FH. SMIT Yerhooging van den wijn- accijns. In de door den heer Dalloyaux to Bussum bijeengeroepen vergadering vac handelaren in wyn en gedistil leerd, door 32 personen bezocht, is: Dinsdag met 28 tegen 4 stemmen be sloten een afzonderlijk adres van han delaren in gedistilleerd op to stellen. Eene commissie van 6 leden werd benoemd, 3 wijnhandelaren en 3 dis tillateurs eerstbedoelden zullen een advies uitbrengen over den inhoud van het wyn-adres van Amsterdam en Rotterdam, en de drie distillateurs zullen een afzonderlijk adres voor het gedistilleerd ontwerpen. RECHTSZAKEN, Driemaal denzelfden hond gestolen. Dinsdag stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht een 15-jarige joügen, zekere B. J. Posthuma, die kans heeft gezien driemaal denzelfden hond te stelen. Hij zou op 30 April voor den heer Maas een hond verkoopen en ging daarom met dien heer tydeDs te Am sterdam de hondententoonsteliing werd gehouden, in den omtrek van het Paleis voor Volksvlijt met den hond wandelen. Op een gegeven oogenblik zei bekl.„Geeft u my den hond maar aan een touw, ik verkoop hem wel zoo gauw als u." Daarop ging de heer Maas in, en terwyl uy nog door het hek van de galerij keek naar de houden in den tnin van het Paleis, liep bekl. met den hond vooruit tot de heer Maas eensklaps bemerkte dat beiden verdwenen waren. De heer Maas riep en floot, maar te vergeefs, 's Avonds kwam bekl. halsband en zweep terugbrengen on der voorgeven, dat de hond was weg- ireloopen in de richting van de nieuwe buurt. 't Bleek echter later, dat de hond aan zekeren Baere verkocht was. Op 21 April kwam bekl. den hond terug brengen. Naar 't heette had hij hem onbeheerd zien loopen. Waarheid was dat Baere den hond had gebracht in een loods aan de Handelskade, daar zjjn broeder bem mede naar Londen zou nemen, 's Morgens vroeg is bekl. gekomen en heeft den hond weer meegelokt. De heer Maas was intus- sehen blij den hond terug te hebben en gaf bekl. voor bewezen diensten een tooi. Op 3 Mei was de hond echter weer zoek. Korten tijd daarna kwam een familielid van deD heer Maas den hond tegen op de Stadhouderskade; hy liet beslag op het beest leggen en nu kwam uit dat bekl. den hond weer had weggehaald en hem opnieuw had verkocht aan een slager. Bekl. legde een volledige bekente nis af. Hij is op het oogenblik nog in handen der justitie wegens diefstal van 6en keeshond. Hij beweerde den hond voor flO verkocht te hebben, terwijl de slager zei hem f40 betaald te hebben. Dit gaf nog aanleiding tot een ernstig j onderhoud tusschen den president en den getuige over het gevaarlijke van meineed. Opmerkelijk was de blijdschap van den hond toen deze, ter zitting aan wezig, zjjn eigenlijken baas ontmoette. Het O. M., waargenomen door mr. Baart de la Faille, eiscbte tegen bekl. een gevangenisstraf van achttien maanden. Uitspraak over 8 dagen. Beleediging. Het O. M. by de rechtbank te Amsterdam eischte Dinsdag tegen den heer C. J. L.RoosmaleNepveu, wegens beleediging van den heer A. H. van Wickevoort Crommelin in de Neder- .andsche Sport van 9 April, eene boete van flOO, subsidiair 8 dagen hechtenis. In bedoeld stuk was laatst genoemde ten laste gelegd bij de door 't Onde Slot te Heemstede, 30 Maart, fehouden harddraverij, zyn paard te ebben ingehouden, ten einde een ander mededingend paard den pry's te doen winnen. Zy die op het paard dat superieur was hun geld gezet hadden, verloren de weddenschap door die inhouding. De verdediger van beklaagde, mr. L. W. van Gigch, den heer Crommelin vragende of hy er bezwaar tegen had, dat de heer Nepvue de waarheid zijner aantijging zonder dat, er veldslagen geleverd wer den 01 epidemische ziekten heerschten. Het gezicht; van Friquette herinnerde de jonge soldaten, die naar lichaam en geest verzwakt waren, aan hun ver ver wijderd vaderland, waarnaar allen smachten en dat zij wellicht nooit weer zouden zien. Met een bevalligheid en bijna kinder lijke vriendschappelijkheid deelde zij haar geschenken uit, die met vreugde werden aangenomen. Ouder deze cadeaux bevonden zich o.a. pakjes fijne tabak, cigarettenpapier, ci troen, pastilles, chocolaad en eenige lek kernijen, onbeteekenemde snuisterijen, die plotseling een onbetaalbare waarde verkregen door de herinnering, die zo opwekten. Hoeveel woorden van dank stamelden zijen met. hoeveel ware dankbare blik ken werd de goede geefster van dit alles beloond „A propas," vroeg Friquette plotseling aan den adjudant, „hebt ge kinine?" „Ja, juffrouw," zeide deze. „En gebruikt ge, zelfs al zijt ge vrij van koorts, altijd de voorgeschreven dosis „Wij zijn niet zoo heel verstandig... co laten het wel eens na... ik ben wel de bewyzen zou, kreeg ten antwoord „ja". De rechtbank besliste echter, aat niet de aanklager, maar de recht bank in deze te beslissen had. Als getuige en deskundige werd gehoord de heer G. L. W. Hazenberg, hoofd redacteur van de „Ned. Sport." Vele vragen door Mr. van Gigch dezen gesteld, weigerde de rechtbank te doen. De rechtbank was van meening dat feiten moesten worden gevraagd en niet vragen als„achtte u het ingezonden stuk beleedigend of „meent u, dat er onregelmatigheden zyn geschied op 30 Maart?" enz. Ook weigerde de rechtbank aan den getoige, den heer H. Broekman, de vraag van Mr. van Gigch te stellen of de heer Crommelin al eens gedis- qualificeerd was wegens een dergelijk feit. De heer Broekman had echter reeds toestemmend geantwoord. Mr. van Gigch bestreed daarna het recht door den raadsman van den heer C., mr. Salomonson, geformuleerd om eene civiele actie in te stellen tot betering van eer en goeden naam zyns clients. Het geïncrimineerde stak, betoogde hy verder, droeg geen beleedigend karakter, maar wel dat van eene ge oorloofde critiek op handelingen in het publiek gepleegd, by eene publieke vermakelijkheid. Hy vergeleek het artikel bij een recensie van een too- neel- of muziekuitvoering. Do heer Salomonson had aan de rechtbank gevraagd, lo. qualifieeering van de daad des heeren Nepveu als beleedi gend; 2o. openbare aanplakking van het vonnis. Uitspraak over 8 dagen. Hooge Raad. Zyn de kosten van openbaarmaking van vonnissen tot veroordeeling wegens overtreding van de Boterwet op de veroordeelden (ten wier laste ze ko men) bij lijfsdwang te verhalen? Deze vraag werd Dinsdag voor den Hoogen Raad behandeld naar aanlei ding van de uitspraken van den kan tonrechter en rechtbank te Haarlem, waarbij zij ontkennend werd beant woord en waartegen het openbaar mi nisterie in cassatie was gekomen. De advocaat-generaal bij den Hoo gen Raad mr. Patijn vereenigde zich met genoemde uitspraken op grond dat z. i. de wet eene uitvoerbaarver klaring by lijfsdwang van de veroor deeling in de hierbedoelde kosten niet toelaat omdat het hier geen kosten van de vervolging, maar van tenuit voerlegging der vonnissen geldt. De Hooge Raad zal 24 October eene beslissing geven. Letteren en In het Rijksmuseum. De ledige vakken in de groote portrettenzaal vau 's Rijksmuseum, ontstaan door de verhuizing van de Staalmeesters naar de Rembrandt- en van de Oraüjeportretten naar de Oranje-Nassauten toonstelling zyn thans tijdelijk behangen met vyf kolos sale doeken van Ferdinand Bol, die vroeger, als wandbehangsels de groote zaal in het deftige woonhuis der familie Royaards op de Nieuwe Gracht j te Utrecht versierden en in 1892 door de heeren Royaards aan het Ryks-1 museum ten geschenke werden aan geboden. De stukken, door den heer Hester- man op verdienstelijke wijze verdoekt, stollen voor: Ret vinden van Mozes Achilles ontvangt ThetisKoning Amazia en de man Qodsde Engelen bezoeken Abraham en Benjamins valsche beschuldiging. Vau deze is zeker het derde,Hel bezoek der engelen bij Abraham het beste. Op dit stuk alleen vinden wy Bol's hand- teekening. Een sterk, mooi licht be wonderen wy in dit wel wat bonte stuk, waarin een der engelen ons verbaast door gele en groene veren in zyn vleugelen, waarvan de een aan den naakten schouder, de ander aau het kleed vast zit. Het rood van den mantel der vrouw die het huis uit komt, vloekt wel wat met het geheel. Als decoratieve schilderwerken van Bol en zijuo leerlingen verdienen deze stukken echter wel de aandacht. Voor- loopig hangen zy hier. "Wy hopen dat men later zal bedenken, dat de besteraming dezer stukken niet ge- weest is, te hangen in het volie licht eener van boven verlichte zaal. Do heeren Royaards hebben ons in tusschen zonder twijfel een dienst gedaan, door deze doeken, die ons eerste, die het vergeet het is zulk lee- lijk goed..." ..Maar dat is heel verkeerd! Kinine i« eon uitstekend geneesmiddel voor de ziekten, die hier voorkomen, en zij verricht dan ook wonderen... Gij, als hoofd', belooft mij dus de dosis eiken dag in te nemen en haar ook aan uw soldaten te geven. Ik smeek het u, uit naam van hun moeders, zusters en vrienden... Belooft ge 't mij?" „Gij kunt er van verzekerd zijn, juf frouw," zeide de adjudant bewogen. „Ik verlaat mij op u." Jnbussehen had Barca den zébu van zijn last ontdaan, de bagage in een loods gebracht, zijn kop gebet, en een vuurtje gemaakten nu was hij bezig zijn potje te kooken met een handigheid die de ver bazing der soldaten opwekte. De adjudant had een geriefelijk inge richte hut ter beschikking van Friquette gesteld en Barca. had haar een bed ge spreid. Wel is waar een heel eenvoudig, maar o! zoon gemakkelijk bed. Het bestond uit een deken, die aan één zijde met gutta percha gevoerd en aan de vier hoe- ken van een soort hoedje voorzien was, die nog ter versterking met zeildoek ge voerd waren. Bol leeren kennen uit een oogpunt waaruit hy in onze publieke verzame lingen nog niet gekend kon worden, af te staan voor het Rijksmuseum. Maatschappij „Arti et Amieitiae". Tjjdens den duur van het Kunst- Historisch Congres, 't welk in de kunstzaken der Maatschappij zal wor den gehouden, zal de tentoonstelling van kunstwerken zyn gesloten van 29 Sept. tot en met 1 Oct. a.s. GEWÏENGÏÏ NIEUWS Oplichterij. Dezer dagen werd in een buurtschap niet ver van Gladbach eene eigen aardige oplichterij gepleegd. In de woning van een aldaar wonenden landbouwer kwam een vreemde man en overhandigde aan de vrouw een verzegelden brief, die volgens hem een erfenis inhield van 2000 mark, en komende uit Amerika. Het heette dat hy kwam van het gerecht te Essen (hy was ook als gerechtsdienaar ge kleed) en hy mocht den brief niet afgeven dau tegen betaling van f 3.50. De vrouw gaf den bode de som. By de opening bleek echter dat de brief niets inhield dan een waardeloos for mulier. Tot nu toe mocht meuerniet in slagen den vermeenden bode op te sporen. De nederlaag van Samory. Het bericht dat de Fransche regee- ring heeft ontvangen over de neder laag van Samory, geeft de volgende bijzonderheden Luitenant Woelfel was te weten gekomen dat de Sofa's de rivier Ca- vally, zestig kilometer ten zuiden van Nigo, hadden overgetrokken. Hy rukte naar dit punt op, waar hij den 9den September aankwam. Zyn Soedanee- sche tirailleurs vielen de Sofa's aan en dreven hen naar een diepen poel terug. Een tweeduizend-tal Sofa's legden daarop de wapens neder. De anderen werden achtervolgd en gaven zich de een voor den ander na over. Denzelfden dag deed Lara N'Tieni Mori een zoon van Samory, een poging om de Fransche troepen uiteen te drij ven, maar na een gevecht van zes aren werd hij teruggeslagen. Onder meer werd een luitenant van Samory gedood. Er werden vyf duizend gevangenen gemaakt, waaronder vier belangrijke aanvoerders. Driehonderd Le Gras geweren, 700 vuursteengeweren, tien kisten patronen, drie kisten granaten, lien tonnen kruit en vjjftig paarden vielen den Franschen in handen. Sedert deze overwinning hebben twintig duizend inlanders hun onder werping aangebodeu. Zij zijn in groe pen verdeeld over de zuidelijke dorpen. De Sofa's hebben nog drie duizend vuursteengeweren ingeleverd. Het detachement van luitenant Woelfel, dat zich vereenigd heeft met de krijgsmacht van kapitein Gaden, wordt met geestdrift ontvangen door de bevolking die van Samory's ben den veel te lijden heeft gehad. Aan Fransche zijde werd in den stry'd slechts één tirailleur gekwetst. Een spoorwegongeluk voorkomen. Veertien goederenwagens op de spoorweglyii tusschen Parijs en Ar- genteuil waren, door 't breken van een koppelstang, los geraakt van een trein en liepen met een vrij snelle vaart naar het station terug. De heer Jean Noié, bariton aan de opera te Parijs, zag het gevaar, liep op de wagens toe, slaagde er in er op te springen en de rem te grij pen, waardoor by do gang eerst ver traagde en toen, met behulp van toe geschoten spoorwegpersoneel, den trein deed stoppen. Het was tyd. Twintig meter verder stond een extra-trein op hetzelfde spoor, welks machinist nauwelijks tyd had gehad om te stop pen, gewaarschuwd door de signalen. Onveiligheid in den Kankazus- Hoe dikwijls ook in de laatste jaren de roovers in den Kaakazas huu 'oru- i taal ambacht uitoefenden, en hoe her- haaldelyk er ook op gewezen is dat verbetering in die toestanden hoogst wenschelijk en noodig zou zijn, de regeering schijnt nog maar steeds geen middelen te kannen vinden om de landwegen in dit gebied voor reizigers Men sloeg vier stokken in den grond en hing over eiken stok een hoedje van I den deken. Zoo verkreeg men een soort hangmat, waarin men zich veilig kon uitstrekken zonder vrees te behoeven koesteren voor de vochtigheid van den grond. Het is een gemakkelijk vervoerbaar bed, dat niet meer weegt dan een reis mantel. Friquette verorberde met smaak een portie rijst, met een weinig vleeseh, dronk een kopje koffie dat zij overheer lijk vond, ging deax zébu nog even een bezoek brengen, zeide Barca goeden nacht en wierp zich toen op haar leger, waarop zij na de vermoeienissen van dieji dag, terstond insliep. Zij sliep tien uur aan één stuk door. Toen zij ontwaakte was het reeds klaarlichte dag. De zébu stond al gela den. De koffie kookte en de rijst bon-el- de, wit als sneeuw, in het pannetje. In weinige oogenblikken was Friquete met haai- toilet klaar, gebruikte haastig haar ontbijt en wetend, dat zij een lange reis voor de borst hadden, maakte zij zich gereed om afscheid te nemen. Alle soldaten stonden, op een rij ge schaard, toeai zij haar tent uitkwam. Een piepjong soldaatje van de zeeinfan- terie, bijna> nog een kind, zeer zeker niet veilig te maken. Een buitengewoon brutale roovery heeft weer plaatsge had op 15 werst afstand van de stad Jelisawetpol, bjj liet zomeruitspan- ningsoord Hadzji-Kent. Een bende, bestaande uit slechts zes man, maar die van top tot teen bewapend waren, hield ieder rytaig aan dat van of naar Jelisawetpol reed. Het was dadelyk: „Je geld of je levenAlles wat de verschrikte zomergasten by zich had den, werd onderzocht, en wat de roo vers gebruiken konden, ingerekend, ja zelfs de kleeren, zoo zy waarde; hadden, werden de overvallenea van het lyf genomen. Dan werden de paarden afgespannen, zoodat dei reizigers niet ontvluchten konden, en waren de paarden goed te gebrui ken, dan namen de roovers die ook in beslag. In een van de zoo geplunderde ry- tuigen zat een politie-ambtenaar, die zich eveneens in 't onvermijdelijke moest schikken en alles wat lijj aan waarde by zich had, moest afstaan, op gevaar er zyn leven in te schieten. Toen de roovers hoorden dat hy pre fect was, werd hy haast om 't leven gebracht, en hy ontkwam alleen door dat eenige dames genade voor hem smeekten. Zooals bet roovers betaamt, waren ook dezen zeer beleefd jegens dames. Om vyf uor 's middags was het rooverswerk begonnen en om half acht 's avonds stonden twintig phae tons, de diligence, vyf tien andere wa gens en by de honderdvyftig beroofde menschen op die plaats, en er was niemaud die het" waagde zich te ver zetten. Slechts een kozak wilde het paard van zijn rijtuig, waarin hy een paar dames moest wegbrengen, niet afstaan, hetgeen hy met een onbarm hartig pak slaag moest bekoopen. Daarna verwijderden de roovers zich met de beste paarden de be roofden maakten dat ze zoo snel mo gelijk de stad bereikten, en twee uren later waren kozakken en gewapende boeren de roovers reeds achterna. Maar de booswichten waren spoorloos verdwenen. Vyf dagen later, 100 werst verder, werden door kozakken twee roovers gedood, die waarschynlyk tot het brutale zestal behoord haddeu De zaak-Dreyfus Dinsdag hebben leden van de rech terzijde der fransche Kamer van af gevaardigden eeoe vergadering gehou den bijeengeroepen door don heer de Ramel. Zy hebben een motie aange nomen, waarin geprotesteerd wordt tegen do onvaderlandslievende en onwettige handelingen van het ministe rie, dat tot. de revisie heeft besloten, waarin de byeenroeping der Kamers wordt gevraagd, en waarin nadruk kelijk verzet wordt aangeteekend tegen de langdurige uitoefening van bet uitvoerend gezag buiten parlementaire controle. Deze afgevaardigden der rechter- zyde, hierna samengekomen met de nationalisten, die Berry had bijeenge bracht, hebben nog een tweede motie aangenomeu, waarin zy, verklarende door 130 collega's afgevaardigd te zyn, den president der republiek verzoeken, onmiddellijk de Kamers bijeen te roe pen. Een delegatie, bestaande uit twaalf leden, is van de vergadering naar het Elysée gegaan, maar de president der republiek heeft geweigerd do delega tie te ontvangen, om haar ongrond wettelijk karakter. Onder de kamerleden, die naar het Elysée zyn gegaan waren Berry, Mil- levoye, Drumont en De Ramel. Het aftreden van deD minister Viger wordt voor mogelijk gehoadeD. De Rappel zegt dat de leden van de commissie voor de mogelijkheid der revisie verbaasd hebben gestaan over de onbelangrijkheid van het dossier Dreyfus en de nietigheid der stukken die het bevat. Zoo de revisie juridisch aan de juristen al onmogelijk heeft toege schenen, de commissarissen waren het er allen over eens dat het Hof van Cassatie niet zon aarzelen tot de ver nietiging der zaak te besluiten.' Clémenceau schrijftFrankyk zal Brisson dankbaar zijn dat hy de su prematie vau het burgerlijk gezag gehandhaafd heeft. De „Gaulois" en het „Journal" be- toogen dat de regeering een politieke, geen gerechtelijke daad heeft gedaan. Moge de verantwoordelijkheid daar- voor licht op haar geweten drukken, t „Libre Parole" en „Intransigeant" vallen heftig Brisson aan. De „Echo de Paris" schrijft: liet besluit dat aan Sarrien is opgedrongen, is een ouder dan zij, trad met een bouquet in ide hand naar voren. Hij bood hem haar aan zeggende „Sta mij toe uit naam van al mijn kameraden u deze bloomen aan te bie den, als bewijs van onze innige dank baarheid. Gij kwaamt in ons midden als een troostende engel, ik dank u, juffrouw, ik dank u uit naam van onze moeders en zusters en allen, die ons dierbaar zijn." Friquette nam den bouquet aan en antwoordde met een stem, die van aan doening trilcle „Mijnheer, ik heb niets bijzonders ge daan, en uw dankbaarheid is meer wel willend, dan wel verdiend, tenminste voor zoover het mij betreft. Ik ben maar de nederige vertegen woordigster van bet comité des Dames Franyaises. die u met moederlijke be zorgdheid altijd gedenken. Him komt uw dankbaarheid toe. Ik ben slechts een Fransch onderdaan, die haai- vaderland hartstochtelijk lief heeft evenals gij zijn macht beoogt, en gelukkig is het voorbeeld van toewijding en zelfverloochening, dat gij dagelijks geeft, te kunnen volgen. Tot ziens, heerenmoogt gij allen spoedig uw dierbaar vaderland terugzien.''' Do kleine soldaten ontblootten allen politieke daad welke in stryd is met den gee3t onzer instellingen. De „Figaro" en de „Matin" keu ren de beslissing der regeering goed; zy zal een opluchting in de openbare meening en een opleving van de zaken medebrengen. De „Siècle" schrijftDo beschaafde wereld zal het besluit der regeering met geweldige toejuichingen ontvan- gen. De Cassagnac is van oordeel dat het recht thans zyn loop moet volgen zonder eenige tusschenkomst van het parlement. In overeenstemming met wat vroe ger in dergelijke gevallen gebeurd is, zal Sarrien waarschijnlijk bet gestren ge strafsysteem, waaraan Dreyfus onderworpen is, doen ophouden. Men zegt dat Sarrien den procureur-gene raal bij het Hof van cassatie reeds officieel van de beslissing der regee ring in kennis heeft gesteld. De „Daily News" bevat een ver haal van iemand die beweert achter de schermeD ran de Dreyfus-geschie- denis te hebben gekeken. T.n Decem ber 1894, vertelt hy, zond de Duit- sche gezant te Parijs graaf Munster oen uitvoerig verslag van het Dreyfus- proces aan den Keizer. Het verslag werd toevertrouwd aau een koerier van het gezantschap, maar werd, voor dat deze de grens bereikte, gestolen en gefotografeerd en vervolgens als onaangeroerd doorgezonden. De regee ring van het Duitsche ryk kwam dat te weten en gelastte graaf Münster zyn paspoort te vragen. Het uitbre ken van een oorlog tusschen Frank rijk en Duitschland werd destijds aileeo voorkomen door de zelfopoffe ring van Casimir Perier, die besloot af te treden, nadat een tweede ver slag van den gezant eveneens onder weg naar Berlijn gestolen en gefoto grafeerd en daarna doorgezonden was. Perier kenrde hetgeen gebeurd was, onvoorwaardelijk af, en daarin zat de ware reden voor zijn ontslag. De te Londen wonende uitgever van Esterhazy's boek over Dreyfus schryft ook de bladen aan, om de zoogenaam de bekentenis van Esterbazy voor verdacht, te verklaren. Esterbazy zou geen verklaring echt noemen, tenzij hy ze zelf had goteekend. Vooraf hadden diens zaakwaarnemers aldaar tegen het laatste artikel van de Ob server verzet aangeteekend. Te Berlyn wordt de geschiedenis van de Daily News over de aanlei ding tot het' aftreden van Casimir Perier voor leuterpraat gehouden, waarvan Esterbazy zoo niet de ver- zinner dan toch wel de tegenwoor dige overbrenger zal zijn. Charles Dollfus beeft een brief aan de Temps geschreven, naar aanleiding van bet verhaal van de Observer en verklaart, dat er volgens ingewonnen inlichtingen te Nizza geen enkele aan nemer bestaat die zijn naam draagt. De uitgever Fayard verklaart dat Esterbazy in Januari 11. met hem een contract heeft gesloten voor de uit sluitende rechten in Frankrijk op zijne, Esterhazy's gedenkschriften. De pry's was 10' (000 francs. Fayard heelt nog geen letter schrift ontvan gen, maar krachtens zijn contract zal hy zich tegen elke overeenkomstige Fransche uitgaaf verzetten. Ten aanzien van de volstrekte af zondering waarin Picquart gebracht is, toont de Temps aan, dat de be schuldigde volgens de militaire wet geving niet van alle verkeer kan woi - den verstoken, zonder dat de geest der tegenwoordige wetgeving beslist wordt miskend. Paul Meyer heeft een brief aan Zurlinden gericht, waarin bij protes teert tegen de bespottelijke vervol ging tegen Picquart. Picquart is on schuldig, zegt lijj en Dreyfus evenzeer. Door deze meening uit te spreken vervul ik myn plicht als goed patriot. Aaugezien Zola de schaden en in teresten van 30,000 francs aan de schriftkundigen, waartoe hy veroor deeld is geworden, niet betaald beeft, is de gerechtelijke verkoop van zijn buis en inboedel in de Rue de Bruxêl- ies tegen 11 October aangekondigd. Een referendum over minimum loon. Het referendum in de stad Bern heeft Zondag een wetsvoorstel, van het volk uitgegaan, strekkende om een minimam loon te bepalen voor de gemeente-werklieden, en voor werk lieden op door de gemeente uitbestede werken, verworpen met 1966 tegen 3177 stemmen. diep bewogen het hoofd. Friquette knik te hen vriendelijk lachend goeden dag, wuifde nog eens met haar hand en ver liet daarop het kamp. HOOFDSTUK IV. Een halte. Zij trekken een rivier over. Een iist van Barca. - Le- febv re-rij tuig. - - Marovoay. Het huis van Friquette. Veront waardiging. Voorbeeld der Engelschen. Gebroken been.. Succes op chirur gisch gebied. Bezoek van den majoor. Verpleegster. De weg blijft na Ambohitromby even slecht, loopt over een verlaten terrein, begroeid met struikgewas en lastige pal men en voorbij het dorpje Ambatikaly. Het gehcolc dorpje bestaat uit een vijftiental hutten, die alleen, sinds de aan komst dei- troepen, verlaten waren. Friquette en haar metgezel bereikten liet binnen twee uur. De reizigers rustten een half uurtje uit en vertrokken toen naar Maevarano, waar zij anderhalf uur later aankwamen. Te Maevarano ontmoetten zij ver scheidene inlanders. Ziende dat men 't hen niet moeielijk maakte eu huu. nede- Verschillende motieven hebben tol dezen uitslag meegewerkt. Vele ar beiders waren bang dat een vastge- steld minimam loon tevens als maxi- mum zou gelden, waardoor zy zouden 1 worden benadeeld. Tal van patroont J daarentegen vreesden, dat de loon- p standaard, die in Bern vry hoog is, r door deze bepaling nóg verhoogd zon worden, waardoor concurrentie me: k werkgevers in andere steden onmoge lijk zou zyn. Eu een deel der burgerjj zag op tegen het verzwaren van den belastingdruk met in het geheel onge- j, veer f 100,000. Ten slotte heeft ook het sociaal-democratische orgaan, door de onhebbelijke wijs waarop het dezen maatregel aanprees, veel kwaad ge- 1 daan. k h De invloed van het tropisch n klimaat. Omtrent den invloed van het tro- pisch klimaat op de gemoedsgestel^ fc Leid en den geest, deelt Dr. Rasch- i Sorau in het Duitsche Algemeen j Tijdschrift voor Psychiatrie belang- rijke bijzonderheden mede. De Duit- n sellers noemen dien invloed „Tropen- <s koller", keerkrings-kolder. i Dr. Rasch heeft zyn waarnemingen gedaan te Bangkok, de hoofdstad van Öiam, waar men nog betrekkelijk een goed klimaat heeft, en maakt melding van elf gevallen, die hy zelf heeft bijgewoond en waarvan de hier ge- il schetste de merkwaardigste zijn: t Een hoog ambtenaar gaf na een halfjarig verblijf in de tropische ge- westen blijk van eene totale verande- ring van karakter; hy werd prikkel- baar. overdreven streng trotscb, een J ware dwingeland en begon zich te be- e drinken. Na een lichten zonnesteek werd dit alles nog erger; zyn gedrag bracht hem en zijne laudoUed8n in ongelegenheid, zoodat by zich genood- 5 zaakt zag naar Europa terug te keeren. Even merkwaardig is het volgende s geval: Een matig, bedaard, stipt, ondergeschikt ambtenaar werd na drie vierendeelsjaars een twistzoeker, loog n kolossaal, werd ruw en wreed, greep bijvoorbeeld, terwyl hy meteenzyner 1 collega's in gesprek was, diens hond t en sneed hem eenvoudig den hals af, s „zonder daarin iets te vinden", schoot ook dikwyls van de veranda met het geweer op de dieren, of zoo maar in r :t wild, zoodat hy eindelijk weg moest, c Later, na de acclimatisatie werd by 1 weder normaal. r Een zeer schrander districtsreferen daris werd zoo apathisch, dat hy een i zweertje aan zyn vinger niet wilde laten wegsnijden, maar liever been en f zenuwen zag veretteren. Hy gaf zich aan den drank over, zonk zedelijk hoe langer hoe lager en schoot zien cp het laatst dood. Eeningenieur werd na een kort 1 verblijf zóó zenuwachtig, dat hy zyn - huis niet meer uitging; daarbij deden zich verschijnselen van vervolgings- waanzin en vervolgeus van hoogmoeds waanzin voor. Niet voordat hy naar 1 Europa was teruggekeerd, werd hij beter. De gevolgen van het verblijf in de tropische gewesten voor het. zenuw- i gestel vat Dr. Rasch hoofdzakelijk 1 hierin samen: slapeloosheid, verslap ping, onverschilligheid, afneming van het weerstandsvermogen tegen ziekte, 1 onlnstigheid tot inspanning, groote gevoeligheid, vermindering van het geheugen en prikkelbare zwakte. 1 INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regal. Spiegelmaker. Vergulder. Plaathandelaar. Encadrenr* Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, U A A'R L E M. 'Jttfn oig Stadsnieuws Op de Dinsdagavond gehouden ver gadering van bewoners der Korte en Lange Veerstraten, om rekening en verantwoording te doen over de straatversièring, werd op voorstel van den heer Grijseels met algemeene stemmen besloten het batig saldo van f 61.06'fe te storten in de kas van de Vereeniging tot oprichting en exploi tatie van Volks Sanatoria voor Borst- lyderk in Nederland. De voorzitter hoopte dat alsnog vele commissiën hun saldo voor boven genoemd doel zullen afstaan. nge bezittingen eerbiedigde waren rij niefc gevlucht, waarschijnlijk om zoodoen de als spionnen dienst te kunnen doen. Beslist weigerden rij Friquette wat versche mellc en vruchten te geven, waar aan liet jonge meisje zich. te goed wilde doen. Barca nam toen zijn sabel iu de eene en een paar glinsterende voorwerpen om er voor in te ruilen, in do andere hand. En hij maakte zoo'n dreigend gebaar met den sabel, dat men Friquette ter stond het verlangde bracht. De nabijheid der troepen joeg hen daarbij vrees aan en benam hun allen lust om de reizigers kwaad te doen. Na er twee uur vertoefd te hebben vertrok het kleine konvooi naar Miada- na, dat zij na een lange, vermoeiende- reis van vier uur bereikten. Miadana is een dorp, wam- ongeveer zestig huizen staan, dat men bereikt, na een groote vlakte, waar hier en daar pal men groeien, die het landschap een ei genaardig aanzien geven, te hebben over gestoken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2