Stoomververij en Cliem. Wasscfierij. Haarlem's Bayblad voor ons. Hoe nietig voelt de mensch zich op deze plek; niet alleen het indi vidu, doch al het menschel ijk streven en wei-keu schijnt zoo klein in het aanschijn van dit werk der natuur, dat door ons in zijn grootheid en onmetelijkheid niet kan bevat worden. jjc gids, ongeduldig en niet zeer bereid om onze. vage, half genotvolle, half be- anstigendè gewaarwordingen te deel en, dringt ons tot vooruitgaan op den inge slagen weg. De rotsen zijn hier zeer gril lig, bedekt ten deele mot een vochtig groen mos, dat hot bestijgen gevaarlijk maakt, (Laar een misstap ons links zou storten in dien kokenden en bruisenden afgrond van draaikolken en wervelstroo- nien, waar alle redding ijdel zou blij ken. Gelukkig heeft men ons over do schoenen zware overschoenen en daar over weer twee-vingers-dikke, vormeloo- ze viltpantoffels aangetrokken. Alleen mot deze laatste is het gaan mogelijk over deze rotsen, waarop de vochtigheid der eeuwen eene onbesclirijfelijke glib berigheid heeft achtergelaten. Reeds valt het water als in een wolk breuk met kracht over onze zuidwesters, slechts voet voor voet, de oogen telkens beschuttende, kunnen wij voortschrijden. En al heftiger en schrikkelijker wordt het getier der ontketende elementen. Reeds beeft de rots onder onze voeten; nog enkele schreden, en wij bevinden ons te midden van deze orgie van honderd onwedtvs, van golven, stormen en don ders. Hier, waar de ingang is van de lugubere honderd vo5t lioogen spelonk, gevormd door den loodrechten rotswand, en den diepen, dikken waterval, schijnt de natuur een laatste poging 'te doem om het vermetele, allervreemdst uitge doste mcnschenkind den toegang tot het heilige uer heiligen te ontzeggenon regelmatige, en daardoor zoo verwarren de waterstralen, uit een stuk van den rand van den val tot hier aam zijn voet, spuiten en snerpen en slingeren over en op onzen rug en ons hoofd; slechts een stevige leuning stelt ons in staat met ge sloten oogen deze laatste beproeving weerstand te bieden. Niemand spreekt meer, het sterkste geluid, zelfs van éen kanon, zou onge hoord wegsterven te midden van dit schrikkelijk tumult. De stroom, is zoo liard, dat niemand het zou wagen liier op te zien; gij krijgt den indruk alsof de kracht van het vallende water uw oogbol uit zijn kas zou persen. Thans hebben wij vasten voet, indien hier liet woord vast op zijn plaats is, in do geheimzinnige ruimte. Over ons hoofd welft zich de vloedgolf. Een grauwe, ne velachtige schemering omgeeft onsden gids, ja nauwelijks den vasten rotswand naast ons vermogen wij hier te herken nen, verblind door de tegen ons gezicht gezweepte regens. In gutsende pilaren, in vloeibare arkaden stroomt de vele voet-en dikke waterval over ons, binnen het bereik bijna van onzen uitgestoken arm. De rots onder de voeten van den indringer dreunt en beeft. Verdoofd en duizelend, naar lucht snakkend drinkt zich, hulp zoekend, tegen den ruwen rotswand. Beangstigend, ja overweldi gend workt op hem de enorme luchtdruk, de ademroovende zuiging,- die den ver metele in verwarring brengt. Doch hier geldt geen keuze; vooruit most hij, die eenmaal hier binnendrong. Langs het smalle rotspaü, van klip tot kiip, op en neer voert de gladde, glibbe rige weg. Eindelijk komt weder het licht; reeds laat de onbeschrijfelijke drukking op oor en borst na. Nog dit rotsblok bestegen, en de volle dag schijnt den hei-ademende tegemoet. Dit is de beroemde Cave of the Winds, de windspelonk van Aeolus, het heilig dom van den Niagara. Gij, duizeligen en nerveusen, wier weg langs den Niagara voert, laat u nooit overreden tot dezen gevaarlijken, doch in zijn soort eenig ge notvol len tocht mocht gij al het leven er af brengen, de schok voor het zenuw stelsel mocht voor uwe draagkracht te hevig blijken en u onherstelbaar nadeel toebrengen. Boven gekomen en het door ons be zochte gebied van den waterval overzien de, treft het ons wat een minimaal klein stukje het ons gegeven was ervan te be zoeken het is slechts een kleine aim van het geheel. Daar, waar de eigenlijke wa termassa's zich in den afgrond wente len, zou ieder menschelijk organisme verpletterd en versplinterd worden. Zul len de menschenkinderen nog eens een weg vinden om ook de daar schuilende mysteries na te speuren? Niets prikkelt ons zoo sterk, als juist de natuur te zien, waar zij onafhankelijk, ongezien, kaar grootsch werk doet. Voorloopig zullen wij ons tevreden stellen met onze boot- vaart voor en in den waterval, en ons bezoek aan den rand, onder de welving van don reuzenstroom. Twee kinderen vermoord. Een afschuwelijke misdaad is (e Parijs gepleegd. Een werkman, die ziek naar zijn werk begaf, hoorde in een sloot van een der vestingwerken smartelijke kreten opgaan. Na eenig zoeken vond hy twee kleine meisjes. Het jongste van on geveer twee jaar was doodeen zak doek was naaw om den hals gebon den en het lichaampje was blijkbaar van den hoogen wal omlaag gewor pen. Het tweede kind had eveneens een zakdoek oui den hals, doch leefde Dog. Dank zy den gemerkten zak doek en der vrijwillige getuigenissen van een paar vrouweD, kwam de po litie achter het volgende v. rhaal. Een zekere Deklauder had den vorigen avond, waarschijnlijk ten prooi aau •een aanval van waanzin, zjjn vrouw willenmishandelen, doch deze had de vlucht by de buren genomen. De vader is toen zyn kinderen van de crèche in de rue Voltaire gaan halen, waarna men zyn spoor was kwijtge raakt. Zijn vrouw ontving eenige uren na de ontdekking der beide slachtoffers een brief, waarin de da der zyn voornemen te kennen gaf, zich zelf te dooden, terwijl hy de kinderen zou meenemen, om hen „aan het slechte voorbeeld, dat de moeder hun gaf te onttrekken." Het schijnt dat het huishouden vroeger welgesteld was, langzamer hand achteruitging en dat ten slotte de man aan den drank raakte, waar van dagelijksche vechtpartijen tus schen beide echtgenoote het gevolg waren. Huiselijke oneenigheid schijnt den moordenaar ten slotte tot zijn wanhopige daad te hebben gedreven. De politie is nog ijverig naar den man aan het zoeken. Het tweede meisje is inmiddels eveneens gestor ven. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. C. HOEING, Ged. Oude Gracht 11, 13, 15. Uitstoomen, Verven van alle vooi komende Dames- en Heeren goederen. Aflevering als nieuw bin nen één week. De Stoomdrukker^ van is de goedkoopste groote Drukkerq in Haarlem. Monsters papier, modellen en opga»' van prijs worden steeds gaarne *r- strekt. glf?UWSTSi&IMQE». üit Valkenburg. lil. Er is in den Limburgschen volksaard iets gemoedelijks, dat ons Hollanders aantrekt, waarschijnlijk juist omdat wij het missen. De Limburger is vriendelijk en geneigd tot een praatje, immer bereid om u den weg te wijzen. Alleen is het zaak, op dat stuk'zijn inuehtingen niet onvoorwaardelijk aan te nemen. Mis schien is het juist zijn begeerte om u aangenaam te wezen, die hem er toe brengt, antwoord te geven op iedere vraag, ook waar hij eigenlijk zelf niet, goed op de hoogte is. Hoe wij op een snikheeten Zondag, tengevolge van zoon paar informaties eerst in een soort van cirkel om Gulpen hebben gezworven en daarna om Wylré, zullen we zeker niet licht vergeten. En wat de kellner, die ons inlichtte, er toe bracht om een met kreupelhout bezaaiden, weg een mooie beschaduwde wandeling te. noemen, is mij nog altijd een raadsel gebleven. 't s mogelijk dat de menschen or u niet te best verstaan en daarvoor liever niet willen uitkomen. Zooveel is zeker, dat hun dialect voor ons onverstaanbaar is. Het zijn klanken, die nu eens aan Duitsch, dan weer aan Vlaamsch doen denken, een noodwendig gevolg van de onmiddellijke nabijheid der Duitscka en Belgische grenzen. Maar ik keer tot de Lmburgsche ge moedelijkheid terug. Die uit zich onder anderen in de tochten door de grot, welke door de vereeniging Falcoburgia, onder toezicht van het gemeentebestuur worden ondernomen. Valkenburg is trotsch op zijn grot en niet zonder re den- Niet alleen om de historische bij zonderheid, dat in den revolutietijd de geloovigen met hunne priesters er ge- ruimen tijd hebben geleefd, maar ook omdat de grot tal van teekeningen en beeldhouwwerken bevat, die inderdaad de moeite van liet bekijken waardig zijn en in de derde plaats wellicht, omdat de grot financieele voordeelen oplevert, zoo wel door de bezoeken van de vreemde lingen als door den steen, dien zij ople vert en waarvan nog een onuitputtelijke voorraad voor het weghakken ligt. De meeste huizen in Valkenburg zijn ge bouwd met dezen gelen steen, die als hij nieuw is er aantrekkelijk genoeg uitziet, maar onder den invloed van het weer spoedig grijs en grauw wordt. De grot in den St. Pietersberg is zon der twijfel veel uitgestrekter en wie de grot van Han heeft gezien, komt er toe die van Valkenburg een geciviliseerde grot te noemen, maar toch is de laatste niet van zoo weinig beteekenis, dat het raadzaam zou wezen, er zonder gids in te gaan. De legende verhaalt van een vijltal monniken, die het gewaagd heb ben, maar nimmer levend zijn terugge keerd. Hunne lijken vond men lang na derhand terug. Liever dan met een half dozijn men schen deai tocht te maken met een gids, sluiten we ons bij een algemeenen grot tocht aan. Aanplakbiljetten hebben hem dagen van te voren bekend gemaakt, met een emphaso, die er op wijst, dat de diensten dei* reclame ook in dezen lands-uithoek niet worden versmaad. Het muziekkorps Walram zal deelnemers gaan afhalen van den trein van 5.3 uit Aken en verder wordt den logés ver zocht, zich met een lampion bij den stoet aan te sluiten. Boem, boem, tsjing boem, daar keert de optocht van 't station terug. Walram blaast met edelen geestdrift een vroo- lijken marsch, voor en achter gaan gid sen, dan komen de logés die zich succes sievelijk hebben aangesloten, dames, heeren en kinderen. De meesten hebben een laanpion aan een stokje in de hand -'t lijkt eèn groote bètooging vóór St. Maarten. Mannen met baarden houden evengoed een lampion voor zich uit als de jolig springende kinderen en ik heb er Haarlemmers bij gezien, die zien nog wel eens tweemaal zouden bedenken, voordat zij in Haarlem op klaarlichten dag met een lampionnetje over straat gingen. Hier geneeren ze zich niet. De Limburgsche gemoedelijkheid is blijk baar aanstekelijk. Onder de schetterende tonen marcheert de stoet het plaatsje door. De logés die zich aangesloten hebben, zijn omstreeks zeshonderd in getal, de meesten hebben in weerwil van de warmte een jas of mantel aan voor den plotselingen over gang in de kilheid van de grot. Bij de Maastrichter Poort zullen we de grot binnengaan. En passant, valt me nog een uithangbord in 't oog, waarop een koe is afgebeeld, waaronder de raadsel achtige woorden„Dees koebees is nooit geen kalf ge wees." En voor ik gelegen heid heb gehad, deze orakelachtige mede decling te verklaren, staat de optocht stil. Wo zijn aan den ingang. De kaarsen in de lampions worden aangestoken. Langzaam schuift de stoet de geopende opening van de grot bin nen, nadat ieder eerst zijn entreekaartje dat hij met dertig cents heeft betaald, aan een controleur heeft vertoond. We laten den dag achter ons en stappen ,/s aardrijks ingewanden" binnen, 't Is er ijskoud, de lampions werpen grillige schaduwen op de wanden en voort gaat het in snelle pas, op de tonen van Wal- rams kapel. Het tempo is wat al te snel. Niet dan met een aastigen blik kan men de tee keningen aan de muren beschouwen portretten van bekende staatslieden, landschappen en genretafreelcn. De uit gehouwen voorwereldlijke dieren kunnen slechts vluchtig worden bekeken, want wc moeten mee. Niemand zou hier wil len achterblijven en wie maar in het voorbijgaan een blik kan werpen in de sombere zijgangen, rilt bij de gedachte, dat hot hem vergaan zou als den onge- lukkigen monniken. Aileen wanneer bij een na uwen doorgang de vaart van den stoet wordt gestremd, staan de achter sten te wachten op hun beurt, om clan op een draf den stoet weer in te halen. Op eens staat alles stil en hooren we in de verte zingen. Dat is een mannen- quartet, dat een paar Duitsche liederen ten gehooro brengt. Zonderling klinken do tonen onder de lage gewelven; daar na een dofklinkcnd applaus en we gaan verder. Daar vlamt roocl bengaalsch vuur op tot verlichting van de portretten der Koninklijke familie, die met juichkreten worden gegroet verderop zien we op eens in een uitholling van de rots ka boutermannetjes aan het werk. Met de bruine pij om de leden en de puntige kap over 't hoofd hakken zij met bijlen en houweelen stukken uit de rots en doen bij menigeen een herinnering opkomen aan de sprookjes uit zijn jeugd. Hoog vlamt hot felle roode licht omhoog, oven plotseling dooft het uit. Het visioen is voorbij, we trekken verder. In den stoet is de stemming levendig geworden. Heele rijen gaan dansend arm in arm vooruit en zingen de populaire melodieën mee, die de muziek voorblaast. Jassen en mantels wegen op dé schou ders de snelle pas jaagt ons in 't zweet. Het eene schouwspel volgt op 't an dore: eon van de mooiste is een sprin gende fontein. Er moet ook ergens door den voorzitter van Falcoburgia gespeecht zijn wij uit de achterhoede hebben het niet genoten. Ons horloge wijst aan, dat we ai meer dan een uur hebben gemar cheerd. Menigeen kijkt eens naar zijn kaars, maar deze is op den duur van den tocht berekend, zooals de tocht op den levensduur der kaars. Daar gloort in de verte con vierkant stuk daglicht. We zijn bij den uitgang, maar voor we het doel van den tocht, het Rotspark, heb ban bereikt, moet eerst nog een laatste inspanning worden gedaan. Daar rijst voor ons op, steil als een ladder, de Reuzentrap. meer dan honderd treden hoog, die glibberen van leem. Stomme lend klauteren we ar tegen op, midden tusschen andere klimmers. Oude uames hijgen en houden zich stijf aan de leu ningen vast. Menigeen valt de lampion met de nog brandende kaars uit de han den en wordt door den volgenden man vertrapt. Boven op het Rotspark zitten de menschen aan tafeltjes en drinken, ver moeid van den tocht, met graagte het koele bier. Straks neemt het muziekkorps in de tent plaats en speelt er opnieuw tot vrij laat in den avond, als wanneer de deelnemers bij het onzekere licht van de lampions, de steile kronkelende pa- den van het Rotspark afdalen, op go- vaar af van bij een misstap een leelij- ken val ta maken van deze niet. onbe duidende hoogte. Den lieeleu avond wandelen er met lampions door Valken burg en brengen er leven en vertier. De grottocht is een van Valkenburgs beste amusementen. Vervolg Stadsnaeuws Wijziging in den weg van den optocht. Maandagnaroiddag beeft de com- raissia voor den optocht op den 31 sten Augustus vergaderd, waarvan bet resultaat was, dat in den af te leggen weg eene kleine verandering komt. Inplaats dat de stoet na de Wilhel- minastraat de Raaks, Ged. Oude Gracht, Zylstraat tot Groote Markt, volgt, neemt hy den weg Keizerstraat, Barrevoetestraat, Botermarkt, Ko ningstraat. Voor de eerste route zag men te groot bezwaar in de scherpe bocht Zylstraat—Barteljorisstraat. Verder vernemen wy, dat aanvragen tot verdere wijziging van den weg wel geen resultaat zullen hebben, daar eerst na breedvoerige overwegingen de route is vastgesteld. By vonnissen van de Arr. Rechtb. te Haarlem d.d. 23 Aug. 1898 zyn in staat van faillissement verklaard 1. F. J. Kroes, timmerman en aannemer wonende te Haarlem, tijde lijk te Zandvoort. Rechter Commissaris mr. J. K. Losecaat Vermeer. Curator mr. F. Willekes Mac Do nald. 2. Willem Kok, koopman en win kelier in manufacturen, wonende te Landsmeer. Rechter Commissaris mr. J. K. Losecaat Vermeer. Curator mr. C. H. yan Meurs. 3. Willem E. van Velsen, bloemist wonende te Overveen by Haarlem. Rechter Commissaris mr. J. K. Losecaat Vermeer. Curator mr. H. Ph. 't Hooft. By vonnis van de Arr. Rechtb. te Haarlem d.d. 23 Aug. 1898 is or ge heven het faillissement van de Coöpe ratieve vereeniging „Vooruitgang zy ons streven" gevestigd te Velsen, uit gesproken den 4u Aug. 1898. Maandagavond werd in de groote zaal van de Vereeniging een gezamenlijke re petitie gehouden voor het feestconcert op 30 dezer. De heer J. J. Zcewoldt, voorzitter van de commissie voor dat concert, sprak daarbij een woord van hulde aan den heer W. Robert als componist der can tate en directeur der geheele uitvoering, herdacht den dichter der cantate, den heer F. Smit. Kleine en bracht hartelij- ken dank aan de dames, heeren en kin deren van het koor voor hunne mede werking. Daarna deelde de hoer Zeewoldt mo de, dat de uitvoerenden elk een kaart zullen ontvangen, waarop zij iemand toegang kiuinen geven tot de generale repetitie der uitvoering. Aft&afcQ! «sEfHEairs- Zittting van heden Dinsdag S3 Augustus. G. Porre stond vandaag weer te recht. Onze lezers herinneren zich, dat hij Donderdag voor de Rechtbank ver scheen wegens vernieling van verschil icnd huisraad bij Lijsbet Burghout. He den werd een nieuwe getuige gehoord, omdat Porre verklaarde, dat de artike len zijn eigendom waren. De nieuwe getuige Brouwer kwam nu evenwel on der eede verklaren ,dat de vernielde ar tikelen hem, Brouwer, toebehoorden. Wijzende op tegenspraak in Porre's verschillende verklaringen, requireerde liet O. M. tegen hem een gevangenisstraf van 14 dagen, wegens zaakbeschadiging. Uitspraak 1 Sopt. Ook in de zaak tegen D. van Gel der en J. F. Philippo (diefstal van bloem kolen) medegedeeld in ons no. van 19 dezer, werden nieuwe getuigen gehoord, A. Witkamp en de rechercheur Verkerk. Eisch tegen beiden 14 dagen gevan genisstraf. Uitspraak 1 September. Zonder beroep en zonder vaste woon plaats was de beklaagde, die nu volgde. Men zag hem den vagebond aau. Lang, bleek en mager stond hij daar in het bankje der beklaagden, met liavelooze kleeren, een pet van een onbeschrijfe lijke kleur tusschen de handen rond draaiend, schoenen die op leeren lappen geleken en een zwarte das om den hals geknoopt. Hij bedelde den 2den Augus tus te Heemstede, o.a. bij P. M. Wis- som en den gemeente-secretaris, den heer A. G. A. baren Collot d'Escury. Do man, zekere Holtkamp, 56 jaar oud, perste wel een paar tranen uit- de oogen, maar het bleek toch. dat hij dron ken was geweest en bij den heer Collot d'Escury nogal indringerig was geweest. Het O. M. vroeg '2 dagen hechtenis eu opzending naar een rijkswerkinrichting voor 2 jaren. „Als dat dan. toch moest," zei beklaagde, „verzoek ik de edelacht bare heeren om me er in 't voorjaar te Laten uitkomen." Als een gevaarlijk ventje, heeft zich de 14jarige A. Tibboel te Heemste de, smidsknecht, doen kennen. Hij stak een anderen, jongen. Herman Emel, dien bij niet mocht lijden, drie steken met ccn mes, in rug, uek en hand, nadat Emel hem dien dag met een steen ge gooid had. Eerst deed de jongen of hij het ge beurde niet recht meer wist, maar bij scherper ondervraging erkende hij toch het feit. Snikkend zat hij daarna, op het bankje en kreeg een scherpe berisping van den president over zijn gemeene ma nier om een ruzie te beslechten. De steek in den rug toch was zóo raak, dat de kleine Emel vol bloed was en van zwak heid tot ue Wit, die hem naar de politie bracht, bijna niet praten kon. „Was deze jongen ouder, zoo zei de de subs. off. v. just., dan zou ik zeker min stens een jaar gevangenisstraf vragen wegons zijn jeugd vraag ik slechts 2 maanden." A A. Kamerman, 25 jaar to Haar lemmermeer. is beklaagd van diefstal van 5 konijnen uit het hok van den landbouwer Kofoed. Twee daarvan vond Kofoed bij den beklaagde terug en, hoe wel deze stijf en sterk ontkende, bewe- rende dat de konijnen zijn eigendom waren, waren de aanwijzingen sterk ge noeg (o.a. een spoor, waarin een eigen aardigheid van Kamermans voet duide lijk uitkwam), om 't O. M. aanleiding te geven een gevangenisstraf van 4 maan den te eischen. Daarop stond een arts terecht we gens beleediging. Het was de lieer Jo hannes Kirnmel, 54 jaar, die te Alkema- de tot zekeren Akerboom heeft gezegd je bent een mispunt, je leven is vol wan daden nu nog maak je groote schulden en betaalt ze niet." Dat laatste sloeg op een schuld, die volgens bekl. Akerboom nog aan hem had als medicus, maar die, naar Akerbooms mededeeling, was ge maakt door wijlen zijn vader. Het betreurende, dat hij de woorden had gebezigd, hield be^. de waarheid daan.'an staande. De eisch was f 15 boe te, subs. 10 dagen hechtenis. De optocht op 31 Augustus. Omtreot de samenstelling van den groep in den optocht, welke wordt gevormd door de Vereeniging v. Industr. en Koopl. enz. de afdeeling Haarlem van de Maats, ter bev. der Bouwkunst, de afd. van den Aan- nemersbond en de Vereeniging de Ambachtsschool en wel op initiatief van de eerstgenoemde vereeniging, kunnen wy het volgende vermelden De stoet wordt geopend door een persoon te paard, zijnde de figuur, voorstellende de herleving der gilden. Deze wordt gevolgd door eene figuur voorstellende den bouwmeester, gaande te voet onder een baldakyu. gedragen door 4 pages. Daarna komen de verschillende ambachten met |de leerjongens, in het midden waarvan een katafalk, voorstellende de bouw kunst, schilderkunst, beeldhouwkunst, enz. Herauten en hellebardiers openen en sluiten den stoet, die door onge veer 50 personen wordt samengesteld. De hoofdfiguren worden voorgesteld door leden van de verschillende ge noemde vereenigingen en de leer jongens door leerlingen van de Am bachtsschool en enkele anderen. Bloemendaal. Vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal op Donderdag den 25 Aug. 1898 des namiddags te half acht ure. Moordaanslag in den Spaarn- dammerpolder. Hierover wordt nader aan de „N. R. Ct." gemeld Toen zich Maandagochtend het ge rucht verbreidde dat in den afgeloopen nacht een moordaanslag was geschied door een zoon op zyn vader in den Spaarndammerpolder, bedacht ik my een keer of vier of ik wel heen zou gaan om bijzonderheden bijeen te krijgen. Doch toen eenige uren later een persoon die het weten kon kwam mededeelen, dat de vader reeds over leden was, mocht de warmte geen bezwaar meer zijn en toog ik er op uit. Na een lastige reis kwam ik aaD de welvarende boerderij Pandjie, het eigendom van den verslagene en zag daar op het groote erf een man, met een kiespijndoek dacht my, om het gelaar, en een ferme boerin met de gouden kap op. Spoedig bleek my dat de doode Van Gulpen daar in levenden lijve voor mij stond, maar wat zag de man er uit. Zyn gelaat was aan de linkerzijde totaal zwart en vol wonden en de rechtermondhoek was ontoonbaar ge worden. De jodoformluebt bewees dat de dokter bezig was geweest. Na een inleidend praatje werd mij verzocht binnen te komeu eu vertelde ik hem wat de menschen zeiden en hoe ik hem dood had gewaand, doodge schoten door zijn eigen zoon. Hoe de menschen daaraan kwamen verklaarde liy niet te begrijpen. Maan dagmiddag wilde zyn zoon Rokes op musschen schieten, hy, de oude, zat voor de deur met jonge katjes te spelen, de jong6n was naar buiten gevlogen, het schot was afgegaan eu dat was noa alles. Ja, zei de vrouw, dat was nou alles, de officier was er geweest en die had niet willen gelcoven, wat zij het echt paar, zeiden en toch was dat nou alles. Nu ja, Rokes was weg, maar die was bij zyn meisje in Beverwijk, en dat die zoo geschrikt was, want die was er bij geweest. Rokes was 'n beste jongen, die twee jaar gele den, krek op den dag af, „met den boer" ruzie had gehad, maar later nooit meer en Maandagmiddag had by wel een uur, of een half uur, of een kwar tier met „den baas" de krant zitten lezen. Eerst was Rokes ziek geweest en bad op het bed van „den boer", ons bed verbeterde deze een paar uur gerust, maar van ruzie, Diks van an". Daarbij bleef het en ik ging weg, vrijwel ontevreden. Wat konden de menschen toch spoedig kwaad van iemand zeggen. Maar ik was het erf nauwelijks af, of daar kwam een Belgisch vrouwtje op mij toeschieten en toen nog een, die daar vlak by in een schuur wonen en die vroegen of de man nog niet dood was. Wat waren zy geschrikt. Eerst hadden zy ruzie gehoord, nu, dat was dagelijksche kost, toen viel er een schot en vloog de boer het erf af naar haar woning toe en de zoon zette hem met een revolver na en loste nog een schot. Daarop greep de boer een hooivork en liep naar het Kanaal toe en de zoon giDg hem alweer na en loste nog een schot en toen waren van de twiut-g of meer toeschouwers eenigeD toegeschoten en hadden Rokes de revolver ontrukt eu deze in het Kanaal gegooid. Ze waren geheel van hun tramontanen geweest en nog niet van den schrik hersteld. Of er meer ruzie was? „ochmeheer dagelyks. De boer is een neetoor die zyns gelijke niet heeft." Dit klonk das heel anders eD kwam goed overeen met het gezegde van den officier, dat al bleef het echtpaar Yan Gulpen by hun beweren, Rokes de gevangenis niet kan ontloopen. Het onderzoek werd geleid door jhr. mr. Calkoen, subst. officier, mr. Rasch, subst. griffier, den burgemeester van Spaarndam, jhr. Haitsma Muiier eu den brigadier-majoor Kloet. Volgens beweren van den pont wachter is Rokes Diet in Beverwijk, doch in een afgeloopen nacht te 2 uur in de richting van Amsterdam per rijtuig van zyn vader vertrokken. Uit Spaarndam meldt meu ons nog Aangaande den moordaanslag in den polder dezer gemeente, kan nader wordeu gemeld dat het de Justitie na een langdurig verhoor (van 1 tot 6 uur) voldoende bleek, dat de land bouwer J. D. G. van Gulpen tot viermaal toe door zyn zoon Rokes is geschoten, waardoor zyn gelaat in onkenbaren toestand verkeerde en het slechts toevallig is dat hy niet is ge dood. De dader is Maandagavond te Beverwijk, waarheen hy de wyk had genomen, door den veldwachter Nauta gearresteerd. De aanleiding tot dozen moordaan slag is, dat Zondagmiddag de vader en zyne vrouw twist kregen, daar de laatste een daggelder geen boterham en kop koffie wilde geven, wat van Gulpen verlangde. Toen de twist zoo hoog liep, dat het tot handtastelijk heden dreigde te komen, kwam de zoon om zijne moeder te helpen, met de revolver tusschenbeide. Zandvoort. Aangekomen badgasten Wessels, Zutfen 2 pers, Hotel Bel védère. H. J. Wichers, Winschoten 3 pers., Hotel Belvédère. A. P. v. WavereD, Hillegom 2 pers., Groot Badhuis. J. A. C. Kal ff, Kampen. Groot Badhuis. J. B. Steur, Groningen 2 pers., Puststr. D. 21. Jhr. F. Jelinger, Maastricht, Kerk straat D. 6. Mevr. Jansen, Haarlem 2 pers., Hotel Driehuizen. D. C. J. van Gogswaardt, Amsterd. 4 pers., Hotel Driehuizen. Y. P. N. Polak, Amsterdam 3 pers., Kcserstr. C. 32. Bennebroek. Hoewel eenigen tijd geleden is medegedeeld dat by het slaan vau de nortou-pomp aan de Leidschevaart alhier, op eene diepte van 27 meter goed drinkwater zou zyn verkregen is achteraf gebleken dat het water niet zoo goed is als men aanvankelijk dacht. Stond dit water toch gedurende enkele dagen in een glas, dan werd liet zeer troebel, en vertoonden zich bewijzen van minder goed drinkwater. Ijverig giDg men dus door met het slaan, doch nu men op eene diepte vau ruim 76 Meter is gekomen, heeft men nog geen zuiver water verkregen. Het is dus te hopen dat de pogingen niet geheel nutteloos zulleu zyn. Heden ontving alhier in de R. C. stichting de dochter van den buiten gewoon gezant en gevolm. minister van Oostenryk-Hongarye haar eerste Heilige Communie. De plechtigheid werd geleid door den nucius uit den Haag die daar- voor was overgekomen. Haarlemmermeer. Brand. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. is de boerderij bewoond door den landbouwer P. Biesheuvel aan den Sloterweg te Haarlemmer meer benevens graan bergen en schel ven door het onweder getroffen en verbrand. Yan den aanwezigen voor raad, alsmede van de meubels is niets gered. Feesten te Sassenheim. De feesten ie Sassenlieim zullen op 1 September volgens onderstaand programma worden gevierd. 's Morgens 87,-9 uur, luiden der klokken. 9 uur optocht der schoolkinderen, aubade voor het raadhuis, waar do Raad in feestvergadering zal zyn vereenigd. 9'/2 uur optocht met versierde sport karren, waarvoor verschillende pryzen worden uitgeloofd. 10—12 uur groot kiuderfeest. 12—2 uur ringrydeu voor aauge- spannen tilbury's. 2—5 uur volksfeesten. 8 uur concert op het geïllumineerde feestterrein door het Lisscr Fanfare corps. Tot slot groot vuurwerk. Dat de ambitie voor do feesten er groot is, blykt uit het feit, dat er zich buiten de feestcommissie om, eene commissie uit de jongelui ge vormd heeft, die geheel uit eigen middelen de gemeente zal versieren en verlichten. Ook de kinderen der openbare school zamelden gelden in om hun school gebouw te versieren eu te illumineeren. LAATSTE BERICHTEN Wilhelmin apark De Haarl. Maatschappij tot Exploi tatie van onroerende goederen directeur de heer S. J. W. Mons heeft een aanvang gemaakt met den aanleg van bet Wilhelminapark en daarin geprojecteerd eenige wegen \an ongeveer 15 M. breedte. Een daarvan mondt uit op den Wagen weg en de twee andere omsluiten een gedeelte dat uitsluitend tot park wordt ingericht. Deze beide wegen ont moeten elkaar op korten afstand van de Schonwtjeslaan. Hedennacht is de bliksem geslagen in een roe van den molen van den heer Visser aan de Friesche Varken markt. De roe werd gedeeltelijk in splinters geslagen het vallende hout vernielde een gedeelte van deoDinloop, het inslaan veroorzaakte geen brand. De schade wordt geschat op eenige honderden guldens. De molen is ver zekerd. Onder blyken van belangstel ling herdachten G. G. de Jong en Maria C. v Riemsdijk, wooende Koralenst, 4 beden den dag waarop zy voor 50 j. in den echt werden verbonden. Reeds is gemeld, dat het gouden paar o. a. gehuldigd is door het op; richten van een eerepoort en het ver gieren hunner woning.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3