9 De brief werd verzonden met het eenvoudig adres Aan den Graaf van Bismarck, Bondskanselier. Onge veer een week later kwam het bericht dat de uitvoer van steenkolen weder om en wel onvoorwaardelijk was toe gestaan. De schipper vertelde b\j zijn thuis komst ongeveer het volgendeHy lag met alle andere schippers geladen voor de lijn toen een meneer langs de schepen liep en informeerde naar den schipper die geladen had voor den heer J. A. Montijn te Oudewater. De schipper meldde zich aan eo ontving de tijding dat hij dadelijk vertrekken moes: en dat de lijn den volgenden dag voor de andere schippers geopend zou zijn. Ook aan 't uitklaringskautoor had men den schipper toegevoegdNu schipper, jouw meneer schijnt heel wat in de melk te brokken te hebben, want w\j hebben order niemand uit te klaren vóór jou. Dat Bismarck nog langen tijd daarna zich dit voorval herinnerde blijkt wel hieruit dat toen eenigen tijd later de heer M. op den isten April nan Bis marck een kaartje zond, hierop een schriftelijk bedankje kwam, eigen handig door Bismarck onderteekend en waarvan het adres o. m. vermeldde „oudernemer van stoombootdiensteu", welke qualiteit op het gezonden kaartje niet stond vermeld. Worstelen. Op Everton football Ground bij Liverpool beeft onder toeloop van een enorm groote massa belangstel lenden een worstelwedstrijd Grieksch- Romeinsch plaats gehad om het wereld kampioenschap en 200 pond steriing tusscheu Paul Pons, den Franschen kampioen, bijgenaamd den Franschen reus eu Tom Canon, den kleinen dikken Engelschman. De eerste maal werd in 10 min. 73/5 sec. gewonnen door Canon, de tweede maal in 8 min. 301/5 sec. door Pons eu de beslissing in 23 min. 83/5 sec. door den Engelschman. Cannon stak na afloop Pons de hand toe, doch deze weigerde die aan ie nemen en keerde den Engelschman zeer nijdig den rug toe. hetgeen een groote afkeersbetuigiug ten gevolgo had. Cricket. Zondag wordt in Heemstede de returnmatch tusschen de twee pro vinciën Noord- en Zuid-Holland ge speeld. De stand der clubs is op het oogen- blik -< CO -I* i J co w - S M 3?? I M-f.2 -.ei X a a Cö S a X t «5 a •2® c^ö "3 p-a SQ c5 o"o In den Schouwburg werd Donderdagavond door de Ver. Rotterdamsche Tooneelisten, firma Le Gras en Haspels veel succes be haald met „De Controleur der wagons- lits", een wat intrigue en humor be treft echt fransch blijspel, hier en daar nog gekruid met hollaudsche moppen, welke waarschijnlijk op rekening mogen worden gebracht van den be werker, den beer D. H. Joosteu. Het talrijk publiek vond dit stuk zoo ver makelijk dat de lackbuieu den ge- heelen avond niet van de lucht waren. De heeren Jan C. de Vos en Brond- geest vooral schenen het er op loege- gelegd te hebben de stiltes tusschen de lach periodes steeds zoo kort moge lijk te doen zijn, zij het ook dat vooral de eerste nu en dan wel wat teveel chargeerde. Enfin, dat mag wel met kermis 1 Het groote succes voor dezen avond, ook voor een goed gedeelte toe te schrijven aan de algemeen uitstekende vertolking, heeft onmiddellijk tot ge volg, dat de schouwburgdirectie het Zoudagavond a.s. opnieuw voor het voetlicht laat brengeD. Zaterdag gaat eene reprise van „Broeder Vrijmetselaar", Maandag die van „Madame Sans-Gêne". Sociëteit Vereeniging. De volksvoorstellingen in de Socië teit Vereeniging Woensdag en Don derdag gegeven, blijken zeer in de smaak van het Haarlemsch publiek te vallen, en geen wonder ook, waar de alom bekende heer Frits van Haarlem met zijn beste kraohten op treedt, moet het storm loopen. Woens dag werd de voorstelling bezocht door 1300 1400 personen, Donderdag door 1900 en roor heden avond waren de kaarten (1900) ook reeds verkocht. Naar men zegt was de toeloop gisteren avond zoo groot, dat de kaarten ad f 1,50 gaarne verkocht werden en waren de kaarten zoo spoedig uitverkocht, dat het publiek mopperde. Om hun, die te laat kwameu nu nog eens de gelegenheid1 te geven, de voorstelling bij te wonen, zal Zondag-avond nogmaals een Volks voorstelling worden gegeven tegen den entreeprijs van f0.75. Hiervoor zy'n de kaarten Zondag-morgen ver krijgbaar. A.s. Zaterdag wordt eene voorstel ling voor de leden gegeven, terwijl na afloop een bal-ehampêtre in den daarvoor met electrisch licht schit terend verlichten tuin den aanwezigen nog gelegenheid zal geven langen tijd gezellig bijeen te blijven. Bij Hart. Bij Hart ging Donderdagavond De twee Straatjongensgroot sui ces drama. Het "is een zeer pakkend stuk. met spannende taf roeien, het werd met behoorlijk entrain gespeeld en in de behoorlijke spanning door 't publiek gevolgd. Dat de zaal stampvol was, zal nauwelijks betoog behoeven, wan neer men in aanmerking neeait, dat de Dondèrdag-avoud van onze kermis de drukste pleegt te zijn eu het stuk, dat voor 't vöeméBc werd gebracht overbekend is. Vs 1 q v a a n iQ f Zakkenrollers. Donderdagmiddag is gebleken, dat al zijn nu drie industrie-ridders ge- napf, het geheele nest toch nog niet Uitgehaald is. In den stoomcaroussel van Tewe miste eene dienstbode dio haren uitgangsdag had, plotseling hare portemounaie met zeven en twintig golden De adjunct-inspecteur Kerapers, die er toevallig met zijn familie was, stelde hoewel bij geen dienst bad een onderzoek in maar zonder succes. Iu een hoek van het gebouw lag de portemonnaie leeg het geld was gevlogen. Van de aanwezigen was er niemand, die met eeuigen grond kon worden verdacht. Langzamerhand krijgen dan ook de meiischen de schrik te pakken en misschien is dat goed. om hun voor zichtigheid in te prenten. De politie doet v/at. zy kan. Op alle drukke punten hebben de agenten last om re roepeu: „past op de zakkenrollers F Heel pleizierig klinkt dat zeker den kermisgangers niet in de ooren. maar misschien is het voor velen het be houd van horloge of portemonnaie ge weest. Wanneer wij een Wetboek moesten tnaken, bevattende voorschriften tegen de zakkenrollerij, dati zouden we daarin o.a. de navolgende artikelen willen opnemen: Voor mannen. Houdt uw jas altijd goed gesloten. Bewaart uw portemonnaie in den binnenzak van uv jas. Voor vrouwen. Wanneer ge geen geschikten zak iu uwe kleediog hebt, houdt dan uw portemonnaie in de hand. Hebt ge mannelijk geleide, neemt dan in 'c geheel geen geld mee. Laat uw horloge thuis, er zijn op straat klokken genoeg oratezieuhoe laat bet is. De kermis is bijna om, maar toch zijn deze raadgevingen zeker niet. overbodig, omdat do gevaarlijke vin- gerviuggeti stellig hun grooten slag zullen trachten te slaan op den over drukken Zondagavond. Past op uwj zakken, waarom zoudt gij u het onder houd getroosten van een troepje schel men, die to lui zijn orn door behoor lijken arbeid aan den kost te komen? Muziekschool Toonkunst. Dezer dagen wordt rondgezonden het prospectus van de gereorganiseerde Muziekschool van de afd. Haarlem der Maats, tot bev. der Toonkunst, ouder directie van den beer W. Robert. Öader de nieuw te openen klassen zijn opgenomenSolfège (leerares inej. Ida Pyzel),Orgel en compositie,(leeraar de heer Pb. Loots), muziekgeschiede nis ("leeraar de heer Jacques Har tog docent voor muziekgeschiedenis aan het conservatorium en de muziekschool te Amsterdam) en samenspel (leeraar de heer W. Robert). Voor het piano onderwijs wordt eene nieuwe leerwijze, ingevoeru, met in verband met de solo-klasse betere afbakening der klassen. Vooral voor de koorzang klassen is het schoolgeld zeer billijk f5 per half jaar. De inschrijving van leerlingen is Maandag of Woensdag a.s. des namid dags van 1 tot 3 aan de Muziekschool of schriftelijk bij den directeur, adres Spaarne 8. alwaar zij iu de maand Juni diende, te hebben ontvreemd. Uit het verhoor van getuige Groen bleek, dat hij, toen de dienstbode ver trokken was, uit de liuuenkast twee boezelaars, twee onderlijfjes, een nachtjak etc. vermist had. De bekl. bracht tot bare verdediging in, dat zy de goederen had weggenomen daar zij anders geen kleederen had om naar Amsterdam te gaan. Tegen haar werd een gevangenis straf vau 1 maand geëischt. Tegen G. F. Prinsen, kleerma ker, die een broek van zekeren Hen driks ter reparatie had omvangen, en dozen inplaats van aan den eigenaar terug te zonden, aan den groenteboer Jan Pik voor f 0.75 had verkocht, werd. bfl verstek 9 maanden hechtenis 'èèëischt, daar hij de laatste jaren reeds driemaal i oor een dergelijk feit was veroordeeld Hierna werd de zaak behandeld van C- Keur, die in den avond vau 19 Juni in het bierhuis van E. Schelf hout te Zand voort, diens broer L. Schelfhout had mishandeld, geschopt en geslagen. Bekl. ontkende alles eu beweerde alleen den getuige Schelf hout te hebben verwijderd. Daar uit. het verhoor der getuigen, die te Zandvoort zeer goed bekeod staan, tiet wettig en overtuigend bewijs voldoende was gebleken, en beklaagde uiet voor de eerste maal terecht stond werd voor hem een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand gerequi- reerd. J. Duif had zich te verantwoor den, dat. hij op 22 Juni Aaltje Bosch wed. Molenaar, die op dien datum met haar schip te Zaandam lag, had ge beten eu gestooteo. Beklaagde was naar haar schip gegaan en wilde dit aan den oever vastleggen, daar hij beweerde dat het zijn schip was. Dit wilde vrouw Bosch hem beletten, waardoor een worsteling is ontstaan en zij zoodanig werd verwond, dat bloed uit haar mond kwam. Daar uit het verhoor der getuigen, het wettig en overtuigend bewijs vol doende was geleverd, rt-quireerde de subs, officier van justitie, een gevan genisstraf van 1 maand voor dezeu beklaagde, die reeds verschillende straffen heeft oudergaau. Mej. H. van SIutiters, echtge noot© van Bengers to Zaandam, bad op 19 Juni een huiselijke twist met haar man. die'zoo hoog liep. dat getui ge Roos,buurman van Be.rgeu,het hoor de en zich du uitdrukking het ontval- ier:: Dat panorama is weder afge speeld. Hierop kwam vrouw Sluyters naar builen en voegde Roos de uit- drukkig toe: schurk. Zy ontkende het haar ten laste gelegde. De verklaringen der getuigen leverden evenwel her bewijs voldoende, zoodat voor haar f 15 boete of eeu gevange nisstraf van 15 dagen werd geëiscrit. Donderdag zijn weder eenige por- temonnaies met geld gerold, eene met oen bedrag van ruim f 27 by eene dienstbode die pas haar driemaande- lyksch loon bad ontvangen. Donderdagavond is uit het Spaarne bij de IJzeren Spoorbrug opgehaald het lijk vau den 61 jarigen schippers knecht D. de Klerk, die vermoedelijk nabij h0t vaartuig van zyn patroon dat daar lag by ongeluk te water was gevallen. ARRONDISSENIENTS- RECHTBAf#K Ziltting van Donderdag 4 Aug. '56 Vervolg.) Na de pauze werd de zaak behan deld van Itsje Kaper, dienstbode, be schuldigd van diefstal van verschil lende kleedingstukken uit de woning van den heer C. Groen te Zaandam Generaal der Posterijen en Telegrafie om betaling eener som van f 19.221 voor het overbrengen van den telefoondienst naar een ander lokaal. Besloten wordt aan B. en W. mach tiging tot uitbetaling te geven en deze post op onvoorziene uitgaven te bren gen. Vervolgens geeft de voorzitter den Baad in overweging B. en W. vergunning te geven om af te wijken van art. 53 der poütie-verordening met het oog op de te bouwen poli tie-woning te Vogelenzang, die bij het volgen van de bouwlijn van het naastliggend perceel door een bocht in den weg, niet op S M. afstand van den weg komt te staan. Van het brand wezen was ingekomen een voorstel tot bet aanschaffen van een slangenwagen, slangen, koppelingen, straalpijpen etc. Hiervoor zal ongeveer f 324 noodig zijn. De voorzitter stelt voor deze kosten te maken. Na eenige discussie wordt in dien est besloten. Verder was ingekomen een schrijven van den commandant van hot brandwe- zen, waarin hij mededeelt, dat de spuiten te Vogelenzang niet meer aan de eischen voldoen en dus voorstelt een nieuw spuit je aa,n te schaffen. De kosten hiervoor worden na aftrok van de waarde der oude spuit 40 geraamd op f 556. Dit voorstel wordt ter mededeeling aan den Raad gedaan om daarover later eene beslissing te nemen. De heer Barn aart stelt nog de vraag of het niet wenschelijk zou zijn heit oor deel van de heeren van bet Brandwezen te vragen over do slangen, die volgens spreker niet geheel goed meer zijn en of de slangen, na aftrek der onbruikbare, dan nog groot genoeg zijn. De voorzitter deelt hierop mede, dat hier tegen geen bezwaar bestaat en over dit voorstel eerst later een besluit zal worden genomen. Tevens werd mededeeling gedaan, dat Ged. Staten hunne goedkeuring hadden gehecht aan het kohier voor het 2de kwartaal van het schoolgeld, en aan dat van den hoofdelijken omslag. Ten slotte deelt de voorzitter mede. dat nu de 3de beambte ter secretarie zijn ontslag aan B. en W. met ingang van 1 September beeft gevraagd, ook de 2de beambten Bodisco dit wenscht te doen, doch daar de laatste 23 jaar aan de ge meente is werkzaam geweest, stelt de voorzitter voor hem een pensioen te ver- leenen. De heer Ter Hoffsteede wenscht dit voorstel als een beginsel-quaestie niet in eene openbare vergadering te bespre ken. zoodat de Raad in gesloten zitting overgaat. leger onmiddellijk dient te worden gere patrieerd als men niet wil dat het ge heel omkomt. De troepen zullen nu onmiddellijk naar de Vereenigde Staten worden te ruggezonden. MADRID. 4 Aug. (Reuter). De con ferentie van Sagasta omtrent den vrede heeft een waarlijk nationaal karakter aangenomen door het besluit des minis ters om alle partijleiders te raadplegen. Do regeering heeft nog geen enkele be slissing genomen; als de meening der staatsheden ten gunst-/», van voortzetting van den strijd mocht uitvallen dan zou de regeering aan de Kroon de vrijheid geven om andere raadslieden te kiezen. Robledo heeft zich verklaard voor de voortzetting van den oorlog. Do andere partijleiders nemen een gereserveerde houding aan. De zaak-Dreyfus. PARIJS. 5 Aug. (Reuter). Graaf Christiaan Esterhazy, door de Siècle ge ïnterviewd, verklaarde dat hijzelf de schrijver is geweest van de geschriften, welke zouden zijn uitgegaan van de „ge sluierde dame". Hij had zich daartoe geleend op aandringen van commandant Esterhazy, die aan generaal De Pellieux den oorsprong van 't geheime stuk wilde duidelijk maken. Graaf Christiaan voegde hier aan toe dat hij van deze feiten mededeeling heeft gedaan aan den rechter van instructie Bertulus. De timmerliedenbcweging te Ain sterdam. De vereeniging van ëigcn-lotRvers „Amstels Bouwvereenigiiig" heelt in eene Donderdagavond gehouden ver gadering met algemeène stemmen be sloten, aan «e ëischeu der timmerlie den niet toe te geven en het oude loon te handhaven met verzekering tegen ongelukken. Als zeker werd Donderdagavond medevedoeld, dat het corps genietroe pen te Utrecht gereed wordt gehou den. om elk oogenblik naar Amster dam te kunnen vertrekken, ten oinde het timmerwerk voor de stads versie ring over te nemen, zoo dit noodig mocht blijken. Heden had niets bijzonders plaats. Bloemendaal. G e me en ier a a d. Zitting van Donderdag 4 Aug., des avonds te half acht. Voorzitter de heer J. W. A. Immink, Burgemeester. Afwezig de heeren Ter Hoffsteede, Van Hooff, Kramer, Rouwens en Elde- ring. (De heer Ter Hoffsteede kwam la ter ter vergadering.). Nadat de notulen der vorige vergade ring waren voorgelezen en goedgekeurd, ging men tot punt I van de agenda over betreffende aanbieding gemeenterekening van 1897. Deze rekening sluit met een voordeelig saldo van f 4926.02. De voorzitter stelt voor eene commis sie van 3 leden te benoemen, die deze rekening kan nagaan en hiervan verslag uitbrengen. Na eenige discussie wordt besloten, dat de rekening Donderdag 11 Aug. des morgens ten 10 uur zal worden nagezien door eene commissie bestaande uit de heeren Ter Hoffsteede, F. Grippeling en W. F. van Hooff. De heer Bijvoet zal. indien de heer Van Hooff geen deel van1 de commissie wenscKt uit te maken, diens plaats innemen. Punt 2. Voordracht zetters. Do voorzitter stelt voor als voordracht op te maken de aftredende heeren als- mode de heeren A. v. d. Hulst en C. Roozen Az. Hierna werd dit punt in stemming gebracht, doch daar de stem men staakten zal in de volgende vergade ring eene beslissing moeten worden geno men. Punt 3. Adres Mr. A. H. van Nierop en anderen] om concessie tot het leveren van gas uit gecarbureerde lucht aan de gemeente Bloemendaal voor den tijd van 30 jaar. De voorzitter stelt voor eene commis sie te benoemen, om na te gaan of het gas werkelijk goed is. Deze commissie kan zich dan naar Breukelen begeven en zich daar overtuigen van de werking van het gas, de lichtsterkte en het gebruik. De noodige inlichtingen zal de heer Van Nierop verstrekken. Tevens stelt de burgemeester voor den heer Roog, gemeente-architect, in die commissie te benoemen en verder de hee ren Jhr. A. E. Barnaart en A. Roozen, welke laats ten de benoeming aannemen, zoodat in dien geest wordt besloten. Hierna deelt de voorzitter mede, dat. Ged. Staten het besluit tot aangaan eener geldleening niet hebben goedgekeurd in hoofdzaak om de regeling der aflossing, en dus een nieuw besluit noodig is en stelt voor eene nieuwe leening aa.n te gaan van f 18000, a minstens 34 pet. en de aflossing als volgt to doen plaats hebbenvan 1899—1902 minstens jaar lijks f 1500, van 1902 tot 1904 f 1000, van 1904 tot 1908 f 750 en daarna f 500 tot de leening geheel is afgelost. De heer Bijvoet wenscht hieraan toe te voegen, dat de rentebetalingen plaats zullen hebben 1 October en 1 April Zonder stemming wordt dit voorstel goedgekeurd. Ingekomen was een brief van den Dir. Zandvoort Aangekomen badgasten. Mevr. Rosenmulder, Haarlem, hotel Belvédère. W. \Tnke, Rouer-lapi, idem. E. L. Simon, Loiidea, hotel O rage. j I. J. Ruehussen, Amsterdam, idem. j J. \V. Frowcitti, Arnhem, 4 pers., idem R. vom Ratli. Weisseburg, 3 pers., idem. Schilde, Hilversum, 2 pers., hotel Driehuizen. J. C. Swaagman, Groningen, 4 pers. idem. Dr. SehröJer, Arnhem 8 pers. idem. B. C. v. Tubergen. Hilversum, dein. Mr. M. J. Claasen, Amsterdam, idem. J. J. Claasen. Amsterdam, idem. Mej. ötacbeihausen, Amsterdam, idem. Dr. P. G. Harmsen, Hilversum, idem. Mej. A. Heybroek, Baarn, idem. A. Roland Holst, Hilversum, 4 pers.. Groot Badhuis. Mej. J. Ryksclvroeff, Amsterdam, Noordbuurt. Mej. A. Feldhüseu, Amsterdam, i lem. Dr. Turnowsky, Weenen, 4 pers., hotel Kurzaal. Rood, Hilversum, 3 pers, idem. Kuiper, Leeuwarden, 3 pers., idem. Vau Weede, Amsterdam, i pers., idem. Buck hardt. Basel, 5 pers. idem. E. Citroeu, Amsterdam, 2 pers. villa „Golf en Duin." J. Flittner, Bonn, 2 pers., idem. Mevr. W. vau Drnten, Rotterdam, villa Buitenrust. Mej. Luc'ntmau, Utrecht, villa Vredeiust. Musbacti, Amsterdam, 3 pers. id. T toj 'ft Aióy',: Dit cïe ..Staatócouran* Koninklijke Besluiten Kon. besluiten. Benoemd tot ontvanger van het recht van successie no. 3 te Am sterdam, M. van den Bergh, thans in specteur der registratie en domeinen van de 1ste klasse in de 3de divisie te Am sterdam. Benoemd tot reserve-tweede-liutenant bij het wapen der infanterie, en wel bij het reg. grenadiers en jagers, de vaan drig F. A. W. C. H. Beijerinck, van genoemd koips. Benoemd bij het personeel van den ge neeskundigen dienst dei* landmacht, tot dir.-officier van gez. der 1ste klasse, de id. 2de klasse H .F. A. Giesberstot dir. officier van gez. der 2de klasse, de id. 3de klasse dr. F. Daniels; tot dir.-offi cier van gez. der 3 de klasse, de officier van gez. der 1ste klasse dr. A. Kuipers allen van gemeld personeel. Benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. school te Alkmaar. N. Meijer, thans tijdelijk leeraar aan clie schoolvoor het tijdvak van 1 September 189S tot- en met 1 Januari 1899, benoemd tot leeraar aan de Rijkst H. B. school te Alkmaar. J. F. Quant, ingenieur der tweede klasse in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, en tijdelijk leeraar aan de ge noemde school. F. Jansen, onder-directeur der Aca demie van Beeldende Kunsten te 's Gra- venliage, belast niet het geven van on derwijs aan H. M. de Koningin, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- N assau. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal a.s. Zaterdag, en die van den minis ter van justitie a. s. Woensdag niet plaats hebben. Haarlemmermeer. Door de chefs der Rybs- en Ge meentepolitie alhier, is eene goede vangst gedaan. Een jeugdige Belg L v. ei. Berge, stond gesignaleerd in 't politieblad, wegcDs diefstal met ge weldpleging waarvoor liy veroordeeld was. Spoedig vernamen onze wakkere politiemannen dat by den landbouwer A. Zylmans alhier* eeu troepje Belgen werkzaam waren. Hem daar op te spuien en gevangen te nemen gelukte hun. Geboeid werd hy naar Haarlem gebracht, om verder ter beschikking der jusiitie te Middelburg gesteld te worden om daar zyn straf te onder gaan. Nog nauwelijks 16 jaar, heeft hy reeds een jaar gevangonisstraf achter den rug. rEi.EG*$AfttmEit, LONDEN, 5 Aug. (Reuter). Aan de Times wordt van gisteren uit New-York De generaals van liet leger bij Santi ago hebben de verantwoordelijkheid op rich genomen om den toestand der troe pen bekend te maken. In een adres aan Shafter verklaren de generaals dat het Brandstichting Maandag jl. werd de gemeente Ros- sum vereerd met het bezoek van een landlooper. die rich zeer brutaal aanstel de, als hem niet werd gegeven, wat hij vroeg. Aan verschillende woningen vroeg hij middageten, hoewel het uur van mid dagmalen nog niet was aangebroken. Bood men hem een boterham, clan wei-1 gerde hij die en vroeg nog dreigender om middageten. O.m. viel zulks voor bij mej. de wed. D., waar bij, toen hij niet kreeg wat hij eischte, den zoon des huizes allerlei ver- wenschingen naar het hoofd slingerde, em weggaande het dreigement van brand liet liooren- Ten einde zich evenwel in rijn slacht offer niet te vergissen, noteerde hij den naam van de bewoners der boerderij. Des avonds te ruim half negen uur zou de dienstbode volgens gewoonte deuren l en hekken nazien en sluiten, toen ze op eens tot- haar grooten schrik achter op het erf een man vlak voor haa.r zag, die haar toevoegde„maak dat ge weg komt anders steek ik je aan het mes." waarop zij de vlucht nam en in huis haar wedervaren meedeelde. Oogenblikkelïjk werd de meeste pu bliciteit aan de zaak gegeven, zoodat bin nen enkele oogenblikken de burgemees ter. benovens vele inwoners rich op het erf bevonden. De rijksveldwachter J. Haaitsma, toevallig in de buurt, was mede de eerste, die ter hulpe snelde en ontdekte spoedig dat het hooi op den zolder in brand was gestoken. Oogen- blikkelijk werd de brand gebluscht. die ware hij enkele oogenblikken later ont dekt, niet meer was te stuiten geweest, en de gelicele boerderij zou hebben ver nield. Door de aanwezigen werd ijverig ge zocht naar den dader, die ware hij ont dekt geworden, er misschien niet levend was afgekomen, zoo verbitterd waren de gemoederen. Het zoeken had geen resultaat, even min de reis naar Dreumel denzelfden nacht door den rijksveldwachter gedaan, daar men iemand eenigszins overeenko mende met den verdachte, dien weg had rien gaan. De verdachte dader is een flink per soon, ongeveer 40 jaren en ventende met insecteaipoeder. LAATSTE BERICHTEN. Ernstig ongeluk. Toen Donderdagavond omstreeks no- gen uur de koetsier van den heer Com missaris der Koningin, Mr. G. van Tien- hoven, in de sta! van de Ridderstraat kwam, vond hij daar den jeugdigen stal knecht Verweij dood achter een van de paarden liggen. Van een der buren ver nemen wij, dat de ongelukkige zulke ern stige verwondingen aan 't hoofd en ver- der over hot geheele lichaam had, dat men aanvankelijk dacht aan moord. Bij nader onderzoek heeft men echter dat 1 denkbeeld laten varen. Verweij moest el- ken avond de aap van Mr. Van Tienho- ven uit den tuin naar den zolder boven den stal brengen en men vermoedt, dat I hij daarbij van de ladder gevallen eu j op een van de paarden terechtgekomen is en dat het dier in angst hem toen af geworpen en dood getrapt heeft. .Andere kwetsuren doen ook aan beten denken, die dan van de aap afkomstig zouden I moeten rijn. De overledene stond bekend als een zeer oppassend jongmensch. Vechtpartij. Omstreeks drie uur hedennacht heeft in deu Hout een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een stoker van de Arn- sterdamsche waterleidibg E. van der Putten, wonende te Heemstede, paf daarbij deu zeventienjarigéto G. Voortuig, wonende in de Rozenstraat te Haarlem, een vry ernstigen mes steek in den hals. De dader is gearresteerd, de ver wonde aan 't politienureau verbonden door den heer van Maas, die de wond vry ernstig noemde. By liet overstekeu uit de "Wjjdo Appelaarsteeg door de Lange Be- gijiios'traat werd heden de weduwe Visser overreden door eeo wagen van een öpaarndammer visscher, waarbij haar been door een van de wielen vry ernstig werd bezeerd. Aan de firma's Droste Co., Ra- I makers Co., en aan de heeren C. F. Henning firma A. Prinsen, c-n F. H. ömit zijn diploma's uitgereikt, waarbij aan hen het recht wordt, toe gekend om het wapen van H. M. de Koningin-Weduwe te voeren. Aanstaanden Vrijdag of Zaterdag z,ai het nieuwe bureau van politie iu de Smedestraat in gebruik worden genomen. Naar wij vernemen is de Burve- j meester voornemens, daaraan eene feestelijkheid te verbinden voor de politie ambtenaren en beambten. By de opening zullen verschillende uit- noodigingeu worden rondgezonden. Anti-kermisbijeenkomsten. De Anti-kermisbyeenkomsten wor den ook zeer druk bezocht. Donderdag-avond was om achtuur geen plaatsje meer te krijgen in Weten en Werken, waar brodder Hoeken dijk vau Meer en Boscii, lichtbeelden vertoonde. Ook bij de theemeetirigin „Felix Fa- vore" was de opkomst groot. Alhier is overleden Joh. Christiaan Wilhelm Öchindeler, geb. 6 October 1812 gerechtigde tot het dragen van het metalen kruis. Koloniën, In de J.-B. leest men De dingeerend officier van gezond heid 2ie klasse dr. J. M. E. Kunert heeft te Padang do van Atjeh go- evacueerde militairen geobserveerd in de eerste elf maanden 1895, dus vóór den afval van Toekoe Oemar, eu in 1897 na de invoering vau het nieuwe stelsel. Welnu, in die eerste elf maan den van 1891 werden, ailes bijeenge komen, 452S lijders geëvacueerd tegen in IS90 slechts 3037in laatst genoemd tijdvak bleken de malaria en hare gevolgziekteu tc zyn toegenomen met 980, terwyl berri-berri en aanver wante plagen met 2875 gevallen wa ren afgenomen. Uit deze waarnemingen komt de heer Kunert tot de verblijdende con clusie dat de tegenwoordige manier vau oorlogvoeren in Atjeh gezonder is ea het leger veel mind- r uitput dan do vorige, toeu de infectiegelegenheid voor beri-berri zooveel grooter was, doordat de troepen opgesloten zaten in de oude bentings, terwijl nn het weerstandsvermogen vercoogd is door marcheeren, vechten, opbeuring en bevrediging. Hygiea en de tactiek gaan dus nu hand aan hand in één zelfde richting. De Pedir-expeditie. Omtrent de operatiën in hetPedir- sche meldt de Java CL het volgende: Den 27sten, 28sten en 29gten Juni werden de raoekims Gloempaug Pa jong en Oenoe doorkruist eu geheel vijandig en overal door den vijand bezet bevonden. Ook in Gloempang

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3