Groote üjmiÉiD Zomerhoeden, in de boogere rykunst duurde niet lang, want misschien wel door 't ge joel der verzamelde menigte in de war gebracht, 't dier raakte 't spoor bijster enstortte zich, liever dan nog langer bespot te worden, doch steeds tronw met zijn baas in de kille gol ven van 't Kruiswater. Daar eerst scheidden de vriendenBehouden werden ze op 't droge gebracht en daarna is 't varken den weg van alle varkens gegaan. „Friso". Letteren en Kunst UIT AMSTERDAM. Kon. Ver. „Het Nedenandscli Tooneel." Molière behoort tot het betrekkelijk niet groote aantal der oudere schrij vers, die ook in de schouwburgzaal nog vermogen te boeien. De gezonde humor zijner werken, de aangename wijze, waarop hij misstanden, gebre- i ken en erger nog in het licht stelt en j voor den toeschouwer leerrijk weet I te maken, laat niet na en zal nimmer nalaten ook op het publiek van deze tijden een diepen indruk te makeu. „l'Avare" 's schrijvers meesterwerk, in de niet zeer vlotte maar tocb vol doende vertaling van Taco H. de Beer, heeft gisterenavond bij „de Ko- ninkiyke" een beslist succes vermo gen te behalen, een succes, dat hoofd zakelijk te dankeu is aan Bouwmees ter die met mej. Scheffer een guu- stig, zeer gunstig contrast vormde met het stijve, ziellooze, van-een absoluut-niet - begrijpen- getuigende spel der overigen, vooral van de hee- ren Cbrispjjn en Tourniaire. Ik heb vroeger, toen hjj nog per soonlijk bij eeue tooneelonderueming geïnteresseerd was, Cbrispyn vaak bewonderd, thans, nu hij zijn bed gespreid en zijn tafel gedekt vindt, schijnt hjj eenvoudig tot handelaar in tooneelspel te zijn verworden, niet meer de kuustenaar te zijn van vroeger, die een nieuwe,'betere richting vermocht te geven aan de kunst in de hoofdstad. De heer Tourniaire, van wien wij veel goeds gewend zijn, was wellicht giste ren wat minder goed op dreef. Bouwmeester was een Harpagon, zooals slechts weinigen hem zullen verbeteren; in het slot der vierde acte gaf hij grootsebe dingen te genieten. Mej. Scheffer, goed in stijl, wist hare rol recht te doen op eene wijze, die meer en nog beier van baar mag doen verwachten. In haar geheel genomen is de op voering van „de Vrek" oeue der zeer aanbevelenswaardige. Zaterdag a. s. „Dora" van Sardou met ïuejuffr. Rika Hopper in de titelrol. De geheel nieuwe décors voor deze opvoering zijn ver vaardigd door den decoratieschilder Dubosq te Brussel. Leger- en i#Booi Vlootmaaoeuvres. De oefeningeD die een dezer dagen de Fransche Kanaal vloot zal houden „l'Escadre de la Manche" zijn voor ons land niet vaD belang ontbloot. Na den oorlog tusscheu Amerika en Spanje heeft het Fransche marine- bestuur zeer goed iDgezieu, dat men bij vlootmanoeuvres een aanval op de kusten behoort te doen, willen deze oefeningen van eenige beteekenis zijn. Een gedeelte van de vloot, vijf slagschepen en drie kruisers, zullen den vijand voorstellen en een aanval wagen op Brest. Deze schepen zullen j trachten het nauwe vaarwater dat naar de haven van Brest leidt op te j stoomen en landingstroepen aan wal te zetten, ondanks de batterijen die in de baai van Dauarneuez opgesteld zijn eu de bataiilons vau het land leger dat voor de eerste maal aan deze oefening deelneemt. De officieren zullen in de gelegen heid gesteld worden om de werking vau de eiectrische zoeklichten na te gaan en proeven te nemen met ondcr- zeescne mijnen die de doorvaart van oorlogsschepen moeten beletten en waarvan de Spanjaarden voor Manilla en iater iu de baai van Santiago zoo weinig gebruik hebben welen temaken. Beiaugryke proeven zuilen genomen worden met batterijen en zelfwerkende torpedo-, die met de onderzeesche mijnen een nachtelijkeu aanval vau torpedo-booten moeten afslaan. makkers in de liut Ik bracht er behal ve dit poesje, nog drie volwassene mee t" „Bracht ge ze uit Australië meel" „Ja." „Olivia zag hem aanzijn oogen wa ren geen oogenblik van haar afgewend geweest. Zij sloeg de hare neer en lief koosde het poesje. „TV stak haar in mijn zak," vervolgde de hertog, „om haar evenals Livingstone voor mij uit te leereu loopen. Hij is van nacht weggesnapten toen ik straks thuis kwam zagen zijn pooten zoo zwart als roet. Ik kon hem niet vinden, toen ik uitging, daarom nam ik het jong maar mee. Misschien was het jaiet erg aardig van mij. Maar het zal niet weer gebeu ren. Gij moogt haar hebben. „Het poesje „Ja, zeker." „Om te houden?" „Gij zoudt mij een groot pleizicr doen, als ge haar van mij woudt aannemen." „Oriep Olivia opgewonden uit. „Ik zal even goed op haar passen, als gij ge daan zoudt Lebben." „Gij zijtexg vriendelijk voor mij," zeide de hertog. „Hat, zijt ge allen," voegde hij er met luidel stem bij. zich in zijn volle lengte verheffend. „Als ik geweten had, dat ge hier met De M. v. O. heeft bepaald dat de officieren werkzaam by de cadetten school te Alkmaar, omdat daar ter plaatse de gelegenheid ontbreekt, de rylessen zullen bijwonen met de niet bereden officieren, by het 2de reg. huzaren hier ter stede. Hr. Ms. pantserdekschip Friesland komt uit Curagao terug, ter deelne-, ming aan de vlootrevue, den 15den September a. s. in het Hollandsch Diep te houden. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cants per regel. Eene bevestigende ondervinding. De geleerde welke naar de op- I lossing zoekt van een wetenschap pelijk vraagstuk, toetst gedurende eene reeks van jaren ten koste van groote vermoeienissen op het doel aan te komen, zijn geluk is slechts grooter wanneer liet succes zijne pogingen bekroond heeft. De algemeen bekende en geachte Meer J. Cahen, regisseur der firma Le Gras en Haspels te Rotterdam, had ook gedurende langen tijd geleden alvorens het geheim zijner genezing te vinden. Ik was lijdende, zoo zeicle hij ons, aan zenuwen op de oogen, bevende handen, onrustig gevoel, gejaagdheid, en reeds na" het gebruik van eene doos uwer pillen voelde ik beter schap. Met groot genoegen kan ik Uwe Pink Pillen van Dr. Williams aanbevelen als een veilig, snel en volmaakt geneesmiddel, 't Boven staande kunt U, als U wenscht, publiek maken. 't Origineele attest houden wij ter beschikking van een ieder, gelijk de andere, voor de personen die aan de waarheid mochten twij felen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlammingruggemergstering rhumatiek, heupjicht, zenuwpijn. St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuw ziekte, kliergezwellen, enz., zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in alle tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten, veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitenspo righeden. Prijs f*1.75 de doos, f9.per 6 doezen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depót houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen postwissel. —mn—BsnwuiiiBHim Chapellerie du Spori. Ed. MEUWSEIM, 21, Anegrang- 21. van alle voorhanden wegens vergevorderd seizoen. Dreifusiana. Judet is in hoover beroep gekomen van het vonnis waarbij hy, op een klacnt van Zola, tot een geldboete veroordeeld is. Te Nantes hebben betoogingen plaats gehad by de komst vau den oud-hoogleer aar Grimaux. die liet „Congrès pour l'avan cement des Sciences" kwam pres ideereu. Yves Guvot, die Grimaux vergezelde, werd mei stokken geslagen cn moest in een koffiehuis vluchten, evenals Gri maux zelf, en eenige afgevaardigden hebben besloten. geen deel ie nemen zoovelen zoudt zijn, was ik weggebleven. Ik ben hier lieen gekomen precies zoo als ik van boord stapte, zooals ik was ging ik op reis. Als ge mij dezen eenen keer nog veront schuldigen wilt, zal ik zorgen, dat het niet. weer gebeurt. Ik zal een dergelijke dwaasheid niet meer uithalenIntusschen is het zeer vriendelijk van u, om mij niet uit te lachen. Ik ben u zeer verplicht en hoop, dat wij elkaar spoedig beter zullen, lee- ren kennen!" Nu schaamde Claude zich niet over hem. Uit de trekken van zijn voorvade ren, die in de schilderijengalerij op Mas- ke Towers te zien waren, sprak ,niet meer waardigheid dan uit het gelaat van den onbescliaafden, eerlijken Jack die bescheiden en vriendelijk de keurig ge- kleedc aristocraten aanzag. En die waar digheid verliet hem niet, toen liij Lady Caroline en Clivia de hand gaf. Het vol gende oogenblik was de hertog verdwe nen, na niet langer dan twintig minuten op de .partij vertoefd te. hebben. Het verdere gedeelte van den Woens dag namiddag was saai behalve de enkele gezegden van Lady Caroline,, waanpee zij van haar gasten afscheid! nam „Arme jongen, hij is in die verschrik- aan het coDgres, als protest tegen het presidium van Grimaux, en de eerste vergadering van het Congres is geschorst moeten worden. Generaal Jaequey, afgevaardigde voor Landes, schryft aau de France de Bordeaux dat hy aan Dreyfus' schuld gelooft, maar ook aan de on wettigheid van zyn proces. De groote 1 fout van Dreyfus' vrienden is ge weest dat zy ons genoodzaakt heb ben, te kiezen tusschen het leger en Dreyfus, schryft hij. En hij voegt er bp, 'niet te hegrijpen dat Esterhazy nog de Fransche uniform draagt. De advocaat-generaal Mérillon heeft geconcludeerd tot verwerping van Zola's beroep bij het hof van cassatie. Heden uitspraak. Er zjja geruchten in omloop dat de tachtigjarige koningin van Denemar ken zorgwekkend ziek zou zijn. Zelfs zou haar oudste dochter, de prinses van Wales, op een teiegraphisch be richt in allerijl naar Kopenhagen zijn vertrokken. Thans wordt echter gemeld dat de gezondheidstoestand der vorstin on veranderd is. De Koningin is Dins dagmiddag nog roet haar tweede doch ter, de Keizerin van Rusland, uitge reden. Generaal Wheeler. Generaal Wheeler was een der stoutmoedigste cavaierie-aa .voerders der zaidelyken iu den Amerikaan- schen burgeroorlog, maar het toeval wilde dat hp voor Santiago enkel Noordelijken onder zijn bevel had. In de opgewondenheid van het oogenblik gevoelde de generaal zich dertig jaar jonger en riep in vervoering uit: „Vooruit jongens, op de Yankees losZyu mannen lachten en de ge neraal lachte mede, zeggende: „Oja, ik bedoel de Spanjaarden." Een. gek geval. Men kent die malle passage uit Mohère's „Avare", waarin de koetsier die tevens kok is, zijn kokspakje gaat aantrekken als meneer hem iu zijn qualiteit van keukenprins iets te zeggen heeft eu dat weer verwisselt voor zijn koetsiersjas, als deze over koetsiers- zaken tot hem spreekt Als het verhaal waar is, was een vrederechter in New-Jersey (Vereen. Staten) dezer dagen verplicht, die formaliteit te herhalen ouder de vol- Dé bedoelde magistraat is wielrijder en werd door een politieagent gesnapt, terwijl hij kalm-weg over het trottoir reed. De man van het gezag arre steerde den man vau het recht, en bracht hem naar den naastbij wonen- den vrederechter diede gear resteerde zelf was. En nu zag men het schouwspel, dat de wielrijder even de reebterstoga omhing en zich aldus in een rechter metamorphoseerle om de vastgestelde boete te eischen tegen den overtreder;1 waarna hij zijn toga aan don kapstok hing en m fietseostuum erkende de dader van het delict te zijn. Maar het fraaiste van de zaak komt achteraan. Nadat de rechter den wielrijder, d. i. zich zelf tot I dollar boete eu 2 dollar 75 ets. kosten veroordeeld had, haalde hij zijn portemonnaie voor den dag om te betalen, Maar van de 3 dollar 75 komt vol gens de wet 1 dollar toe aan de Ge meente, 80 ets. aan den politieageut die de bekeuring gedaan heeft en 1 dollar aan den rechter. De veroor deelde telde dus 3 dollar 75 ets. neer, legde 1 dollar daarvan a part voor de gemeente, stelde 80 cents ter hand aan den agent, en deponeerde de overige 1 dóiiar 95 weer in zijn por temonnaie. Toen kon de wielrijder heengaan iu het bewustzijn dat hij er vooreen koopje was afgekomen, de agent in het besef van 80 ets. rijker te zijn dan van te voren, en de rechter met de overtuiging, zijn plicht vervulden zich zelf op een goedkoope manier beboet te hebben. (Het Rijwiel.) Lucifers zonder fosfor worden tegenwoordig gevraagd, naar aanleiding van de meer en meer be kend geworden fosforuecrose, eene ziekte die zich openbaart bij het kaakbeeD.^ Het Belgische gouverne ment beeft een prijs uitgeloofd vau 50.000 fis. voor den uitvinder van kelijke bosschen zoo ruw geworden! De volgende keer, als gij hem weerziet, zal hij niet meer te herkennen zijn. Ja, ik verzeker u, hij ging precies zoo- als hij was aan boord en kwam recht- j streeks hierheenGeen oogenblik nam hij er af om te Melbourne of hier eens een kijkje te nemen. Ik vond het zoo recht lief van hem om te komen, zooals hij was. Yondt gij ook niet V' HOOFDSTUK V. De wanordelijke haarmassa om zijn gezicht was in een netten puntbaard veranderd, zijn haar geknipt, gewasschen en ingewreven met een onsdhuldig, aan genaam riekend haarwater en een Lin coln van vijf en twintig shilling voltooide zijn nieuwe uitmonstering, die Jack wer kelijk vrij goed stond De bruine, gerimpelde hals daarente gen scheen nog bruiner en grover, nu hij omsloten werd door een wit linnen staande boord. Evenzpo vormden de nieuwe, glanzige manchetten een groot contrast met dë handen van den her- jog, waarop de sproeten zich als halve souvereinen afteekenden. Jack weigerde handschoenen aan te trekken. Maar over een deeg voor luciferskoppen, geheel vrij v&b fosfor, en die op laken of eenig ander oppervlak afgestreken kunnen worden. De wedstrijd is inter nationaal, en blijft geopend tot 1 Januari '99. Gegadigden kunnen op gaven zenden aan de commissie van beoordeeling, waarvan de president is M. Woeste, Rue Laterati 2, Brussel. Het Hooley-proees. Het proces tegen Hooley in het Londenscbe „Bancruptcy Courf'wordt voortgezet en brengt eiken dag nieuwe sensationeele onthullingen die ook bij na dadelijk worden gevolgd door tegen spraken. In de laatste zitting noemde de beklaagde weer tal van leden van het Hooger- en Lagerhuis en journalisten die door hem zouden zijn omgekocht. Zoo verklaarde hij dat lord Winchil- sea 20.000 pd. st. ontving voor zijn zitting nemen in den raad van beheer van de „Cycle Manufacturies Tube Company", lord Albemarle 9000 pd. st. en deze zou Zaterdag een poging hebben gedaan om den beklaagde tegen betaling van 1000 pd. st. over te halen hem niet te belasten. Lord de la Warr zou 25.000 pd. st. heb ben ontraugen, lord Templeton 500 pd. st. en 500 pd. st. voor elk jaar dat hjj als voorzitter van den raad van beheer van de „Trent Cycle Com pany" fungeerde, de heer Drucker M. P. 2500 pd. st. de financieele redac teur van de „Pall Mall Gazette" Ba ker tweemaal 250 pd. st. „om hem den mond te stoppen" en verder zou be klaagde nog verschillende bedragen aan redacteurs van andere biaden hebben uitgekeerd. Alle betrokken personen protestee ren krachtig en beslist tegen de be weringen van den heer Hooley. Bismarck. De erfenis van prins Bismarck zal waarschijnlijk als volgt verdeeld wor den Herbert krijgt Schönhausen en Friedrichsruh (bij de laatste heerlijk heid hoort een landbezit van 30.000 morgens), graaf Wilhelm Yarzin eu graaf Rantzau, die naar men zegt naar Holstein denkt te verhuizen, een som in contanten. Schweninger heeft vergunning we ten te krijgen om Bismarck's lijk zes weken boven aarde te houden. Het lijk zal na verloop van dien tijd bij gezet worden in het onderste gedeelte van het, mausoleum, waarmede men dan gereed hoopt te komen. Tot zoo lang hlyven de kleine militaire afdee- linuen te Friedrichsruh. Yolgens de „Norddeutsche" zijn reeds drie deelen van Bismarck's memoiren kant en klaar en gedrukt. Prius Herbert heeft vau zijn vader machtiging gekregen, om de open baarmaking te beginnen op het oogen blik, dat hem goed duokt. De Gothasche Hof kalender (Alma- nach de Gotha) geeft de volgende opsommiDg van de titels van den oud kanselier Otto Eduard Leopold, prins van Bismarck, hertog van Laueuburg, erfelijk opperjagermeester in het her togdom Pommeren, erfelijk lid van bet Pruisische huis van afgevaardig den, vice-president van den Konink lijken Pruisischen raad vau state, General-Oberst van de cavalerie met den rang van generaal-veldmaarschalk chef van het keur-regiment v. Seyd- litz (Maagdenburg) No. 7 en a' la suite vau het tweede garde-regiment der landweer, dr. phil. hon. c. van de universiteit Halle, dr. jurist van Göt- tingen en Erlangen, dr. in de staats wetenschappen van Tiibingen, dr theol. vau Giessen en dr. med. van Jenaeereburger vau Barby, Biitow. Leipzig, Görlitz. Berlijn, Blankenburg a. H., Lübeck, Bremen, Worms, Dres den, Homburg, Steudai, Chemnitz, Genthiu, Lauenburg i. P.. Keulen, Maagdenburg, RatLenow, Göttiugen, Merseburg. Essen. Saarbriieken. Kis- singen, Reichenhall, Osnabrück. Schu- nebeck, Bechum, Bremerhaven, Lip- phene, Einden, Augsburg, Darmstadt, Dortmund, Duisburg, Kassei, Ratze- burg, Stuttgart, Waodsbeck, Beru- burg, Hanau, Bischofswerda. Siegeu, Naugard i. P., Halberstadt, Jena, Ba den, Brucbsal, Erfurt, Homburg v.d. H., Freiburg i. B-, Heidelberg, Karls ruhe, Konstauz, Labr, Landau. Lud- wigshafen Mannheim Munchen Pforzheim, Plauen, Döbeln, Heinichen Riesa, Zittau, Zwickau, Wurzen, Pulsnitz, Königssteiii, Scbwarzeuberg, Lenge.Jcld, Mariënberg, Schandau. Nossen, Waldheim, Pegau, Burgstadt, Tiium, Neustadtel, Glauchau, Dessau, 't algemeen was hij zeer gezeggelijk; hij stemde er zelfs in. toe een totaal over bodige Inverness „Cape" te koopen, die zijn pak voor een groot deel aan 't oog onttrok. Binnen een paar uur was de hertog een geheel ander man gewordenj één groot verlies had hij echter geleden. Zijn goed humeur had hem in den steek gelaten en de reden hiervan was niet te wijten aan de vele inkoopen, die zij gedaan hadden, maar aan hun bezoek in zijn toekomstig huis in Belgrave Squa re. Tusschen negen en tien uur was Claude er met hem heen gegaan; zij kwamen er nu juist vandaan en de straatlantarens beschenen nu twee jon ge lieden die zich arm in arm voortspoed den, onverschillig voor het neerslachtige gezicht van den een en het opgewekte van den ander. Jack had gezegd rijn eigen huis ter stond te willen betrekken, allerlei plan nen geopperd om invitaties rond te stu ren en wat Claude hier ook tegen in mocht brengen, Jack bleef op rijn stok staan als een boer op rijn klompen. Het was om er kippenvel van te krij gen. Maar nu zeide de hertog niet veel meer .Hij had rijn huis gezien. De ledi ge, groote, ongezellige kamers, die door enkele eiectrische lampen werden ver- Regensburg, 72 Saksische steöeu, St. Johann a. d. Saar, Weimar. Ilmenau, Eesenach, Koburg, Elberfeld, Ko blenz, Dusseldorp, Xanten, Rostock, Gotha, Gera, 60 steden van den Ryn- scben stederbond, Halle a. S., Det- mold, Sub!, Ohrdruf, Meiningen, Treb- bin, Saltershausen, Greiz, alle steden iu de Altmark, Brunswijk, Rawitseh, Ruhrort, Edenkoben, Altoua enz. ridder van den Zwarten Adelaar, van de SpaaDsehe orde van het Gulden Vlies, enz., eere-commandeur van de orde van St. Jan. Bismarck's dood is volstrekt geen merkwaardige gebeurtenis. Althans volgens de Berlynsche po litie. De „Freisinnige Zeitung" (die zich, dit zy en passant gezegd, zeer waar- deereud. zy het ook met niet veel geestdrift, over Bismarck uitlaat) wilde het bericht van Bismarck's dood ook nog buiten Berlijn verspreiden. Dit j kon zjj niet meer in haar gewone editie doen daar deze daarvoor te vroeg ter perse gaat eu dus wilde zij haal lezers buiteu Berlijn met dit groote nieuws bereiken door een extra blaadje. Doch dit moest dan 's Zondags ge zet eu gedrukt worden en zulks ver biedt de Zondagswet. Nu is er even wel een artikel dier wet waarin aan de politie eeuer plaats de bevoegdheid wordt, gegeven om ontheffing te ver- leenen in zeer bijzondere gevallen, en aan de „Freisiunige Zeitung" meende men dat de dood van Bismarck Gooi de politie van genoeg belang zou wor den geacht om een uitzondering te wettigen. Maar men had zich vergist. De politie weigerde, zeggend dat Bis marck's dood geen „Naturereigniss" was. En 's middags kwamen een inspec teur met een paar agenten op de zet terij om te kijken of het verbod wei werd gehandhaafd. Dat op bovel der familie Bismarck, die niet bedacht heeft dat de groote doode behalve aan haar, ook aan de natie behoort, de toegang tot Fried richsruh nog steeds onverbiddelijk is afgesloten, heeft reeds tot eeu erger lijk schandaal aanleiding gegeven. Terwijl de familie niet toestond dat het lijk ten toon werd gesteld, zelfs niet eens veroorloofde dat Begas, naai den wensch des Keizers, een gipsaf druk van het gelaat maakte, en ook niet aan een anderen kunstenaar van naam opdroeg, te zorgen dat op waar dige wijze het beeld van den overle dene op het sterfbed voor het tegen woordige en het nageslacht bewaard bleef, maar slechts aan een haar per soonlijk bekenden amateur-photograaf, Arthur Manuell, toevertrouwde eene „photografische reproductie" ie maken; kortom, terwijl de familie Bismarck eene zoodanige houding aannam dat reeds in toorn het woord gesproken werd: „zij schijnt te denkeu dat men haar liet iyk ontstelen wil", hebben, ondanks alle strenge maatregelen, twee photografen uit Hamburg, met behulp van een omgekóchten houtvester, toe- gang tot den overledene weten te verkrijgen en Zondagnacht pbotogra- fieën van hem gemaakt. En boveudien is hei klaarblijkelijk ook nog aan een Berlijnsch schilder gelukt, eene origi- neele schets van "net doodsbed te maken, welke door de Lokal-Anzeiger openbaar is gemaakt. D:e in het geheim gemaakte portretteu hebben op Frie drichsruh eene duidelijk waarneem bare, groote boosheid verwekt, vooral omdat zy, naar beweerd wordt, eene te ongunstige voorstelling geven van deu doode, die er veel indrukwekken der moet hebben uitgezien. Aan de „Hamburger Nachrichten" is bevoegd- neid gegeven te verklaren „dat nie mand in de gelegenheid is geweest in de sterfkamer eene schets te maken van den vorst', maar tege'ykertyd maakt de reeds genoemde Manuell bekend dat feitelijk twee photografen uit Hamburg, wier namen hij noemt, eeu hout-ester die bij den doode de v/acht hield, omgekocht hebben en eene oaar liy (Miinueil) gelooft, siechte, afbeelding van het lijk hebben ge maakt, iu de hoop daardoor ryk te zullen worden, terwijl zijne in zes verschillende opnamen voor de familie gemaakte photografieën meer kunst waarde zouden hebben. Herbert Bis marck moet reeds te Hamburg en te Berljju de gerechtelijke vervolging hebben iugeroepeu tegen de „aanran ders van de verhevenste droefenis." Intusscheu noemt de „Lokal-Anzei- ger" ook den naam van haren teeke- licht, hadden hem een gevoel gegeven, alsof hij een ijskelder binnentrad. - En Claude begreep de gewaarwordingen, die Jack bestormden volkomen, terwijl rij rich naar rijn eigen gezellige kamers be gaven maar toen rij voor rijn huis ston den werd hij plotseling aan iets anders herinnerd en veranderde als een blad op een boom. Hij had de twee vrienden, die hij dien avond ten rijnent inviteerde, totaal ver geten, maar werd aan hen herinnerd bij bet zien van rijn verlichte kamers. Zijn manier van doen was geheel anders toen hij Jack nog even beneden hield, om hem in geleerde bewoordingen van de voortreffelijke verdiensten van rijn twee vrienden op do hoogte te stellen. Jack bood terstond, aan zich te verwijderen. Hij had nog nooit van impressionisme gehoord en artisten vielen niet in rijn smaak. En wie was die andere grappenmaker Wat voerde die uit? „Niets, beste jongenhij staat te hoog om te werken/' legde Claude hem uit, wiens manier van spreken den ander overtuigde,' dat het maar het best was de twee vrienden boven zooveel mogelijk te mijden „Ware geleerden- hoog begaafde schepselen verspillen hun krachten niet naareen portretschilder, die even eens den weg naar de sterfkamer vond. Nu met de herdenking Donderdag in de Kaiser Wilhelm's Kerk alhier de officieele lykplecbtigheid afgeloo- pen is, heeft de Yoss. Zeit." Donder dagavond het woord genomen om kort, en op waardigen toon, de aan dacht te vestigen op hetgeen in de laatste dagen eigenlijk iedereen voelen moest, en waarop ik in vorige tele grammen reeds zinspeelde, te weten de koude eu stroeve houding van verzet, welke de familie Bismarck aanneemt tegenover alles wat de Kei zer doen wil om den doode te eeren. Het blad doet o. a. uitkomen hoo alleen Schweninger den Keizer van het overlijden kennis heeft gegeven voorts hoe men beweerd heeft dat dó Keizer Bismarck nog in de kist wilde zien, maar de kist leeds dicht was gemaakt voor dat de Keizer op Fried richsruh kou zijn aangekomenen die niettegenstaande naar de verklaring van Lenbacli, die het overigens als artist zéér betreurt dat Begas van deu prachtigen Bismsrckkop niet nog een afgietsel heeft kunnen nemen, de gelaatstrekken volstrekt niet verwron gen waren en er ook nog geen spu- ren van ontbinding vielen waar te nemen. Dan ook. dat Donderdag geen lid der familie Bismarck de officieele lykplechtigheid van het Hof bijwoon de. „Het kan niet auders", aldus besluit de „Yoss. Ztg., „of het volk mo6t uit deze feiten zijne eigene ge volgtrekkingen maken". Ik moei hierbij overigens opmerken, schrijft de correspondent der „N. R. Ct." te Berlijn, dat Eugen Richter reeds onlangs in de „Freisinnige Zei- tang" zeide dat Daar het scheen d8 Keizer op zijne terugreis aanvanke lijk niet Friedrichsruh had willen aandoen, en pas later in anderen' ziu besloten had. Over de boven bedoelde plechtig heid in de kerk valt niet anders te zeggen dan dat zy geheel piaats had in den gewonen poaipeusen styl vau dergelijke ceremoniën van ons hof. gelyk ik ze in de laats'.e jaren bij andere gelegeuheden reeds herhaal de" lyk beschreven heb. De correspondent te Oudewater van de. „N. R. Ct." zendt het verhaal van de volgende gebeurtenis, waaruit blijkt dat Bismarck zelfs wenken ter harte nam die hem door volmaakt onbekende personen werden gegeve°, als het hun gelukte hem van hun goed recht te overtuigen. By het uitbreken van den Fransch- Duitscben oorlog werd de uitvoer van steenkolen door Bismarck ver boden, waardoor de prijzen vau circa. f7 per kar stegen tot f 14, later tot f22 per kar. Tengevolge van de pogingen door ons ministerie van buirenlandsche zaken iu 't werk gesteld werd de uit voer voor 14 dagen heropend, waarop ieder zich haastte een schip t.e laten afladen. Na verloop van een paar dagen kwam evenwel het bericht, dat dit besluit weer was ingetrokken, zoodat alle schepen geladen aan de Roer lageD, zonder dat er een mocht vertrekken. Op aandringen van vele groote maatschappijen eti industrlëelen dio deu minister van B. Z. bestormden, werd langs diplomatiekeu weg weder alles beproefd maar tevergeefs, zoodat op zekeren avond in deze courant de tijding verscheen, dat niettegenstaande alle pogingen door ons ministerie van B. Z. in 't werk gesteld, het niet ge lukt was den uitvoer van steenkolen uit.Pruisen weeropengest old tekrygeu. Eeu der slachtoffers van dien toe stand, <19 heer J. A. Monty aonder nemer van den stoombootdienst Esta fette, vatte toen de pen op oin, min der met hoop op goeden uitslag dan wei om uiting te geven aan zyu ver ontwaardiging, aan Bismarck een brief to richten waarin ongeveer het volgende voorkwam Dat onderteekenaar was ondernemer van stoombootdiensten, die in vertrou wen op Bismarck's woord een schip met steenkolen had geladendat in Nederland een spreekwoord bestond Een man een man, een woord eeu woord en dat eik eerlijk en fatsoen lijk man aau ieder die zyn woord brak met verachting den rug toekeerde; dat hy hem aanraadde zoo hy aan spraak wilde biyveu makeu op de achting van alle eerlijke Holtauders, zich overeenkomstig dat spreekwoord te gedragen en zyu eenmaal gegeven woord alsnog gestand te doen. met werken voort te brengen. Zij zien. maar toe, kritiseeren wanneer rij ten minste iets vinden, dat waard is door ben geeritiseerd te worden. Zulk een man is mijn vriend Stubbs. Hij is een hoogst, begaafd wezen, riet ge! Als artist staat bij te boog en rijn idealen rijn te verhe ven om het onvolmaakte te willen schep pen. Zijn geest is vervuld met een massa denkbeelden, maar rij rijn zóó grootsch, dat een pen of penseel niet in staat is ze neer te schrijven of op het doek te bren gen. Daarentegen is hij een bron vau. inspiraties voor vele menschen, wier na men, evenals de mijne ook, in Clapham overbekend zijn, terwijl de zijne zelf er, door kritische zelfbeperking, totaal onbe kend is. Niet dat ik hem daarom beklaag, niet in 't minst, want hij heeft een afkeer van wat hij populariteit noemt. Ik deel die minachting voor algemee- nen roem niet met hem. Maar daaruit riet ge, welk een Schit terende ster hij is, die zich tevreden stelt voor enkelen, wier vriend hij is, te schijnen." „Je praat als een geleerde!" riep de hertog uit. „Zoo heb ik je nog nooit hooren spre ken!" (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2