NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De avonturen van Friquette. 18> I6i Jaargang. Donderdag 29 September E898. ■o. 4678 HAARLEM'S DAGBLAD ABonsrisrE]2viEn<rTSFK.icrs: Voor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden, ,1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 8 maanden„0.30 de omstreken en franco per postQ-37%; AJDVTEIR,TE13SrTXEnsr: 1 -5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat (4, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale, de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek ziin Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,bij de tolSpaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen 6D Advertentiën aan. Offfficieefle Berichten. TWEEDE KENNISGEVING. j Parlementaire Praatjes. Nationale Militie. Ik heb er geen oogenblik aan getwij- Burgeuieester en Wethouders van j feld, dat het Adres van Antwoord op Haarlem, de Troonrede nog debat zou uitlokken. Brengen ter kennis vau de belang- Waarvoor zit de heer Troelstra an- hebbenaen, dat de loting voor de Na-j ders in de Kamer dan om te praten? tionale Militie, van de ingeschrevenen J -71 in deze gemeente in bet jaar 1898, voor de lichting van 1899, zal plaats hebben in „den Doelen" alhier, op Dinsdag, 11 October 1898, over de ingeschrevenen wier geslachtsnamen op de alphabetische naamlijst begin nen met de letters A tot G; op Woens dag, 12 October 1898, over de inge schrevenen wier geslachtsnamen op de alphabetische naamlijst beginnen met de letters H tot Q; en op Don derdag, 13 October 1898, over de overige op de alphabetische naamlijst genoemde jongelingen, telkens aan vangende des morgens te 10 ure. Haarlem, 28 Sept. 1898. en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 28 Sept. 1898. Museum Kunstnijverheid. De tentoonstelling van gebatikte stoffen, die in het Museum van Kunst nijverheid alhier zal gehouden wor den, wordt Zondag 2 October ge opend. De bijeengebrachte verzame ling is zeer belangrijk en bestaat, wat betreft de Indische kleederdracht, uit Sarongs, Kains, Slendangs en Hoofd doeken, terwijl voor Europeesche toe passing eveneens verschillende stuk-; ken werden ingezonden. De goed gekozen verdeeling, de verscheidenheid der motieven, alsook de harmonische kleuren waardoor het Indische werk vooral uitmunt, ge tuigen voor de ernstige grondslagen, waarop de decoratieve beginselen der oorspronkelijke Indische kunst be rusten. Het valt vooral in het oog, dat waar de invloed der Europeesche kunst zich doet gelden, de resultaten veel minder zijn. Een vergelijk is daarom zeer leerzaam, terwijl het eigenaardige dezer tentoonstelling ze ker de belangstelling van velen zal opwekken. Woensdag den 5den October zal in de sociëteit Yereeniging een con cert worden gegeven door de „Trio Yereeniging", gevormd door prof. Max Pauer, pianist, prof. Willy Hess, violist en Heinrich Grünfeld, KÖnigl. Preuss. hof-violoncellist. In beoordeelingen over deze musici, zoowel hen afzonderlijk betreffende! als hnn ensemble, worden hnnne kunst- j cle onze was samengeweven. Oranje was gaven zeer geroemd. vroeger de beschermer der zwakken te- gen de overheersching der regentenbij En nu had hij de gelegenheid, wat zeg ikde plicht, om van het standpunt der sociaal-democraten te getuigen met be trekking tot de irdiuldxgmgsfeesten. Dat geschiedde naar aanleiding van de beide eerste paragrafen van het ontwerp- adres, dat in zijn geheel luidde Mevrouw „De inhuldiging van Uwe Majesteit was de aanleiding tot een indrukwekken de openbaring van de gevoelens van va derlandsliefde en gehechtheid aan het Huis van Oranje, welke het Nederland- sche volk bezielen. De hernieuwde be vestiging van den band tusschen Vorst en Yolk verlevendigde het besef der na tionale eenheid. Diep werd gevoeld hoe veel Nederland verschuldigd is aan het Doorluchtige Stamhuis, dat die eenheid vertegenwoordigt. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal stemt ten volle in met de geestdrift en het blijde vertrouwen door de natie betoond. Het is onze begeerte Uwe Ma jesteit in de vervulling van Hare kooge roeping getrouw ter zijde te staan. Mo ge Uwer Majesteits regeering, onder Gods zegen, strekken tot heil van het Koninkrijk Aangenaam was ons de verklaring, dat de toestand van Land en Volk in menig opzicht bevredigend is en dat de betrek kingen met de buitenlandsche mogend heden zeer vriendschappelijk blijven. Met groote belangstelling namen wij ook kennis van het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle Mo gendheden zal worden gehandeld over beperking der krijgstoerustingen. Met ingenomenheid vernamen wij, dat de in Atjeh verkregen uitkomsten hetj vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Van harte stemmen wij in met de hulde, door Uwe Majesteit aan het beleid, de volharding en de heldhaftig heid van het Nederlandsch-Indische le ger en de vloot gebracht. Nieuwe, hoogst gewichtige voorstellen van wet worden door Uwe Majesteit, naast die, welke reeds aanhangig zijn, aangekondigd. Belangrijk en veelomvat tend is de arbeid die ons wacht. Door Uwe Majesteit zal niet te ver geefs een beroep zijn gedaan op onzen ijver en onze toewijding." Over de algemeene strekking werd geen debat gevoerd, maar, zooals gezegd, de heer Troelstra wilde dan vertellen waarom zijn partij wegbleef bij de in huldiging. Dat zat hem in het Konings schap, dat slechts diende als bescherming van do heerschappij der bourgeoisie. Dat leidde tot persoonsvereering en te ge makkelijker als het de afstammelingen ;old van een stamhuis welks historie met het erfelijk worden der dynastie brak het met de traditie om slechts de bezit ters te gaan beschermen. De leuze kon niet meer zijn „Oranje boven," maar „Leve de sociaal-democratie!" Men lachte. Niet tegen de jonge vrouw, die Ko ningin is ,maar tegen het Koningschap, niet tegen haar lieflijke verschijning, maar tegen de leelijke toestanden die zij daarmede dekt, richtten de soc.-dem. zich, zeide do heer Troelstra. Dan probeerde de heer Troelstra, op gezag o.a. van de „Matin," te betoogen, dat er tijdens de feesten zooveel uitspat tingen voorkwamen, o.a. te Amsterdam en in den breede zette hij uiteen, dat niet-Orangisten waren gemolesteerd. Men vierde feest onder een nationaal fanatis me. Politieke beteekenis was aan al die zg. „manifestaties" niet veel te hechten. Bij de verkiezing-en zou dat wel blijken. De arbeider zou thans vragen wat hij te wachten had. En hij had. alleen ieits te wachten van de arbeiderspartij. Nu zette de beer Nolting den vorigen geachten spreker even op zijn voorman. Hij protesteerde krachtig tegen de be weringen des heeren Troelstra,. Te Am sterdam was op waardige wijze feest ge vierd, ordelijk, als nooit te voren. (Luid applaus)Zich er toe bepalende zijn leedwezen uit te spreken dat van pensio neering van werklieden nog geen sprake is, verklaarde hij vóór het adres te zul len stemmen, ook voor de eerste para graaf. Hij verzekerde, dat ook socialisten onder den diepen indruk waren van de feesten. En in elk geval hoopte hij, dat I de heer Troelstra zich voortaan onthou- den zou van lange redevoeringen, die het werken maar beletten. (Bijval.) Ook de heer de Klerk voegde hieraan toe, dat de meerderheid van den arbeiden- den stand zich met het geheele volk ge- j schaard had om den troon. Met den heer Troelstra hoopte hij, dat wij weinig j feesten als deze zouden vieren, want dan j zou onze Koningin, tot aller bevrediging, een lang leven genieten. (Applaus). Namens de Commissie van Redactie voerde de heer Pijnappel het woord. Dat de heer Troelstra wegbleef uit de Nieuwe Kerk was zijn zaak (de heer van Kempen meende later, da,t hij in elk ge val daarvan kennis had behooren te ge ven) dat bij zijn plicht verzuimde moest liij weten. De Comm. had het recht te spreken van „indrukwekkende openbaring" al was er dan ook iets gebeurd wat men betreuren kon. En de oorzaak dier open baring lag in de historie van ons volk, dat weet wat het aan Oranje verschul digd is dat groote verwachtingen koes tert van deze Koningin; dat weet, dat Oranje geen part-ij en diende en zij het evenmin zal doen; lag in de nationale eenheid. Ons volk was niet gescheiden in bezitters en arbeiders en men mocht de wenschen van één groep niet voorstellen als die des Volks. Woorden, waarmede minister Pierson zich volkomen vereenigde, waaraan bij niets had toe te voegen, betreurende slechts dat de heer Troelstra, een wan klank wierp in het harmonisch koor der laatste weken, waarin allen zich éen voel den, allen Nederlanders. Het. Volk wist uitnemend waarom het feest vierde alleen,... de heer Troelstra begreep het niet. Repliek van den heer Troelstra,Zie boven. Daarna nog een opmerking van den heer van Karnebeek, die alle leden der Kamer tot den eed van trouw verplicht achtte. Paragraaf 1 werd goedgekeurd met 56 stemmen tegen die van de heeren Van Kol en Troelstra. Bij de volgende paragrafen werden nog enkele opmerkingen gemaakt. De heer Ferf drong krachtig aan op heropening der Belgische grenzen voor ons vee. Minister de Beaufort kon, be halve hetgeen reeds bekend is, nog me- dedeelen, dat die heropening in Oct-, te wachten zou zijn. Ja, meende de heer Lieftinck, maar men moest de beloften der Belgische Reg. niet zoo grif aannemen, want zij werd gedreven door oeconomische zelf zucht, door protectie. Zelfs toen hier de veeziekte heerschte was de sluiting niet gerechtvaardigd, want die ziekte heersch te in België destijds nog erger. Spr. zou de beloften gelooven als men ons klaren wijn schonk. En gebeurde dit niet, dan verwachtte hij represailles van de reg. De minister geloofde echter aan de heropening der grenzen, als de quaran taine-maatregelen maar eenmaal geregeld waren. Dat zou in Oct. kunnen zijn. Wat de Reg. tegenover onwil zou doen kon zij nu nog niet zeggen. De heer De Visser had iets anders. Lag in het te wachten voorstel tot be perking van arbeidsduur de verzekering van een wekelijkschen rustdag besloten En de heer Van Kerkwijk vroeg naar een herziening van de gemeentewet, met betrekking ook tot de keuze van burge meesters en in verband met de uitbrei ding van bevoegdheid ten aanzien van gezondheidsbelangen. De Min. Pierson antwoordde, dat op de Zondagsrust de aandacht dei- Reg. was gevestigd en zij eveneens het oog hield op een herziening der gemeentewet. Het adres van antwoor-d werd aange nomen met algemeene stemmen op één na, die. van den heer Van Kol (Troelstra was afwezig). Besloten werd dat het adres op de ge bruikelijke wijze aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden door de Commis sie van Redactie (de heeren Mees, Goe- koop, Lobman, Smidt- en Pijnappel), aangevuld met drie andere leden, terwijl de Voorzitter der Kamer zich zal stellen aan het hoofd der Commissie. Als bijgevoegde leden benoemde de Voorzitter de heeren de Ram, de Bieber- stedn en van Kempen. Tot leden, van de Commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden der Ka mer werden herbenoemd1 de heeren Mac- kav en Veegens met 57 stemmen. Tot leden van de Gemengde Commis sie voor de Stenographic werden herbe noemd de heeren de Savornin Lohman, Schaepman en Hartogh, respectievelijk met 52, 52 en 51 stemmen. Besloten is voorts in behandeling te nemen doch niet vóór Dinsdag 4 Octo ber, de Indische begrooting voor 1899 en onmiddellijk daarna, de Staatsbegrooting voor 1S99 en eindelijk vóór het kort reces, dat de Kamer gewoon is tegen het einde van October te nemen, het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van eenige bepalingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en het voor stel van wet van den heer Harte van Tecklenburg c.s. tot aanvulling van den 18den Titel van het Wetboek van Straf vordering. Nog werd besloten Donderdag a.s., des namiddags te 2 ure, over te gaan tot de benoeming van een commies-grif fier. Woensdag zitting in de afdeelingen. G. Jr. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. E. CL seinde onder dagteekening van Dinsdag: Officieel wordt het volgende mede- „In Pedir is het overal rustig. Toe koe Mantroi Garoet heeft zich over gegeven. De expeditie naar Pasangan is ingescheept. Twee bataljons met 4 kanonnen houden Pedir bezet. De krijgsmacht van overste Yan der Das sen bereikte Boeboen, verkende Seme- roeng en is thans te Wailah, waar de radja van Tenom zich in het bivouac aanmeldde. Den 25sten ging het naar twee bentengs van Toekoe Oemar. De spoorweg naar Selimoen is ge reed." De troepenmacht van overste Van der Dussen werd volgens het regee- ringstelegram van 22 dezer naarMe- laboeh overgebracht. Het in het tele gram vermelde landschap Boeboen grenst ten noorden aan Melaboeh. Semeroeng ligt aan de Kroeng Goe- mai, een zijrivier van den Melaboeh- stroom, waar volgens bet telegram van 23 dezer Oemar den vorst van Tenom omsingeld hield. Wailah is noordelijk gelegen. Uit het laatste gedeelte van het telegram, dat onduidelijk werd over gebracht, zou kunnen worden afge leid, dat Oemar naar het noordelijk gelegen Tenom en het daaraan gren zende Lagen is terng geweken. Een tweede Dinsdag van denzelf den correspondent ontvangen telegram luidt „Het doel der expeditie naar Pasan gan is het herstel der hoofden in Kloempang Doewa, SawangenNisam en het breken van allen tegenstand. De expeditie vertrekt den 27sten van Telok Semawé. De krijgsmacht van overste Van der Dussen is gisteren naar Tenom gegaan." Een regeeringstelegram van Dins dag luidt „De ter Westkust- ageerendecolon ne landde aan de Koeala |Boeboen, verkende Tjot Semeroeng en is thans in bivouac aan de Koeala Wailah. De Pedirstreek is geheel rustig. De spoorweg van Indrapoera naar Selimoen wordt den lsten October voor beperkten dienst geopend. De Javanen van kampong Insnlinde. Over de quaestie met deze Javanen waarvan ook in ons blad is melding gemaakt, schrijft de heer Van San- dick in Insnlinde: Het is reeds eenige weken geleden dat wy op zekeren dag een gesprek aanknoopten met een der Javaansche vrouwen van kampoDg Insnlinde. Zg vertelde, dat zij en haar lotgenoten het hier goed hadden, beter dan vroe ger in het buitenland, maar dat ze nu al anderhalf jaar uit hun land waren en vreeslijk naar Java terug „Als de tentoonstelling is afgeloo- pen zoo zeide zy verder willen wij niet laDger blijven. Saja minta poelangteiapi toean Bernard tida kassi.u (Ik heb gevraagd dan dadelijk te mogen vertrekken, maar de heer Bernard stemt daarin niet toe.) En toen de tentoonstelling was af- geloopen maakte niet slechts de door ons geïnterviewde Javaansche, maar het geheele gezelschap, sterk 37 per sonen, oogenblikkelijk op 21 Sept. strike. De heer Bernard deelde hun mede dat zij nog een half jaar con tractueel aan hem verbonden waren en dat ze nu naar Dortmund en MiiDchen hadden te gaan. Maar ze verklaarden eenstemmig dat zij er de brni van gaven, dat. ze dadelijk naar Java terng wilden. De heer Bernard, de reeds ge noemde impressario, snapt daardoor een vreeselijk koopjewant de ge heele onderneming, d>e hem reeds een groot verlies gaf, begon, door bet reusachtige succes van kampong In sulinde, weer een betere financieele kleur te krijgen. Maar de Javaantjes willen niet nog een winter in Europa blijven, zij be weren zich niet voor twee jaar, doch voor een jaar verbonden te hebben. En met de souvereine minachting voor het slijk der aarde, die hen karakte riseert ais ze eenmaal iets in hun hoofd hebben, trekken zij er zich niets van aan, dat ze hoegenaamd geen geld hebben, zelfs niet voor hun overtocht. Ingezonden stokken, die op den heer Bernard, anderen die op de Javaantjes afgeven, verschijnen in de Haagsche bladen. Wü willen daarin geen partij kiezen. Overtuigd zijn we dat de heer Bernard zijn best gedaan heeft, dat het hem tegen is geloopen en dat hg voor zijn gecontracteerden gedaan heeft wat hij kon. Aan de andere zijde is juist de on dervinding, die de Javaansche kolonie heeft opgedaan, vóór zij in het para dijs in de Stadhouderslaan zoo uit muntend gehuisd, gevoed en behandeld is geworden, bij hun droeven tocht buiten Nederland van dien aard ge weest, dat het te begrijpen is. dat zy, onder geen voorwaarden weder naar het Europeesche buitenland willen vertrekken om nog eens weer en dat tegen den winter zich bloot te stellen aan kwade kansen. Nu de zaken zoo staan, zit er o. L niets anders op dan hen met den meesten spoed terng te doen keeren naar hnn land. FEUILLETON. Er was plaats genoeg voor naai- op één der stoombcoten geweest,, daar deze lang niet alle noodig waren om levens middelen en soldaten te vervoeren. En bij gebrek aan een stoomboot wa ren er toch wel prauwen te barer be schikking geweest, die baar en Bar ca voor weinig kosten overgebracht zouden hebben. Maar dan had zij de zébu in den steek moeten la-ten en daarvoor hield zij reeds te veel van het dier, dat haar even trouw was als een hond. Dat wilde zij dus in geen geval! Daarbij was Barca, met de wegen goed bekend, daar bij ze menigmaal afge legd had, en hij maakte zich sterk zijn Tebuha veilig en wel naar de plaats ha ren- bestemming te brengen. Het trio verliet, aldus toegerust, Ma, junga passeerde eenige hutten van In landers, jen eindelijk het kamp der Man- guï eren, waarna zij een kreupelbosch in traden. Mayeuse stapte opgeruimd voort, Fri quette liet zich op zijn rug heen eai weer bewegen, terwijl Barca- met het ge- weer tusschen rijn. gordel en een veld- flcsch in de hand, een vroolijk deuntje fluitend naast haar liep. Zij trokken den heuvel van Rova om en verwijderden zic-h van de liaven in Noord-Oostelijke richting. Weldra kregen zij Mangarkatoenboo- men en de groote Satranas of plaiaan- boomen in 't gezicht. Een massa Arabische graven, eenvou dige vierkante metselwerken, waarop aan eiken hoek een kleine pvramide is aangebracht, en die van binnen traps gewijze en aan de buitenzijde recht zijn gehouwen, bevonden zich daar. Barca maakte bet militaire saluut en gaf Friquette in zijn eigenaardige taaltje een verklaring van deze begraafplaatsen. Friquette beschouwde de stad van ter zijde, die uit de verte met ha-ar witte hui zen zoo'n lieven aanblik boodeen gor del van groene boomen en daarachter een lichtblauwe zee, die als 't ware met de lucht ineensmolt, deden ticb aan baar oogen voor. Het was in waarheid een keurig tafe reel en een niet weer te geven vreugde vervulde het hart van Friquette gedu rende deze eerste episode van haar reis. Barca, die minder sentimenteel van natuur was, wees haar een prachtige, groene vlakte, die zich onmetelijk uit strekte en waar langs, omzoomd door wortelboomen, de Betsiboka kabbelde. De reizigers bliezen een oogenblikjo uit, waarop zij denzelfden harden weg vervolgden, welke bestraat was met rots- steenen, waarop de met ijzer beslagen schoenen van den Kabyl kletterden. Na drie uur bereikte men een groepje van verlaten hutteneen twaalftal ellen dige krotten, waaruit de bewoners ge vlucht waren. „Dat is Amparchingidro," merkte Bar ca op. „Wij kunnen hier wel even ha-lt houden om wat te rusten en te eten." Friquette steeg vlug af, Barca maakte zijn vrachtje los en Mayeuse deed zich aan een hoop gras te goed, dat Barca voor hem gesneden had. Friquette en haar metgezel aten een beschuit en wat vruchten en trokken, na een uurtje gerust te hebben, verder. Vier uur later hadden zij Ambohi- tromby, him eerste halte, bereikt. Barca-, nog even krachtig en welge moed als voorbeen, scheen even onver moeid als bij bun vertrek; Mayeuse voelde zich als een zébu die een klein kunnen nemen, zijn diensten aan. bijzonders, maar Friquette ontving te- uitstapje heeft gemaakt, maar Friquette Friquette vertelde hem hoe de vork in vens de. toezegging, dat er spoedig een was doodop. j den steel zat en eindigde met te zeggen, tweede zou volgen, die belangrijker zou Ambohitrornby is eigenlijk een afge- dat zij als afgevaardigde van het comité zijnFriquette wilde rich deze achterna zonderd kaïnp, dat bij de vorige expedi- des dames Frangaises, de herstellenden laten zenden. tie door de Hovas opgeslagen was. Steleenige versnaperingen kwam brengen. AI hoewol het jonge meisje doodop u een rechthoek van meer dan vijf hon- j Zie hier hoe het jonge meisje door was, stond zij er toch op de beloofde derd meter lengte voor, omgeven doordeze vereeniging, die een zoo treffend geschenken op staanden voet uit te dee- diepe slooten waarlangs zich aan de bin-' doel beoogde, in staat werd gesteld iets len, welk voornemen groote vreugde on- nenzajde een wal, opgetrokken van stee-voor de zieken te doen. der de arme lijders verwekte, nen en zand, verheft. j Te Singapour waar zij haar garde- Want de jonge mannetjes waren door De Hovas hadden er langen tijd ge- robe die door de gebeurtenissen op Ko-het moorddadige klimaat zeer verzwakt bivakeerd en nu werd het kamp gebruikt rea versleten was, vernieuwde, kwam het en er hoogst treurig aan toe. voor herstellenden, die onder bevel vanbij baar op baar vertrek naar Madagas- i Hoe lang geleden kwain liun het tri een adjudant stonden. car te seinen en aan het comité te ver- umfantelijke vertrek uit het vaderland Friquette, die nog steeds den zébu be-1 zoeken om haar een offieieele aanstelling nu voor, bij welke gelegenheid hun lian- reed kan men van een „os berijden" j als vertegenwoordigster te zenden. Bijden vol bloemen toegeworpen en offici- spreken en begeleid werd door baai" j haar was voornemen tevens uitvoeren.eele redenen, toegesproken werden en schilderachtige lijfwacht wekte een le- Op staanden voet telegrafeerde zij hoe lustig had toen de Marseillaise weer- vendige verwondering op. naai' het comité te Parijs met verzoek klonken De kleine magere soldaten, gekleed in haar met de eerstvolgende paketboot de, Maar hoe geheel anders was de over een uniform, dat veel te wijd geworden noodige geschenken te zenden, die zij j winnende wandeling, zooals zij zich de was, traden op haar toe, door gebaren dan in persoon den herstellenden zou expeditie hadden voorgesteld, uitgeko- hun ontsteltenis en nieuwsgierigheid te kunnen aanbieden. menEn, al was de vijand een licht te kennen gevend. Van ganscher harte voldeden de leden schatten tegenstander, het klimaat bleek Met een zeker hoog air van oud-ge- van het comité aan haar verzoek en Fri-1 moeielijker te overwinnen, dan een goed diende tegenover nieuwelingen zeide Bar- quette ontving een zending, welke de gewapende en uitstekend afgerichte le- ca met luide stem „Iraouaddy," die het jonge meisje tevens germacht. „Wij willen den bevelhebber spreken."naar Majunga moest brengen, aan boord En nu nam de angst nog voortdurend De adjudant verscheen, groette beleefd had. I toe, want men zag het aantal weerbaren en bood met een hoffelijkheid, waaraanDaar deze eerste zending in allerijl dagelijks slinken door de vermoeienis, de klerk te Majunga een voorbeeld bad geschied was, behelsde zij nog niet veelde hitte, en de koortsen, en dat nog wel

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1