vrouw en eeri kind werden zwaar gewond. Op den Ryn werd een vlot nit elkaar geslagenof er ODgelukken by plaats vonden wee; inen niet. Te Pohl zyn honderden menschen van hun havo en goed beroofd. De Keulscho brandweer verleent zooveel mogelijk by het reddingswerk bijstand. Mansfeld en Arnoldshöhe gelijken op puinhoopen. Het hoofd gebouw van de groote Bayenthaler Machinefabriek is geheel verwoest. Tan een begrafenisstoet, die onder weg door den storm werd verrast, werden vele deelnemers ernstig ver wond. Het dak van het schoolgebouw te Bayeuthal werd opgenomen door den wind en 80 meter ver tegen een huis stuk geslagen. De Ryn was een tijd lang met stukken hout overdekt. Een wandelaar werd door den wind in de rivier ge worpen. Te Passcath dreigt de kerk in te storten. Te Herraülheim is aan het station groote schade toegebracht. In alle door den orkaan getroffen plaatsen heerscbt groote nood en reeds hebben de autoriteiten zich tot de publieke liefdadigheid om steun ge wend. E011 spoorwegongeluk. By Gmünden in Boheme is de post trein uit Weenen op don sneltrein uit Egir gereden. De sneltrein had een ongeval aan de machine en stond stil toen de posttrein kwam aanrijden. In volle vaart liep deze achter in den stilstaanden trein. Zeven personen werden gedood en 25 gewond. De schade van het materieel is aanzieu- lyk. Het schijnt dat de machinist van den posttrein de volle verant woordelijkheid van dit ongeluk moet ■dragen. De trein reed met grooter snelheid dan stond voorgeschrevenen de machinist had geen acht gegeven op de onveilige seinen. Vervolg Stadsnieuws Maatschappelijk Belang. Vervolg.) De heer J. Büfer Jr. had tot on derwerp gekozen Art. 152 der grond wet en Art. 5 der Add. artt. van de grondwet. Art. 152 luidt als volgt Waar in het algemeen belang eigen dom door het openbaar gezag moet worden vernietigd of, hetzij voortdu rend, hetzij tijdelijk, moet worden onbruikbaar gemaakt, geschiedt dit tegen schadeloosstelling," tenzjj de wet het tegendeel bepaalt. Art. 5 luidt: Het eerste lid van Art. 152 der grondwet blijft buiten toepassing tot dat de wettelijke regeling omtrent de gevallen waarin geene schadeloosstel ling in geval van vernietiging of voort durende of tijdelijke onbruikbaarma- king van eigendom verleend wordt, zal zyn in werking getreden. Spreker begon zyne redevoering met de mededeeling dat deze artike len in nauw verband staan met een vraagstuk, dat meer en meer op den voorgrond treedt. De toestand der vleeschkeuring laat veel te wenscben over. In bet belang van handel en nijverheid is het gewecscht dat Ne derland spoedig eene rijkskeuring heeft. De heer v. d. Sluys, hoofdkeur meester van het abattoir te Amster dam, is een beslist voorstander van Rijkskeuring. Door het stichten van abattoirs kan niet worden verkregen wat door Rijkskeuring kan worden Wanneer de abattoirs meer en meer opgang maken, dan krijgen wy weder een toestand evenals in de middel eeuwen. Het is een onbetwistbare waarheid, dat de Rijkskeur alleen er voor zorgen kan, dat men gezond vleesch krijge. Rijkskeur is dus ge- wenscht, is goed, is gebiedend nood zakelijk, doch eerst moet Art. 5 in werking treden. Reeds 11 jaar gele den is bij de Regeering voor de tot standkoming dier regeling aangedron gen. Zoolang deze niet in werking getreden is, lijden de kleine kooplieden te veel schade door de vernietiging van vleesch. Spr. kwam dan ook tot de volgende conclusie: Het 6e congres van den Ned. Bond „Maatschappelijk Belang" Overwegende dat het optreden der Gemeentebesturen by de keuring van levensmiddelen, meer speciaal die van vlsesch, een wettelijke regeling der daardoor ontstane schade noodzakelijk maakt Overwegende dat het recht op ver goeding, indien het openbaar gezag optreedt, is erkend door art. 152 der Grondwet, doch het additioneele art. T dit beginsel buiten toepassing stelt, totdat de wettelijke regeling omtrent de gevallen waarin geene schade loosstelling verleend zal worden, in werking zal zyn getreden Overwegende dat de tot standko ming dier regeling, zal zij in wer king kunnen treden, ook voor han del en nijverheid van 't hoogste be lang kan worden geacht; Overwegende wijders dat eene goede vleeschkeur nóch door het stichten van abattoirs, nóch door gemeente verordeningen op dat stuk kau wor den verkregen, doch dat eene afdoende regeling slechts gevonden wordt in eene Rijkskeur van vee en vleesch- waren Spreekt den wensch uit, dat het Bestuur van den Bond zich tot de Hooge Regeering wende, ter verkrij ging van de wet, bedoeld bij het ad ditioneele art. V der Grondwet, en verder van eene wet regelende de keuring van vee en vleesch in Neder land. De heer van Zanten, president van den Slagershond, knoopte hier nog eene toelichting aan vast. Hy was bet met den inleider eens, doch zeide dat de Regeering nooit algehoele schadevergoeding zou geven, zoodat hy het wenschelyk achtte dat de land bouwers bun vee zouden verzekeren. De conclusie van den inleider werd hierna met algemeene stemmen aan genomen. Hierna kwam de heer Mr. B. L. Ph. van Lier te Utrecht aan het woord. Tot onderwerp had hy geko zen „Is de invoering eener wet tot bestrijding der oneerlijke concurrentie noodig Spreker noemde die vraag er een die aan de orde van den dag is. Concurrentie zal er natuurlijk moeten blyven, doch men moet zyn eoncurren- ton in de oogen durven zien. Kan men dat niet doen dan is 't oneerlijke con currentie. Deze concurrentie doet zich in allerlei vormen voor, zooals clien- teele lokken door schijnbaar voordoe- lige aanbiedingen, zelfs percenten of een aandeel in de wmst geven, noemde spreker oneerlijke concurrentie. Art. 1401 waakt tegen zulke onwettige handelingen, doch niet voldoende. Spreker zet dit breedvoerig uiteen. In vele gevallen hangt de eerlyke koopman af van de opvatting van den chter. Hiervoor is meerdere zeker heid noodig dan het bewuste artikel bevat. Al zou men art. 1401 nog zoo ruim toepassen, toch voorziet het in dat, waar de eerlyke koopman recht op heeft. Spreker zou dan ook wenscben, dat de oneerlijko concurrent niet alleen worde gestralt, doch den koopman schadeloos moet stellen en dat tevens een verbod wordt gesteld om zyne onrechte handelingen te blijven uit oefenen. Eindelijk zou hij willen dat in het vonnis een bepaalde som ge noemd wordt die de oneerlijke con current den eerlijken koopmau zou moeten betalen voor de geleden schade. Volgens genoemd artikel moet de koopman post voor post de geleden schade aanduiden en dit is in vele gevallen onmogelijk. Uit verschillen de voorbeelden volgt hoe weinig on eerlijke concurrentie nog kauworden Hierdoor komt spreker tot de vol gende conclusie: Ofschoon het meer en meer ruim toepassea en uitleggen van art. R01 B. W. door den rechter alle lof ver dient, voorziet dat artikel in vele ge vallen niet en is eene wet tot bestrij ding der oneerlijke coucurrentie ge- wenscht. "Wettelijke regeling in den geest van de Duitsche wetgeving is aan te bevelen. Hierna trad de heer W. D. J. van Meeteren Brouwer op, omdat de beer H. Smeenge verhinderd was. Hij sprak over de vrouwentenioonstelling te 's Gravenhage en in 't bijzonder o er de afdeeling aldaar met den naam „hongerloon" bestempeld. Toen by naar do oorzaak van het geringe loon vroeg, was hem door den een mede gedeeld, dat het aan de winkeliers lag, door een ander, dat het de schuld van het publiek was. In ieder geval was de vronw er de dupe van, waarom hij liet volgende voorstelde: Het 6e Congres v/d. Ned. Bond Maatscb. Belang noodigt de Algem. Vergadering v/d. Bond uit om eene commissie van 5 leden te benoemen, die in den loop van het jaar 1898 een uitvoerig rapport zal indienen omtrent de vragen: le. Wat is de oorzaak van de lage loouen voor naaiwerk enz. zooals dit gemeld staat op bladz. 95 van den catalogus van rle Nat. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid? 2e. Ligt de schuld daarvan by den fabrikant of den winkelier die de groote winsten verlangt, of by het publiek dat weinig geld wenscht te betalen voor dat naaiwerk Is in elk geval de vrouw niet het slachtoffer van dezen misstand en hoe kan daarin verbetering gebracht worden Na eenig debat werd aldns beslo ten. Te 4 uur werd bet congres met eenige plichtplegingen gesloten. Heden morgen 10 uur kwamen de leden van bovengenoemden bond in het Brongebouw alhier bijeen teneinde de elfde algemeen© vergadering te houden. De Voorzitter, de heer J. Nienhuis, hield eene openingsrede, waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Te vens wees spreker er nogmaals op, dat 't heden juist 10 jaar geleden was, dat de eerste vergadering te Utrecht gehouden werd. Die dag was er een die ons verwach tingen deden koesteren van. grootsche betrekkingen. In de eerste jaren traden soms 400 a 500 leden op een avond toe. Doch in de laatste jaren is dit niet meer zoo, de vergaderingen verschillen in quanti- teit, doch de qualiteit mag goed ge noemd worden. Na nog een opwekkingswoord om den invloed van den bond te vergrooten, ver klaarde de voorzitter de vergadering ge- Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek tot het komen bijwonen van bet 3de congres van Belgische neringdoenden op 14 en 15 Aug. te Leuven te houden. Medegedeeld werd dat Almeloo tot lid van den bond was toegetreden. De Haarlemscke Handelsvereeniging en die te Gouda hadden ontslag geno men. Verder waren in het afgeloopen jaar 13 nieuwe leden toegetreden. De vereeniging van de Noorder- en Zuiderbroeders is nog niet tot stand go- komen. Dit is te wijten aan de verkie zingen in België, die te veel tijd in be slag hebben genomen. De commissie, die deze zaak behar tigt, werd diligent verklaard; en zal eerstdaa gs met de Belgen te Antwerpen eene conferentie houden. Hierna, kwam punt 3 aan de orde, be treffende de benoeming van 3 leden in het Hoofdbestuur, tengevolge van de periodieke aftreding van de hoerenJ. Nienhuis, Delft; W. D. J. v. Meeteren rtrouwer, Den Haag en J. Leupen te Haarlem. De aftredenden werden allen met 41 stemmen herkozen. Zij namen de benoe ming aan. (Applaus.) Uit het verslag van den toestand der werkzaamheden van den Bond over 1897/98 bleek, dat tusschen den bond en de afdeeling Haarlem een zekere span ning bestaat, die de secretaris uiteenzet te en breedvoerig toelichtte. Daar Haar lem bierdoor zich terug getrokken beeft, was er eerst sprak© geweest dit congres alhier niet te doen houden, doch daar liet eenmaal besloten was, deed men dit toch. Evenwel werd voor de receptie door Haarlem aangeboden, bedankt, opdat de voorzitter dier vereeniging niet zou kun nen zeggen, dat het peperduur was ge weest en hij er niets aan gehad had. Ook werd bij de vergadering aange drongen om de wet op de coöperatie te doen wijzigen. 31 Kamers van Koop handel betuigden hiermede hunne in stemming. Hierna ging men over tot punt 5 der agenda, betreffende bepaling dei- plaats, alwaar het 7e Congres en de 12. Algemeen© vergadering zullen wor den gehouden. Bepaald werd, dat dit congres te Deventer zal gehouden wor den, daar de afgevaardigde dezer afdee ling het verzocht. Thans zijn bij den bond aangesloten 9 af deelingen, 11 correspondenten en 15 afzonderlijke leden. De rekening en verantwoording van den Penningmeester over 1897/98, na gezien door eene daartoe benoemde commissie, sloot met een batig saldo van f 93,14^. Vervolgens kwam de heer S. van dei- Heiden te Delft aan bet woord. Op verzoek van het hoofdbestuur? had deze spreker zijn onderwerp „Onder linge Informatiebureaus" gisteren op 't Congres te behandelen, uitgesteld tot de algemeene vergadering. Spreker betoogde, dat de band tus- schen verschillende informatiebureaus geheel ontbreekt. Wel is daartoe eens eene poging gedaan, doch deze poging is zonder resultaat gebleven. Hierin moet verandering worden ge bracht. Spreker stelde dan ook de volgende motie voor ,De jiond M. B. overwegende de behoefte, die bestaat aan meerdere sa- meaiwerjring der onderlinge I. B. be sluit, dadelijk over te gaan tot bet tref fen van maatregelen, die het gemeen schapsleven der Bureaus kunnen ver sterken." De voorzitter oordeelde nauwere aan eensluiting der verschillende informatie bureaus ook broodnoodig en stelde voor de motie aan te nemen. Na nog eenig debat werd de motie met algemeene stommen aangenomen. Spreker gaf hierna nog eene nader© toelichting. De heer van der Heiden sprak van de beide vereenigingen, die zich in het afgeloopen jaar van den bond hadden afgetrokken. Hij wenschte dan ook alle vereenigingen, die willen medewerken te erkennen, en geen vijandschap, doch vriendschap tusschen de verschillende informatiebureaus te doen tot stand brengen. Hij stelde daarom de volgende motie voor „Hot I. B. der afdeeling Delio over tuigd van de wenschelijldieid dei- aan eensluiting van de verschillende O. I. B. geeft üi overweging ook met niet bij den Bond aangesloten vereenigingen, doch die betzelfde doel beoogen, overeen komsten te treffen." De voorzitter gaf in overweging den J weg te betreden door Spr. aangewezen. Ook bij was van meening elkander te steunen en te helpen al gold het ook vereenigingen niet aan den Bond aan- - gesloten, zij kunnen dan voeling hou-; den met het hoofdbestuur. De heer van Meeteren Brouwer was hier bepaald tegen. Laat alle informatie bureaus vrij handelen. Hij wenschte u da.t het hoofdbestuur zich niet zou occu- peeren met vereenigingen niet aan den bond aangesloten. Wel zou hij in overweging willen ge- ven, dat alle informatiebureaus een ver eeniging vormen, en dat die vereerd- j ging lid van den bond wordt. adat hierover nog verschillende dis-1 cussiën gehouden zijn, wordt voorgesteld de bij den bond aangesloten vereenigin gen en informatie-bureaus op zeker tijd stip op te roepen, ten einde maatregelen te nemen een nauw verband met de niet aangesloten vereenigingen te tref fen. De heer van Meeteren Brouwer blijft van uit zijn standpunt er bepaald tegen. Ten slotte wordt besloten, dat Delft den bond zal vertegenwoordigen in een vergadering van aangesloten informatie bureaus, waarin zij de gedragslijn zal uitspreken door de verschillende infor matie-bureaus te volgen. Hierna werd over de voorstellen in het congres behandeld, gestemd. De con- clusiën van Dr. Bos „Handelsonderwijs", van Joh. Rüfer „Art. 152 der Grondwet' en die van Mr. van Lier, „Is de invoe ring eener wet tot bestrijding der on eerlijke concurrentie noodig" Werden zonder stemming aangenomen. De con clusie van den heer W. D. J. van Mee>- teren Brouwer, „Vrouwententoonstel ling" werd met 27 tegen 6 stemmen aan genomen, en aan het bestuur overgela ten maatregelen te nemen, terwijl het door den heer Mr. Binnerts ingeleide onderwerp het volgende jaar aan de orde komt. Tevens werd aan de vergadering machtiging gegeven, zich bij de inhuldi ging van H. M; te doen vertegenwoordi gen en mededeeling gedaan dat de fail liete Arnkemsche handelsvereeniging op nieuw zal worden opgericht. Na eenige plichtplegingen werd de vergadering omstreeks half twee geslo ten. Hedenmiddag ongeveer kwart over twee was een ongeveer 8jarige knaap bezig in den Kinderhuissingel bij de Haarl. Katoenmaatschappij naar stekel tjes te visschen, toen het in het water viel juist op het oogenblik dat een schuit bemand door D. Doornenkamp in den Singel voorbijvoer. Doornenkamp sprong haastig aan wal en vervolgens te wa ter, daar de knaap reeds zinkende was. Deze greep zijn redder krampachtig om den hals zoodat het hem onmogelijk was aan wal te komen en zelf spoedig in levensgevaar verkeerde. Gelukkig dat men het ongeluk van den wal gezien had en met een vaar boom den drenkeling en zijn redder op bet droge wist te brengen. Laatstge noemde was echter bewusteloos. Nadat men de levensgeesten bij bem had kun nen opwekken werd hij ter verdere ver pleging in de fabriek der Katoenmaat schappij opgenomen. Doomenkamp, woonachtig Brouwer straat 55i heeft reeds vijf maal met goed gevolg personen uit het water ge red. C.B. Posthumus Meyer, Amsterdam, 6 pers. Hoogeweg E 21. W. Huiskamp, Utrecht, hotel „Bel védère." De burgemeester der gemeente Zand- voort heeft bekend gemaakt dat het ykkantoor te Leiden na 29 Augustus 1898 zal zyn geopend eiken Vrydag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tusschen 4 en 25 September zal het ykkantoor gesloten zyn. In het Haarlem's kinderhuisje op den Hoogeweg alhier, is de derde ploeg kinderen aangekomen. De 2« ploeg" bestond uit 40 kinderen. Reimann—Stokvis, Meinesz—baronn. Rhenen. I. ter Zwolle. Overleden: 4 Dikkers—K 7. Wed. 90 j. Am?' A 68 j. Deinse- van BxF iraGEZOMBEW Voor den inhoud dezer rubrie1J de redactie zich niet aansprtf- Van ingezonden stukkenv of niet geplaatstwordy niet aan den inzend qegevcf Een der hier ter stede verschijnende bladen meldt, dat bij bet in aanbouw zijnde gesticht voor It.-K. Ziekenverple ging aan de Kamperlaan een metselaar' van den steiger is gevallen en zich e bezeei-d heeft. Dit is onjuist; wel is bij het opl van steenen een metselsteen re op de uand van een opperman. I gevolg dat een zijner pinken Geachte He* Ouder dank" my zoo vleie blad van lie,- alsnog te/ by de v' bijzondo heer firm de'--- V s SCA88T05ÖGER' Zitting van Woe 10 Aug. I Maria van Son va' en Duin had met een 1 beladen met aardbeii waren opgestapeld.- been bon zien. JAf weerde. dat zij v heen kijken, lie, I f0.50 legen zie' Daarua stom,"; dendag, J. v. \Sj$> die zich na 1 B van F. v. d. weg bevonde den werden dag hechter, J. v. Ar vond zich; dronkensc! Beklaagt; malen v» en werK- - op gev\ niet r ken ejfl bekei jaar word than" van U 14 - A' „g| wer l Set' I v K' dère] A F Mi pers. Ba villa Gei

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3