TURF, SCHOENWERK, Kamgaren Elastiek-Laarzen Nieuwe Loterij, Nieuw Geluk! ADYERTENTIEN. Mej. zeer geschikt om op te doen. teur des Beaux-Arts, bevinden zich de tong aan het verhemelte kleven. Men te Amsterdam, om de Rembrandt- tentoonstelling te zien en hebben Vrijdag het middagmaal gebruikt in „Maison Riche" op het Rokin. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Ontbonden, onder dankbetuiging voor den door haar verrichten arbeid, de Staatscommissie, ingesteld bjj kon. besluit van 31 Juli 1895, ten einde te onderzoeken, of naast de instelling van eene Rykslyfrentenbank en naast de regeling der verzekering tegen ongelukken, maatregelen bij de wet behooren te worden genomen, om te bevorderen, dat werklieden en met dezen gelijk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhoud t.o voorzien, recht erlangen op geldelijke uitkeeringen. De heer W. Hartlaub erkend en toegelaten als consul-generaal van Siam te Rotterdam. Met ingang van 1 November 1898, aan den commies der posterijen van de 3e klasse H. W. van Starcken- borgh Jntting. op zyn verzoek,eervol ontslag uit 's Ryksfdienst verleend. Is voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1898 benoemd tot adsistent aan het Rijksproefstation voor zaadcoutröle te Wageningen, G. Azings Venema, en is hem, met in gang van denzelfden datum eervol ontslag verleend als adsistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Wage ningen, en is met ingang van 1 Oct. 1898 benoemd tot amanuensis aan het Rijksproefstation voor zaadcontröle te Wageningen, A. Elsenaar aldaar, en van denzelfden amanuensis aan het Rijkslandbouw proefstation te Wageningen. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat, met ingang van 1 November a.s. de inspecteur van den Rijkswaterstaat W. F. Leemans zal dienst doen in de lste inspectie en de inspecteur van den Rijkswaterstaat C. F. M. H. Schnebbelie in de 2de inspectie. heeft een gevoel of men een brok in dej keel heeft, dat met dikke koorden, die van het strottenhoofd naar de ooren j loopen, is vastgebonden en instinctma tig probeert de hand die banden los te maken, maar men bereikt niets eer dan dat men den kraag losmaakt en daar door nog meer van de huid aan de uit damping bloot stelt. In het hoofd een snelle opvolging van kloppingen, en elke slag werkt terug op den nek en 't is, of de pijnen langs de ruggegraat afloopon. Vaak suizen de ooren. met een toon, die plotseling verandert, als bij iemand die in een trein een tunnel binnenrijdt. De verbeelding wekt vroolijke tooneelen, die echter halverwege weer verdwijnen, groe nen tooi van bladeren en gekoorlijke feeën in de verte. Het onbehaaglijke gevoel neemt toe tot sterke prikkelbaarheid, vereenigd met een soort mengeling van lethargie gevoelloosheid en ziekelijke bedrij vigheid. Wanneer hij alleen is. dan is de dorstende verdrietig gestemd, stil, soms met plotselinge neiging om met zich zeiven te spreken. Is liij in gezel schap van anderen, dan wordt de neiging om te praten sterker, maar hij kan maar over één ding spreken„water". In de zen toestand is het gelaat ingevallen en gerimpeld, de oogen zijn met bloed door-' loopen en vol tranen, de bewegingen zijn geliaast en de taal is ongedurig. De lij dende gelijkt op een wandelenden koorts- pa tiont, die geen -verpleging heelt. Deze toestand wordt verzacht door het genot van 3 tot 4 liters water, in eens of in tweemalen gedronken, hoewel de huid bij het uitwendig gebruik van twee maal zooveel daartegen in verzet komt. In dezen toestand zoekt de reiziger ang stig naai- de „bisnaga", een in 't wild is bein met ingjnj van aenzeiiuenj kaktUssoort. die drinkbaar wa- datum, eervol ontslag verleend als Leffes-en er- Kass&ï- Rembrandt-tentoonstelling. Het comité voor de Rembrandt- tentoonstelling te Amsterdam verzoekt mede te deelen, dat de tentoonstelling van 1 October af van des morgens 9 uur tot 's namiddags 4 uur (in plaats van 10—5 uur) geopend zal zijn. De toegangsprijs is voor Woensdag en Zondag gesteld op één gulden. Op de overige dagen, waarop de toegangs prijs f2.50 bedraagt, zullen voortaan dagkaarten worden uitgegeven, die, strikt persoonlijk, den geheolen dag geldig zijn. Toorts worden naast de bestaande blijvende weekkaarten van f 5, maand- kaarten, geldig tot aan den sluitings dag der tentoonstelling, 3l October, afgegeven tot den pry's van f 10. RECHTSZAKEN. By beschikking der arrondissements rechtbank te Middelburg werd N. M., oud 39 jaar, zonder beroep te Axel, gedetineerd te Middelburg, buiten vervolging gesteld en bare plaatsing in een krankzinnigengesticht bevolen gedurende een proeftyd den termyn vaD een jaar niet te bovengaande; voornoemde persoon was te ïaste ge legd dat zij den 24 Augustus 1898 te Axel in de woning van haren vader opzettelijk baar broertje, oud ongeveer 312 maand, van het leven heeft be roofd door dat kind op een bed te leggen, vervolgens op het hoofd of aangezicht van dat kind een kussen opzettelijk eeDigen tyd vast te houden en daarop te drukken, ten gevolge waarvan het kind is gestikt. NSEUWS. Dorst in de woestijn. Prof. Mc. Gee, die veel gereisd heeft m Mexico, geeft van dit lijden in een buitenlandsch tijdschrift de volgende be schrijving. Er zijn zelfs in de woestijn verschillen de graden, van dorsthij neemt toe en vermindert naarmate do hitte en de droogheid in de lucht veranderen. Ma Gee cndei-scheidt vijf stadia van dorstlij- den waarvan de eerste de inleiding tot de andere gencemd kan worden. Tijdens dat begin wordt de mond droog en heet een spanning in de keel veroorzaakt een onvrijwillige slikkende beweging en buigt de kin. De stem is gewoonlijk schor, de nek doet nu en dan zeer en men krijgt een onaangename gewaarwording over zich, die zelfs prikkelt tot grootore be drijvigheid. Dit gevoei treedt niet op wanneer men een kiezelsteen of een takje in den mond neemt om de speekselklie ren te prikkelenhet vermindert door een klein slokje water of een teugje van een andere vloeistof. Gedeeltelijk zijn de gewaarwordingen nog subjectief is het water vuil of riekt het onaange naam, dan heeft men aan een half glas genoeg, en als er een haar of een insect in rondzwemt, is men met nog minder tevreden, hoewel de koortsachtige opwin ding snel toeneemt. Dit zou men kunnen noemen den „beklagenswaardigen toe stand"; hij is vaak waar te nemen bij menschen, die in droge streken wonen. In het. tweede stadium der droogheid of in het eerste van den dorst stijgt de koortshet weinige speeksel en de slijm der neusklieren schuimt langzaam op lippen en tong. het kleeft aan de tan den, beuxoeielijkt het spreken en doet ter bevat. Hij snijdt de spinwebachtige schors door en zuigt het verfrisschende limonadeachtige sap op. Mc Gee teekent hierbij aan, dat de nomaden in Mexico1 geleerd hebben, den aan dorst lijdende er voor te behoeden, dat hij te veel op eens drinkt, daar anders de dood onmiddel lijk volgt. Dit .is de toestand van de be ginnende versmachting. De derde graad is een versterking den tweeden. Het schuim in den mond verandert in een taaie, kolodiumachtige massa, die de lippen geheel bedekt en samentrekt; het tandvleesch laat los en het vrij wordende bloed stolt tot onre gelmatige klompjes; de tong is met slijm bedekt en de woorden komen schor en met moeite uit den mond de taal gelijkt op een onderdrukt blaffen, liet is alsof het hoofd in ijzer zit opgesloten, en als de lijder zijn hoed afneemt geeft het geen verlichting. De nek en de halve; ruggegraat gelijken op een sterk gespan nen, opgezwollen buil, waarin een lancet gestoken is. Met eiken hartslag voelt men een kloppende pijn door het geheele lichaam, gevolgd door hallucinaties (ge zichtsverbeeldingen) in het oor is een suizen en knakken voelbaar. De oogen scheiden tranen af, die dadelijk verdro gen en de oogpupil verdwijnt. Gevoel loosheid komt over het gezicht, over de handen en eindelijk over het geheele lichaam, en naarmate die toeneemt, ver meerdert ook de verdooving van het ge heel o organisme. Om aan dezen jammesr een ednde te maken is alleen water het redmiddel en men drinkt het, hoe vuil het ook moge zijn. Maar de grootste voorzichtigheid is noodzakelijk, daar te veel zeer licht den dood tengevolge heeft. Mc. Gee noemt dezen toestand dien van de „verschrompelde tong." Met het vierde stadium van het uit drogen der weefsels begint eene nieuwe pha.se van den dorst. De kollodiumach- tige bedekking der lippen breekt open en valt af; er ontstaan scheuren in de huid en in het daaronder liggende vleesch, zoodat verdikt bloed en serum wordt uitgezweten. Dit uitzweetsel ver droogt eveu snel als het gevormd wordt en wat er overblijft droogt vast aan de huid. Elke scheur in de huid is een wond, die ontsteekt en het openscheuren der huid neemt toe, tot ook de lippen daar door worden aangetast en niets vertoo- nen dan gezwollen massa? van rauw, et terend vleesch. Verhemelte en tong wor den ook aangestoken en als de uitgezwee- ta vloeistof in den mond en in de keel druppelt, veroorzaakt het delirium of fata morgana van de oase in de woestijn. De saamgekrompen tong zwelt snel op, perst tegen de tanden en drukt de ka ken van elkaar. De vingers tasten werk tuigelijk over de gezwollen tong en de lippen, zonder dat men er iets van voelt en beginnen dan ook zeer op te zwellen en open te springen. In het. verhemelte heeft men een gewaarwording, als een drukkenden bist, en droombeelden verwarren het brein. In dezen toestand is geen hulp mogelijk, tenzij uiterst voor zichtig water wordt gegevendit is de toestand van het bloed zweeten. Evenals het tweede stadium van den dorst versterkt in het derde overgaat, zoo ook het vierde in het rijfde en laat ste. De uitwendige verschijnselen zijn weinig veranderd en alleen neemt het uitdrogen van het geheele lichaam nog toe. Dorstige insecten probeeren overal op de ftveren te gaan zitten en vliegen trachten hun eieren in oogen, ooren en neusgaten te leggen, terwijl hoog in de lucht de hongerige gier loert op zijn prooi. De reiziger is bijna, volkomen uit geput, hij trekt zich het haar uit het hoofd en grijpt in zijn vertwijfeling in de doornen en de kaktussen, waarvan de stekels hem het vleesch doorboren, in de hoop, ergens verkoelend vocht te zullen vinden. Dan eindelijk komt de dood als redder. Zoo is de dorst in de woestijn. Het een en ander uit Japan. De heer J. Bierens de Haan schrijft onder bovenstaanden titel een opstel de N. R. Ct. waaraan wij het vol ontleenen Het zoo nauw met handel samenhan gende begrip van sparen is den Japan ners eveneens onbekend en moet tegen woordig aan de kinderen, op do scholen geleerd worden. Zoodra hij geld heeft, moet het op de vrienden worden dan geïnviteerd en met eenige geicha's, omj muziek te maken en te dansen, gaat, men dan naai- een mooi gelegen theehuis om zich daar te amuseeren. Of wel artis tieke voorwerpen worden aangeschaft, en, beschouwt hij in het algemeen reeds geld als een inferieur iets, op gebied van kunst waagt hij naar geen prijzen. De groote, en, vergis ik me niet, eeni ge grief tegen de Japanners is hiermede aangegeven. Op ieder, die niet in zaken met hen in aanraking behoeft te komen, maken ze een hoogst sympathieken in druk het is een volk van groote kinde ren, gezond naar lichaam en ziel, waarbij het Romeinsche ideaal„mens sana in corpora sano" wordt gevonden. Wanneer men uit China komt en daar een volk gezien heeft op en versleten, le vende in een vuilheid, die in Peking tot verdier lij king overgaat, en men bevindt zich dan opeens te midden van Japan ners, die, om den Hollandschen Zaterdag als zindelijkheiclsmaat te gebruiken, ze ven malen zoo zindelijk zijn als wij, te midden van een volk, waai- opium onbe kend is, dat wel wat kleiner is dan Euro peanen, maar in flinkheid van lichaams bouw en sterkte het van velen wint, waar bij iederen individu de levenslust en de energie uit de oogen straalt, waar bede larij en mismaaktheid onbekend zijn, dan moet men onder him bekoring ge raken. En dan die Japansclie vrouwtjes, zeer zeker niet beantwoordende aan onze ideeën van schoonheid, maar klein en fijn en steeds vol gratie, uiterst beschei den in hun optreden en den indruk ma kend, alsof ze zeggen wilden „raak me niet aan of ik breekporseleinen pop petjes, gekleed in een toilet, dat kleurig heid aan groote modestïe gepaard doet gaaner is geen zediger en tevens bon ter en vroolijker toilet denkbaar dan de Japansclie kimono met den grooten ohi op den rug. Lompheid is iets dat de Japanners niet kennen, alles is er klein en fijn geen groot glas bier leseht him dorst, maar een miniatuur kopje slappe thee, geen Duitsche pijp, maai- een fijn, veel al artistiek bewerkt pijpje, waarin een hoeveelheid zeer lichte tabak gedaan wordt, die men in een paar trekken op rookt, verschaft een algemeen genot aan mannen en vrouwenhun huizen zijn groote sigarenkistjes van dun hout en papier, waar een „cent kilo's" gevaar zou loopen van doorheen te zakken. Het binnenland van Japan te bereizen langs wegen, waar de Amerikanen nog niet hun dollarspoor hebben achtergela ten en het logeeren in de hotels aldaar is een curiositeit op zich zelf. De eigenaar van heit hotel met zijn gansche familie en zijn bedienden vallen onmiddellijk op hunne knien en buigen zoo diep tot hun hoofd den grond raakt. Met achter lating van zijne schoenen gaat men dan naar boven en komt in een kamer terecht zonder eenig meubel, met papieren schuifdeuren als wanden en met keurige fijne matten op den vloer. Diep buigend komt weldra een moes- mé met een kopje thee aandragen, spoe dig gevolgd door een bronzen vaas met gloeiende houtskool om de pijp aan te steken. Steeds met dezelfde buigingen krijgt men een kussen, dat de functie van stoel moet vervullen en een tafeltje ruim een voet hoog, waarop de noodige kommetjes met rijst en toebehooren ge plaatst worden. Gedurende dit diner, dat ieder in zijn eigen kamer gebruikt, zit de moesmé met een waaiertje de muskie ten te verdrijven. Een matras op den grond uitgespreid maakt, van de zit- een slaapkamer en in het volle besef, dat inbreken in een der gelijk huis van papier en hout, zonder een enkel slot, niet de minste moeite kost, slaapt men gerust, in tot men den volgenden morgen woeg gewekt wordt door het met geweld openschuiven van de houten schuifdeuren, die de overdag geheel open zijnde huizen, 's nachts op groote doozen doen gelijken. Ieder spoedt zich nu naar beneden, waar bij de badkamer een groote bak met frisck water, de noodige miniatuur tan denschuiertjes en een bakje met zout zich bevinden, en het morgentoilet neemt een aanvang. Hierop volgt een ontbijt, duplicaat van het diner, en vóór nog de zon hoog aan den hemel staat, gaat men weer op weg, uitgeleide gedaan met de zelfde betuigingen als bij het komen, met een keurig handdoekje of waaiertje als cadeau en met de noodige introductie brieven aan verdere hotels op weg. Dit buigen van de Japanners is iets zeer eigenaardigs, het is hun eenige ma nier van begroeten ons handen of zoenen geven is er onbekend die zelfs door de gewoonste koelies met de grootste gratie wordt toegepast, zelfs vrienden, die elkaar op straat ontmoeten, openen hun gesprek met eenige diepe buigingen. te redden, doch vier kinderen zyn in de vlammen omgekomen. Het lichten (Phosphorescentie) van dieren en planten. Wanneer de dieren in het donker glinsteren op de wijze van een glimworm, die ieder op een zomeravond kan zien, als ze in het donkere gras haar licht- I Wraak. In het dorp Frignano Piccolo, naby naby Cascrta (Italië), heerschte sedert lange jaren een verbitterde vijand schap 'tusschen de beide families di Marco en d'Angiolella. Terleden jaar werd het hoofd der familie di Marco verraderlijk dood gescboton.Zyn bloed verwanten waren overtuigd, dat de moord was gepleegd door de Angio- lella's en er werd nu besloten deze gansche familie uit te roeien. Het scbynt dat dit ontzettende plan is ontworpen door een achttienjarig meisje, de signorina Giovanna di Marco. Haar werktuigen waren haar beminde en een oude bediende van haar vermoorden vader. Zy drongen des nachts het paleis van de Angio- lella's binnen, en staken het met be hulp van petroleum op alle drie ver diepingen in brand. De volwassen be woners wisten evenwel nog bun leven vonkje doet schitteren, dan zegt men dat deze dieren lichtgevend rijn of phospho- resceeren. ,t Woord phosphoresceeren geeft geen verklaring van 't verschijnsel, maar wijst op de overeenkomst- van dit feit met het phosphor dat, gelijk bekend is, de eigen schap bezit licht, te geven in het duister. Het onderzoek omtrent- deze lichtgeving schijnt nog geen voldoende verklaring opgeleverd te hebben en tot heden toe moeten we ons er alleen bij bepalen om vast te stellen, dat vele soorten van die ren en planten ook die eigenschap be zitten om in 't donker meer of minder licht te verspreiden. Men heeft getracht dit feit. te verkla ren door do onderstelling, dat dit phos phoresceeren een gevolg was van electri- sche verschijnselen, of van oxydatie verbinding of verbranding van zuur stof ook ging men van de onderstel ling uit, dat sommige moleculaire of cel lulaire gesteldheden der lichamen 't licht bewaarden wat overdag was opgevangen. Maar de verscheidenheid van al die on derstellingen toont reeds aan, dat het laatste wcord nog niet gesproken is over deze zaak en er voor de onderzoekers nog een ruim veld open blijft omtrent dit punt. Tele zeedieren bezitten flit vermogen om licht te geven. De lichtgevende we zens (noctiluques) die dikwijls in. groot aantal aan de oppervlakte der zee drij ven, geven schijnsels of lichten, dikwijls van groote uitgestrektheid. De zeenetels (medusa's), die op het strand geworpen worden door den vloed, worden somwij len verlicht door een zacht en schitte rend schijnsel, wat evenwel toe te sclirij- ven is aan de aanwezigheid van licha men, die niet aan 't organisme der zee netels eigen zijn. Het lichten is in dit geval een gevolg van de ontbinding der weefsels en heeft alleen plaats tijdens die ontbinding. Op groote diepten in de zee leven vele dieren, welke enkele orga nen bezitten die lichtgevend rijn.. Het licht dat sommige visschen en schaaldie ren voortbrengen is .vaak zoo sterk, dat men er bij lezen kan zonder behulp van eenig ander licht. In de insectenwereld zijn talrijke exemplaren die de eigenschap van licht- geven bezitten ook bij planten heeft men iets dergelijks opgemerkt. Linnaeus ontdekte liet lichtgeven van de bloemen der uost-Indische kers. Een Zweedsch natuurkundige. Haag- ren, bestudeerde met goed gevolg deze zonderlinge eigenschap der Oost-Indische kers. Hij merkte op. dat liet lichten plaats had na verscheidene dagen zonne schijn, maar ophield bij betrokken of regenachtig weder. Vooral in den tijd der warme dagen, in Juli en Augustus, komt dat lichten voor. En dat heeft wel degelijk plaats op het blad of de bloem der Oost-Indische kers, zonder dat eenig dier er de oorzaak van is het weefsel dezer plant is de eenige reden. Er is waarschijnlijk verband tusschen dit verschijnsel en de hoeveelheid licht en warmte door de plant ontvangen, al thans voor sommige phosphoresceerin- gen, want volgens onze meening rijn de lichtschijnselen door dieren en planten voortgebracht, evenals door enkele le- venlooze stoffen niet de gevolgen van een zelfde oorzaak. In de keerkringsgewesten, waar licht en warmte overvloedig aanwezig rijn, vindt men verschillende soorten van lichtgevende planten. Men vindt ze zoo wel in Afrika als in Amerika). Maar in de gematigde luchtstreek en op plaatsen waar het zonnelicht haast niet. door dringt, vindt men ook lichtgevende plan ten. Zoo vindt men in de kolenmijnen in den omtrek van Dresden een lichtge vende champignon, van de familie der boomzwammen, groeiende op het hout der putten en gaanderijen. In Brazilië kent men ook een lichtge vende bladzwam, genoemd naar een be roemden plantkundige, nL de Agaricus Gadneri. Deze bladzwam wordt gevon den in het land Goyaz, waar zij op een soort palmboom groeit De inboorlingen noemen haar daarom Flor de coco. Het licht door deze zwam voortgebracht, is even heldc-r als van de op groote diepte levende zeedieren; men kan bij dit licht lezen. Zonder in verre landen te zoeken, die nog zooveel andere merkwaardige planten I bezitten, kan men in ons klimaat lichtge vend mos vinden. In de Pyreneeën vindt men een lichtgevend mos, Schistostega (mos met gespleten deksel,) dat rijn licht gevend vermogen dankt aan celvezels, die 't licht kunnen bewaren, wat ze ont vangen en 't doen weerkaatsen evenals een diamant het licht weerkaatst dat hij ontvangt. Hoe meer deze plant in de schaduw of halfdonker geplaatst wordt, hoe schitterender 't phosphoresceerend licht zal rijn. who knows". Nadat Esterhazy en Pays in vrijheid waren gesteld, kwam hun vriend met twee flesschen cham- pagne onder den arm by hen feest vieren in de Roe Douai. Te Londen na heeft Esterhazy laatstelijk by Stroug gelogeerd en j zich zeer openhartig tegenover hem uitgelaten over allerlei dingen. Strong poogde Esterhazy over te halen om. nu de Fransche hooge officieren hem hadden prijsgegeven, ait wat by" wist zooveel mogelijk voordeel te slaan en onthullingen te doen nopens de zaak en het proces-Dreyfus. De uitgevers van de Fall Mall en de Observer zou den zyn onthullingen gaarne koopen en ook in Amerika zou men er zeker geld voor geven. Een uitgever, Grant Richards, kwam een bezoek brengen en het plan werd vastgesteld. Maar Esterhazy bedacht zich en verbood Strong een brief te publicee- ren, dien by hem voor de Observer had gegeven. Niettemin verscheen het artikel in dat blad. Esterhazy ging naar het bureau waar by Strong vond eu dezen wilde afrossen. Dit werd hem belet en toen heeft Esterhazy zich tot den advocaat Newton ge wend om verdere onthullingen van Strong te beletten. Mr. Boivin-Cbampeaux zal, naar men zegt, mevrouw Dreyfus, zoo noo- dig, in het revisie-proces vertegen woordigen. Het wordt bevestigd dat de vice-president Loew de strafkamer van het Hof zal presideeren. Gabriel Monod verklaart dat de verhalen vau de Croix en de Daily News onjuist zyn. Hy voegt erby dat in het eenige onderhoud van graaf Münster met Casimir-Perier in Januari 1895 over de zaak Dreyfus, er geen sprake geweest is noch van de teug- gave van stukken aan Dnitschland noch van eenig stuk, den naam Drey fus bevattende. De Matin verzekert dat Sarrien in de uiteenzetting waarin hy het verzoek van mevrouw Dreyfus steunt als eenig „nieuw feit" by brengt dat, hetwelk voortvloeit uit de bekentenis van Henry. Sarrien wyst daarneveus andere bijkomende redenen (voor revisie) aan, maar beperkt zyn ver zoek aan bet Hof uitsluitend tot de juridische quaestïe. Een ander rechterlijk ambtenaar beeft thans aan de Matin verklaard, dat nu het door Henry in 3894 afge legde getuigenis door ernstige ver denking wordt getroffen, dit op zich zelf een „nieuw feit" uitmaakt, ruim voldoende om de revisie te recht vaardigen. De Qaulois meldt dat de regeering besloten is de door Esterhazy uit te geven brochare in beslag te laten nemen, indien zy onthullingen bevat, rakende de veiligheid van den Staat. De zaak-Dreyfus. De Matin geeft in groote trekken een artikel weer, dat heden in de Lon don Life zal verschijnen. Het geeft eenige verklaring van de vreemde geschiedenis met de artikelen in de Observer van de laatste Zondagen, die Esterhazy dan 's Maandags laat loochenen. Ziehier het verhaal. Esterhazy is naar Londen gekomen op aandringen van zekeren Rowland Strong, Parysch correspondent van de Pall Mallde Observer en de New York Times. De twee heeren waren verbonden door een gemeenschappe- lyken jodenhaat en hun vriendschap dateert van het proces-Zola. Strong schreef een serie van artikelen, in de Pall Mali en onderteekeude „One Stoon-svaas-Uierichfea Het. stoomschip Bromo, van Java naar Rotterdam, vortr. 29 September van Marseille. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 29 Sept. van Genua. Het stoomschip Prinses Amalia,\nn Batavia uaar Amst., arriv. 30 Sept.1 te Colombo. Het stoomschip Madura, van Ba tavia, laatst van Liverpool, arriv. 30 Sept. te Amsterdam. Het stoomschip Oedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 30 Sept. te Padang. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, vertrok 29 Se;)t. van Perim. Het dubbelschroefstoomschip Sta tendam, van de Holland Amerika Lyc, van Rotterdam naar Newyork, pass. 30 Sept. des voorm. 9u. Wight. W. v. Riemsdijk Wz., Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder, Haarlem. Burgwal. k Het goedkoopste Adres van alle soorten solied is bij JOH. THEIJS, firma Wed. THEIJS. 28 ANEGANG 28 over de Warmoesstraat. Vraag de alom bekende vanaf f 2.40 f 2.90. VARIA. Alles heeft op aarde zijn zen ding te vervallen, zegt A. En de moskieten dan wordt hem gevraagd. Die doen ons minder onvriende lijk denken over vliegen. Rechter (streng). De eerste, die tee- keneu van goedkeuring durft te geven wordt op straat gezet. De beklaagde (vol geestdrift). Hoe ra! hoera! iw.slukt. - - Heb je gehoord van Peperman, vroeg de echtgenoot van mevrouw Hou vast. Neenik heb niets van Peperman gehoord. Weet je iets van hem. te vertel len. dan gauw wat. Ja, lieve! Nu, Peperman ging gis teravond laat naar huis, toen hij werd aangerand door een kerel, die zelfs op hom schootgelukkig stuitte de kogel af op den huissleutel, dien Peporman in ziiu vestzak had. Och kom! Als Peperman op een behoorlijk uur naar huis was gegaan, zou hij geen aanranders hebben ontmoet Buitendien liij heeft een levensverzeke ring van 50.000 gulden, zoodat rijn vrouw zonder dien sleutel nu een bemid delde weduwe zou zijn geweest, Neen, als jo den sleutel wilt machtig worden, dien je beter historietjes te verzinnen. Ga nu de hoofdkraan maar sluiten'b is half elf en knapjes beddegaanstijd 'n Huissleutel't Is mooi Den 2osten Oct. c. lc. heeft de trekking plaats van de Eerste door den Staat gewaarborgde Ltibecksche Staatsloterij Tan de 50000 Nommers wor den in den loop van 5 maanden 25000, dus de helft, verdeeld over 6 klassen, met prijzen ge trokken tot een gezamenlijk be drag van 5 millioen 283,325 Mark, waaronder zich de volgende hoofdprijzen bevinden eventueel Een half millioen. Specieel 1 a M. 300000 1 a 200000 100000 1 a M. 20000 10000 jjj Planeet- en Hand- lijnk., gaat steeds voort met wetenschappelijke onder zoekingen; is dagelijks te spreken v. 1010 uur: Doelstraat 2. 12 a 5000 1 a 70000 35 a 3000 2 a 50000 83 a 20'0 1 a 45000 2 a 1500 2 a 40000 164 a 1000 1 a 35000 319 ii 500 2 a 30000 435 a 300 23930 a M 200, 166, 150, 13", 100, 94, 58, 29. Tan bovenstaande pryzen wor den in de eerste klasse 1500 tot een gezamenlyk bedrag van M. 95670,— getrokken. Toor de trekkiDg der eerste klasse, welke volgens ambtelijke bepaling op den 20sten October} e. k. is vastgesteld, bevelen wy aan Halve origineel loten a Mark 4.4 of fl. 2.40 ets. Kwart origineel loten Mark 2 of fl. 1,20 ets. tegen inzending van het bedrag of tegen rembours. Alleen origineel loten worden uitgegeven, welke met liet Lti becksche Staatswapen zyn voor- zieD. De trekkingen geschieden in het openbaar onder toezicht van regeeringsorganen en waarborgt de Staat voor prompte uitbeta ling der pryzen. Gratis voegen wy aan elke bestelling het ambtelijke p'.an, waaruit zoowel de verdeeling der pryzen op de trekkingen der verschilleudo klassen, alsook de betreffende inzetten blijken en zenden wy onzen belangheb benden zonder voorafgaande aanvraag de officieele lysten, na afloop van iedere trekking. Aangezien het aantal der uit gegeven loten betrekkelijk kleio is, en in weerwil daarvan deze lotery talryke hoofdprijzen op levert, bestaat een zeer groote kans een hoofdprijs te kunnen behalen, eu is hier eene gelegen heid tot winnen voorbanden, zoo als zy slechts zelden wordt aan geboden. Wy verzoeken derhalve met bestellen niet te willen aarzelen, daar het stellig is aan te nemen, zoodat de voorraad van loten spedig uitg eput zal zyn. Kaufmann Simon, Bankiers en Geldwisselaars, HAMBURG. oud en droog, Prima kwaliteit STEENKOLEN, droge GASCOKES, VEENBBI- QUETTES en alle andere soorten van BRANDSTOFFEN, bij N. van Breemen Co., Bakenessergracht No. 78. Telephoonummer 70.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7