Foulard-Zijde 60 ct. De Kroningsfeesten. - tot f 3,35 p. Meter iu de nieuwste dessins en kleuren. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. Hofleverancier). vaardigd. Men vreest een hoftragedie, als het verbod niet wordt opgeheven. UIT AMSTERDAM. I. 3-8-'98. Wy weten reeds sedert eenige maandeD, dat de feesten van September door talryke fabrikanten en handelaren dienstbaar zijn gemaakt aan den harden levensstrijd van deze tijden kroningskoek, kronings-chocolade, kroningsboter en margarine, kronings- sigareopypen tot zelfs kromngs-por- temonnaies zyn aan de markt gebracht en verkocht (of niet verkocht) met volstrekt, niet meer socces dan wan neer de handel deze artikelen opeen ander tijdstip dan in het kroningsjaar zon hebben gepousseerd. Het is echter inderdaad nieuw, dat men „oranjeliederen" verspreid zonder eenig egoïstisch motief, hetgeen gisteren in de hoofdstad geschiedde. Een klein oranjekleurig stukje papier, huis aan huis verspreid, uitsluitend bedrukt met oranje rijmelarij zonder mededeeling, dat vau Honten's choco lade (om te eten„o, zoo lekker s, zonder de verzekering, dat „Lvy" zeep drijft, of dat Verkade'sbeschuit minder vast van baksel is dan brood voorwaar, het verbaast ons, bet be vreemdt ons zeer. Intusscbeu heeft bet met zoo ruime hand verspreide papieken, dat blijk baar ongecorrigeerd de drukkerij heeft verlaten, ons, journalisten, een onbe rekenbaar grooten dienst bewezen. Mochten wij om redenen, die hier niet ter zake doen, vreezen, dat ons verslag van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk ouvolled.-g of weinig oorspronkelijk zou zijn," het stukje oranjepapier licht ons in. Men luistere slechts „In Amsterdam bij 's Koningshuize, „Staat open 'tgroote Godsgebouw, „En onder 't jubelend feestge- druische „Verschijnt een schoone, jonge vronw. „'t Paleis verlaat in volle „prachten" ,.Z\j het hoofd van Neêrlands schaal, „In den tempel staat te wachten „Onze Staten Generaal." De verslaggever kan das reeds noteeren, dat de Eerste- en Tweede- Kamer op het hoofd van Neerlauds „schaal" staan te wachten. Echter zal hy verstandig doen met niet te boekstaven wat de auteur verder verzoekt op de wijze van „Martha" (van Flotow te zingen, t.w. „De Grom Iwet doet haar ernste vragen. „Zijt g,j gezind. „O. Koningskind, „Als Vorstin die last te dragen, „Die de Wet aan U verbindt?" daar de Grondwet eenigszins anders geformuleerde vragen stelt en Hare Majesteit op die vragen heel anders heeft te antwoorden dan met: „Ik ben een echte Oranjespruit, „En OraDje handhaaft wet en recht, „'t Geschiedboek spreekt 't luide uit," 't Feestlied ter gelegenheid der kroning van Koningin Wilbelmina der Nederlanden,, dat moet worden gezongen op de majestueuse rvthme van„Omyn lieve zwartkop" zegt o.a „Laat ons 't Kroonfeest vieren, „En ons hnis versieren, „Doe 'tOranje zwieren, ja! „En uw hoeden sieren, ja! „Nn de Goude Krone ,,'t Hoofd der jonge schoone „Kouiogin versieren mag, „Op deez' groote blijde dag. (Volgens de oorspronkelijke zetting.) B. Volgens een onzer meest bekende muziekkenners, dien ik over het geval sprak, zal van het „doe het OraDje zwieren, ja!" vooral het „ja!" een overweldigenden indruk maken! En wij, die nog zoeken naar een nieuw, geschikt, spoedig-populair- geworden volkslied, wy tellen nog zulke Pegasus-berijders in ons mid den Voorwaarde rechte man is gevonden B. zonderlyke typen zyn prachtig. Een behangersbaasje, een aanspreker, een pakhuisknecht, zjj allen mogen er wezen en onze Rotterdamsehe artisten hebben er slag van de figuren van Rosier Faassen leven in te blazen. De int.rigo van bet stuk is eenvou dig en toch weer boeiend. Boeiend is bet stuk omdat het deugden doet zien die bij het volk veelvuldig voor komen maar veel te weinig worden opgemerktgeen enkel tooneel is ver velend, met al zyn eeuvoud piikkelt het de belangstelling van den toeschou wer steeds meer en moer. Goed waren in dit stuk voural de heeren Rosier Faassen, Van Kerk hoven nn Brondgeest terwijl ook de dames Faassen, Kerckhoven en Bur- lage-Verweert bnnne voor beschaafde artisten zeer zeker moeielijke rollen uitstekend typeerden. De kennismaking met „Zonder Naam" dat naar wy veriueenen hier nog nimmer werd opgevoerd, was eeDe hoogst aangename. Het jubileum van Mgr. C. J. Rinkel. Aan het maandblad „de Oud-Katho liek" ontleenen wij de navolgende le vensbeschrijving van den Bisschop der oud-bisschoppelijke clerezie alhier, die den llden Augustus het 25jarig jubi leum als bisschop viert daar hij vroeger ook al eens wegens ver nieling was veroordeeld, werd 14 dagen gevangenisstraf voor heem geëischt. Op 26 Juni was zekere D. A. Knip per, kappersbediende alhier, met de dienstbode van zijn patroon naar Bloe- mendaal gewandeld. Bij het buiten van den heer" Graadt van Roggen gekomen, alwaar prachtige rozen stonden, was hij in de verzoeking gekomen eenige rozen af te knippen. Ook op andere buitens o.a. bij van Velzen en Mevr. Huijsser had hij hetzelfde gedaan. Beklaagde bracht tot zijne verdediging in, dat hij niet wist, dat het feit zoo strafbaar was, daar hij alleen voor zijn meisje eenige bloemen had willen mede- nemen De subs.-off. van justitie zijn requisi toir nemende, achtte het feit voldoende bewezen, en roquireerde voor ditmaal f 15 boete subs. 12 dagen hechtenis, daar de beklaagde zeer gunstig bekend stond en hij veel berouw over zijn daad betoonde. H. Bon, had zich te verantwoorden dat hij op Zondag 26 Juni in de Frans Halsstraat zonder aanleiding J. A. v. d. j Borg had uitgemaakt voor dief, vuilik, t smeerlap. Beklaagde ontkende alles en beweerde naar eenige dronken personen te hebben gekeken, doch in 't geheel de woning van. v. d. Berg niet te hebben aangedaan. Daar uit het getuigenverhoor het wettig en overtuigend bewijs vol doende bleek,en er ook eene oude veete tusschen hem en de familie v. d. Bi Tot kapelaan der Kathedrale Kerk pan St. Bavo alhier is benoemd de eerw. heer F. J. M. "Wassen, kape laan tc Noordwyk. De nummers, door „Doopsgezind Zangkoor" op 31 Ang. a. s. io de „VereenigiDg" te zingen zijn :1. Wil helmus (oude too -zetting)2.'Liedje aan de Zee (oud-Nederl. Lied)3. Vaarwel (Boheemsche Volksmelodie) 4. Rondedans (J. J. Viotta); 5. Hal lelujah (Koor uit „Messias" van Handel). Het kinderkoor zal behalve mee te werken aan 1 en 2, de liederen'van Philip Loots „In liet Kroningsjaar" zingen. Do heer C. H. B. Tollenaar alhier is benoemd tot bureel-ambtenaar der 3de klasse van den Rijkswaterstaat Johannes Rinkel werd 2 Mei j (verleden jaar was hij wegens 1856 aan het Oostomde ran Aalsmeer beleedipng van den vader TOOT. iB» ThTnelo+ Ivïï la rvnrl l- O -f V, nl i al— P.. geboren. Nadat hij in het oud-katholiek seminarie te Amersfoort, zijn opleiding ontvangen had, werd hij aldaar 15 Juni 1851 tot priester gewijd door den hoog waarden heer Johannes Henricus van BuuL Na gedurende ongeveer drie maan den, sedert den dood van pastoor A. S. van Werckhoven, de gemeente van de heilige Gertrudis in den Driehoek te Utrecht als waarnemend geestelijke be stuurd te hebben, is hij 8 Augustus 1852 tot pastoor aangesteld der gemeente van d'n heiligen Nicolaüs te Krommenie. Twee en twintig jaren lang heeft hij daar mogen arbeiden, zich door zijn ijverige toewijding en minzaamheid aller achting en toegenegenheid verwervend, totdat hij 20 September 1874 naar Haarlem ging, om daar den in dat jaar overleden pas toor van do heilige Anna, den eerwaar den heer Johannes Harderwijk als zoo danig op te volgen. Sedert heeft deze gemeente, bij welke hij insgelijks ach ting en liefde vond, hem als met jeug digen ijver in haar midden werkzaam ge zien, vooral met zekere voorliefde en op zeer gewaardeerde wijze zich wijdend aan de opleiding der jeugdige leden. Intusschen was pastoor Rinkel nog tot andere hooge waardigheid geroepen. Op 30 Juni 1873 toch had Haarlem's gees telijkheid hem tot haren bisschop geko zen, waarop hij 11 Aug. van dat j aai de bisschoppelijke wijding ontving. Ge durende zijn nu vijf en twintig jarig be stuur toonde bisschop Rinkel zich een deelnemend vriend tegenover zijne onder- hoorige geestelijken en een zorgzaam herder voor zijne gemeenten, voor alle wier belangen en behoeften hij steeds een open oog en deelnemend hart had. In het bijzonder zij vermeld, dat het onzen bisschop gegeven was, op 12 Mei blik on in 't. volgende moment is het ge- 1886 een nieuwe kerk in te wijden voor i sto]enc gewoonlijk al overgegeven aan de gemeente Egmond aan Zee. maar j handlanger, die er mee doorgaat, vooral dat hij de stichting tot stand heeft Maar de Adjunct-inspecteur Kemp< mnerr-n Krr.Ticrpn x-nn nnri ni»iwa i .1 veroordeeld) werd ditmaal een zware straf, f 40 boete subs. 25 dagen hechte nis voor hem geëischt. J. Ferol, die op 27 Juni in staat van dronkenschap verkeerende, het den agent van politie, J. Visser, die hem naar het Bureau van politie wilde overbrengen, zeer lastig had gemaakt-, geschopt en ge slagen, hoorde 3 maanden gevangenis straf tegen zich eischen, daar hij reeds vele straffen wegens dronkenschap heeft ondergaan. W. de Graaf, te IJmuiden, was op 19 Juni in de herberg van Klaas Pel to IJmuiden gekomen en had daar, een wei nig aangeschoten, rumoer gemaakt. Ook had hij aan de aanmaning van den rijks veldwachter, Wiersma, om naar huis te gaan, geen gevolg gegeven. Deswege werd voor hem een gevange nisstraf voor den tijd van 3 maanden ge ëischt. j H. van Wees, die den agent van politie W. Kruijenaar, die tegen be klaagde wegens veroorzaken van nachtru moer, proces-verbaal had opgemaakt, op 17 Juni wederom beleedigd en uitge scholden voor strooplikker etc., hoorde f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. Zakkenrollers gesnapt. 't Spreekt van zelf, dat toen bij het begin van de kermis al dadelijk met grooto virtuositeit zakken werden gerold, do politie haar oogen de kost gaf en scherp rondloerde, of er ook een verdacht personage op heeterdaad kon worden be trapt. Gemakkelijk gaat dat natuurlijk nooit. Een zakkenroller voert zijn dief stal uit in een bijna ondenkbaar oogen mogen brengen van een nieuwe gemeen te te IJmuiden, voor welke S Mei 1S90 de nieuwe kerk door hem werd inge wijd. Als zeer merkwaardig mag ook ge noemd worden, dat bisschop Rinkel zoo wel aan den tot aartsbisschop van Utrecht gekozen Johannes Heijkamp, op 28 April 1875, als aan diens opvol- gei', Gerardus Gul, 11 Mei 1S92 de bis schoppelijke wijding heeft mogen toedie nen. Ook heeft onze bisschop bij verschil lende gelegenheden de belangen onzer oud-katholieke broeders m het buiten land mede behartigd en o.a. te Utrecht deelgenomen aan de bisschopsconferentie van 24 Sept. 1SS9, waarbij de betrek king tusschen de oud-katholieke kei-ken van Duitschland, Zwitserland en Hol land nauwer aangehaald en op vasten grondslag geregeld werd. Schouwburg. Zonder Naam. Rosier Faassen, de schrijver van dit stuk, is op het gebied onzer tooneel- litteratuur geon onbekende. Zyn wer ken boliooren tot de beste oorspronke lijk bedendaagsche tooneelproducten, "Wat de stukken van Faassen voorai met zoo'n vaderlandsch tintje verft is het schilderen van sommige echt Nederlandscbe typen. Men krijgt al tijd het een of auder te zien wat den toeschouwer onwillekeurig doet uit roepon „hoe waar." In „Zonder naam" is dat vooral sterk; het volksleven treedt hier op den voorgrond. Een straattooneeltje in Rotterdam, brui loftsgasten des avonds laat op het Boymansplein vereenigd, vrouwen met omslagdoeken, mannen zooals ze by vrouwen met omslagdoeken behooren, eene harmonica, later weer het huise lijk leven van die maDnen en vrouwen uit het volk, alles heel mooi en zeer nauwkeurig weergegeven. Ook deaf- arrordb ^senbents- RECHTBAtfK Zittting van Donderdag 4 Aug. y9S Vóór de opening der zitting wenschte do sub.-officier van justitie den vice-pre sident der rechtbank, Mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, geluk met zijn aan vankelijk herstel en hoopte dat Z.Ed. zitting overging. P. Leenaarts, die een hond met een stuk gloeiend ijzer geplaagd had en door getuige Wijkhuijseu daarover was onder houden, was zoodanig in woede ontsto ken, dat hij Wijkhuijseu een slag met het ijzer ojj zijn hoofd had toegebracht, waardoor eene bloedende wonde was ont staan. Voor dit feit had hij zich heden te verantwoorden. Daar uit het getuigen verhoor het wettige en overtuigend be wijs bleek, werd voor hem eene gevange nisstraf van 14 dagen geëischt. H. Boer had zich te verantwoorden, dat hij op 25 Juni in staat van dronken schap verkeerende een ruit had ingesla gen bij J, G. van. dar Weegt. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde en Zaïidvoort. Aangekomen badgasten R. Philippona Jr., Amsterdam, Kerkstraat D 12. A. Goede. Alkmaar, 2 pers. Hotel Belvédère. G. A. de Jong, Schoonhoven, 4 pers. Hotel Belvédère. J. Hofhuis, Amsterdam, 9 pers. Villa Duinlust. W. P. Ingenegeren, Utrecht, 11 pers. Villa Henri. A. Menega, AsseD, 4 pers. Grand Hotel. Dr. E. Fischer, Wiesbaden, 2 pers. Grand Hotel. Prof. Pringsheim,Munchen, 4 pers. Grand Hotel. J. Deutsch, Budapest, Grand Hotel. W. Mengelberg, Amsterdam, Grand Hotel. De Wit Loopuyt, Utrecht, lOpers. Villa adm. Heemskerk. W. Barends, Utrecht, 2 pers. Kerk straat D 5. De Raad dezer Gemeente heeft Woensdagavond besloten aan den nachtwacht J. Snijer, ter gelegenheid van zyn 40 jarig jubileum als nacht wacht, een souvenir aan te bieden, hetwelk zal geschieden op Vrijdag a,s. des middags ten 12 ure. Velsen. Bij Kon. besluit van den 25n Juli j.l. nu. 21, is de heer J. C. A. Weerts herbenoemd als burgemeester der gemeente Velsen. zag dezer dagen een kerel, die bukkende een verdachte beweging maakte. Het was te vol, om toen bij hem te komen, maar de heer Kempers onthield 's mans gezicht en Woensdagavond ging het er op los. Een heel© politiemacht zwierf langs de Gedempte Oudegrachtvoorop Kempers. vergezeld door iemand in poli tiek. dan Verkerk en Van Halst en Jan sen en Misset, met oogen en ooren open. 't Duurde niet heel lang. of Kempers zag zijn mannetje vergezeld van twee kameraden alle drie gekleed als heertjes, een met een wandelstok, een ander met een pauwveer, meeschuifelende met den stroom en nu en dan stilstaande, of er een slag te slaan zou wezen. Op een ge geven oogenblik waren er- twee, natuur lijk tot hun groote verbazing, geknipt en wandelden onder de stevige handen van de politiemannen naar de Zijlstraat. De derde was aan de haal gegaan, maar werd later in een slaapstee aan de Burg wal gevonden en ook naar de Zijlstraat gebracht. Daar bleek, dat de politie een uitste kende vangst had gedaan. Bij de kerels werden elf horloges met of zonder ket ting gevonden, waarvan 5 zijn herkend als in de laatste dagen gestolen .Het zijn Johannes Oonstee, 18 jaar, boekbin der, Johannes Gerardus Kuijke, 25 jaar, Achtbare langen tijd zijne functie zou koopman, en Gerardus Franciscus Meijer, mogen waarnemen waarna men tot de 20 jaar reiziger, allen woonachtig te Am sterdam. Drie andere verdachte kerels zijn zoo lang gevolgd, totdat ze per spoor naar Amsterdam zijn gegaan. Door de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van Koloniën, van Financiën en van Buitenlandsche Zaken is o.a. benoemd tot lid van de ingevolge Koninklijk besluit van 2' April 1891 no. 21 ingestelde com missie voor de handelspolitiek, de heer mr. Joh. Enschedé, voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier. Voor het akte examen eng. taal is Woensdag te 's Gravenhage geslaagd mej. C- Nieuwen kamp. alhier. Santpoort. Op de gardenpariij den 20en dezer door den heer Cremer, minister van koloniën, op zyn buitenplaats „Duin en Kruidberg" te Sanipoort te geven, zyn genoodigd de alsdan hier te lande aauwezige Indische vorsten en gevolg alsook de leden van het „Institut do droit International" dat dan te's Gra venhage vergadert. Haarlemmermeer. De heer W. C. Spruitenburg, hoofd van school no. 5 te Haarlemmermeer, heeft zyn 40 jarig juhilé gevie.d. Aalsmeer. Het batig saldo van den dienst 1897 te Aalsmeer is f2362.15. Ook heeft de Raad aldaar besloten eene leeuiDg te sluiten voor het bouwen van eene tuinbouwschool groot f 7500 3 Va pCt. Sloten. De gemeenteraad besloot tot by- bouw aan de openbare school alhier 6u tot verbouw der school in de af- deeüüg Osdorp: de kosten van een en ander zullen pl. m. f 12000 bedragen. Aan den heer J. van den Heuvel te Haarlemmermeer is opgedragen liet graven der berrasiooten ïu den Middel- veldscber Akerpolder en bijkomende werkzaamheden voor de som van f 12.900. Heemstede. Blykens verslag van de Regelings- comraissie voor delnhnldigingsfeesten, zullen de feesten alhier den lsten September gehouden worden. Aan de schooljeugd zal een groot feest gegeven worden. Ruim 600 kin deren zullen er aan deelnemen. Het leest begint met een optocht vanaf de opeub. school, door het landgoed „Meer en Berg" naar „de Naald" aan het Manpad, alwaar halt wordt ge houden en liederen zullen worden gezongen. Daarna gaat de stoet naar het Raad huis, alwaar aan de gemeente een geschenk wordt aangeboden; vervol gens zullen ze tegenwoordig zyn by het planten van een Wilhelmiuabooiu vóór „het Wapen van Heemstede", alwaar eveneens toepasselijke liederen worden gezongen. Nadat de kinderen in de schoollo kalen onthaald zijn, zal het middag- feest gevierd worden op het land vóór evengenoemd café, bereidwillig door jhr. J. B. van Merlen afgestaan. Na afloop der feesten stelt de Com missie zich voor feesten voor de in gezetenen te geven aan te vangen op meergemeld terrein, alsringryden, mastklimmen, wedloopen, sprietloopen, enz. Hierna pauze, waarin men zich kan verlustigen aan muziek en zang waar toe de zangvereenigingen „Ex Animo" en de R. K. Volksbond hunne mede werking hebben toegezegd. De Beiersehe Kapel, bestaande uit 16 man is door de Commissie geën gageerd. Eene muziektent zal verrijzen op het plein bij de Herv. kerk en eene toezegging is door de Commissie ont vangen dat er vanwege de gemeente een vuurwerk zal worden afgestoken op het feestterrein. Aan giften is by de Commissie in gekomen f 1546.295, waarvoor ook een deel zal worden bestemd voor bedee ling aan behoeftige ingezetenen. Een en ander werd vastgesteld in eene Woensdagavond in café „Bloem- oord" gehouden algemeene vergade ring. Beverwijk. De jaarljjkscbe harddraverij zal dit jaar gehouden worden op 28 Septem ber a.s. Halfweg. Benoemd tot hoofd der te Halfweg te openen Chr. school, de heer H. J. Kappers te 's-Gravenhage. Horloges-diefstal. In den afgeloopen nacht zyn te Schiedam gestolen 23 gouden horloges als 14 heeren- no. 8721/2912480, 8803/2904141, 51704139796, 5727/4428660, 20355, 29714, 99661, 104308, 73775, 71820. 168256, 160490, 62440, 30901 en 9 dames- no. 92096, 5928, 1550, 70585, 328, 46738, 2800, 65666, 10293 en een ijzeren remontoir cylinder. De Commissaris van politie te Schie dam verzoekt opsporing ook van de daders en bij ontdekking bericht. Storm in Spanje. Uit Paleiucia (Spanje) is bet vol gende telegram te Madrid ontvangen De burgemeester van Villamediana deelt mede, dat deze stad door een vreeselykeu storm is geteisterd. Tal van menschen zyn omgekomen. Te Hornilles zyn verscheiden hui zen verwoest. &5EPJW5TIJU13SEN. Uit de „Staatscourant". Kon. besluitenMr. J. P. graaf van Limburg Stirum, gezaaitschapsattacbé in algemeenen dienst, bevorderd tot gezant schapssecretaris der tweede klasse bij het departement van binnenlandsche za ken. Goedgekeurd dat A A. H. Hosang, burgemeester van de gemeente Blari- cum, is benoemd tot secretaris dier ge meente. Benoemd tot burgemeestervau Leus den en van Stoutenburg, mr. A. J. de Beaufort, secretaris van laatstgenoemde gemeente; van. Beuningen, J. A. J. Ver meulen; van Velsen, J. C. A. Weerts; van Deil, mr. H. Kolff, secre taris dier gemeente van Geldermalsen, A. J. A. Verwey, secretaris dier gemeen te van Heel en Panheel, Chr. A. Hout- ackers, secretaris dier gemeente; van Ermeloo, jhr. H. F. Schuurbeque Boei je, i met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wormerveer; van Zuidwolde, M. Tonc- kens. Aan A. van der Weyde, op zijn ver zoek. eervol ontslag verleend als burge meester van Eikerzee en van Ellemeet. De bij besluit van den raad der ge- j meente Amsterdam van 14 Juli 1898 gedane benoeming van dr. K. Kuiper tot gewoon hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, be krachtigd. Aan mr. W. H. de Beaufort, Minister van Buitenlandsche Zaken, te 's Graven hage, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van grootkruis van het Legioen van Eer hem door den president der Fransche Republiek geschonken. An,ri den luitenant ter zee der 2de kl. W .Gaade, op zijn verzoek, met ingang van 16 Augustus a.s., eervol ontslag uit Hr. Ms. zeedienst, verleend. Aan den heer G. A. Scherer, lid van den Raad van Nederlandsch-Indië. op zijn verzoek, met ingang van 15 Augus tus as., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag e.k. niet plaats hebben. In de zaak van Zola tegen het Petit Journal beeft de rechtbank Judet veroordeeld tot fr. 2000 boete, Marinoni tot fr. 5000, en Lasseurtot fr. 500, elk van de drie tot fr. 5000 schadevergoeding en de drie gezamen lijk tot tien keer opneming van bet vonnis in hun blad. Tydens de verhandeling diende La- bori tegen X een beschuldiging van vaischheid in, tegen Judet de beschul diging dat hij gebruik gemaakt had van stnkken waarvan de vaischheid hem bekend was. En weet n nog wel, zei juffrouw Ouderwetsch tot kolonel Markman, dat u my als jongmensch het hof ge maakt hebt en hoe ik u heb afge wezen, toen u myn hand vroegt Ja, dit is een der gelukkigste herinneringen uit rayu leven, zeide de galante^ kolonel. Commissaris van Politie. Dus uw schoonmoeder is uit het raam gespron gen en u hebt niets gedaan om haar tegen tegen te houden. Schoonzoon. Pardon, mynheer, ik ben naar de verdieping onder my gegaan om haar op te vangen, maar zy was al voorbij. Timmerlieden te Amsterdam. (Ier telefoon van onzen correspond.) Heden Donderdag te 10 uur verga derden in „Frascati" de stakers en constateerde Wolfswinkel dat de sta king aanmerkelijk is uitgebreid. Hy laakte de houding der politie. 3 sta kers zyn gearresteerd en zouden he den door den reehter van instructie worden gehoord. Het werk aan de timmerfabriek van Van Epen is neergelegd. De pa troon heeft verklaard, de heele fabriek te sluiten. Hols. algemeen secretaris van den Ned. Typografenbond het woord erlangende, betoogde dat de beweging der werklieden in het alge meen vooruitgaaudo is. Meerdere pogingen tot loonsverbe tering worden gedaau. Spreker bracht hulde aan wat hij de energieke lim- raerliedeu noemt eu verweet het adv. bureau Rouma Co., to hebben mee geholpen om de werklieden op een dwaalspoor te brengen door de meer genoemde advertentie. Hij gaf in overweging aan de sta kers, deze firma niet te begunstigen! Voorts critiseerde hy met enkele woorden het vonnis der haarlemsche rechtbank, waarbij hy wegens huis vredebreuk is veroordeeld en spoorde de timmerlieden aan, solidair te bly ven. Met eenige vergelijkingen, die wy welstaanshalve niet zullen herhalen, trachtte spreker aan te toonen, dat de toestaod der timmerlieden dringend verbetering eischt. Te half twee werd op verschillende punten der stad iu sectie-lokalen bij eengekomen, om langs statistischen weg een overzicht te verkrijgen der stakiDg. Ia het geheel is thans geslaakt op 80 a 90 werken, o.a. by de firma's die liet werk hebben in de Nieuwe Kerk voor de Kroningsfeesten en voor het Dam monument. Intusschen hebben eenige patroons toegegeven door het contract te tee kenen. Men schat het aantal stakers op 1200. LAATSTE BERICHTEN. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nyverheid werd heden aan het gebouw van het Pro- vineiaal bestuur alhier aanbesteed: Het vernieuwen der Zwret (of Spie- riugbrug gelegen in den Rijksweg van Haarlem naar Amsterdam. Raming f 6800. Van de 24 hiervoor ingekomen in schrijvingsbiljetten was dat van C. Benard te Haarlem bet laagste voor f6270. De emeritus-predikant ds. Reneman, overleden hier ter stede, heeft aau zyne vroegere gemeenten Harich eu Balk een legaat vermaakt van f 10.000. Uitspraken. G. H. Westkamp eu W. H. Dreyer, die in den nacht van 21 op 22 Juni hadden ingebroken in de woning van deu heer F. Baron v. Tuyll v. Seroos- kerken te Velserbeek, werden heden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en 1 jaar 9 maanden. Eiscü luidde 5 jaar en 3 jaar. Examens. Woensdag en Donderdag zyn alhier voor de hoofdacte geëxamineerd 14 caüdidaten. Teruggetrokken 1. Geslaagd de heeren: C. F. Leenheer, Poortugaal. C. Ringelberg, Amsterdam. H. Rozemeyer, Heemstede. J. B. Schrameyer, Haarlem. D.j v. d. Sluis, St. Pancras. H. Sobel, IJmuiden. A. J. Wouters, deu Haag. De examens der mannelijke candi- daten zijn geëindigd. Letteren en Klunst. Uit Den Haag meldt men aan de Javabodedat de begaafde schrijfster freule de Savorniu Lobman, auteur o.a. van „Het éene noodige" in het huwelijk gaat treden met den Haag- schen arts dr. Korteweg. MARKTNIEÜWS. Haarlem, 4 Aug. Aard. 370 HL. 290 HL. f 1,80 f3,— Heereb. 39 Md. 39 Md. f2 f2 25 Snyb. 28 Md. 28 Md. f 1,75 f3,— BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd4 Aug. L. Rouwens en M. C. Koopman. 1). Addink en E. L. Krijgsman. D. N. H. Twister- ling en J. B. Kruger. P. J. vau El en C. Tijd gaat. W. ten Boom en G. J. S. van der Miesen. Getrouwd4 Aug. C. S. Lugt en J. L. C. Klinkhamer. Bevallen: 2 Aug. H. Koelevold—v. Santen z. E. M. v. Dansik—Frans- seu z. 3. C. M. Aaldors—v. Looy d. A. W. Hoogerbeets—Kruger z. Overleden: 3 Aug. C. D. v. d. alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneberg-Zijde van 35 ct. tot f 14,65 p. Met. elfen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzijde v. 65 ct.14,65 Zyden Bastkleederen, p. robe f8,6542,75 Foulard-Zijde bedrukt 65 ct.3,35 Balzyde Grenadine-Zijde Bengaline-Zijde 35 ct—14,66 65 9,35 f 1,206,45 per meter. Zyden Armüres, Monopols, Cristalliques, Moire antique, Dnchesse Princesse, Moscovite, Mar- celline8, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco en vrij Tan invoerrechten in huis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3