Paardensport Te Beverwijk zullen op Woensdag 28 September a.s., van wegedebard- dravery-vereeniging „Beverwijk en Omstreken", internationale harddra verijen gehouden worden voor paarden van zessenklaar, aangespannen voor tweewielige rijtuigen. Er is één prijs van f *200, benevens 3 premiën van f75, f50 en f25, en voor bitten van alle landen en rasseD, mede aange spannen voor tweewielige rijtuigen, waarvoor één prijs van f 40,3 premiën van f 20, f 10 en f 5, benevens een zilveren medaille zijn uitgeloofd. een contradictie in adjecto: een vuil (badhuis, d. w. z. dat zyn begrippen, I die niet te vereenigen zjjn en toch 't staat er. gaat schilderen op de Koudenborn of len de plaatjes ook ter leen worden De „Figaro" zegt dat de coup de jwaar dan ook, tot men terecht kan.afgestaan. Een nader reglement zal théatre vau Woensdag groote beroe- Daarom een wachtkamer, eenvoudig aan de zending worden toegevoegd, ring gebracht heeft in het Kabinet. RECHTSZAKEN. Smaadschrift. Yol nieuwsgierigen was de gerechts zaal der Groninger rechtbank om de zaak Schaper by te wonen. De heer J. H. A. Schaper, lid van de Pro vinciale Staten en lid van den ge meenteraad van Groningen, zat op 't beklaagdenbankje. Als redacteur van De Strqd, een wekelijks verschijnend socialistisch getint blaadje, onderwerpt bij zoo nu en dan personen en zaken aan eene bespreking, onder de rubriek „Kroniek en kritiek", waarbij niet alles wat uit zijne pen vlooit rozen geur en maneschijn is. In nommer26 van De Strijd van 25 Juni jl. had hij onder het opschrift „Krankzinnigen" een boekje opengedaau van wat beden nog mogelijk was in onze maatschappij. Twee gevallen, waarin ten onrechte personen naar een krankzinnigenge sticht gezonden zouden zijn, behan delde hij. Een slager, met naam en woonplaats genoemd, zou uit geldelijk belang zijn stiefdochter in een krank zinnigengesticht geplaatst hebben, en een timmerman, niet bij name genoemd, maar wiens positie zoo duidelijk werd omschreven dat bijna geen twijfel be stond wie bedoeld werd, zijne eeht- genoote, zulks met behulp van een medicus, wiens naam met een begin letter werd aangegeven. Ook het leven van den timmerman werd geweldig onder handen geuomcD. Beide perso nen dienden een klacht in. Uit het verhoor der getuigen en overlegging van De Strijd achtte het O. M. het ten laste gelegde bewezen en eischte twee maanden gevangenis straf. Mr. Meyer Wiersma bestreed het bewijs, en beklaagde zelf ontkende noch erkende, dat hy den timmerman, die de klacht deed, op het oog gehad had, terwijl door een vergissing van den zetter de naam van den slager aangeduid was, aangezien hij in de copie juist naam en verdere aandui ding van den slager had weggeschrapt, wat met gezien was door den zetter. INGEZOHQE» Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de oopij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur! Als ik mij wel herinner, kwamen er in 'c nummer van Zaterdag twee berichtjes voor over het Volksbad- huis. 't Eeue onder „Stadsnieuws" be helsde het bericht, dat de Commissie voO" het Volksbad voornemens is nog een paar badhuizen te stichten in andere wijken der stad. Wat heb ik dat bericht met genoegen gelezen en wat zal ik het gelukkig vinden als dit plan verwezenlijkt wordt. Want men zal zien. dat de last om zich eens heerlijk af te spoelen zal toene men, naarmate de gelegenheid daar voor gemakkelijker en goedkooper wordt gernaakr. En dan komt de lijd, dat niemand zich meer in 't Zondagspak zal steken, zonder zich van hoofd tot voeten ge reinigd te hebben van het stof des daags dat hem aankleeft. Niet alleen dat liet lichaam daardoor frisscher en gezonder zal worden, de mensch wordt er ook geestelijk reiner en ge lukkiger door. Daarom las ik met de grootste instemming deze mededeeling. Jam mer nu, dat er in datzelfde nummer een „ingezonden bericht" van „een werkman" voorkwam, waarin deze klaagde overja waarover, denkt de lezer? Over de onzindelijkheid in het badhuis. 't Klinkt bijna ongelooflijk: 't is I En ofschoon nu een heel enkele 'maal de krant wel eens jokt 't spijt me. dat de ervaring door my van 't badhuis opgedaan my ditmaal noodzaakt aan de krant geheel gelijk te geven, of liever aan den inzender van bet stukjeDat de man zich „een werkman" teekent, doet ray eenigs- zins vermoeden of hij zeggen wil: ik neem het nu niet zoo héél nauw. Mijnheer! maar in 't badhuis is het wat al te erg! En dan zeg ik weer: de man heeft volkomen gelijk. Toen ik den eersten keer in 't badhuis kwam en ik „eerste" nam vond ik 't er al niet proper: de grond was vui- lig, de handdoeken waren niet blank, 't was niet behaaglijk. Maar ik dacht: dat is zeker de nieuwheid, dat wordt wel beter in 't gebruik. Later vond ik het er echter weer zoo. Toen ben ik dus een paar keeren „tweede" v gaan en daar was het hetzelfde, niet erger, maar ook vooral niet beter. Onwillekeurig maakte ik een ver gelijking met een badhuis in een veel kleinere plaats, waar ik vroeger vaak kwam en steeds onmiddellijk nadat een bezoeker zijn kamertje verlaten had, de badmeester of zjjn vrouw met een vollen straal van de water leiding de hut uitspoelde of zfl bang waren, dat er ook maar één vuiltje zoq achterblijven. Volgden de bezoekers elkaar daar wat snel op, je kwam nooit binnen of de juffrouw hield je even tegen met een vriendelijkeven wachten, meheer!" en dan spoot ze het cabi netje uit, dat je zei„hou nu maar op hoor. nu zal 't wel schoon wezen „Ja, mijnheer, maar dat moet ook ziet u!" was 't antwoord. „Al was ik het zelf, dan zou ik er niet van houden om zóó in 'n andermans ka mertje te kruipen. Zindelijkheid over al, maar vooral in een badhuis, niet waar En met een dankbaar gevoel, dat de directie voor zoo'u heldere vrouw had gezorgd, sloot men zich op om zich te reinigen en te ver- frisschen. Hier niet alzooToen ik er den laatsten keer kwam. waren toevallig alle coupé's „tweede" leeg en ik heb ze allo vijf gemonsterd en 't eene was nog al „unheimischèr" dan 't andere. En toen ik er eindelijk een binnen gestapt was, heb ik nog een oogenblik iu bedenking gestaan er weer uit te gaan en maar een „eerste" te nemen. Maar overwegende, dat 't daar al niet veel beter was, ben ik maar gebleven waar ik was. Hoewel met tegenzin j 'tls te hopen, en ik twijlel niet of; 't zal ook gebeuren dat do directie maatregelen neemt, om in dit opzicht een dringende verbetering aan te brengen. En nu ik toch over het Badhuis schrijf voeg ik voor de bestaande of toekomstige inrichtingen daaraan nog een paar venschen toe. lo. Laat men in de toekomst de kaartjes verkrijgbaar stellen in ver schillende winkels hier ter stede. Er zullen zeker wel winkeliers te vinden zyn, die misschien gratis of anders tegen geringe vergoeding zich beschik baar stellen voor den verkoop der badkaartjes. Men bevordert dan de reclame voor de badhuizen en maakt het tevens den bewaarder wat ge makkelijker, die je nu wel eens wat laDg laat wachten voor hy je helpt; zeker wel omdat de man het erg druk heeft 2o. Steile men voor ieder kamertje minstens twee kurken platen en beter nog houten roosters beschikbaar. Ieder bezoeker moet zien dat hy een schoonen reinen rooster in zijn kamer tje krygt, om daarop de voeten te plaatsen. 3o. De stoelen uit de 1st© klasse zou ik om der reinbeidswille willen j vervangen zien door houten krukken. 1 Deze kunnen flink afgenomen worden 'onmiddellijk na het gebruik, j 4o. Behalve de haken die in elk 1 1 vertrekje zjjn brenge men achter de( 'deur eéu kleiu vast tafeltje aan. 'tls' (gemakkelijk iets te hebben om er wat op te leggen en de ruimte is er. 5o. Is het noodzakelijk in het bad- huis aan te brengen een wachtkamer. VVauneer onze douches goed in trek komen, zal het meermalen kuuuen ge beuren dat alles bezet is. Waar moet men dan wachten In het badhuis kan het niet en des winters want ook dan inoet het gewoonte worden een douche te nemen is het niet te verwachten dat men een kwartiertje i gemeubileerd, liefst voorzien van een paar bladen humoristische of der- gelijke overal gangbare lectuur en j 's winters doelmatig verwarmd. Vooral niet te heet! Want meermalen heb ik van de wachtkamer ook zien ge- Duidelyke opgave van naam en adres Er bestaat ernstige oueeuigheid tas- der medewerkers is vereischte. scheu de militaire en de burgerlijke Op eene zeer weinig kostbare wijzeoverheid, ten aanzien van de vraag, worden we zoodoende allen in de ge- wie bevoegd is, over Picquart recht legenhcid gesteld van eene uitgebreidete spreken. Waarschijnlijk zoude collectie projectie-plaatjes van onzekwestieDonderdag uitgemaakt worden, bruik maken door vertrekkenden, die schoone nationale leesten te proötee-1 De „Aurore", „Siècle", „Petite Ro er eenige minuten vertoefden om'ren. Doch niet alleen de vervaardi- j publique." „Rappel",„Droitsdel'Hom- weer te acclimatiseeren voor de bui-jgers zelf zullen van dit gemeenschap- me", „Fronde", „Lanterne", beschul- tcotemperatuur. pel'y'k eigendom genieteu, velen die 1 digen Brisson heftig en noemen de Ten slotte een vraag. Het Badhuisniet in de gelegenheid waren al ditnieuwe instructie tegen Picquart een is geopend tot 1 uur. Dit beteekent j schoone te zien, kunnen voor het pro-1 verfoeielyke streek. Jaurès schrijft staan, uit te stellen tot na de be slissing van het hof van cassatie om trent de herziening. toch zeker, dat er na 1 uur geen jectiescherm zich een duidelijke voor- nieuwe bezoekers meer worden toege- stelling maken van de feestvieringen laten. Wie echter 1 minuut voor ééaeu ter eere van onze geliefde Koningin, komt, heeft recht tot 19 minuten over I Indien de tjjd voor 't in bruikleen één op zyn kamertje. Zoo dunkt my 1 hebbeD het toelaat, kannen scholen en ten minstej gestichten profiteeren van hetgeen gy 't Schynt echter, dat de badmeestermet moeite in die drukke dagen ver- daarover een andere opvatting heeft, j kreegt. Ik heb het tenminste eens een keer1 Ge helpt de fotografie mode popu- getroffen, dat ik om 1 uur nog bezig lair maken. was my te baden. De klok had nog Dat bevordert het meest onze edele niet geslagen of daar klonk het: lichtbeeldkuost. „Heereu, één uurHeeren, één uur „Ik dacht „dauk je voor de tijding, maar ik heb rog 12 minuten." Even i daarna klonk het echter alweer „Hee- j ren, één uur't Is één uur heereu Rechts van my hoorde ik een deur gehaast open maken en de bezoeker 'j weghollen. \Veer een oogenblikje, daar ging 't alweer„'t Is over eeuen, tieerenEn ter linkerzijde stoof een bezoeker weg. Dat maakte my ook noozele jongen! Ik heb een beetje lee- gejaagd; ik dacht my aan wetsover- reQ schrijven, (dat ziet u), lezen, (net treding schuldig te maken, werd voldoende om uw krant te kunnen vol- zenuwachtig, kon het knoopje van gen) en rekenen (net voldoende om mijn myn boord onmogelijk vastkrygen en verschillende belastingpampieren bij me- riep knorrig terug: „Ja, wacht maar kaar te kunnen tellen) en heb mij met hoor, ik hob nog vyf minuten 1" ^ods zegen door veel te doen en nog Of dat UU geholpen heeft, of dat meer te laten zoo wat tot den kleinen juist op dat oogenblik kapitein Mey- middenstand kunnen opwerken, boom, de Secretaris van do commissie, j En as ik nou Uw krant soed heb go- is binnengekomen en 's mans aandachtvolgd dan zie ik dat het Gemeente-Be toen van iny is afgeleid weetik niet. I stuur of de Raad er over uit is om on- Maar ik kon my ten minste verder j zen (tobber)-stand weer eesns als vroo ms tig aankleedeu. En dat behoort j ger onder die verteringsbelasting te dunkt my ook zooWie meer van de aderlaten door de tegenwoordig hooge De Amateur-Fotografen- Yereeniging te Amsterdam. Ign. Bispinck, Pres. D. WlLMERINK. A. W. db Flines. J. P. Goedkoop. W. H. DE Witt. M. d. R.Ik ben maar een on- hem toegestaue 20 minuten geen overdadige tyd! gebruikt, magen moet gewaarschuwd worden, maar laat den bezoeker ten minste voor dat poosje met rast. Met den wensch, dat ons Badhuis weldra onze Badhuizen steeds meer in trek zal komen, ook door het aanbrengen van (lie kleine verbete ringen, ia dit stukje genoemd, eindigt Een belangstellende. Aan de Nederl. Amateur Fotografen. Honderden en nog eens bonderden fotografische opnamen zyn er tydens de Iuhuldigingsfeesten gemaakt. Door de lichtbeeld-kunst zyn plech tige momenten, grootsche feiten, ver sieringen en vroolyke oqgenblikken, in 't kort byna alles, wat interessante herinneringen aan dit groote natio nale feest zyn, op fraaie en wellicht minder fraaie wyze door de fotogratie in beeld gebracht. Byna elke amateur heeft éen of meer bladzijden vervaardigd vooreen gedenkboek ia beelden. Zou het niet te betreuren zyn, als ieder deze bladzijden voor zich be hield? Kan er met een fraai werk vervaardigd worden, als wy deze iosse bladen verzamelen? Voorzeker, maar dan ook op eene wyze, dat meerderen tegelijkertijd, zoo noodig eene groote schare, dit gedenkboek kunnen be zichtigen. Te dien einde vraagt de Amateur- Fotografen-Yereenigiug te Amsterdam uwe medewerking voor het volgende: Zend van de opnamen, die ge ge schikt acht, het negatief aan ons adres (Vereenigiugs-ateliers enz. Spui). Mocht ge, angstvallig voor breken,:kunstWeetikwèl- van de belastings- prefereerea afdrukken te zendea.doe h6ffin kun3t weet niet dit dan in den vorm van lantaarn- W de bomden minderen mantel projectie-plaatjes 8.3 maal 6 8 krach- la£ten koste VM1 dm rijke h ik tig, helder en in warmentmtgedrukt nooit te w6t6n bIif A en voorzien van dekglaasjes. De plaat-1 m„„_ ,- J jes allen in duplo, dus twee van het- aanslagen in de plaatsel. belasting te verminderenen ons tc verhoogen En nou herinner ik me nog dat bij die vaccinneennou atfijn die tonnetjesbelasting (Zaliger nagedachte nis een storm van verontwaardiging opgingtoen het te laat was1 En daarom wilde ik maar bijtijds u iets vragen want het is me waarachtig een raadsel hoe man in dezen tijd die zóó voor recht en billijkheid IS (schrijf ik goed zoo iets kan voorstel len of invoeren Ik lees van u dat het is om de rijken hier heen te halen maar als men dan straks voor die rijke „nieuw-aankomolin- gen" eon tweede Hoogere Burgerschool mag oprichten dan zal die aanwinst althans door don kleinen stand wel „zuur-zoet" worden toegejuicht! Ten minste zoo denk ik' Maar wat ik wagen wilde Kunnen nu de kiezers en vooral de liberale! of Kiesvereenigingen daar niet in tijds aan wat doen? Of ookIs hier voor de Haarl. Han- delsvereeniging die middenstandsver- eeniping bij uitnemendheid niet wat te werken tot heil van den stand waar uit ze bestaat? Ik ben maar een on- noozele jongen en vraag alieen Kijk ik zou zoo zeggen eerst hier het kwaad in den doofpot althans zoo lang (als die amputatie toch. moet ge beuren dan liever in 1901 als nu!) en dan,,Hooger-op" als liet moet! De tegenwoordige Hooge Regeering is voor den Burgerstand niet zoo kwaad KomWie vat nu hier de koe eens bij de horens voor het te laat isEr zijn er toch wel die dat kunnenWie zal helpen onze raadsleden den weg van den heer Macaré to doen inslaan? IK kan het niet: Van belasting-b e t a 1 i n g s- kunst EEN ONNOOZELE JONGEN. zelfde onderwerp. liet bestuur der A.-F.V. te Amster dam treedt in deze als keurings-com- missie op eu maakt uit de toegezon-i den colieciiën van pegatieven en po- j sitieven eene serie in duplo. De alsnu gevormde collectie pro- j jectie-plaatjes met de reserve-serie, is bet gezamenlijk eigendom der in-Men is het to Parjjs er over eens, zenders. dat de nieuwe instructie tegen Picquart De collectie kan aan elke medewer- is uitgegaan van Zurlinden^ geheel ker in bruikleen GZMEHQU «1EUWS. De zaak-Dreyfus. dat dit het monsterachtigste is wat de generale staf nog gedaan heeft. Do Matin" verzekort dat Dreyfus in geen der stukken van het dossier van zyn proces genoemd wordtvau daar het valsche stuk van Henrv. Er be staat tegen Dreyfus geen ander ge rechtelijk bewijs dan het borderel, de overige stukken van het dossier zyn door onhandigen en ougeoefendon ver vaardigd om het vooroordeel te ver sterken. Volgens de „France militaire" heeft een geneesheer van de marine, dr.R., die Dreyfns vóór zyn vertrek uaar bet Duivelseiland behandelde, zich toen meester gemaakt van een pakje papiereD, dat in de kleereu van den veroordeelde genaaid was. Deze pa pieren zyn toen by een notaris gede poneerd, met het opschriftNa mijn dood te openen dr. R." Do „Frauce militaire" gelooft dai bet zijn nut zou hebben, dr. R. te vragen om open baarmaking van den inhoud van dat pakjedaar kan de sleutel vau de Dreyfus-zaak liggen. Een verslaggever van de „Daily News" beweert, Woensdagavond Es- terbazy gesproken te hebben, die juist gereed stond in den trein naar Parjjs te stappen. Esterhazy was onkenbaar, geen wonder dat tal van verslagge vers er niet in geslaagd zyn, hem te vinden in den omtrek van St. James- street, daarby allerlei malle vergissin gen begaande door andere gewaande Esterhazy's aan te klampen. Ester hazy moet zich in St. James voorgedaan hebben als een Italiaansche graaf als gewezen pauselijke zouaaf spreekt hy uitstekend Italiaanscli. Hii is trou wens naar een hotel in een der voor steden van Londen verhuisd toen zyn verblijf in St. James bekend was ge worden. Esterhazy klaagde bitter over zyn bejegening te Parys. Hij, Sandherr en Henry waren de eeuigen die Hen ry's geheim kenden, en hy, (Esterhazy) zou aangeboden hebben, de waarheid te onthullen, maar het legerbestuur wilde niet naar hem luisteren. Men heeft hem overboord geworpen. Es terhazy zeide, het nog niet met zich zelf eens te zyn wat hy doen zou hy zal de gebeurtenissen afwachten. Billot had aangeboden, hem te pensio neeren, maar dat weigerde hy. Ester hazy sprak nog van zijn plan om een boek over de Dreyfus-zaak uit te geven, maar wanneer, dat zou afhan gen van de omstandigheden. Guérin, die minister van justitie was tydens het proces Dreyfus, heeft in een interview verklaard dat gene raal Mercier op eigea verantwoording heeft gehandeld, en dat de overige ministers nooit van de stukken kennis heb! en gehad. Guérin is van oordeel dat, aange zien Picquart verklaard heeft dat Esterhazy de schrijver van hot bor derel is, en aangezien er zonder voor kennis van Dreyfns en zyn verdediger stukken aan de rechters zyn meege deeld, de nietigverklaring van het proces van 1894 noodzakelijk is. Volgens de Temps vertelt men dat Cavaignac het eerst een voorloopig ouderzoek bad ingesteld betreffonde het petit bleu. Hy gaf het dossier over aan Zurlinden, die het door Cavaignac verrichte van waarde achtte en aan den ministerraad mee deelde dat hy voornemens was een onderzoek in te stellen tegen Picquart. De ministerraad verklaarde zich tegen het plan, maar zoodra Zurlinden weer tot gouverneur van Parys was be noemd, gaf by krachtens zyn gerech telijke bevoegdheid last om legen Picquart een onderzoek in te stellen. De ministers zijn onmachtig om de begonnen proceduur te stuiten. Is het onderzoek tegen Picquart afge- ioopen, dan zal het parket zyn con- clusiën zenden aan den gouverneur van Parijs, die dan pas last behoeft Terugkeer in Spanje. Generaal Torral is te Madrid gekomen. Hy is ziek. I Ook admiraal Corvera is te Madrid Aangekomen. Er hadden goen inciden. ten plaats. Vele personen, vooral zee-officieren wachtten hem aan 't station op. j De admiraal heeft aanvankelijk elk onderhoud geweigerd. Later echter j zeide hy, ondervraagd omtrent den islag bij Santiago: „Wy hebben eea 'gerust geweten, maar de volkeren worden groot door de overwinningen en niet door de noderlagen, hoe eervol zy ook mogen zyn. Spanje heeft in verbeeldingen geleefdhet wordt tyd, dat het zich in de werkelijkheid leere plaatsen. De Spaansche schepen," zei de admiraal verder, „zyn niet door het gevecht, maar door den brand ver nield." ker in bruikleen worden afgestaan, buiten het ministerie om. Chanoine j te geven om het proces te beginnen waartoe de A.-F.-V. te Amsterdam zou er haast geen aandeel in gehad f of tegen te houden, het beheer en regeliug op zich neemt, hebben, hij stoud voor het voldongenDe Temps stelt voor om alle naken Volgens volgorde van inzending zul- feit dat zijn voorganger had gesteld, die met de Dreyfus-zaak in verband Een moordaanslag. Woensdagmiddag wandelde kapitein Delabie van liet le bataillon infanterie te Rijssel, toen plotseling een knap gekleed man op hem afkwam en zes revolverschoten op hem loste.. De kapitein viel dadelijk neer; een der kogels trof een voorbijganger licht, De aanvaller, zekere Valliu, 24 jaar oud, werd gepakt en naar 't politie bureau gebracht. Hy verklaarde den kapitein, dien hy niet kende, te heb ben willen dooden omdat hy het land aan het leger had. Hy is zelf nooit; soldaat geweest. Twee jaar geleden huwde hyzy'D hu welijk was ongelukkig. Hy verliet zyne vrouw en ging uaar Wattrelos en later naar Rjjssel, en bracht den geheelen morgen door met 't bezoeken van herbergen, 's Middags, bij had iu uur Diet gegeten, ontmoetle hy den kapitein en schoot zyn revolver op bern af, waarschijnlijk in een aanval van waanzin. De kapitein, hoewel zwaar gewond, zal wellicht in 't leven blijven. De doktoren haalden hem vier kogels uit 't lichaam. Een papegaai als getuige. Een grappig rechtsgeding werd de vorige week te Weeneu behandeld, waarbij een papegaai ais voornaamste getuige optrad. Een vreemdeling had zulk een vogel op straat te koop aan geboden, toen een dame, die" juist voorbijkwam, de politie waarschuwde dat het dier twee maauden geleden uit haar huis was weggevlogen. De papegaai werd nu in beslag genomen, en daar by een dure kostganger was, werd de zaak reeds den volgenden dag voor den rechter gebracht. Daar verklaarde de vreemdeling dat hjj den vogel reeds lang had bezeten; zyn vrouw had haar gekocht en na zij was overleden, wilde hy het dier verkoopen. Twee getuigen bevestigden deze verklaring. Maar de zuon der genoemde dame hield vol. dat de papegaai aan zijn moeder behoorde eu ai 18 jaar in haar huis was verpleegd eu hy noemde allerlei woorden en" uitdrukkingen die het dier gewoon was te zeggen. De rechter wist niet beter te doen dan den vogel zelf te laten halen, om te zien met wie van beide par tyen deze bevriend was. En nu bleek dat de papegaai van den eischer niets wilde weten, op geen zijner vragen antwoordde en hem een pik op de hand wilde geven, in plaats van het gevraagde kusje. Geheel anders was het toen de gedaagde aan de beurt kwam. Deze kreeg prachtige ant woorden op al zyn vragen en een echten papegaai-zoen. Wel beweerde de eischer nog, dat het dier alles had afgeleerd, maar de rechter von-'l dit nogal ongelooflijk na een 18-jarig verblijf in hetzelfde gezin en wees den vogel aan den vreemdeling toe. Een Amerikaansch tijdschrift komt weer eens aan met de bewering, dat de menschelyke stem hoe langer hoe jager wordt en dat bier niets tegen te (ioen valt. Eertijds was de alge- meene mannenstem de tenor, thans komt de bariton het meest voor en weldra zullen or niets meer wezen dan bassen. Ook by de vrouwen zon de stem omlaag gaan volgens den „geleerden" schrijver. „Ik hoop, dat gij zult slagen. Maar wat er ook gebeuren waar gij ook voor dichte deuren komt, bij ons kunt gij al tijd aankomen en wij zuilen u, als bet noodig is, bijstaan." Zeer bewogen door de welwillendheid van de zuster zeide het jonge meisje „Toch. hoop ik, als die officieele barm hartigheid is afgeloopen, nog eons op mijn gelegenheid gekwetsten te kunnen opzoeken en vergeten ellende te ver zachten. Heb dank voor uw goede woorden, uw raad en bovenal voor uw aanbod. Wanneer ik de ellende, die mij te wachten staat, moede word, dan hoop ik bij u die bescherming to komen zoeken, j welke gij mij zoo edelmoedig aanbiedt. Vaarwel, of liever tot weerziens, zus ters. Dat God u behoede!" „Vaarwel mijn kind. God zegen o u Daar alles aan boord van de Iraouad- dy in orde was, stond de gezondlioidspo- litie de ontscheping toe. Terstond maakte Friquette zich go- reed aan wal te gaan. Zij ging naar haar kamer, nam haar handbagage, ill.een valies, een water-1 dichten deken en een taschje mee en liet haar koffer aan. het dienstpersoneel over. Eeax menigte schuitjes omringden reeds het schip waarvan de opvarenden zich een plaats betwistten om een kleinigheid ta verdienen. Friquette nam. afscheid van den kapi tein, die haar een brief voor een koop man in du stad meegaf en moedig het trapje afdalend zeide zij tot zichzelf „Het schijnt dat 't hier voor mij niet R-.ea rozengeur en maneschijn zal zijn." En zij besloot haar gedachtenloop met de woorden „Bali! ik zal er mij wel uitredden!" En dat deed zij ook zij wist in een schuit te komen, die levensmiddelen voor soldaten bevatte, en door matrozen ge roeid werd. Men hield haar voor een officiers- of ambtenaarsvrouw en ruimde de beste plaats voor haar in. Toen zij aan wal stapte bevond zij zich te midden van balen en kisten, ter wijl zwarten, blanken, Kabylen, muil ezeldrijvers, sjouwers en soldaten druk pratend en schreeuwend om haar heen krioelden. Op den grond lag een vreemde verza meling van voorwerpen, die met elkaar grappige contrasten vormden. Friquette merkte o.a. op besckuitlria- ten zakken haver, etensbakken en roei riemen, dekens en vaten spek. zout en doozen met ingelegde vruchten, meel en harnassen, rijst, suiker, koffie, hoefijzers, kruiken met minerale wateren, schoppen, manden in één woord van alles en nog wat. Van al deze dingen waren er honder den die opgestapeld koele bergen vormden, welke door menschen en muil ezels. omvergeworpen en verpletterd worden onder de wielen van. de Lefèbvre rijtuigen, die Friquette voor 't eerst zag. De beschuit rolde uit de kisten, de haver ontsnapte uit de zakken, de etens bakken werden plat gedrukt, de riemen beletten de voertuigen verder te rijden, de suiker vermengde zich mot het zout en het zout weer met de koffie, de hoef ijzers verbrijzelden de kruiken, waarvan do inhoud kleine meren van mineraal water op den grond vormde. De arme Friquette, die gezien had hoe anders en ordelijker men bij de Ja panners te werk ging, kon niet nalaten vergelijkingen te maken, die niet bepaald vleiend voor de F ransuilen waren. Zij slaagden er in uit deze bedroeven de chaos te geraken, stapte door een hoop haver, waar zij tot aan de knieën inzakte, en bereikte eindelijk de stad: De eerste teleurstelling was dat de koopman, aan wien de kapitein haar aan bevolen had, afwesrig was. Hij bleef een maand weg. De gérant bood haar desniettemin een onderkomen, aanrijk en aim in 't Oos ten brengt de gastvrijheid edelmoedig in praktijk. Toch was het erg lastig, dat de koop man van huis was, want een man in een positie en met ecu crcdiet zooals hij, kon het jonge meisje van veel dienst zijn. Zij nam zijn aanbod dankbaar aan, voorzag zich van een parasol en nieuws gierig om meer tc zien, ging zij wat dooi de stad flaneeren. Zij nam don weg eigenlijk kan men het geen weg noemen die naar het groote kamp der Manguieren leidde, dat op vijf a zes honderd meter van Majun- ga opgeslagen was.een weg, die druk I bereden werd door Lefebvre-rijtuigen, dit tot op de helft in het zand zakten en wanhopig langzaam vooruit komen. Half bedroefd en half spottend, bo- schouwde zij die rijtuigen, welke met de beste bedoeling waren uitgedacht en ver vaardigd. Waren het schepen of rijtuigen? De vervaardiger had ze zoo willen, ma ken, dat zo tot beide doeleinden konden dienen, maai- in de praktijk waren ze noch als rijtuig noch als boot te gebrui ken. Nauwelijks haar oogen kunnende ge- looven, zeide zij tot zichzelf „Rijtuigen!... Maar het zijn bespot telijke dingen, als men den plantengroei dei- tropische gewesten in aanmerking neemt. Ze rijden geen vijftig centimeter of ze staan weer stil. Dan mogen die wegen wel eens geres taureerd worden Helaaser stonden haar nog meer ver rassingen en teleurstellingen te wachten. Do expeditie was eerst drie weken ge leden aangekomen, maar er waren reeds een massa zieken. Overal zag ze wankelende, jonge sol daten ronddolen, die met bleeko wangen en gebogen rug voortsukkelden. - e óngelukkigen waren door de koorts aangegrepen, en vermoeienis, de warmte on do ongezonde dampen, voltooiden him werk. De hospitalen waren overvol van jon ge nauw volwassen mannen, die het kli maat niet konden verdragen, en aan werk waren gezet, dat aan Europeanen verboden moest worden. Alleen soldaten van het vreemdenlegi oen, sterke kerels van middelbaren leef tijd, die reeds aan vermoeienis en het klimaat gewoon waren, moesten da,t ver richten. „Die de aarde bewerkt, kweekt koorts," I zegt een spreekwoord, dat op de landen tusschen de keerkringen, gelegen van toe passing is. En de aarde werd met woede omge woeld ten spijt van alle voorgeschreven voorzichtigheid. Wat kon men er aan doen men zag zich wel genoodzaakt een weg te maken om de Lefebvre-rijtuigen te vervoeren er waren er wel vijfduizend, waarmo de de administratie was opgescheept. Het was haast onmogelijk over den muilen weg, waar overal gaten in lagen vooruit te komen. Friquette sloc-g een weinig rechts af, en vorderde nu door mager struikgewas, dat er uitzag alsof er een zwerm sprink hanen langs getrokken was. Er heerschte een ondragelijke warmte en toch in weerwil van. haar koelbloedig heid, brak het koude zweet het jonge meisje aan alle kanten uit. De soldaten liepen in groepjes bij el kaar hun rug kromde zich onder den zwaren ransel, hun beenen sleepten door het zand, aller gelaat zag bleek van ver moeidheid, terwijl him uniform onder dc riemen van den ransel doorweekt was van het zweet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2