óf geen bezwaar tegen het houden van den lichtstoet op Yrjjdag- of Zaterdagavond. Zyne woorden moch ten zelfs als eene officieuse toestem ming daartoe worden opgevat, mits de weg wat werd bekort. Eene offi cieels aauvrage zal echter nog moeten geschieden. De vergadering besloot alles in het werk te stellen om den lichtstoet op 10 September te doen plaats vinden. Het uitvoerend comité zal zyne werk zaamheid hervatten en de buurtcom- missies zullen maatregelen nemen om het uitvoerend comité zeer spoedig op de hoogte to stelleu van het be drag der som, welke de ingezetenen voor den lichtstoet beschikbaar zullen stellen. Immers eerst als dit bedrag bekend zal zyn, zullen contracten met leveranciers kunnen worden af gesloten. Officieel© medailles. Den 16en Aug. a.s. zyn aan 's Rijks munt gereed de officieele medailles, gemaakt op last der Regeering, en bestemd om als blijvend aaudenken te dienen van het aanvaarden der re geering door H. M. Koningin Wil- helmina. Om ieder in de gelegenheid te stellen, eene medaille te bezitten, zijn deze geslagen in chrysokal (goad- brons) zilver en goud. De medaille stelt voor aan de eene z\jde het met den len prijs bekroonde ontwerp der buste van H.M. de Ko ningin. Aan de keerzijde: De Oranje tak, waarnaast de woorden Ingehul digd te Amsterdam den 6n Septem ber 1898. Onbeheerd. Eenigen tyd geleden kwam te Edam, uit de Zuiderzee, een pleiziervaartuig binnenvallende opvarenden ver trokken naar Amsterdam, en lieten het jacht onbeheerd achter. Zelfs de zeilen werden niet opgeborgen, die in weer en wind bleven liggen. Sedert is niets meer van de be manning bespeurd. Door de zorg der politie is het vaartuig thans op eene veilige plaats gebracht en de inven taris geborgen. Een moordaanslag. Dinsdagmiddag, circa 3 uur, keerde zekere D. Oeen 60-jarige man uit Hobrede, gemeente Oosthuizen (N.- Hpll.), die het bedrijf van slachter uitoefent, terug van de markt te Purmerend. Wat hem meer overkwam, was ook du weer het geval, hjj ver keerde onder den invloed van sterken drank. De vrouw van den broodbakker M., geboren B., teen ruim 30-jarige vrouw) had hein al eens liet verkeerde zijner onmatigheid onder het oog gebracht, eD wellicht was O. hierover gebelgd. Hy trad het huis van M. binnen, en toen diens vrouw voorkwam, trok hjj een mes, en stoott6 het haar in het lichaam. Daarna wandelde bij naar Oosthuizeu, begaf zich lot den ge meente-veldwachter H. Bakker, en neide tot dezen beambte„hier heb je een moordenaar." Natuurlijk is hjj in arrest genomen, en uaar de gevan genis te Haarlem overgebracht. Op dit oogenbük is de toestand van vrouw M. gunstiger. De timmerliederibeweging te Amsterdam. Ook metselaars en opperlieden heb ben in eene Dinsdagavond gehouden vergadering besloten de stakende timmerlieden moreel en financieel te steunen. In die vergadering werd, onder andereu, bot woord gevoerd door den heer Gerhard, die deel heeft uitgemaakt van de bemiddeliugscom- missie. Hjj voor zich achtte de eischen der timmerlieden billijk en gerecht vaardigd en gaf de schuld der alge- meeno staking aan de patroons, die haar hadden kunnen voorkomen door tijdig bekend te maken, dat zij alle relaties met de eigen-bouwers hadden afgebroken. He lenavond zal eene tweede uietse- laarsvergadering gehouden worden tot schriftelijke stemming over de vraag, of de raetsela-rs het werk zullen staken op karweien, waar timmerlieden aan den arbeid zijn, hoewel de pa- trooüs de eischen der stakers niet hebben ingewilligd. De patroons hebben van hunne zijde een onderzoek ingesteld naar den omvang der staking, en daartoe de stad in wjjken verdeeld. Volgens den uitslag van ditonder- „Waar is bet T' „Het staat tusschen de pijnboomen aan den overkant van dien waterbak." „Waterbak I" „Zoo noemen wij ze in Australië. Ik bedoel liet meer. Binnen een minuut beb ik u naar den overkant geroeid, juffrouw Sellwood. als gij tenminste wilt!" Haar oogen drukten twijfel uit, terwijl Jack baar onwederstaanbaar smeekend aanzag. „Kom dan i" zeide Olivia plotseling. En terwijl zij voortliep keek zij geen enkele maal om, want de gedachte, dat haar moeder haar goedkeurend van achter een der ramen gadesloeg, deed baar 't bloed mqir de wangen stijgen en van top tot teen beven. Zij stak het in het zonlicht badende gras over, zorg dragend zoover mogelijk van haar met gezel verwijderd te blijven. En daar hij een weinig achter bleef kon hij haar den geheelen weg over gadeslaan. Olivia was heel gewoon gekleed. Zij droeg een witte blouse met roode moes jes en een rok van marine blauwe stof, waaronder een paar, kleine, bruine schoenen te voorschijn kwamen, wier hooge hakken Jack in bewondering brachten. Twee roode linten, een breed en een smal, sierden haar strooien hoed en middel, welke beide bijna denzelfden zoek zou bet aantal stakende timmer- lioden niet meer dan K'OO bedragen. Schipbreukelingen. Met het stoomschip Oedé van de Rotterd. Lloyd zyn Woensdag te Rotterdam aangebracht de schipbreu kelingen van het Nederl. stoomschip Smit uit Albiasserdam. Zooals bekend is dit schip in den nacht van 2 op 3 Juni b\j dikken mist op South Black Rock aan de kust van Korea op de reis van Newchwang naar Yokohama gestrand en totaal wrak geworden. Blijkens hun mededeeling waren, be halve de gezagvoerder E. J. Karst, 17 Hollanders en 11 Ghineezeu aan boord. Het schip zonk zoo spoedig, dat de opvarenden nauwelijks tijd had- deu zich op een rots in veiligheid te brengen. Daar vertoefden zij 36 uur zonder eeuige lafenis, waarop 9 man besloten in een der sloepen den omtrek te gaan verkennon en zoo mogelijk hulp te krijgeu. Zij slaagden er wer kelijk in eeuige vischsloepjes te ont dekken die dadelijk bereid waren de schipbreukelingen te verlossen, zij namen hen op en brachten hen naar Nagasaki van waaruit zij, door be middeling van den Franschen consul, de reederjj van het ongeval verwit tigden. Daarop werden zij uaar Batavia vervoerd, waar de Cliiueezen achter bleven doch de overigen metdeöerfé de terugreis naar het vaderland aan namen. Üjnort en Wedstfijde»» Groote-prijs van Amsterdam. De volgende ianden zullen in den Groote-prijs van Zaterdag en Zondag a.s. vertegenwoordigd zijn Nederland Heuri Meyers, Jaap Eden, M. Kingma, Schilling, enz. België: Fischer, Van den Born, Broca, Impens, Trève, DcMetz,Ras- senard, Georgy. ZwitserlandGongoltz. Italië-. Pasini, Tomaselli, Pontecchi, Magli. EngelandChinn, Barden, Howard. FrankrijkDesehamps. Pieite, Lamberjack, Ehrmann, Boulay, Der- nacourt, Mercier, Nieuport, Parmac. 't Was Woensdagochtend 11 uur een drukte van belang aan het Staats spoorwegstation te 's Gravenhage. Een extratrein bracht uit Amsterdam uaar de residentie een 600-tal leden van de Dortmunder Wielrijdersclub, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan hunnerVereeniging een tochtje door ons land maken. Bij het verlaten van de waggons hief een muziekkorps, dat de club met zich voert, het Duitscbe Volks lied aau. Buiten het station werd door 't spelen van den marsch van den Duitschen Wielrijdersboud het sein tot verzamelen gegeven. Een teleur stelling »as 't voor de Duitsehers, dat zij niet met muziek naar het „Hotel Central" mochten marcheeren. in optocht trokken de vreemdelingen, onder wie ook dames, met vlaggetjes enz. naar hun hotel, waar zij dineer den, en ook daar weerklonk weder het Duitsche Volkslied. Woensdagavond keerden zij meteen extratreio uaar Emmerik terug. Cricket. Woensdagmorgen werd de wed strijd tusschen de Hollanders en het Engelsch elftal te Clingendaal voort gezet. De vreemdelingen stonden voor het feit om S7 runs te maken en be schikten nog over alle wickets. Zij maakten deze 87 runs voor het ver lies van 2 wickets, zoodat de Hol landers verloren met 8 wickets. Om dat het nog zoo vroeg was, werd nog een vriendschappelijk spei gespeeld, Holland maakte daarbij 140 voor 10 wickets, Eogeland maakte 140 voor' 7 wickets neer De Hollanders verlo ren dit vriendschappelijk spel dus inet 3 wickets. üoioniën Pedir. Aau een in de „Java Ct." opge nomen „nota", uaar aanleiding van de excursies in de Pedir streek onderno men van 1—8 en van 12—19 Juni jl., samengesteld door den ass.-resident dor Noord- eu Oostkust van Atjeh, is het volgende ontleend Berichten omirent hoofden van de omvang haddenmaar dit eenvoudige toiletje was in Jack's oogen het mooiste, wat hij ooit gezien had. Voordat zij liet meer bereikt hadden was hem nog iets opgevallen. Olivia was grooter dan hij gedacht had; zij was minstens vijf voet zes duim lang. Hij zag, dat zij zeer slank en rijzig en haar houding onberispelijk was, zoodat hij onwillekeurig zijn naar voren gebogen schouders naar achteren bracht en rechter op ging loopen. „Het is de schuld van do achterblok- ken," merkte hij in de boot op. Zijn manier van roeien was in 't minst niet elegant maar hij schoot flink op Olivia zat met haar rug naar het kasteel gekeerd, op 't achterbankje. Zij zag hem vragend aan, wat niet te verwonderen was, want hij had overluid gedacht „Wat bedoelt ge eigenlijk met de achterblokken V' vroeg ze, want haar verwonderde blik bracht een glimlach op zijn gelaat te weeg. „Om u de waarheid te zeggen dacht ik aan mijn ronden rug en dien krijgt men van lieverlede, omdat men altijd in den zadel zit om naar de achterblok ken te rijden. Al het terrein in Biverina, dat wil zeggen dat, hetwelk in cultuur is, is door hooge hagen in blokken van tien mijl verdeeld. En de achterblokken 1 partij van verzet en vean vijandelijk benden. Het behoeft nauwelijk te worden gezegd dat, waar hoofden en bevolking zich uit de voeten hebben gemaakt, er ook geen sprake van kon zijn om gedurende de raarschen eonige betrouwbare berichten omtrent de verblijfplaatsen ran den vijand te verkrijgen. Slechts in de VII raoekims Pedir wist men omtrent T. Paoglima Polim mede te deelen, dat deze ongeveer drie dagen voor de komst onzer troe pen Padang Tidji had verlaten met zijne familieleden en vergezeld door enkele volgelingen, waarouder den Imeum van Paloh. Hij zou toen naar Langga vertrokken zijn, en zich daar niet veilig achtende, verder naar Beureunoen, waar hem het verblijf door T. Bintara Keumangan, op last van het bestuur, werd verboden. Bfi onze komst te Beureunoen deelde T. Bintara Kenmaogan mede, dat T. Panglima Polim naar Gloempang Min- jeu (Aron) was gegaan en volgens berichten, later naar Langga, hetgeen mogelijk is geweest in verband tot het zeggen van' lieden uit do VH moekims dat genoemd hoofd, in liet tijdsverloop tusschen ons eerste en ons laatste bezoek aan dat gebied, Padang Tidji had bezocht. Het opdringen van vijandelijk volk uit Ajen L9boe, Eudjoeug en ooste lijk daarvan gelegen staatjes, werd door T. Bintara Blang RauaWangsa op Poelou Tjitjèm bericht, en by Kemala Nitjali ontving de bevelheb ber een brief van T. di Atjeh, een broeder van T. Bintara Tjoemboek, waarin wordt medegedeeld dat nóch deze, noch T. Sama Lndra, T. Bintara Titeneh en T. di Lampoe'-oe iets met de zaak van T. Melaboeh (Oemar) hebben uit te staan. De overbrengers van dezen brief wisten omtrent het verblijf van T. Bintara Tjoemboek slechts mede te deelen, dat bij zich iu het gebergte ophield, en werden teruggezonden met de boodschap, dat de iu deu brief ge noemde hoofden zelf hun opwachting bij den bevelhebber behoorden te maken, waartoe gelegenheid was op den volgenden dag te Kota Mètita- reum of anders te Segli. In kampong Batöe werd vernomen dat Toeankoe Mohamad met eenig volk bij het begin der operatiën Tja loeug Rayeu had vorlateo, en sedert niet meer was teruggekeerd. Voorts werden bij huiszoeking in woningeu van verschillende hoofden brieven in beslag genomen, waaronder er werden aangetroffen, aie een eigen aardig licht werpen op de verhouding tusschen de met ons bestuur in aan raking komende hoofden eu de hoof den van het verzet. De intusscheu te Segli b:nnengeko- men berichten betroffen meereudeels de bewegingen en verrichtingen van vjjaudige hoofden en benden, de door den vijand geleden verliezen, de ver blijfplaatsen van hoofden eu de samen scholingen van vijandelijk wolk. Over het algemeen komen zij hierop ueer, dat waar door onze troepen tegen stand van eenige beteekenis werd ondervonden, zooals o. a. bij het op rukken over de Zuidwest van Sang- geue gelegen sawah op 1 Juni; by den aanval op het transportbij Goeu- doeës op 3 Juni; by den opmarsch van Grong Grong naar de VIT moe kims Pedir op 5 Juni; en bü het verjagen van den 'yand die stand hield op deu Glé Siblah op 13 Juni, dit geschiedde door benden van T. Oemar, die onder hoofdleiding vanT. di Gedong en Paugliraa Karim de geheele streek doorkruisen en onveilig maken, daarbij steeds steun vindende bij de ons gezag vijandig gezinde elementen der naburige kampougbe- volking. De hoofden van het verzet houden zich daarbij op den achtergrondbe spreken waar mogelijk de middelen tot verzet; ruien de vyandiggezinden op en weten intijds voor eigen lijfsbe houd te zorgen. Een vaste verblijf plaats houden zij er niet op nazy vertoeven na hier, dan daar, en zul len uit den aard der zaak evenmin als gesignaleerde benden anders dan by verrassing in de val loopen. Zoo was ër van een gesignaleerde samenscholing van vijandelijk volk in Daloeng, Teubing en Kroeug Seumi- deun by het bezoek der troepen op 7 Juni niets te bespeuren en evenmin werd eenig vijandelijk volk aange troffen te MLsigit Grong Grong, Bloeë Oelee Bira, zelfs niet iu het geheele gebied v n T. Bintara Sama noemen wij die, welke 't verst van de rivier en de bewoonde streek zijn gele gen. En daarom spraken wij van de„ach- fcerbloksche houding"ik moest er on willekeurig aan denken, toen ik naar u keek. Ik zag zelden iemand, wier hou ding zoo volmaakt was als de uwe, juf frouw Sellwood?" De boot stootte tegen den wal, ter wijl liij dit zeide en Olivia, die door Jack geholpen uit het bootje stapte, zag de torentjes van het kasteel in het water weerapiegelen. Eenige oogenblikken la ter waren beiden tusschen de pijnboomen verdwenen; en ongetwijfeld liet Lady Caroline achter een ver verwijderd raam haar binocle met een zucht van tevredenheid zakken. „Ge hebt uw vroeger leven dus nog niet vergeten?" vroeg het meisje, ter wijl zij door het boschje voortstapten. „Zoudt go er mij wat van willen vertel len? Men heeft mij gezegd, dat gij in een kleine hut in de wildernis hebt ge woond." „Dat is zooen daaromheen stond een groepje pijnboomen, die op een haar op deze geleken," zeide Jack opgeruimd. „Gij kunt u niet begrijpen, hoe blij ik was toen ik deze boomen voor 't eerst zag! Het was mij, alsof ik mijn ouden vriend weer terugvond, en kreeg een ge- Indra, by den marsch die op den 12n Juni daarheen werd gemaakt By onze komst te Tjot Moeroeng was deze kampong blijkbaar kort te voren door T. Oemar en den preten dent-Sultan verlaten. T. Bintara Pen- kan van Merdoe werd in 't gezicht dor troepen uit Didoh weggedragen en b\j de vermeestering van de beide bentings te Poelau Tjitjem, die vol gens berichten door fanatiek voik uit verschillende landschappen werd ver dedigd, zouden de daar verblijf hou dende geestelijke bendeboofden T. di Gayoe en T. di Tjot Plieëng reeds by het oprukken van onze troepen van Kota Soekoen de benting hebben verlaten. Wel is waar werden by deze ge legenheid zekere T. Hoesio Sobil, een volgeling van den pretendent-sultan, die voor dezen sabilgelden inde, en zekere T. Boslau Baroe, een Oelama □it Samalanga, afgemaakt en zonden by bovenbedoelden aanval op het transport twee Panglima's van T. Oemar, n>. Panglima Bintang en Paog lima Boediman gesneuveld zyn, doch dit zyn alle mindere grootheden, wier verdwijnen tot de algemeene zaak weinig afdoet. Bij geen mogelijkheid zal nu reeds nagegaan kunnen worden welken loop de zaken in politiek opzicht vermoe delijk zullen nemen. Zonder twijfel zal ons snel en, waar dit gevorderd werd, afdoend optredeD, niet nagela ten hebben een grooten morcelen in druk achter te laten oj) hoofden en bevolking. Zij hebben gezien dat wy komen waar wy willen ea naarmate met den aanleg der wegen gevorderd wordt, zal zich meer en meer by hen de overtuiging wortelen, dat het ernst is met het voornemeu tot aanhoudend patrouilleeren in de Pedirstreek, waar bij de kwaadgezinde elementen zich niet meer veilig zullen kunnen achten. Dank zy het op den voorgrond ge steld beginselgeen vernieling van eigendommen in de kampongs, wordt aau de goedgezinde bevolkiDg die thans uit vrees voor letsel door de kogels der verdragende repeteer geweren of door vreesaanjaging vau hare hoofden, die by de komst onzer troepen het verbranden van de wo ningen en het meevoeren der vrouwen in uitzicht hebben gesteld, de kam pongs heeft verlaten, de gelegenheid opengesteld om naar hare kampongs terug te keeren en waar eenmaal de bevolkiDg hare haardsteden weer beeft betrokken, mag men gerust aannemen dat van ernstig verzet geen sprake meer zal zijD. De onderwerping der laodshoofden zal vanzelf gepaard gaan met den terugkeer van de bevolking, zooals trouwens reeds gebleken is bij het bezoek van T. Mantrue Kroeëng Seumidenm en naar te verwachten is weldra nader blijken zal ten opzichte van Toekoe Bintara Sama lndra, Toekoe Bintara Tjoemboek en Toekoe Bintara Titeuë. GtlftfENGQ HIEUWS Proces-Zola. De boete van 3000 frs. door het hof te Versailles aan Emile Zola op gelegd. is uit eigen beweging door Octave Mirbeau betaald, ten^ einde gerechtelyken verkoop van den inboe del te voorkomen. Een onbekende heeft ook de 450 frs. kosten van de voorzieoiDg by het hof van cassatie voldaan. De Kamer van appel in strafzaken heeft, in de zaak der schriftkundigen tegen Zola eu PerreDX, eerstgenoemde veroordeeld tot een maand gevange nisstraf en 2000 frs. boete, PerreDX tot 1000 fr. boete, en elk tot een schadeloosstelling van 10,000 frs. aan ieder van de drie schriftkundigen. Van toepassing der wet Bérenger, waar door de tenuitvoerlegging vau het vonnis opgeschorst zou kunnen wor den, is geen sprake. Alle straffen zyn verdubbeld. Esterhazy. Rechter Bertulus heeft zyn dossier |in de zaak-Esterhazy-Pays met zyn rapport over de instructie aan den procureur der Republiek gezonden, die het aan den rechter heeft terug gezonden met zyn conclusie. Volgens de Tempt ,ou de procureur gecon cludeerd hebben tot een niet ontvan- kelykverklaring op grond van het arrest vau onbevoegdheid van dekamer van inbeschuldigingstelling van de voel, alsof ik thuis was. U ziet dus, juf frouw Sellwood, dat ik geen ander leven gekend heb, behalve dit tegenwoordige danon dikwijls komt mij mijn vroeger bestaan liet werke-lijkst voor. De meeste nachten droom ik, dat ik weer in mijn bosch woon; gisteren nacht bv. was ik lammeren aan 't teekenen door ze een stukje van den staart af te kappen. Een akelig werk; ik was van het hoofd tot de voeten met bloed bespat en juist wil de ik de staarten van de ongelukkige1 stump er dj es tellen, toen een van hen1 mij met zijn afgehakten staart in de hand kriebelde en ik laat mij hangen als 't Livingstone niet was Neen, ik zal mijn vroeger leven nooit vergèten; ik heb het te lang geleid en het schijnt mij too, alsof ik nu voortdurend in een droom verkeer." „En die hut," vroeg Olivia hem met groote oogen aanstarend, „hoé zag diè èr uit?" „Dat zal ik u laten zien," zeide de hertog op, volgens Olivia, zeer vertrou- welijkcn toon. „Het was een huisje uit één kamer bestaande, met een ijzer dak, en met zand tot vloer. De pijnboomen, welke weggehakt wa ren om ruimte voor de hut te maken, werden gebruikt om het te bouwen. Eerst werden er eenige in den grond medeplichtigheid van majoor Du Paty de Clam. De heer Bertulus zou Woensdag conclusie nemen. Yolgens de Köln. Ztg. heeft hy geconcludeerd tot ver wijzing van Esterhazy eu mevrouw Pays voor het Hof van Assisen we gens valschheid in geschrifte en mede plichtigheid daaraan. De ordonnantiën van den procureur der Republiek en den rechter van instructie zyn aaa den minister van justitie medegedeeld, die daarop heeft beraadslaagd met den procureur-generaal eu den procureur der republiek. De beslissing tusschen beide ui teen loopen de ordonnantiën ligt by de Kamer van inbeschuldiging stelling. Onmensclielijk behandeld. Men is te München verontwaardigd over de houding der Beiersche regee ring tegenover de Russische vocaal kapel Slaviansky. Doze kapel bestond hoofdzakelijk uit kindoren, die onmenschelyk wer den behandeld. De kinderen ontvin gen slechts drie maal 's inaands warm eten eu werden overigens in 't leven gehouden door 3 sneden brood en twee worstjes 's daags. De vyftien kinderen ontvingen te zamen 's daags voor 3 mark voedsel. Door gebrek aan zindelijkheid leden vele kinderen aan schurft en ergere ziekten. De vrouw van den kapel meester Slaviansky mishandelde de kinderen jammerlijk eu enkele leden der kapel kwamen bij het Russische gezantschap bescherming zoeken. De Beiersche regeering ontzegde, naar aanleiding dezer feiten, de ge heele kapel het langor verblijf in Beieren. Men neemt aan dat nu in andere landen de ergerlijke mishan delingen zullen voortdnreu en meent dat de regeering Slaviansky en zyn vrouw strafrechterlijk had moeten vervolgen. Het noodweer te Keulen Uit latere berichten over hetonv.e- der dat Zondag boven Keulen en omstreken heeft gewoed blijkt, dat de schade nog grooter is dan eerst ver moed werd. Ook zyn nog twee men- schenleveus verloren gegaan, te Kalk, waar een pannenbakkery instortte. Het aantal lichtgewonden is legio. De spoorlijn van Keulen naar Frank fort was uren lang onberijdbaar we gens het vele puin dat op den weg lag. Eeuige kostbare vensters van den Keulschen dom zyn zwaar be schadigd. Telegraafpalen zijn in groot aantal afgebroken, zoodat het verkeer geruimeu tijd gestoord was. Ook een reclame. Ongeveer twee duizend trouwlusti gen hebben reeds geprofiteerd van een even zoldzaam als curieus aanbod. Op het Michiganmeer biedt namelijk eene nieuwe scheepvaartmaatschappij aan hare eerste 20.000 passagiers aan: lo. vrye reis heen en terug van Chi cago uaar Milwaukee, 2o. kosielooze voltrekking van een huwelijk dooi den scheepsgeestelyke Hunsbergeren 3o. een geschenk van 25 dollars in goud. Het keurig uitgevoerd pro spectus geeft o. a. zulk eene huwe lijksvoltrekking te zien. Een maand te voren moet men zich voor dit bui tenkansje laten inschrijven. Idealen. De Eiqaro opent een enquête mooi middel om aan kopij komen in slappe tijdennaar de idealen, j die bekende personen, meest letter kundigen, hadden op hun 20ste jaar eu vraagt erbij, °f de rjjpe leeftijd die idealen heeft verwezenlijkt. Aurc- lieu Scholl vertelt dat zyn ideaal was beroemd te worden door liet sciiryven van romans en tooueelstukken en dat deze droom niet vervuld is, daar hy slechts een chroniqueur is geworden. Hyacinthe Loyson droomde in zyn jeugd »an een kerk die het geloof en de wetenschap, het gezag en de vryheid, het tegenwoordige en het toekomstig leven met elkaar verzoende en hy heeft die kerk niet gezien. Judic, de bekende operetten-zan- geres schrijft: „Wat myn ideaal was toen ik twintig was?" „Drama's spelen en slank blijven. „De rype leeftijd heeft geen der twee idealen van mijn twintigjarigen leeftijd verwezenlijkt; maar ai heb ik het optrecevon ooit weer slank te geslagen en daarop de andere als dwars balken er omheen getimmerd. Een groo te haard ,en schoorsteen werden aan de ééne zijde uitgebouwd evenals 't schip van een kerk; boven mijn krib hingen een paar platen uit de „Australasian Sket- clier" geknipt; als je niet goed uit je oogen keek stootte je je hoofd tegen de etenszakken, die aan de zoldering hin gen. Ik sliep binnen, maai- had een em mer water staan op eene bank „Goede Hemelriep Olivia uit. Stom van verbazing zag zij naar de hut voor zich, die in alle opzichten aan de be schrijving van Jack voldeed. Wel is waar was de hut nog te nieuw en het oog werd terstond getrokken dooi den naam en het adres van den leveran cier van het gegalvaniseerde dak ook zag het hout nog wit van binnen ten be wijze, dat het nog niet lang geleden ge kapt wasmaar overigens was alles pre cies hetzelfde tot zelfs de bank met de emmer water er op toé. Wat de schoor steen betrof zoo iets had Olivia nóóit meer gezien; toch zag zij de blauwe rookwolkjes er uit omhóóg stijgen. „Moet dit èen grap beduiden of houdt gij mij voor den mal 1" vroeg het jonge meisje Jack wantrouwig aanziende. „Noch het één, noch het ander; het is eenzelfde hut, als die in mijn bossch'en worden, ik wanhoop niet eens drama's te speien." De enquête wordt voortgezet. Een aanval op een journalist. Iu een brief uit de Z.-A. Republiek, opgenomen in het U. D., komt het volgende voor omtrent een aanval op een Hollandsch journalist. Mr. Tresling, die als speciale cor respondent van de Volksstem met de troepen naar Swasieland was mede- gegaan, is plotseling eu dat wel om een minder aangename reden, van daar teruggekeerd. .De berichten, die deze correspon dent vau uit Bremersdorp over de houding der troepen, iuzonderheid over de laksheid vanihet Pretoria cavalerie- korps zyu blad toezond, schenen wei nig iu den smaak der soldaten te vallen. Althans toen de heer Tresling op zekeren dag met de postkar kwam aangereden, hieid een troep cavaleris ten den wagen, waarin hy gezeten was, aau, pakten hem beet en dom pelden den ongelukkigen conespon- dent onder water. Hiermede niet tevreden, maakten zy aanstalten om den drenkeling, die zich intusschen uit zyn benarde positie had weten te bevrijden, in het- beestenvel omhoog te werpen, en het ware met deze strafoefening, die zeker niet op de meest zachte wyze zou zyn toegepast, wellicht slecht voor den heer Tresling afgeloopeu, ware niet de commandant op dat hachelijk oogenblik tusscbenbeide gekomen. Na deze gebeurtenis achtte iiij het, met het oog op zyn eigen veiligheid en dewjjl zyn positie onder de troepen onhoudbaar was geworden, raadzaam het hazenpad te kiezen en terug te keeren naar zyn vreedzaam bureau in de Andriesstraat, van waar hy met de pen revanche kan nemen op zyn aanvallers. Het incident, waarvan hoogstwaar schijnlijk door den krijgsraad zal wor den kennis genomen, heeft intusschen een zekere stoornis teweeggebracht in de goede verhouding tusschen het Hollandsche en het Afrikaansche element der zich in Bremersdorp be vindende troepen. Het gevaar van reclame borden. De sclioone Rijnstreken worden door een leelyk gevaar bedreigd. Een Arae- rikaaDsche firma heeft het voornemen opgevat op de meest uitstekende pon ten aan de Rijnoevers reclameborden van 2 Va meter breedte en 12 meter lengte te doen plaatsen. Inderdaad is reeds een dergelijk bord verrezen boven de wijnbergen by St. Goars- hausen. In reusachtige witte letters op belrooden grond, schreeuwt het de voor treffelijk beid der waren van de firma uit. Inderdaad leent de Rijn zich uitstekend voor de reclame. Men denke zich het succes van een wand schildering op de Loreley, die elk jaar door duizenden en nog'eens duizen den wordt bezocht, of van een bord geplaatst tegen een der brokstukken van de beroemde ruïnes 1 Maar de bekoring van het landschap zou ver dwijnen. Men kan het dus slechts toejuichen dat het districtsbestunr van St. Goar reeds maatregelen heeft genomen om de aanbrenging van reclameborden buiten de bebonwde kom der gemeenten te verbieden. Maar te wenschen ware het dat de lands- regeering zelf aanleiding vond om voor goed een einde te maken aau dergelijke vandalistissche geldmakery. Geen rust in liet graf. Een vraagpunt van ondergeschikt belang, maar toch van belang, doet zien voor by den te verwachten af stand van Cuba aan de Yereeuigde Staten. Iu het [koor der kathedraal van Havana liggen de overblijfselen be graven van den grooten wereldont dekker Christophorus Columbus. Zy hebben daar een rustplaats gevonden na lange omzwervingen. Columbus is gestorven te Yalladolid en had deu wensch te kennen gegeven begraven te worden op San Domingo. Zyn weduwe wilde echter zijn lyk niet afstaan en voerde het vier jaar laug overal uiet zich. Daarop rustte het gebeente drie jaar laug iu de kerk van den H. Franciseus te Valladolid. In 1513 werd het uaar Sevilla over gebracht, waar liet 23 jaar bleef. Het werd in 1536 nogmaals opgegraven en over den Atlantischcu Oceaan ge en die, welke ik u wilde laten zien." „Hebt gij haar in de laatste weken, gebouwd „Onder mijn toezicht en dikwijls heb ik ook meegewerkt. Claude vond hefc dwaas van mij, dat weet ik en gij mis schien ookmaar laten we er ingaan, dan kimt gij haar eens van binnen zien." Hij maakte het hangslot open, waar mee de deur gesloten was en ging op zij om het jonge meisje door te laten. Olivia trad de liufc binnenhaar verbazing had plaats gemaakt voor warme belang stelling en de hertog volgde haar met den hoed in de hand. Het vertrek was akelig slecht verlicht, wel bevatte het twee vensters, maar deze waren door stukken zakkenlinnen bedekt, welke de plaats van glas inna men toch wees Jack ze met evenveel trots aan als zijn voorvaders him ge schilderde ramen in de kapel en biblio theek zouden hebben getoond. De eigen aardige verrukking van den hertog, die om het prachtige Mask©. .Towers niets gaf, deed Olivia wonderlijk aan. Alles in de hut voldeed aan de besclirijving, die Jack van zijfi Australische woning had gegevenéén ding echter ontbrak er. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2