Stoomververij en Chem. Wasscherij. F. HSMIT heupen tot knieën en lappen vel los neerhingen van 't uitgemergelde lichaampje. Toen heeft de veldwachter Geerts io kunnen grijpen, en voor dit feit werden ze thans voor de eerste maal in de instructie gehoord. Sedert waren de ouders verhuisd van Montfoort naar IJsselstein daar had de man getracht het kind nog in levensverzekering te doen, doch dit ia hem niet gelukt. In Montfoort had den ze achteraf gewoond, met weinig menschen in den omtrek, doch in IJs selstein, waar dit niet het geval was, is de zaak spoedig ruchtbaar gewor den. Gisteravond zyn meer dan twee honderd menschen geweest voor de deur van hun woning, ze waren toen uit, en vier vrouwen zijn naar boven gegaan, waar 't schaapje weder ver laten lag alleen, gansch ongekleed op den zolder. Een paar huurlieden hebben 't toen bij zich genomen in bed. Maar toch hadden gisteren de dier- menschen nog gelegenheid gehad 't zóó te slaan tegen beentjes en voetjes, dat 't thans niet meer loopen kon, door de groote wonden. De menschen, die met haar naar beneden waren gekomen, waren huur lieden uit Montfoort, die zich nogal eens over haar hadden ontfermd. Doch by zich in huis opnemen konden zij niet, want zij waren zelf maar arme menschen. Nu bemoeiden zy zich nog met het kind, en solden het en spraken 't lieve woordjes toe, zooals ook vrou wen kunnen doen met vereelte werk handen, wanneer ze slechts een moe derhart bezitten. En waarlyk, de tranen kwamen ons in de oogen, bij 't aanzien van zulk een schouwspelstil ging een van ons heen en kwam kort daarop terug met eea zakje met chocolaadjes, dat hy 't kind drukte in de vingers. „O, din- gies" stamelde 't mondje en gretig grepen de vingers naar die ongekende lekkernij. Toen 't kind een paar uur te voren moest worden gehoord door den instruc tie-rechter was 't zoo zwak dat het niet meer spreken konop zyn bevel heeft men 't toen gevoed met brood en melk doch slechts heel langzaam kon dit geschieden, by heel kleine gedeeltes. Terwijl de groep van medelijdende harten heen stond om het kind, zaten op eenigen afstand de ouders, de moe der op den schoot een eigen kindje, en zy keken er niet naar om. 't Getuigen-verhoor was afgeloopen, de getuigen uit Montfoort konden vertrekken; zij hadden van niemand toezegging gekregen, dat hun ver goeding zou worden geschonken en daarom konden zy 't kind niet mee nemen. Ze pakten 't wurmpje nog eens en vertrokken. En zy, de kleine, ze zei niets, wel licht kon ze niets zeggen, maar de oogen teekenden oneindige droefheid toen ze de vreemden zag heengaan; grijpend strekten zich uit de magere armpjes en dikke tranen rolden langs de uitgeteerde wangen. De vrouwen wendden nog eenmaal om het hoofd en weenend gingen ze verder. Een oogenblik nog aarzelde de oude man, met !t verweerde gezicht, by bleef staan by 't bankje, waarop zy zat toen ging ook hy. Nu zat ze alleen, verlaten, weenend op het houten bankje. Wjj keken elkander aannog enkele oogenblikken, en 't zou weer vallen in handen van de ouders. Wat moes ten we doen 't opnemen en brengen naar een pbilanthroop in deze stad? Ja, maar wie, wie? We wisten geen namen. De ouders vertrokken. De moedor nam het kind by den arm en toen 't niet voort kon strom pelen, nam ze het op den schouder quasi-verzorgend, om 't morgen wel licht te vermoorden Op de straat keek ze telkens om, of ze ons nog zag, naast haar den man met het eigen kind, zjj op den schouder 't andere. Zoo gingen ze over 't zonnige Domplein, waarover zich rondboog strakke egaal-blauwe lucht, gevend de impressie vau jong opgewekt leven. Zoo verdwenen ze nit het gezicht. En ik was een ervaring rijker door deze bittere satyre van wat men justitie, van wat men gerechtigheid noemt, die wel straks zal straffen met strenge straf, maar thans zonder erbarmen, zonder bescherming, laat heen gaan 't slachtoffer, laat ingaan misschien wel den dood. zy ooit gaf van al het goede, dat zy vermag te toonen, behaalde ook thans weder een schitterend sncces. „Kent gij 't land" weet zjj te zingen op znlk eene aangrijpende en toch technisch- juiste wyze, dat ik haar nog nimmer m deze party hoorde zonder het bji „Mignon" altyd talrijk publiek geheel onder den indruk te zien van haar heerlijke kunst. De heer Phlippeau was blijkbaar ziek en zeer ziek ookl Indien by zich bij den aanvang nu maar had doen excuseeren, zou hij zeker niet, zooals thans, uitgelachen zijn. Van 't publiek was dat intus- schen zeker allesbehalve behoorlijk. Van de kleinere, onbeteekenende partyen dient gereleveerd die van Jarno, vroeger in handen van den heer Poons en thans zeer verdienstelijk gezongen door den heer van derHoeck. Het dient gezegd, dat de Nederland- scbe Opera in lang niet zoo veel goeds te genieten heeft gegeven en delaide bravo's en de vele bloemstukken, den artisten aangeboden, waren in het algemeen zeer, zeer verdiend. B. Wjj herinneren er aan, dat Dinsdag 11 October bij de Ned. Opera mevr. Sigrid Arnoldson optreedt in „Romeo en Julia." RECHTSZAKEN. Eene sport-zaak. De Amsterdamsche rechtbank sprak Dinsdag den heer Roosmale Nepveu, beklaagd van smaadschrift ten nadeele van den heer Van WickevoortCromme- lin, vry, daar de klacht ten deele niet ontvankelijk en ten andere het opzet om te beleedigen niet bewezen was. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. C. HOEING, Firma SCHENK. HAARLEM: Ged. Oude Gracht 11, 13, 15. DEN HAAG: Obrechtstraat 63. LEIDEN: Hoogewoerd 72. Bij den aanvang van het Herfst seizoen beveel ik mijne inrichting, geheel naar de eischen des tijas ingericht, beleefd aan. Alle goederen, ook de fijnsteen teerste, worden binnen 8 a 10 da gen als nieuw afgeleverd. Spiegelmaker. Vergnlder. Plaathandelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, II AA RLEE {.etteren en Kunst. Ned. Opera. Directie van der Linden en Loman. Mevrouw Engelen—Sewing, de popu laire zangeres van het gezelschap die thans verbonden is aan hoftheater te Hannover, heeft gistereuavond te Amsterdam een gas [voorstelling ge geven als Philine in Thomas' „Mig- non". Mevrouw Engelen heeft sedert zy in het buitenland werkzaam is nog enorme vorderingen gemaakt en ge noot vroeger hare vertolking dezer partij reeds eene zekere mate van beroemdheid binnen de grenzen van ons land, thans is zij schier onver beterlijk. De moeilijke coloratuur- passages in de 1ste en 3de acte droeg zij met onnavolgbare zekerheid voor en het populaire „Je suis Titania, la blonde" (de vertaling bezig ik liever niet,) werd zeldzaam schoon door haar ten gehoore gebracht Haren echtgenoot, den heer Henri Engelen, kan ik niet zooveel lof toe zwaaien. Zonder de minste entrain' droog, koud, droeg hy zijn partij v<>or on zeker lijart voor hem niet de weg open, die zjjne echtgenoote zal voe ren naar haar doeleen ster te worden. Mevrouw Tyssen—Bremerkamp, wier uitstekende créatie, de beste die GEN3ENGB N9EUW3. De zaak-Dreyfus. Men zegt dat de rechter van instruc tie Flory in dezaak van Judet, direc teur vau het Petit Journal, tegen Zola, tot niet-ontvankelykverklaring concludeert. De Matin haalt gedeelten aan uit de beraadslagiug in Kamer en Senaat over de wet tot aanvulling van de revisie (10 Juni 1895), inzonderheid uit de redevoeringen van den Senator Béranger en van den députc Pour- query de Boisserin, waaruit blijkt dat het de formeele bedoeling van den wetgever was den verdachten aard van eenig getuigenis te beschou wen als het „nieuwe feit", voldoende om revisie te motiveoren, ook al ware de van valsch getuigenis verdachte gestorven. Het met Henry gebeurde zon das tot revisie moeten leiden. Ranc schrijft in de Matin een arti kel vol lof over Picquart en citeert diens laatste woorden vóór zyn duel met Henry: „Indien ik niet mocht terugkeeren, weet dan dat ik de volle waarheid gesproken heb en geef nooit de zaak van den rampzalige van het Duivelseiland prijs." Aan een interview van Maurice de Waleffe met mevrouw Zola (inde Indépendance) is het volgende ont leend In de biljartzaal vertelt do inter viewer stonden een aantal ge lauwerde bustes van den schrijver. „Waar komen die vandaan?" vroeg ik aan mevrouw Zola. „Uit het buitenland", antwoordde zy. „Dat werpt men ons te Parys altyd voor de voeten. Maar wat kan nen wij eraan doen, dat Frankrijk nu nog minder gereed voor den oorlog is dan vroeger? Het buitenland is integendeel bijzonder bescheiden. Zie keizer Wilhelm eeDSMaar de sympa thie van buitenaf doet ons de tegen stelling met de verbroken banden hier wel pijnlijk gevoelen." Ja, U hebt een proef met de vriendschappen kunnen nemen. Maar dio U overblijven, daarvan zyt gij althans voor het vervolg zeker. „O, Ja! Maar hoeveel zyn er af gebroken! Coppée, tot wien Öcheurer- Kestner zich gewend had voor bij naar mijn man kwam, en die gewei- gord heeft en onze vyand is gewor den. En Bourget voor wien mijn man zoo goed geweest is tijdens zijn pro ces tegen Lemerre keert zich ook al tegen ons" Daarna beklaagde mevrouw Zola zich nog eeno over de handelwijze van den deurwaarder. Een Claude Monet b.v., die in de vestibule tegen den wand hing, was op een frs. 25 getaxeerd! Maar zij zon permissie krygen om den verkoop aan huis fe doen geschieden. Men zon beginnen met den inventaris van het gangpor taal en voor het eerste voorwerp dat onder den hamer kwam, zou Octave Mirbeau frs. 30,000 bieden en be talen, zoodat de zaak dan ineens was afgeloopen. Verder vertelde mevrouw Zola, dat haar man op het oogenblik zich ge heel aan letterkundigen arbeid wijdde, een nieuwe serie van vier deelen: Les qnatres Evangiles. Ook zou hy een boek over de Dreyfus-zaak uit geven. Volgens het Journal des Débals heeft de procureur-generaal Manau aan een medewerker van dat blad gezegd: Binnen eenige uren zal mijn requisitoir in handen van Loew zijn, en noch de regeering, noch het par lement, noch Europa zelf zal de pro cedure kunnen tegenhouden en de zaak Dreyfus aan de justitie ontnemen. Terwijl Manau aldus van de justitie sprak, straalde zyn gezicht. Deze zaak passioneert hem. Hij zeide nog; In twintig revisie-zaken heeft het hof zevenmaal mijn conclusies verworpen, maar dezen keer zal ik ze verdedigen, want het woord is vrij en zal er gebruik van maken. De keizer van China. Volgens een bericht uit Peking aan de Daily Mail heeft de Keizer poging gedaan om uit het paleis te ontvluchten, maar de volgelingen van de Keizerin-Weduwe pakten hem. De ziekte van den Keizer heet elk oogea* blik noodlottig te kunnen eindigen. Vervolg Stadsnieuws Ned. Protestantenbond. Vrijdag 7 Oct. vergadert de afd. Haarlem van den Ned. Protestanten bond, o.a. ter verkiezing van e^n be stuurslid der afdeeling en van be stuursleden der commissiën. Hiervoor zyn opgemaakt de volgende dubbeltallen candidaten, voor het af- deelingsbestuurde heeren F. H. Smit (aftr.), P. F. de Bordes. Voor de commissie voor de lezin gen: de heeren K. Hoekstra (aftr.) enR. Ëroere, P. H. Testas, en A. B. Fickert, dr. H. J. Calkoen en dr. H. L. v. Lin den v. d. Heuvell. Voor de commissie voor Godsdienst onderwijs, de heeren D.J. A. Wester- veld (aftr.y. D. E. L. v. d. Arend. Voor de commissie voor de Biblio theek: de heeren L. v. d. Have en A. v. Dyk, Bongers en Poppink. Voor de commissie voor de Kerke lijke verkiezingen: de heeren J. D. André de !a Porte (aftr.) en mr. F. A. de Graaff, L. v. d. Have en P. Bagger man. Voor de commissie voor de wijk verpleging: mevr. De Clercq—Teding v. Berkhout (aftr.) en mevr. van der Mersch—Backer, de heeren dr. A. H. Garrer (aftr.), en G. A. Bron. Zakkenrollers. Men zal zicli herinneren, hoe in de kermisweek eenige personen werden aan gehouden. als verdacht van zakkenrol lerij en bij wie dan ook ettelijke por- temonaies en horloges werden gevon den. Heden zijn die menschen wegens ge brek aian bewijs, utit de voorloopige hechtenis ontslagen en op vrije voeten gesteld. Weliswaar hebben ze juist 2 maanden in het Huis van Bewaring doorgebracht. De oude manufactuurwinkel op den hoek van Anegaug en Warmoesstraat, die naast de moderne magazijnen in die straat een zonderling effect maakte, is onder des sloopers handen gevallen en heeft plaats moeten maken voor een keurig winkelhuis, waarin de heer Jac. Lamp een magazijn heeft gevestigd. Gebouwd door de architecten Roog on van den Ban vertoont het den sier lijken, maar toch niet overladen gevel, dio wij van deze firma op verschillende punten van de stad en in verschillende stijl, gewoon zijn te zien. Voor etalage leent zich natuurlijk het hoekhuis bij zonder. De groote uitstalkasten vallen iederen voorbijganger op en dat zal wel niet minder het geval zijn, wanneer de 23 gasgloeilichten des avonds hun hel len schijn er in verspreiden. Vooral omdat de artikelen van den heer Lamp voor uitstalling bij uitstek geschikt zijn. Het zijn heerenartikelen, in den meest uitgebreiden zin van het woord, van boorden en dassen af tot aan hoeden en parapluies toe. Een korte op somming komt voor in de achterstaande annonce. De winkelbetimmering is stemmig, maar daarom des te aantrekkelijker. Voor dezen hoek is het nieuwe winkel huis (gebouwd door de firma Giebels en van Serve!leu) een groote verbetering; voor den lieer Lamp mag gehoopt wor den, dat het succes van zijn nieuw ma gazijn niet zal uitblijven. KANTONGERECHT Zitting van Woensdag 6 Oct. Een paai- deugnieten zijn J. A. van Huis en A Troost. Uit baldadigheid hadden zij eenige ruiten stuk gegooid in het ledig staand huis van den heer Cornet te Bennet- broek. Eerstgenoemde bekende wel een kleine doch geen groote spiegelruit te hebben stuk geworpen. De tweede be weerde alleen door de boo men gegooid to hebben, doch niet met het doel da ruiten in te werpen. Daar uit het ver hoor der 2 getuigen het wettig en over tuigend bewijs voldoende was geleverd, en do schade ongeveer f 25 bedroeg, werd voor elk hunner f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis geëischt. -C. J. Otter en J. van Dijk, be- •onden zich op 8 September des mor gens te half elf met een zwaar beladen handwagen op het Prinsen Bolwerk. Toen zij met hun wagen op de daar ge legen brug achter de houtschuur wa ren gekomen, kwam. van den tegenover - gestelden kant een troep infanteristen bestaande uit 3 sectiën, onder comman do van den lsten luitenant J. M. Mul ler aan. In plaats van even te wachten of naar rechts uit te wijken, waar ruimte genoeg was om te passeeren, zijn zij met woeste vaart door de sec tiën heen gereden, waardoor de man schappen zich naar alle kanten moesten verwijderen om niet onder den wagen te geraken. De bedde beklaagden ontken den opzettelijk en baldadiglijk door den troep gereden te zijn, en beweerden, dat zij him wagen op de brug niet meer Iconden. tegenhouden en daar de weg, volgens hun beweren, geheel bezet was, moesten zij wel door den troep heenrij den. Uit het verhoor der getuigen de heeren luit J. M. Muller en vaandrig P. C. Han, bleek, dat er ruimte ge noeg was om te passeeren en zij geens zins do moeite hebben gedaan om den handwagen tegen te houden. Zij had den dan ook den indruk gekregen dat beide beklaagden opzettelijk door den troep zijn gereden. Voor dit feit eischte de ambtenaar van hot O. M. voor elk der beklaagden eene geldboete van f 5 subs. 3 dagen hechtenis. De beer S. J. W. Mons had zich te verantwoorden inzake dat hy op 10 September op den bou wgrond aan den Koninginneweg zonder nog de toestemming van B. en W. ontvangen te hebben, met den bouw eener villa bezig was. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. De ambtenaar van het O. M. zijn requisitoir nemende, zeide dat het O. M. alleen te onderzoeken had, zonder de lijdensgeschiedenis vau den Raad na te gaan, of de overtreding volgens art. 171 en 177 der politie verordening werkelijk was geschied. En daar dit het geval was, requireerde Z.E.A. eene boete van f 4.—. Hierna kreeg de heer mr. F. A. Bijvoet als verdediger het woord. In een breedvoerig pleidooi zette spreker uiteen hoe door een kleine foQt de dagvaarding een niet strafbaar feit aangeeft en dus nietig verklaring daarvan moet volgen, waarbij pleiter een beroep deed op bet vonnis van den kantonrechter te Hoorn. Doch in hoofdzaak stelde pl. de vraag of art. 177 niet in strijd is met de wet. Dit artikel is in 1887 vastgesteld ter vervanging van art. 146, bevattende een verbod om te boawen zonder toestemming van B. en W. Na dit in den breede te heb ben toegelicht, deelde spr. mede, dat reeds in Mei het plan is ingediend tot bebouwing van gronden tusschen den Wagenweg, de Schouwtjeslaan en den Koninginneweg. Vooral nu alles met snelheid in den tegenwoor- digen tjjd moet geschieden, is het toch wel onpleizierig 5 maanden op de goedkeuring van B. en W. te moeten wachten. En de woorden door den heer Stolp in den Raad gesproken „Zoo knauwt men de industrie, die toch niet schitterend is," bevatten dan ook waarheid. Daar de overtreding is begaan on der deze omstandigheden, verzoekt pleiter ontslag van rechtsvervolging, subsidiair een zeer geringe straf." Uitspraak over 14 dagen. Verschenen is het 47stë verslag van de Landbouwkolonie „Nederlandsch Mettray" op Rijsselt bij Zutphen. Het bevat allereerst een verslag van de 47ste gewone vergadering der hoofd commissie van de Vereeniging, gehou den op de Kolonie 3 Juni 1898. In het verslag van commissarissen wordt al lei-eerst melding gemaakt van het heuchelijk bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen den lOden Augustus 1897. Den llden October werd feestelijk herdacht het feit, dat dr. E. Laurillard vóór 25 jaar tot voorzitter van commis sarissen werd benoemd. Het aantal kweekelingen is gestegen van 119 op 125; 32 nieuwe jongens werden opgenomen en 26 vertrokken. Aan giften zijn ontvangen f 326, benevens een legaat van f 5000. De ontvangsten over 1897 bedroegen f 33183.12, de uitgaven f 3302S.494, het batig saldo f 154.624. De jaarlijksche bijdragen over 1897 van de ai'deelingen bedroegen f 8137.94, over 1S96 was dit bedrag f 8298.70 De afdeeling Haarlem droeg in 1897 bij f 457.75. Het afdeelingsbestuur be stond uit de heeren: J. H. Stoel Az., voorzitter, P. Dyserinck, penningmees ter, mr. A. E. A. S. van Stralon, secre taris. S. R. A. van der Meulen en J. C. Gerlings. Tot penningmeester der Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden enz. is in de plaats van den heer A. F. Ker- rebijn. die bedankt had, gekozen de heer J. W. Veldheer. Zandvoort. Door den gemeente-veldwachter G. W. Eübrecht is tegen een bier huishouder alhier proces-verbaal op gemaakt wegens het het verkoopen van sterken drank in klein zonder vergunning. Terwijl de winkelier K. alhier bij 't station zijn wagen stond te laden, schrikte eensklaps zijn paard door het fluiten van de locomotief waardoor het op hol sloeg. Spoedig daarna werd het paard gegrepen en hadden geen per soonlijke ongelukken plaats, doch de eigenaar beloopt eene schade vau pl.m. f 50 aan den wagen. Zondag ji. is alhier zekez-e P. uit Am sterdam, die behoorde tot een socialis- tischen geheedonthoudersbond en dien dag naar hier was gekomen om propa ganda te maken, bij eene schermutse ling door een messteek aan den arm verwond. De geneesheer alhier heeft hem verbonden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Halfweg. De campagne aan de beetwortel-sui kerfabriek „Holland" is Dinsdag aange vangen; algemeen zijn de beetwortelen klein van stuk. 1899 goedgekeurd in ontvang en uit gaaf op f 22,762.954, en besloten de tol op den Ouden weg voor den tijd van 5 jaar aan den veldwachter Lijnkamp te verhuren tegen f 450 per jaar en dien veldwachter als zoodanig een pensioen te verleenen van f 150 per jaar. Haarlemmermeer. Door een onbekende oorzaak ontstond Dinsdagavond een felle brand in de wo ning en herberg van van der Schaft aan den Slotarweg te Haarlemmermeer, die echter door da aanrukkende spuit, ondanks den hevigen wind, spoedig werd bedwongen. Het achterhuis met een gedeelte der herberg verbrandde alsmede een groot deel van het meubi lair. Het hooi is geheel door brand ver nield. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. In de Dinsdag gehouden raadsverga dering werd o.m. de begrooting voor TELEGRAMMEN. PRETORIA, 4 Oct. (Havas.) Ver schillende troepenafdeelingen die on langs opgeroepen zijn, begaven zich op weg naar Zoutpansberg waar zij deel zullen nemen aan den veldtocht tegen Mpeju, den leider der opstandelingen van den stam der Magatos. De kosten dezer expeditie zullen wor den betaald uit het bestaande oorlogs fonds. De militaire wet, die onlangs herzien is door een commissie van le den uit deü. Volksraad en door den Volksraad is aangenomen, bepaalt dat geen vreemdelingen onder de wapenen zullen worden geroepen. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 5 Oct. 1898 des namiddags ie één uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren van Weel. Macaré, Koopmans, van der Mersch, van den Berg, de Lanoy, Klein. Later komen nog ter vergadering de heeren Klein, Macaré, Koopmans, de Lanoy, van Weel, van den Berg. Punt i. Mededeelingen en ingekomen stukken. Uit liet proces-verbaal van kasopneminp blijkt, dat de gemeentekas door B. en W. den 26eu September opgenomen, sluit met een voordeelig saldo van f'274.466,32. Punt 2. Voorstel van B en W. tot opheffing van de standpijpen voor het gra tis verstrekken van duinwater, met ingang van i Dec. e. k. Dit geschiedt met het oog op de exploitatie der eigen water leiding. De lieer van Styrum vraagt, of men dit voorstelt omdat de gemeente het na financieel voordeeliger is. Aan gemeentely ke exploitatie aan eenbreede opvatting ten grondslag liggen en deze vindt spr. hier niet. Spr. vindt het voorstel kras en had veel eerder ver wacht het aantal standpijpen uit te breiden, ter vervanging van pompen, uit hygiënische belangen en uit een oogpunt van drankbestrijding. De heer de Breuk antwoordt, dat het niet is om de menschen te noodzaken het water te nemen, maar om hen te nopen goed water in huis te nemen. De standpypen zyn opgericht, omdat de Amst. waterleiding in vele straten geen buizen wou leggen. Dat motief is nu verdwenen. Men moet de standpypen niet met drinkwater fonteinen verwarren, drinken kon men aan die pijpen niet. B. en W. willen wel degelyk voorstellen drinkfonteinen te maken. Zoo staat al in de begrooting. Het behoud der standpijpen is nu niet wenschelyk, daar huiseigenaars er te veel op steunen en daarom den men schen geen goed water in huis geven. De heer van Styrum noemt het theoretisch juist, dat ieder na goed water kan krygen. On- en minvermo genden zyn er van buiten gesloten en de huisbazen kunnen het wel ver schaffen, maar doen het niet. De heer van den Berg is ook tegen bet voorstel. Velen hebben geen goed water in huis en hun te zeggen je moet dat slechte water maar drin ken, is wat hard. De heer W aller brengt in her innering, dat de mogelijkheid en het plan bestaat huizen die geen goed drinkwater hebben, onbewoonbaar te verklaren. Vroeger zou dat onbillijk zjjn geweest, maar nu niet. Zoolang de standpijpen blijven, zul len de huisbazen de waterleiding in hunne huizen niet nemen. De heer Stolp vraagt, waar de schipperij water kan krijgen als de standpypen worden opgeheven. De Voorz. antwoordt: o.a. by de havenkantoren. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen de heeren van den Berg, van Styrum, Loomeyer en Beynes. Punt 3. Ingekomen een voorstel van B. en W. tot wegruiming van de pomp, welke zich bevindt in de Kleine Houtstraat tegenover de Gasthuispoort, op verzoek van J. C. II. Marseille e. a. Woivt goedgekeurd na eenig debat. Te gen de heer Klein. Punt 4. B. en W. stellen voor hen te machtigen van de Eerste Neder 1. Electr.Tram maatschappij voor de gemeente in eigendom te aanvaarden de door die Maats, voor hare tramlijn naar Zandvcort over de Leid- schevaart te leggen brug, onder voorwaarde dat die brug een njbreedto zal hebben van 9 M., met bet oog op het te ver wachten druk verkeer in die buurt. De Maats stelde een rijbreedte van slechts 6'/» M. voor. Nu B. en W. er een van 9 M. verlangen, stelt het College tevens den Raad voor, aan de Maatschappij een bijdrage te verleenen van f'2000. De" heer Leupen vraagt, of de bijdrage niet kan worden gesteld op f 4600. Door de groote wyate zyn de kosten f6000 a f7000 hooger. Spr. stelt dit voor. Een debat ontstaat over de bena ming „ryvoering". Besloten wordt het woord ryvoering te veranderen in rytuigverkeer. De beer Macaré vraagt hoe bree de Koninginneweg is, die by de bra aansluit De heer de Breuk antwoord dat de toegangsweg naar de brugi M. is, maar het pleintje voor de bro, wordt veel broeder. Ter vergelykio, dient, dat de brug by het Kennemer plein aebt meter rybreedte heeft. Het amendement-Leupen wordt oe derstennd. De heer Roog is het daarmee nle eens. De meerdere breedte, door E en W. gewenscht, kost niet f 6000 f7000. Aanvankelijk had de Comm v. fabr. nog minder dan f2000willei voorstellen. De heer de Breuk zegt, dat di Maats, tevreden zal zyn met een bij drage van f2000. De heer Leupen trekt zijn amen dement in. Het voorstel van B. e: W. wordt goedgekeurd in zyngehetJ Punt 5. Door de firma II; Lans en Zoo is ingediend een verzoek om ontslagen t worden uit de huur van een gedeelte wal grond aan het Spaarne, ter oppervlakti van 140 Ms, B. en W. adviseeren gunsti op dit verzoek. Wordt goedgekeurd. Punt 6. Het Bestuur van de coof bouwv. Koningin Emma verzoekt aan d straat bij de Brouwersvaart, waar de hui zen der vereeniging ligger, den naam u geeen van Koningin Emmastraat: het, Be stuur der coöp. bouwvereeniging Zeven huizen wenscht een naam voor hunne hui zen, gelegen tusschen de Pieter Kies- Duvenvoordestraat. B. en W. stellen voor eerstbedoelde straa te noemen Waldeckstraat en den naan Koningin Emmastraat te bewaren voor eei straal bij den Koninginneweg: de straa bedoeld door Zevenhuizen Nicolaas van dei Laanstraat. Verder geven B. en W. in overwegini de volgende namen Assendelverlaan te veranderen in Assen del verstraatde eerste straat oostelijk var de Waldeckstraat Eendrachtstraat, naar ik daar gevestigde coöp vereenigingde kadi langs het Oost-indisch vaartje Oost-indischi kadehet verlengde van de Rollandstraal Rollandstraatde straat in het verlengde van de vroegere Nadorstlaan Nadorststraat; de straat waarin deze zuidelijk uitmondt Boterstraatdie evenwijdig loopende met de Oranjestraat Veenpolderstraatde ver bindingsweg van het midden der Nicolaa v. d. Laanstraat naar de Garenkokerskade Stuverstraatde eerste noordelijk van den Schotersingel gelegen vei bindingsstraat tus schen Berckheijde- en Maarten van Heems- kerkstraat Grebberstraat en de tweede Soutmanstraathet verlengde van de Maer- ten van Heemskerkstraat en de Saenre- damstraat resp. dezelfde namen; de straal ten zuiden van de Zomervaart Vijfhuizen- straat en de daarin uitkomende dwarsstraat Zomerstraat; de straat die Palmstraat Rozenprieelstraat verbindt Rijpstraat; die tusschen de Esschilderstraat en de Caste- leïjnstraat Weversstraat en den nieuwen aanleg tusschen Koninginneweg en Schouw tjeslaan Wilhelminapaik. Bes tuur deren der bouwvereeniging St. Jozef luidden verzocht oin de straat dis B. en W. nu Grebberstraat willen doopen. Johannes Deostraat te noemen. maarB en W. wilden blijven bij het systeem, om in die buurten de straten naar schilders te noemen. De heer Willink meent, dat den naam Waldeck weinig aan den wensch van adressanten wordt vol daan. Men zal daarbij licht aan een vroegeren generaal denken. Spr. zou den naam Koningin Emmastraat daar aan willen geven. De heer de Breuk wijst op vies van B. en W. Het wil dien naam behouden voor wat men kan noemen het Koninginne- kwartier. Het woord Waldeck doet toch aan de Koningin-Moeder denkcD. De heer Willink meent, dat de bewoners dat niet eens zullen zyn dan ware nog beter Waldeck-Pvr- montstraat. B. en W. nemen dit denkbeeld over. Dienovereenkomstig wordt besloten. De heer Willink vraagt den naam Boterstraat en vraagt of er ook natuur boter in de nabijgelegen fabriek word! gemaakt, zoo niet, dan wil hij die straat Margarinestraat noemen. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer De Breuk wenscht een voudige namen. Nu reeds noemt men de brug tegenover de fabriek al Boter brug en margarine is toch ook een soort van boter. De lieer Willink acht ook Marga rinestraat een eenvoudige naam. Het voorstel-Wilünk wordt verwor pen met 9 stemmen voor en daarna de naam Boterstraat goedgekeurd. De heer Wi n k 1 er doet opmerken, dat het woord Vijfhuizenstraat moet zijn Vijfhuizerstraat. Dit wordt goedgekeurd. De overige namen worden zonder de bat goedgekeurd. .Lie lieer W inkier erkent, dat het vinden van goede straatnamen moeielijk is. Het Dagel. Bestuur is ditmaal zeer gelukkig geweest. Spr. stelt voor, het Molenpad te noemen Koninginneweg, het is geen pad, er is geen molen meer en het maakt deel uit van den Koning inneweg. Vele bewoners zullen daarmee ingenomen zijn. B. en W. zullen dit in overweging nemen. Punt 7. Ingekomen een voorstel van B. en W. om eene straatbelasting in tc voeren en de commissie van financiën uit to noodigeu een verordening op de heffing en invordering van zulk een belasting mei bekwamen spoed te ontwerpen. De heer Macaré meent dat tegen over een tijdelijk financieel bezwaar geen blijvende maatregel mag worden gesteld. Beter dan eene straatbelasting acht Spr. eene tijdelijke verhooging der opcenten op het personeel met 1/5, dan was direct f 32000 gevonden. Verder zet Spr. de bezwaren tegen eene straat belasting uiteen- De heer Macaré stelt ten slotte voor, de Comm. van Financiën uit te noodi- gen dein Raad te dienen van advies over de al- of niet-wenschelijkheid eener straatbelasting, over de grondslagen waarop die zal rusten en de vermoede lijke opbrengst.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2