NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. IGe Jaargang. Vrijdag 26 Augustus 1898. ■o. 4849 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1:20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 ATÏV hl I^.H-'Tn KrT'-r-TiTNr- regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generate de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER VélsenW. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; HillegoraARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 25 Aug. 1898. j Kroningsbekers. Bij de firma de Wed. de Lange Ek, alhier, hofleveranciers, is ter be- zichtiging gesteld de officieele inhul digingsbeker, die op het groote school feest van 12 Sept. a.s. in Den Haag (Malieveld) door H. M. de Koningin eigenhandig zal worden uitgereikt, I als eene herinnering aan H. M.'s troons- j bestijging. j De teekening op dezen beker is ontworpen door den heer I. W. H. Berdou te 's-Gravenhage, daarbij ter zijde gestaan door jhr. mr. Victor de Stuers. Hij is verdeeld in drie vak ken. Op het middenvak ziet men het welgelijkend portret der Koningin, omgeven door een lauwerkrans, door vlochten met linten en strikken. Het tweede vak vertoont, het Ko ninklijk wapen, terwijl in het derde vak de Koninklijke kroon, ook in een lauwerkrans, prijkt. Op een lint is hier de datum der Inhuldiging, 6 Sept. 1898, vermeld. De vakken wor den gescheiden door versieringen, waarin Oranje-bladeren en Oranje appelen de hoofdmotieven zijn. De bovenrand bestaat uit vakken, afwis selend met eikenbladeren. Koninklijke Kronen en „Wsa. De tinten zijn aange naam van kleur. Er zullen den 12den Sept. 12,000 van deze bekers worden uitgereikt. Waarschijnlijk zullen velen elders zich dezen fraaien herinneringsbeker willen aanschaffen. Toch zal dit slechts tot een beperkt getal kunnen plaats vinden, want er worden slechts enkele duizenden meer vervaardigd dan er op 12 Sept. voor de schooljeugd noo- dig zijn. Afgeleverd mag er geen worden voor dien datum, doch bij de firma de Wed. de Lange van Ek zijn bons verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 75 cent, ten einde na voormelden datum den officieelen beker te kunnen ontvangen. Op uitnoodiging van den heer J. Slager, Hofleverancier, Bontwerker, Anegang 46 alhier, waren wij in de gelegenheid eene kroningsétalage te bewonderen, welke alleszins bijzon dere vermelding verdient, daar dezelve de volmaakte uitdrukking is van de beuctielyke plechtigheid, waarover geheel Nederland thans feestviert. Het middelpunt der étalage wordt ingenomen door een zeer gelijkend borstbeeld van H. M. de Koningin hetwelk vervaardigd werd door on zen nog jeugdigen stadgenoot, den heer W. B. IJzerdraad Jr. Dit borstbeeld wordt geflankeerd door de Nelerlandsche maagd met eene lauwerkrans gekroond, terwijl ze in hare linkerband een palmtak als symbool van den vrele houdt. Voor het beeld der vorstinne ligt; de Ned. Leeuw, die door den pijlen- j bundel iu zijne klauwen ons aan de! Oud-Hollandsche spreuk herinnert: „Eendracht maakt Macht." i Rechts van het beeld staat de oranjeboom en het geheel is omgeven door de wapenen der Provinciën. De achtergrond is van hermelijn, waarop het Nederlandsche wapen prijkt, en het geheel is omgeven van het konink lijk purper met hermelijn gevoerd, terwijl de frissche planten er een feestelijk aanzien aan geven. Op den voorgrond ligt eenebande- rolle van bruin bont, waarop op artiestieke wyzemet hermelijnen letters de spreuk vervaardigd is „Je Main- tiendrai." De leeuw op den voorgrond ver dient bijzonder de aandacht; deze is blijkbaar door zulk een bekwame hand opgezet, dat men een levend dier voor zich meent te zien. Het geheel is zeer kunstig in elkaar gezet en pleit voor den goeden smaak van den eige naar van dit magazijn, van wien be kend is, dat hij reeds lang op het gebied van bontwerker zijne sporen heeft verdiend. Wij vernemen dat R. van Gulpen thans heeft bekend, de schoten op zijn vader te hebben gelost. BINNENLAND Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot burgemeester van Leeu warden jhr. mr. A. Roëll, van Venray H. C. H. Esser. Benoemd by het wapen der cava lerie, by het 2e reg. huzaren, tot rit meester, de le-luit. P. E. H. V. L. baron van Boecop, van het korps, en tot le luit. de 2e luit. G. J. Blokhuis, van het 3e reg. huzaren. A. A. Hamel, te Hoek van Hol land, benoemd tot bureelambtenaar der 3e klasse van den Rijkswater staat. Op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan F. Hutten, als heemraad van het waterschap de Zuider Vecht- dy'ken, prov. Overysel. Aan J. J. Piek, stationschef te Eysden, verlof verleend tot het aan nemen der medaille 2e klasse van de Burgerlijke orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Aan A. Labouchère, eigenaar van de Delftsche aardewerkfabriek te Delft, wonende te Ryswyk (Zuid-Holland), verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der Leo poldsorde, hem door den Koning der Belgen geschonken. De kapitein A. R. B. Opstelten, van het 3e reg. infanterie, op zijné aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1494 'sjaars. Aan den kapitein ter zee B. de Groot verlof verleend tot het aanne men der teekenen van commandeur der Kon. militaire orde van San Bento d'Avis, en aan den luit. ter zee der lste klasse S. P. l'Honoré Naber, de luits. ter zee der 2e klasse J. A. van Hooff, J. C. F. von Mühlen, J. Lugt, F. J. van der Esch, A. van der Sluis, de adelborsten der lste klasse E. R. Schultz, J. W. J. baron van Haer- 8olte, F. J. Houwert, jhr. J. C. A. loofde niet dat bet op den weg van van der Wyck, den officier van gez. B. en W. lag een andere voordracht le kl. P. J. de Koek, den offie. van in te dienen. Het mondeling voorstel administratie 2e kl. O. W. J. Im- den 27en Juli door den voorzitter ge- mink, den officier-machinist le kl. J, daan om prof. Weber den titel van J. Knotter en de adelborsten le kl. gewoon hoogleeraar te laten behouden by de Kon. Ned. Marine-reserve S. als blijk van erkenning zijner groote J. de Jong en W. Krol tot het aan- verdiensten, vond geen genade by den nemen der teekenen van ridder der raad en toen trok de voorzitter dit zelfde orde, welke ordeteokenen bun voorstel in. Het was toen mr. Van werden geschonken door den Koning Nierop, die de verdere behandeling van Portugal. wenschte verdaagd te zien. Het had dus op den weg gelegen van mr. Het vertrek van den trein, die H.H. van Nierop een nader voorstel te M.M. de Koninginnen op 29 dezer van doen. Nu dit niet is ingekomen, achtten Baarn (N. C. S.) naar 'sGravenhage het B. en W. het best de voordracht (S. S.) zal voeren, is thans definitiefgelyk zy daar ligt aan te nemen, wat bepaald op 10 uur voormiddags (plaat- j geschiedde. selyke tyd) om te 11.22 v.m. te 's Gra- venhage aan te komen j Een extra-trein van het koninklijk: Concours „Zanglust staldepartement vertrekt dienzelfdenjjet concours van de liedertafel dag des namiddags langs dezelfde' ^Zanglust" te Amsterdam is aanleiding route naar 's Gravenhage. dat de Zuid-Limb. Crt. en eenige Belgische bladeu elkander nu reeds De heer Booth, leider van het Leger des Heils, zal van 16 tot 23 October in het haar zitten 1 De Disciples uit Luik komen te weteD, dat „een Bel- eenig oponthoud aan het station een perronkaartje zal kunnen bekomen. „Hbld." Een welkome tijding voor de rei zigers der H. IJ. tusscheu Rotter dam en Amsterdam is zeker dat zoo wel de weg bij Hillegommerbeek weer in orde is en dat de bouw van de tunnel by Schiedam eveneens geen belemmering meer oplevert. Daardoor zal vertraging en het missen der aan sluiting niet zoo dikwerf meer voor komen. de hoofdplaatsen van Nederland be- gische liedertafel" zich vooraf heeft zoeken, tot bet houden van een by- i verzekerd van de medewerking van jgoede krachten die nu juist niet direct tot de gewone leden behooren, de Gazette de Liège neemt het rond schrijven aan de leden van de „Disci ples" over en schrijft o.m.„Nous avous cru, en nous faisant inscrire pour le concours, rencontrer chez nos adversaires la merae dignité que nous mettons nous-memes a combattre royalement. Nous nous sommes mal- heureusement trompés. Nous allons a Amsterdam non contre dessociétés régulièrement constituées mais contre de vêriiables coalit ions de chanteurs De Zuid-Limb. Ct. neemt het ge heele artikel over, breekt een lans voor de „Maastrecbter Staar" en ver- wyt den Belgischen liedertafels, niet', eerlijk te concurreeren, waarop de Petit Bleu weer met een artikel tegen de jury antwoordt. Voordat de wedstrijd begonnen is moppert men al. trouwens een con cours zonder ontevredenen is ondenk- gemord wordt er steedser is zonderen veldtocht. Het weder ia de feestweek. Welk weer zullen wy hebben ge durende de a. s. feestdagen Die vraag is zeker van overwegend belang. Het Hbld. heeft zich gewend tot den directeur van het Meteorologisch In- stituur te Utrecht en hem gevraagd of hy een antwoord op deze vraag kan geven. Zijn autwoord luidt als volgt: „Met zekerheid kan niets gezegd worden omtrent het weder van 31 Aug. tot 10 September a. s. Het weder, dat thans omgeslagen is, kan zich spoedig weder herstellen, het kan echter ook geruimen tijd zyn ongun stig karakter blijven behouden. Den tyd van het jaar in aanmerking nemende, is de kans op goed weder grooter, dan die op slecht. Weersvoorspellingen op zuiver weten- schappelijken grondslag worden ge daan voor een tijdperk van slechts I maar "een le prijs en die wil graag 24 uur en dan zelfs is de uitslag nog iedereen hebben, niet gunstig te noemen. j Dat het dus lang niet malsch in de eere-afdeeling zal toegaan kan GemöGiitöraad Amsterdam. Imen vooruit wel aannemenin de T j 1 afdeeling van uitnemendheid is het In do Woensdag «boaden «ads-niet mi*deri daar Uomen vier ver- vergadering te Amsterdam werd zon-, jien di eïeDïeei UaDS van sla- der debat op voorstel van den voor-; „enshe£ben. „Ougrée" en „Mectielen" zitter afwpzend beschikt op het ver- tegeü Zang en Vriendschap" onder zoek derroeivereenigtn* Neptunus om R*„Onderlinge Oefening" f 500 subsidie voor een op 31 Aug. d KwaRt aanstaande te houden volksroeiwed- stryd. j De eerste voordracht, die aan de orde kwam, was die om aan dr. Max Weber eervol ontslag te verleenen als gewoon hoogleeraar in de zoölogie, in zyn plaats te benoemen dr. C. P. Slui- zonder reden, geklaagd over den last, ter en dr. Weber te benoemen tot dien het pub'iek aau bet Centraal- buitengewoon hoogleeraar. Station te Arost. dikwerf ondervindt Mr. Van Nierop sprak erzynever- om perronkaartjes te kum.en verkry- wondering over uit dat deze -oor- geu. Met zekerheid kunnen wy mei- dracht, die 2' Juli werd aangehouden, den dat de H. IJ. S. M. dien last thans in on veranderden vorm weer spoedig zal doen ophouden, daar eene werd ingediend. regeling in voorbereiding is, waardoor De wethouder van onderwijs ge- bet publiek ten alleD tyde en zonder Eigenaardige huwelij kspleeli- tigheid. Een eigenaardige huwelijksplechtig heid had Woensdagmorgen te Amster dam plaats. Een zekere H., die eeni- gen tijd geleden veroordeeld was tot het ondergaan van gevangenisstraf, was Woeusdag vóór veertien dagen aangeteekend. Nu wilde bet toeval dat men den bruidegom juist in de bruidsdagen kwam weghalen tot het ondergaan van die hechtenis. Om nu toch de trouwplechtigheid door te laten gaan werd besloten, dat H. uit de gevangenis naar het stad huis zou gebracht worden en na de plechtigheid weer naar de Wetering schans zou vertrekken. En zoo kwam 't dat Woensdagmorgen demenscben, die naar het trouwen keken, verrast werden door het aankomen van den celwagen. By aankomst werd by door zijn bruidje opgewacht, samen togen zy naar den ambtenaar van den Burger lijken Stand en na de voltrekking van het huwelijk stapte de pas getrouwde Dieuwerwetscbe dat de ingang zal zyn aan de Jan Luykenstraat, en dat de tentoonstel ling toegankelijk zal zijn dagelijks van 10 tot 4 uur; des Zondags van 12'/a tot 4 uur. Aan de bezoekers van het Rijks museum, die ook de tentoonstelling wenschen te gaan zien, zal toegang worden verleend door de Admiralen- zaal. Herinneringsbekers. De correspondent der N. B. Ct. te Weenen schrijft: De door de feestcommissie by de metaal fabriek Austria bestelde berin- neringsbekers zyn onderweg naar Am sterdam. Deze firma heeft twee stel bekers afgeleverd, de eene van grooter, de andere van kleiner formaat. Op den grooteren beker ziet men op deu wit ten achtergrond aan de voorzyde het conventioneele portret der Koningin in een medaillon, van bloemen en plan ten omringd, en gedragen doorspelende engeltjes. Op den achterkant ziet men het Nederlandsche wapen en meer zijwaarts een engeltje, dat zich aan een rood kussen vasthoudt, waarop de koninklijke kroon ligt. Onderaan staat het jaartal 1898. De kleinere beker is naar een teeke ning der firma ontworpen, en voldoet meer. De kale witte achtergrond ont breekt er aan en hij is kleuriger. De teekenaar heeft het vlak in 3 vakken verdeeld. In de eerste vak ziet men op een lichten achtergrond het por tret der Koningin, omlijst door een lauwerkraus. In het tweede vak de zelfde lauwerkrans met eene fanta- siekroou in het midden met banden er aan, die het opschrift: 6 September 1898 dragen. In het derde vak het man weer in zyn trouwkoets. oao uia ou> iu uot uoluo ¥aR llcl) Als onze vriend nu nog lang moet J Rykswapen, in langwerpigen vorm en zitten, zullen in dat gezin de witte- b«, kl g deD h|rmeryaea mantel. hmnnoa-olran tl-oI antror non R atoL-pn v broodsweben wel langer dan 6 weken duren. Oraaje-Nassau Tentoon stelling. Verschillende autoriteiten, alle in- zenders en andere personen, zoowel in bet binnen- als in bet buitenland, die op eeue of andere wyze de poging hebben gesieuud, om ter geiegentieid van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina eene teutoonstelliug in te richten van portretten,schilderstukken Op den bovenrand een krans van laurierbladen, afgewisseld door een kroon en eeu W. 's Lands wapen, evenals de kronen, hebben een ietwat fautastischeu vorm, die tieraldiek niet heelemaal juist moge zyn, maar zeer bevorderlijk aan de kleur, deu zwier en de afwisseling. Ook het portret der Koningin is op dezen beker beter gelukt. Een oude truc. In een kruidenierswinkel in de Ja- (2 el.) Perronkaar tj es. Er is in den laatsten tyd, en Diet en andere voorwerpen, betrekking cobusstraat te Rotterdam, kwam hebbende op het Huis van Oranje- j Woensdagmiddag een man en kocht Nassau, ontvingen van het bestuur eenige waren, zoo eu passant vertel- der Vereeniging Oranje-Nassau Ten- lende, dat hy Zaterdag ging trouwen toonstelling eene circulaire waarin en dat de wiukelierster dan de klan- wordt medegedeeld dat de tentoon- dizie zou hebben. Terwyl de vrouw stelling het eerst zal worden bezocht aau het afwegen was, kwam er een door H.M. de Koningin op Donder- tweede man den winkel biunen eu dag den 8u Sep'etnber a.s des voor- vroeg naar deu weg naar de kazerne, middags te 10'/. uur, eu dat eeu half ea °m(lat toch iu dieDSt ging, bood uur na het vertrek van H.M de ten- AÜ ''en eersten klant een lap prima toonstelling voor het publiek toe- kwaliteit laken te koop aau voor het gankelyk zal worden gesteid en ge- spotprysje van f34. Na loven en durende de maanden September en bieden kwam men op f26, voor welken October 1898 zal geopend blyven. prys de kouper van de kruidenierswaren Voorts dat de tentoonstelling zal eigenaar were. Hy had evenwel geen worden gehouden in het Fragmenten- ge'd by zich en nu werd de winke- gebouw van het Rijksmuseum, welk herster even apart genomen en onder gebouw daarmede wordt geopendbelofte van f 5 winst, wist hy baar FEUILLETON. De Hertog van St. Osmund, 23) Toch. was het een genot naar hem te luisteren; want hij kon zoo over alles inee praten. Tegen het einde van de lunch kwam het gesprek op Claude's ge dichten. „En ik moet bekennen, dat het een waagstuk is," voegde hij er vertrouwelijk bij, „dit onderwerp aan te roeren na dat artikel in de Parthenon; gij merkt dus, dat ik reeds een paar dagen in Engeland ben en mij van. verscheidene dingen op da hoogte heb gesteld, terwijl mijn kleer maker mij presenta.o— maakte. Welnu, ik ontmoette een jong Austra- lisch dagbladschrijver, die nu in Enge land over is en vroeger wel voor de Par thenon werkte. Ik vroeg hem of hij ook wist, wie dat gemeene stuk tegen u ge schreven had, mijnheer Lafont. Ik stel de daar belang in omdat ik wist, dat gij één van Jack's bloedverwanten waart" „En gij zijt het te weten gekomen?" vroeg Claude met een vergeeflijke nieuwsgierigheid. „Hij informeerde het voor mijde schuldige droeg uw naam, mijnheer Stubbs; ik hoop, dat het geen familie van u is." „Ik ook," zedde Stubbs zijn glas ledig drinkenden zijn bleek gelaat nam een gele tint aan alsof er in plaats van bloed nicotine door zijn aderen stroomde. „Ik zou dien naam wel voluit willen weten," zeide Lady Carolina „Ik heb het artikel zelf geleeen en vond het schandelijk gesteld. Het is niet meer dan netjes tegenover den heer Stubbs ook den voornaam bekend te maken." „Ik geloof, dat ik aan uw verzoek kan voldoen," zedde Dalrymple zijn zakboek je te voorschijn krijgend. „Zijn naam was... ah! daar staat liij! Edmund, Edmund Stubbs!" Maar Stubbs kon zijn tegenpartij aan. Hij vestigde zijn oogen op Jack en zed de „Wilt- ge zoo vriendelijk zijn mij in staat te stellen den eerstvertrekkenden trein te Devenholme te halen? Zoolang die Australische heer... in uw huis vertoeft kan ik niet van uw gastvrij heid gebruik maken." „En ik ook niet!" stemde Llewellyn En zonder meer een woord te spreken verliet het sarcastische paar de kamer. Jack zette een beteuterd gezicht en Clau de voelde medelijden met- Jack. Wat Olivia betrof, die was verontwaardigd geweest van af het oogenblik, dat de Squatter aan het hoofd van de tafel had plaats genomen en dit tooneel zette de kroon op haar gevoelens terwijl ook weer haar afkeer van Dalrymple begon to herleven. Maai' Lady Caroline wenschte hem geluk met het resultaat van zijn woor den. „Gij hebt bepaald een al gem eene wel daad verricht, waarde mijnheer Dalrym ple, zedde zij. „Mijn beste Jack, gij wilt mij wel ver- geven niet waar, als ik zeg dat de jonge lui zich hier nooit op him gemak heb ben gevoeld. Zij zijn geschikt in een ge zelschap om een zeker type te vertegen woordigen. Maar buiten, als logés kan men ze niet gebruiken en wat mij be treft ik zal ze zeker nooit meer een uit- noodiging zenden." Jack keurde de vernedering, Stubbs aangedaan, ook niet langer af, want plot seling herinnerde hij zich diens opmer kingen in den poeetenhoek. „Wist gij, dat hij het was?" vroeg hij zijn stoel achteruit schuivend. „Ik vrees van ja, zeide de Sqautter opstaande. „Men vertelde mij, dat hij hier logeer de en ik kon het. moeielijk vermijden den kerel aan den kaak te stellen. Ik hoop, beste Jack, dat gij mij mijn vrij postigheid, want dat was het zeer zeker, zult willen vergeven. Ik ben evenals een kiem, die andere kiemen verdringt een soort van tegengif a la Pasteur. Si- milia siinilibus, als ik mij goed herinnor, mijnheer Lafont. Gij zult spoedig een nieuwe baccil hier moeten brengen om mij te verdrijven Intusschen beste Jack, laat ik je eens een van mijn sigaren presenteeren om to toonen, dat wij even goede vrienden zijn!" „Dank u," zeide Jack voor 't eerst een weinig kortaf, „gij zult er een van mij opsteken. Het is mijn huisvoegde bij er Lachend bij. Deze opmerking werd door degenen tot wie ze niet gericht was, zeer gewaar deerd; maar op Dalrymple maakte Jack's woorden niet den minsten indruk. HOOFDSTcK XVm. Het engagement werd in den loop van den namiddag bekend gemaakt, en hot nieuwtje op een heel prettige wijze ont- Lady Caroline drong er werkelijk op aan haar aanstaanden schoonzoon te omhelzen, maar haar hartelijke manie ren misleidden hem geen oogenblik. Den ond te voren had hij haar karakter kennen en nooit zou hij haar weer kunnen vertrouwen. Haar verbazing bij het hooren van deze tijding en haar moe derlijke klachten betrenende het verlies van haar ooilam, waren zoo overdreven, dat zelf het ongeoefende oog van Jack dit inzag. Zij bemerkte dit en haatte Jack, omdat hij naar doorgrond had; het was den hertog een ware verademing daarna naar de voorzichtige opmerkin gen van den heer Sellwood te luisteren, wiens gevoelens omtrent deze zaak een weinig gemengd waren. Francis Freke bood dadelijk zijn dien sten voor de groote gebeurtenis aan en beiden hij en zijn vrouw (die haar kin deren naai- beneden liet komen om hun nieuwen oom goeden nacht te zeggen) toonden zich oprecht verrukt, wat zij trouwens altijd deden als 't het geluk van anderen gold. Claude verheugde er zich niet alleen over zooals Olivia zeide, maar zijn gedrag duidde zoowel takt als zelfbeheersching aan. Door geen woord of blik verraadde hij, dat hij de minder gelukkige minnaar was; ofschoon men hem dien naam eigenlijk niet kon too- kennen. Olivia en hij waren nooit meer dan goede vrienden geweest. Van liaar kant ten minste had er nooit meer dan die openhartige vriendschap bestaan, die zelden of ooit in liefde overgaat. En niemand wist dit beter dan Claude zelf die er nu nog zelfs niet zeker van was of zijn gevoelens uit de reine impulsie voortsproton, waarnaar zijn poeotcaihart zoolang had gesmacht. Maai- in elk ge val had hij al maanden lang zijn zinnen op Olivia gezet en dit alleen reeds in aanmerking genomen was zijn gedrag tamelijk edelmoedig. De eenige, die minder vreugde toonde en zelfs zijn wenkbrauwen optrok, was Dalrymple, de Squatter. Hij scheen ver rast en zelfs geërgerd; maar Jach her- innerdo zich des squatters cynische be schouwing over de vrouwen, waarvoor hij in Carara bekend stond en zijn onte vredenheid hinderde hem niet. Ook toon de Dalrymple zijn misnoegen niet voor do tweede maal. Misschien was het ge zicht van de geliefden, die geen geheim van hun geluk maakten, misschien ook zijn welopgevoedheid de oorzaak, dat hij hen hartelijk ging gelukwenschcn. Aan tafel zelfs namen zijn opmerking gen den vorm van een speech aan. Nog maar weinige uren vertoefde hij

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1