NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Be avonturen van Fripette. b Jaargang Woensdag 28 September 1898. ■o. 4677 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.05 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.S?i/2 A PVFTRTBlSi ITKHNT •egels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnommer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ-., Parijs 31bis Faubourg MontmarPre. Met uitzondering ran het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertentiën en Reclames betreffende Handel, NyYerheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyD Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, SandpoórtHeemstedeJ. LEUVEN,by de tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER VelsenW. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSHïllegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Poüiiiek Jlwerxicht». Maandag is to Ween en de nieuwe- rit- Dg van. het Oostenrijksche Huis van ifgevaardigden geopend. Tot voorzitten- werd gekozen de heer fuchs met 205 stemmen, 119 stemmen aren blanco ingeleverd. Nadat het Huis ai besluit had aangenomen om den kei- er deelneming te betuigen met den dood er Keizerin, werd ten teeken van rouw 5 vergadering opgeheven. De quaestie van den Ausgleioh zal 'eer spoedig in behandeling lcomen. Het is nu maar te. wenschen, dat het ostenrijksche Huis toont, voortaan de we tooneelen van. verleden jaar to kuil en voorkomen. In de Hongaarsche Kamer kwam bandag tea* sprake de vredesboodschap i den Czaar. De eerste minister, Bann- zeide, in antwoord op eene interpel- stie, dat de minister van buitenlandsche iken aan Rusland heeft medegedeeld, at Oostenrijk met vreugde het voorstel ot 't bijeenroepen eener conferentie ter eperking der oorlogstoerustingen aan- am. Oostenrijk zou geen enkelei moeie- ijkhead in den weg leggen, hopende p een gelukkig resultaat-. Alle regee- ugen ontvingen het voorstel met de i'ootste sympathie, maar moeaelijkhe- en stellen zich aan een praktische uifc- oc-ring in den weg. De vredesboodschap moet dienen ter icstrijding van een algemeenen vijand iet te hoog opvoeren der schatten ver- lindenden oorlogstoerustingen. Tegelij- ertijd is sprake na den moord op de eizerin van Oostenrijk van de alge- aeene bestrijding van een anderen alg< neenen vijand der maatschappijde uarchist. Italië had de Europeesche kabinetten epolst over gemeenschappelijke maatre den tegen het anarchisme. Naar de Jational-Zeitung verneemt, werd het in eer algemeene termen, geopperde losse Icnkbeeld van Italië met instemming roet, maaa* men wacht toch eerst op laclere voorstellen van Italië. Het voor tel tot een internationale conferentie is tot dusver niet gedaan. Ernstige politici moeten in zoo'n confe rentie eigenlijk in 't geheel geen heil zien. Het meest praktische is tot nog toe ge ileken de wederkeerige hulp van de po- itie in de verschillende staten in het be waken van en waarschuwen voor ver lachte sujetten; maar juist daarin is on- [elukkig, volgens de Zwitsersche politie rij voorbeeld, de Italiaansche politie vaak tekort geschoten. Er is nog niets van bekend of het. ge beurde to Fasjoda, de stad in Soedan, waarop zoowel de Engelschen als de Fransche expeditie-Marchand recht mee- nen te hebben, moeielijkheden zal geven tusschen Frankrijk en Engeland. Te verwachten is evenwel, dat het geschil vreedzaam wordt opgelost. De Fransche minister van buitenland sche zaken heeft van den Fransclien ver tegenwoordiger in Egypte een telegram ontvangen waarin de ontmoeting van den Sirdar en Marchand wordt beves- Er was niets vijandelijks gebeurd, maar toen de Sirdar Marchand uitnoo- om weg te gaan, had deze ver klaard dat hij te Fasjoda zou blijven tot dat hij bevelen van zijn regeering kreeg, hoe hij moest handelen. De correspondent der „Times" te1 Sjanghai heeft den verbannen Chi- neeschen hervormer Koengjiwei geïn terviewd aan boord van de P. O. j stoomboot Ballaras, ter reede van Woesoeng, waarheen zy van Tientsin gekomen was. Koengjiwei deelde den, correspondent mee, dat hy Peking Dinsdag heimelijk had verlaten, na ontvangst van een briefje van den Keizer, waarin by gewaarschuwd werd dat er gevaar voor zyn leven bestond en erop aangedrongen werd dat bij de hulp van China's vrienden zon gaan inroepen. Koengjiwei zeide dat de paleis-revolutie te Peking ge heel voortvloeide uit de kuiperijen der Mantsjoe-party, aangevoerd door de Keizerin-Moeder, den onderkoning Joengloe en andere hooggeplaatste Mantsjoes, die ontevreden waren over de hervormingsgezindheid van den Keizer en daarom besloten den Kei zer af te zetten. De partij der zerin gaat samen met de Rassen en belooft de Russische belangen te zul len steunen, waartegenover de belofte van Rusland moet staan om de Mant- sjoe-dynastie op den troon te hand haven. In 1897 is de keizerin begon nen Mautsjoes te plaatsen in alle hoogste ambten en als de Keizer zich daartegen verzette, werd hij herhaal delijk met afzetting gedreigd. De ge zondheid van den Keizer beschreef Koengjiwei als even uitstekend als zyn streven naar hervorming, maar de Keizer was overtuigd van zyn machteloosheid tegenover do Keizerin zonder den bijstand van Engeland. Koengjiwei gelooft dat Engeland tasschenbeide moet komen, teneinde den Keizer op den troon te herstellen; anders zal geen Chineesche regeerings- man Engeland's belangen in China kunnen voorstaan.Yolgens Koengjiwei is de invloed van Lihoengstjang thans kleiner dan die van den onderkoning Joengloe. Uit Sjanghai verneemt de „Times" voorts, dat Tsjangjinhoean, medestan der van Li, in ongenade is gevallen, en beticht wordt Koengjiwei bijstand verleend te hebben. Hy is gearresteerd en zijn proces zal vermoedelijk uit- loopen op het verlies van al zyn waardigheden. goede architectuur binnen. deze Gemeen- loopwerk. 1 V00r mangel werk. 2 voor te kan gedaan worden.' schilder. 2 voor portier. 2 voor pak- STADSWIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 27 Sept. 1898. Uit het in aanbouw zynde huis op den hoek van de Zijlstraat en Nas. saulaan is in den afgeloopeu nacht timmergereedschap ontvreemd. Gevel-wedstrijd. De volgende circulaire wordt zonden In de maand April 1.1. werd aan de af deeding Haarlem en Omstreken" der Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst, door den heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem, de vraag voorgelegd „wat er in het belang en ter bevordering eener Daarvoor werd door Z.H.W.Geb. het huisknecht. 1 voor huisknecht. 6 voor dc-nkbeeld aan de hand gedaan, om dewaschvrouw. 1 V001' stopster. 3 voor gebouwen, die binnen een zeker tijdperk i strijkster. 1 V00r COStuumnaaister. 2 in de Gemeente Haarlem verrijzen, door J voor kookster. 2 voor breister. 1 voor een jury te doen beoordeelen en een prijs koperslager. 1 VOOr blikslager. 1 VOOr j toe te kennen aan den ontwerper van smid. 1 VOOr bankwerker. 1 VOOr dien gevel, welke naai* het oordeel van kleedermaker. 3 VOOr oppasser. 1 voor die jury de meeste architectonische waar- nachtwaakster.. 1 VOOr baker. 1 VOOr de bezit. j metselaar. 1 voor behanger. 1 voor Het behoeft wel geen betoog, dat dit denkbeeld in de af dealing algemeen toegejuicht werd, waarom dan ook de ondergeteekenden in Commissie werden benoemd, om ten deze in nader overleg te treden met den. heer jhr. mr. Boreel j an Hogelanden en voorts het noodige te doen tot verwezenlijking van diens idée. De Commissie meent-, dat de toe te kennen prijzen kunnen bestaan in een gouden, zilveren en bronzen medaille, en de kosten daarvan, zoomede die van de jury, te moeten bestrijden uit een fonds, dat door bijdragen van eenige corporaties en vrienden van de kunst zou gevormd kunnen worden. Reeds is voor dat fonds een goede bijdrage toegezegd. Overtuigd van uwe belangstelling in deze, wendt de Commissie zich ook tot u, om door eene toezegging', per jaar of wel in eens, het goede doel wel te willen steunen. Bijgaand inschrijvingsbiljet zal bin nen drie weken persoonlijk door een dei- Commissieleden worden terug gevraagd, dio gaarne bereid zal zijn, desverlangd mondeling nadere toelichting te geven. De Commissie, J. VAN DEN BAN Pz. J. W. G. DROSTE. JACQUES LEIJH. J. J. F. BEIJNES. G. L. VAN LENNEP. verstelwerk van tapyten. 1 voor nood- hulp. 1 voor plaatdrukker. By de aanmelding moet een getuig schrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 27 Sept. zijn de vol gende personen geplaatst: 44 voor werkvrouw. 5 voor naaister, i 1 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 2 voor loopwerk. 1 voor los werk man. 2 voor waschvrouw. 1 voor stopster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, Bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. behoorendo Nederlandsche schoener „Margarita", die den 17den dezer met een lading koopwaren onze havenj verlaten had met bestemming naar die van Santa Marta, in de wateren van Arnba door den Venezuelaanschen kustwachter „Cisne" bemachtigd, nadat deze er eenige schoten op had gelost. De schoener werd te La Vela de Coro opgebracht, alwaar zijn be manning in hechtenis, buiten alle ge meenschap, gesteld en zijn lading op last van den chef der douane gelost werd. De schoener was, zooals men ons verzekerd heeft, behoorlijk uitgeklaard voor Santa Marta. De facturen, de gezondheidspas enz. waren, naar de wettelijke voorschriften der republiek van Columbia, door den consul hier van alhier onderteekend. Met welk recht mocht een Vene- zuelaanseh z.g. oorlogsschip den schoe ner aanhouden en opbrengen? Naar wij vernemen, heeft de eige naar van den schoener dien voor reke ning van bet Venezuelaanseh Gou vernement gelaten en is er beklag by ons bestuur gedaan over de weder rechtelijke bemachtiging van hot schip. medewerkers te willen aanvaarden. Daarna maakte prof. Ten Brink den Franschen gast met dezen en ge nen der aanwezigen nader bekend. Te Ursnm (N.-H.) is eene vrouw overleden, de wed. Elswyk, in den ouderdom van 99 jaar en 9 maanden. "Wandeltocht. Tamelijk goed weer begunstigde Zondag j.l. de leden van de wandel club „Voorwaarts" op bun laatsten clubtocht in dit seizoeD. Te zes uur precies werd van de Zijlbrug afge marcheerd. Zylweg—Zandvoort in 1 '/a uur. Zandvoort— IJrauiden in 2 nar. jfndië de kapitein J. A. A. Lodewyks, /Kin,* non Vtolf nnr Annnlhnnd\ T Tm 11 i1J - fi- 8 m n i» a. a Uit de „Staatscourant". Kon. hesluiten. Benoemd tot burgemeester der ge meente Schin op Geule, J. P. H. Ruypers, secretaris dier gemeente; tot schoolopziener in het arrondisse ment Sommelsdyk, mr. J. Plet Jzn. te Sommelsdyktot buitengewoon adelborst bij de Koninklijke Neder landsche Marine-reserve, de beeren C. W. Koenderink en R. H. Brouwer. Bevorderd tot hoofdcommies by het departement van koloniën, de com miezen P. R Beukers eu C. G. Cor- poraal en J. J. Groenemeijer. Voor den tyd van twee jaar gede tacheerd by de landmacht in "West- (hier een half unr oponthoad). IJmui- den—Wijk aan Zee in 1 uur, hier 3/4 uur oponthoud.) Wijk aan Zee—Be verwijk in l'/i uur. Beverwijk—uit spanning Rozenstein in '/a uur (hier werd Vi uur rust genomeD). Rozen stein—Haarlem in l3/4 uur. van het 7de reg. infanterie. In zijnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de kapitein R. Froger, van het 4de reg. infanterie. Aan den gep. luitenant ter zee der lste klasse E. B. J. Kluit ver- Bij vieren arriveerden zij over Jangunning verleend tot het aannemen Gyzenvaart en Bloemendaal aan deder versierselen van ridder 3e klasse Zylbrug, hopende dat de clobtochten r der orde van St. Anna, hem geschon- in het volgende seizoen even goed ken door Z. M. den Keizer aller zullen mogen slagen als de thans af-Ruslanden. geloopen tochten Nijmegen—Kleef, de Haarlemmermeer om en Wijk aan i T„„ Zpp—TWarwiik De Javaantjes uit den Kampong y Jilnsulinde, ter tentoonstelling van «rr -cr 'Vrouwenarbeid, zijn Maandag onder WöldacLgheid naar Vermogen geieide van een dame, voorloopig naar Afdeehng WerlwerschaffingAmsterdam vertrokken. Van 1 Nov. tot 27 Sept. hebben zich de volgende personen aangemeld. 48 voor werkvrouw. 11 voor naai- Een Ned. schoener opgebracht, ster. 13 voor los werkman. 1 voor Het te Curasao verschijnende blad schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 2 „De Wekker" deelt het volgende mede voor schrijfwerk. 4 voor grondwer- onder dagteekening van 2 Sept.: ker. 1 voor sigarenmaker. 21 voor Naar men bericht, is de alhier thuis Yves Guyot. Ter huldiging van den heer Yves Guyot als een van Dreyfus' verdedi gers, waren Maandagavond in een bovenzaal van het hotel Mille Colon nes te Amsterdam een goede vijftig dames en heeren samen, een gezel schap van ten deele elkander onbe kende ingezetenen, en waarin men overigens eenige advocaten van naam en een drietal professoren der univer siteit, de hoogleeraren H. en M. W. F, Treab, en»Lobry de Brayn, terug vond. Prof. J. ten Brink, de voorzitter van een comité waarin ook prof. v. Hamel, mr. Caroli en de heer Hngen- holtz hadden zitting genomen,'maakte den heer Guyot en zyne vereerders met elkander bekend, verzekerde den redacteur der Siècle van de belang stelling der Nederlanders in de zaak Dreyfus en in het werk, in het belang van" den banneling van het Duivels eiland door hem en anderen aange vangen, en bood hem een afdruk van de jongste ets van Dake naar Rem brandt's Nachtwacht aan, onder bij voeging van een album, bevattende de namen der deelnemers ia deze hulde. Op de tafel, waarachter de heer Guyot en de leden van het comité gezeten waren, was een bloemstuk met lint in de Fransche kleuren ge plaatst, en in den loop van den avond werden aan de echtgenoote en de beide dochters van den heer Gnyot bonquet- ten aangeboden. De heer Guyot gaf een kort verhaal van de zaak, vlug en levendig pratend zonder veel gebaar, aan het slot de beste verwachting uitsprekend voor den uitslag der revisie. Voor het ge schenk toonde liy zich, als bewonde raar van Rembrandt's kunst, recht dankbaar, doch hy zeide het niet voor zich zeiven alleen, maar tevens als een blijk van sympathie met zijne De dame, die bij het gedrang op het perron te Arnhem, op den 21en, viel en haar been kneusde, was mej. Cornélie van Oosterzee, de bekende componiste. Gelukkig is het been niet gebroken, hoewel het weinig scheelde. Mej. Van Oosterzee, die den 2ln van Arnhem naar Berlijn wilde vertrekken, moest, om den Duitschen trein te bereiken (die aan een verkeerd perron was aangekomen), door een leege coupé van een stilstaanden trein, die den weg belemmerde, over de rails naar den overkant. Van de hooge tree op de rails moetende springen, smakte zij Deer en kon niet verder loopen. Van reizen natuurlijk geen quaestie en het duurde lang, voordat er een dokter was. Eindelijk waren er twee; kneuzing van de banden der knie schijf en sterke innerlijke bloeding werden geconstateerd. Van uit het hokje aan den trein werd mej. Van Oosterzee per brancard naar het Dia conessen!] uis vervoerd, waar zy ver pleegd wordt. De toestand is gunstig en weldra zal mej. Van Oosterzee een paar passen mogen loopenstyf zal het been intusschen wel lang blij ven en voorloopig zal ze zich van een stok moeten bedienen. Een rupsenplaag. Men schrijft uit de Betuwe: Er heerscht hier een ware rupsen- plaag, duizenden en duizenden van dat schadelijke ongedierte zyn er reeds doodgemaakt zonder dat hun aantal maar eenigszins merkbaar vermindert Het is nog nooit zoo erg geweest als dit jaar en dat goedje heeft ons al heel wat tyd en werkloon gekost, wat natuurlijk op de prijzen terug slaat. De vogels, onze beste vrienden, zyn daarentegen dit jaar veel minder dan anders, zoodat wij hen zeer missen. Zondagmorgen te 7 uur brandde te Sneek het magazijn van verfwaren enz. van de firma J. Houwink Gz. aldaar, benevens 't onmiddellijk naast liggend pand van den heer M. J. Houwink, meel- en glashandelaar, voor 't grootste deel af. De boeken van beide firma's von den bijtijds een veilige plaats. Kan toren en winkel danken aan 't kranig optreden van de brandweer hun be houd. "Was er wind geweest, vry zeker waren de belendende gebouwen niet gespaard gebleven. De schade is groot. Alles wasech ter verzekerd. De oorzaak weet de firma niet. Een Duitscb sprekend jongmenschf die voorgaf de zoon te zyn van ee FEUILLETON. Het jonge meisje, dat aan hem ge wend was geraakt, geloofde dat hij haar verlaten had. Zij maakte zich ongerust en zeide tot zichzelf: „Hij had toch wel kunnen wachten, totdat hij geheel genezen was." Friquette beschuldigde Barca echter ten onrechte. Op een morgen zag zij hem komen aanrijden op een vreemdsoortig dier, dat ten zeerste haar verbazing opwekte. Stel u een grooteai os voor, of liever een schim van een os, even mager als een geraamte, wiens ruw, hard vel, dat overal gebarsten was een massa uitste kende beenderen bedekte. Het beest bezat nog maar één hoorn, want de andere was bij den kop afgebro ken; zijn pooten bloedden, zijn oogen waren dof, terwijl hij geen kracht genoeg meer bezat om met zijn eindje staart de vliegen, die zich op het ongelukkige beest neerzetten, te verjagen. Friquette zag terstond dat het een zé- j bu was, de „bosindicus", zooals de na- tuurkundigen hem noemen, die veel op onzen os gelijkt, met dit verschil dat hij een hult heeft, wat hem een zeer eigen aardig voorkomen, geeft. Do bult van den zébu, die Barca be reed, hing slap en leeg als een doedelzak neere£ zat geen greintje vleesch meer aan en geen wonder, want zijn vet was reeds lang verbruikt. In weerwil van zijn armoedig, onge lukkig voorkomen zag hij er toclx zacht moedig uit, evenals vele verschoppelin gen. Toen haar eerste verbazing voorbij was, riep Friquette uit „Groote GodBarca, wat wil je met da,t arme dier doen V' Barca steeg met een ernstig gelaat af en antwoordde dat dit beest haar van veel nut zou kunnen zijn even goed als muilezel en beter dan een paard en levensmiddelen en de heele „boel" van de tebiba kon vervoeren. „Alleen," voegde hij er bij, „zult ge hem moeten verbinden en verplegen „Maar ik ben geen veearte..." „Gij hebt Barca immers wel gene- Tegen zulk een afdoende reden vond Friquette niets te zeggen. Niet alleen was het dier half dood van gebrek en ellende, maar zijn schou ders waren één groote wond, waarin evenals voorheen in het been van Barca, ontelbaar veel wormen dooréén krioelden. Friquette nam een pincet en begon moedig, deels uit goedhartigheid, deels om Barca genoegen te doen, de walge lijke dieren er één voor één uit te halen. Het was een langdurig, lastig en bo venal een stuitend werk. Friquette was een uur bezig en toen zij de wond gerei nigd had, was zij zelf doorweekt van het zweet. Zij waschte haar met carbol uit en liet haar onbedekt, zeker zijnde dat ze nu volkomen genezen zou. Barca beschouwde het dier, dat de goedhartige Friquette de handen likte, in stomme verrukking. De Kabyl knikte goedkeurend met het hoofd en zeide met zijn eigenaardige stem „Hij zal u trouw dienen Daarop vertelde hij door welk toeval hij aan het beest, dat een kluchtig lid van het. trio uitmaakte, gekomen was. Barca, zich veel beter gevoelend, was 's nachts zijn kameraden eens gaan op zoeken. Zij hadden toen met enkele caveleristen een feestje aangelegdde zébu, afge dankt omdat men hem te mager en ziek vond om ooit weer op krachten te kun nen komen, was op avontuur uitgegaan. En geleid door zijn dierlijk instinct had hij het spoor van een der vrienden van Barca gevolgd en kwam zoodoende plotseling de feestvierenden storen. Barca had terstond gedacht, dat de Tebuha hem wel zou kunnen genezen en later zeer goed gebruiken. Hij had bet beest beschuiten gevoerd, die hij met de gretigheid van een uit gehongerd dier verslonddaarop was hij er op gaan ritten en naar de stad ge>- reden. Toen Friquette gereed was bracht Barca het dier onder de galerij en ging dicht naast hem in de schaduw zitten. En dit alles ging zoo eenvoudig en na tuurlijk in rijn werk, zoo zonder eenige verlegenheid, dat de bedienden tot el kaar zeiden „Juffrouw Friquette schijnt er zonder linge bloedverwanten op na te houden!" Toen de nacht aanbrak, vertrok Bar ca met den zébu en bracht het heest naar het strand. Hij liet het door de levensmiddelen, die op het strand verspreid lagen, loo pen, propte het vol met. rijst, haver en gerst en bracht het toen weder naar de galerij terug. Friquette waschte rijn wonden uit, streelde het en vond, dat het beest zich bij den dag meer aan, haar hechtte, i Zij had hem Mayeuse genoemd, om j dc-n bult op zijn rug en hij begon reeds aardig naar dezen naam te luisteren. De levensregel, dieoi hij nu volgde, deed hem veel goed. Zijn oogen begonnen minder dof te staan, zijn rug werd steviger, rijn huid glanriger en rijn bult, in plaats van op rij te hangen als de mut-s van een Nor- mandischen jongen, toonde neiging om op te gaan staan. Hij vormde met den rug reeds een hoek van vijf en veertig graden Barca en het dier waren nu bijna genezen! en Friquette was niet weinig trotsch op dit dubbele succes. Ongelukkig vorderde de quaestie met den geoeralen staf niet. De klerk en rijn collega's toonden rich bepaald onwil Hg. Zij konden Friquette haar moedig en manlijk optreden, dat in strijd was met alle ouderwetscliö vooroord eelen, en waardoor liaar energie, stoutmoedigheid en toewijding zóó sterk aan 't licht kwa men, maar niet vergeven. Een vrouw in 't leger?... hoe bespotte lijk. Men duldde nog wel marketentsters om glaasjes schoon te maken en meer dergelijke bezigheden to verrichten. Maai* een vrouw, die verzocht een hooge- re betrekking te mogen bekleeden... da/fc was al te kluchtig. Maar daar de jonge Parisienne wel licht bloedverwanten of kennissen be zat, dio tot den generalen staf behoor den besloot men, na veel wikken en we gen.later... misschien van haar dien sten gebruik te maken. Friquette had met luider stemme te kennen gegeven, dat zij tot de pers be hoorde. Men weet, dat de wees voor de pcira het begin van wijsheid bij sommige menschem is. Maar Friquette, die niet tot in het on eindige wilde wachten, nam afscheid van haar gastheer, die haar zoo vriendelijk ontvangen had. En op een mooien morgen verdween zij in gezelschap van den zébu en dm Kabyl.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1