Zijden Bastrobe Agent f8.65 ADYERTENTIËM. Nieuw Bureau van Politie. Een net Persoon Fotografie. Te Koop aangeboden: Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürioh (k. k. Hofleverancier). bracht, waar het te rusten werd ge legd op San Domingo, gelyk Colum bus had gewild. Toen het eiland aan Frankrijk werd afgestaan, werden de overblijfselen naar Havana overge bracht en in '876 plechtig ter aarde besteld in de kathedraal van Havana. Als de Spaansche regeering nu haar aanspraken op het gebeente van Co lumbus zal doen gelden, moet de rustelooze geest van den ontdekker naar Spanje terugkeeren, want geen voet gronds van het ryk dat hij voor zjjn aangenomen vaderland heeft ont dekt, zal ouder zijn bestuur blijven. Een moordende arbeid. In Staffordshire, een der liefelijkste en gezondste van Engelands provin ciën, ligt een groep zwart-gerookte stedenBurslem, Stoke, Hanley, Longton e. a., wier straten bij het aan- en uitgaan der fabrieken wemelen van bleeke, bloedelooze werklieden, vrouwen en meisjos. Hier zijn de pottenbakkerijen waar een langzame vergiftiging van arbeiders plaats vindt. Ieder die in deze fabrieken werkt, draagt een kapmantel om zich te beschermen tegen het opstijgende loodstof, dat hem niettemin omwolkt. Handen en armen zitten echter nu en dan vol van de dikke witte vloeistof waarmede het aardewerk verglaasd moet worden en do werklieden, zijn tegen het dreigende gevaar zoo weinig beveiligd, dat men soms hier en daar, met gruwelijken spot op den muur geschreven ziet„Het doodenhuis", of „Het kerkhof". De ziekten die loodvergiftiging kweekt, zijn talloos. De eerste ver schijnselen zijn evenwel meestal de zelfde. Eerst vermindert het bloei. Het gelaat wordt bleek en teringachtig. Dan komen eenige ziekte-verschijn selen, het eerst een lood-koliek. De lijders grijpen, door pijn gedreven, naar alles wat als tegen-prikkel kan dienen, bijv. een heete potscherf uit den oven, en bij menigeen toonen brandwonden, wat zij moesten Jijden. Sommige verlaten, na deze waar schuwing, de fabriek anderen blijven doorwerken lijden van tijd tot tijd aan nieuwe koliek-aanvallen, maar blijven toch over 't algemeen voor een pottenbakker betrekkelijk gezond, 't Veelvuldigs! is echter het optreden van nieuwe verschijnselenverlamming van den pols en van andere ledematen bezwijmingen geheele of gedeeltelijke blindheid rspraakverlamming; krank zinnigheid, behalve in het gelukkige geval van een vroegen dood. Langzaam wegkwijnen komt het meest voor. In .edere straat wonen gezinneD, die een verminkt wezen uit hun karige middelen moeten onder houden. Overal vindt men werkers en werksters, die van tijd tot tijd thuis moeten worden opgepast en dan wanneer ze even op de been kunnen blijven, weder naar de fabriek strom pelen tot zij door een nieuwen aan val worden overvallen. De meeste dokters verbieden dat, en dreigen den Ijjder niet meer by te staan als hij of zij weer aan 't werk gaat, maar dat helpt zeldener is geen ander werk. Want in Staffordshire bestaat na genoeg geen andere nijverheid dan pottenbakkerij. Yan de 35000 vrouwen die in Engeland potten bakken, vindt men er 2Ó700 in deze provincie. Bo vendien is een werkman, die ziek wordt door loodvergiftiging, niet heel best meer voor een ander bedrijf. De gewone leeftijd van een pottenbakker is v ij f - e n - d e r t i g jaar. Ais hij tering krijgt van 't inademen van loodstof, of verlamd wordt aan de pol sen, is zijn grootste werklust weg. „'Is hard", zei onlangs een Engelsch geestelijke, die velen dezer lieden onder 'zijne gemeente telt, „maar zy moeten aan 't werk blijven, zoo zy hunne kinderen niet willen zien ver hongeren." Als de dokter zegt„Wan neer ge teruggaat, ga je dood," weten zy wat. dit beteekeut: eerst nog een jaar of vyf sukkelen en lijdendan eenige weken in bed, tusscben kus sens gepakt, 't leven weghoesteud. De secretaris der „Woman's Trade Union League, Gertrude Tuckwell. schrijft in de „Nineteenth Century" van Augustus, dat een bezoek aan een pottenbakkerswyk den indruk maakt alsof gij u bevondt op een plaats waar een vreeselyke epidemie heerscht. In ééne woning vindt gij een half-lamme huismoeder, wier spraak zoo belemmerd is, dat zy zich aan een vreemde niet meer verstaan baar kan maken. Een straat verder is een balf-blinde, deels verlamde jonge vrouw bezig op het huis van een buurman te passen, het eenige loonwerk waartoe zy in staat is. El ders heeft de vrouw des huizes het gebruik harer banden verloren, die slap langs haar afhangen. Zy kan niets opnemenniet stoffenniet schoonmakenhaar schoondochter „voert" haar. Een ander gezin wordt al sinds zes jaren door 't loon der huisvrouw onderhouden, daar de man al dien tyd met gezwollen en ge kromde handen en voeten by den haard heeft gezeten, niet in staat zich te bewegen. Iedere woning heeft baar verhaal van de verwoestingen der ziekte; in ieder gezin weet men te vertellen van een vriend of verwant, die aan lood vergiftiging heeft geleden. En een tweede geslacht loopt niet vry. De gemeenteraad van Burslem is, volgens miss Tuckwell, ontzet over de buiten gewone kindersterfte. Dr. Oliver, be roemd kenner van beroepsziekten, verklaart dat kinderen van loodwer- kers gewoonlijk sterven in een stuip. Aan wie de schuld De onverschilligheid der arbeiders de hardheid der patroons, maar ook de buitengewone lakschheid en onver schilligheid der staatsambtenaren, zyn volgens de Eng. schrijfster oorzakeü van 't. voorbestaan dezer toestanden. De werklieden zyn zoo gewend aan 't gevaar dat zy, ziek wordend, dit als onvermijdelijk aanvaarden. De werkgevers beweren dat de gezond heidsvoorschriften door hen verwaar loosd worden en dat de arbeiders niets doen tot eigen bescherming, maar volgens miss Tuckwell beveiligen rein heid, matigheid noch onthouding. „Ik rookte nooit en dronk nooit sterken drank of bier. Ik ben altijd heel voor zichtig geweest", fluisterde een onge lukkige pottenbakker, die zich elk klein genoegen ontzegd had, om ge zond te blyven, en die op 45-jarigen leeftijd stierf aan pottenbakkers kanker. Twee of drie fabrikanten helpen werklieden, die in hunne fabriek ver minkt zijn geworden. Maar in de meeste gevallen blyven de lijders over gelaten aan de openbare liefdadigheid" Nu is het wel waar, dat dit inden grond levensgevaarlijke beroep niet gezond kan worden gemaakt, maar er kon toch wel iets voor de werk lieden worden gedaan. De wet kon beter worden nageleefd; de werktijd kon korter zynhet loon niet voor allerlei extra-onkosten verminderd worden. Er behoorde een vrouwelijk opzichter te wezen en de minste leef tijd der arbeiders behoorde tot acht tien verhoogd te worden. Ook moesten de schadevergoedingen worden uitge breid, naar Duitsch voorbeeld, terwijl de onderzoekende geneesheer door den Staat en niet langer door de pa troons bezoldigd moest worden. Het is erkend, dat verkeerde opgaven worden gedaan en dat, evenals in de 'lucifersfabriek van Bryant en May phosphorvergiftiging als hart verlamming werd aangegeven, geval len van loodvergiftiging in de potten bakkerijen als „typhus" zijn opge- teekend voor het loopende dienstjaar een bedrag van f 200,betaalbaar op den post .Kosten van de Burgeravondschool" b. om, zoo noodig, tegen eene welce- lijkscke belooning van f 4.50, voor deai cursus 1898/99 een vijfden assistent aan genoemde inrichting aan te stellen; Voor den cursus 1898/99 aan go- melde inrichting te benoemen tot assis tenten bij i. het lijn- en bouwkundig teekenen A. van der Spek tegen eene bezoldiging van f 750 's jaars; b. het lijnteekenen J. A. Traanberg te gen eene bezoldiging van f 300 's jaars het werktniglcundig teekenen F. Hage tegen eene bezoldiging van f 300 's jaars en d. -et hand- en vakteekenen A. T. Smits tegen eene bezoldiging van f 300 ,s jaars (in de plaats van J. P. Strybos, die wegens vertrek naar Amsterdam niet voor een herbenoeming in aanmer king wenschto komen.) Mgr. C. J. Rinkel, bisschop van Haarlem, in de oud-bisschoppelyke clerezie, vierde heden zyn 25-jarig jubilé als zoodanig. De jubilaris werd gecomplimenteerd door de heeren G. Diependaal en E.Wyker, pastoors te Amsterdam en verder door de hee ren S. J. Beyer, J. Schrader en G. J. van Tbiel te Amsterdam en H. F. en S. P. van Thiol, te Haarlem. By monde van den beer Diepen daal werd Mgr. Rinkel, namens de geestelijken een bisschopsraantel met dalmatieken aangeboden, terwyl den jubilaris by monde van den heer H. F. van Thiel alhier, uit naam van de leeken van het Haarlem's Bisdom en enkele andere belangstellenden een album met gesloten enveloppe werd overhandigd. De Bisschop bedankte hierop in korte bewoordingen. Het regende telegrammen met ge- lukwenschen. Ook werd de jubilaris ruimschoots van bloemen voorzien. fervotg Sfcaidsraeeasw» Stukken van den Raad. Electrische tram. Den 4den Mei j.l. werd in handen van de Commissie uit den gemeente raad voor de Tx-amplannen gesteld het adres van de heeren Fr. Anderheggen Jr. en L. J. Neumeijer Jr. te Amster dam, d.d. 26 April 1898, houdende ver zoek tot het aanleggen van electrische tramverbindingen binnen de gemeente, en zulks ter vervanging van de lijn door hen bedoeld in him adres van 1 Januari i1- Deze commissie, overwegende dat de lijnen nader in het adres omschreven., overeenstemmen met die, welke in het rapport der Commissie voor de Tram plannen zijn aangewezen en bij Raads besluit van 9 Maart in beginsel zijn goedgekeurd, adviseert den gemeente raad het volgende besluit te nemen aan de heeren Frans Anderheggen Jr. en L. J. Neumeijer Jr. te Amsterdam, onder nader vast te stellen voorwaarden, concessie te verleenen tot het aanleggen en exploiteeren van de navolgende elec trische verbindingswegen lo. van eene lijn loopende van de Amsterdamsche Vaart langs den Hee rensingel en dezen verbindende met de Lange Heerenvest door eene overbrug ging der Singelgracht, die ook voor voet gangers dienst za.l kunnen doen verder door de Antoniestraat, langs den Burg wal, over de Langebrug naar dc- Turf markt en van daar over de Gedempte Oudegracht, het Verwulft, de Raaks en langs de Zijlvest naar den Zijlweg en op dien weg tot waar deze door de spoorlijn wordt gekruist 2o. van eene lijn loopende van de Amsterdamsche Vaart met eene over brugging van Oostsingelgraeht naar de Oostvest en verder- door do Dijkstraat langs de Houtmarkt en met eene brug over het Spaarne naar den Koudenhorn en van daar over of langs de Zander brag en de Nieuwe Gracht naar- de Parklaan, om door het Kenaupark aan sluiting te verkrijgen met de tram naar Bloemendaal een en ander onder verplichting het maken van de bruggen over de Heeren- singelgracht en de Oosteingelgracht voor hunne rekening te nemen, alsmede ver sterkingen of verbreedingen van andere bruggen en ook alle werken aan den openbaren weg uit den aanleg van de geprojecteerde lijnen voortvloeiende, ter wijl voor het maken van eene nieuwe brug over het Spaarne door lien zal wor den bijgedragen eene som van twintig duizend gulden. Burgeravondschool. Wegens het toenemend aantal leer lingen op de Burgeravondschool alhier wenschen B. en W. op advies van Plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor M. O. de leerkrachten te versterken en stellen diensvolgens aan den Raad voor hen te machtigen r a. tot tijdelijke voorziening, geduren de den cursus 1898/99, in het gebrek aan leerkracht aan de Burgeravond school alhier, en daarvoor toe te staan In de Woensdag gehouden verga dering van de Vereeniging „Helpt Elkander", bestaande nit losse be dienden der sociëteit „Vereeniging" werd opnieuw eene belangrijke gift ontvangen ten bate der kas, van een bestuurslid dor sociëteit, tevens eere lid dezer vereeniging. Dinsdag zyn alhier de eerste roode kool ter markt gebracht door Johan nes Heilig van Zuid-Scharwoude. Aan het hotel Funckler is heden afgestapt baron Rothschild uit Wee- nen, met familie en bedienden. Voor den in dit jaar te houden Nationalen Reciteer-wedstryd, uitge schreven door de Letterlievende ver eeniging „J. J. Cremer" alhier, is door den heer Commissaris der Ko ningin in dezen provincie Mr. G. v. Tienhoven, een zilv. medaille ge schonken. Tevens is een zilv. medaille beschik baar gesteld door het Tooneelverboud afdeeling Haarlem, en verg. zilv. medailles door Z.Exc. den minister van koloniën, den heer J. T. Cremer en den heer jfer. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. LAATSTE BERICHTEN. Uit de „Staatscourant". Kooi. besluiten. Benoemd tot ontvanger der direete- belastingen en accynsen te Maarsen a. P. Broeksmit ontvanger derzelfde middelen te Harmeien c. a. De duur der detaclieering van den officier van gez. der 2de klasse J. W. van Ryn, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, by de landmacht in West-Indië, met twee jaar en zes maanden verlengd en alzoo nader vastgesteld op vier ja ren en zes maanden, de heen- en te rugreis daaronder begrepen. Aan den 2de-luitenant H. P. J. baron van Heemstra, van het 7de regt. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Aan den heer A. Bruning, geëmploy eerde van de Compagnie Fran^aise cables lelegrapbiques, te Para maribo, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der 4de. klasse van het Borstbeeld van den Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president van Venezuela geschonken. Wielrijden. Jaap Eden was Woensdag reeds bezig op de Amsterdamsche wieler baan met zich te traineeren. De nieuwbakken postambtenaar wees op den grooten nog bijna leegen brievenzak, die aan deu muur hiog en zei: - Wel, ik heb ze niet verzondeu. omdat de zak nog lang niet vol is. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd. 11 Aug. A. W. Hol lander on M. F. Nieman. J. G. Al- lebé en G. E. Andréa. A. Blazer en M. J. v. Klaveren. P. P. M. Loots en C. H. M. Verkley. Getrouwd. 11 Aug.A. G Ruygrok enJ. A. Ryneveld. G. Ph. Zalsinan eu J. P. Landré. J. F. v. Esseu eri J. J. M. de Kanter. A. H. Kater en C. J. C. Hagen. Bevallen11 Aug: J. C. R. Voogt Mooleuaar z. A. Vermeer— Imanse d. C. Buisraa—v. d. Steeg z. J. Kors— Heere d. Overleden: 10 Aug. J. T.Wietbof 22 m. d. Oranjestr. A. Oostinga— Veenhuizen 72 j. Kerkbofstr. Hedennamiddag is de einduitslag bekend sreworden van de eindexamens H. B. S. met 5-jarigen cursus voor de provincie N Holland, hier ter stede gehouden. Wy ontvingen dien echter te laat om nog in dit nummer op te nemen. Beverwijk. In tegenstelling met den gemeente raad van Velsen besloot de raad dezer gemeente op het adres der gemeente ambtenaren, waarin orapensionneering werd verzocht afwijzend te beschik ken en adressanten te verwijzen naar de Regeering. Jubilé's. A.s. Maandag herdenken de eer waarde heeren pastoors C. Schreiber- ling te Vogelenzang en A. J. van Kester te Schoten, respectievelijk hun 40 en 25 jarig priesterschap 28 Augustus a.s. de heer Couwen- hoven zyne 25 jarige dienstvervulling als onderwijzer te Halfweg. TELEGRANIMEM. De zaak-Dreyfus. PARIJS, 10 Aug. (Reuter). In de Petite Rêpublique verklaart Jean Jaurès dat het verhaal betreffende de door Dreyfus afgelegde bekentenis gelogen is; Jaurès voegt erbij, dat hjj zal bewyzen dat Dreyfus onschul dig is. LONDEN, 11 Aug. (Reuier). Do limes ontvangt uit Peking het be richt, dat de Tsung-li-Yamen formeel heeft toegestemd in alle voorwaarden door den Russischen zaakgelastigde Pawlof gesteld, met betrekking tot de overeenkomst voor de leening tot- uitbreiding van den Nintchwang- Spoorweg. LONDEN, 11 Aug. (Reuter). De heer Curzon, thans staatssecretaris van bnitenlandsche zaken, is benoemd tot Onderkoning van Indië, ter ver vanging van lord Elgin. ROME, 10 Aig. (Reuter). De Paus is lijdende aan een lichte aan doening van de ingewanden. Een buitengewoon groote vlag misschien wel de grootste ter we reld wordt thans gemaakt te Min- chohunk, in de Ver. Staten. De vlag zal 22 M. lang en 16 M. hoog zyn. Iedere ster van den Staten bond is 80 centimeter in middellijn. De vlag weegt met den stok 1-0 kilogram. Prijzen in Zuid-Afrika. Aan een brief van een Hollaudsch onderwijzer in Zuid-Afrika is door de Zutpk. Ct. het volgende ontleend omtrent den levensstandaard aldaar. Ik 1 et van de week een boekje inbinden hier te Durban, de Construc tion of Sheepfolds door John Ruskin, gewoon schoolboekfor maat, en ik moest 5 shillings en sixpeoce, dat is f 3.30 betalen. Te Arnhem ken ik een boek binder die hetzelfde werk voor 35 cents levert. KleediDg is hier ook schreeuwend duar. Gedurende de elf maanden die ik thans in Zuid-Afrika ben, heb ik me achtereenvolgens al drie pakken uit Holland laten komen, en, ondanks de iukomende rechten en den vrachtprijs komen ze me dan toch nog veel goedkooper dan dat ik ze hier laat maken. Een goed pak kost hier 6 pond. En schoenen is ook een duur artikel, veel meer dau twee maal de pry's in Holland. Ik kocht te Johannesburg een hoed voor f7.50. Nu, in Holland koopt men voor.f 3 a 8.50 al een aardigen hoed® Voor een hoogen zjjden moet ik Ie Grahamstown f 15 geven. In Holland kan men die voor f6 a 7 krijgen.Ik ging van de week bij een boekhan delaar binnen en vroeg een paar ge wone schrijfboeken. Die krijgt men in Holland voor een dubbeltje. Hier moet ik 60 geven. Voor een retour kaartje per spoor van Grahamstown naar Port Altred betaalt men 2e klas 15 shillings dat is f 9. Derde klasse kan men als blanke in Zuid-Afrika niet reizen; dat doen alleen kaffers en Hotteutotten. De afstand tusscben beide genoemde plaatsen is zeker niet meer dan tusscben Arnhem en Amster dam, waar men als onderwijzer in de derde klas kan reizen en f 2.85 be taalt voor een retourbiljet. Tenminste, verleden jaar was 't f 2.85. Misschien is 't nu wel minder. Voor een glas bier, waarvoor men in Holland 1-5 ct. in een café betaalt, geeft men hier een shilling, dat is 60 cent. En als je hier je vriend een sigaar laat op steken, zeg er dan niet by dat het een sigaar is van een sixpence, dat is 30 cent, want dan weigert by ze. Misschien zoo hoor ik een spot vogel fluisteren zou dat dan juist eeu reden moeten zyn, om het wel te zeggen. Een goede sigaar kost hier een shilling. Voor een retour- kaart 2e klasse per boot van Port Elisabeth naar Port Natal (ieder kan zich op de kaart van dien afstand overtuigen) moest ik geven 6 pond 10 shilling, min 10 pCt. korting, dat. is dus 5 pond 17 shilling of f 70 20. Aan onderwijzers wordt op de boot 10 pCt. korting toegestaan. Driejaar geleden kocht ik te Amsterdam by den heer Van Drunen in de Kalver- straat een heel net afgewerkt horloge, voor f 4 50 en het ding loopt nog steeds uitstekend. Telkens als ik het hier in Zuid-Afrika voor den dag haal en dat doe ik dikwyls voor curiosi teit en er dan by vertel dat je zulke dingen in Holland koopen kunt voor 7 shillings en sixpence, dan maken ze hier een verdacht gebaar met den wijsvinger naar het voorhoofd. En zoo gaat het met alle zaken hier. M.ARKTNIEUWS Op de veemarkt alhier zyn aange voerd 8 Koeien f 200 a f 140, Gras- kal veren f a f—25 N. Kalveren f 12,— f8.— 8 Schapen f 18 a f 15.— 16 Lammerou f 12, a f .9. 0 Pink f a f—3 Paarden. 2 vette Kalveren f65 f40. 0 Stier fO.— Op de kaasmarkt alhier zijn aan gevoerd en verkocht 54 stapels, uit makende 7386 kazen, wegende 13714 Kilogrammen. Hoogste pry's per 50 K. G. f 22.50. Examen. Wat Haarlem betreft is de uitslag van het eindexamen als volgt. Ge slaagd De heeren P. A. F Appelboom, H. Teding van Berkhout. C. Blok huis, J. A. de Bordes, Mej. V. C. M. Boshouwers, de heeren G. A. Brender a Bran dis. W. van den Broek, J. A. F. Bruyns, D. van Cappelle, H. W. Dahlberg, mej. A O. Duijfjes. De heere;.D. C. Enders, J. van Gogh, A. M. Hubregtse, M J. de Bosch Kemper. E. Bolle- man Zystra, J. F. Ligtenberg, P. N. Max, Mej. P. M. Offerhaus, de hee ren J. H. Poppink, E. N. L. Qnakekker.JC. Ritsema.C. E, Sepp. J. Fideman. R. van Vloten, A. G. van Waveren, R. A. Weerman, J. H. Westerveld, E. F. Wiemer. Ongecorrigeerd. Den 28en Aug. hopen onze geliefde Ouders 1 J. H. ROMIJN en T. PRINS den dag te herdenken waarop zij vóór 12jaar in den Echt werden verbonden. Hunne dankbare Kinderen MARIE en CORNELUS. Haarlem. 11 Aug. 1898. m Getrouwd: GERARD ZALSMAN en Jo LANDRÉ. die ook namens wederzijdsche fa milie hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Haarlem, 11 Aug. '98. G e f r o u w d FRITS VAN ESSEN ANNA DE KANTER. Amsterdam. Haarlem, l'l Augustus 1898. De Heer en Mevr. VAN ESSENL)e Kanter betuigen bij dezen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, bij hun huwelijk onder vonden. Mevr. Wed. O. C. VAN ES SENHoltzapffel en Mevrouw Wed. JAC. DE KANTER—Taic betuigen bij dezen haren hartelij ken dank vour de vele bewijzen van belangstelling bij het huwelijk harer kinderen ondervonden. POSTERIJEN. Lijst van brieven aau onbekende a verzonden door het Postkantoor te Haarlem, gedurende de le helft der maand Juli 1898. Wed. Cordewiener. Mej. J. Meyer; Van Beek en Donk, Breda; Mevr. de Veer, Mej. E. Willemsen, 's Hage Bon Buos de Rochebrune, Groninirco; Wed. J. J. v. Meggelen, S. Wille- brands, Mej. van Opzeelaod, Say es, HaarlemH. Swart, Haarlemmer meer; H. J. Hartkamp, Holder; Mevr. Bosch. OverveenMej. M. v. Akelyen, Rotterdam; P. J. de Koek, UtrechtH. Deden Briefkaarten. G. v. d. Sluijs, Opzeeland, Wed. E. Ghoffelaar, Homullen, J.Hendriks, Mej. G. v. Bon, J. do Mom, Amster dam W. Lenzen, Mej. L. Gazuisset, 's Hage. Buitenland. Mej. C. Rike, BrusselT. te Wild, EmmerikMevr. E. Shea, Londen Mej. A. v. Weelde. Pretoria. VARIA In het verre Westen was in een dorpje een nieuwe brievengaarder aangesteld. Maar al spoedig kwamen er klachten, dat de brieven niet ver zonden werden en een inspecteur werd er op afgestuurd. Waarom heb je de brieven niet verzonden? vroeg deze. inrfe V#irite r ïfcïrtV. i: Het stoomschip Irins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, pass. 10 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Werkendam, van de Holland Amerika Lijn, vau New- York naar Rotterdam, pass. 10 Aug., des avonds 8 uur, Beachyhead. Het stoomschip Prins"Alexander, vertr. 10 Aug. vau Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Maduravan Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 10 Aug. van Padang. Het stoomschip Gedé, arriveerde 10 Aug. vau Java te Rotterdam. Het stoomschip Ardjoeoio, vau Rot terdam naar Java, arriveerde 10 Aug, te Marseille. Het stoomschip Prinses Amalia van Amsterdam naar Batavia, arriv. 9 Aug. te Port Said. Het stoomschip Prins Maurits, van West-Indië naar Amsterdam, arriv. 9 Aug., des nam. 5 uur, te Havre. 353e STAATSLOTERIJ 11 Aug. 1898. 3e klasse 4e lyst. Pry zen van f 45. 522 4937 77081049112475 149-1417218 573 5057 776210192 1269415069 17 H9 9185144808210595129071534218325 1497 5201 904 !0o54130421'352 18447 1728 5827 935010987 13051 1-574818589 '0315357 93651121613434 15858 18611 2206 5^99 9396 11444 13777 16121 18846 2255 6017 944311454 13871 16269 18952 27 'I 6366 97/211846 139321644419072 3483 6453 4144 6467 41486710 44217081 45457383 11861 139691671219205 12014140091672919443 1-2029 14' '83 16738 19-55 1-2121 14285 16838 j 9571 1919614623 17090 U 62' 19659 19744 19764 2009; 20127 20407 20523 Bevallen van een MEISJE C. P. J. M. COEBERGH Schippers. Haarlem, li Aug. '1898. Heden overleed onze lieve- ling JO WAN A TREESIA, bijna twee jaren oud. I-Iare liefhebbende Ouders en Grootouders, W. WIETHOFF. J. WIETIiOFF Koper J. WIETHOFF. J. KOPER. Haarlem, 10 Aug. '98. De Burgemeester van Haarlem, doet te weten dat de dienst in het nieuwe Bureau van Politie aan de Smedestraat zal beginnen Vrijdag 12 Augustus e.k., des namiddags ten vijf ure. Haarlem, 11 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd. BOREEL. TT apkensslagemj Massaustraat, kan een net Jongmensch geplaatst worden, met 't vak bekend en een Aaukoineling. van middelbaren leeftijd, vrij van sterken drank, zoekt een hem passende betrekking, zelfstandig kunnende optreden als aanlegger van Gas- en Waterleidingen, Lood- en Zinkwerker Goede getuigen staan hem ten dienste. Brieven franco onder letters A S a.d boekh. M.D. DE LANGE, Veendam. gevraagd voor een Chem. Fabriek. Br. fr. lett. L. E. a. h. Alg. Ad vert. Bur. ROUMA Co., Am sterdam. Te koop aangeboden voor billijken prijs een Fotografietoestel, 12-16'/, met uitstekende aplanaat, moment sluiter, 2 dubbele chassis, statief enz. Br. fr. onder No. 1661 aan het bur. van dit blad. een goed onderhouden le klasse RIJWIEL f60. Te bezichtigen Kleine Houtweg '15, tusschen 5'/, en 7uur 's avonds. tot f42.75 p. stof voor een compl. Robe Tussors en Shantungs alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneberg-Zyde van 35 ct. tot f 14,65 p. Met. elfen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzijde v. 65 ct—14,65 Balzyde v. 35 ct—14,65 Zijden Bastkleederen, p. robe f8,6542,75 Grenadine-Zyde 65 9,35 Foulard-Zyde bedrukt d 65 ct— 3,35 Bengaline-Zijde f 1,20— 6,45 per meter. Zijden Armüres, Monopols, Cristalliques, Moire antique, Duchesse Princesse, Moscovite, Mar- cellines, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco en vry van invoerrechten in huis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3