ebon haar overgrootvader en zijn alk gesloten. Deze monarchie zal flastitntioneel moeten zijn in de volle eteekenis van het woord of zy zal iet zijn. Na met een énkel woord gerept te ebben van „de quaestie van het hu- relyk", gaat de Temps voort: „voor het oogenblik echter hebben !0 met een minder intieme en nog [echtiger ceremonie te doen. De in- aidiging zal plaats hebben te Am- .erdam, in de Nienwe Kerk. Als een evolg van den volstrekten eerbied oor gewetensvrijheid, welke de na- omelingen kenmerkt der heldhaftige yerwinnaars van Filips II, den Her ig- van Alva en de Inquisitie, zal er een eigeulyk-gezegde kerkelijke ienst. plaats hebben. De Grondwet, •elke den souverein veroorlooft in lee van een eed een enkele belotte f to leggen, zoo hij gemoedsbezwa- jn heeft, wil niet dat éon bijzon- ere kerk zij het ook de roem de Gereformeerde, die de kerk van de groote meerderheid des „.is eu die verbonden is aan al de ennneringeu van het nationaal ver- den zich het recht aanmatigt in aam van den Staat te spreken, cboone les en waard overdacht te orden. De metterdaad godsdienstige olken puriteinen van de Yer. iaten, hervormden van de Neder- iticien zijn zy, die op de meest esliste wijs een onoverscbrydbare ronslyn trekken tnsschen het gees- jlyke en tydelyke." Het volgende is vervat in een reis- erslag in de Tempsgeschreven door yn kunst-verslaggever Thiébault- Sssou. Te Rosendaal zag hij de men den naar de kerk tijgen ohcette iaison d'Orange comine elle tieut an fleur du bon peuplel" En, van Ro- jndaal tot Den Haag, gee» huis ings den spoorweg of het vlagde d.ieklenr met oranje; en iedereen ad oranje aan. Die kleur zelf jbreenwt. maar hoe daar boos om te orden in dit land van vreugde. De eek zelf is trouwens zoo prachtig! Sinds de Hobberaa's, de Van de 'elde's, de Rnysdaals, is er niets in [olland veranderd en van dat Hol- iud hebben die lui alles gezegd." otterdam is in feesttooi, wat een Booie aanblik Reuzebrnggen die met Avenmjjlslaarzen de groote armen der [aas overgaan, en op bet water hon- erden schepen, duizenden vlagge". 'est charmant. En de tooi der arme 'ijken, zoo landelijk, met de bladguir- inde8en de sierlijkheid der ryke aurten. Maar vooral de drukte op straat, e rhythmiscbe beweging der menigte, i vreugdevolle aandrift van heel en volk, dat uit den grond van zyu art zijn jonge vorstin toeroept, eeu- emmig, een eod van trouw. Ziedaar at nieuws, voor ons, en dat men athondt. Eene merkwaardige vereeniging. Wij hebben ïeeds meiding gemaakt an het bezoek hier te lande tijdens e feesten van mevr. Lavinia H. van Vestervelt—Dempsey, van New-York üty. Zy is sedert, eeuige dagen afge tapt aan bet „Hotel do Twee Ste en" te 's-Gravenhage. Het „Vad." verhaalt het volgende ver haar en de vereeniging die zy esticht heeft. Deze dame is de stichteres van een oor ons zeer belangwekkende ver- eaiging, de „National-Society of Hol- ind-„dames" of America" een kriug an dames, afstammende van de Hol - ladsche kolonisten, die in de 17e euw voornamelijk, zich in Amerika New Netherlands) vestigden eu aar o.a. New-York (Nieuw Amster- am) stichtten. Doel van de „dames"- ereeniging, die in Sept. 1895 opge- cht„ reeds meer dan 300 leden telt, de instandhouding der herinnering an de Hollandsche voorouders van etegeuwoordige Ned.-Amerikaansche eslachten, waartoe de Vanderbilt's, e Rosevelt's, de Van Wyks, enz. ebooren. Met dat doel werd met eenige plech- igheid in den gevel van het vereeni- ogslokaal (no. 6 Pearl Street N.York üty) in Oct. van het vorige jaar een rouzen gedenkplaat onthuld; dat ökaal toch heeft een zekere histori sche beteekenis. Daar kwam van 1625 tot 1642 de „board of nineteen" ijjeen, de uitvoerende raad van de ileine Hollandsche kolonie, die onder ontrole der Nederlandsch Westindi- che Compagnie stond. Maar het meest eigenaardige van Ie Dames-Yereeniging is wel baar ypisch Nederlandsche organisatie leze is een navolging in het klein au de Nederlandsche Staatsiurich- iügmen heeft hier als 't ware te met een in alle ondcrdeelen na- tevolgd Koninkrijk. Mrs. Van Wes- ervelt— Dempsey is Koningin, Mrs. )sboro, nationaal-regentes en mrs. Tycoff—Mitcheldirectrice-generaal etgeen eigenlijk is directrice van het kabinet der Koningin. Naast de da- die de hoogste waardigheden be- ileeden, is een Raad van State in- lesteld, uit beeren samengesteld, mede 'an Hollandschen oorsprong, die per- ioonlyk den titel dragen vau „ridders tan hetkroonlegioen". Het uitvoerend bewind der Vereeniging berust by ten raad, waarin ook secretarissen ïq een schatmeesteres zitting hebben, toomede de afgevaardigden van eiken Staat in de Unie. waar een tak van Society is gevestigd. Jaarlijks wordt in Maart een algemeene ver edeling gehouden, die de bijeenkomst eu de „Staten-Generaal" heet. De Vereeuiging beeft overigens (eeneriei politiek oogmerk, maar werkt illeen op sociaal en speciaal ook wel dadig terrein, terwijl van tyd tot tyd schitterende feesten worden gevierd bijv. in Febr. jl. de kroning der Ko ningin, een gecostnmeerd bal (16e eenwscb) en banket in het prachtige en ontzaglijk groote Wal dors-Astoria- hotel, waarbij °-a-eeD kroningsmarsch van miss Dempsey en onze Neder landsche nationale liedereu werden ten gehoore gebracht en heildronken ingesteld, in bet bijzonder op onze Koningin en Regentes. Ook in de eerste Septemberdagen zal de vereeniging der Holland-Dames, in samenwerking met de „Holland- Clob" te Paterson, New-Jersey, de troonsbestijging van Koningin Wil- belmina op feestelijke wijze vieren. By de afwezigheid van de presidente en „Koningin zal een deputatie der vereeuiging te Paterson het daar aan de Hollanders te geven feestbanket, muziekuitvoering, nitdeeling aan ar men en ongelukkigen onder de land- genooten bijwonen en er toe bij dragen door de aanbieding van een schitterend vnnrwerk. M ss Van Westerveit, die van va ders zijde een afstammelinge is van Lubert Lubertszoon van Westerveit, in 1662 uit Meppel vertrok ken, per stoomschip „Hoop" met vrouw en kinderen, vier zoons, de reis van Am sterdam naar Amerika te aanvaarden, heeft bet voornemen na afloop dei- feesten te Amsterdam en in Den Haag doel harer reis - zich naar Meppel te begeven om met die stad kennis te maken en wellicht eenige onderzoekingen omtrent haar voor ouders in te stellen. Het ligt in haar voornemen om na haar terugkeer in Amerika iu den kriDg der dames-vereeniging een cur sus te doen houden over Nederland sche geschiedenis en in 't algemeen te trachten de banden van het oude en nieuwe Vaderland nauwer toe te halen. Daartoe zal zij het volgend jaar ook, zoo mogelijk, voor langen tyd hier komen om zich in onze taal te oefenen. Auteursrecht. Donderdag is in verband met de auteurswet, op verzoek van de uit gevers van de officieele feestwijzers enz. der inhuldigingsfeesten te's-Gra- veuhage beslag gelegd by uitgever, drukner en verschillende wederver- koopers op de aanwezige exemplaren van een Donderdag uitgekomen feest gids (uitga e H. J. Berkhout). Bij de voorraden werd een bewaar der gesteld. Een klacht wegens Dadruk wordt tevens by de bevoegde autoriteit in gediend tegen uitgever, drukker en wederverkoopers. Tnsschen Cupers en Cremer waren herhaaldelijk onaangenaamheden ge weest. Volgens bekl. zou Cnpers hem verdacht hebben de oorzaak te zyn, dat by, Cupers. ontslagen zou worden en hem daarom hebben lastig geval len. Op den 30eo Jnli, een Zaterdag ochtend, kwam er weer twist en moet Cupers bekl. die naast hem zat, met een blok gegooid hebben, waarop bekl. ook een blok nam en naar zyn meening, Cupers er een slag mee op den rechter schouder gaf. Cupers bleef liggen en Bremer wilde hem nog meer aanvallen, maar werd door den meesterknecht naar huis gezon den, ook Cnpers ging later weg. I's Avonds is hij overleden. De deskundigen, die het lyk ge- jschouwd hebben, de hh. Jacobi en Schuurman, deelden mede, datdesche- del van den verslagene zeer dun en bros was en dat de slag links getroffen i heeft. Dit is wel merkwaardig, omdat bekl. rechts zat en met de linkerhand het blok ophief. Kameraden van B. verklaarden ge hoord te hebben dat B. by het toe brengen van den slag zeide„Hoe smaakt je die De gewonde bracht de hauden aan het hoofd en bloedde dadelijk uit den nens. De meesterknecht legde omtrent bekl. een gunstig getuigenis af. Hy beeft bekl. die hevig opgewonden was booren zeggen„ga maar mee naar buiten, dan zal ik je villeD." Cupers antwoordde„Ja, wacht maar, van avond." De weduwe .an den verslagene deelde mede, dat haar man Zaterdags was thuis gekomen en gezegd had, dat hy zulk een klap had gehad dat hij er wel aan dood zou gaan. Hy braakte en ging naar bed. Terwijl zijn vrouw den dokter ging halen, is hfl overleden. Een getuige a décharge beweerde gezien te hebben, dat Cupers zich bukte toen Bremer sloeg en dat als het niet ware gebenrd, de slag hem op zyn schouder getroffen zon hebben. Mr. Hugenpoth tot Aerdt, optre- deude als ambtenaar van bet O. M., stelde het gebeurde nog eens in het licht, eu eischte tegen bekl. een ge vangenisstraf van twee jaren. Als verdediger trad mr. v. Gelder op, die bekl.'s leven en verleden schetste, waaruit bleek, dat hij (bekt.) zeer ijverig, maar niet altijd even ge lukkig was. Hij wordt niet spoedig boos, maar is hy het, dan is hy zeer opgewouden. PI. meende, dat hier zeker verzachtende omstandigheden aanwezig zyu. Uitspraak 14 September. Te Oude Pekela is Donderdagnacht afgebrand de groote aardappelmeel fabriek „Orauia." De fabriek was verzekerd voor f 160.000. Moordaanslag. Donderdagmiddag 2.22 kwam de justitie uit Maastricht te Sittard, zich begevende naar Jabeek om een on derzoek in te stellen omtrent een aldaar Woensdagavond plaats gehad neb bende verwonding met doodelyken afloop. Zekere Meeuwissen zou name lijk Da een twist, zekeren Jacob Kleiujans meteen meszoodanigen steek iu de richting van het bart hebben toegebracht, dat deze kort daarop aan de gevolgen is overleden. De dader zou te Geüenkirchen (Pr.), werwaarts hy de vlucht had genomen, bereids zyu aangehouden. Lettel""©** Ned. Opera. By de voorstelling van „Vaderland" op Vrijdagavond heeft zich onze inee- niog omtrent het verre vau onberis pelijk ensemble volkomen bevestigd Koren en orkest en ook zij, die de kleinere partijen bezetten, gaven geen blijk van dé ernstige voorbereiding, die wy tot nu van Van der Linden's onderneming gewend waren. Het beeft o. i. geen nut deze tekortkomingen in den breede te bespreken, doch wel weten wy, dat wil de opera haar standpunt in het artistieke leven in de hoofdstad blyven handhaven, zy betere opvoeringen heeft, te geven dan die van heden en gisteren. Men rneoue echter niet dat er Diet ook wel iets goeds te geuieten viel. De nieuwe prima-donna mevrouw G. van Jauuchowsky beschikt over eene volumineuse stem, al heeft zy als ac trice nog veel te leerea, terwijl de heer Florisseu, die ten vorigeu jare de escapade naar het gezelschap de Groot mederaaakte, sedert dien enorm is vooruitgegaan en de party van graaf de Rysoor door zijn thans fraai getirabreerd orgaan tot haar recht wist te doen komen. De heer Urlus is ook vooruit ge gaan en zong vooral de derde acte meesterlijk en indien het slechts van dit drietal afhangen kon, wij zouden niet schromen der onderneming een glorierijken winter te voorspellen. Thans echter wij herhalen het heeft zy nog veel te verbeteren in baar ensemble. B. BECHTSZAKEM. Zware mishandeling. Vrijdag stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht J. H. Bremer, oud 37 jaren, sigarenmaker, ter zake dat hy op 30 Juli in de sigarenfabriek van den heer Van den Berg den sigarenmaker Cupers met een sigaren- blok een slag op het hoofd zou hebben gegeven, waardoor een schedelbreak en bloeduitstorting is ontstaan, ten gevolge waarvan Cupers nog den zelfden dag ia overleden. Q&MEWQQ NIEUWS De zaak-Dreyfus. Het schyot wel zeker dat de minis ter van oorlog de groote tegenstander blyt't der revisie en dat, als van het eerste oogenblik af, Cavaignac nog de sterkste is. De ministerraad is zelfs gescheiden, zonder een dag van nieuwe bijeenkomst te bepalen. De Siècle bevat een scherpen open brief van Guyot aan den minister, vragende wat er worden moet van het noodzakelijk vertrouwen van het leger in zyu chefs, waar dit achtereenvol gens Peliieux, Godso, De Boisdeffre, een generaal, een barger-miuister, de slachtoffers ziet worden van een falsa ris. Tegenover hen die, ua eerst Cavaignac van 7 Juli verheerlijkt te hebben, thans in hem den man van waarheid en recht willen huldigen, schrijft Junius in hetzelfde biad Hoe 15 Augustus volgens zyn eigen bekentenis, ontdekt de minister de vervalschiug en eerst den 29en besluit hij te handelenwat deed liy in dien tusschentijd Kon de minister niet aan den vice-voorzitter van den Raad der Staten overlaten, deze te openen? Terwijl hy de waarheid reeds kent, houdt hy e n redevoering, eu laat weuscheu aannemen, welke een belee- digiDg zyn voor het gezond verstand en de waarheid. Dan, omtrent de be kentenis van HenryMaar wat heeft hy bekend? Wien zai ui«u doen ge- looven dat by de misdaad eenvoudig voor eigen 'plezier begaan beeft. Er was niemand die gr,<oter belang had dan hy zelf bij het onberruepeiyk makeu vau de vcroordeeiing van een onschuldige. Heeft Henry dien iemand genoemd? Heeft deze van niets ge weten, mets gezien Ten slotte, het is niet in de Cherebe Midi, als de wet wilde, maar naar den Mont' Valénen dat de van misdaad beklaagde militair is gebracht, en hier zyn de eenvou digste voorzorgsmaatreg elen nagelaten. Cornély schrijft in de Figaro„Als de gehtuie generale staf door een falsaris bedrogen kon worden, zou de krijgsraad dat dau ook niet kunnen gedaan zyn Hy verzekert dan ook, door veie vriendeQ in het leger bet verlangeD te hebben hooren aitspre- ken, dat men tot de revisie besluite. Volgens een particulier bericht uit Rome, is deltaliaansche ambassadeur Tornielli, nadat Schwartzkoppen, door een vertrouwd persoon over het fal- sificaat ingelicht, Panizzardi daarvan kennis had gegeven, dadelijk veront waardigd naar Hanotaux gegaan en heeft ditn als ambassadeur en par- iticulier op zfiu woord van eer ver- j zekerd dat de Italiaansche ambassade nooitmetDreyfnsin betrekking had ge- staan. Hanotaux beloofde informatiën in te winnen en gaf Tornieili, toen deze na twee dagen terugkwam, zyn woord van eer, dat de generale staf zich nooit van dat stuk zou bedienen. Zooals bekend is, deed Peliieux dit toch, maar zonder medeweten van Hanotaux, die daarop op loyale wyze Cavaignac op den weg der waarheid bracht. De Daily Chroniclein een hoofd artikel wederom gewag makende van het bericht van den dood van Drey fus, zegt dat, mocht liet bericht be waarheid worden voordat Dreyfus in eere is hersteld, de Fransche natie een onafwentelbaren last van schande op zich zou hebben geladen. Volgens een bericht uit Rome zyn de organen van het Vatikaan omge slagen sedert het schandaal van over ste Henry bekend is, en bepleiten thans de herziening vau het proces Dreyfus. Volgens de Petit Bleu zou Mevrouw Dreyfus, op het hooren dat kolonel Henry was gevangen, een hevige zennwerisis hebben gehad en zyn flauw gevallen. De F ronde daaren tegen verzekert, dat een der mede werksters van dit blad de heldhaftige vrouw zou bebbeu gesproken. „Zjj sprak de hoop uit, dat de onvermij delijke herziening van het vonnis zal kunnen plaats hebben, zonder dat al te hoo^e persoonlijkheden erby in het spel komen en zonder dat Frankrijk aan bet buitenland bet schouwspel van al te veel schande zal geven. Want deze vrouw van een militair die zyn vak zoo liefheeft, is zelve een vurige patriote, en in weerwil van de schrikkelijke onrechtvaardig heid waarvan ze zich het slachtoffer meent, heeft zy voor het leger al den eerbied behouden, dien zy door de traditiën van baar familie en door de liefde voor haar man had gekregen. De Soir zegt dat de minister-pre sident Brisson met de ministers le vendige beraadslagingen voerde, be treffende de revisie en hevigen tegen stand ontmoette by Cavaignac, die steeds meer overtuigd is van de schuld van Dreyfns. Men zou thans niet meer aan de revisie denken. De Soir voegt er by, dat iuregee- ringskringeu beslo'en is krachtig op te treden tegen de geruchten door sommige bladen verspreid. De Courtier du Soir zegt, dat. de regeering zon besloten hebben, dat minister Cavaignac zyn onderzoek zal voortzetten en dat de resultaten daarvan met de uienwe feiten znlleu worden bijeengevoegd, om daarna over de revisie te beslissen. Het bericht, dat de datum van byeenroeping der Kamers zou zyu vervroegd, wordt tegengesproken. De vertegenwoordigers van de be- grafeoisvereeniging kwamen Vrijdag avond te 6 uur te Mont Valérien om de laatste instructies te ontvangen voor het overbrengen van het lyk van kolonel Henry. Er waren strenge bevelen gegeven om het uur van het overbrengen geheim te houden. Eenige groote kransen zyn aan het station Suresnes aangekomen. Het lyk was nog steeds i'; de cel van de gevangenis te Mont Valérien. De Donderdag gebrachte doodkist is niet gebruikt. Een driedubbele kist van dennenhout, eikenbout en lood was des namiddags aangekomen. De militaire goeverneur van Parys heeft officieel van den minister van oorlog kennis gekregen, dat by de begrafenis van kolonel Henry geen militare eerbewijzen zullen plaats hebben. Het iiooger beroep van kolonel Picquart. Don erdagmiddag begon voor het Hof van Cassatie te Parys de behan deling van het hooger beroep van kolonel Picqnart tegen de besluiten der Kamer van inbeschuldigingstel ling, waarbij Paty du Clam, Esterhazy en mad. Pays buiten vervolging wor den gesteld. Voorzitter is Sallansin, als advocaat van Picquart treedt mr. Mimerel op. Na de opening las de rapporteur Bard het versiag voor, waarin de geheele zaak wordt iu herinnering gebracht. Na lange rechtskundige beschou wingen komt de rapporteur van het hof van cassatie tot de overtuiging, dat bet hooger beroep gerechtvaar digd is, evenw-1 zonder een nieuwe verwijzing naar de kamer van inbe schuldigingstelling. In dit geval moet de piocureur der republiek dus een nieuw ouderzoek bevelen. Na de rede van den verdediger bad een pauze plaats. Tegen vier uur deelde de voorzitter mede, dat de be handeling tot Vry'dag was verdaagd. Nader wordt gemeld, dat de crimi- neele kamer van het Hof van cassatie de voorziening heeft verworpen v»d Picquart tegen bet arrest van de Ka mer van [Inbeschuldigingstelling be treffende de aanklacht tegeu Esterhazy en Pays, maar daartegen de voorzie ning toegestaan tegen bet arrest waar bij Bertulus incompetent wordt ver klaard ten aanzien van du Paty's zaak. Het Hof maakte uit dat er geen termen bestonden om de zaak naar een andere kamer te verwijzen, daar voor Esterhazy het nou-lieu is uitgesproken ten aanzien van de fei ten, en dn Paty hierbij slechts van medeplichtigheid was beschuldigd. Om koel te blijven. Wanneer het heet is zooals het vóór eenige weken was, zyn wij Westerlingen, gewoon te brommen en transpireeren. Onze medemenschen in het oosten zyn veel practischer. Zy hebben het vraagstukhoe men koel blyft op even vernuftige als verschillende wy - zen opgelost. Onder al deze verrukkelijke metho den komt „bet zinkende paleis" in Perzië wel het dichtst by bet ideaal van weelde en heerlijkheid. Heeft men het niet noodig, dan dryft dit rijk vergulde, van glazen muren voorziene paleis bevallig op de blauwe wateren van het meer Niris, bet schoonste der Perzische meren. Wanneer de hitte evenwel ondragelijk wordt, betrekken de gelukkige eigenaars ban dryvend paleis, dat door middel van zware gewichten Daar de doorschijnende diepte van het meer zinkt en daar moet het, met behulp vau eenflinken toevoer vau lucht, en in die weelde rig omgeving, by verkoelende dran ken en met groote waaiers wuivende slaven, voor den Perzischen million- nair, die een hitte van 100 graden in de schaduw niet kan verdragen, wel uit te houden zyn. De vorst van Agra heeft een der gelijk paleis, dat op de wateren van de Jumna ligt. De meubelen en de geheele inrichting zijn prachtigde stoelen zyn van goud en ingelegd met edelgesteenten en de gordijnen zyn van de oitgezochtste zijde. Op heete dagen gaat de Vorst met zyn gevolg naar het rivierpaleis, dat onmiddellijk wordt losgemaakt en dan op den adem van het windje op de golfjes van de Jumna dryft, terwijl de liefe lijke muziek van door lieve handen bespeelde harpen het oor streelt. Wie zoo geen vorst van Agra willen zyn De ^verkoelende galeryen" van China zyn eveneens een heerlijk toe vluchtsoord, wanneer de tropische zon al te fel scliynt. Zy haDgen boven rivieren en meren eu zyu prachtig gestoffeerd met zeldzame matten en tapijten, rustbanken en luierstoelen, terwyl alle verfrisscbeDde dranken, die men maar bedenken kan, daar in overvloed te krijgen zyn. In Engelsch-Indië vlochten de ge goede Engelschen en inboorlingen by de eerste groote hitte uit de vlakte naar de heoTelen. waar de koele wind, die van de met sneeuw bedekte berg toppen blaast, elke gedachte aan de verzengende vlakte daar beneden vor- dryft. Op Borneo is de zomerhitte ook wel te verdragen. De dorpen zijn daar ge bouwd op palen, die uit de koele me ren opryzen. De Londeusche bladen melden dat drie schepen met. 900 Spanjaarden uil Mindanao in een storm zyn verdwe nen. Men vreest dat ze zyn vergaau en alle opvareuden omgekomen. Men meldt uit Shanghai aan de Daily Mail dat de keizer van China ernstig ziek is. Tot welke zeldzame gevolgen de bepaling kan leiden, dat ook gepen- sionneerde militairen in Duitscblacd onder de militaire rechtspraak vallen, vertelt, de Volksztg. Te Blankenburg was een gepeDsi- onneerd luitenant-generaal tot 20 mark boete veroordeeld, omdat hy zyn hond ongemuilkorfd had laten loopen, waarop het dier een kind had gebeten. De generaal voorzag zich in cassatie, op grond dat de burgerlijke rechter over hem geen rechtsbevoegdheid had en zijn bezwaar moest worden toe gelaten. Thans moet een krijgsraad, samen gesteld uit generaals ori ouder voor zitterschap van deu Keizer, bijoeu- komen om recht te doen, ter zake van een ongem uil korfden hond. Een groote brand is uitgebroken in het armen kwartier van Boyoukdóre aan den Bosphorus. Drie honderd gebouwen zyn in de asch gelegd. Een muzikaal intermezzo. Op eene soiree by eene dame uit de hoogste kringen te Londen viel onlangs de volgende vermakelijke scène voor, die deo gasten nog lang stof tot lachen gaf/maar toch voor de gastvrouw hoogst onaangenaam was. Lady P. had een talrijk gezel schap onf zich verzameld, voor het welk het voornaamste aantrekkings- puut was Mme. Melba, de beroem Ie zangeres, die eenige liederen ten beste zou geven. De salon was geheel ge vuld eu de zangeres was reeds be gonnen te zingen, toen de dearen nog eenmaal werden geopend en een zeer aanzienlijke bezoekster zacht binuen- trad en zich op een der ledigstaande stoelen uoderzette, waar zy aandach tig naar Melba luisterde. PlotseliDg meDgdo zich in de smeltende tonen der zangeres het geluid ybd Home. sweet home. Verontruste uitroepen, gesis, energieke bevolen om te zwij gen, waarmede de nienwaangekomene leveodig instemde, alles tevergeefs. Home, sweet homo bleef doorspelen, zelfs toen de diva, ten diepste ge krenkt, midden in haar lied ophield. Eindelijk vatte een der aanwezige hoeren moed, trad op de laatstbin- nengekomen dame toe en verzocht haar vriendelijk even op te staan. Onmiddellijk daarop zweeg ook de maziek. Thans was het raadsel opge lost in den stoel zal eene muziek doos, die begon te spelen wanneer men er even op ging zitten. StoomvaarilberichtSK Het stoomschip Smeroet van Rot terdam naar Java, vertr. 31 Aug. van Suez. Het stoomschip Drenthe, van Rot terdam naar Java, vertr. 31 Augustus van Perim. Het stoomschip Bromo, van Ba tavia naar Rotterdam, vertr. 31 Aug. van Batavia. Het stoomschip Prinses Marie ran Amsterdam naar Batavia, vertr. 1 Sept. van Genna. Het stoomschip Prins Alexander van Batavia naar Amsterdam, vertr. 1 Sept. van Port Said. Het stoomschip Prinses AmaUa van Amsterdam Daar Batavia, arriv. 30 Ang. te Batavia. Het stoomschip Prins Maurits, van Amst. naar Paramaribo, vort. 1 Sept van Amsterdam. Het stoomschip Cluden, gecharterd door de Holland Amerika Lyn, van Newyork naar Amst.. pass. 1 Sept. des voorm. 10 u. 0 m. Prawlepoint. Het stoomschip Maasdamvan de Holland Amerika Lyn, van New- York naar Rotterdam, arriv. 31 Ang. te Rotterdam. Het stoomschip Salak, van Ba tavia naar Rotterdam, pass. 1 Sopt. Gibraltar. Het stoomschip Spaarndam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotter dam naar New-York, vertr. 2 Sept. van Rotterdam. 38e Muziekuitvosring In den Hout. M ATINÉE te geven door het Haar- lemsch Muziekkorps, onder directie van den luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 4 Sept. 1898, des namiddags van 2l,a—4 uur. PROGRAMMA 1 Souvenir de Spa Reuland. Marche. 2. OuvertureAdam. 3. A Toi. Valse Waldteufel. 4. Seconde Potpourri Clmieni. 5. Ouverture „Les Dra gons do Villars" Maillart. fi a. Chanson Gounod. b. Serenade Godard. 7. Faut. „l'Enfant Pro- digueWormser' ORGELBESPELING tn de Groote- of St. Bavokcrk alhier op Dinsdag 6 Sept. 1898, des na middags van 1 —2 uur, uoor den 'neer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. Adagio uit do 2de Symphonie Beethoven. 3. ToccateDubois. 4. Concertfantasie. Berens. 5. Ave Maria Gou?iod. Commissariaat van Politio te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen sijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, van 11 toi 1 uur voor de edges-aars te bekomen. Gevonden voorwerpen. Van 25 Aug. tot en met 1 Sep.. '98. Een zilveren, broche; Een zwad. bee- nem paternosterDrie zilveren theele peltjes, Vijf vischmanden, Een grijs kin- drnnantcJtje, Eene portomoimaiiEen notitieboekje. Een rozenkrans. Een bril, Een kerkboek, R.-C.Een lorgnet, Een voetbal. Een paar kousen, Een nikkelen armband, Witte boezelaar. Een paar bretels. Een halsketting, rood -koraal; Een schoenknoophaakj o, Een zwarte damespa rap luie, Een sportkarrctje, Een. geboortebriefje. Gedeponeerd slot. met 3 sleutels, en :nigo losse sleutels. Getrouwd 30 Aug. F. Ried I cn M. Th. Uyldert, Hilversum. 31. M. W F. Treub en S. A. Cornaz, Ede. Bevallen31 Aug. J. M. Osieck— De Haan 2. Amst. I Septemb. E. M. Blaauboer—Benier d. Amst. A. Zee man— Dykstra d. Amst H.Spakler Gutzeit ievenl. Amst. Overleden: 28 Aug. H. L. Strouc- keu, Hilversum. 29. H. J. M. Bouvy 59 j. Hilversum. J Romberg— Heine- mann 54 j. Isorlohn. P. Schaap 82 j. Amst. T. Nierop—De Leeuw 42 j. Schermerhorn. G. A. Pas—Bovenkerk 38 j. Amst. 30. K Th. Koch 73 j. Kampen. H. A. Grimbel du Bois jm. 4 ind. Amst. Wed. D. Nagtegaal Alberts 55 j. Leeuwarden. 31. E. J. G. van Waa8dykMalherbe 42 j. den Haag. MARIA Heer. Koetsier, hoeveel ben ik je 8clialdig Koetsier. 80 ceotcn, mynheer Heer. 80 cent Het tarief is 50 cent Koetsier (n.jdig). Waarom vraagje het dan, als je het weet Moderne opvatting van het huwelijk. Wanneer ik trouw, dan moet m\jn vrouw zooveel geld meebrengen, dat ik baar fatsoenlijk onderhouden kan. Anders bedoeld. Klerk, 't Is vandaag juist twintig jaar dat ik by u in betrekking ben, mynheer. Chef. Dat bewijst hoe geduldig ik ben. Balgesprek. Heer (na lang zwijgen). Ik..., ik... had niet gedacht dat deze zaal zoo hoog was. Dame. En toch is zy zoo hoog. Zuinig. Een dame van buiten is naar de stad geweest. Heb je wel gegeten vroeg naar man belangstellend. Och, ik beb 'tinaar gedaaumet een broodje'k vond het zonde, zoo veel geld uit te geven. Zoo. Eu heb je een hoed naar je zin gevonden? O, een snoesjeEn spotgoed koop: maar twee-eu-twintig gulden!

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7