tusschen bloemversieringen prachtige rouwkransen, o.a. een byzouder fraai van de bankiersfirma Bleichröder. De prins-regent te Munchen heeft een „laatsten groet uit Beieren's bergen" gezonden, een zeldzaam mooieu krans van alpenrozen eu Edelweiss. De groothertog van Saksen-Wei- rnar zou zelf overgekomen zijn, de keizer van Oostenrijk wou een ver tegenwoordiger en de Italiaansche regeering een deputatie naar Frie drichsruh zendenallen zyn echter afgetelegrafeerd wegens den toestand vau prins Herbert. Bismarck's lyk zal, naar men zegt, na acht dagen in alle stilte zonder eenige plechtigheid dicht by den spoorweg op den heuvel, waar later het mausoleum wordt op gericht, ter aarde besteid worden. Tijdens den door den Keizer ver ordonneerden rouwdienst in de Kfiser- Wilhelm-Gedüchtniskirche op heden zal de Berlijnscho beurs gesloten zijn. De correspondent der N. R. CL te Berly'n meldt nog By myn telegram over Bismarcks I lykdienst heb ik nog maar weinig ie voegen. Als altaar diende de tafel,1 waarop in 1871 de vrede tusschen Duitschland en Frankrijk ondertee kend werd. Onder de weinige kran sen, die, buiten de kransen van het keizerlijk paar en de familie, dicht bij de lykkist lagen, behoorae een krans van president Kruger. De inzegeningsrede van den kleinen Pfarrer Westphal uit het naburige Brunsdorf was wel heel hartelijk, maar bad niet veel inbond. Het was de toespraak van een eenvoudigen dorpsdominee. Belangwekkend was alleen, dat by uit eigen ervaring ge tuigde van het diepe geloof en de vroomheid van Bismarck, en vertelde, dat Bismarck nog kort geleden het avondmaal genoten, en daarbij als tekst het woord van Johannes den Dooper gekozen had: Christus moet toenemen, en ik moet afnemen. In zyn gesprek met Herbert zeide de keizer Dinsdag dat by alleen door den laatsten wil van den gestorvene zich liet afhouden, om hem in den Berlynschen dom of het Charlotten- burger mausoleum een rustplaats te geven maar hy had de gedachte nog niet opgegeven, in den Berlynschen dom tenminste een grafteeken op te richten, misschien een sarkofaag met het levensgroot beeld van Bismarck. Overigens zou de keizer tezamen met de bondsvorsteu gaarne te Fried richsruh een prachtig mausoleum wil len bouwen, op de plaats waar Bis marck begraven wou zyn. Herbert Bismarck moet echter ook dit aanbod, met diepen dank, uit naam der familie van do hand hebben ge wezen, aangezien de familie wenscht! het mausoleum zelf te bouwen. Op Schweninger's sterk aandringen zyn Dinsdagavond laat nog ongeveer drie dozyn verslaggevers uit alle hemelstreken onder zyn leiding in de sterfkamer toegelaten. Ik ben in de gelegenheid geweest het geheel onbygewerkte origineel van een portret te zien, dat kort na den dood van Bismarck genomen is. Het toont inderdaad een sterk vervallen van hot gezicht. Zyn neus, van nature toch al klein, was nu heelemaal in gezonken en zoo klein, byna verdwe nen, zoodat de sterke sehedelwelving nog krachtiger naar voren trad. De wangen waren zeer smal geworden de zware dikten ouder de oogen waren geheel verdwenen. Men kon zien, al lag de rast van den dood op dat ge zicht, dat Bismarck in zyn laatste dagen veel pyn heeft geleden. Andrée opsporen. De Zweed Andrée krijgt volgelin gen in de Fransche geleerden Varieh en Terwange. Deze beide heeren zou den met zes reisgenooteu van Skag- way op Vancouverseiland opstijgen in een ballon die vijfduizend pond kan medevoeren. De ballon is te New- York gemaakt. Hij zal zoodanig wor den belast, dat hy niet hooger dan 4000 voet stygt en zoodra er tegen wind komt, za» hy nederdalen eueen gunstiger omstandigheid afwachten. De bestuurder zal in do eerste plaats trachten Dawson City in Klondyke te bereiken. Hier zullen vier perso nen uitstappen, terwijl de overigen de reis voortzetten, met het doel An dree te zoeken. Dr. Terwange verklaarde aan een verslaggever van de „N.-Y. Herald" adellijken divorcée,raakte in verdrukking tusschen een Iersch lid van 't Parlement en een componist van komische liederen en bereikte eindelijk den bejaarden ma gistraat dei- politie, Sir Joseph Fodd, met wien hij een gesprek aanknoopte. De groote, omvangrijke gestalte van Sir Joseph had zich in een stoel naast de theetafel neergelegdmet zijn stok tusschen de beenen zat hij als een school jongen op een koekje te knabbelen, ter wijl hij voortdurend knipoogjes aan zijn vrienden gaf. Hij wenkte Claude. De magistraat was in zijn jonge jaren dag bladschrijver en een ergerlijke Bohemer geweest. Toen Claude begon te schrijven had hij dezen veel aanwijzingen en goeden raad gegevenhij informeerde ook naar zijn nieuw boek, maar niet juist op toe schietelijke wijze, want op zijn gewone scherpe manier kritiseerde hij de heden-' daagscho poëzie. „Jelui jonge dichters," zeide hij, „zijt te weekhartig jelui zijt allemaal witte broodslrinderon. Jo zal zeggen dat is geen reden voor mij om scherp tegen jelui te zijn. Waarom zeg je het dan niet! Een misplaatste grap zou tenmin ste nog eens bepaalde verkwikking van den kant van jelui melkbekjes zijn. Maar in plaats daarvan^trakfeer je ons' op Iee- dat hy nog geen bepaald plan had gemaakt, maar dit eerst zal doen bjj de aankomst te Dawson Ci'y. Hy vertrouwt wel dat hy eeuig spoor zal vinden van den koenen onderne mer. Mocht by echter niet slagen, dan zou hy trachten de pool te be reiken. Uit de groote hoeveelheid in strumenten, welke de expeditie me- deneemt, maakt de verslaggever op, dat het bereiken van de pool liet eigenlijk hoofddoel van den tocht is en bet zoeken naar den Zweed eu zyn lotgeuooten bijzaak. De Deensclie koningin. De engelsche Kroonprinses is Woens dag haastig naar Kopenhagen vertrok ken op de ontvangst van het tele grafische bericht dat hare moeder ernstig ziek ligt. De i'oogen der schoolkinderen. Het Med, Wbld. vestigt de aan dacht op een artikel van den heer Risley, hoogleeraar in de oogheel kunde te Philadelphia betreffende schoolhygiëne. De conclusies waartoe de hoogleeraar komt zyu de volgende; lo. De school alleen kan met aan sprakelijk gesteld worden voor het k waad waaraan de oogen der school kinderen, gedurende de opvoeding, zyn blootgesteld, sedert gebleken is dat een vrij groot aantal kindereu op school komt met aangeboren abnor male" oogen. Dit wordt bekrachtigd door het feit, dat deze abnormale oogen bijzonder onderhevig zyn «an letsel; het normale of enmetropische oog en oogen die dezen idealen toe stand het meest naby komen hebben den noogsteu graad van gezichts scherpte,zyu betrekkelijk vrij van pijn, eu behouden een bijna uniform per centgehalte in de verschillende scliool- stadia. *2o. Met het oog op vorenstaande conclusie is het dringend noodzake lijk dat ieder kind dat op school wenscht toegelaten te worden, vooraf aan een systematisch onderzoek naar den staat der gezichtsscherpte worde onderzocht eu waar deze abnormaal gevonden wordt moeten de ouders er mede iu kennis worden gesteld en lekend gemaakt met de mogeiyke schadelijke gevolgen, welke door hei schoolwerk kunnen ontstaan indien deskundige raad niet wordt opgevolgd. 3o. Behoorlijke verbetering der refractie auomaliën der kiuderoogen met brillen lezen zal er het meest toe bijdragen de verergering der kort zichtigheid met alle pathologische gevolgen tegen te gaan en zoodoende iu de meeste gevallen astheuopie voor komen, welke de vermeerdering der refractie vooraf gaat en vergezelt. 4o. Het zeer groote aantal van deze aangeboren anomaliën moet voor de sclioolautoriteiten een prikkel zyn alle mogelijke sanitaire voorzorgs maatregelen te nemen en zorgvuldig alles te vermijden wat schadelijk kan zyn. De onderstaande voorschriften zyn vau het hoogste belang te achten a. Yoldoende licht in ieder school lokaal is eene conditio sine qna nou voor scholenbouw. Het licht moet van de linkerzijde der leerlingen in vallen en de verhouding van licht- doorlatend raaraoppervlak tot het bo demvak raag nooit minder zijn dau een op vijf eu moet zelfs grooter zyn io schoollokalen op het noorden of gelijkvloers gelegen. b. Lessenaars of banken moeten I zoo gemaakt; zyn dat ze vooriederen leerling op de juiste maat kunnen gesteld worden; de horizontale af stand moet negatief zyn om het recht zitten te bevorderen. c. Onderwijs moet gegeven wor den door zooveel mogelijk gebruik te maken van het bord, landkaarten of teekeningen en mondeling instede van werk in de nabijheid met potlood en papier of griffel en lei. Indien werk iu de nabijheid gemaakt moet wor den, gebruike men steeds pen en zwarte inkt inplaats van potlood of griffel. d. Huiswerk moet niet of in ieder geval zoo min mogelijk opgegeven worden. e. Voor kinderen met slechte oogen of een zwakke gezondheid moet ür gang van het onderwijs wyzigingon- dorgaan en wel zoodanig dat ofschoon de ieertyd verlengd worde het kind zich geleidelijk ontwikkele. f. Overgangsexamens moeten ou-1 herroepelijk afgeschaft worden. j g. Aan den druk der schoolboeken moet de meest mogeiyke zorg besteed lijke lyrische verzen dat is al wat jelui kunt." Claude lachte; hij toonde zich altijd vroolijk gehumeurd tegenover vijandige kritiekvan welke hoedanigheid zijn let terkundige vrienden wel eens partij trok ken. Op dit oogenblik was zijn onver schilligheid te wijten aan zijn onrust over Jack. Terwijl hij naar zijn ouden vriend luisterde dacht hij voortdurend aan den hertog. „Het spijt mij, dat je een dichter bent, Claude," vervolgde de magistraat. „De waarde der poeëten is aanmerkelijk ge daald. Gij zoudt in het Hoogerhuis, waar wij je allen voor bestemd hadden, zoo veel beter op je plaats zijn geweest. Is hij is hij reeds aangekomen 1" „O, ja, hij is in Engeland," antwoord de Claude discreet. Sir Joseph scherpte zijn ooren, maar hield zijn tong in bedwang. Van alle vra^ gen, die. hem op de lippen zweefden mocht hij, als was hij ook een oud vriend er maar één uiten. „Een getrouwd man?" „Neen, een vrijgezel." „Kostelijk! Wij zullen nog wel eens een grap beleven hè lachte Sir Joseph een koekje verorberend. „Wat .een jacht en welk een buit 1 Ik wérd van mor- worden. Op goed papier, moet met duidelijke letter, in niet te breede kolommen gedrukt worden. h. By het schrijven moet het pa pier recht voor den leerliDg liggen, alleen in bijzonder goed verlichte lo kalen met uitstekende zitplaatsen mag de aard van het schrift verticaal of schuin afhangen van de verticale of schuine ligging van het papier, naar vrije keuze. Avonturen van oorlogs correspondenten. Met welke moeilijkheden de oor logscorrespondenten somtijds te kam pen hebben om hun berichten ver zonden te krijgen, daarvan geeft een reporter in een brief, geschreven op bet persjacht Wanda een staaltje: In de vorige week liep een Araeri- kaansche dépêcbeu-boot een haven van Haiti binnen; aan het strand wachtte de president der neger-repu bliek met ruim 1000 inboorlingen op het aanleggen van het kleine jacht. Den reporters was het in hoofdzaak te doen, zoo snel als mogelijk was aan het te egraafkantoor te komen. Dit kautoor staat echter, zooals alles op dit eiland, onder toezicht der regee ring, en zoo bleef hun niets anders over, dan zich naar den wil van den beambte te voegen. Met groote eer- betooning werden zy door het dorps hoofd ontvangen en naar zyn woning, waartoe hy ze uitgeuoodigd, had geleid. In zyn huis schonk hun de beambte een soort dorpskoning een ge schenk. Gedurende dezen tyd braud- den den reporters hun dcpècben in de zakken, zy moesten zich echter naar het goeddunken van den „koning" richten. De in dit gezelschap verlorene tijd was ecuter niet eens bet. ergste. Het is D.l. in de regeeringskringen van Haiti een vaste regel vau hoffe lijkheid, om, zoo de dorpskoning zijnen gast met een geschenk begiftigd heeft, deze beleefdheid met een geschenk van gelyke of zoo het kan nog grootere waarde te beantwoorden. De corres pondenten hadden natuurlijk geen passende geschenken by zich en ge raakten daardoor in groote verlegen heid. Wanneer zy het geschenk niet beantwoordden, dan stond te vreezen, dat het telegraatkantoor voor hen ge sloten zou zyn. Zoo togen zy naar boord terug, om over deze zaak te beraadslagen, en te onderzoeken, ofzy wellicht aan boord iets hadden, dat zich tot een geschikt geschenk kon leenen, en dat zy missen konden. Zy vonden niets anders dan een heeriyke vette ham. Daarbij werd in een win kei een kruik rum gekocht en die den Koning over handigd. Zyne excellentie was ten zeerste verheugd, en gevoelde zich buitengewoon vereerd. En nu werden de correspondenten ook met de noodi- ge beleefdheid op het telegraafkan toor ontvangen. Automobielen in Parijs. Volgens de Gaulois zal de rytaig- vereeniging te Parys met October de automobilen in gebruik brengen. Zy beeft er al een vijfhonderd staan, maar daar het groolendeels gesloten rijtuigen zyn. wordt er mee gewacht tot den winterdienst. Bevallen de dingen, dan zal een bestelling van 3000 rijtuigen volgen. Er zijn speciale koetsiers, die zich thans 's morgeus in de vroegte oefenen op. de builenboulevards. Het rooken der dames aan liet Russische hof. De Czarine beeft baar hofdames verzocht zich in baar byzyn vau het rooken te onthouden, een verbod, dat met niet veel genoegen door de dames is opgenomen. Een "van haar, die door rang eu hoogen adel daarvoor als de „meest waardige" werd aangewezen, werd opgedragen aan da Czarina een smeekschrift te overhandigen om tegen deze strenge TJkase te protesteeren. Dit smeekschrift geeft tevens een „historisch overzicht" van het rooken aan de verschillende hoven. Daaruit blykt 0. a. dat de sigarette aan alle hoveu is toegelaten, terwyl zelfs re- geerende vorstinneu rooksters zya. Zoo rookt b. v. de keizerin-weduwe van Rusland, alsmede de prinses van Wa les. De keizerin van Oostenrijk, de koningin van Rumenië, de koningin- regeutes van Spanje, de kouiugin van Portugal zyn hartstochtelijke rookstersmaar de grootste op dit gebied is prinses Irene, de zuster van de keizerin van Rusland, die boven genoemd wreed verbod beeft uitge- gen aan hem herinnerd, Claude. Er werd een Australiër voorgebracht een wonderlijke kerelEen weggeloop©® boschmensch, die mij aan een plaatje uit een stuiversill ustratie deed denken. Nooit van mijn leven had ik ooit zoo'n kerel meer gezien. In ieder geval Claude luisterde niet meer zijn afge trokkenheid was nu zichtbaar. Zijn mond opende ach en zijn oogen staarden op éen puntde magistraat zag door rijn gouden bril in dezelfde richting en ook zijn mond opende zich. De gasten maakten plaats voor Lady Caroline, die niemand anders dan den negenden hertog naar de theetafel ge leidde. Het gelaat van Lady Caroline was één en al vriendelijkheid; toch zag da hertog er nog even ongekamd en on gekleed uit hij droeg rijn flanellen hemd zonder boord als den vorigen datfrijn neus en ooren waren nog even bruin en verweerd on hij droeg den grooten hoed onder den arm. „Hij komt zoo uit de bosschen," ver telde Lady Caroline aan haar gasten, op een toon alsof rij een kreupelbosch in het park van het Square bedoelde, „pre cies zooals hij is. Ik vind het erg vrien delijk van hem! Gij zult er nooit zoo schilderachtig meer uit zien dajt nu, waarde 'hertog." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2