NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. '9 ^jSOaSJ'TjTE^LEjSTTS^'K,! O'S Directeur-Uitgever -AJDV PEEREBOOM. 3YADSS3SEUWS BIHBEÜL i FEUILLETON. De Hertog van St. Osmund. Vrijdag 19 Augustus 1898. 4643 DAGBLAD 'Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/; Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naai' plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advert,entienworden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor hit Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangcre G. L. BATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Ariondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor (ÏÏtj~blad in den omtrek zün Bloemendaal. Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT. BandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; SnaarndamC. HARTENDORPZandvoort, G.IZWEMMER Veisen, W. J. RUIJ TER BeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Eerst© en derde pagina. Haarlem18 Aug. 1898. Door de Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" zullen gedu rende de pauze van het, concert in den Hout op Woensdagavond van 31 Augustus e.k. eenige liederen worden gezongen. O. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan mr. H. Goeman Borgesius, miuister van binnenlandsehe zaken, vergunning verleend tot het aannemen der ordeteekenen van groot-officier der orde van bet Legioen van Eer, hem door den president der Pransche Republiek geschonken. Verlof verleend tot het aannemen der versierselen van de Leopoldsorde hun door den koning van België ge schonken, aanmr. D. Mesritz, ad vocaat en procureur te Amsterdam, die van officier, en jhr. mr. K. J. Scborer, advocaat en procureur te Amsterdam, die vau ridder. Aan mr. A. M. Pareau, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1898, verleend een eervol ontslag uit zyne betrekking van vice-president der arrondissemènts-rcchtbank te Am sterdam, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Ten einde het lange wachten voor reizigers op in vertraging zijnde treinen te yoorkomen, heeft de H. IJ. S. M. bepaald dat tot nader order zulleu worden ingevoerd drie voor treinen en wel voor No. 22 van Rotterdam naar Amsterdam, No. 40 van Rotterdam naar Amsterdam en No. 39 van Amsterdam naar Rotter dam. Berooving op straat. Iu het vorig nummer maakten wij melding van bet feit dat te Araster dam een bejaarde kantoorlooper een portefeuille, inhoudende een bedrag van f 7000 aau bankbiljetten vermiste. Als eeu omstandigheid, waaruit de oorzaak der vermissing zou kunnen afgeleid worden, wist hij op te geven, dat bij in de Raadhuisstraat met drie jongelieden, dragende fantaisiehoeden, in aanraking was geweest. Deze Kantoorlooper, een man van 65 jaron on in dienst bij de Koloniale Bank, bad op een cheque aan de Kas- vereeniging 17000 ontvangen, die bij aan verschillende audere kantoren moest afdragen. Het eerst moest hij naar eene firma aau do Prins Hendrik kade. Daar aangekomen tastte hp in deu binnenzak van zijn jas enmiste z\jn portefeuille. Hij ging het kantoor binnen en deelde zyne onaangename ervaring medeonmiddellijk werd ook ^e Koloniale Bank met de vermissing in kennis gestelder werd navraag gedaan bij de Kasvereeniging, maar bet geld was weg en bleef weg. De_ kantoorlooper heriunerde zich, dat in de Raadhuisstraat een drietal jonge mannen met fantaisiehoeden tegeu hem waren aangeloopen en dat hjj een vau hen nog een duw had gegeven. Het geval heeft groote overeenkomst met dat van een andereu, ouden kan toorlooper, die onlangs een portefeuille met f 700 vermiste, en die zich ook herinnerde dat bij in de buurt vau den Dam met een paar als heeren gekleode jonge mannen in botsing was geweest. Naar alle waarschijnlijkheid hebben we bier dus te doen met een beroo- viug door zakkenrollers, onder wie er zijn tot wier trucs het behoort, iemand tegen het lijf te loopen, oiu daardoor een handlanger gelegenheid te geven in het oogenblik van verwarring zyn slag te slaan. Intmldigingsfeesten te Amsterdam. Aangaaude de feesten kan nader medegedeeld worden, dat Hare Maje steiten op 5 September e.k. te 1 uur 9 min. uit Den Haag vertrekkende te 2.15 aau liet Staatsspoorwegstation te Amsterdam zuilen aankomen en ongeveer 3.15 ten Paleize zulleu we zen. Aldaar zullen tegeu 6 uur \savonds aankomen de ledeu der koninklyke familie, die de feestelijkheden bij wonen. Te zeven uur is er gala-diner iu de galerij-zaal. Op deu 6 Sept.. deu dag der inhul diging, is er na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te half twee dejeuner- maarschalkstafel ia de Mozes-zaal. Te 2.*0 rijtoer der Koninginnen, te 6 uur gala-diper in de Groote zaal. De rijtoer door de geïllumineerde stra ten begint te 9 uurde weg, die dan gereden wordt, zal niet vooruit wor den aangekondigd, om groote volks verzamelingen langs den weg, dien Hare Majesteiten gaan, te voorkomen. Op 7 Sept.. laat zich 's morgens evenals deu vorigen dag de koraal- muziek op de kerktransen hooreu, dit zal ook Dunder dagochtends geschie den. Woensdagmorgen te balfelf brengt de Ned. Zungtrsbond de aubade op den Dam en onmiddellijk na afloop zullen tot Hare Majesteit in het gele salon worden toegelaten de commissie voor het Gedenkraam in de Nieuwe Kerk, tot aanbieding van de oorkonde en de sub-com missie uit de commissie van ingezetenen voor de feestelijke ontvangst van Hare Majesteit binnen Amsterdam, tut aaubiediug der Ge denkplaat. Om één uur rydt Hare Majesteit uit om de volksfeesten by te wonen en deu Historischen optocht te zien, onder weg zal de Gouden Koets be zichtigd worden. Te 8.45 rydt Hare Majesteit uit om het vuurwerk te gaau zieuaaudeDe Ruyterkade. Donderdags wordt te balfelf de Rembrandt-ieutooustelling enz. be zocht; te half drie wordt gereden naar het Concertgebouwte acht uur naar den Stadsschouwburg, van waar Hare Majesteit te tien uur ten paleize terug keert. Vrijdags te 9.40 vertrekken de ledeu der Konioklüke familie, 10.10 de hof houding, te 10.40 Hare Majesteiten naar Den Haag. Een griezelige vangst. Dinsdagmiddag zat aan de Vrede- noordkade te Rotterdam een knaap met een hengel te visschen, toen hij meende „aan" te hebben en niet dan met groote moeite zyn vischtuig uit het water kon trekken. I" plaats vau een snoek of paling zat aan den haak 't lijk van een 17-jarigen knaap, die herkend werd als A. de Rin dienst der werkliedenvereniging als bode voor bet ziekenfonds. Sedert een paar dagen werd hy vermist. De jonge vis- scber was zoo verschrikt, dat hij het op een loopen zette. Te Den Helder is door de politie aangehouden zekere Karsten, van Laugendyk, die verdacht werd zich te Den Helder te hebben schuldig geuiaakt aan diefstal van geld uiteen gesloten kast in eene woning in de Koningstraat, door middel van inslui ping. De man legde een volledige be kentenis af en werd daarop gevanke lijk naar Alkmaar overgebracht. By zijne aanhouding werd hy iu het bezit bevonden van gouden en zilveren sie raden, vermoedelijk mede van diefstal afkomstig. In den ouderdom van 60 jaar is te Amsterdam overleden ds. J. Brummel- kamp, in leven predikant bij de Ned. Hervormde gemeente aldaar. In het jaar 1863 voleindigde hy zyne studie te Utrecht eu was achter eenvolgens predikant te Veenendaal en te Tiel. In 1876 werd hij te Am sterdam beroepen, waar hy alzoo ruim 22 jaar gearbeid heeft, voornamelijk onder de bewoners der Jordaan. De diefstal van f40.000 te Bodegraven. Omtrent dezeu diefstal wordt door de N. R. Cl. nader het volgende ge meld Eenige dagen geleden werd ter kennis van den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam gebracht, dat de bakker P. Boulogne, wonende aan 's-Gravenweg te Capelle a/d. IJsel, in zyn bezit had een aanzienlijk be drag aan effecten, waarvan hij zich wenschte te ontdoen. De persoon, die deze mededeeling deed, wist tevens te vertellen dat Boulogne zich uitgela ten had, dat hy, zoo hy het soms met justitie of politie te kwaad mocht krygen, al de effecten subiet in den oven zou gooien, tin ze te verbran den. Voorzichtigheid werd dus ten zeerste aanbevolen, te meer daar er al dadelijk vermoeden rees, dat deze effecten afkomstig kouden zyn van den in den nacht van 18 op 19 Dec. 1896 te Bodegraven ten nadeele van den landbouwer F. Bey n gepleegden diefstal van ongeveer f 40.000aan effecten. In overleg met den waarnemenden hoofdinspecteur der recherche, den heer L. J. C. Vuyk, bepaalde na de hoofdcommissaris, dat men trach ten zou de effecten of eenige daar van in handen te krygen, ten einde de stukken en nummers te vergelij ken. Eerst had men reeds op bedekte wijze een onderzoek ingesteld naar de finaucieele omstandigheden van Boulogne en deze vielen'niet in zyn voordeel uit; althans men kreeg de overtuiging dat de man niet vermo gend was. Thans werd een particulier, by de politie bekend persoon in den arm genomen en deze. met Boulogne be kend, wist de effeeten in handen te krygen, onder bet voorgeven dat hy ze zou verkoopen tegen 30 percent van de nominale waarde. In het laatst der vorige week had op den Oost- zeedyk ter hoogte van de Avenue Concordia te Rotterdam de onder handeling tusschen den afgezant der politie en den bakker plaats en de overgifte volgde tezelfder plaatse. De effecten waren Hollandsche, Ame- rikaansche, Portugeesche, Russische, enz., een en ander tot een bedrag van in de duizenden. Toen nu de handlanger der politie in het bezit der effecten in zijn woning was wedergekeerd, was de politie spoedig daar om er beslag op te leggen en bij het nazien bleek nu werkelijk, dat zy van den Bodegra- venschen diefstal afkomstig waren. Eene huiszoeking te Capelle bij Boulogne volgde op Zondag j.l. Eenige verdachte brieven werden daarbij ge- vanden en in beslag genomen en de man gevankelijk naar Rotterdam over gebracht, waar hy terstond een scherp verhoor ondergiqg. De in het nauw gebrachte bakker deelde nu mede, dat hy de effecten gekregen had van den te Bodegraven wonenden arbeider Cudée om ze te verzilveren, wetende hy dat ze bij den bouwman F. Beyen gestolen waren. Hjj werd nn in arrest gesteld, en twee inspecteurs vau de recherche trokken er op uit naar Bodegraven voor het verdere onder zoek. Gekomen ten huize van Cudée, deden zij daar huiszoeking, doch vonden metsmaar de verdachte, die reeds vroeger door de justitie eu politie in de plaats zijner inwoning meermalen in verhoor genomen was, maakte op hen een indruk die hnn termen gaf om hem voorloopig aan te houden en mede naar Rotterdam te nemen ter confrontatie met den gearresteerden bakker. Zoo kwam hy dan Dinsdag te Rotterdam en op bet Centraal Bureau viel by, na herhaald verhoord te zyn, door de mand. Hy bekende alles. De diefstal werd door hem gepleegd, een gedeelte aan Boulogne gegeven ter verzilvering en de rest door hem in gemetseld in een oud, niet meer ge bruikt privaat in zyn eigeu woning. Opnieuw werden nu beide' inspec teurs Woensdag naar Bodegraven ge zonden, waar het hun aangewezen privaat onder hun toezicht werd open gebroken. Werkelijk vonden zy daar voor een waarde van ongeveer 20.000 gulden aan effecten, diep in het pri vaat hangende, alle in ongeschonden staat. Met de gevonden effecten keerden beide inspecteurs terug. Op een niet noemenswaardig bedrag na is het geheele bedrag van f40.000 weder terecht. Heden zonden de bakker P. Bou logne, de arbeider Cudée, die vroeger knecht by den heer F. Beyen was, en de inbeslag genomen waarden naar Utrecht worden overgebracht en ge steld ter beschikking van den officier van justitie by de arrondissements rechtbank aldaar, in wiens ressort de diefstal gepleegd is. Ongelukken door de warmte. Dinsdagmiddag omstreeks balfvyf viel (vermoedelijk door de warmte bevangen) de stoker Van der Maas- sen te Nijmegen van den tender van den trein uit Kleef met het ongeluk kig gevolg, dat de mau totaal in stuk ken gereden werd. Te Bladel by Eindhoven is Dins dagnamiddag de smid F. Lat door een zonnesteek getroffen en gedood. Dinsdagnamiddag is onder Lonne- ker B. Meyers uit Haaksbergen even eens door een zonnesteek getroffen eu Van deu dijk gevallen. Drie heeren uit Tiel, waarbij de heer Spoorenberg, lid van den Ge meenteraad, reden Zondag met een dogcart op den dyk tusschen Wamel en Dreumel. Een kar, waarop eenige beschonken lieden, kwamen tien daar tegen. Niettegenstaande het roepen der heeren, weken de anderen niet uit, met het gevolg dat er een botsing ontstond, waardoor de dogcart van den dijk stortte. Een der heeren, die achterop zat, sprong er af en kreeg een verwonding in 't aangezicht. De heer Van der Sijp was ernstig aan de borst gewond, terwijl de heer Spoorenberg een schouder ontwrichtte en den rechter-bovenarm brak. Aan de makheid van het paard is het te danken, dat er geen dooden zyn te betreuren. De heer S. lag onder aau den zeer hoogen dyk nog onder het rytuig. De personen, door wier toedoen het ongelnk gebeurde, reden door, zonder zich te storen aan het hulpgeroep der drie heeren. Het rijtuig werd zeer beschadigdhet paard kreeg geen letsel. Sport en ^edstrijdefi Schietwedstrijd. By den Zondag te Maastricht ge houden schietwedstrijd, uitgeschreven door den Nederlandschen Bond van Oud-Ouderofficieren, werden de prij zen behaald als volgt: Korpswedstrijd op 150 M.vooralle afdeelingen van den bond, vertegen woordigd door vijf schutters, ieder vyf schoten. 1. Nijmegen met 250 p.2. Rotterdam met 230 p.3. Haarlem met 220 p. Hoogste serie S. Smit, te Nijmegen, met 53 p. Korpswedstrijd op 150 M. voor alle door liet hoofdbestuur erkende scliiot- vereenigiugen vyf schutters, ieder vyf schoten. 1. generaal v. Merle, Haar lem, met 225 p.2. Nijmegen met 214 p. Hoogste serie Alleman met 53 p. Korpswedstrijd op 150 M. voor vyf onderofficieren, afgevaardigden van bet garnizoen, schutterij van Maas tricht eu van de koninklyko schiet- vereenigingen. 1. Koningiu Willielmi- na, 2. schutterij, 3. garnizoen. Perso- neele prijs Van Puyenbroeck, briga dier der rjjksveldwaeht te Maastricht. Personeele wedstrijd op 150 M., drie schoten achter elkaar. 1. Blauw, Rot terdam, met 33 punten2. Meyers, Maastricht, met 32 p.3 Bosquin, 4. Sprenger beiden van Maastricht. 5. Smits, Nijmegen, en 6 Rheo, Rotter dam, allen 32 punten. Korpswedstrijd op 12 M., 6 m.M., voor alle afdeelingen van den bond, vertegenwoordigd door vyf schutters. 1. Amsterdam met 456 p.2. Haarlem met 422 punten. Korpswedstrijd op 12 M. als voren, opengesteld voor alle door hot hoofd bestuur erkende vereenigingen. 1. Rotterdam met 429 p.2. Nijmegen met 402 p.3. Generaal v. Merle mét 402 punten. 33IEUWS Feesten te Batavia. Op bevel van den Dnitscben Keizer gaat vice-admiraal Diederichs met het pautserschip Kaiser naar Batavia, om by de feestelijkheden tereerevan de krouing van de Koningin der Ne derlanden de gelukwenschen van den Keizer aan te bieden. Het engelsche oorlogsschip komt nu weer niet wegens de spanning in Oost-Azië. Moord te Gent. In verband met den dubbelen moord, in den nacht van 18 op 19 Juli te Gent gepleegd op eene koffiehuis houdster eu hare dienstbode, heeft de politie vermoeden opgevat tegen den bekenden Hendrik de Jong, omdat de moordenaar, die de vermoorde vrouwen trouwbeloften gedaan had, zich behalve Tom enz. ook genoemd heeft Hkendie Jungs. Dure administratio. De Fransche Republiek is niet be paald een der goedkoopste admini straties. Dat blykt weder overtuigend uit een paar cijfers die het Journal mededeelt. Volgens dit blad kost het personeel der ministeries elk jaar aan salarissen een som van meer dan dertig millioen francs. Voor de daaraan verbonden takken van dienst is zes tot acht millioen noodig. Met de kosten van onderhond van meubilair, verwarming, M „Welnu zegt ge; en met recht moogt gij dit zeggen: Want de roode Markies verliet zijn. vrouw en begaf zich naar Afrika nog voordat hij een maand ge trouwd was geweest. En daar trouwde lij opnieuw. Maai- jij was reeds vijf jaar, vrindje, toen zijn vrouw stierf en in de ze parochie begraven werd. Gij kunt haar graftombe zelf gaan zien. Zij stierf en is begraven als Eliza Hunt; en dit feit was voldoende om ons een jaarlijk- scho toelage van twee honderd pond voor altijd te verzekeren; het spijt mij te moeten zeggen, dat zij nooit een kind heeft genad." De toon, waarop hij dit zeide, was overtuigend genoeg. Er sprak een bru tale vreugde uit, die een weinig gematigd .werd door een nog veel onbeschaamder spijt; en juist die onvolkomenheid van zijn triumf toonde de ruwe werkelijkheid der feiten aan. Jack zag zijn toestand goed in. Hij was niets. Eenigen tijd geleden had hij Claude's plaats ingenomen en nu zou Claude zijn vroegere positie weer kunnen hernemen. God zij gedankt dat het Claude wasEn tochen tochdit feit stempelde al het overige ook tot feiten. „Ik twijfel er niet aan of ge hebt het bij het rechte eind," zeide Jack op een toon, die hem zelf verwonderde. „Maar natuurlijk hebt gij voor dit alles bewij zen „Zeker." „Waarom zijt gij daar dan niet eer der mee voor den dag gekomen?" Hunt grijnsde, waardoor zijn mond zich zoo wijd opende, dat er een dikke rookwolk aan ontsnapte. „Gij straftet mij," zeide hij de asch aan zijn sigaar bewonderend, „en ik zette het je dubbel en dwars betaald. Ik liet je den tijd om je aan de plaats en in 't bijzonder aan dit plekje te hechten ook verwachtte ik, dat^het trotsche ge voel van over zooveel bezittingen heer en meester te zijn zich ook wel van jou zou meester maken. Ik hoop, dat ik je genoeg tijd liet? Aan de hut zou men het niet zeggen Jack's rechterhand streek zachtjes over de geiaden revolver in zijn zak; en do aanraking van dit koude staal was oorzaak, dat hij uiterlijk zijn kalm te kon bewaren. „Mooi gehandeld," merkte hij op. „En hadt ge er ook nog een andere reden voor „Ja?" „En welke was dat?" „Wel, deze," nu veranderde zijn bru tale toon in een meer vcrtrouwelijken, die nog moeielijker te verdragen was; „deze," herhaalde hij, „niemand dan wij weten van dat huwelijk af. Wij hebben dit geheim reeds veertig jaar bewaard en verlangen niet het bekend te maken. Maar zooals ik je zeg deze geheimhou ding is in waarde gestegen. Het is jou misschien wel meer waard dan twee hon derd pond, hè 1 Je wilt je niet op zij la ten dringen door dien Claude Lafont, is 't wel En toch zou hij dan je opvol ger zijn. Je zult toch niet voor zoon ke rel het veld ruimen?" „Dat is mijn zaak. Hoe groot is de som, waarmee ik je stilzwijgen zou moe ten koopen?" „Tweeduizend pond." „Per jaar?" „Twee duizend pond per jaar. Kom, wat beteekent. dat voor jou. Denk eens aan je inkomen „En jij aan 't jouwe. I Twee honoerd pond per jaar enkel en alleen om een geheim te bewaren. Zoo was het, niet waar?" „Welnu?" „Je hebt het geheim verraden, schurk!" riep Jack opspringend uit. „Voor goed heb je nu je belooning ver loren. Twee duizend pond, geen enkel zal je er oom meer krijgen! Zie je mij voor een even lagen ellendeling als je zelf bent aan Denk je, dat ik door mijn eigen schuld hier ben gekomen? Denk je, dat ik aan dit alles zóó gehecht ben, dat ik van jouw genade zou willen afhan gen? Neen, dan ken je mij nog niet! Al wat je mij zooeven verteld hebt, zal ik morgen aan den heer Lafont en zijn zaakwaarnemers meedeelenen ge moogt blij zijn, als je niet ingerekend wordt! Dacht je werkelijk, dat ik zoo op weelde en rijkdom gesteld was Dacht je.O om Gods wil, ga uit mijn oogen schurk, voordat ik mij zelf weer aan je vergrijp „Oje kan je vuisten goed gebrui ken," siste Hunt. Hij was opgestaan en een paar pas achteruitgegaan. „Maar ik ben nu niet ongewapend!" en hij haalde zijn mes uit zijn zak. Maar tegelijkertijd zag hij de revolver op zich gericht. „Ik ook niet, zooals je ziet," antwoord de Jack „binnen vijf tellen moet je uit mijn oogen zijn of andersEen „Groote God, bestaan er werkelijk zul ke gekken..." „Drie vier De kerel was verdwenen. Op eenigen afstand stond hij stil en begon weer te razen en te vloeken tegen Jack. Maar deze luisterde er niet naar; hij trad de hut weer in, wierp het pistool weer op tafel en bleef bewegingloos staan, totdat hij niets meer hoorde. Toch had hij niet op net gevloek en geschreeuw van Hunt gelet, maar toen het plotseling ophield, herinnerde hij het zich. Hij trad nog eens naar buiten en zag Hunt die zich reeds op grooten afstand bevond, zich al meer en meer verwijderen. De voet stappen stierven langzaam weg. Het ge kraak van dorre takken was duidelijk hoorbaar. Toen sloeg de stalklok één uur en weder luisterde Jack naar de echo's, totdat alles weer stil was. Hij bleef nog even aan de deur staan. De donkere denneboomen teekenden zich tegen de met sterren bezaaide lucht af. De nacht was zoo zacht en kalm als er maar één in Boverina zijn kon; Jack trachtte zich daar te verplaatsen en de zen Engelschen zomeravond als een droom te beschouwen. Maar zijn verbeel dingskracht was dien avond niet sterk. Terwijl hij naar de sterren zag verrees het trotsche kasteel, dat nu niet meer het zijne was, voor zijn geestesoog; hij zag het weer zooals hij het dien avond, verlicht door het vuurwerk, gezien had, weer traden de pilaren onder de portiek alle tegelijk voorwaarts, en werden de adelaars duidelijk zichtbaar. En ofschoon hean een zacht gesnor in de ooren klonk en hij iets zachts en warms langs zijn been voelde strijken was het hem onmogelijk langer te ver geten, waar en wie hij was. Hij was de hertog niet. Per slot van rekening zou toch weer een ander het worden. De hut, die hij gebouwd en bewoond had als protest tegen zijn weelderige omgeving stond daar a's het zinnebeeld van bittere ironie. Hij was de ware hertog niet! Hij wierp zich op de harde krib om over deze woorden na to denken. En terwijl hij daar lag sprong zijn kat op hot bed en zette zich snorrend op zijn hart, als of het dier wist, dat het behoefte had aan een grootero sympathie, dan woor den konden uitdrukken. Eén ding werd hem heel duidelijk en dat veroorzaakte de grootste smart. Het bestaan, dat hij geleid had, kwam er minder op aanwel zou hij de verande ring in dit opzicht meer betreuren, dan hij gedacht had en het eerst gaan waar-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1