over te halen de f *26 voor te schie- kend en opgenomen in de familie, misschien volstrekt niets,aan haar weg. ten als borg mocht zy zoolang de i ook al is ze geheel van gedaante ver- j Legt men een reepje papier op deu gekochte lap goed honden. Zij vloog er in, en beide mannen vertrokken met het geld. Totnogtoe kwamen zy niet terng om het laken, dat van zeer inferienre kwaliteit is en nauwelyks een waarde van enkele guldens heeft. Het Onweer. Te Hilversum sloeg de bliksem in het huis van den heer Brass, in de Alb. Perkstraat, doch zonder brand te veroorzaken. Dit geschiedde ook te Mijdrecht bij A. van Dijk en op eenige andere plaatsen in den omtrek. Te Monnikendam werden twee torens door den bliksem getroffen, die van de Groote Herv. kerk en de zooge naamde speeltoren, van welken laatste een heel stuk werd afgeslagen. Te IJlst sloeg de bliksem in een groote houtschuur van de firma Oppe- dyk. Gelukkig werd in de schuur, die voor duizenden aan bout bevat, geen andere schade aangericht dan dat eenige stijlen en binten werden versplinterd Te Rijp is de bliksem geslagen in den cement-molen van den heer Dil, die daardoor afbrandde. anderd. Men neemt aan. dat bepaalde,weg, door een van een voedselbron in het r est aanwezige stoffen, die 9en terugkeerende mier afgelegd, dan werkt scheikundige werking uitoefenen, alle dit reepje voor de volgelingen storend, individuen van hetzelfde nest aan 1 Deze loopen bij de papierstrook eenige kleeft en dit ook blijft doen door allemalen doelloos rond, tot. zij het ver- levensphasen heen; die stoffen noemt! volg van den weg gevonden hebben, men dan neststoffen. Hetzelfde is fhet geval, als men met Wel is het tot nog toe niet gelukt,een vinger dwars over dien weg strijkt, zulke neststoffen afzonderlijk te kry-of met alcohol of aether een dwars- gen, maar men heeft andere proeven 1 streep erover maakt. Is die streep genomeD, waaruit het bestaan ervan i wat breed, dan keeren de volgers ontwijfelbaar schijnt te blijken. Wordt: terug, zonder de rest van den weg een aantal mieren uit eenzelfde gevonden te hebben. Ook dit pleit nest gedood en verpleiterd, dan ver- voor de aanwezigheid eener vluch- krygt men een sap. waarin ook de j tig»3, scheikundige stof op het mieren- nestsloffen aauwezig moeten zijn.1 pad, maar niet voor het verstand der Het uur-record van Stocks moest er aan, doch de 55 kilometer 831 van Elkes kon hij niet halen. Chase reed in het uur 33 E.M. 712 yards,ofwel 53 kilometers 722 meters. De 50 kilometer reed bjj in 55 min. ,48 sec. Van 5 tot 33 Eng. mijl wer- den Stocks' records geslagen. Slachtoffer van de hitte. Een werkman uit de buurt van Sneek, die verleden week, tengevolge van de hevige hitte krankzinnig was geworden en Dinsdag per rijtuig naar het krankzinnigengesticht te Franeker werd vervoerd, bezweek onderweg in het rijtuig, in de nabijheid van het dorp LJtens. Dinsdag is te Heerlen (L.) de werk man Meys. werkzaam aan de in aan bouw zijnde mijnschacht, door mis te stappen achterover in de schacht ge vallen, waarbij hij zoodanig werd ge kneusd, dat de dood bijna onmiddel lijk volgde. Het verstand der Mieren. „Ga tot de mieren en wordt wijs." Hoo vaak is dit woord van Salomo in alle talen herhaald Hoevele lof liederen zijn en worden nog steeds gezongen op de wijsheid dezer kleine schepselenDoch zie, daar komt een nuchter man der wetenschap ons ver tellen en bewijzen, dat wij deze hym nen voortaan wel staken kunnen, omdat het zoo veelgeprezen verstand der mieren eu vau andere insecten in hoofdzaak te viuden is... in het land der verbeelding. Ja, nog meerzij bezitten niet eens instinct, zegt hij. Wat is verstand Verstand is het vermogen, waardoor men zijn hande lingen wijzigt op grond van eigene ervaringen, d. w. z. dat men anders doet, wanneer de omstandigheden ver anderen. Een dier, dat op den eersten dag zyns levens precies betzelfde kan doen als op den laatsteu, dat dus uit zijn ervaringen niets leert, en dat op denzelfden prikkel altijd op dezelfde wijze reageert, bezit geen aantoon baar verstand. Instinct is de aangeboren drijfkracht tot verrichten vau daden, die niet zijn geleerd en waarvoor geen stoffe lijke prikkel behoett te bestaan. Handelingen, die voortvloeien en voortvloeien moeten uit een vooraf- geganen stoffelijken prikkel, zonder dat daarbij een physische werking in het spel komt. noemt men reflexen. Als men iemand een slag geeft, dan wordt de getroffen plaats rooddat is een reflex, een verschijnsel, dat noodzakelijk volgt op en uit den voorafgeganen slag. Deukkracht en wil van^ den getroffene zijn daarbij volkomen werkeloos, d. w. z. met be trekking tot het rood worden. De daden der mieren worden nu door bovenbedoelden onderzoeker voor Neemt meD nu mieren uit een ander nest, dompelt men ze eenige malen voor een kort oogenblik in alcohol, wascht men ze daarna met water af en droogt men ze tnsscben vloeipapier, dan zullen ze hun eigen neststof wel ongeveer kwijt zijn. Rolt men ze daarna door het extract der vreemde mieren en plaatst men ze op den weg barer eigene nestgenooten, dan wordeu de zóo behandelden door dezeD heftig aangegrepen en das niet meer herkend. Rolt men ze door het extract van haar eigene nestgenooten, nadat ze te voren van haar neststof waren outdaaD, dan wordeu ze door andere Destgeuooten wel betast, zooals dat met gekwetste dieren gebeurt, maar niet aangegrepen. Rolt men een van eigen neststof beroofde mier door het extract van vreemde mieren, en zet men haar daarna in het nest der vrienden, dan wordt ze daar opgenomen en niet aan gegrepen, zelfs al is ze geheel anders van vorm en grootte. Zoo kan men exemplaren van Camponotus hercule an us, een groot soort, van haar nest stof ontdoen, daarna baden in extract van Tetramorium Caispi-.uur, en de „verdoopten" in een nest der kleine Tetramorium zetten, zonder dat de reus wordt, aangegrepen. Het omge keerde gaat juist zoo. Worden mieren van twee elkaar zeer vyandige soorten een poosje duch tig door elkaar geschud, dan gaat wederkeerig een deel der neststoffen van de eene soort op de andere over, en na de buitelparty zyn ze de beste maatjes van de wereld. Wat blijkt uit deze dingen? Dat het „verstand" der mieren ver te zoeken iswant bezaten ze dat wer kelijk in zoo hooge mate, als men steeds heeft geloofd, dan zouden ze haar nestgenooten moeten herkennen, ook al waren deze in vreemd extract gedompeld geweest. Eu omgekeerd zouden ze dan vreemde luidjes, vooral wauneer die grooter of kleiner zij;, dan zy zelf, niet ongemoeid mogen laten, zelfs al waren ze met hun eigen extract overtrokken. Mea kan uit het medegedeelde al leen afleiden, dat vreemde neststoffen als een scheikundige prikkel werken, die tot noodzakelijk gevolg heeft, dat- de dieren, met die stoffen beladen, aangegrepeu worden door haar, die een andere stof bezitten. De eigene neststof werkt niet als prikkel. Het is hiermee, als met vreemde vergif ten, die in oc.s lichaam komen en daar schadelijk werken, terwyl wy toen ook eigene vergiften bezitten, waarvan wij niet den minsten hinder! hebben, doch sommige dieren, die er mee ingespoten worden, weer wel. En nu het vinden van den weg. Een mier loopt rond, zoekend naar voedsel. Zy vindt iets, en nadat zij zich hieraan te goed gedaan heeft, keert ze uaar huis terug. Dit termr- keeren geschiedt bijna langs den.telf- den weg, waarlangs ze gekomen is; stellig verwijdert ze zich niet verder vau haar heenweg dan de lengte harer sprieten bedraagt. Een andere mier komt langs dien heenweg aan wandelen ook zonder dat ze de eer ste ontmoet heeft, loopt ze voort. Men kan dit juist beoordeeien, als men de eerste by haar terugkomst aao 'net nest opneemt, voor ze daar nog is diertjes. Brengt men in een mierenstraat een dra&iöruggetje aan eu draait men dit om, zoodra een mier zich daarop be vindt, dan komt ze op een valsch spoor. Ze gaat daarop echter niet verder voort, maar keert om en begeeft zich naar haar doei. Is hieruit afteleideri dat ze verstand bezit? Greenszins. Op den heenweg loopt ze vlak naast den terugweg, waaraan de bedoelde stof kleeft. Door het draaien van het bruggetje stoot ze tegen den terug weg; de daar aanwezige stof vlak voor, doch niet naast haar prikkelt haar tot den teruggang, dus stoot haar af. Daarom keert ze om eu neemt aan het andere einde der brug haar ouden heenweg. (Naar Pftügers Arch f. Physiol. Bd. LXX). GEMENGD NIEUWS De zaak-Esterhazy. Majoor Esterhazy verscheen Woens dag voor den raad van onderzoek, die vergaderde in de kazerne van Chateau d'Eau. Generaal Florentin presideerde. Als getuigen werden gehoord de kolo nel van liet 74e regiment infanterie en generaal De Pellieux. De beslissing van den Raad werd medegedeeld aan den militairen gou verneur van Parijs generaal Zurlinden, die haar aan den minister Cavai-rnac zal voorleggen. Deze zal heden of Vrydag een besluit nemen. Celtei'eift e*i i&uinsft. De Italiaanselie Opera. In het geheel zyn vyftien leden der Haagsche Toonkunstenaars-Vereeni- ging bjj het orkest geëngageerd, o.a. de le trompettist Corbett ea de le cellist Zir-haar. Moncinelli zal weder concertmeester zyn, Strider, uit Rot terdam. le fluitist, Endiich le klari nettist, Lambooy, le hoboïst, Haag man, trombonist. Behalve de dames Montalcino en Capellaro, de heeren Lunardi eu Cervi, zijn de leden van het gezelschap allen nieuw. De twee eerste sopranen heeten Rosini en Adaini, de alt en mezzosopraan Cecchini enMattuizzi; de twee tenoren Vilalta en Marzoli, de tweede baryton Gioviehini, de bas Contini. De directie begint 3 Oct. de cam pagne te Amsterdam, te 's Gravenhage 4 Oct., mot „Gioeonda". „Lucia" en „T ovatore" zullen dan volgen. Eris sprake vau Massenet's „Sapho". Leggier ©us Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt door deze ter algemeene kennis, dat tenge volge vau den uitslag van het onlaugs hier te lande gehouden vergelijkend exauien van aspiranten voor eenopiaat- .-ïug op den hoofdcursus, 1 October do navolgende onderofficieren, ter op leiding voor den rang vau tweede- luitenant tot die inrichting zullen wor- deD toegelaten: a. voor infanterie hier te lande: L. J. J. M. Tabbers,H.H. de Lange, H. de Jongh, F. A. vau Seters, H. A. Fischer, N. A. A. Bruyu, J. W. Egberts, G. A. de Vos, W.J. Briel, J. E. Schneiders. J. J. Hotz, J. F. van Mansvelt, J. R. Riesz, W. H. Vink, H. Lamster. J. D. C. Berk hout, J. A. Van Helden Tucker, H. C. van der Lely. W. J. Harms, L. J. Barendsb. voor infanterie in Neder- iandsch-Indië: P. Sehaafsnia. W. A. L. Soetbrood Piccardt, S. Alberda, A. F. Mönnich. JEL Hardenberg, J. J. de Kroes, K. L. Rozeüdaal, J. T. Evers, N. J. Feenstra, A. P. Erzev, P. J. M. Smith, I. P. van der Ploeg. C. Hillebron, S. J. Verschuur; c. voor administratie bier te lande: II. reflexen verklaard, zonder meer, waar- nest opueeuit, voor ze uaar nog is;^-;.yw t? t T do Rnv bij dus niet eens instinct, laat staan binnengegaan de tweede dielat. r uit j *-• a' t' it-* <jnppn p verstand, te pas komt. Zjjn onderzoek het nest komt, zal dan toch denzelf- t H Rfthe en'd voor administratie strekte zich vooral uit over het her-den weg volgen. f* Reto, eni1. voor admimstrat^ kennen van mieren uit hetzelfde nest. Heeft een mier een onderzoeking*-1Nederlandsch indie. A. Een mier herkent hiar nestgenooteu,tocht gedaan, maar niets gevonden Y" m0J?'n,7ü w qnhnlfe 'i waar zy die ook ontmoet, terwyl zij dan volgen andere haar spoor niet.Uismout, w ötnu iz. een individu uit een vreemd nest on- Hieruit schijnt te volgen dat de mier, verbiddelyk aangrijpt bjj de outraoe-die van een plaats, waar spys lag, ting. Van een persoonlijk herkennen, terugkeert, op haar terugweg een voortvloeiende uit bepaalde herken» vluchtige stof achterlaat, die als schei- a or-* e;-: -fS öSsStPJiJÖ©#* ningsteekens, is hierbij geen sprake; kundige prikkel werkt op de sprie- want wordt een mier in den toestand ten harer volgelingen. Op de Crystal Palacebaan heeft van larve uit het nest genomen, elders Heeft ze nfets gevonden, dan kleeft Arthur Chase oen aanval gedaan op opgekweekt en later in hetzelfde nest alleen haar neststof, die niet als prik- de records van Stocks en den Ameri- teruggezet, dan wordt /.e toch her- kei voor haar uestgenooten werkt, of kaan Elkes. 26 902 K.M. achter den rug. De Duitsch-Russisclie journalist Konstantin v. Rengarten, die thans te Berlyu vertoeft begon 27 Aug. 1894 een voetreis om de aarde en hy heeft die tot op deti afstand Beriy n-R>ga na, gelukkig beëindigd. In het geheel zijn, behalve de 11000 Eng. myl be dragende zeereis van China uaar Ja pan, vau Japan naar Noord-Amerika en van daar naar Frankrijk, door den voetreiziger 26.902 K.M. afgelegd. De beer v. Rengarten reist zonder gids, alleen door honden begeleid en uit stekend gewapend. Hij heeft bijna alle volken van Noord- en Centraal- Azië bezocht en oordeelt over de laatsteu zeer gunstig. Wanneer men er verwaarloosd uit ziet wekt men bjj de halfbeschaafde raenschen eerder medolyden dan af keer. De roofdieren yjjn over 't alge meen minder gevaarlijk dan wel be weerd wordt. Alleen gewonde roof dieren, zulke die hun jongen verzorgen, zyn alleen gevaarlijk. DelieerVauRen garten heeft 2'/2 jaar in Azië, 13 maan den in de Vereemgde Staten en Canada en den overigen tyd in Frankrijk, Duitschlaud of op zee doorgebracht. Hjj heeft natuurlijk veel aanteeke- mngen gemaakt, met behulp waarvan hy later een boek zal vervaardigen. In alle groote steden heeft hy voor drachten gehouden. Van Berlijn gaat de voetreiziger over Köoigsbergon en Memel uaar zyn geooortestad Riga, waar hy einde September hoopt aan te komen. Eugeu Wolft. Wat de heer Eugen Wolff eigenlijk heeft gedaan in China vert lt een Duitsch zendeling in de „Germania". Zes maanden na den moord op de Duitsche zendelingen, verhaalt hij. waren de schuldigen, hoewel een ieder hen kende, nog niet gevangen geno men. De mandarijn van de streek had ze gewaarschuwd en hen laten vluch ten. Het waren leden van de secte der „Grootmessen". Toen de Duitsche regeeriug eisobte dat, recht zou wor den gedaan, liet de mandariju in quaestie een paar Chineezeu die op goed geluk gevangeu waren geaomen, outhoofden eu eenige audereu gevan gen nemen. Toen de heer Wolff in de streek kwam, vertelde men hem de zaak. Hy liet de gevangenen ondervragen eu toen bet bewijs van hun onschuld geleverd was, liet hy hen ontslaan en eischte van den mandarijn een bevel tot vrijlating. De gevangenen waren herhaaldelijk gepyuigd, een hunner zelfs driemaal per dag. Hierbij valt op te merken dat de( heer Wolff, al was hij niet door den gezant van DuiLchiand te Peking: uitgezonden, toch onder zulke om standigheden reisde dat de Chineezen J hem voor een officieelen vertegen- i woordiger van den gezant konden i houden, zonder dat hy zich daarvoor uitgaf. Levend begraven. Uit Shangai seint men dat daar eenige dagen geleden een jougmeusch levend begraven is. Hy had een moord- aauslag op zijn vader gepleegd, die echter mislukte. Zyn vijf broeders grepen hem en nadat zy deu jongen man eerst langen tyd gemarteld had den, begroeven zy hem leveud, waar bij de oude vader tegenwoordig was. Uit het land der Dervishen. De Britsche Egyptische troepen zyn Maandag Metemneb, de verlaten voor post der Dervishen, binnengerukt. De stad die voorheen 5000 huizen telde, is nu een beeld van verwoesting. Wat niet reeds in puin ligt, dreigt in te storten, de straten en pleinen liggen vol geraamten. De plaats waar Mahmoed's leger heeft gekampeerd, verraadde zich door een hooge galg, waaraan het nood lottige touw nog hing te bengelen. Rondom was de grond bezaaid met de stoffelijke overblijfselen der slacht offers. Vredesonderhandelingen. Het „Journal" te New-York ont vangt een telegram uit Manilla dat Aguinaldo den insurgenten beval de wapenen uit te leveren. Generaal Merritt neemt de functies vau gou verneur waar. Uk Washington wordt aan de „He rald" geseind, dat Mac Kinley de commissie voor de vredesonderhande lingen opdroeg zich niet zonder het eiland Luzon tevreden te stellen. j De wapenstilstand voor Manilla: werd 16 Augustus bekend. De Ame- rikanen eischten van de insurgenten, dat zy zich in hun oorspronkelijke; stellingen zouden terugtrekken. Tus- schen deze stellingen en de stad zou een neutrale zons zyn. De insurgenten hebben de voorsteden in 't Oosten en Noorden bezet. Volgens een telegram nit Washing ton aan het „New-York Journal" heeft president Mac Kinley de be noemingen van de commissie voor de vredesonderhandelingen gecompleteerd door de verkieziug van rechter Ed ward White uit Louisiana en den ex- secretaris van marine, Tracy. De leiders der opstandelingen op de Philippynen hebben met nadruk verklaard dat zy geneigd zyn met de Amerikanen samen te werke i en hun wapens onmiddeliyk zullen overgeven, als zij de verzekering ontvangen dat de Philippynen een Amerikaausehe of een Britscbe kolonie wordeu. Zoo niet dan weigeren zy beslist zich te ontwapenen en zy dreigen met een nieuwen opstand binnen een maand als de Amerikanen heengaan. De Spanjaarden zyn bang om zich in nieuwe ondernemingen te steken wegens de onzekerheid van den toe stand. De plechtige ter aarde bestelling van den heer M. M. De Monchy, oud president der Kamer van Koophandel to Rotterdam, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, medebestuurder eu commissaris van tal van financieele en nattige instellingen Zaterdag op zyn terugreis van Zwitserland te Dusseldorp overleden had Woens dagnamiddag te halftwee op de be graafplaats te Hilligersberg in liet familiegraf van den overledene plaats. Velen waren grafwaarts getogen om de laatste eer te bewyzen, o. a. Raadsleden, byna al de leden der Ka mer van Koophandel, bestuurders van financieele ondernemingen en handels corporaties, een deputatie der VereeDi- ging van Handelsbedienden „Mercu- rius" enz. waarvan de heer De Monchy eere-voorzitter was, enz. enz. commissie overgelaten. Door dit be sluit is de groote hinderpaal voor den vrede uit den weg geruimdmen mag nu verwachten dat de stryd spoedig geë.ndigd zal zyn. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN.- 30 cents per regel. Eerste Nederlandselie Fabriek van KUNSTBLOEMEN, P. L. ENGELENBERG, Aneg-ang: No. 8. Voor de a. s. Feestdagen olTreer ik O R A N J E - B 0 U- Q U E T JES van echte Oranje Immortellen, zeer fraai met groen gebonden voor Heeren voor Dames p. stuk p. stuk 5 en 10 Ct. 6 en 121, ft. AXEGANG 8. De Stoomdrukker^ van Haarlem's Bayfelat! is d" goedkoopste groote Drukker:, in Haarlem Monsters papier, modellen en opgaaf ran prys worden steeds gaarne ver strekt. INGEZONDEN- Voor den inhoud dezer rubriek steli de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. De „Berl Lokalauz." verneemt uit Hammerfest, dat al het zoeken naar And"ée op Spitzbergen tot niets ge leid heeft. De consumtie van champagne neemt af. Tegen 28.359.913 fiesschen in 1896/'97, zijn in 1897F98 „maar" 27.487.987 flesschen gebruikt. De voorraad in de groote kelders van Reims, Epernay enz. neemt dan ook onrustbarend toe en bedraagt thans 111.181.681 fi., voor een waarde van 250 millioen francs. De mijnwerkers in Zuid Wales. De staking der myuwerkers van Zuid Wales scbynt te zullen eindigen met een nederlaag der werklieden. De toonbeweging was gericht tegen de veranderlijke loonschaal („sliding sca le") en tbaus hebben de werklieden op een gecombineerde vergadering van alle stakende my'nen aan de loon- commissie machtiging gegeven om met de patroons te onderhandelen op den grondslag van het behoud der ver anderlijke loonschaal, doch met vast stelling van een miuimum-luon. De bepaiing van dit minimum is aan de Mijnheer de Redacteur! Gelieve een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. In deze dagen, nu allerwegen de hoofden warm worden gemaakt met de a. s. kroning van H. M. Wilhelmina en van verschillende zijden de leuze: „Leve Wilhelmina" aangeheven wordt, dient ae vraag wel eens gesteld te worden waar de „Oranjevereerders". H. M. Wilhelmina en het geheele Oranjehuis mede vereeren Toch niet waar? hart en mond jublen en zullen juichen die dagen, en waar het Diet in thart zit. daar zit het dan toch zsker wel iu 't hoofd, als dit laatste waarschijnlijk niet het meest het geval is, maar toch vreugde moet er wezen. Eu dan, O welk een aanblik, wat een versieringen, niets geen moeite is gespaard gebleven, alles is byna versierd, zelfs, ja zelfs café's, kroegen enz. hebben den moed om de driekleur te ontplooien. O. mocht ge toch eens wakker wor den 1 Doe u zelf geen blinddoek voor de oogen, maar laat de werkelijkheid gelden. Wanneer ik de stad eens doorloop, zie ik aan deze zyde de beeltenis van H. M. pry'ken in een kroegen uitstal ling, omringd door een party jenever- flesschen. Daar ziet men tiet onbe- vlekte(?) dundoek wapp'reu, het ver gunningsrecht aanduidend, eu daar als reclame voor eieren, znur en mosselen. En hier ziet men een kroeg, met natuurgroen en oranje opgesierd, waar het wapen der Nederlanden eü do naam (W)ilhelmina voor de deur pryk" voor een huis, waar :%et fondament wordt gelegd van de lieerscheude el lende in de maatschappij. Ik voor mij vind dat beleedigingen voor het Vorstenhuis en hoort dit ook thnis onder e rubriek Majesteits schennis. Wat een reclame, wanneer men o.a. voor het glas van een kroeg leest „OraDje bitter met een klont", voor het dierbaar Oranjehuis. Dankzeggend voor de verleende ruimte, een Opmerker Handenarbeid. De Staatscourant van heden bevat het Rapport omtrent het onderwijs in handenarbeid aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier en aan de daar aan verbonden Leerschool. op Maske en toch kwam het allen voor (behalve den heer Sellwood, die hem eerst dien avond ontmoette) of hij er reeds dagen had doorgebracht. Want de Squatter was écn van die menschen. die zich zelf voelen en van wie een kracht uitgaat, die zelfs b een eerste ontmoe ting ..aar invloed doet gelden; de huis- genootc-n hadden zoodoende meer notitie van hem genomen in deze enkele uren, dan zij van een anderen vreemdeling in een week zouden gedaan hebben. En het kwam hun reeds onvermijdelijk voor, dat hij den toon zou aangeven en zij hem in alles moesten volgen of zij wilden of niet. Het verbaasde dus niemand, toen zij den squatter onder het dienr za gen opstaan, ofschc*>n allen, behalve Jack, het vrijpostig vonden. De toon, waarop liij sprak was ook meer die van een heer tot zijn Indiende, dan die van een gast tot zijn gastheer. De woorden waren pittig en vloedden van zijn lippen en de spreker maakte een goed figuur, zooals hij daar stond een weinig voorover gebogen met zijn keurig gevormde ringers op de donker eikenhouten tafel steunend, waarin zij flauwtjes weerspiegelden. Een onberis pelijk overhemd waarin een paarl prijkte sierde zijn breede borst; en men kreeg zelfs een zweem van gelijke tanden te zien, telkenmale als een woord duidelijk en klaar van zijn lippen vloeide. De staatssecretaris had dikwijls in de rechts zaal een slechtere rede moeten aanh oo ien deze stelde zeer veel belang in het verhaal van de ijzeren hut en de wilder nissen van Noord Queensland, dat Dal- rymple met veel succes vertelde. Olivia vergaf hem vele van zijn vrijpostigheden toen zij hem de geschiedenis met zoo veel vuur hoorde verhalen; haar hart was vol, maar zij kon haar oogen niet van den eenvoudigen armband om haar rechterpols opslaan, daar zij vochtig war ren. Hij sloot zijn verhaal met een ge zegde vol vuur en geest; de woorden vloed was slechts eenmaal onderbroken geweest nl. toen Dalrymple even zweeg om op zijn eigen houtje een walmende kaars uit te blazen. Daarop werd er op de gezondheid van het paar gedronken, waarop Jack een paar woorden sprak, die van ontroering niet verstaanbaar waren. Daarop verlie ten de drie dames de zaal. „Er behoort nog iets tot het verhaal, Jack," zedde Dalrymple de deur sluitend, die hij voor de dames open had gehou den, „dat gij je zelf waarschijnlijk niet moer herinnert. Toen gij nl. naar onze ijzeren schuilplaats, met een totaal ver schroeid hemd terugkeerdet merkte ik voor 't eerst het merk op je borst op. Zooals ge misschien weet, mijnheer Sellwood is er op de borst van den her tog een adelaar getatouëerd. Ik zag dat dien dag voor 't eerst en was er mij van bewust, dat er een beteekenis aan ver bondon moest zijn. En veel jaren daar na., toen ik hoorde dat een Engelsch zaakwaarnemer onze streek doorreisde om den onbekenden hertog van 8t. Osmund op te sporen, herinnerde ik mij plotseling dat merk en kon zoo doende een weinig van dienst zijn bij dit onderzoek." „Neen veel!" riep Jack uit de hand van zijn weldoener schuddend. „Ik heb het altijd gezegd. Mijnheer Sellwood ik ben hem alles verschuldigd en toch maakt üij zooveel beweging over dio geschiedenis met de zwarten. Bij Joris, ik heb wel plan hem te verzoeken voor altijd bij ons te blijven wonen!" De staatssecretaris boog zijn grijs hoofd zijn rose gelaat droeg die eigen aardige, grimmige uitdrukking waarmee politieke karikatuurizeerders him per sonen afbeelden. Dalrymple's lichtkleu rige oogen schitterden nu bood zich een goede gelegenheid aan om aan zijn plaagzucht bot te vieren. Hij ging links van den staatssecretaris zitten. „Ik geloof, mijnheer, dat gij verzot zijt op het golfspel." begon de Squatter op luchtigen toon. De ander stak een sigarette tergend langzaam aan en antwoordde toen „Ik houd er veel van, als hot dat is wat gij bedoelt." „Dat meen ik juist. Vergeef mij, als ik een minder parlementaire uitdrukking bezigde. In Engelscho bladen, die ik al tijd in Australië las, heb ik veel over dat sped gelezen en ook over den harts tocht, waarmede het gespeeld wordt. Zeker moet het een soort manie gewor den zijn, als men bedenkt, dat zelfs een kabinet-m i n i ster ook aan het edele golf spel verslaafd is „Wij spreken de „1" niet uit," merkte de heer Sellwood op. „Wij zeggen „goff.' Want ofschoon hij in 't politieke leveu om zijn onverstoorbaar humeur bekend was toonde hij zich lichtgeraakt, wanneer het zijn geliefkoosd spel betrof. Dalrymple lachte hartelijk. „Dit is het beste bewijs hoe ver uw hartstocht voor het spel gaat, beste mijn heer Sellwood." „Maar neem mij mijn vroolijkheid, wat ik u bidden mag, niet kwalijkik vrees,, dat wij den goeden toon in die onher bergzame streken een weinig verliezen. Ik ben werkelijk nieuwsgierig naar het spel. Gij moet weten, dat ik zelf er niets van kan maai- het wel zou willen leeren, als het werkelijk eenige verdien ste heeft..." „Het heeft er veie," zeide Claude vroo- Iijk om zoodoende een aanval van den heer Sellwood te vermijden. „Werkelijk?" vroeg de squatter onge- loovig. „Ik zie heusch niet in, waarin die verdiensten bestaan. Je zelf buiten adem te loopen om een stil liggenden bal weg to slaan!" „Ik zou even goed een gebraden kip kunnen schieten?" „Wel! wol!" riep Jack uit. Datzelfde heb ik ook al gezegd. Werkelijk waren de vier heeren reeds in de schermutseling betrokken gewor den, zoodat de heer Sellwood niet langer een minachtend stilzwijgen kon. bewa ren. „Ik zou beiden graag eens meenemen," zeido hij, „en u dan ieder een stok in de hand geven en een bal tusschen u in leg gen. En dan zal 't mij benieuwen wie de bal het eerst treft en hoe ver hij ge slagen wordt?" „Wo zullen morgen meegaan!" riep jack uit. Maar de staatssecretaris antwoordde niet. „Ik ben niet slim in zulke zaken, maar beschouw dit niet als een fameus spel,"" merkte Dalrymple op. „Gij zijt nauwelijks bevoegd er een oordeel over te vellen, daar ge nooit ge speeld hebt," snauwde Sellwood hem toe. „Juist daarom ben ik er toe bevoegd. De ziekte heeft mij nog niet te pakken." „Laat ons dan het voorstel van den hertog aannemen en morgen een partij spelen. En mijnhee...rneem nuj met kwalijk, maar ik ben uw naam ver geten Dalrymple," antwoordde de Squatter, „en wilt u mij den uwen nog eens zeg gen." „Kijk het in de Staatscourant na,"' bromde de staatssecretaris opstaand hij was boos op Dalrymple en op zich ze'if, dat hij hem dit antwoord gegeven had, terwijl het nog veel beter was ge weest, als hij gezwegen had. Maar dit was zekerde squatter was lang geen gemakkelijke gast. Zijn afschu welijke vrije manier van handelen en spreken, wat er in Australië misschien niet op aan kwam. maar in gezelschap niet op aan kwam, maar in gezelschap was,, nog daargelaten, zoclit hij boven dien met een ieder twist. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2