Chapelierie du Sport. Ed. MEUWSEN, Heerenhoeden, SPORTPETTEN enz., Haarlem's Dagblad Het „Berl. Tageblatt" voegt er by, dat het oogenschynlyk zeer goede Hollandsche systeem zeker bijzondere aandacht verdient. De timmerliedenbeweging te Amsterdam. In de Donderdagochtend gehouden vergadering hield de sigarenmaker Eichelsheim een rede tot de werksta kers, opwekkende tot volhouden, en de houding van de bourgeoispers en de poütia aan critiek onderwerpende. Wol 1 ring deelde mede, dat er weder timmerlieden aan liet werk waren ge togen, maar dat dit niet tot ontmoe diging mocht leiden. Aan het slot der vergadering wer den door den voorzitter de vergader den tot eene wandeling door de stad uitgenoodigd. Aan deze wensch werd gehoor gegeven, maar in groepjes, met het oog op de politie-verordening. De stakers liepen dau ook niet ry aan ry, maar door elkander. De stoet groeide allengs aan tot een 200 man. Ter hoogte van de Blauwbrug nood zaakte een klein detachement politie het achterste deel van deu troep zich af te scheiden. Langs de Keizers gracht en de Reguliersgracht ging het vervolgens naar het Westeiode. Daar werden in een oogweuk desta- kenden uiteengejaagd door een deta chement politie. De sabel, diegetrok ken was. behoefde niet gebrukt te worden. Een zeer kieiu deel trok de nieuwe buurt in en wandelde langs de Ceintuurbaan, waar by de Ruvs- daelkade een blok huizen in aan bouw is. Waarschijnlijk waren hier „onderkruipers1" werkzaam, ten min ste de stakers maakten eene beweging, a s wilden zy er langs trekken, om de ..onderkruipers te begroeten". De politie belette hun echter den voort gang. Ook op de Ruysdaelkade en in de Daniël Stalpertsfraat werd de menigte nog door de politie uiteengejaagd. Sluiting der groote Koopmans beurs. Door B. en W. van Amsterdam wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de Groote Koopmausbeurs by ge legenheid van de aanstaaude Iuhul- digingsfeesïen zal gesloten zijn op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 5, 6 en 7 September. Waarom het licht verdween. De a. s. feesten zijn oorzaak ge weest dat Woensdagnacht Amsterdam geruimen tijd vau electrisch licht verstoken was. Werklieden met de versiering belast, hebben nl. een ijzeren pen dwars door den kabel van „Electra" geslagen. Toen deze stoor nis ontdekt werd, moest onmiddellijk „stop" worden gezet en de oorzaak opgespoord. Eerst daarna kon weder stroom geleverd worden, met uitzon dering van de Plantage en omgeving, in welk gedeelte de onvoorzichtigheid heeft plaats gehad. Des avonds was ook daar weder alles in orde. Voorzichtigheid by het inslaan van ijzeren pennen is aanbevolen. Niet alleen om het ongerief dat daaruit voor de verbruikers van electrisch licht voortspruit, maar ook omdat er persoonlijke ongelukken het gevolg van kunnen zijn. Hbld. De landbouwer T. S. de W. op Wijbrandastate onder Hichtura, ge meente Wonseradeel, is deze week door een op stal staanden Twenter stier op zoo deerlijke wijzegestooten, dat hij, niettegenstaande ingeroepen heelkundige hulp, na een paar dagen van verschrikkelijk lijdea overle den is. Te Rozendaal is door een vreemden heer een valsch bankbiljet van f 25 in betaling gegeven. Het valsche bil jet L bij de politie gedeponeerd, die een onderzoek instelt. Eeu omnibus te water. Toen Donderdagmorgen de na aan komst van den trein van Winschoten naar Bellingwolde vertrekkende omni bus van de heer IV. Nieboer de Vin- schoter-Hoogebrug was gepasseerd, ontdekte men tusschen de Hoogebrug en het tolhuis, dat een dichte rook over den weg sloeg, die veroorzaakt werd door brandend zaadstroo op het land van den heer M. Starke, te Bly- ham. Nog eer de bestuurder er aan dacht, zette het paard zich, door het lachend, maar van af dat oogenblik zweeg zij en beiden geraakten op dei terugtocht in een eenigszins gedrukte stemming. Het scheen wel alsof do vriendschap even plotseling als ze ont staan. ook verdwenen was. Op het grasveld zagen zij een jóngen man rookend in een hangmat liggen, die aan de takken van een olm lievestigd was. Het w-as Edmund Stubbs, die met zijn vriend, den impressionist, 's Zater dags was overgekomen. Hij rookte een p:jp. maar de grond onder hem >vxs ris bezaaid met sigaretten dicht bij hem stond een ledige tuinstoel. ,.Ik geloof, dat Llewellyn hier is ge weest,' zcidc Olivia, toen zij met chn terneergeslagen hert<% nader kwam. „H ij rookt veel te veel sigaretten!" ..Hij is er nog meer gaan halen," zei le Stubbs. ,.Tk begrijp niet, dat ge hem dit niet belet, mijnheer Stubbs; het moet tcch wel slecht voor hem zijn." ..Integendeel juffrouw Sellwood. het is het beste, wat hij kan doen. Een man moet eenmaal rooken, en een artist gebruikt nu meestal sigaretten. Gij kunt evenwel, ais gij op den grond kijkt, zien wat hij rookt. Pijpen zijn zoo ordinair, zoo banaal en hooren. alleen thuis in de rookkamers van Brixton tn vuer en den rook geschrikt, op zyn achterste pooten en in een oogenblik lagen èn wagen èn paard iu de sloot. De heer Nieboer had echter onmiddel lijk de tegenwoordigheid van geest het portier, iuet behulp van een paar medereizigers, die op den bok van den omnibus hadden gezeten, open te rakken en de passagiers twee dames en drie heeren er uit te rukken. Allen kwamen met den schrik vrij, alleen klaagde een der dames een weinig over een weinig pijn in ecu barer armen. Met bekwamen spoed werd een andere omnibus ontboden, waarroede nu de reizigers den tocht voortzetten. jpofi en Wedstrijden Wedrennen te Clingendaal. Door mooi weer begunstigd werden deze Donderdag gehouden. De uitslag van de verschillende nummers was als volgt: I. Driejarige Nederlaudsche heng sten. Afstand 1000 meter. Deelnemers: Baron Frits, eig. J. G. Kuys, Den Haag; Electric, eig. YV. A. Ockhorst, alhier; Black Boy, eig. H. van Wic- kevoort Cromiuetin. Heemstede; Bal- dur, eig. Th. Reicheit Koopman. Hil versum; Pullaway III, eig. J. J. van den Berg, Haarlem. Uitslag: l. Black Boy in 3 :n. 271- s.; 2. Electric, in 3 in. -74 Vs s.; 3. Bal- dur, in 3 m. 35' s. II. Prjjs van Holland. Wedren op de vlakke baan voor ialandtche twee jarige hengsteu en raerriën. Afstand 1000 M. Deelnemers: Horton (ex Hopefali), eig. baron Van Brienen van de Groote Linde, Ciingondaal; Alarin II, eig. mr. V. Mtsa, Enge land Sultan III, eig. A. van Hoboken. ScheveningenAda, eig. S. A. F. baron Creutz, Den Haag. Uitslag: 1. Ada; 2. Alarm (drie vierde paardeleugte achter), 3. Horton. III. Duindicht-prys (handicap). Minimum afstand 3000 meter. Opge komen Redburr, eig. Stal Jan Steen, Den Haag; Sokol, eig. Gebr. Hoek, SchiedamLucille, eig. J. W. Schuyil, Rütt.New bold, eig. J. W. Schuyil, Rott.N. N., eig. H. van Wieke- voort Crommelin, "Heemstede, Alix, eig. H. van Wickevoort. Crommelin, Heemstede; Princess Airlie, eig. H. van Wickevoort Crommelin, Heem stede; Yankee Doodle, eig. Joh. de: Moi, 's-Gravenhage; David A, eig. Em. van Loon, Rosendaal; Mr. Auguste, eig. S. Sooeck, Bergeu (N.-H.); Louise, eig. W. A. Ock- horst, Rott.Edallah, eig. Stal Trio, Soest; Nut.iua, eig. B. H. van Man ster, Groningen; Hirye, eig. A. Stork, De Bilt; Redpath, eig. A. A. van den Berg, Haarlem; Isabelle, eig. A. A. van den den Berg, Haarlem. Uitslag: 1. Redburr, in 5 in. 30s/5 s.; 2. Nutina, in 5 m. 33'/; s.; S.Isa bella, in 5 m. 31 s.; 1. Sokol, in 5 m. 37 '/ó- Isabella werd wegens galoppeeren gedisqualificeerd, zoodat Sokol drie werd eu Mr. Auguste vier, in 5 m. 44 Vs s. IV'. Clingendaal-prys. Verkoops- wedren op de vlakke baan, interna tionaal, voor paarden van drie jaar en ouder, die nog geen prjjs van f 1500 of daarboven gewonnen hebben, en voor f 2000 zjjn te koop gesteld. Af stand 1000 M. Opgekomen: Antelope, eig. luit. H. Meyners, Breda; Goody Alice, eig. S. A. F. barou Creutz, Den Haag; Walhalla, eig. R. Visart de Bocarmé, Brussel; Lady Tiny, eig. luit. A. Singels, Den" Haag; Patty, eig. luit. J. M. ten Kate, Lei den; Bengali, eig. baron Creutz, Den Haag; Chittapore, eig. luit. H. Mey ners, Breda; Hallebarde, eig. Stal Duindicht, den Haag. Uitslag: J. Bengali, 2. Walhalla (een paardeleugte achter/, 3. Goody Alice (vier paardclengten achter num mer twee). V. Roomhuis-prys. Record Heat- dravery. Minimum afstand 1600 M. DeelnemersEmeer, eig. A. H. van Wickevoort Crommelin. Heemstede; Newbold en Lucille, beide eig. J. W. Schuyil, Rott.Allouez, eig. H. van Wickevoort Crommelin, Heemstede; Moquette, eig. Stal Unitas, Charlois; Ideaal, eig. S. Snoeck, Bergen; Ed. Clarkson, eig. W. A. Ockhorst, Rott.; Nutina, eig. B. H. van Munster, GroningenHirye, eig. A. Stork, de Bilt; Isabelle, eig. A. A. van den Berg, Haarlem. Uitslag der eerste afdoeling: 1. Upper Tooting. Sigaren zijn niet veel beter; tnaar de geur van een sigarette is délicaat-, werkt op iemands fantasie en is als gij wilt artistiek. Ivor Llewel lyn is een type van een sigaretten-roo- ker." „Hoe interessant/' zeide Olivia. ..Bij Mozes'" mompelde de hertog. Tegelijkertijd zagen zij elkaar aan. verwijderden zich door één en dezelfde beweegreden gedreven, en spraken geen woord, voordat zij zich een heel eind van Stubbs af bevonden. Toen barstten zij in een hartelijk lachen uit en zoo werd de vriendschap, die een oogenblik verbroken scheen, weer gesloten. HOOFDSTUK IX Het is gemakkelijk, zoo beweert men, iemands karakter uit het gelaat op te maken. Het is altijd een wetenschappe lijke mogelijkheid. Ook is het omgekeer de mogelijknl. dat men zich naar een karakter het gelaat denkt. En degenen, die Lady Caroline niet kenden, en de slechtste eigenschappen van haar hadden hooren opsommen, waren uiterst ver baasd. als zij haar voor 't eerst ontmoet ten. Zij hadden zich voorgesteld een lan- Emeer. 2 m. 482/5 sec.2. Moquette, 2.493. Newbold, 2.502'54. Hirye, 2.513/5. Einduitslag1. Emeer, 2.452/s 2. Newbold, 2,45* VI. Prijs van bet Zeebad Scheve ningen. Hordenren, handicap, inter nationaal. voor paarden van driejaar en ouder, die nooit een wedren van f 1500 of daarboven gewonnen hebben. Afstand 3200 M. DeelnemersHave- ron, eig. S. A. F. baron Creutz, den HaagCentlivre. eig. G. de Lichter- velde. GentPolly Morgan, eig. baron Creutz; Warda, eig. luit. G. J. A. A. baron v. Heemstra, Amersfoort Kohanasan, eig. J. J. Korthals, Am sterdam Whatever, eig. lnit. H. Meyners, Breda. Whatever en Kohanasan braken uit. Uitslag: 1. Polly Morgan2 Have- ron3 Centlivre. Op het Congres van de „Inter nationaal Cyclist's Association", in September 'te Weenen te houden, zaide heer Frans Netscher te Rotter dam zijn voorzitterschap van den Wereldbond neerleggen en voor eeu herbenoeming niet in aanmerking weasclien te komen. Cordang is voornemens Zondag 4 September in een match te rijden tegen Champion en Meijers op de Wielerbaan te Ara sterdam. Cricket. De competities. De wedstrijden die Zondag voor de Nederlaudsche com petitie gehouden worden zyn voor de eerste klasse in Den Haag, 's-Gr. C. C. (Den Haag) tegen Ajax (Leiden); voor de noordelijke tweede klasse in Heemstede, Rood en Wit II (Haar lem) tegen Amstel's C- C- II (Am sterdam); voor de zuidelijke tweede klasse te Rotterdam, Hennes (Schie dam) tegen Victoria (Rotterdam.) INGEZONDEN MEDEDEE- UNGEN. 30 cents per regel. Excelsior. Van een onzer correspondenten De Heer H. M. Hartkamp, wo nende te Reeten, gemeente Raalte, schrijft do. '15 Juli 1.1.'t volgende: Van den eenen dag op den an deren heb ik het uitgesteld, om U te schrijven over het wonder volle succes met Uwe Pink Pillen van Dr. Williams. Alvorens verdei te gaan, verzoek ik U mij nog 6 doosjes van Uwe wonderpillen te zenden. Mijne vrouw zegt, zij kunnen met recht wonderpillen ge noemd worden, U moet dan weten, dat mijne vrouw van hare jeugd af aan altijd zwak geweest is en erg zenuwachtig en tevens veel last had van rheumatiek. Zij heeft veel moeten lijden aan hartkloppingen en hoofdpijn en daarbij gedurig maagpijn en be nauwdheid op de borst en om liet hart. Zij heeft op die wijze lang ge worsteld en dacht dat voor hare kwaal geene middelen gewassen waren. Ruim eene maand voor dat zij Uwe wonderpillen gebruikte, kreeg zij pijn in den rug en in de zijden, maagpijn en alle dagen hoofdpijn, en gevoelde eene algemeene ver zwakking in al hare ledematen, zoodat zij veel moeite had haar dagelij ksch werk te verrichten. Toen zij gedurende eenige dagen Uwe pillen gebruikt had, werd zij aanmerkelijk beter en kon met minder vermoeidheid haar werk verrichten. Door duizeligheid, ver oorzaakt door verzwakking, eens gevallen zijnde, had zij hare hand 1 gekwetst: na gebruik Uwer Pink Pillen is zij geheel er van genezen. Zooals wij reeds meermalen ge zegd hebben, zijn de pillen onover trefbaar voor de genezing van bloedarmoede, verlammingen, rug- gemergstering. rheumatiek, heup- jicht, zenuwpijn, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwziekte, klierge zwellen. enz., zij zijn een spierver- sterkend middel en een hernieu- wer van het bloed. Zij geven ge, statige dame met een krommen neus, een trotsch, aristocratisch glimlachje om de lippen voor zich te zienen in plaats daarvan ontmoetten zij een kleine, ge zette vrouw, met een burgerlijke wip neus en een mond, die zich, als zij lachte, bijna tot aan haar ooren uitrekte. In plaats van een toongeefster in de groo te wereld, was het een hartelijke vrouw, die veel voor een ander over had, als het slechts haar eigen belang niet gold, want dan was zij koel en berekenend; dan handelde zij, zooals de omstandig heden haar voorschreven en de tempera tuur van haar hart hield gelijken tred met haar koel, berekenend verstand, wiens trouwe dienaar het altijd geweest was. Haar betrekking tot Claude vreesde zij niet meer, daar had zij roden voor. Wat den hertog betrof voor dezen had zij van 't begin af aan een wanne gene genheid gekoesterd. Hiervan maakt zij in 't geheel geen geheim en juist dat hinderde Olivia zoo. Maar de leelijkste eigenschap van haar was, dat zij zich als de oprechtste vrouw ter wereld voordeed; en de man nier waarop zij haar ponyhaar droeg zij maakte het bijna op dezelfde wijze op als Olivia maar meer gefriseerd was een even dwaas zinnebeeld van haar schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten, veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitenspo righeden. Prijs fl.75 de doos. f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, eenig depót- houder voor Nederland en Apo theken. Franco toezending tegen postwissel. 21, Anegrang: 21. Ontvangen de nieuwste modellen in alle genres. De Stoomdrukkerij van is <Jc goedko.-pste gfoöfè Drukki- in HuaBtjov Monsters papier, modellen en opga» Tan prps worden steels gaarne strekt. Land- en Tuinbouw Oogstverwaclitingen. De „St.-Ct." deelt de volgende ver wachtingen van den oogst over 1893 mede voor de provincie Noord-Hol land: Aanhoudende regens en gebrek aau zonneschijn hebben op vele gewassen een nadeeli^en invloed gehad. Het „hooi," hoewel iu overvloedige mate gewonneu, wordt in do meeste gemeenten van zeer middelmatige hoedanigheid en zelfs .slecht genoemd. Van verschillende zjjden is de vrees uitgesproken, dat, het door te sterke broeiing of schimmel veel aan smaak en voedingswaarde zal verliezen. Het „gras" daarentegen, waarvan de weilanden overvloedig zyn voor zien, staat uitmuntend de qualiteit daarvan wordt algemeeu zeer geroemd. De „aardappelen" beloven in de meeste gemeenten een ruiui beschot, doch ook op dit gewas hoeft het natte weder zyn nadeeligen invloed doen gevoelen. Veelal word over ziekte geklaagd. De „granen" hebben de ongunstige weersgesteldheid beter doorstaan. Hoe wel bier en daar gevreesd werd, dat zij een wel wat lichter korrel zouden voortbrengen, worden toch allerzijds goede berichten ontvangen omtrent den stand dezer gewassen. De te verwachten oogst der „tuin vruchten" stemt mede tot tevreden heid. In sommige gemeenten werd intusschen sterk geklaagd over het nadeel door ratten vooral aan kool- planten toegebracht. „Karwyzaa 1," „koolzaad" en „mos terdzaad" hebben meer geledon van regen en wind eu doen slechts eene middelmatige opbrengst verwachten. De „appel" - „pere"- en „steen- vruchtbooiuen" hebben iu het voor jaar goed gebloeid, doch vooral de pereboomeu hadden veel te lyden van nachtvorsten. De opbrengst zal dan ook slechts middelmatig zyn; alleen van de appeiboomen wordt over bet algemeen een vry goed beschot te gemoet gezien. De oogst van „hyaciutben" en „tul pen" is, ten gevolge van de vroeg tijdige ontwikkeling door liet zachte winterweder en van de koude en de vele regens in de lentemaanden, ver beneden het middelmatige gebleven. „Ranonkels," „anemonen" en andere bolgewassen, op welke voormelde on- gunstige invloeden zich minder doen gelden, zullen vermoedelijk beter uit vallen. Algemeen wordt de verwachting' gekoesterd, dat, zoo de thans inge treden betere weersgesteldheid eenigs zins duurzaam zal zyn, de latere ge wassen een ruimen oogst zallen op leveren. deugdzaamheid als de vlag op een ka perschip .Lady Caroline was geveinsd óprecht tot in de toppen barer vingers. Maar daar vond zij niets in. Maan den lang was zij bezig geweest aan een sportpet voor Claude. Dat is te zeggen in zijn bijzijn werkte zij een paar steken, die haar kamermeis je later uit moest halen eu er weer be ter in maken. Claude had altijd begre pen. dat de pet voor hem bestemd was totdat hij op een goeden avond bemerk te, dat hij zich vergist had. Hij zag nl. hoe Lady Caroline haar den hertog op paste. „Het was nooit mijn plan geweest haar voor jou te maken, Claude", ver klaarde zij. „Ze was te klein, ik zal dus een andere voor je werken. Vindt je niet, dat hij den lieven hertog goed staat-" De lieve hertog ontving vele gunst bewijzen van haar. Hij kon geen kwaad bij haar doen. Zijn verkeerde handelin gen of vergissingen in 't spreken en die waren veelvuldig, schenen alle in de oogen van Lady Caroline „lief," en zij sprak zijn naam zelden uit zonder den titel. Over sommige onderwerpen praatte zij met zulk een openhartigheid, dat Jack er dikwijls verlegen door werd. Een dergelijk gesprek had in de hut Omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland meldt de „St.-Ct.": De „halmgewassen" hebben een goe den staGdvooral „tarwe," „winter- gerst" en „haver" laten een vry ruim beschot verwachten en de hoedanig heid zal. by gunstig oogstweder, vry voldoende zyn, met veel stroo. De „erwten" eu „stamboontjes" vertonnen een zeer ongelijk gewas; over liet geheel zal de uitkomst ten hoogste middelmatig zyn. De „paardenboouen" staan gunstig. Het „vlas" woidt voor een gedeelte tamelyk goed genoemdvele stukken bleken weinig of geeiie waarde te hebben. Het „koolzaad," goed door den win ter gekomen, geeft met weinig uit zondering een ruim en goed beschot. Van de „ajuin" wordt een middel matige uitkomst verwacht. De „aardappelen" laat in den groei geraakt, geven tct dusver slechts een matig beschotde ziekte bepaalde zich tot de vroege soorten. De „suikerbiet" en verdere wortel gewassen zyu zeer in groei ten ach teren uitkomst nog onzeker. De „weilanden" zijn goed met gras bezet„klavers" eu andere voeder gewassen gaven eene ruime snede; de hooioogst was overvloedig en voor het grootste gedeelte goed van hoe danigheid. GEMEMGB NIEUWS Eene gevaarlijke arrestatie. Een der voorsteden van Brussel, St.-Joost-ten-Noode, is Donderdag ochtend in opschudding gebracht door een bloedig drama waarin eenige anarchisten de hoofdrol hebben ge speeld. Ziehier wat er gebeurd is. Een officier van politic, Momaerts, vervoegde zich bij een schrijnwerker om van dezen betaling te vorderen van boeten, die hij wegens overtre dingen by de burgerwacht opgeloopeu had. Momaerts werd met revolver schoten ontvangen en gewond aan zijn rechterwijsvinger. Hy schoot met zijni revolver terug en trof AVillems aan het gezicht. Deze wist nochtans te ontsnappen. Op straat ging hij voort met schieten en verwondde twee men- schen, den een aan het been eu den ander aan den arm. Een derde kreeg een kogel door zyu hoed. Een agent van politie, die den woesteling wilde grijpen, kreeg zoo'n hevigen trap tegen den buik, dat hy neerviel en naar "het gasthuis gebracht moest worden. Wil- lems zette intusschen zyn vlucht voort, liep de overdekte markt over, aldoor schietende, zonder echter iemand te raken. Ten slotte kreeg men hem beet. Het bleek, dat hy drie geladen revol vers en een pak patronen by zich droeg. De officier van politie Momaerts was inmiddels de kamer van Willeius binnengedrongen. Hy trof daar vier anarchistische gezellen, die op hem schoten, en Momaerts op hen. Het was een heel gevocht. Twee van de anarchisten ontkwamen nogeen derde werd licht, maar de vierde zwaar1 verwond. Hy bleef languit op den grond liggen. Lijken van de „Bourgogne". Het stoomschip Londonian, van de Wilson and Furness Leyland Line, den 28en Juli van Boston naar Lon den vertrokken, kwam den 30n op 42n 50' NB. en 60° 47' WL. ettelijke drijvende lyken en wrakhout tegen. Een boot werd uitgezet en eenige lij keu konden binnenboord gebracht worden. Uit de papieren, die men op een paar lyken vond, bleek dat het lijkou van opvarenden van de Bour gogne waren. Een drenkeling bad 220 dollar in banknoten en 90 fres in goudgeld by zich. Zij hadden allen een zwemgordel om. Nadat de zwem gordels afgenomen waren, werden de lyken iu zee begraven. De boot moest veiligheidshalve weer naar boord terug. In liet geheel werden een vijftien of twintig lijkou gezien. De Londonian ontmoette nog een ander schip, dat uitgegaan was om naar overblijfselen van de Bourgogne te zoeken. Over Bismarck. Een vertegenwoordiger der Neue Freie Presse te Weenen, heeft dezer dagen eeu on ierboud met professor Ttieod. Mommsen gehad, waarin de professor zeide: „Men heeft veel gesproken over het plaats. Lady Caroline wilde o, zoo gaar ne dit gebouwtje eens zien en op een goeden keer ging zij er dan ook, verge zeld van Olivia, heen. Natuurlijk bracht alles haar iu een overdreven verrukking, liet idee was zoo origineel en sprak zoo voor Jack's eenvoudige inborst de hut zelf was even „lief" als allo andere din gen, die met den hertog in betrekking stonden .Het kopje thee, dat Jack voor haar bereidde was delicieus, want het grootste gedeelte van den inhoud ledig de zij naast haar stoel, een daad, die Jack voorgaf niet te zien terwijl hij zich iu 't minst niet bcleedigd toonde. Integendeel hij gaf er een karakteris tieke uitlegging aannl. dat Lady Ca roline dit alleen deed om zijn gevoel niet te kwetsen, door hem haar ware moening over zijn thoe te kennen te geven. Want hij was zóó onder den invloed van haar opdringerige vriendelijkheid, en te oprecht om maar te vermoeden, dat zij met een bedoeling handelde. Tegen hot laatst der week, nl. Vrij dagsmiddags zaten zij allen op het terras thee te drinken, of liever gezegd allen, behalve de twee talentvolle jongelui, die nooit thee gebruikten en zich eigen lijk niet erg op hun gemak op Maske Towers gevoelden, behalve 's avonds laat groote vermogen dat Bismarck heeft nagelaten en men heeft het tusschen tien en ze.stig millioen geschat. Men moet de nagedachtenis van Bismarck in dezen zin geen afbreuk doen. Ik heb de vaste overtuiging, dat by steeds correct is gewees:. Hy was onomkoopbaar. Hoe hn echter zijn vermogen verworven heeft/ Zijns vaders bezittingen werden hem in geheel verwaarloosden toestand nagelaten en by bracht ze weder tot bloei. H\j was ook een meester in het beheer vau zijn bezit. Hy wist rijkdommen uit zyn bosschen te trek ken, verzond het hout, dat hy er uit verkreeg naar alle wereldstreken. Men zal bet ook niet afkeuren dat hy als minister het niet versmaadde door zijn invloed de waarde zijner bezittiugeu te doen vermeerderen. Eens zou er een nieuwe spoorlijn in Pommeren aangelegd worden. De lyu liep voorby Varziu. Eeu deputatie begaf zich naar Bismarck met het verzoek, de lyn anders te leggen. De vorst antwoordde„Meent gy dat het mij onaangenaam is, dat myn Marzin door den spoorweg zal worden bevoordeeld?" Ook daarin vind ik geen haar, zegt prof. Moamsen, dat de bankiers, by wie Bismarck zyn geld in bewaring had gegeven, voor hem met gelukkiggevolg speculeerden. Te Esschen nam Woensdag de echt- genoote van den heer H. eeu revolver op, vermoedelijk in de meeDing dat zij niet geladen was. Plotseling echter giDg het schot af eu trof haar zoo danig, dat zy dood neerviel. Het is in Tirol ineens fel koud ge* worden. De Doloinilen zijn tot in he1 diepst van de dalen met sneeuw be dekt. Een nieuwe Onderkoning van Britsek-ïndië. De heer Curzon, onder-secretaris van het departement van buiteoland- sche zaken, is tot Onderkoning van Britsch-Indië benoemd. Deze aanstelling wek4 eenige ver bazing, vooreerst omdat Curzon licha melijk 2wak blyft, vervolgens, omdat hij, ofschoon een pairszoon, nog maar „plain ruister Curzon" is, en na Law rence is er geen onadellijke tot onder koning van Britsch-Indië benoemd, (evenwel, Curzon zal tot pair verbeven worden voor hij naar Calcutta ver trekt); ten derde is Curzon bekend als een bestrijder van Ruslancls aan spraken in Midden-Azië en Afgani- stan en een aanhanger van het zoo genaamde forward-beleid, dat in het Noordwesten van Indië de grensstam- raen onderwerpen wil. Intusschen zegt, de „Standard" dat Curzon den last medekrygt om de forward-beweging, welks uitspattingen iu Cbitral en Kliaibar zulke verderfelijke gevolgen heeft gehad, in te toornen. De „Times" spreekt met welgevallen van de be noeming van baren vroegeren Aziati- schen correspondent, maar kan niet nalaten te herinneren, dat Cnrzon in den laatsten tyd telkens de menschen teleurstelde, vooral in zijn verklaring van de Engelsche politiek in China. De „Times" werpt den aanhanger van Rhodes, Wyndham, op als Curzon's opvolger als ondersecretaris van bui- tenlandsche zaken. Het luiste en vuilste volk ter wereld, zegt de St. JamesGazette is onlangs ontdekt iu den Kaukasus. Het leeft in een ontoegankelijk hoog land tusschen de Zwarte Zee en de Kaspische Zee en in beschaving is dit volk een twintigtal eeuwen ten achteren. De huizen zyn steenklompen zonder bepaalden vorm of versiering. Daarbinnen is het onbeschrijfelijk vuil. Een stookplaats of schoorsteen is er niet. Er wordt gekookt in een gat in deu grond. In deze huizen van éen vertrek wonen mannen, vrouwen en kindereu dooreen. Tijdens den langen winter zyn zy geheel opgesloten, want het is te koud om ook maar één be hoorlijke opening te laten en gewoon lijk wordt het vee dan in dezelfde ruimte opgenomen. Deze menschen maken vier dagen in de week tot vacantiedagen en" honden er dan nog een eerbiedwaardige hoeveelheid hei lige dagen op na. Sinds zy op het denkbeeld zyu gekomen om de feest dagen van eik land, waarmede zy in aanraking komen, over te nemen, is het begrypeiyk dat de menschen niet veel tyd meer vinden om te werken. als de dames ziek teruggetrokken had den. „Ik begrijp niet waarom je ze invi teerde," zeide Lady Caroline tot Claude. „Ik deed het niet, maar Jack," was het antwoord. „Ja, ik vroeg hen te logeeren en waarom zou ik het ook niet gedaan heb ben V' vroeg de verbaasde Jack. „Zij kwamen immers zoo dikwijls bij jou op jo kamers Claude, en bezochten u ook wel, Lady Caroline!" „Ah!" zeide haar Ladyschap, welwil lend glimlachend, „maar dat was heel iets anders beste, goede jongen!" Dit gesprek weid echter op dien Vrij dag niet gevoerd toen was Lady Caro line in gedachten verzonken. Zij dacht aan geheel iets anders, dan waarover de anderen spraken, en mengde zich slechts nu en dan met een enkel woord in het gesprek. Het onderwerp, dat op het ta pijt was gebracht, ging over den moord te Nottingham. De verschrikkelijke quaestie was in do couranten de laatste week heel en breed besproken, en juist dezen dag hadden de rechters over het lot van den schuldige beslist. (Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2