NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. i^s, j's 8 e avonturen van Friquette. tSe Jaargang. Zaterdag 8 October 1898. ■o. 4686 HAARLEM'S DABBLAD Voor Haarlem por 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,.1.30 France door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/-2 ADVErarnEnsTTisnsT: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Adverfcentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ.Parij-s 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsiDg van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nfiverheidgen Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek ziin Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORP Zandvoord G. ZW EMMHR Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Aan hen die daarop zijn ge- bonneerd, wordt hierbij verzonden fo. 41 van het Weélcblad voor de feugd. (Élk No., groot 8 bladzijden, bevat al van fraaie, gekleurde platen en en voor kinderen alleraardigsten ekst. De prijs per 3 maanden is slechts 0 Cents.) Oiificieeïe Berichien. Burgemeester en Wethouders van laariem, Doen te weten, dat van heden op Je werkdagen, van des voormiddags tot des namiddags 4 uur, tot 20 11 )ct. e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter emeente-sccretarie ter visie zijn ne ergelegd het ingekomen verzoek- ïhrift 'met de bijlagen van P. van 'atten Jr. om vergunning tot oprich- üg van eenen gasmotor met dynamo i den kelder van het perceel aan de artcljorisstraat no. 21, en van M. choolmeester om vergunning tot op- chting van eenen gasmotor in de erk- en bergplaats in den tuin van et perceel aan het Spaarne 57, en dat 9p den 20n October e.k. des, namid- ags ten 2 ure op het Raadhuis der emeente de gelegenheid zal worden egeven, om ten overstaan van het imeente-bestuur bezwaren tegen het nichten dezer inrichtingen in te ■engen. Haarlem6 Oct. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. HABETRACHT8NS uit den GEMEENTERAAD. CXXX. Er is in dit blad, zoowel over de lorgedrageu straatbelasting, als over i voorgestelde wijziging in de plaat- lij ke inkomstenbelasting, al zoovaak schreven, dat ik wjj in die voor- elicn zelf nu niet weer verdiepen De lezers van het raadsverslag eten, dat de tot stand koming van straatbelasting nog lang niet zeker De Commissie vau financiën zal er het al of niet wenscbelyke van iDvoering daarvan een advies uit- engen en zelfs wanneer de Commis- voorstelt om maar tot de invoe- over te gaan, betwijfel ik sterk de Raad er toe zou besluiten. Er eek veel oppositie tegen te bestaan. Hollen of stilstaan die uitdruk- is van tijd tot tijd wel op de or stellen van het dagelyksch be- Qur toepasselijk. De bouwquaestie et den heer Mons deed aan stilstaan n het raderwork, het voorstel om maar eens eventjes gauw, klak- loos weg, een straatbelasting te teercD, aan (ik zou bijna zeggen) orsiaan van het raderwerk den- Het zal dan ook den meesten met mij plezier hebben gedaan, dat de heer Macaré door zfin voor stel een overijlde beslissing heeft we ten te keeren. Maar in het vervolg van de zitting was dit Raadslid minder gelukkig. In de vorige vergadering staakten de stemmen over zfin motie tot uitstel van de behandeling der voorgestelde verordening van de plaatselijke in komstenbelasting. Vijftien leden voor en vfiftien tege:: en het een en der tigste lid, de heer Sabelis, was voor de motie. Er was dus alle reden om aan te nemen, dat by de tweede stem ming de motie zou worden aangeno men. Deze veronderstelling lag vooral voor de hand, omdat de Raad geheel compleet was. o zeldzaam feit. Nie mand was of heette verkoudeu, nie mand trachtte elders meer winst of roem te venverveo, dan er in den Raad te behalen valt. De maan was vol en scheen overal. Al de een en dertig waren op hun post. Weliswaar ontstond er een klein moment van spanning, toen men den burgemeester hoorde zeggenAan de orde is punt 12, herstemming over de motie van den heer Macaré", eu bet bleek, dat er vier leden tydelyk de zaal waren uitgewandeld. Had toen 's Raads voorzitter, ge dachtig aan de uitdrukking „wie op staat is zyn recht kwijt," de motie dadelfik in stemming gebracht dan zou de uitslag misschien anders zijn geweest en allicht beter maar de burgemeester had de welwillendheid om te wachten, totdat de vier tijdelijk afwezigen, de een na den ander, niet zonder een half verlegen glimlachje, in de zaal waren teruggekeerd. De laatste, de beer Nieuwenhujjzen Kra- seman, werd zelfs met applaus ont vangen. Ieder weet, dat in korte oogenbiik- ken veel kan gebeuren. De vernieling van Heiculanum en Pompeji was in enkele uren een voldongen feit en in veertien dagen is een Raadslid bloot gesteld aan vele schokken en slinge ringen des gemoeds. Daaraan zal het dan ook wel toe te schrijven zyn ge weest, dat de uitslag van de stem ming zoo heel anders uitviel. Met achttien stemmen werd ze verworpen, dertien leden stemden voor. Waar kwamen die drie uieuwe tegenstem mers vandaan Natuurlijk uit het gelid der voorstemmers van denvori- gen keer. Een vaste overtuiging is toch maar alles. Maar laat ik niet bitter worden. Misschien begrijp ik de zaak verkeerd en hebben de drie voorstemmers nu tegengestemd, om het voorstel zelf in behandeling te krijgen, ten einde het te kunnen verwerpen. Laat ons hopen dat het zoo zyn zal, want wan neer de middenstand hierdoor en tege lyk door een straatbelasting wordt getroffen, dan is het leed niet te over zien. Intusschen zullen we ons geen zorg maken voor den tyd. Alleen was het grappig om te zien, hoe zorgvuldig iedereen Woensdag vermeed, om nu eens helder en duidelijk teverkiaren, wiens schuld het wel is, dat de ge meente zooveel minder van het Rijk krijgt, dan waarop ze gerekend had. „Men heeft zich vergist," zei de voor zitter met een byzondereu nadruk op dat eerste woord, die te kennen scheen j te geven„laat ons vooral niet gaan1 napluizen wie toch die „men" wel is." De Raadsleden hielden er zich stipt aan. Geen hunner is de naam over de lippen gekomen, hoewel iedereen die daar lust in heeft, dien naam in alle kamers, hoeken en gangen van 't stadhuis kan hooren rondflaisteren. Evenmin werd gevraagd, of bij de beoordeeling van de door een rijks ambtenaar verstrekte gegevens, de daar toegeroepen gemeente-ambtenaren wel behoorlijke controle hebben uitge oefend hoe het mogelijk kan zfin, dat de wethouder van Fin. zoo vermaard wegens de onfeilbare zekerheid waar mee h\j een hal ven cent die zich in een optelling schuil houdt weet te ontdekken, den vinger niet heeft ge legd op een abuis van veertigduizend gulden. Op allebei deze vragen kent mis schien de Raad het antwoord. Anders had er toch allicht wel iemand naar gevraagd. Maar wij, burgers van Haarlem, behoeven het niet te hooren. 'tls mooi genoeg, dat wij de veertig duizend gulden mogen betalen. Waar om dat moet gebeuren, gaat ons niet aari 1 Maar dit is wel zeker, dat deze historie by het publiek opnieuw de verzuchting beeft opgewekt: „Och, schreef de wet toch voor, dat wet houders van een gemeente, evenals hoogleeraren, op een bepaalden leef tijd hun zetel moeten inruimen aan jonger krachten!" kapitein-luitenant ter zee J. C. van Wessem, en het bedrag van dat pen sioen bepaald op f2850, 'sjaars. Bevorderd tot kapitein ter zee. de kapitein-luite nants ter zee C. F. A. Gregory en H. Velthuvzen, tot kapitein-luitenant ter zee de~luitenants ter zee der 1ste klasse J. C. Cramer, P. A. R. Hen- nequin en J. M. Noorduyn, en tot luitenant ter zee der 1ste klasse, de luitenants ter zee der 2de klasse G. W. de Leur, W. H. C. Hoog en L. F. H. Tuckermann. Vergunning verleend aan den kapitein N. J. A. P. H. van Es, van hot korps rydende artillerie, tot het aannemen en het dragen van het Kruis van Verdienste dor IVde klasse, van Waldeck en Pyrmont. Audiëntie. De gewone audiënties van de minis ters van koloniën op 7 October en van binnenlandsche zaken op 8 Octo ber zullen niet plaats hebben. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem7 Oct. 1898. Heden is de aflevering vau den premieroman „Een leelyk Eendje" niet gereed kunnen komen. In de volgende week zullen de geabonneerden twee afleveringen ont vangen. Haarlem-Zandvoort Spoorweg Maatschappij. Maand Juni 1898. Opbrengst reizigers f 7736.723 idem goederen 1050.715 idem diversen 93.52 Tezamen f 88S0.96. Per dag en per kilometer f 34.83. SINNENLAKO. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot kantonrechter-plaats- vereaDger in het kanton Dokkum J. A. Dreyber, burgemeester van Ame land tydelyk léeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te Sappemeer J. de Korne, te 's-Gravenhage. Op pensioen gesteld met ingang van 16 October a.s.: de Een lastig geval. Ten bewyze hoe moeilyk het dik wijls is om met Inlandsche Vorsten om te springen, deelt de schry ver der Indische brieven in het N. v. d. D. het volgende mede, dat dezer met een dier beeren gebeurde. De sultan van Pontianak had zyn verlangen te kennen gegeven ons oor logsschip De Ruyter te zien. Den commandant van dien oorlogsbodem werd daarvan officieel kennis gege ven en alles tot de ontvangst van den Sultan in gereedheid gebracht. Toen Zyne Hoogheid die door den Resi dent van Batavia begeleid zou wor den op 't punt stond in zyn rij tuig te stappen tot den voorgenomen tocht, vroeg de Sultan den Resident of er, hem ter eere, geen saluutscho ten gelost zouden worden. „Neen", zei de resident, „dat eere- bewys komt u niet toe". „Dan ga ik niet", antwoordde de Sultan en maakte zich gereed zyn huis weer binnen te stappen. Maar onze resident, ook niet mis eu van oordeel dat men dergelijke heeren flink moet aanpakken, zei: „Mijnbeer de Sultan, als u niet gaat, zal ik onmiddellijk den Grooten Heer, den Gouverneur-Generaal, die macht heeft over al deze landen, kennis geven, dat u den heer commandant van De Ruyter beleedigd hebt, door hem belet te vragen en hem daarna voor niets te laten wachten". De Sultan krabde zich eens achter het oor, bedacht zich een oogenblik en zei toen, dat hij toch maar gaan zou. Hy wist wel, dat er met den Grooten Heer niet te spelen viel, en koos eierea voor zyn geld. Uit de ambtsberichten van den ge* neeshoer-directeur van het gesticht, Hooghullen is gebleken dat het gere- j geld werken buiten (landbebouwing, aanleggen van wegen enz.) zoowel als op het physiekals op den zielstoe stand der verpleegden gunsdg influen- ceerde. Aanwezig waren 1 Jan. 1897 11 patiënten, 24 kwamen er by, 20 ver trokken, zoodat l Jan. '98 15 patiën ten aanwezig waren. De resultaten der verpleging z\jn bizonder gunstig te noemen. In het verslag wordt ten slotte gewezen op het groot gemis dat bestaat aan een Sanatorium voor vrouwelijke drank zuchtigen. De rekening van bet ge sticht Hooghullen over 1897 sluit in ontvangsten en uitgaven met een be drag van f7961.045. De rekening der vereeniging levert een batig saldo op van f 985.48, dat gevoegd is by het reservefonds ad Het bestuur van de afd. Haarlem bestaat uit de heeren mr. M. G. P. del Court van Krimpen, voorzitter, mr. F. R. Crommelin. mr. Charles Enschedé, dr. L. C. Proot, A. v der Voort Az., secretaris en mr. A. van Stralen, penningmeester. Geen misdaad. Men schrijft nader uit Edam, dat de gerechtelijke lijkschouwing van het Maandag gevonden lyk van M. B. geen gewelddadigen dood doet vermoeden en er is dus verlof tot be graven gegeven. Wel is de persoon, inet wien ze den nacht vóór haar dood kermis had gehouden, met het meisje geconfron treerd, en heeft hy tegenover vele getuigen een scherp verhoor onder gaan, maar zijne houding was zoo danig, dat aan zyn onschuld niet te twijfelen viel. Hendrik de Jong. Naar de P. G. en N. C. verneemt, bestaat er grond voor het vermoeden dat de beruchte Hendrik de Jong zich in den omtiek van Nijmegen ophoudt of althans dat hij zich daar heeft vertoond. Een persoon, beantwoordend aan het signalement, heeft zich dezer dagen by enkele families vervoegd, onder voorgeven aan hen geparen teerd te zyn, hetgeen onjuist was. Op het politiebureau aldaar ziju por tretten van De Jong ter confrontatie aanwezig. Natuurlijk zijn er velen in deze gemeente, die een geheele andere meening in deze hebben. Spoken. Men schrijft uit Beilen aan de Asser Ct. Het begint er nu waarachtig niet beter op te worden in deze omgeving. Hadden we hier dezen zomer last van heksen, thans worden we ver ontrust door spoken. Bij den landbouwer H. Beugel te Brunstiug spookt het geweldig. Bjjna eiken avond op gezette tijden ver schijnen de gestalten. Een zacht ge kraak en geknars aan deuren en vensters worden vernomen en bijna op 't zelfde oogenblik zweeft een spook, in de gedaante van een vogel of in die van een grooten, zwarten kater door de kamer. Op onverklaar bare wijze gaat het lamplicht uit en iu de duisternis hebben dan afgrijse lijke zaken plaats. Steekt men het licht weer op, dan duurt het maar een oogenblik of 't is weer uit Bu ren houden met de huisgenooten de wacht en zien dan hetzelfde. EeD on verschrokken kerel 3loeg onlangs op een avond dwars door het spook heen (een zwarte kater met gloeiende oogen), maar 't baatte niet, het mon ster ging er niet om vandaan. De belangstelling in deze spookge schiedenis wordt zoo groot, dat som mige ingezetenen van Beilen zich tegen den avond naar Brunsting be geven om er eens ooggetuige van te zyn. Wy ontvingen het 8ste jaarverslag van de Vereeniging tot bevordering van het herstel van Drankzuchtigen te Amsterdam, bandelende over het jaar 1897. Het volgende is daaraan i ontleend 1 De vereeniging telt 9 afdeelingen en 13 correspondentschappen. I Men schryft uit Wageningen: Aan de Koningin-Moeder zal door eenige hotel- en pensioenhouders in deze om- streken een adres worden gericht, S waarin wordt verzocht, aan het land- goed „Oranje-Nassau-Oord", t welk j zal worden ingericht tot Sanatorium voor borst- en longlijders, een andere bestemming te geven. Adressanten meeneo, dat de aanwezigheid vau zooveel lijders aan infecteerende ziek- teo schadelijk op het vreemdelingen verkeer zal werken, en ook achten zy zich door de oprichtiog van eene dergelijke inrichting niet weinig in hun bestaan bedreigd. Werkstaking te Enschedé. In aansluiting van het bericht in ons vorig nummer deelt meu nog mede, dat gedurende den laatsten tyd een minder gunstige verhoudiug bestoud iu de fabriek der firma Serphos Zu. te Enschedé, tusschen de patroons en arbeiders. Dit bleek trouwens reeds uit vroeger geplaatste berichten. De aanleiding tot deze werkstaking de onmiddellijke althans is het vol gende. Een der wevers had wegens ziekte gedurende eenigen tijd niet jin de fabriek kunnen zijn. Hij ver- i zuimde echter een plaatsvervanger te I stellen, waartoe hij volgens reglement 1 verplicht was. De firma zette toen op zyn getouwen een nieuwen wever. D« herstelde, terugkomende, vond zyn plaats ingenomen en kon niet meer j worden toegelaten. Dit gaf al de i overigen aanleiding het werk te sta- ken. REC&ITSZAKEM. Een lastige kwaal. Een 28-jarig schilder die Donderdag te Amsterdam voor deu rechter werd gebracht, beschouwt een schedelbreuk hem vroeger overkomen, als de oor zaak der diefstallen welke hij pleegt. Na de schedelbreuk gaat naar zyn zeggen zjjn geheugen op de vlucht, zoodra hy eeu borrel of eeu glas bier drinkt. In dien toestand weet hy dan uiet FEUILLETON. Zij besloten dus, gedreven door va- rlandsliefde en plicht, naar Andriba vertrekken en den dood te trotse©- L Sn als ik van trotseeren spreek is dit in grootspraak, want een van hen, ibers, bezweek. Tot. hun smartelijke verbazing ont- igen zij op 't allerlaatste oogenblik n den generaal een schrijven, waar deze hun meedeelde, dat hij er geen zwaar in zag, dat zij de troepen tot tdriba vergezelden maar zij met het rvolgen hunner reis moesten waeh- i, totdat het leger te Tananarive aan komen was. Dan zouden de verkeers- weer opengesteld worden. Dit bericht verwekte groote veront- lardiging onder de correspondenten, en met recht een betere behande- g verwacht hadden. Toen Friquette van deze weigering hoorde ontstak zij in woede. Zij kwam. er als diep verontwaardig de vrouw en patriotte tegen op. Toen, juist naar aanleiding van dit verbod, bekroop haar de lust datgene te doen, wat niet toegestaan was. Wat zal ik er u van zeggen! Het is het altijd ,.in de contramine willen zijn der vrouw-" En haar verlangen nam met den dag toe. Les irritat peccatum. En anders was Friquette ook geen vrouw geweest. En zij was het tot in de toppen ha- rer roso vingers. Daarbij werd het verblijf in het hos pitaal te Suberbieville te eentonig. Niet dat haar toewijding of zelfverlooche ning ook maar een oogenblik verflauw de. Zij had juist altijd de ernstigste zie ken verpleegd, die steeds meer en meer in aantal toenamen. Maar daartegenover stond, dat zij een van die naturen was, die niet lang op dezelfde plaats kunnen vertoeven eu op een gegeven oogenblik verlangen teren van verblijf te veranderen. Daarbij wist zij dat de om de zieken van nut te zijn haar niet zou ontbreken, daar de colonne op baar doortocht vele soldaten meer of minder ernstig aangetast zoude moeten achter laten. En die bedrijvige dienst kwam beter met haar avontuurlijke natuur overeen. Daarom verzocht zij in haar hoedar nigheid als verpleegster die vergunning aan do autoriteit welke den journalisten geweigerd was. In haar onschuld geloofde zij dat zij recht had een gunst te zullen ver krijgen waarin zich een Duitsch corres pondent mocht verheugen. Deze beweegreden scheen haar zoo afdoende toe, dat er geen weigeren mo- gelijk was. Maai* natuurlijk om een flauwiteit,1 waaraan de generale staf zich zoo dik wijls schuldig maakte, werd haar ver zoek beslist geweigerd. Dit was volgens het reglement ge handeld. Een goed Franschman werd binnen de versterkingen geweigerd, maar de Italianen, of het aard werkers of wie ook waren, hadden er vrijen toe- Toen zij de weigering ontving be sloot Friquette, toch. haar zin door te zetten. j Met echt vrouwelijke logica zeide zij tot zichzelf ,,Per slot van rekening ben ik toch mijn eigen baas. Ik heb den tijd aau mijzelf en kan mijn vrije uren besteden, zooals ik wil. Ik vertrek dus." Toen gaf zij natuurlijk de uoodige orders aan Barca. Barca verlangde niets liever dan zijn bedrijvig bestaan weer te hervatten en verklaarde, dat liet maken van toebe reidselen het werk van een paar dagen was. Friquette gaf hem heel edelmoedig vier dagen tijd, op voorwaarde, dat al les in de puntjes in orde zou zijn- Hij stapelde proviand en andere ba gage op elkaar en verkreeg eindelijk een toren, die minstens tweemaal zoo hoog was als een draagstoel van een kruier. Mayeuse. die dik geworden was, werd op zijn beurt met levensmiddelen een kist medicijnen enz. belast. Friquette voegde nog een revolver bij hun uitrusting, Barca nam zijn jachtgeweer onder den arm en op een goeden morgen vertrok het drietal. Het jonge meisje was van meening, dat haar oppasser voor de levensmid delen niet heel best gezorgd had, niet wat kwaliteit, maar kwantiteit aanging. Maar de soldaat, die reeds zooveel militaire marschen had meegemaakt antwoordde haar, dat men onderweg ge- ;chuit, bussen vleescli enz. zou vinden om rijf honderd personen mee te voe den. Zij begaven zich dus vol moed op weg, weinig vermoedend welke tragi sche avonturen hun wachtten. HOOFDSTUK IZ. Alles gaat goed. Alleen. Kam pement. Voorgevoel. - Te wapen. Aanval. Gevangenen. De tolk.Methodist© en Katho liek. Friquette ranselt ie mand af, die haar slaan wil de. Barca wil liever gedood dan gehangen worden. In *t begin ging alles naar wensch. De vijanden, lafhartig en slecht uit gerust als zij waren, daarbij bevreesd geworden voor het handje vol krachtige Fransche soldaten, sloegen op de vlucht zonder zelfs te trachten zich te verde- Dit verklaart en rechtvaardigt de han delwijze van generaal Duchesne, op zijn minstgenomen roekelooze handel wijze, die in andere omstandigheden dwaas zou zijn geweest. Men beefde als meu bedacht, dat de achterhoede van de kleine colonne ilechts door een onboteekeaiand troepje soldaten beschermd werd en een ener giek oogenblik van den vijand voldoen de was om dat troepje uit elkaar te drijven en de soldaten in de achterhoe de aan te vallen. Friquette en haar geleider waren dus maar betrekkelijk veilig. Zonder zich te haasten bereikten zij de voorpost van Tananarive, die den lsten Juli zoo moedig verdedigd was door den commandant van de AJgeriju- sehe scherpschutters, Lentomiet, togen de Hovas. Die post werd goed bewaakt, daar zij van zeer groot belang was en de twee reizigers brachten den nacht in groote, geriefelijk ingerichte vertrekken door. Zonder veel moeite trokken zij de Andranokely over maar de overtocht van de Mandendambo ging minder ge makkelijk. In het dorpje van denzelfden naam hielden zij halt, want de bergachtige weg, was nu en dan heel moeielijk te begaan. De twee rivieren nrar de plaatsjes Ampaairia en Moroko'.oky genoemd trokken zij over, wat een verschrikke lijke vermoeienis ten gevolge had. Mo-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1