rras, minister-resident, secretaris-gene raal aan het departemen; vanbuiten- landsche zaken, groot-officier van het Legioen van Eer van Frankrijk; mr. L. H. Ruyssenaers. buitengewoon gezant en gevolmachtigd miuister, chef van het kabinet van den minister van buitenlaudsche zaken, grootofficier van het Legioen van Eer van Frank rijk; mr. J. A. M. H. Pyls, referen daris aan het departement van buiten- landsche zaken, commandant der mili taire orde van de Heilige Maagd der Ontvangenis van Villa Vig.osa van Portugal en officier van het Legioen van Eer van Frankrijk; de heer W. de Lorm, referendaris aan het depar- temeut van bnitelandsehe zaken; mr. D. baron van Hogendorp, referendaris aan het departement van buitenland- sche zaken; de heer D. C. vanDuys- berg, hoofdcommies aan het departem. van buitenlandsche zaken, en mr. W. P. graaf van Bylandt, hoofdcommies aau het departement van Buitenland sche zaken, Officier van het Legioen van Eer van Frankrijk; de heer S. J. A. Morel, commies aau het depar- temeut van bniteul. zaken, ridder van het Legioen van Eer vau Frankryk; de heer J. J. M. Fleury, consul der Nederlanden te Singapore, officier van de orde van den Witten Ohfaut van Siam; de heer O. de Groot, consul ai r- regeut van Italië te Egmond aan Zee, ridder der orde van de Kroon van Italië; de heer Th. 't Hoen, bankier te Brussel, ridder 1ste klasse vau de Koninklijke orde van de Ster van Anjouan, ridder Tide klasse van de orde van Isabella la Catolica van Spanje en ridder ILLde klasse der orde van Nichau Iftikhar van Tunis; de heer J. H. L. de Haas, kunstschil der te Brussel, ridder der 1ste klasse der orde van St. Michael van Bejjeren; de heer J. Chapmau te Coro, ridder IHde klasse der orde van liet Borst beeld van den Bevrijder Simon Bolivar en eene eere-medaiiie van Openbaar onderwijs, beide vau Vene.uela. Atjeh. Een Zaterdag door de regeering ontvangen telegram luidt: „Bjj .erkenning naar Lengah op de noordkust van Atjeh werd de spits der colonne aangevallen door een Atjehscn hoofd en volgelingen, die gedood werden. Gevaarlijk gewond eer. cavaleristlicht gewond iuitenant H. A. Schadee, blijft actief. Men schrijft ons uit Amsterdam van 28 Aug. In den Parkschouwburg werd. Zondag middag met het oog op ,,de drankbe- dwelming tijdens de kroningsfeesten" door den Alg. Ned. Geheel-Onthouders- bond een groote nationale meeting go- houden, die zeer druk bezocht was en door Prof. Dr. J. van Rees werd gepre sideerd. Op het tooneel waar de spre kers plaats namen, hingen de banieren van do afd. Amsterdam van de .,Ned. Onderw.-propaganda-Club voor drankbe strijding/' van de vrije socialisten-ver- eeniging. en nog eenige met opschriften als ..weg met het privaatbezit" e. d. Prof. Van Rees opent de vergadering te half twee uur en zegt, dat de aanwe zigen te verdeel en zijn in twee groepen, zij die overtuigd zijn van het goed recht der onthoudersbeweging en zij die daar van overtuigd willen worden. Spr. noemt bet een verblijdend en verheffend ver schijnsel, dat personen van allerlei kleur en richting op deze meeting zullen spre ken, daar dit het bewijs is, dat de bewe ging staat buiten elke godsdienstige en politieke richting. Men beoogt niet te opponeeren tegen de kroningsfeesten, doch men zal hebben overtuigd te wor den, dat deze feesten zonder drank kun nen worden gevierd. Spr. leest eenige telegrammen en brieven van adhaesie voor uit alle d cv Ion des lands ingekomen. De verschillende socialistenvereeni- gingen tot bestrijding van drankmisbruik hebben zich. aldus deelt Spr. mede. tot een bond vereenigd, die behalve Noord- ook Zuid-Nederland zal omvat ten. Thans erlangt het woord Ds. A. van der Heide, predikant te Engelum (Fr.), en lid van de Soc.Dom. Arbeiderspartij. Spr. geeft een historisch overzicht van het drankmisbruik en wijst er o.a. op, dat ons spraakgebruik in de woorden melkmuil." „melkbek," „water en melk" enz. het drinken van niet-alcoholische dronken als iets verachtelijks voorstelt. Spr. deelt, nog eenige staaltjes mede van drankmisbruik en is van oordeel, dat de toepassing van den stoom oorzaak is, van de groote productie van alcohol, zoo als alles in het groot wordt voorgebracht werkelijk, dat ik je om je positie en naam nam? Je maakt mij een mooi compli ment Ik weet heel goed, wat je bedoelt Maar voor mij maakt dat geen verschil Gij zijt voor mij dezelfde gebleven je bent de man. dien ik liefheb!" Zijn oogen glinsterden. „God zegene je voor die woordenGij zijt juist een meisje om een man meer lief te hebben als zijn gelukster daalt. Dat weet ik. Toch kunnen we nooit..." „Nooit wat ..Trouwen." ..Niet trouwen?" Stom van verbazing zag zij hem aan. „En nog gisteren be loofden wij elkaar trouw. Gij moogt je woord breken als je wilt. Ik zal het nooit doen!" „Dan moet ik het doen. Er is geen denken meer aan. Begrijp je? Het is niet, omdat ik mijn geld en titel verlies, maar o! go moet het toch begrijpen?" hooren en daar hebben zij dan ook ge- „Natuurlijk doe ik dat. Maar ik vind het geen bezwaar." „Je familie zal er niets van willen lijk in." „Mijn familie' Ik ben meerderjarig en bezit wat geld genoeg voor ons bei den om van te leven. Ik kan precies doen, wat ik verkies. Daarenboven ben ik op dit punt niet zoo zeker van mijn ouders door de kapitalistische productiewijze. Het kapitalisme, zegt Spr., is oorzaak, dat de proletariërs in de kroeg vergetel heid zoeken van hun ellendig bestaan. Op ons. sociaal-democraten, zegt Spr. rust de Historische taak, de evolutie on zer maatschappij te bespoedigen en drankbestrijding zal daartoe een groot doel bijdragen. Spr.'s rede wordt mot luid applaus begroet. Do volgende Spr. ia de vooratter van den Chr. Geh.-Ont- houdersbond „Gideon", S. W. Fijnvan- draat, die mededeelt, dat een werkman voor do toehoorders thans zal optreden, een werkman, die van oen christelijk standpunt de zaak zal beschouwen. Op uiterst dramatische en gevoelvolle wijze wekt Spr. de aanwezigen op cle leuze „Sluit Sein dam" te voeren en wijst er op, dat alleen bij Jezus redding te vinden is. (Toejuichingen.) Pastoor Ariëiis, van 't „Kruisverbond" dio eerst zou spreken wordt vervangen door den heer Van der M ooien, voorzitter van de Amstcrdamsche afdeeling van dit verbond, die ongeveer hetzelfde be toogt. De zich noemende „Christen-Anar chist" J. K. van dei- Veer deelt mede, dat liij voor deze mooie beweging voel sympathie gevoelt en zonder debat toe te staan, tot de aanwezigen een woord „van krooten en heiliken ernst" zal spre ken. Spr. betreurt het, dat ons publiek nog steeds zich amuseert in circussen enz., waar menschen toeren verrichten, die hen elk oogenblik hals en beeuen kunnen doen breken; het doet, volgens Spr. denken aan de oude tijden, toen men mensclien om den dood deed vech ten. Hij maant de aanwezigen aan den strijd tegen den alcohol mede te strijden. De voorz. deelt mede, dat Maréchale Booth-Clibborn medewerking had toe gezegd, doch later haar woord moest te rugnemen, daar Generaal Booth haar medewerking had ontraden. Na de pauze was het woord aan den heer Domela Xieuwenliuis, die zegt, dat voor een groot deel de a.s. feesten on denkbaar zouden zijn zonder den drank nooit zal het drankvraagstuk worden op gelost, zoolang de kapitalistische produc tiewijze blijft bestaan. Het drankmis bruik is niet oorzaak maai" gevolg van do ellende, die geleden wordt. Elke bor rel, die do werkman drinkt brengt het geld in de kas van de regcering, geld, dat, volgens Spr. wordt aangewend om den werkman m slavenketenen geboeid te houden. Van Munster, middernachtzendeliug, die na hem optreedt, wordt gestoord door de duidelijk merkbare vooringeno menheid dei" vergadering tegen dc kro ningsfeesten, waarop Spr. verzoekt niet te worden gehinderd, waar dit straks ook me. het geval was, toen Domela Nieu- wenhuis sprak. Spr. geeft eenige ervarin gen uit zijne carrière van middernacht zendeling. en zegt, dat volksfeesten be dorven worden door het drankmisbruik, ook de prostitutie is gevolg van den drank, aldus eindigt Spr. Ds. Sschermorhom van Nieuwe Niedorp betreurt, het geld, dat volgens hein is „weggesmeten" voor de kroningsfeesten, hij betreurt het, dat geurende dennen- Ijosschen zijn vernietigd om voor de ver sieringen te dienen. Spr. maakt zich daarna vroolijk over de feesten en pleit voor zijn afschaffingsprincipe. De voorz. vraagt ten slotte om bij dragen tot dekldng van het tekort dat deze meeting, die tegen 10 ets. toeganke lijk was, heeft opgelevei"d, waarna de vergadering tegen 5 uur gesloten werd. Zaterdagmorgen is uit den Rijn te Leiden opgehaald het lijk van deu sedert enkele dagen vermisten gep. officier der iufauterie en oud direc teur der Rij kswerkinrichting en Mi litaire Strafgevangenis aldaar, den lieer Beek. De overledene was door een nood lottig toeval te water geraakt. Verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Utrecht een uoodlottige brand gewoed, die aan twee jeugdige personen het leven kostte. De brand brak uit in een kleiu huisje, iu een zijstraat van d^n Gruttersdijk, bewoond j door Van Gorkum, die met zijn vrouw i juist afwezig was. Er waren 5 km-' deren alleen thuis, waarvan er slechts drie gered werden. De 17-jarige Jan en de 5-jarige Arie van Gorkum kwa men, waarschijnlijk eerst door den rook verstikt, in de vlammen om. De brand weer vond de verkoolde, niet te her kennen lijken. De brand daurde nog geen half uur. ge kent mijn vader niet zooals ik." „Hij is een man van de wereld en zal nooit in ons engagement toestemmen." ,.I)an moet ik zelf handelen." „Dat moogt gij niet „Ik moet wel. Denk jc. dat ik als een woerhaan met. alle winden meedraai. Ik gaf je mijn woord, toen alles nog andere was en zou liever sterven dan het nu te breken." „Maar ik geef je je woord terug' Gij zijt vrijAlles is veranderd. O kan je jo niet in mijn plaats stellen? ..Ik verdiende doodgeschoten te wor den als ik je nu nog trouwda Ik ontsla jo van jo belofte, omdat de omstandighe den er mij toe dwingen." „En ik weiger mijn vrijheid te her nomen!" Zij zagen elkaar wanhopig aan. Hun oogen spraken van liefde en toch stonden zij zoo ver van elkaar. De doods klok van hun korte liefde zou als 't voort- giug, spoedig luiden. Wat moest dit wor den zoolang eer tegenover eer en onzelf zuchtige liefde van den een tegenover die van de ander bleef staan. Het was een wedstrijd van edelmoedigheid. Heel in do verte weerklonk een gong slag, het sein voor de huisgenooten om zich voor het diner te gaan kleeden. Oli via stampte ongeduldig met haar voet Verdronken. Öp de Maas voor de Hoek van Holland had Zaterdagavoud een treu rig ongeluk plaats. Terwyl een vlet met 3 man naar een binnenkomende stoomboot roeide om vleesch te bren gen, werd de vlet door een loodskot- ter dwars door midden gevaren, met het noodlottig gevolg, dat de drie uit de vlet "Te water geraakten/Twee hun ner werden gered, doch de derde verdween in de diepte; zyu lyk is nog niet gevonden. Als curiositeit in een programma voor de Kroningsfeesten kau worden gemeld, dat te Losser, naby de Duit- sche grens, een premie is uitgeloofd voor hem, die zich in den middag van 3 September, den dag der feest viering voor die gemeente, met den hoogsteu hoed op het feestterrein ver toont. Zakkenroller. Terwyl Zaterdagmorgen eene dame op de markt te Roermond eenige iukoopen deed, werd haar door een achter haar staanden Duitscher de portemonuaie ontrold, hetgeen hem echter niet gelakte zonder dat het door de dame werd opgemerkt. Toen de dame alarm begon te maken, zette de dief bet opeen loopen,achtervolgd door een menigte toeschouwers en de politie. Toen by nabij de Roer gekomen zich den uitweg zag afgesloten, sprong hjj in een daar liggende schuit en roeide naar de overzijde. alwaar hy uit de schuit op den oever sprong en over het Bon voortvluchtte in de rich ting vau Herten. De politie, die inmid dels de Roerbrug overliep, sneed hem op 't Bon wederom den pas af. Zich wederom ingesloten ziende, wierp bij zich in de Maas, doch zag al spoedig in, dat hy tegen den sterken stroom niet bestand was en zwom naar den oever terag, alwaar hy door den chef van de Vacbtpolitieen twee marechaus sees gearresteerd werd. Het geld werd nog op hem bevonden. Lieren en Kunëi Zangw^dstrijd in België. Men verneemt dat het volgend jaar een groote internationale zang wedstr jjd zal plaats hebben te Verviers (B-lgië). Deze wedstrjjd wordt georganiseerd door de Zang vereen iging La Con cordeonder het eerevoorzitterschap van Z. K. H. Prins \ibert van België. De wedstrjjd zal drie afdeelingen bevatten, benevens eene afdeeling voor uitnemendheid er. eene eereafdeeling, waarin de voornaamste liedertafels der wereld eikaar den eerepalm zuken betwisten. Deze wedstrjjd te Verviers zal plaats hebben 13, 14 en 15 Augustus 1899. De prjjzen zullen zeer holangrjjk zjjn, men spreekt van f5000 voor de eereprjjzen. De internationale wedstrijd voor man- nenzang door de Liedertafel Zanglurt te Amstc-rdam. uitgeschreven ter vtering van haar 40jarig bestaan, is Zaterdag middag in de concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt op feestelijke wijze ge opend. De feestredenaar, Mr. L. W. van Gigcli, eerelid der Liedertafel, zinspeelde op het naderend inhuldigiiigsfeost, den zangwedstrijd willende beschouwen als een schoone voorbereiding daarvan, daar hnmers muziek en zang te allen tijd be wezen hebben de beste uiting van fees telijke stemming te zijn. De redenaar herdacht het 40jarig leven der vereeni- ging. Haren geringen oorsprong en spoe dige ontwikkelingen, de overwinningen in binnen- en buitenland door haar be haald, de door haar georganiseerde zan gersfeesten van 1883, 1S88 en 1891, hare vroegere dirigenten Berlijn en Ro bert, en bracht ten slotte hulde aan den directeur van heden, Fred. J. Roeske, die ook do aubade op den Dam zal lei den. De heer J. N. van Hall, niet als wet houder maar als belangstellende spre kende, overhandigde net bestuui* een kos telijk geschenk der aan den wedstrijd deelnemende vereenigingen, een zilve ren lauwerkrans voor Zanglusfcs Vaandel. Daarbij hield hij den goeden kant voor oogen van de opvatting kunst geen re- geeriugszaak, dus ook geen gemeente zaak, dezen kant namelijk, welke laat zien, dat dc kunst door zelfstandigheid in onafhankelijkheid en fierheid wint. Voorts werden der Vereeniging nog op den grond, haar lippen beefden en de tranen schoten haai* in de oogen. „Als gij maar half zooveel van mij hieldt als je zeidet," riep zij opgewonden uit, „zou je me niet zoo gauw mijn woord teruggeven „Als ik je minder lief had. zou ik je aan jo woord houden God weet hoe je mij kwelt1 en je zoudt in weerwil van alles toch mijn vrouw worden. Het zou mij minder kunnen scliclen, welk leven ik je kon aanbieden en wat er van ons beiden werd. Maar ik heb je to lief om je leven te baderven. Begrijp je dat niet, Olivia „O! ja' Ik begrijp... ik begrijp..." Eindelijk nam hij haar in zijn armen. Hij trilde over zijn geheele lichaam. Haar hoofdje rustte op zijn schouder; zachtjes streek hij heui* haar van het blanke voorhoofd weg en zag lang en teeder in de droevige, vochtige oogen. Hij sloeg zijn arm vaster om haar heenhet was hem onmogelijk zich nog langer te bedwingen. „Lieveling," fluisterde hij, „gij moet mij helpen moedig te zijn. Het is reeds hard genoeg. Help mij, anders zal ik het niet kunnen dragen. Voor den kaat sten keer moet ik vandaag gastheer zijn. Houd je goed, opdat ik dien post met een opgeruimd gelaat kan vervullen. La- een aantal kransen vereerd. De eero-voorritter, mr. J. F. Wert- heirn, en de voorzitter, de heer M. J. Wertheim, dankten met enkele woorden voor een en ander, waarop met de eerste j afdeeling van dun wedstrijd, die voor vereenigingen, welke nog nimmer een prijs behaalden, werd aangevangen. In het geheel waren er 34 zangver- eenigingen samen 3500 zangere tellende. Uit het buitenla nd dongen mede de Man- nergesangverein te Barmen, de Duis- burger Sangerbund, de Société Lyrique, „Moed en Volharding" uit Mechelen, de Cerclo Fetis te Mons, la Royale Concor de te Chênée, Chorale Caroloregienne te Charleroi en Les Disciples de G retry van Luik. In den Zaterdagmiddag gehouden wed strijd voor vereenigingen die nog nim mer een prijs behaalden, kwamen uit Arnhems Mannenkoor, Het Rozenknopje Eindhoven; De Stem des Volles, Am- sterdam; Arion, Amsterdam, en Har monie, Vianen. De eerste prijs werd toe gekend aan De Stem des Volks (77 Zan gers), de tweede prijs aan Harmonie. (16 zangers), de derde aau Arnhems Mannenkoor, (42 zangers). Voor deze afdeeling bestond de jury uit de heeren G. A. Hednze, Ant. Tierio, J. H. Garms, Joh. Brugman, Fred. J. Roeske, J. Loser on C. v. d. Linden. In do tweede afdeelingbekroonde vereenigingen die nog geen eerste- of eereprijzen behaalden, werd de eerste prijs toegekend aan „Fidelio" te Utrecht, de tweede aan de „Nationale Zangschool" te Amsterdam, do derde aan „Aurora" te Oosterliout, de vierde aan „Amstels Werkman" te Amsterdam en de vijfde aan Wormerveers Mannenkoor". Ver der dongen mede „Helders Mannen koor,„Kunst en Vriendschap" Alk maar, ,,St. Caecilia" en „Onderlinge Oe fening" te 's Gravenhaga. Voor de eerste afdeeling hadden zich als mededingers doen insclirijven tien vereenigingen, die gistermiddag om de 'prijzen kampten. De jury had, gelijk namens haar door den heer C. van der Linden, den compo nist van liet verplichte koor Storm, werd medegedeeld, een zeer moei el ij ke taak in het beoordeelen wie bekroond diende te worden. Het aantal prijzen was tot vijf uitgebreid. Deze vijf prijzen werden toegekendI. met S tegen 3 stemmen aan Caecilia te Amsterdam; II. met 7 tegen 4 stemmen aan Roermonds Man nenkoor; III. met 8 tegen 3 stemmen aan Haagsch Mannenkoor IV. met 8 tegen 3 stemmen aan Kunst na Arbeid te AmsterdamV. met 6 tegen 5 stem men aan den Duisburger Sangerbund. De overige deelnemende vereenigin gen waren Rotter Manner Gesang Ver- ein, BannenOefening en Uitspanning, BovencarspelCrescendo te 's Graven- liage, Werkmanslust te Krommenie, Bre da's Mannenkoor. Des avonds werd eerst gekampt om den eore-pnjs door de vereenigingen, die in de afdeelingen I, II en III den eer sten prijs gewonnen hadden. Medekamp- ten dus Caecilia van Amsterdam, Fidelio van Utrecht en Do Stem des Volks van Amsterdam. Laatstgenoemde droeg den eereprijs weg. Toen volgde de afdeeling van uitne mendheid, waarin mochten optreden ver eenigingen, die reeds in een eerste afdee ling een eersten of een eereprijs behaald hadden. Ingeschreven waren de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap van HaarlemSociété Lyrique van Ougrée Onderlinge Oefening. Amsterdam Moed en Volherding. Mechelen. „Moed en Volherding" was niet ver schenen en wel omdat, naar men ons meldde, de penningmeester er met de kas van door was gegaan. Het was een eigenaardige samenloop van omstandigheden, dat toen Zang en Vriendschap optrad een heftig onweer vergezeld van een hagelbui, haar belette li a a r „Onweer" aan te heffen, bet ver plichte koor van den heer Fred. J. Roes ke. Dezen, die deel uitmaakte van de jury, werd eene wanne ovatie gebracht, nadat zijne compositie was gezongen. Deze ovatie sloot zich aan bij. het luide en na het nummer naar keuze „Germi nal,, lang aangehouden en krachtig ap plaus, dat den Haarlemmers ten deel viel voor hun. zeer goeden zang. Hierna kwain de „Société Lyrique d'Ougrée," welke al spoedig bleek eene liedertafel te zijn. die met de eerste Bel gische vereenigingen kan wedijveren. Zoowel liet verplichte nummer als het effectstuk „Les Veneurs" van Radoux werden prachtig gezongen. Na hen tra den de Amsterdammers op. Do eerste prijs, gouden medaille en i ter is er nog tijd genoeg om te praten. Maar help mij nu sterk te zijn!" „Ik zal mijn best doen," fluisterde Olivia, zich uit zijn bevende armen los makend. „en trachten even moedig als jij te zijn. Oer is niemand op de we reld zooals gijJa, laten wij later pra ten - wij hebben elkaar zooveel te vertollen er is zooveel te beslissen. Maar dit zeg ik je... nooit... nooit geef ik je je woord terug. Lieveling, nu hebt gij mij noodig! En ik kan je niet opgeven nu nog veel minder dan vroeger. Zal ik je zeg gen waarom? Je bent niet goed te werk gegaan; je hebt gemaakt dat ik je nog veel meer lief heb gekregen mijn held... mijn lioveling, mijn alles!" Zij bleef oen oogenblik op don drempel staan; de tranen stonden nog in haar oogen, toen zij hem een kushand toe>- wierp. Toon ging ze. Hij zag haar na, terwijl zij zich door de bibliotheek ver- wijderde, wier gekleurde glazen haar ge stalte als 't ware met robijnen en saphio j ren versierdeaan de laatste deur geko- men keerde zij zich om, wierp hem nog een kushand toe en verdween. f 500, werd toegekend aan de Société Lyrique, met 14 tegen 1 stem. Deze was uitgebracht op „Zang en Vriendschap" welke met 13 tegen 2 stemmen den 2den prijs verwierf verg. zilv. medaille met f 250. Aan „Onderlinge Oefening" werd de derde prijs, verg. zilv. med. en f 100, toegekend met S stemmen en 7 blanco. Hedenavond treden de 5 vereenigin gen voor de feere-af deeling op vier Belgische en „do Maastrichter Staar." Leger er* VSooi Ouder bevel van den van verlof terugkeerenden majoor der infanterie P. G. Schmidhamer, ridder der Mili taire Willemsorde, en onder medege- leido van den kapitein J. J. O. Bloem en den le-luitenaut tl. Halkoma, mede van het wapen, vertrok Zaterdag per stoomschip Gedé vau den Rotterdam- schen Lloyd, van Rotterdam naar Padang een detachement aanvullings- troepen, ter ste.kte vau 4 onderoffi cieren en 50 minderen. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad verwierp Zaterdag de cassatieberoepen van Leo Miloen wegens het bekende verzet tegen marechaussees iu Zeeland en van Toeuwe, gepensionneerd militair te Doesburg, wegens poging tot moord op zyn zwager en veroordeelde beiden tot vier jaar gevangenisstraf. $pop>$ ess W a sir ijs tct sb Huldeblijk Ned. Sportwereld. De sinds maanden voorbereide hulde van alle takken van sport in ons land is thans gereed. Het huldeblijk be staat in een door deD heer Lion Cachet vervaardigd album met de namen der Sportverenigingen, hetwelk in de a.s. feestdageo zal aangeboden worden. Wielrijden. De wielerwedstrijden om het karn- pioenschrp van Nederlaud over 1 en 10 K. M., Zondag op het sportterrein te 's-Gravenhage gehouden, werden door een vry talrijk publiek bijge woond Jaap Eden was niet tegen woordig, Henri Meijers weloverigens was het puikje der Hollandsche rij ders aanwezig. De uitslag was als volgt: Kampioenschap voor Nederland over 1 kilometer voor amateurs en professionals: 1. Henri Meyers, Maastricht, 2 min. lU sec. 2. G. A. Schilling, Amsterdam, 2 miü. 4/s sec. 3. H. J. Gorter, Zwolle. Kampioenschap van Nederland over 10 kilometers, professionals en ama teurs: 1. Meijers, 2. Vrouwes, 3. Gor ter. Wedstrijd voor amateurs over 2000 Meter. 1. Greve, Aoisterdam. 3 miu. 25-/5 sec., 2. Rickel, Amsterdam. 3 min. 25®/5 sec. 3. LindoDk, Dord recht. Wedstry 1 voor beroepsrijders over 2 00 Meter. 1. Yronwes, 2 Schilling, 3. Lobbes, allen Amsterdam. Tyd, Vrouwes 4 min. 323/5 sec. De wedstrijden waren om 6 uur geëindigd. Wedstrijden op Oud- Roozenburgh. De meeting, Zondagmiddag op de baan van Oud-Roozenburgb uitge schreven. werd meer door het weer dan door een talrijk publiek begun stigd. De coursen werden voorafgegaan door een klein incident, dat het aan- vaiit'suur vertraagde. De heer fi. F. Bultman, wien op grond der uitge sproken disqnalificatie de toegang tot alle terreinen, waar onder reglement der Nederl. Harddr. en Renvereeni- ging wordt geloopen, is ontzegd, bevond zich onder de toeschouwers. Een oogen blik scheen het alsof de sterke arm deu heer B. van het terrein ging ver wijderen, maar de juridische voorzich tigheid van den aanwezigen burge meester van Watergraafsmeer bield de politie van zulk een gewelddadigen maatregel terug enen de heer B. bleef. Het verloop der wedstrijden was als volgt: De Koningin-Wilhelmina-prys, ver koopsrecord harddraverij, was voor „Sokol", 2775 M„ eig. Ge'ors. Hoek, HOOFDSTUK XXI. Hc-t was een kalme avondde. heeren rookten hun sigaretten op het torras. Cripps maakte ook deel van 't gezelschap uit, want hij zou een nacht overblijven de zaakwaarnemer wenschte ziek uren ver. Maar Francis Freko ontfermde zich over hem zij verwijderden zich en wel dra waren de ramen der billardkamer helder verlicht. De heer Sellwood werd een beetje aan zijn lot overgelaten. Claude en Jack he pen arm in arm fluisterend het terras op en neer en de staatssecretaris wilde met Jack spreken. De heer Sellwood wist nu alles. Het deed hem leed voor Jack, dien hij aan tafel met allerlei at tenties had overladen. De staatssecretaris kon zeer onderhoudend zijn als hij wilde, en hij wilde het dien avond rijn zoowel ter wille van rijn dochter als van Jack. Olivia was rijn lieveling. Dalrymplo was er echter niet geweest om den minister tegen te spreken en to beleedigen niemand wist, waar hij was. Niet dat hij voor goed vertrokken was; dat geluk was den huisgenooten nog niet beschoren. Het scheen, dat hij met meer derheid van stemmen twee tegen één uitgesloten was van de vergadering Schiedam, ryder Dercksen, in 4.56, gevolgd door „Rejected", 2750 M., eig. stal Trio, Soest, ryder Schönrock, in 4.58'/s. en door „Yersey", 2750 M., eig. A. A. v. d. Berg, Haarlem, ry der J. Koster. De Wave jQueenprys, verkoops flatrace, -400 M. was voor „Walhalla", 66 kg., eig. mr. Robert. Den Haag, ryder mr. Anth. van Hoboken. ge volgd door „Bengali". 59 k., eig. baron Creutz, Den Haag. (Sehmpfuhl). Gewonnen met tO leDgten. De Oranje-Nassauprijs, handicap, was voor „Isabeile", 3475 M., eig. A. A. van den Berg. ryder A. van den Berg, in 6 35'/5, gevolgd door „Hal- lali". 3150 M.. in 6.44»;5, eig. W. A. Ockhorst. onder den man gereden door S. v. d. Berg, en „Berendina", 3200 M., in 6.51 */5. De Watermill-prys, verkoopshorden- reu, 2700 M., was voor „Kohanasau", 72—5 Kg. eig. Baron Creutz, ryder Lehmpfuhl, met 2 lengten voor „Lady Hamilton IL", 73—5 Kg., eig. dezelfde, ryder Sherlock. De Koningin Emma-prys, heat harddraverij, vorderde uiet minder dan vier heats. Ie heat„David A", 1665 M., in 3.01. Tot. f23. placé: „David A. f7, „Redpath" f 8.50, „Newbold" f 9.50. 2e heat: „Sokol", 1740 M., in 2.58'/s- Tob f 18, placé: „Sokol" f35, „Newbold" f 10. 3e heat: „Newbold" 1800 M., in 2 min. 5Sl 5 sec. Tot. f6, placé: „Newbold" f5.50, „.Sokol" f 12. 4e heat: „Newbold" 1800 M., in 3 min. 2-is sec. Tot. f6, placé: „New bold" en „Sokol" f 6.50. Het slotnummer, de sweepstakes, vereenigde 3 paarden. „Ntmville" gaf het spoedig op, door het breken van zyn sul key band. „Isabeile", 2125 M., eig. A. A. v. d. Berg. ryder J. Koster, won in 3 min. 463/s sec. Tweede was „Ideaal", 2075 M., eig. en ryder S. Snoek, in 3 min. 464/5 sec. Tot. f 8. placé „Isabeile" f 4. QEMEwm mEims Een monster-concert. Het meest geruchtmakende concert dat ooit plaats heeft gehad werd in 1615 in tegenwoordigheid van den keurvorst van Saksen en zyn hof ge geven. Dit concert, welks beschrij ving in de archieven te Dresden ge vonden is, bestond in de uitvoering- van een groot oratorium „de geschie denis van „Holophernes", waarvan de tekst was geschreven door dr. Mat- thesuss Pfiaume en de muziek van den cantor van het Hof, Hilarius Gruudmann, die te voren reeds van den Keurvorst als blyk van voldoe ning vijf ton bier uit de keurvorste- lyke brouwerij had outvangeD. De vorst, een echte melo- maan, had alle zangers en instrumen talisten van Europa uitgenoodigd om deel te nemen aan hot concert dat hy organiseerde. Op 13 Juli zou hel concert plaats hebben en op 9 Juli waren reeds 576 instrumentalisten en 919 koristen aan wezig. Zekere Kapolsky bracht een soort contra-bas mede die meer dan zeven el hoog was en zoo zwaar dat zes muilezels dien in een kar moesten voorttrekken. Om dit instrument te kunnen bespelen was een ladder noo dig. waariaDgs Kapolsky met zijn strijkstok opklom ot neerdaalde, om de hooge of lage noten te kannen doen hooren. Het instrument, waarop niet gere kend was, bereidde den Keurvorst en zyn cantor we! eenige moeilijkheid. Om het waardig te doen begeleiden, spande men tusschen twee wieken van een windmolen een scheepskabel, waarop met een reusachtigeu strijk stok werd gespeeld in deu vorm van een zeis. Het concert had in de open lucht plaats op een heuvel. Een reusachtig orgel was daar geplaatst, „waarop pater Sérapion met de vuist speelde." De artillerie van den vorst was be last het oratorium met kanonschoten te begeleiden. Het, ensemble van deze schoone uitvoering had een reusachtig succes, zooals alles reusachtig was by dit concert. Vooral de Jialiaansche vio list Giovanni Sciopi, die op zyn viool speelde, deze op den rug houdend, werd verbazend toegejuicht. Doch de groote man van het feest was de stu dent Rumpler, die de party vau Ho lophernes zong. Hij had .een zoo diepe basstem, dat de grond trilde als h in deal poeetenlioök. Van af dal oogen blik had hij zich niet meer laten zien; maar zijn valies lag nog in rijn kamer en het was weer een van rijn eigenaar digheden om zonder iets te zeggen van het dine rweg te blijven. Olivia speelde in de zitkamer piano. De ramen stonden wijd open en de heer Sellwood luisterde in een gebogen, ver slagen houding naar haar spel. Zooals gewoonlijk was het zeer onvolmaakt, want rij oefende zich weinig; maar men kon duidelijk merken, dat zij muzikaler was, dan rij kon uiten. Dien avond werd haar vader er diep door getroffen; de onvolmaakte muziek sprak tot hem als de uiting van ton ge broken hart. Ze zeido hem hoe zeer rijn kind behoefte had bezig te zijn in haar zielsangst, en sprak hom van haar inni ge liefde. En daar was de arme Jack in zoo'n druk gesprek met Claude gewik keld dat het den heer Sellwood onmoge lijk was heai te storen en hem datgene te zeggen wat zoo gauw mogelijk gezegd moest worden. Do heer Sellwood gaf het voor het oogenblik op en ging naar rijn vrouw. „Nog één ding wilde ik je verzoeken, beste vriend," zeide Jack tot Claude, „en dan is alles geregeld." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2