Damast-Zijde 65 ct. Lainz vermaakt aan aartshertogin Marie Valerie, haar jongste dochter, het slot Achilleion op Korfoe aan aartshertogin Gisela, haar oudste dochter, en het grootste deel van baar vermogen aan haar kleindochter, het dochtertje van wylen aartshertog Rudolf en aartshertogin Stephanie. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 14 Sept. 1898 des namiddags te één uur. (Vervolg van het verslag in het vorig nummer, dat wy deels door plaatsgebrek, deels door het gevor derde uur, niet meer in dat nummer konden opnemen.) Namens het gemeentebestuur is aan Hare Majesteit de Koningin een telo- gram van hulde en gelukwensching verzonden, waarvoor de dank van Hare Majesteit is ontvangen. Van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe is bij het einde van het re gentschap eeue som van f 500, ten bate der armen, ontvangen. ingekomen De rekening en verantwoording van het beheer der Bank van Leening over het dienstjaar 1897/98. Een rapport van de commissie van financiën, betreffende het verhuren van een gedoelto van het Leidsche plein aan G. Kranenburg. Een rapport dierzelfde commissie, betreffende de begrooting van het Burgerlyk Armbestuur voorliet dienst jaar 1899. Een schryven van commissarissen der Eerste Nederlandsche Elect,risehe Tram-Maatschappij, houdende mede- deeling van de samenstelling "'•.in het bestuur. Een schrijven van den majoor garnizoenscommandant, houdende be richt, dat in het afgeloopen jaar ge bleken is, dat de schietbanen te O ver veen aan de gestelde eischen uitste kend voldoen. Een zestal processen-verbaal van den keurmeester van het slachtvee enz., houdende afkeuring vanvleesch als ongeschikt voor de consumptie. Van den beer J. W. Enschedé, bibliothecaris alhier, is ten geschenke ontvangen eene verzameling oud-Hol- landsche marschen en liederen. (Wordt dank betuigd.) De feestcommissie voor den Ko ninginnedag heeft B. en W. monde ling verzocht, haren dank over te willen brengen aan den Raad, voor de ondervonden medewerking bij de onlangs plaats gehad hebbende feesten. De onlangs benoemde havenmeester- inspecteur M. J. E. Kriens, heeft op den 17en Augustus jl. zyn betrekking aanvaard Ingekomen Een schryven van Ged. Staten van Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 3 Augustus jl. No. 6, tot het aanvaar den van voor straat bestemden grond aan de Bakkerstraat. Een schryven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 3 Aug. jl. No. 7, tot het aanvaarden van voor straat bestemde gronden, gelegen tusschen de Pieter Kiesstraat, Garenkokerskade en Du- ven voordestraat. Een schryven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde besluit van 3 Aug. jl. No. 14, tot ruiling van gronden in bet Kenau park. Een schrijven van dezelfden, ten geleide vau het door hen goedgekeurde besluit van 3 Aug, jl. No. 14, tot het in huur afstaan van een gedeelte wa ter in het Spaarne, aan de roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne". De gemeente-begrooting over 1899. Machtiging vragen B. on W. voor De gymnastiekzaal van den Doelen eenmaal 's weeks gedurende twee uren af te staan aan de vrijwillige brand- blusschersvereeniging „de Tien" en haar toe te staau jaarlijks een bedrag van f 1'- 0 voor de leiding der oefe ningen te verantwoorden. Aan den brugwachter aan de Lange Brug A. J. Schoos, op zyn verzoek INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN 30 cents per regel. Bezuinigen zonder ie beknibbelen dat is voor de gezondheid van ons lichaam en van onzen geest het beste. Daardoor vermijdt men de verstoring van onze spijs verteering en van onze voeding en voorkomt aldus ernstige kwalen. Zoodra zich verschijnselen voordoen van hoofd pijn, drukking op de maagstreek, oprispen, gebrek aan eetlust, duize ligheid, angstig gevoel enz. en de dagelijksche ruime darmontlasting verstoord is, neme men de bekende en geliefde Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt in, die slechts in doosjesja 70 Cents bij de Apothekers te verkrijgen zijn, en het gevolg zal niet uitblijven, Voor het geval dat de Zwitser sche Pillen van R. Brandt in de apotheken niet voorradig zijn wende men zich per briefkaart tot de firma F. E van Santen Kolff, te Rotterdam, die de doosjes voor f 0,70 tegen rembours toezendt, eervol ontslag te verleenen en als zoodanig te benoemen P. Cornet, thans noodhulp-brugwachter aan die brug, en voorts in plaats vau dezen laatste te benoemen den brugwachter aan de Zandersbrug, van Gylswyk. Verlof wordt gevraagd voor den hoofdopzichter, dec heer Michielse, om eene particuliere opdracht te mo gen aannemen, tot het maken eener berekening van de schade, die door eene voorgenomen vervening in dePurmer zal worden toegebracht aan de daar naast gelegen landen van de Ned. Hervormde Kerk te Purmer. Een en ander wordt goedgekeurd. Eervol ODtslag wordt verleend aan Mej. C. E. Sobels, als onderwijzeres aan de opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwys ingevolge haar verzoek. Punt 2. Adres van de afd. Haai lem van den Nederl "behangers- en stóftëerdersbond óm een lokaal tot bet geven van vakonder wijs of een subsidie. B. en W. vinden voor het laatste geen termen en voor vakonder wijs geen geschikt .gemeentelokaal, zoodat het College voorstelt, afwijzend op het erzoek te beschikken. De beer Tjeenk Willink betreurde het afwyzeud advies, vroeg of wan neer er al geen lokaal beschikbaar was, niet althans een subsidie zou kunnen worden verleend, en gaf in overweging voor de woorden het ver zoek af te wijzen te voegen het woord vooralsnog. De Voorz. deed opmerken dat B. en W. een weinig verlegen waren met het verzoek zooals het daar ligt. Zóo kon er niet aan voldaan worden dienen adressanten een duidelijker omschreven voorstel in. dan kunnen zy op den steun van B. en W. rekenen. De heeren Slop en Schürmann meen en, dat ook andere corpora ties en vereenigingen zullen komen, als dit wordt toegestaan. De heer Macarê zou niet gaarne op dit adres een antwoord geven dat la mort sans phrase is. Spreker zou daarom den voorkeur geven aan d bijvoeging van den heer Willink „vooralsnog." Nuttige zaken mogen we niet nalaten, omdat het wat geld kost, maar moeten die binnen de gren zen onzer financiën bevorderen. De heer Willink doet opmerken, dat schilders, timmerlieden enz. die de heer Schürmann noemt, al gesteund worden op de ambachtsschool. De heer Klein betreurt het, dat men maar steeds subsidiëu vraagt aan de gemeentekas en zou willen, dat men eerst toont wat men kan en wil. Het is een algemeene kwaal, om maar subsidie te vrageo. De heer Speelman vreest voor een onzuivere stemming. Het amendement —Willink stelt de subsidie in 't voor uitzicht. en daarvoor is de zaak nog niet rijp genoeg. De heer Waller meent, dat uit het debat de goede wil van den Raad voldoende blykt. Spr. zal voor het amendement stemmen. Dit wordt nu aangenomen eu daar na het voorstel vau B. en W. Punt 21. Benoeming der vaste com- missiën. De samenstelling dezer Commissiën blijft geheel onveranderd. Als Com missaris der Bank van Leening wordt benoemd de heer J. Leupen, in de plaats van den heer J. Klein, die aftreedt en niet herkiesbaar is. De lieer Leupen neemt de benoe ming aanden heer Klein zegt de Voorz., onder applaus der vergade ring, dank voor de bewezen diensten. Thans wordt besloten, op voorstel van den Voorz., om de voorstellen betreffende de traracoucessiën en de wijziging der belastingverordening aan te houden wegens het vergevor derde uur. Niets meer aan de orde zijnde, doet de Voorz. de gebruikelijke roud vraag Nu vroeg de heer Tjeenk Willink het woord er. zeide het navolgende In verband mot bet, straks gespro kene is de indruk by my opnieuw opgewekt, dat bot zooveel voeten in de aarde scbyut te hebben, den Raad bijeen te doen nomen en de indruk dat de gemeeuteiyke machiue in som uiige opzichten stroef schijnt te ioopen. Ik wil daarom de aandacht vestigen op het feit, dat terwijl in 1891, 1892 en 1893 respectievelijk zyn gehouden '23, 24 en 27 vergaderingen van den Raad, dat getal in 18''4 is gedaald tot 2L, in 1895 tot 19, in 1896 tot 18, in 1897 eveneens 18 en wat 1898 be treft, op dezen dag in de 9ë maand wordt de 10e vergadering gehouden, zoodat het te voorzien is, dat dit getal aan het eind van het jaar gedaald "zal zijn tot 16 of 15. I.begry'p dat het Dagel. Bestuur niet wenscht, ons meer dan noodig is uit onze bezigheden te roepen, maar als de indruk zich van ons meester maakt, dat de zaken niet met den geweuschten spoed worden afgedaan, dan stel ik er prys op, hier te verklaren, dat wat my aangaat, ik er volstrekt geen bezwaar in zie, des noods 2 of meermaleu per maand een Raadsvergadering by te wonen. Ik wensch de aandacht van het Dagel. Bestuur op dit feit te vestigen. Beijnes. By den aanvang der ver gadering is door u, M. de V. met grooten lof gesproken over het feest te Haarlem en teiecht. Ik mag daar zeker ook wel onder rangschikken diegenen, die het feest leidden. Ik bedoel o.a. de politie. Ia Amsterdam heeft zy ook een pluim verworven, en ik zou deu Bur gemeester als hoofd der politie willen vragen, of de Burgemeester overwegen wil, of het niet goed is, thans nit de daarvoor bestaande kas te gaan uit- deelen een kleine welverdiende gra tificatie aan de ambtenaren van de politie. Het is goed en nuttig, de menschen aan te moedigen. Voorz. Ik wensch eerst den heer Willink te antwoorden. Ik verkeer niet onder den indruk, dat het moei lijk is eene vergadering te beleggen. Men moet niet vragen hoeveel ver gaderingen er gehouden zyn, maar welke onderwerpen er te behandelen zyn. Als ik die nu overzie, krygik niet den indruk, dat de machine stroef loopt, maar dat het met behoorlijke vlugheid gaat, in verband met eene goede behandeling der zaken. Ik geloof, dat ik niemaud een dienst zou bewyzen, als ik de heeren voor kleine zaken bijeen riep. Soms zelfs, zooals den laatsten keer was er zeer weinig werk. Ik zal den wenk van den beer Beynes gaarne ter harte nemen. Met de lof aan de burgerij toegebracht, heb ik iedereen bedoeld, o. a. de ver schillende commistiën in de stad, maar het is niet noodig die alle afzonderlijk te noemen. Stolp. Ik deel de meening van den heer Willink, dat de Raad niet zoo vaak bijeengeroepen wordt als wel wenschelyk is. In het voorjaar heb ben W6 eene vergadering gehad, van 's middags 1 tot 's nachts 12 uur en toen was het werk nog niet af. Het werkt gemakkelijker, als we va ker bjj elkaar komen. De Voorz brengt in herinnering, dat in enkele gemeenten raadsverga deringen niet hebben kunnen door gaan wegens onvoltalligheid der leden. De zitting wordt gesloten. Slecht nieuws. Naar wij vernemen zou de uitkeerhig van liet Rijk aan de gemeente Haarlem over 1897/8 belangrijk lager zijn, dan liet bedrag, dat daarvoor op de begroo ting voor Ï898 is geraamd. Men spreekt van een verschil van niet minder dan dertigduizend gulden. Natuurlijk zal deze som op de een of andere wijze moeten worden ingehaald en wel door voor 1899 het percentage te verhoogen, of door een nieuwe belas ting (straatbelasting bv.) hi 't leven te roepen. Onder welken vorm ook, de burgerij zal liet moeten betalen en daarbij nog de 30 mille, die de Rijksbijdrage nu ook over 1898/9 tegenvalt. Hoe men eigenlijk tot het nu onjuist blijkende cijfer gekomen is, vernamen wij niet er wordt gesproken van een vergissing in de berekening door een rijksambtenaar. Hoe clat ook zij, de zaak is verdrietig genoeg, om boven dit be richt „slecht nieuws" te zetten. Een jubileum. Heden wc-rd feestelijk herdacht het feit dat P. H. Overmeyer, meesterknecht bij de firma P. HL van Roon. Zoon, biljartfabrikanten, Jansweg, 35 jaar bij genoemde firma in dienst is. De jubilaris werd hedenmorgen feestelijk ontvangen en hem met een toespraak eenige stoffe lijke blijken van waardcering overhan digd, zoowel door zijn patroon als door het personeel. Gedurende en na de inhuldigings feesten zyn er tal van vreemdelingen hier geweest om het Museum vau Schilderyen op 't stadhuis te bezoeken, o.a. verschillende buitenlandsche jour nalisten. Het boek der bezoekers bevat namen uit alle beschaafde landen. Naar wij heden middag vernemen is de toestand van den stations-opzich ter Plomp gelukkig vooruitgaande. ARRONDISSEMENTS- RECHTBANK Zitting van Donderdag 15 Sept. De verleiding was ook zoo groot. Op laatsten Kerrnis-Maaudag was de 14-jarige J. A. Guiteneau voorby den winkel van den lanketbakker W. Peschar in de Kleine Houtstraat gekomen, aiwaar eenige heerlyke koeken voor de glazen waren uitge stald. Zyn lust niet kuuneude be- dwi-u en had hy een koek weggenomen. Uit het verhoor van den inspecteur Nolthenius bleek, dat deze knaap zeer slecht bekend staat en veel straat- sche. derij uithaalt. Hy heeft reeds 10 a 12 patroons gehad. Het O. M. het feit voldoende be wezen achtende requireerde ontslag vau rechtsvervolging en opzending tot zyn 18e jaar naar een Ryksop- 1 oe lingsgestjcht. G. H. van Kampen (niet ver schenen) was op Woensdag 10 Aug. in het Zuider-Buitenspaarue onder de gemeente Heemstede, gaan vissehen. Daar zyn vangst hem blijkbaar niet meeviel, had hy het daargeplaatste net van W. Jas opgehaald en de paling in zyn schuitje overgeworpen. Dat dit zoo gemakkelijk niet gaat, bleek nu, daar hy waarschijnlijk voor dit feit 45 dagen zal moeten zitten. De getuige W. Jas was niet ver schenen, waarom de Subs, offic. vroeg art. 444 W. v. S. op hem te doen toepassen en hem te vervolgen wegens het zonder redenen wegblijven. Op 13 Augustus was D. de Boer in de tapperij van H. Groot te Zaan dam gekomen, alwaar hy om een meisje ruzie kreeg met zekeren C. van Balen, wien bij met een stoel een klap op -het hoofd toebracht. De kastelein, die hem daarop wilde verwijderen, werd eveneens doorhem mishandeld, terwijl door de worsteling de deur en verschillende glazen wer den vernield. Voor deze beide feiten van mis handeling werd voor hem eene ge vangenisstraf van 14 dagen geëischt. De bekende M. C. Snyder is weder eens aan den gang geweest. Nu had hij op 4 Aug. den recher cheur E. Fenger uitgemaakt en al lerlei beleedigende woorden naar zyn hoofd geworpen. Tegen beklaagde, die niet was verschonen werd 10 da gen hechtenis geëischt. H. v. d. Ben, niet verschenen, schijnt eene veete te hebben tegen zekeren G. Roos te Zaandam, l en minste op den avond van den 16eu Aug., toen beklaagde G. Roos tegen kwam had hy deze uitgescholden voor dief, zuiplap etc. en ten slotte ge schopt en geslagen. Daar uit het ver boor bleek, dat beklaagde Roos niet met rust kan laten, eischte bet O.M., om te trachten aan deze beleedigio gen voor goed een einde te maken, eene gevangenisstraf voor den tyd van 14 dagen. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen. Een jongetje dat in de boomgaard van Beerings ie Haarlemmmereer was en van wien de eigenaar last ondervond, werd be dreigd met de uitdrukking „Als je nog eens komt, zal ik je "in het wa ter gooien." De vader, E. Kool, die deze woorden hoorde, ontstak hier over in drift, pakte Beerings beet en mishandelde hem tot bloedens toe. Deswege werd eene gevangenisstraf voor den tyd van 14 dagen voor uem geëischt. Op 17 Augustus was er over de plaats van een 'uoop riet geschil ontstaan tusschen J. Wit en K. de Boer te Oostzaan. By woorden bleef het niet alleen, daden werden uitge roerd. Do 28-jarige J. Wit stak daarop met de hooivork naar K. de Boer, een man van 69 jaar, die aan de borst en het hoofd zoodanig werd verwond, dat het een wonder genoemd mag worden, dat hy het leven be houden heeft. Zjjne kleederen, die met bloed bedrenkt waren, waren ter terechtzitting aanwezig. Een der pun ten van de hooivork was diep in zyn borst gedrongen. De beklaagde bracht tot zyn ver dediging in, dat hy niet gestoken had, doch dat de Boer op hem was toege sneld en zoodoende zelf in de punten van de vork was geloopen, die hij in zyu hand had. Uit het verhoor der andere getuigen bleek evenwel dat Wit gestoken had en daar b .i voor gelyk feit reeds meermalen in aan raking met de justitie was geweest requireerde de subs. Off. v. Justitie, met oog het op de hoogst ernstige ver wonding, eene gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Zekere O. van Dyk had schoenen noodig. Nu dit is op zich zeif niets bijzonders, maar wel de wyze waarop hy zich die aanschafte. In den avond van den 9den Aug. had hy zyn jongste broertje naar den scboenenhanielaar J. J. Oudewater in de Spaarnwou- dersiraat gezonden, met verzoek eenige paren schoenen voor den heer T. Zandstra mede te geven. De schoen- handelaar, de zaak niet erg vertrou wende, vroeg wie of hy dan was, waarop het jongetje brutaal weg ant woordde „Ik ben de zoon van Zand stra en myn vader komt om halfacht thuis cn wenscht dan nieuwe schoe nen te passen". Hierop kreeg hy 4 paar schoenen mede. Den volgenden dag kwamen het bedrogen de diefstal na- t.uurlyk uit. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde en daar hy zeer slecht bekend staat, werd voor hem oen gevangenisstraf voor den tyd van 9 maanden gerequireerd. Bennebroek. In het café genaamd „Berg en Daal" eu toebehoorende aau den heer J. Sneeboer is een wedstrijd in 't biljarten gehouden. Er waren 3 prij ken uitgeloofd en wel eeu gouden horlogeketting als 1ste, en twee gou den ringen als 2e en 3e prys. Zy zijn respectievelijk gewonnen door de heeren W. van Essen eu A. Medenblik alhier, terwyl een onbe kende uit Haarlem den derden prys won. Des morgens om 9 uur namen de fees ten een aanvang. De kindereu verzamel den zde.h in de verschillende scholen, waai* zij door hunne onderwijzers wer den gewezen op de groote beteekenis der inhuldiging van onze geliefde Koningin W x-xielmina. Hierna trok de schooljeugd, flink met oranje getooid en voorzien van vlaggen en oranje-vaandels, onder geleide van hunne onderwijzers en onderwijzeressen, naar het plein vóór het Raadhuis, waar door hen eene aubade werd gebracht aan den Burgemeester en de leden der feestcommi ssie. Het weder, dat zich in den morgen ongunstig liet aanzien, klaarde langza merhand op, en door een heerlijk oranje- zonnetje beschenen, zongen de kinderen, onder leiding van den heer H. Biu-ger Mz. nit volle borst de liederen getiteld Feestzang „Wilhelmma van Oranje, In huldigingszang, Mijn Neerland, en tot slot liet Vlaggelied en het Wien Neer- landsch Bloed". De zanguitvoering werd door vele be langstellenden bijgewoond, die volop ge noten van den frisschen en helderen zang uit zoovele kindermonden. De heer Bur ger heeft dan ook alle eer van zijn werk. Hiema nam de burgemeester liet woord. In eene van vaderlandsliefde tin tolende toespraak, wekte hij de kleinen op tot liefde en trouw voor onze jeug dige Koningin. Spreker sloot zijne rede met een „Lang leve de Koningin," hetwelk door duizen den kinderstemmetjes werd herhaald. Vervolgens bedankte Z.E.A. den heer H. Burger Mz. voor de sehoone wijze waarop deze aubade is uitgevoerd. Hierop werd door de schooljeugd een optocht gehouden. De stoet, waaraan door ongeveer 1300 kindaren werd deelgenomen, trok. voor afgegaan door het Fanfarecorps der Chr. Jongelingsvereeniging, directeur de heer Harms, en gevolgd door de Bevenvijk- sche Harmoniekapel onder liet spelen der muziek en. liet zingen der jeugd, dooi de kom dei- gemeente, waarna de kinde ren zich onder geleide hunner onderwij zers en onderwijzeressen naar de veerschil lende scholeu begaven, waar zij dooi de feestcommissie ruimschoots werden onthaald op verschillende versnaperin gen- Des middags te 2 uiu- namen de kin derspelen een aanvang op het land, in de nabijheid van het station gelegen, dat tot feestterrein was ingericht. Vele aar dige spelen werden gedaan, de jeugd amuseerde zich uitstekend. Mooie prij zen waren voor de winnaars beschikbaar gesteld. Des namiddags te 6 uur werd door het Mannenkoor, directeur de heer H. Bur ger Mz.. eene zeer goed bezochte uitvoe ring gegeven in de concertzaal van den heer Stroucken. De dag werd "besloten door een con cert in de Breestraat, waar do feestvie renden nog langen tijd gezellig bijeen bleven. lieden Donderdag was de voornaam ste dag. Des morgens om 84 uur werd de am bachtsheer van Beverwijk, Francois van Harencarspel en zijn gevolg, die inder tijd resideerde op et buiten „de Schans" met muziek binnengehaald. Ook hierbij waren vele belangstellenden tegonwoor- dïg. Te 9 uur namen de volksspelen op de Breestraat een aanvang.. Zij bestonden uit „Watersteken" Tour- nooi op de Spriet en. Mastklimmen en duurden tot 12 uur. Vele inwoners hadden zich hiervoor aangemeld. Tc écu uur zal een historisch-allego rische optocht gehouden worden. Wegens liet late uur komen wij hier op in een volgend nummer terug. Des avonds zal wederom een optocht worden geliouden, doch nu alleen van het allegorisch gedeelte. Verder zullen de verschillende straten schitterend met lampions, afgewisseld door vetpotjes, ver licht zijn, terwijl tot slot een vuurwerk op de Meer zal worden ontstoken. Beverwijk. Woensdag had de gemeente Bever wijk een feestelijk aanzien. Het was de clag, dat het Kroningsfeest gevierd zou worden. Van schier alle woningen wapperde de driekleur. In verschillende straten waren eere poorten opgericht, smaakvol met slin gers van groen en. bloemen versierd, ter- wijl guirlandes van groen tusschen oran- jekleurige palen in de straten aange bracht 't geheel voltooiden. Aan verschil lende wotiingen waren tropheeën beves tigd, waartusschen de buste van H. M. prijkte. Koi-tom geheel Beverwijk was in feestdos getooid. Zandvoort. Aangekomen badgasten. J. Westerwoudt, 2 pers. Haarlem, Hotel Driehuizen. Tyrell, 2 pers. Vaals, Hotel Drie huizen. Mej. Coliensius, Waalwyk. R. Böhme, Leipzig. Westerouen van Meeteren, Araster dam, 2 pers. Allen Hotel de 1'OceaD. Mej. Levoir, 's Hage. Baron van Brahcll,Brummen,2pers. Allen Hotel d'Orange. VOt^OLG NIEUWSTIJDINGEN. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. B. Nalesv pastoor te BeesdD. A. van Waalwyk, waarnemend voorzitter en Jacques Deen, secretaris van het „Comité voor de ontvangst der buitenlandsch Pers bij de Inhuldiging van H. M. de Ko ningin" te Amsterdam. Benoemd tot vice-president der arr.- rechtbauk te Rotterdam, mr. E. Feitb, thans rechter in gemelde rechtbank tot leeraar aan de Rjjks H. B. School te Warffuin, H. L. Ziek, thans leeraar aan de teekenschool te Edam voor het tijdvak van 15 September 1898 tot eu met 31 Augustus 1899, tot leeraar aan de Ryks H. B. School te Tilburg, dr. C. L. van deu Broek, te Alkmaar. Aan F. Th. Roeters van Leunep, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Koog aan de Zaan. Met 20 Sept. a. s. de kapiteins- uitonants ter zee J. P. vau Rossum en A. Seret, reap, belast met hot be vel over Hr. Ms. instructiescliip „Nau tilus" en het logeraentschip „Buffel", eervol vau het door hen gevoerde be vel onthevenaan den kapitein-lnite- nant ter zee J. P. vau Rossum opge dragen het bevel over gemeld Iqgo- mentschip aan den kapifpin-luitcqant ter zee A. Seret opgedragen liet be vel over genoemd lustruetieschip. De by het leger in Ned.-Indiö ge diend hebbonde sergeant F. W. Rbis, sedert gegngeerd en thans sergeant by het vaste personeel van derecon- valescenten-afdeeling der Koloniale reserve, met intrekking, voor zooveel hem betreft, van het kouinklyk be sluit van 24 Mei 1897 No. 59, krach tens hetwelk hy eervol werd vermeld ter zake van de hooger vermelde krijgsverrichtingen, alsnog terzelfder zake benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. Bepaald dat bij afzonderlijke dag orders zoo in Indië als in Nederland, alsuog eervol zullen worden vermeid de fuseliers by het leger in Ned.- Indië, A. Baumann. J. J. Visser, J. Kamphuis en W. Fabré. en zulks ter zake vau hun gedrag by de krijgs verrichtingen in Atjeh, do eerstge noemde by de vermeestering van Lam Pisaug, op 24 Mei 1896, eu de drie laatstgenoemden hy eeu pat.rouille- govecht nabij Auak Galoeug, op 7 Maart 1896. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. R. Gt. semde onder dagteekening van Woensdag: Overste Van der Dussen landde te Itigas. De inboorlingen vluchtten. Oemar trok terug naar Tenom. De vlootrevue. Heden heeft ter cere van do inhul diging van Hare Majesteit Koningin WilhelmiDa op het Hollandsch Diep een schouwspel plaats gehad, dat iu ons land tot de zeldzaamheden behoort iu den h.uidigen tyd. Verschoideue oorlogsbodems lagen daar bijeen om onze jeugdige Vorstiu gelegenheid te geven eeu gedeelte ouzer schepen een gedeelte der marine, waarop vvy Hollanders, geleid door historische hcriuneringen zoo trot sch zyn, to be zichtigen. Te half twaalf vertrokken heden morgen Hare Majesteiten met Hare gasten en gevolg met den salon trein van bet station der Holiuudsche Spoor te 's Graverihage naar den Moerdijk. Ongeveer te 1 uur kwamen de Ko- niogiunen aldaar aau. Na verwelkomd te zyn door den schout-bij-nacht H. Quispel, directeur en commandant vao de stelling van de monden der Maas en van hot Haringvliet, betraden de Vorstinnen het keurig gerestaureerde eu versierde jacht „Zeehond", alwaar de commandant van het eskader schoat-by-nacht F. K. Engelbrecht aanwezig was om Haar to begroeten. De lauge tocht naar de iu eene linie van 5 K.M. opgestelde oorlogbodems die ongeveer anderhalf uur duurde, word onmiddellijk begonnen. De „Zeehond" met den Koninklij ken standaard in top, stoomde o.a. de plek voorby, waar tallooze booten, bootjes en schuiten lagen, die versierd als zy waren het sehoone tafreel op het water zeer verloveudigden. De geestdrift was zeer groot. De revue begon by de kanonneer boot „Hadda", die liet einde vormde van den westelijken vleugel. Hierna kwamen de kanonneerboot „Hefring", de riviervaartuigen „Röfe- nus" eu „Mora", de paotserdoksche- pen „Friesland", „Holland" en „Zee land", (met do admiraalsvlag), de pantserschepen „Evertsen" eu „Piet Hein", de monitors „Krokodil" en "Cerberus", en tenslotte bet flottielje vaartuig „Koetei". Om dit kleine witte schip werd heeugevaren. De tweede lmie werd o.a. gevormd door eene ry torpedobooten. Iu dezelfde lyri lag o.a. de persboot. Luid en geestdriftig klonk het gejoel der bemauniugeu van de zeeschepen by het passeerea van de „Zeehond". Door het "in brand slaan van een petroleumtoestel bij een werkman te Alkmaar, bekwam diens kind zooda nige brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. Letteren en Kunst. Woensdag is een extrariiummer ver schenen van de Wei-el clkrotiiek" met af beeldingen, die op de in huldigingsfeesten betrekking hebben. O.a. een plaat naar eene teekening over de Inhuldigings plechtigheid in de Nieuwe Kerk en an dere naar fotografische opnamen van den intocht, inhuldiging, aubade enz. en van de versieringen in de residentie. alsmede zwarte, uitte en gekleurde Heiiueberg-Zijde van 35 ct tot f 14,65 p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzijde v. 65 ct14,65 Zijden Bastkleederen, p. robe f8,6542,7o Foulard-Zyde bedrukt 65 ct.3,35 Balzijde Grenadine-Zijde Bengaline-Zyde 35 ct—14,65 65 9,35 f 1,20— 6,45 per meter. Zijden Armüres, Monopols, Crifitalliqnes, Möire antique, Ducliesse Princess©, Moscovite, Mar- cellin©8, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz;, franco en vrjj van invoerrechten in «ij /»- t* i rri -r\ -» huis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. tot f 14,65 p. Meteren B r o c a a t-Z y d e - uit mijn eigen Fabrieken Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. Hofleverancier).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3