welt^Z;tw„aIr 1 liters 18?.6 .onAer; Chapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, Heerenlioeden, SPORTPETTEN enz., Haarlem s Dagblad doch het is haar nu gelukt den ver moed eljjken dader, zekeren Pieter [.eeuwenkamp, in Duitschland aan te houden. Een jonge avonturier. Op het politie-bureau te Groningen is Woensdag en Woensdagnacht onderdak verleend aan een 10-jarigen bengel, die voor de toekomst, wat be looft. De jonge held van dit verhaal heet Jacob van Putten en woont te Amsierdam. Daar heeft hij in het ouderlijk huis een horloge, een jas en een portemonnaie met wat kleingeld gemoerd, de jas en het horloge voor vjjf gulden beleend, voor 10 cent worst en wittebrood en eene blouse voor 60 cent gekocht en zich vervolgens naar de aanlegplaats van de stoomboot, die van Amsterdam over Lemmer naar Groningen vaart, begeven. Door voor te geven, dat hij in Groningen ver wacht werd door eene tante, verkocht men hem een reisbiljet naar Gronin gen en zoo kwam hij daar Woensdag- niet gezegd worden; het gebruik van wyn verdient toch, uit een hy giënisch oogpunt beschouwd, alle aan beveling als bewjjs hiervoor moge strekkendat in alle hospitalen en door de meeste doctoren wijn tot herstel van krachten wordt voorge schreven. Zich veroorlooveude als deskundi gen op te treden, is het de vaste en onverdeelde overtuiging van adres santen, dat verhooging van den wijn accijns, den ondergang van bet arti kel als onvermijdelijk gevolg zou medebrengen, dat integendeel zij als zeker meenen te mogen vaststellen, dat de minister van financiën tot een bevredigend resultaat zou kunnen ko men èn in het belang van de schat kist, èn in het belang van ous Neder landers, èn in het belang van den wijnhandel zoo eene verlaging van den accijns inplaats van eene verhoo ging zou kunoeu worden voorgesteld. In de toelichting zegt bet adres o.a.: lo. In het belang van de schatkist; getuige België waar het jaarlijksche morgen aan. wnnverbruik' onder eene heffing van Daar er geen tanto was, om het sjech^ fr 23 per hecto accijns in de ventje af te halen, stelde de direc-1 j 1893—1896 gemiddeld 250.900 r JeL^r^e wc* bedroeg ter^Lbe,zelve kennis knaap. met het avontuur van den De politie stelde zich daarop 182.660 hecto in 1886 tot 264.020 - c •- v: - a„ J hecto in 1895 is toegenomen, alzoo in telegrafisch m verbinding met de Am-tijdsverloop van 10 jaar een voor- sterdamsche politie en nu bleek al j ui« yaQ pCt. 0f n n jaarlüks spoedig, dat de vader de opsporing i voQr een avans van frs. 1.840.000. Intusschen is in Nederland dervraagd, bekende de kleine JacobeQQ totaaj consumptiecijfer van daarop wat by gedaan had waar- j 90 000 hecto gedurende de laat- om by bet gedaan hadhy wou watst0 g jaar {iet wynverbraik achteruit en de wereld zien en zyn keus wasVRr ons litpr lot l 83 liter op Groo^en gevalle.. Na.veelheeftZVXZterwfilZ hy van die stad met gezien en byven(jjen vojgens de statistiek het de- dat zeer weinige zal .het biet in 1896 eene vermindering van op transport naar Amsterdam. (N.G.C.) i gaan, vermindering welke zich in 1898 zeker in dezelfde richting heeft voort- Een geheimzinnige geschiedenis. Dezer dagen is door iemand te Groningen een zwart lederen porte feuille verloren, waarin de som van f 3280. Dit geld is op zonderlingewjjze weer terecht gekomen. „Het N. v. h. Noorden," waarin de verliezer eene annonce tot terngbekoming van het verlorene had geplaatst, deelt daar omtrent o. a. het volgende mede: „Toen we Zaterdagochtend onze groote brievenbns, waarin brieven, couranten enz. openden, vonden we onder de vele brieven er één, zeer dik, waarop geplakt de advertentie, uit ons blad geknipt, zonder verder adres. Eerst dachten we aan een mop, maar neeD, toen het couvert geopend was rolde er uitdrieduizend twee honderd tachtig gulden in bankpapier, zonder een letter schrift er by of eenige andere aanduiding. De zwarte portefeuille was er niet bij. 't Geval is zeer merkwaardig en geeft aanleiding tot het opbouwen ran een heel verhaal. Zeker moet de toezender wel ernstige redenen heb ben gehad, om ons zoo'n belangrijke som op deze zear weinig secure ma nier te doen toekomen. We laten het maken vaa onderstellingen aan onze lezers over. Het geld is natuurlyk afgedragen aan den eigenaar. Verhooging accijnzen op wijnen. In het adres, dat door de wijnhan delaren te Amsterdam en Rotterdam is opgesteld en door den handel in de provinciën eveneens zal geteekend wordeD, geven de stellers hnn onver deeld leedwezen te kennen over het wetsontwerp van den minister van financiën tot verhooging van den ac cijns op wijn met f5 per hectoliter. Zy vermeenen bezwaar te moeten ma ken tegen de gevolgtrekking, nederge- Dece cijfers voorzeker bewijzen dat onder de bestaande wynaceynzen, België's schatkist vooruit en die van Nederland achteruitgaat en doen voor zien dat een eventueele ver hooging van accijns slechts als eenig uitvloei sel kan hebben eene belangrijke ver mindering van consumptie en bijge volg voor de schatkist eene vermin dering van den te innen accijns, het geen toch zeker niet in de bedoeling van Zjjue Excellentie den Minister ban opgesloten liggen. Wanneer de Minister echter eene verhooging op den accjjns meent te moeten voorsteilen, moeten h. i. Fles- schenwijnen en Champagne's daarvoor in de eerste plaats, ja uitsluitend, in aanmerking komendeze toch vallen geheel onder de rubriek van luxe- wijnen en kunnen eene zelfs belang rijke verhooging van den accijns ge makkelijk dragen. 2o. In het belang der bevolking hiertoe strekke dat de minister van financiën in België niettegenstaande den belangrijken vooruitgang in bet debiet aldaar, in 1897 opnieuw eene verlaging van frs. 3 per hecto voor de wijnen op fust beneden 15 pCt. alco hol voorstelde, welk voorstel door de Kamer goedgekeurd en aangenomen werd en dat de Minister in zijne me morie van toelichting tot aanbeveling hiervan hot volgende op den voor grond stelde: „Mon idéé première est avant tout de trouver uu moyen pour procurer a la classe ouvrière une boisson autre que la bière dans des conditions aussi favorables que possible afin d'eurayer l'alcoolisine. Wel eeu bewijs, zeggen adressanten, van het groote gewicht dat de mi nister in België er aan hecht om de wijn zoo min mogelijk een luxe-artikel te maken, maar daarentegen het zoo veel mogelijk onder het bereik van iedereen te brengen. 3o. In het belang van den Wijn handel De besliste meeuing van „als zoude er eenig verband behooren te bestaan tusscben den accijns op gedistilleerd en dien op wyn.'\ Tot staving biervan wijzen zy op Enge land, waar gedistilleerd met f 120 per legd in de memorie van toelichting 5,i adressanten is dat, wanneer de ver- J 1hooging van den wyn-accyus aange nomen wordt op den voet als door den Minister voorgesteld, hun tak van handel die, ondanks de vele concur- rentie van het buitenland, nog steeds Hectoliter, tegen wijn onder 15 pCt. jeeuo gunstige reputatie heeft weten alcohol mot slechts f 13.20 per Hec-te handhaven, een gevoelig nadeel toüter belast is, hetgeeD in dezelfdetoegebracht zal worden. De verhoo- verhouding beschouwd, voor f 66 perging toch zal onevenredig drakken Hectoliter accijns op gedistilleerd een op de goedkoopere soorten, waarvan bedrag van f7.26 per Hectoliter voor de consumptie juist in de laatste wijn zou moeten aanwijzen. jaren is toegenomen bet noodzakelijk Waar volgens de zienswijze vau den gevolg hiervan zal zijn dat daar waar Minister, de vermindering vau het men aan een zekeren verkoopprijs debiet van gedistilleerd als gevolg gebonden is hetwelk in hoofdzaak eener accijnsverhooging aan de volks- met deze goedkoopere soorten, van welvaart ten goede zal komen, kau welke nu toch reeds vele met 100 dit h. i. van het artikel wijn zeker pCt. hunner waarde aan accijns belast zijn, het geval is meer en meer inférieure qualiteiten geleverd zullen gaan worden, die dan op hnn benrt weder een zeer schadelijken invloed op het debiet zullen oefenendeze vermindering van debiet heeft voor de wijnhandelaren vermindering van inkomsten, en voor het Rijk vermin dering in de opbrengst der bedrijfs belasting ten gevolge. Hierbij zy nog opgemerkt dat uit de statistiek der invoeren blijkt, dat wanneer een overvloedige oogst in Frankrijk, die tot lage prijzen aan geboden is, bier te lande in consump tie komt. het debiet dat jaar op een maal belangrijk stijgt, hetgeen weder als bewijs moge dienen, dat. goede en goedkoope wijneu het debiet doen vergrooten. Resumeerende meenen adressanten afdoende te hebben aangetoond en vleien zij zich ook de Kamer daar van te hebben overtuigd, dat verhoo ging van den wjjuaccyns, althans op f u 8 t, verlaging van inkomsten voor de schatkist, vermindering van de qualiteiten en consumptie en belang rijk nadeel aan den wijnhandel ten gevolge zal hebben, reden waarom zij dringend verzoeken na kennisge nomen te hebben vaü de zakelijke argumenten die zy als desknudigen hebben gemeend in dit adres onder de aandacht te mogen brengen, hunne pogingen krachtdadig te willen steu nen en te willen medewerken tot eene wijziging van het wetsontwerp tot verhooging van den wynaccyns, in den geest als door ben aangegeven. geleden, op het punt staande naar i Frankrijk te vertrekken, gearresteerd. Vele anarchistische geschriften zijn in beslag genomen. Een aanslag. De Budapesti Naplo vertelt het volgende over een aanslag, die door een anarchist zou zijn gedaan op den Koning van RoemeniëDe politie te Orsova heeft een lid van de inter nationale vereeniging van anarchisten gevangen genomen, die naar Roemenië gestuurd was om den Koning te ver moorden. De gendarmerie te Orsova kreeg van een politie autoriteit in het buitenland eene beschrijving van den persoon, en nam hem gevangen aan boord van een schip dat uit Semlin kwam. Hij noemde zich eerst Milan, maar men vond een pas by hem waarop de naam Milos Demetovic stond. Aanvankelijk weigerde de mau elke inlichting, maar later verzekerde hy reeds lang gewenscht te hebben Hongarije te leeren kennen, en om dit waai- te maken beriep hy er zich o.a. op behalve zijne moedertaal, het Duitsch, nog negen talen vloeiend te i spreken. Tot dusver heeft men nog niet kunnen uitmaken tot welk land i hy behoort. Men vond op hem in een j doosje een fleschje vergif, twee dolken len enkele verroeste spijkers. Voor- loopig blijft de man te Orsova in i hechtenis.- INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. 21, Anegang 21. Ontvangen de nieuwste modellen in alle genres. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf ran prijs worden steeds gaarne ver strekt. GEftSEMSS SfilEllWS De Parijscbe rechter van instructie Louiche heeft het bevel geteekend tot voorloopige invrijheidstelling van me vrouw Paulmier. Donderdagmiddag om half vier is zy metteidaad vrij gelaten. Een Engelscli roofschip. Een visschersboot uit Boulogne keerde dezer dagen terug met een Eogelsche pink op sleaptoaw De Franscbe vissehers hadden den En- gelschman betrapt toen hy bezig was hun netten te stelen, zij hadden hem nagezet, geënterd, de bemanning ge kneveld en de pink op sleeptoaw ge nomen. Aan boord van het schip werden 25 netten van de Fransche pink gevonden. in de Belle-Alliance-strasse te Eer lij u was Woensdagmiddag in een groot magazijn voor het eerst de centrale verwarming in werking. By gebrek aan luchtverversching verspreidde zich dooi het geheele huis kooloxyde en vergiftigde langzamerhand de at mosfeer. Verschillende winkeljuffrou wen werden onwel, andere vielen in zwyo. Vier ernstige patiënten moesten naar een reddingspost gebracht wor den. Een bende anarchisten. Te Pisa heeft de politie een anar chistische vereeniging van 22 personen ontdekt. Het hoofd der bende, een bekende anarchist uit Livorno, Maz- werd eenige dagen Prinses Pauline. Het huwelijk van prinses Pauline van Wurtemburg, de oudste dochter van koning Wilhelm II van Wurtem- berg met erfprins Friediichvon Wied zal de volgende maand te Stuttgart worden voltrokken. Koningin Wilhel- mina, de Koningiu-Moeder, de hertog en de hertogin van Vork, de hertogin van Albany, do kroonprins en de kroonprinses van Roemenië zullen, naar buiteulandsche bladen melden, do plechtigheid bijwonen. Prinses Pauline zal eenmaal over een groot fortuin beschikken en prins Friedrich von Wied is de erfgenaam van een der riikste en oudste families van Noord-Duitsc.hland. Zyn moeder, prinses Marie der Nederlanden, doch ter van wijlen prins Frederik, heeft haar man een groot vermogen aan gebracht. By gelegenheid van dit huwelijk zal don koning van Wnrtenberg de orde van den Kousenband worden verleend. Mijnongeluk. Een vreeselyk mijnongeluk heeftin de myu „General Blumentbal" naby Herne in Westpbalen plaats gehad. Doordat de mand, waarmede de mijn werkers werden afgelaten tegen de katrollen stiet, braken de kabels af en de mand stortte 740 M. in de diepte en sloeg met zooveel kracht in den vochtigen bodem, dat de gebeele mand, met allen die er in waren, achttien personen, bedolven werden gd voor zoover de val en de schok hen niet gedood mocht hebben, stikten. De personen die in een eveneens stjjgende mand zaten kregen verwon dingen. Enkelen werden beenen of armen afgerukt, één zelfs werd uit de mand geslingerd en het hoofd en de beenen afgerukt. Brutale inbrekers. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zyn inbrekers binnengedrongen in het buis van den oud-minister graaf Eulenberg in de Brücken-Allee te Berlijn. Zy waren door een open raam, dat op het park van Bellevue uitziet, binnengeklommen en hebben voor 25.000 mark aan kostbaarheden en kleinoodiëa meegenomen. De dieven waren zelfs zoo brutaal, dat zy de slaapkamer van den graaf binnen kwamen en van liet nachttafeltje een zegelring stalen. hem met zijn eigen dolk, dien hy al vier dagen vermist had, bedreigd. Hij had haar het wapen willen ontwrin gen en toen was zijn vrouw in den dolk gevallen en bad de wonden ge kregen. Vóór baar dood had echter de vrouw van den Soendanees ver klaard, dat haar man haar met opzet uit ijverzucht had verwond; de be schuldigde hield vol dat alles aan een ongeluk te wijten was. Daarentegen zeiden twee andere Soendaneezen, die in hetzelfde vertrek sliepen, dat zy niets hadden gehoord van een twist en ook de dolk van Gora nog kort van te voren in zyn bezit was ge weest. Dit alles was dos zeer be zwarend voor Belal Gora. Merkwaar dig by de verdere behandeling van de zaak was nog dat de verdediger van den beklaagde nadrnk legde op de omstandigheid, dat de Soedanees door ijverzucht tot de daad was be wogen en toen Shakespeare's Othello erby te pas bracht. De jury nam by de schuldigverklaring verzachtende omstandigheden aan en de rechtbank veroordeelde Belal Gora tot twee jaar gevangenisstraf. De koningin van Dene marken j. Koningin Louise van Denemarken is zonder pijn of benauwdheid heen gegaan. Om het sterfbed stonden de Koning, de Keizerin-Weduwe van Rusland, de Koning en Koningin vau Griekenland, de kroonprins van Dene marken en zijn vrouw, de prinses van Wales, de hertog en hertogin van Cumberland, prins Waldemar en prins Karei met hunne vrouwen, de hertog en hertogin van Sparta en nog veel andere jongere priuscn en prinses sen. De zaak-Dreyfns Meu zegt dat wegens het groote gewient der zaak, de raadsheer-rap porteur een aanvulling van instructie zal vragen, waardoor de oproeping vau alle getuigen van het proces van 1894 noodig zal worden, eu de eind uitspraak van het Hof van cassatie eenige maanden vertraging zal onder vinden. Een groote betoogiDg ten gunste van Dreyfus en Picquart zal Zondag in de Salie Wagram gehouden wor den, ouder voorzitterschap van De Pressensé. Het artikel van de Daily News omtrent de geschiedenis van het be danken van Casimir-Perier, is by na gelijk aan een artikel, reeds eenigen tyd geleden in do Croix verschenen en waarvan do ex president de juist heid van enkele passages, betrekking hebbende op zyn gesprekken met graaf Munster, zou hebben erkend. Een lid van het Hof van cassatie, jeïoterviewd door de Matin, moet gezegd hebben a priori te gelooven dat bet Hof in betgeen met Henry en Du Paty de Clam gebeurd is, niet de noodige juridische elementen zal vinden om de revisie toe te staan. Clemenceau verwyt Sarrien het onderzoek in de zaken Henry, Du Paty de Clam, Esterhazy, Zurlinden en Picquart niet voort te zetten. Hy be sluit met te zeggen: wij willen be vrediging. geen vóor-dec-gek-houdery. De Aurore verklaart dat deregee- ring een brief van Esterhazy bezit, welke ziin misdadige betrekkingen tot Du Paty de Clam bewijst. De brief zou o. m. ook deze zinsnede be vatten: Zyt gii wel zeker van uw schriftkundigen Te Dusseldorp stond Dinsdag de Öoedanees Belal Gora uit Darfoer terecht, beschuldigd van onlangs in j den dierentuin aldaar op een nacht zyn vrouw Hana met dolksteken zoo toegetakeld te hebben, dat zij aan baar wonden stierf. Belal Gora, be- j hoorde bij den troep Soedaneezen, die zich te Dusseldorp liet bekyken ais krijgslieden van den Madi. Hy verklaarde dat ijverzucht de aanleiding1 was geweest tot een ongelukkigen twistwant zijne vrouw bad hem gezegd dat zij voortaan niet meer met hem wou samenleven, en had De Quaeatie op den Doelen. Wij hebben tlians van den waarne mend commandant der d.d. schutterij den heer J. A. G. van dei* Steur, in de tails .,e redenen vernomen, die hem heb ben geleid tot het uitlokken, van heit vreedzame conflict, dat dezer dagen op den Doelen plaats had. De traditie is, dat B. en W. zich altijd gedroegen, alsof de commandant den- Schutterij ten allen tijde de beschikking had over de bij de Schutterij op den Doelen in gebruik zijnde lokalen tenzij instantelijk door B. en W. was medege deeld, dat voor dit of dat doel en op om schreven dag eu uur een zaal door het College in gebruik gegeven was. Zoo kreeg o.a. de commandant altijd bericht, wanneer er een zitting van den Militieraad of voor loting zou worden gehouden. Zoo is nog onlangs, toen de brandweer het terrein kwam oprukken om daar te oefenen en er schutterij vond, de brandweer op verzoek van den luit. adj. Van der Steur heengegaan. De rooster voor de zomeroefemngen, voor de rapporten van den commandant of den luitenant-adjudant, of voor de rittingen van de commissiën van indee ling en kleeding, is steeds door den com mandant opgemaakt, zonder dat daar voor de goedkeurig van B. en W. weid gevraagd. Alleen heeft deze die regelin gen, voor zoover de wet hem dat voor schrijft, medegedeeld aan B. en W. zon- dei- meer. Van, ouder tot ouder is, zonder toe stemming van B. en W., in de maanden Januari, Februari en Maart de groote zaal bij de schutterij in gebruik voor oefeningen dei- roeraten op Diixsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, voor officieren en kader op Maandag. Dei-hal- ve de geheele week, want, zooals wij reeds meldden, is aan oefenen op Za,ter dagavond geen denken. juon. geleden moest de oefening- de colonne der schutterij, die zou mede werken aan de sportbetooging te Clin- gendaal. worden uitgesteld omdat de jon gelui van de Tien toen in de zaal gym- nastiseerden. De heer Meijer was toen zoo welwillend, een halfuur vóór den tijd heen te gaan, gelijk ook de commandant der schutterij Dinsdagavond met zijne officieren vertrok, toen do heer Meijer hem beloofd had, rich over de zaak tot B. eu W. te zullen wenden. Want daarom is het den heer Van der Steur te doen, dat hij nu e voor al zal weten, hoever zijne bevoegd- heid ten aanzien van den Doelen gaat dat daaromtrent door B. en W. eene re geling zal worden ontworpen. Hieruit volgt al dadelijk de groote onwaarschijn lijkheid. dat de commandant gezegd zou hebben, „dat liij niets te maken had met „de vergunningen, die door den Burge- meester en den Raad worden gegeven." De heer Van der Steur verklaarde ons dan ook beslist, deze woorden niet te hebben gebezigd en volkomen overtuigd te zijn, dat hij. wanneer B. en W. of dö Raad over de zaal beschikken, rich daar aan heeft te onderwerpen. De Eleetrische Tram. Om de eerste eleetrische tram met trolley-systeem, in ons land zoo goed ex aangenaam mogelijk te maken, heeft do Maatscliappij die de ceintuurbaan in Haarlem aanlegt, besloten de palen te vervangen door rosetten aaix de huizen, die als verbindingspunten zxxllen dienen voor de dwarsdraden, waaraan de ar beidsdraad wordt gehangen. Natuurlijk is hiervoor de toestemming van eigenaars oi bewoners der huizen, noodig en deze is, of wordt door dc Maats, per circulaire gevraagd. Het ro- set is xxiet grootcr dan 20 bij 20 c.M. en bestaat uit een plaat, waaraan, een busje met een haak en aan deze haak weder een busje, waarin o.a. een klank demper is aangebracht. Dit toestelletje ontsiert de huizen ixiet, is geruischloos en, naar ons verzekerd is, totaal gevaar loos. Waar de buigerij de keus heeft om of dit instrumentje aan de woning, of eeix groote paal vlak voor het venster te krij gen, daar zal zij zieker het eerste kiezen, zoodoende helpt zij mee aan het warm' uit de straten van de leelijkc palen, dio nog altijd een inconvenient was van liet trolley-systeem. De volgende week zal het toestellet je, waarvan de firma Beijnes er een viertal maakt, te zien rijn. de ke de iti sp Naar wy vernemen heeft de commissie uit de bewoners der de Witstraat, Haasstraat. Lange Hofstraat en Groo- nendaalsteeg voor de versiering dier straten by de inhuldigingsfeesten, het batig saldo der kas ter beschikking gesteld van het algem. Armbest. hier ter stede. Aan de Herhalingsschool zyn voor don volgenden cursus aangesteld de onderwijzers J. B. van Dorp. J. de Weeger, W. W. Yallentgoed, G. ten Napel, J. J. Sturm en de onderwijzeres mej. J. M. Peereboom. Donderdag arriveerden hier ter stede ia hotel Funckler sir Edmund en Lady Verney Claydon Bucks, welke geruimeu tyil hLr ter stede zullen verblijven. al naarmate het leger meer en meer tot in het binnenland doordrong, de zieken in getal toenamen, Op een goeden morgen liet de direc teur van het hospitaal haai- bij rich ont bieden en zeide met een bedrukt gelaat zonder eenige inleiding tot haar ,.Gij moet ons verlaten, juffrouw." Friquette verbleekte en mompelde „O mijnheer en mijn arme zieken Wat heb ik verkeerd gedaan..." De dokter viel haai- echter ixx de rede zeggende „Er riju er nog zoovelen en ernstiger." .Dan begrijp ik er niets meer van." „Onze troepen rijn te Mévatanana, een vijf-en-twintigtal mijlen hier van daan, waar we een versterking aan den vijand ontnomen hebben." ,,0! nu begrijp ik het... er rijn dus dooden en gewonden gevallen.. „Neen, deze belangrijke plaats is zon der slag of stoot bemachtigd en er is dus niemand bij gebleven." „Geen enkele doode.geen enkele ge wonde... maar dat is prachtig." „Maar wat minder mooi is, we hebben -twaalfhonderd rieken. Het 200ste regiment, dat zooals gij weet, rijn kolonel verloren heeft, is vree- ac-lijk ingekrompen. Men heeft een hulphospitaal iu het veld opgericht, ongeveer halfweg tus scben Ambota. en Mévatanana, en er komt' hulp lo kort. Mijn collega stuurde mij bericht, dat de toestand jammerlijk is en vraagt mij dringend om hulp. Hoeveel leed het mij ook doet u te- moeten verliezen, zie ik mij toch genood zaakt u te verzoeken daarheen te gaan, waar gij nog veel meer te doen zult vin den dan hier." ,,0maar daar hebt gij goed aan ge daan 1" riep Friquette met van vreugde stralende oogen uit. „Gij bezit bijzonder veel volhai'ding en zooveel zedelijken moed. dat vele mannen u terecht benijden. Ik zal u dus geheel als maxi behande len en dat nog wel militairement." „Dank u „Gij moet morgen ochtend vertrekken hetzij over bind ot over water eix u bege ven naar Ainbata, waar gij met den u vcrschuldigden eerbied ontvaxxgen zixlt worden." Friquette had den moed niet om van du haar dierbaar geworden zieken af scheid te nemen. Zij verzocht dus deox dokter him mede te deelen, dat rij op bevel naar eledrs vertrok en dus niet weer in de ziekenzaal zou verschijnen. Haar hart was tot schreiens toe vol. Zij verkoos de reis over land te ma ken. die, hoewel langer on vcrmoeiendei-, haar verkieslijker toescheen omdat- zij veel interessanter zou zijn dan die over water. Bar ca was in rijn nopjes, dat hij weer aan den arbeid kon gaan; hij pakte de bagage en zadelde den zébu, die nu een toonbeeld was van gezondheid. Het jonge meisje had het toppunt lxa- rer wenschen bereikt. Zij was nu in 't bezit van een aanstel ling in optima fox-ma als verpleegster bij een lcgerafdeeling. Zij bekleedde een officieele betrekking, die haai* het recht gaf zich op te offeren voor de ongelukkigen, wier aantal met den dag toenam. De majoor van gezondheid overhan digde haar ten overvloede een certificaat, waarin op de meest eervolle wijze mel ding werd gemaakt van haar toewijding en haai- geschiktheid als verpleegster. Hij stelde ie har er beschikkingeen Lefebvi-e-rijtuig, een muildier met rijn geleider en een escorte van zes man on der commando van een korporaal. Deze jongelieden, die van het sanato rium van Nosti-Comba terugkwamen, gingen zich bij hun regiment voegen, overgelukkig, dat zij weder aan den strijd deel gingen nemen. Men vertrok vroeg in den morgen. Men stak de rivier van Marovoay in een pont over en trok toen door de reus achtige vlakte van Ambopibang, die de inboorlingen in een rijstveld herschapen hadden. Gedm-ende het regenseizoen is deze vlakte bijna onbegaanbaarmen moet dan door een glibberigen modder waden, waar men tot bijna aan da heupen in zakt. Maar- men was nu gelukkig in het dro ge jaai-getijde, zoodat men met deze moeielijkheid niet te kampen had. Maai- uit neemt niet weg, dat er nog genoeg mocielijkheden te overwinnen overble ven. Men ontmoette nog talrijke plassen, welke de kleine troep dikwijls noodzaak ten omwegen te maken. Daarbij kwam, dat de zon den grond nu gedroogd had, waardoor er in alle ï-ichtingen groote scheuren ontstaan waren. Hierdoor on- dei-vond men natuurlijk ook groote ver traging, want deze barsten rijn vrij diep en de kanten brokkelen bij de minste i' drukking af. j Menschen en dieren konden zich nog zoo goed en zoo kwaad als 't ging redden, maar 't ongelukkige Lefebvre-rijtuig was een verschrikkelijke lastpost, men moest het trekken, duwen, rollen... Barca echter beweerde, dat verderop de grond meer begaanbaar zou worden en het dan als van oen leien dakje zou loopen. Onder andere omstandigheden zou Fri quette het eenvoudig in den steek gela ten hebben. Maar zij had er de militaire zakken van de mannen van het escorte laten inpakken en niets tea- wereld kon haar bewegen het rijtuig aan zijn lot over te laten, waardoor de soldaten rich verplicht zouden zien zelf hun zak te torschesL Vroolijk als schooljongens in vacantie- tijd en blij zoo'n aangename ontspanning te hebben, ti-okken rij lachend en gek scherend het onmogelijke voertuig ver der. De koxpoi-aal, een klein, jong kereltje met een dialect, waaraan men rijn Pa- rijsche afkomst direct bemerkte, impro- viseiex-de liedjes, die Friquette deden schaterlachen. Met een schelle, eenigszins valsche stem, zong hij Maman les pétits bateaux, Qui vont sur l'cau, Ontils des jambes On leur z'y met des roues Pour naviguer au fond des trous Een gulle lach beantwoordde deze scherts en de zanger ging voort Ma,is pour a Ilea- sui- l'eau, On r'tir' les roues, v'la z'iui bateau „Ik kan ïuet moer van 't lachen 1" riep Friquette. wie de tranen over de wan ken biggelden. Mama, hebben de kleine vaartuigen. Waar men mee te water gaat, beenen t Men zet er wielen aan, Om er mee op den bodem van gaecxi en- holen te varen Maar om er mee te water te gaanr Neemt men er de wielen af. En men heeft een vaartuig (Wordt vervolgd))

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2