in den nioeielijken kamp. Zóó werkend kan de Bond zeker zijn van dc«i steun en de medewerking van liet volk en van den steam der Regeering, die door het brengen van een post op de begrooting tot bestrijding van liet alcoholisme ge-' toond heeft een open "oog te hebben voor dit groote volksbelang en die de hande lingen en arbeid van den Bond met wel willende belangstelling gadeslaat. Mededeeling werd gedaan van de Koninkl. besluiten, waarbij, naar aan leiding van eon rapport van den Volks bond, op de Rijkskweekscholen on, bij de normaallessen wordt ingevoerd het onderwijs in de gezondheidsleer en meer bepaaldelijk in de leer der middelen tot bestrijding van het alcoholisme. Deze besluiten werden met erkentelijkheid ontvangen. Voorts werd medegedeeld, dat van Rijkswege f 500 is toegestaan tot on dersteuning van de pogingen om volles- koffiehuizen in te richten; en dat door de besturen van den Volksbond en van de vereeniging tot herstelling van drank zuchtigen met den minister van binnen- landsehe zaken thans óverleg wordt ge pleegd omtrent geldelijke hulp door het Rijk te verleeoien. voor de verpleging van mi nvermogende of onvermogende drankzuchtigen. Het door den secretaris, den heer A. v. d. Voort Az., uitgebracht jaarverslag van den Bond bevat eenige mededeehn- gen omtrent bekende feiten en omtrent der arbeid der afdeelingen, waarover het verslag met waardeering spreekt. In het algemeen wordt geconstateerd dat de Bond langzaam, maar gestadig voor uitgaat en zich in de toenemende, mede werking van buiten mag verheugen. Tot leden van het hoofdbestuur ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer prof. dr. V. A. Julius en het bedanken van den heer nir. H. Goeman Borgesius, werden, gekozen de aftreden- do titularis eerstgenoemd en de heer S. Lulofs. Zie vervolg lste blad). Een vreemdeling over ons land. Waar wij meermalen moesten wijzen op dom,- en dwaasheden in de buiton- landsche pers, zoodra het mededeelingen uit of over Nederland gold, is het ons ditmaal een genoegen de aandacht te vestigen op een beschouwing, over Ne derland, die van een vrij juiste opvat ting getuigt en van deugdelijke kennis onzer geschiedenis in de laatste jaren. Wij doelen op de „Chronique" van Francis Charmes in de Revue dos Deux Mondes van 15 Aug. Na eerst hot geldt het algemeen staatkundig overzicht de beteekenis van Bismarck te hebben aangetoond wendt Charmes zich naar een zijde, waar gelijk hij het noemt uitsluitend gevoelens van sympathie worden gevon den en. uitgedrukt, te weten naar Ne derland. Wijlen Koning Willem III wordt door hem gelcnschetst als een nauwgezet con stitutioneel vorst trots zijn van nature autoritair en heftig karakter, als een mensch die genoeg kracht op zichzelf be zat om zijn gebreken, meester te blijven. Onder zijn regeering werden do banden tusschen Nederland en 't Huis van Oranje-Nassau niet verslapt; het was echter de vraag hoe dit zou gaan nai zijn overlijden. En die vraag beantwoordt Charmes aldus. „De voogdij over de jonge koningin is uitgeoefend door haai' moeder en door een raad van voogdij, samengesteld uit eenige hooggeplaatste personen en staats ambtenaren. Koningin Emma is een Duitsche, maar zij heeft er met nauwge zette zorg naar gestreefd, een Neder- landsche te worden. En zij is daarin ge slaagd. De belangen van haar nieuw va derland nam zij ter harte, zij voegde zich naar de hier geldende zeden, en zij trachtte zooveel in haai- vermogen was do ontwikkeling van de instellingen des lands te bevorderen. „Nederland is onder het Regentschap vooruitgegaan. Als men op dit oogen blik de oogen slaat op de tronen van Europa, dan is men verplicht te erken nen, dat die, waarop vrouwen zijn ge plaatst nog niet 't slechtst bezet zijn, 't geen zelfs waar is voor het ongelukki ge Spanje, dat nog ongelukkiger zou zijn omdat het meer binnenlandsche strijd zou hebben als het koningin Christina niet had. Koningin Emma, heeft zulke verschrikkelijke crisissen niet te doorstaan gehad. Haar regeering is geweest regelmatig, normaal en rustig, maar zij heeft zich van haar taak ge kweten, met een tact, waaraan door alle partijen hulde wordt gebracht, en die ton voorbeeld kan worden gesteld aan allo constitutioneele souvereinen. En in ieder geval, zal zij ten voorbeeld strek ken aan hare dochter. De koningin heeft haar taak als moeder met evenveel zorg behartigd als haar taak als regentes. Men erkent algemeen dab Koningin Wil- helmina, dank zij de opvoeding die zij van haar moeder heeft genoten, hoe jong ook, reeds begaafd is meit die veelzijdige kundigheden, zoowel staatkundige als literaire en artistieke, welke de gedistin geerde vrouw vormen. Niets is door de moeder verzuimd wat strekken kon om haar dochter in staat te stellen waardig da taak te vervullen die haar wacht. Charmes verheugt er zich over voor het N ederlandsche volk, dat in Europa wel is waar slechts een kleine plaats be slaat maar in de historie een groote plaats inneemt en. ook nog in deze dagen door zijn geest de aandacht tot zich weet ta trekken en voor zich weet te vragen. Hij geeft daarna, een korte beschrij ving van de feesten die te Amsterdam en Den Haag en in geheel het land zul len worden gevierd, waarin Nederland zijn gewone leven rustig en gelukkig zal voortzetten, Men dernke echter niet dat daar de politieke hartstochten niet 'woeden, voegt hij er bij. Men vindt ze daar erven als overal elders, en de par tijen zijn er zoo talrijk geworden dat het bijna moeielijk is ze aan te duiden. En telkens riet men nieuwe geboren wor den. De schrijver geeft daarna een schets van de verschillende partijen die doet zien dat hij clo moeielijkhoid is te boven gekomen. Zijn overzicht is kort maar juist. De opsomming der verschillende Nederlandsche partijen moge wellicht niet volkomen duidelijk zijn aldus besluit de heer Charme® dat ligt min of meer in den aard der zaak. De partijen toonen een groote mate van beweeglijkheid. Zoodra een of andere vraag wordt gesteld, ondergaan de par tijen een wijziging, of wel zij stellen een nieuwe regel zonder dat men vooruit kan zeggen hoe rij zullen stemmen, ter wijl het evenmin later gemakkelijk is na te gaan waarom zij zóó en niet andea-s hebben gestemd. Maar dit neemt niet weg dat do vooruitgang voortschrijdt. Achtereenvolgens schetst de schrijver daarop de schoolkwestie en dei wijze waarop zij voorloopig tot een oplossing is gebracht, de kieskwestie en den loop dien zij heeft genomen, alsmede de af schaffing der dierisbvervanging, waarna hij aldus zijn beschouwingen besluit „Het programma van heb tegenwoor- dik Kabinet omvat mede een herziening van de schoolwet, om te komen tot leer plicht, maar dit onderwerp is nog niet in discussie gebracht. Andere maatre gelen hebben betrekicing op de veo-bete- ring van de woningen der arbeiders, op de voorwaarden van den arbeid, op de hulp en de bescherming van heb kind en de vrouw, op de verplichte verzekering tegen ongevallen in sommige bedrijven. Wij willen niet beweren, dat al d.eze plannen ondersteuning verdienen, waal- onder er zijn die een. sterk gepronon ceerde socialistische tint hebben. Ook kan niet onbepea-kt lof worden toege bracht aan de vermogensbelasting. Maar uit een en ander blijkt voldoende, in welke richting zich de denkbeelden, de plannen, de hervormingen in Neder land bewegen. Het staatkundig leven heeft er sedert eenige jaren een bijzon dere activiteit ontwikkeld, een activiteit to opmerkelijker, omdat zij vruchtbaar is en uitloopt op duidelijk waarneem bare resultaten, 'fc geen niet overal 't ge val is. Daarop hebben wij de aandacht willen vestigen bij den aanvang van een nieuwe regeering, die, begonnen meit een koningin van achttien jaar, ongetwijfeld langdurig en naar wij hopen gelukkig en voorspoedig zal zijn. Zij opent onder dei beste vooruitzichten. De Hollanders zijn verstandig en voorzichtigzij hebben zichzélf de vrijheden verwoi-vtnwaar van zij in het openbare leven nooit mis bruik gemaakt hebben.. Do vorderingen die sedert cenigen tijd rijn te consbait.ee- ren, en. waarvan hier de voornaamste werden opgenoemd, moeten hun vertrou wen doen stellen in de methode zelf, waaraan zij die te danken hebben, een methode, waaraan zij ongetwijfeld ge trouw zullen blijven. De Kroonsieraden. Omtrent de Kroonsieraden, die bij de a.s. inhuldigingsplechtigheid dienst jsullen doeü, kan het navolgende mede gedeeld worden De Schepter, met palmettes a l'ao- tique versierd, is eene Nederlandsche el iang, tot. aan den zich daarop be vindenden kleinen Rijks-Appel, waar boven een Kruis. Het Kapiteel, waarop zich die Rijks-Appel bevindt, is van de Koriuthisebe orde. De Rijks-Appel is in den antieken smaak, met gekleurde steenen om ringd beide deze stukken zijn voor koning Willem H in 1840 vervaar digd door den beer Meyer te 's-Hage. De Grondwet is in royaal kwarto formaat, rijk gebondonin rood fluweel, verguld op snee. Aan weerszijden prijkt het vergulde Nederlandsche wapen, welk verguldsel op fluweel bijzondere opmerking verdient. Onder aan hangen twee fraaie, vergulde kwasten. De Grondwet werd door den heer Carbentus gebonden. Het Rijkszwaard is mede geheel antiek. De greep is omzet met rood fluweel en geïucrusteerd. De Standaard, prijkende met 's Rijks wapen, werd geschilderd door den Heer van Hove. In de koppen dor leeuwen zit eene uitdi ukking en kracht, welke de fierheid van dat dier ten volle doen uitkomen. Het fond, waarop bet wapen is geschilderd, is van wit moiré zijde, omzet met franjes van goud en Nassauscb blauw, aan weers zijden hangen gouden kwasten van dezelfde stof. Het vaandel hangt aan een vergalde speer, waarvan de grepen met blauw fluweel overtrokken zijn. De Kroon bestaat uit eenen gou den hoofdband, in welken vier groote ovaalvormige robijnen, vier langwer pig gezette saffieren, en acht, meer kleine, in ronden vorm gevatte sma ragden elkander afwisselen. Op dien band bevinden zich acht gouden bla den, tusschen ieder van welke op een gouden sierlijke boogpnnt eene groote parel prijkt, en uit welke acht smaakvol gefatsoeneerde, uitgebogen en weder naar binnen geboden gou den baudeau's oprijzen. Elk dier bandeau's draagt eene r\j van acht paarlen van verschillende grootte, in grootte afnemende naar mate zij ver der wijken van den hoofdband, en meer naderen den gouden wereldbol met bet kruis, die het hoogste mid delpunt der kroon uitmaakt, en onder welken de acht baudeau's zich ver- eeDigen. Eene met wit satijn gevoerde muts van fluweel, op welker roode kleur hel metaal en de paarlen sierlijk uit komen, rijst in het binnenste uit den hoofdband op. Die Kroon was vervaardigd door de heeren A. Bonebakker k Zoon te Amsterdam. Al deze Kroonsieraden werden des tijds vervaardigd om dienst te doen bjj de plechtige inhuldiging van Ko ning Willem II. Zij zullen thans dus voor de derde maal dienst doen. Woensdag werden in het academisch ziekenhuis te Groningen een paar arbeiders uit Musselkanaal opgenomen, die vleesch hadden gebruiat van een aan miltvuur lijdende koe. Een hun ner, G. Zweep, is aan de gevolgen bezweken. De toestand van den ande ren patiënt is vrij gunstig. Lener en Vloot Overdracht van soldij. Door den minister van binnenlandsche zaken is de navolgende circulaire aan de commissarissen der Koningin in de pro vinciën gezonden zNa gepleegd overleg heeft de Minster van. Marine besloten, de volgende wij zigingen te brengen in de bestaande re geling van gedeeltelijke overdracht van soldij door het personeel dei- zeemacht. Te beginnen met het in October a.s. aanvangende kwartaal zal voortaan aan het departement van marine een lijst worden aangelegd en bijgehouden van hen, aan wie personeel der zeemacht een gedeelte van rijn soldij wenscht af te staan. Bij het begin van ieder kwartaal zullen aan de burgemeesters dei* gemeen ten, waai- volgens opgave gedelegeerden wonen, bij geleidebrief volgens bijgaand model B, worden gezonden aanvragen tot uitbetaling volgens eveneens hierbij- gaand model A. Door het departement van marine zullen, gelijk met deze bescheiden, naar heit' postkantoor va-n de woonplaats der gedelegeerden postwissels (poste-restante) worden gezonden. Na ontvangst van de aanvragen moe ten de burgemeesters, zoo spoedig mo gelijk, de gedelegeerden uitnoodigen. voor zich of voor een door hen aan. ta wijzen ambtenaar te verschijnen, om in tegenwoordigheid van een van beiden hun handt.eekening te stellen op de daar voor aangewezen plaats op model A. Na daarna het stempel der gemeente te heb ben afgedrukt op de eveneens op model A daarvoor aangewezen plaats, moeten de aanvragen aan de gedelegeerden wor den ter hand gesteld. Na de uitreiking moeten de burge meesters daarvan, zoo spoedig mogelijk, kermis geven. aan. het departement van marine, met opgave eventueel van ge bleken fouten in de namen of adressen der gedelegeerden .zooals die zijn inge vuld op model A. De aanvragen, die niet kunnen wor den uitgereikt, hetzij door vertrek der gedelegeerden naar elders, hetzij door weigering om de delegatie te aanvaar den, hetzij door overlijden, enz., moeten met opgave van reden dor niet-uitrei- iring, in het eerste geval zooveel moge lijk met opgave van nieuw adres, bij bedoelde kennisgeving worden 'terugge zonden aan het departement van marine. Ik voeg hier tot naricht bij, dat het Koninklijk besluit van 18 Mei 1835, no. 63, aan de gouverneurs in de provinciën gezonden bij dezerzijdsch schrijven van 26 Mei en 16 Juni 1835, nos. 113 en 127, le afdeeling, blijkens mededeeling van den. minister van marine is ingetrok ken bij Koninklijk besluit van 16 Juni 1879, no. 25. De bij laatstgenoemd schrijven gegeven voorschriften moeten mitsdien als vervallen worden be schouwd. Ik heb de eer U.H.E.G. te verzoeken, hét bovenstaande zoo spoedig mogelijk, tea- kennis te brengen van de burgemees ters in uw gewest, met uitnoodiging. voor de naleving daarvan zorg te dra- gen. Yoor de Nederlandsche competitie wordt Zondag de volgende wedstrijd in de le klasse gehouden in Leiden Ajax (Leiden) tegen Rood en Wit (Haarlem). Dit is een hoofdwedstrijd die over het kampioenschap beslissen kan. Wanneer Ajax wint, moet zij haar laatsten wedstrijd ook winnen om gelijk te komen met Rood en Wit. a a> OOiS'JlO OOM HO s» M m T* -S- «O Sr a he c3 cö *o S3 a 'a is 33 o 33 ts 'SfS O club Rood en Ajax 's-Gr. C. Amstels GELENSD NIEUWS Eene audiëntie. Een journalist verzocht onlangs een audiëntie bij den kleinen prins Boris, het zoontje van den vorst van Bulgarije, toen deze in het hotel Bristol te Berlijn logeerde, wat hem welwillend werd toe gestaan. Hij verhaalt van rijn ontmoe ting het volgende Toen ik zeer verheugd over de toe stemming den salon betrad, was de prins zoo genadig, mij den rug toe te keeren, daar hij juist bezig vrae met tinnen sol daatjes, voorstellende het Servische en Bulgaarsche leger, op de tafel te spelen. De vierjarige Boris is een blondloltkige knaap. Hoewel ik hem niet in het ge richt zag, bemerkte ik aanstonds, dat hij vlug, schrander en flink ontwikkeld was voor zijn leeftijd. Hij droeg een blauw kieltje, waaruit naar Bulgaarsch ge bruik een tipje van het hemd kwam kijken in de nationale kleuren. Koninklijke Hoogheidzei de gou vernante, hier is de heer! Zonder om te zien stampte de „Koninklijke Hoogheid" op den vloer en schreeuwde Ik wil niet geïnterviewd worden! Die vreemde ke rel moet de deur uitwaarop de gouver nante antwoorddeMaar, Koninklijke Hoogheid, da.t doet niet zeer Juist kwam dé opperhofmeester bin nen, die de laatste woorden van den prins gehoord had en ea- bijna, door in onmacht viel. Onwillekeurig ontsnapte, mij de uitroep: Nu, dan maaa- niet! doch het scheen, dat deze woorden een geheelen omkeer teweeg brachten. De kleine Boris draaide zich om en stak de tong tegen mij uit. Ik haalde mijn no titieboek voor den dag en vroeg, hoe rijn Koninklijke Hoogheid dien nacht ge slapen had. O, heel goed, antwoorefde de knaap, doeh ik moest te zeven uur al op. - Ja, Koninklijke Hoogheid, zeide ik, dat is nu eenmaal niet anders. Vor sten en journalisten moeten vroeg op. Ja., maar waarneer ik later aan de regeering kom, slaap ik tot elf SurMet een diepe buiging naderde de gouvernan te en bracht een fijnen zakdoek met den prinselijken neus in aanraking, wat hoog noodig was. Ik vraag Uwe Hoogheid om vergeving, hernam ik, wanneer ik haar in de studie der krijgskunde ge stoord heb. Dadelijk keerde Boris rich naar de tafel, gaf het Servische leger een stoot, dat alle soldaten omver vie len en liep door de kamer, luid juichen de Hoera.cle Bulgaren hebben het gewonnen. (Hier kwam het hemdslip je iets meer ts voorschijn). Plotseling bleef hij staanBij ons thuis, hei-nam hij, ben ik bevelhebber van drie levende re gimenten en u niet, echt! En daarna toonde hij mij zijn speelgoedDeze hal is van oom Stoilow en die pop van tante Czaar. 1- heb een lieve kleine ko ningskroon waar is ze? O, ja, papa heeft ze zekerDie speelt er altijd mede en zet ze voor ckn spiegel op Ik eindigde mijn interview met de woorden Vergun mij den wonsch uit te spreken. Koninklijke Hoogheid, dat do kleine Boris eens een groote Boris worde,! waarop de prins uitriep Vea-- ontschuldig mij een oogenblikHij wenkte de gouvernante en liep haastig de kamer uit. Siberië. In een opstel in Harper's Magazine voor Augustus spreekt de heer Stephen Bonsai de meening uit, dat het Russi sche stelsel om misdadigers van allerlei aard naar Siberië te zenden, heeft af gedaan. Niet wegens rijn misbruiken, maar omdat Siberië, evenals Australië vijftig jaar geleden, rich gaat verzetten tegen dien invoer op groote schaal van eene misdadige bevolking en aandringt, dat de toevoer zal worden afgeleid naar Saghalieu. Men wenscht. dat allen die in Rusland veroordeeld rijn, voor drie jaren naar Saghalieu gezonden zullen worden en eerst indien zij getoond heb ben zich goed te kunnen gedragen, in Siberië zullen worden, toegelaten. Over de behandeling der gevangenen oordeelt de heer Bonsai zeer gunstig, j Gehet-1 in strijd met George Kennan's geruchtmakende veroordeeling van het optreden der Russische ambtenaren, ver- klaart, hij, uit persoonlijke ervaring, dat- de Russische politie en de beambten van den strafdienst verstandig en humaan zijn. Hij merkt op dat de goudmijnen van Kara alle aan de oppervlakte lig gen, zoodat het werk er niet zoo on mem- schelijk kan rijn als Keiman heeft be weerd hij bestrijdt het verhaal der ver schrikkingen. van de kwikzilver-mijnen, door te herinneren, dat er in Siberië geen kwikzilver-mijnen rijn. In plaats dat de overbrenging naaa- Siberië een. on uitsprekelijk harde straf zou wezen, ge looft hij vast dat ten minste vijftig per cent der veroordeeldc-m daardoor een mooie gelegenheid krijgen, onder gunsti ge omstandigheden, een nieuw leven te beginnen. Veertig percent der gevangenen zijn, volgens clen schrijver, lieden die in Rus land niet konden vooruitkomen, hetzij door luiheid of misdaad, en die minder als ballingen dan als kolonisten gezon den worden, Onder de veroordeelden on- devscheidt men ten eerste die welke alle burgerlijke rechten verloren hebben en nooit naar Rusland kruinen tc-rugkee- ren ten tweede zulken die deze rechten niet verloren en. rich over niets anders to beklagen hebben dan Over die gewone hardheden van het leven als kolonist in een nieuw land. Indien zij rich goed gedragen, wor den deze laatstgenoemde lieden bijna. d<a- dolijk op lnm woord vrijgelaten en de eenige beperking hunner vrijheid is, dat zij niet naai- Rusland mogen terugkee- rem, voor hun. straftijd is afgeloopein. Vrouwen mogen hare echtgenooten naar Siberië vergezellen en doen dat ook dik wijls. Evenzoo mogen mannen hunne vrouwen vólgen maar dat gebeurt nooit. Niet meer dan een vierde va,n de ballingen wier tijd verstreken is, keeren naar Rusland terug. Als men naar den heer Bonsai luistert zou men haast gelooven, dat het- leven in Siberië verkiesbaar is boven het din gen en dringen in Westersche landen. Hij zegt dat de kolonisten heb leven in. Siberië aangenamer vindenden weg tot welzijn, ja. zelfs tot rijkdom minder hard, minder met mededingers gevuld, dan tehuis. Zij wijden zich geheel aan 't kolonisatiewerk en blijven uit vrije keus en wil in Siberië, mét- welks lot rij 't eigene vereenzelvigen. „En ik, die iets weet van de levensomstandigheden in Rusland, geloof dat rij gelijk hebben," schrijft hij. Staatkundige gevangenen werken niet in de mijnen en vervullen in het geheel geen handenarbeid. Zoo zij werken wordt hun dit vergund als een voorrecht, op dat rij geld kunnen verdienen om zich eenige weelde te kunnen verscliaffen. Bij een bezoek aan Nikolskoye, onge veer 112 KM. van Vladiwostock, vond de schrijver eene gevangenis die veel ge riefelijker was dan het hotel. Zij was gemakkelijker ingericht; het voedsel was er beter ze; werd beter rein gebonden. In het ziekenhuis werden de lijders uit stekend gevoed, en, oogenschijnlijk, voor treffelijk opgepast. De gevangenen wa ren verdeeld in groepen van tien, die elk hun starosta kozenbij overtredin gen werd de starosta gestraft. Er is geen donkere cel in de gevangenis en reeds lang geleden werd eenzame opsluiting als straf afgeschaft. De lieer Bonsai was tegenwoordig bij het ontschepen van 110 ballingen, die aan boord van de Voronzeff uit Rusland kwamen. Met genoegen merkte hij op, dat de matrozen niet gewapend waren en blijkbaar op uitstékenden voet ston den meit de gevangenen. Ook de soldaten, ongeveer twintig in getal, liepen meest ongewapend. De opvarenden zagen er meer uit als gevangenen die op het punt stonden ontslagen te worden dan als lieden, die him straftijd te gemoet gin gen. En werkelijk begon voor velen een nieuw leven. Eene aanvaring. Tijdens een lichten nevel is by de Grand Banks aan de Noordaraerikaan- sche kust de Deensche stoomboot „Norge" in aanvaring gekomen met de Fransche visschersschuit „La. Co quette". Hei. Fransche schip zonk on middellijk van de opvarenden konden enkel de kapitein en acht man wor den gered. Zestien anderen verdron ken. De „Oregon". Naast bet succes der Amerikaan- scbe vloot te Manilla, mag genoemd worden de reis van de „Oregon", en boe dit schip heeft getoond een uit muntend oorlogsschip te zyn. De „Oregon" is een lo kl. slagschip van 10.288 ton met 9.000 pk. en eene snel heid van 15 myi. Het ontving order om van Puget Sound op de Westkust naar den Atl. Oceaan te stevenen, om van zijne uitstekende eigenschap pen te doen blijken. Het schip ver liet Bremerton Paget Sound, waar het gedokt hal, op 6 Maarten kwam dagen later te San Francisco. Hier werden kolen ingenomen eu orders afgewacht tot den 19n, toen de groote reis begon. Het schip stoomde door uaar Callao, een afstand van 4500 kuoopen. eu kwam 4 April aan. Om de voordee- ligste vaart te behouden werd 11 uiijls vaart geloopen. Nadat kolen waren ingenomen, liep de „Oregon" uit op 7 April, beliep zware stormen, en had meestal den wind op den kop. Zoo bereikte bet den ;16n de Straat van Magellaan. De laatste 10 uren voor het" bereiken van Punta Arenas liep het schip 15l/a mijl- Den 21en April, na kolen ingenomen te bobben, vertrok de „Oregon" naar Rio Janeiro, waar het den 30n April aankwam. Hier werden kolen inge nomen en den 27n Mei te 7 uur werd Key West. bereikt. Vier der records zijn opmerkelijk voor een dergelijk schip. lo. De geheele lengte van deu tocht, 17.499 mijl. Een afgelegde weg achter elkaar van 4500 mijl, en een van 2484 mjjl mer, een gemiddelde snelheid van 12>Mi knoop, terwijl het korte traject vau 155 kuoopen werd afgelegd met een snelheid van 15 '/2 mijl. Al dien tijd wareD de machines in volmaakte urde en het schip gereed om slag te leveren. Dit is eene lof spraak voor officieren eu bemanning, zoomede voor deu bouwmeester. Het Russische gouvernement nam van deze reis nota door den bouw meester geluk te wenscben van de Union Irou Works te San Francisco. Een vertegenwoordiger der firma is naar St. Petersburg vertrokken. Waar zulke schepen gebouwd wor den, is het zeker dat andere mogend heden haar voordeel zullen doen met in Amerika oorlogsschepen te doen aanbouwen. Evenals in den geheelen oorlog gebleken is van de uitmuntende bewapening en het uitstekend gebruik maken der kauonnen, zoo heeft deze reis weder aangetoond, hoe uitstekend de werktuigen en bet schip zelf heb ben voldaan. Tentoonstelling van uur werken. In een der zalen van de „Urania" te Berlijn, een inriclitiug die ontzag lijk veel bijdraagt tot de verspreiding van populaire wis-, natuur- en ster renkunde, is ter gelegenheid van het congres va:; Duitsche horlogemakers, eeu tentoonstelling van klokken en horloges geopend. Er is o. m. liet oudst bekende zak horloge geëxposeerd, dat door den uitvinder der zakhor loges, Peter Hele, te Neurenberg in 1500 is vervaardigd. Men ziet er een aantal kunstige Ei-horloges, de zoogeuaamdeNeuren- berger eieren uit de 16e eeuw, antieke zakhorloges, in kruisvorm en in berg kristallen kasten, eveneens uit de 16e eeuw, antieke horloges in deo vorm van schelpen, van noten, bloemen, mandolines, horloges op ringen, broches enz. Een groote verzameling kostbare horloges uit de 17e en 18e eeuw, var» elpenbeen, geëmailleerd goud, trekt algemeen de aandacht van kenners. Uit de achttiende eeuw zijn er drie werken, die van zeer groote zeldzaam heid zyn. Een horloge dat geheel, kast zoo wel als uurwerk, uit paarlemoer, is vervaardigd; een ander horloge, ge heel uit ivoor, ook de raderen en ande re deelen van 't werk. Het derde is uit hout gesneden, zonder eenig toevoeg sel van staal of koper. De schroeven zyn van ivoor, De historische ver zameling Durfels Jungbavs bevat meer dan honderd nummers. Hier kan men de vooruitgang van de hor logemakers-nijverheid nagaan. Er z\jn een vijftigtal antieke staande klokken uit de 13e eeuw tot de 18e eeuw aanwezig. Men krijgt er een overzicht van de ontwikkeling der tijdmeetkunst, van de zonnewijzers, waterklokkeu, zandloopers, olie-klok ken, ijzeren raderklokken tot de chro nometers van thans, die tot op '/iooo seconden den tijd aangeven. Er zijn moderne horloges, waarvan enkele ter waarde f4200. De koningin van Denemarken. De toestand van koningin Louise blijft onveranderd. Enkele dagen ge leden werd zjj opnieuw door een zoo hevige benauwdheid overvallen, dat men het ergsle vreesde, maar nadat zij ee>. goeden natuurlijken slaap had genoten slaapmiddelen geeft men naar zoo min mogelijk is zij weder opgeknapt, ofschoon vooral het hart uiterst zwak moet zijn, zoodat. haar leven toch aau een zijden draadje hangt. Ot'ficieele bulletins worden intus- schen niet uitgegevenwel laat men door de Kopenbaagsche bladen be kendmaken dat de Koningin nu en dan uitrijdt, hetzij in den omtrek van het slot of door het park van Boru- storff. Maar ook dan ligt zij meer dan zy zit. De Koning, die Maandag in de stad audiëntie gaf, zag er buitenge woon bedrukt uit. Het zou maar het best zijn, zeide hjj in den loop van een gesprok, dat de Koningin my niet overleeft. Zij zou dan geheel instorten, en ook zou zy er niet meer aan ge wennen, nummer twee te zijn, zij die zoo lang nummer één is geweest. Merkwaardig is overigens, hernam de Koning, dat zy er zoo goed uit biyft zien. En hy haalde zijn horloge uit zijn zak, dat aan den binnenkant van do kast een emailportret van de Kooiogin bevat, ter gelegenheid van haar zilveren bruilóft geschilderd. Goddank dat wy al onze lieve eu goede kinderen om ons heen hebben, voegde de vorst er by. De kinderen van het koninklijk paar zullen zeker wel zoo lang moge lijk daar blijven. De keizerin-wed uw e Maria Feodorovna heeft haarvoor^'- nomen reis naar Rusland, wegens >.e onthulling van het standbeeld van Alexander II te Moskou, opgegeven, en waarschijnlijk zal zy haar moeder niet. meer verlaten, al mocht de oude vrouw den herfst en den winter nog doorkomen, waar weinig kans op is. Ook de hertogin van Cumberland, priuses Thyra, zal met baar man en kinderen vooreerst niet vertrekken, en do dag van vertrek van de priuses van Wales en van koning George vaa Griekenland is in elk geval nog niet vastgesteld. Ernstige branden. Te Venetië is een pakhuis met 12- duizend vaten petroleum in brand ge raakt. Het pakhuis zelf is niet, te be- houden, maar de brandweer doet haar uiterste best om de aangrenzende reservoirs der Italiaansch-Amerikaan- sche petrolenmmaatschappij voor ver nieling te vrijwaren. De schepen aau de kade zijn met het oog op het groote gevaar verlegd. Bij het blusschings- werk zijn twee werklieden gekwetst. Bij de reeds vermelde branden in de dennenbosschen om Bordeaux is nog een derde brand gekomen, die om 3 uur des middags uitbrak en ondanks de krachtige pogingen van de bosch bewoners en de boeren uit den omtrek eerst na twintig uur arbeiden bedwon gen kou worden, nadat een kilometer lange en paar honderd meter breede strook vernield was. Op het afgebrande terrein zijn twee verkoolde lijken ge vonden men heeft echter reden om aan te nemen dat het aantal slacht offers nog aanzienlijk grooter is. By de verschillende boschbrauden in de Landes moet een oppervlakte van 87000 acres zijn verwoest. Afgrijselijk. Een misdrijf dat in onmenschelyke wreedheid niet behoeft ouder te doen voor deu moord van den Paryzenaar Deblander op zyn beide kinderen, is te Alpigauo in de provincie Turijn gepleegd. Een daar wonende vrouw beeft wegens een on belangrijken twist met een buurvrouw getracht het kiad van deze laatste te vermoorden. Zij lokte het slachtoffer in haar woning, ontkleedde het, hield met de hand zyn mond toe en bracht het een aan tal messteken toe in de borst, onder lijf en hals. Op ditoogenblik schijnt de man van bet wyf thuisgekomen te zijn. Om de misdaad van zyn vro*w te bedekken, stopte hij het lichaam in een zak en verborg het in een graanveld. Hot kermen van hot ongelukkige wezentje dat nog niet dood was, leidde tot ontdekking. Het waardige echtpaar is in hechtenis ge nomen. Het kind kan, hoewel levens gevaarlijk gewond, misschien nog be houden blijven. Een. menagerie in brand. Woensdagnacht omstreeks twee uur is brand uitgebroken in de menagerie van den bekenden Liverpoolschen iib- portenr van wilde beesten, den heer Cross. Het vuur ontstond in de leeu wenkamer, waarschijnlijk tengevogel van een gebrek aan de gasleidingen

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7