inwater. ADVERTENTIES Een Smidsknecht, beden te verzoeken. Arme drommels baddeu niets van liaar te vreezen; integendeel, dezen voorzag zy van geld, spy's en drank. Hoe hoffelijk ook, als het er op aan kwam,schroomde Daniela niet menschenbloed te ver gieten. Toen in het vorige jaar de russisehe inspecteur Eristof met twaalf man, tot aan de tanden gewapend, de bende in het gebergte opspoorde, keerde slechts één man terugde ove rigen waren in den strijd met de ban dieten gedood. Admiraal Sampson is, te Havana ernstig ziek, tengevolge van overver- moeienis. Men acht zijn overbrenging naar Noordelijker streken dringend noodzakelijk. Latere berichten zeggen, dat Samp son stervende is. Een nieuw boek van Emile Zola. Zola heeft door het proces-Dreyfus en al wat er aan vast was. zes maan den niet kunnen werken. Thans heeft bij in zijn eenzaamheid zijn schade ingehaald en werkt sedert eenige we ken hard aan den eersten roman van een nieuwe serie, die een soort ver volg zal worden op de Drie Steden en waarvan het eerste deel „Fecon- dité" zal heeten. Het plan bestaat de vier evangelisten tot hoofdpersonen der vier deelen te maken. Zola werkt nu in plaats van vier uur acht uur per dag. Dit harde werken heeft hem hevige maagkram pen bezorgd. Men beweert ook dat Zola een boek schrijft over de zaak-Dreyfus. Doch de „Temps" meent te weten, dat Zola wel zijn souvenirs aan de zaak zal opschrijven, doch er geen roman van zal maken en het bosk pas na zijn dood zal doen verschijnen. De vredesonderhandelingen. Hoewel er geen nieuws was be treffende de vredesonderhandelingen, zoo vond men te Madrid, naar Zon dag aan de „Times" werd dat ze niet vlot genoeg gaan. De gele koorts in Mississippi noemt schrikkelijk toe; de geheele staat is nu besmet. Men schat het aantal uitgewekenen op tweeduizend. Uit Transvaal. Aan de „Rand Post" werd den 13n September uit Pretoria geseind Ik verneem, dat men hier in bezit is van officieele informaties betreffende bet tusscben Dnitschland en Enge land getroffen arrangement en dat volgens die alleszins betrouwbare me- dedeelingen er geen sprake van is, dat Duitschland zou hebben toege stemd in de Engelsche controle aan d« Delagoabaai, of ook maar op oeni- gerlei wijze eene schikking getroffen hebben waarvan de bepalingen scha delijk of gevaarlijk zijn voor de Repu bliek. Wel moet Engeland op de te Londen gehouden conferentie voor stellen in dien geest gedaan hebben doch deze werden niet aangenomen. Aan de „Rand Post" meldt men nit Pretoria: Het bericht, in sommige couranten verspreid, als zoude de Transvaalsche regeering een contract gesloten heb ben voor het vestigen van een Fran- sche stoomvaartmaatschappij,is in de allerhoogste mate voorbarig. Reeds een drietal jaren zijn schema's voor de vestiging van een Oostkust-lijn, wier schepen dan in 15 dagen het traject Lourengo Marques—Marseille zullen moeten afleggen, in considera tie. Zoowel Duitsche als Frausche maatschappijen hebben hare voorstel len ingezonden natuurlijk. De subsidie zou echter zeer belangrijk zjjn. en de staatskas zon een dergelijke uitgave niet toelaten, zoolang de leening niet gesloten is. Bovendien ook kan de regeering een dergelijk contract niet toelaten, zoolang de leeniag niet ge sloten is. Bovendien ook kan de re geering een dergelijk contract niet sluiten zonder goedkeuring van den Volksraad. Voor de derde maal is in den Trans- vaalschen Volksraad voorgesteld, de salarissen der ambtenaren te vermin deren. Met slechts vier stemmen voor werd het echter ook nu weer ver worpen. Te Johannesburg nemen de pokken toe. Te Pretoria heerschen de pokken. De regeering heeft nabij Rustenburg een iorichtiDg ter bereiding van koe pokstof doen bouwen. In bet Lazaret te Pretoria werden o. m. 150 kaffers van Pietersburg ge bracht, waarvan er een aan pokken lijdende was en de anderen onder toezicht moesten geplaatst worden. Men heeft in de verschillende laza retten nogal last met de besmette kaffers, die trachten te ontvluchten. In éen ziekenhuis heeft men 40 spe ciale wachten geplaatst. Von Veltheim, bekend wegens de beschuldiging van moord, waarvan bij werd vrijgesproken, isop'toogen- blik te Delagoabaai, waar hij uiteen rflke beurs leeft. Een vrouw eu een kind reisden van Kimberley naar Wimbledon. Toen de trein niet aan dit tusschenstation stopte, wierp de vrouw eerst het kind uit het venster en sprong toen zelf het portier uit. Beiden kwameo vry met een paar schrammen en onbedui dende kneuzingen. Twee mannen uit Bnlnwayo die in den omtrek wandelden en wel gewe ren maar geen ammunitie hadden, kwamen tot hun ongeluk een leeuw tegen. Doodsbenauwd kropen beiden in een boom waaronder de leeuw op schildwacht ging liggen. Dit duurde ongeveer 13 uur toen de leeuw, ver schrikt door een aankomenden wagen, de vlucht nam. De gemeenteraad te Weenen. Het debat in den Weener gemeen teraad over de vernieuwing van de concessie aan de „Imperial Continen tal Gas Association" heeft Vrijdag aanleiding gegeven tot tooneelen zoo mogelijk nog schandelijker dan de beruchte obstructionistische stormen in de Kamer. Het Duitscho-nationale Raadslid Fochler noodigde den burgemeester Lucyn uit zich liever een kogel door den "kop te jagen eu verweet hem dat by de Raadsleden om den tuin leidde. Lucyn liet deze woorden notu- leeren en bedreigde den spreker met vervolging, waarop deze uitriep: „Roep lievor meteen de politie!" en volgen liet: „Denk eraan dat lantaarnpalen ook wel voor wat anders hebben ge diend De aüti-semietische meerderheid en de galery raasden uit eu het rumoer steeg steeds toen de voorzitter tot stemming liet overgaau en de conces sie voor aangenomen verklaarde. Het publiek joelde, juichte Lueger toe en zong den Lueger-marsch. De opposdie gebruikte bronzen aschbakken, sleu tels, messen, boeken om de tafels te bewerken. De „vroede vaderen" ran selden elkander met stokken af en krabden elkander als vischwyven in het gezicht. De voorzittersstoel werd met "inktkokers gebombardeerd, men zag den man verwoed schellen, maar hoorde er niets van. Toen ue vergadering werd gesloten, zag men alom blauwe oogen, bloedende neuzen, bekrabde gezichten en ge scheurde kleedereD. Zoo trokken de bestuurders der hoofdstad van het keizerrijk naar huis. De oppositie besloot tegen de stemming! die te midden van een oorverdoovend tumult had plaats ge had, te protesteeren op grond dat het onmogelijk was een woord te ver staan. Wept# oig Het nieuwe kwartier aan de Leidsciie vaart. De lieer Jan. Stuijt, architect alhier, heeft een plan van bebouwing ontwor pen voor gronden van het St. Elizabeths Gasthuis en andere eigenaren, welke gronden gelegen zijn aan de Leidsche vaart bij de kathedraal de nieuwe St. Ba- vo. Het was te voorzien, dat na den bouw dezer grootsche kerk de aandacht meer zou gevestigd worden op de gele genheid tot stads-uitbreiding in dit kwartier, te meer nu de brug over de Leidsche vaart, die de Electrische Tram- Maatschappij er bouwen zal, een korte •ea'binding vormt met Haarlems zuid kant. Een drietal fraai geteekende ontwer pen waren wij heden in de gelegenheid hij den heer H. N. Mul te zien. Woens dag worden ze in diens etalage geëxpo seerd. Omtrent de indeeling en het stra tenplan vernamen wij de navolgende bijzonderheden. De beschikbare ruimte is nu door een breeden verkeersweg in twee deelen ge splitst, waarvan dat deel, dat aan de Leidsche vaart grenst min of meer als luxe kwartier behandeld wordt, terwijl bij het aan de spoorbaan grenzende deel meer utiliteit op den voorgrond treden kan. Genoemde breede verkeersweg be gint bij de stad, draait eerst met een korte bocht tot aan het groote plein voor de nieuwe kathedraal en loopt daarna in Zuidwestelijke richting naai de Schouwtjeslaan om wellicht mettertijd een verbinding te krijgen met. een nieu wen wandelweg naar Elswoud. Alleen het eerste deel van dezen weg is dus in dit plan opgenomen en wel tot waar deze het verlengde van de Lourens Coster- sfcraati snijdt. Het is de bedoeling het terrein tus- schen dezen weg en de Leidsche vaart met villa's of cottages vol te bouwen. Do straten zijn alle zoo ontworpen, dat men nergeus het vervelende van einde- looze rechte straten zonder behoorlij ke afsluiting heeft; zoo zijn de straten om de kathedraal zoodanig getrokken, dat ze alle op het een of ander hoofd motief van dezen reuzenbouw uitloopen De lange rechte straat parallel met de Leidsche vaart vindt haai- afsluiting in den koepeltoren, die, op de snijding van lang en dwarspand der kerk zich verheft, terwijl in de richting van de lange as der kerk een breede straat recht op den voorgevel der kerk aan loopt. Het grootsche plein voor de kerk wordt hier het middelpunt, van waar nu min of meer direct de secundaire straten in gebogen lijnen verder uit loopen, terwijl aan de Noordzijde het stratenplan zoodanig ontworpen is. dat de nu bedoelde uitbreiding zooveel mo gelijk als op zichzelf staand beschouwd kan worden Hoe eventueel de terreinen tot de Schouwtjeslaan toe als voortzetting van dit bebouwingsplan. zouden kunnen wor den aangelegd toont het eerste ontwerp terwijl het definitief ontwerp wordt aangegeven voor een teekening van het geheel en een volgelvlucht perspectief van dat deel, dat het eerst in exploita tie zal worden gebracht. Voor arbeiderswoningen zal in dit kwartier geen plaats kunnen worden gevonden. De huizen die er worden bouwd, zullen een minimum huurwaarde van f 400 moeten hebben. Algemeen Secretariaat. Maandagavond werd in de groote zaal ran „Weten en Werken" eene openbare vergadering gehouden. Als spreker trad op Mr. H. Ph. de Kan ter met het onderwerp „Kamers van Arbeid." De heer Modoo, voorzitter van het Secretariaat, hield eone korte openings rede, waarin hy allen hartelijk welkom heette en zyn genoegen te kennen gaf over de groote opkomst. Verder deelde spreker mede, dat het Secre tariaat gemeend had, dat nu de op richting der K. v. A. op handen is, het wenschelyk zou zyn de beteeke- nis en het belang, dat de werklieden daarby hebben uiteen te zetten, waar toe Mr. de Kanter direct bereid was. Hierna kreeg spreker het woord. Na eveneens zy ne blijdschap over de groote opkomst te kennen gegeven te hebben, zeide spreker, dat het hem aangenaam was, bij den huidigen stand der quaestie, deze nader uiteen te zetten en toen het verzoek tot hem kwam by dan ook volgaarne bereid was om die instelling, de eerste stap op den goeden weg, nader toe te lichten. Wy staan nu reeds voor eene organisatie, die door de Wet is tot stand gebracht. Het hoofddoel van deze organisatie is de belangen van patioons en werk lieden te bevorderen. De K. v. A. hebben ook ten doel het vereffenen van geschillen tusschen patroon en gezel ontstaan, alsmede het dienen van advies. Toen de wet in 't leven was geroepen, heeft bier ter stede eerst eene vergadering plaats gehad van patroons eu daarna vaa gezellen om den Minister van Advies ie die nen. Men kwam toen tot de conclusie, dat te Haarlem een Kamer van Ar beid moest worden opgericht, telleude 40 leden, 20 patroons en 2o gezellen. De Minister heeft op een schryven van den Arbeidsraad, waarin alle opinies van de beide vergaderingen breedvoerig waren toegelicht, geant woord, dat volgens Kon. Besluiten Staatsblad 3 en 4 Juli niet éen maar 5 K. v. A. voor Haarlem in 't leven zyn geroepen, ieder van 10 leden en wel de volgende; 1 voor de Bouw bedrijven, 2 Metaal- en Houtbewer king, 3 Confectiebedrijven, 4 Voe- diugs- en Genotmiddelen, 5 Druk- kersbedryveo. Verder noemde spreker de ver schillende vakken, die in de 5 Ka mers zijn vertegenwoordigd. Tot zyn leedwezen behoorde het bloembollen- vak in deze bloemenstreek daar niet bö- De vraag wordt nu weder gesteld Wie zullen als patrooDS in de K. v. A. besebouwd worden Volgens de wet is hy' patroon die hoofd of be stuurder is van een bedryf, waar min stens éen persoon boven de 20 jaar werkzaam is, beneveus alle die vol gens Kon. Besl. daarmede worden gelyk gesteld, zooals personen, die wetenschappelijke plannen ontwerpen en proeven doeD. De z.g. bazen kun nen das noch als patroon, nocb als gezel in de Kamers van Arbeid worden opgenomen. De werkman kan dus zoodoende direct in aanra king komen met het hoofd van de zaak. De K. v. A. worden samenge steld voor de helft uit patroons, door patroons gekozen, voor de andere helft uit gezellen, door gezellen ge kozen in dat bedryf waarin zy werk zaam zyn. Leden kunnen worden mannelijke zoowel als vrouwelijke ingezetenen des Ryks, die den leeftijd van 30 jaar bereikt hebbentot kiezen zyn gerechtigd zy die 25 jaar oud zijn. Mr. de Kanter betreurde het dat dit jaar de verkiezing van de K. v. A. niet meer kon plaats hebben, doch daar was volgens Kon. Besluit van 6 Juni '98 niets aan te verande ren. De eerste kiezerslijst zal nu voor 15 Jan. '99 worden vastgesteld. Het kiezen geschiedt weder op ouder- wetsche manier, geen zwart maken van éen stip, neen men ontvangt het biljet thuis, vult het in en brengt het naar het stembureau. De leiding is geheel aan B. en W. overgelaten, die ook beslissen of een persoon terecht gekozen is ja of neen. Tevens wyzen zij de verschillende stembureaux aan. De dag der verkiezing wordt vastge steld^ door den Min. v. Waterstaat, Handel en N.iverheid. Bij iedere Kamer kan een secre taris worden aangesteld, die van Ryks- wege betaald wordt. Tevens deelde spreker mede, dat in de .Staatscou rant van 6 Juli vry dom van briefport was opgenomen. Dit is voor Haarlem van groot belang, daar de 2de Kamer, voor de metaal- en boutbewerking, niet alleen over Haarlem maar ook over Haarlemmerliede gd Spaarnwoude de 3de, voor de confectie, over Haar lem en Heemstede werkt. Spreker meende dat bierdoor wel eens moei lijkbeden konden rijzen, want hoe kannen de inwoners van Heemstede over Haarlemsche candidateu stemmen en omgekeerd. Hy hoopte evenwel dat B. en W. van Haariem en Heem stede deze zaak samen zouden regelen, daar het Kon. besluit hieromtrent geen inlichtingen geven. Intnsschen wenschte spreker geen critiek uit te oefenen op deze nieuwe organisatie, doch onbevooroordeeld de zaak aan te vangen. Wanneer deze or ganisatie in de praktykniet goed blijkt, kunnen wy ons nog met grondige motieven tot de Regeering wenden. Allen moeten met opgewektheid de verkiezingen aanvaarden en op hunne post zyn om te komen tot herstel van vele grieven. Tot nog toe was er geen orgaan, waartoe men zich bij arbeiders- quaesties kon wenden, al heeft de Arbeidsraad reeds enkele geschillen opgelost. Met eene krachtige opwekking om vooral toch niet onverschillig te we zen by de verkiezingen, sloot spreker zijne rede, die met daverend applaus werd begroet Hierna werd gelegenheid gegeven om van gedachten te" wisselen. Door vele personen werd hiervan gebruik gemaakt. De heer Reinalda wilde zich onthouden van critiek. maar tocb even wyzen op de groote leemte in art. 2 der wet, waar niet bepaald is uitgesproken, wie tot patroon kan worden beDoemd. Volgens dat art. zouden de bazen onderopzichters en opzichters dor H. IJ. S. M., als zynde personen, die wetenschap pelijke plaunen ontwerpen, gerekend wordeu tot patroons. By ondervinding weten wy hoe moeilijk het is met die opzichters grieven te bespreken. De heer Kalbfleisch wenscht even min critiek uit te oefenen, doch wil eenige inlichtingen even verduidelijken. O. a. wordendoo*- B. en W. aan de pa troons gevraagd de namen der werk lieden, die langer dan een half jaar in hun dienst zijn. Daar in verschil lende vakken de gezellen binnen de 6 maanden dikwyls van patroon ver anderen, zouden dezen door geen der patroons worden opgegeven. Zy moe ten in dit geval zorg dragen het zelf te doen. De heer Schouten bestrijdt het ge sprokene door den inleider, dat wan neer K. v. A. in het leven zyn ge roepen, de arbeiders in de gelegenheid zijn hunne klachten aan het rechte adres te doen hooren. De arbeiders moeten niet zoo naief zijn te meenen, dat zy door de oprichting vau Kamers van Arbeid beter worden. Wy weten bij ervaring, zeide spreker, dat het onmogelijk is met patroons samen te werken, daar laatstgenoemden eerst- genoemdoo vyandig zyn. De arbeiders, opgenomen in de algemeen© arbeiders organisatie, staande op het stand punt van de klassenstrijd, zullen die organisatie door medewerking aan de oprichting dor K. v. A. ondermijnen. Het is veel beter dat arbeiders onderling de quaestie be handelen, inplaats van de patroons er in te mengen, die toch hunne ooren sluiten.wanneer wij niet met hen mede gaan. VoreenigtU liever in uwe vak bonden, zeide spreker, opdat de orga nisatie sterk wordt en wy de patroons kannen dwingen zich aan ons te storen. Spreker eindigde met een opwekkiogs- woord aan alien, om zich niet te laten verleiden en hun standpunt getrouw te blijven. De heer Schram, bestreed den vori- gen spreker en zeide dat de vakorga nisatie geenszins ^oor de K. v. A. zou worden ondermijnd eu hoopte dan ook, dat de aanwezigen zich niet zou den laten verlokken door een gezegde dat de organisatie verloren gaat. De heer van Doyen zegt dat na de lijsten alleen door de patroons worden opgemaakt, het ook weder in hun handen is de namen der gezellen te vermelden. Staat een gezel dus bekend als een vooruitstrevend element, dan kunnen zy dien persoon weren door hem niet op te geven. De heer van Cammen is het met den heer Schouten eens.dat werklieden met patroons niet kunnen samenwer ken. Wenschelyk ware het geweest wanneer K. v. A. uit 2/3 werklieden en V;i uit patroons werden samenge steld. Na nog eenige vragen door versehii lende sprekers over de inrichting eu verkiezing wolke alle hunne beant woording in de wet vinden, komt de inleider andermaal aan het woord. Gaarne erkent spreker de verschil lende leemten, die nog in de wet voorkomen; o.a. hetgeen de heer Rei nalda daaromtrent "gezegd heeft is zeer juist, want nu komen toch per sonen in de K. v. A. die daaruit moesten geweerd worden. Ook dat het bloembollenvaK niet is opgenomen, desnoods als een aparte kamer, is een groote leemte. Verder beantwoordde spr. nog de verschillende vragen door genoemde personen e.a. gedaan en deelde tot slot mede, dat voor de opinie van de lieeren Schouten en Camman geen bestryding mogelyk was. Het is voor zeker de verkeerde weg, zooals de heer Schram reeds heeft medegedeeld. Men moet niet beginnen met het middel dat tot verbetering leidt, te verwerpen. Eerst moet mee probeeren en trachten mede te werken tot op richteu eener goede organisatie en dan kan men uit de ervaring zien welke vruebtea die afwerpt. Spreker wilde dan ook gaarue de aanwezigen de woorden toeroepen„Pak aan en „tracht van deze organisatie te maken, „wat gy kunt in het belang van de „Maatschappij." Na een woord van dank aan de aanwezigen voor hun opkomst werd de vergadering te ongeveer half elf uur door den voorzitter gesloteD. Door de agenten rechercheurs Jan sen en Misset is proces verbaal opge maakt tegen M. de V. huisvrouw van J. v. 't N. bierhuishoudster, woon achtig aan den Wagenweg no. 60, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe ver- eischte vergunning. Voor de leden van het haarlemsche departement van de My. ter bev. van Nijverheid zal Maandag 17 dezer als spreker optreden de heer Jos. Mer- ckelbagh te Utrecht, met het onder werp de decoratieve lederversiering het met de hand snijden en cise- leeren in leder waaraan eene expositie daarvan is verbonden. Spuit 10. De- heer P. A. v. d. Most van Spijk, die lang geen onbekende is by de vrijwilligers van Spuit 10, zal, zoo ons van verschillende zyden wordt medegedeeld, als luitenant van boven genoemde spuit worden voorgedragen. Kegelconcours. Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan der kegelclnb „De Vliegende Hollander" zal van 13 November tot 11 December een groot internationaal kegelconcours worden gehouden op de bekende uitstekende banen in de kegelzaal van de heeren Gebr. Brink- mann. Bijzonderheden zullen wy later mededeelen. Oplichting. Maandag-avond omstreeks 9 unr kwamen twee als heeren gekleede personen de gang van het café Brink maan binnen en vertrokken weder eveu spoedig als zy gekomen waren, evenwel met medeneming van een daarin geplaatst rijwiel, toebehoorende aan den lieer L. Toen de kellner Mul ler even daarna in de gang kwam, ontdekte hy dat het ry wiel verdwenen was en daar de lieer L. boven eene vergadering bijwoonde, moest een ander zich dus met het rijwiel verwijderd hebben. De beer v. d. Steur, die even te voren was binnen gekomen had tw£ e personen met eeu flets zien ver trekken en gehoord dat zy in het Franscb tegen elkander zeiden „Wij moesten de flets maar medenemen," doch had geenszins vermoeden dat hier diefstal verd gepleegd. Na deze mcdeöeeliug was de zaak dus geheel opgelost. Aanstonds werd de politic getelefoneerd en de ver schillende posten van het geval in kennis gesteld. Het duurde dan ook niet lang of een der heeren in het bezit van bet ry'wiel, werd naar liet Politie-bureau overgebracht, terwijl de_aodcre door den rechercheur Ver kerk werd opgepikt, Alsnu bleek dat de aangehouden personen Amsterdammers waren en genaamd Worpel en van Wyngum. Opmerkelijk is het dat zij beweerden elkander niet te kennen, hoewel zy in 't bezit waren van spoorkaartjes met opeenvolgende nummers. Sigrid Arnoldson. Wij zitten er tusschen! In ons vorig nummer deden wij imededeeling van een bericht van den Nieuwen Muziek handel. dat Sigrid Arnoldson. die hier Zaterdag rus. een concert geeft, niet hier ter stede in eene voorstelling met dc Ned. Opera als gast zal optreden. Na dit bericht verzoekt de agent te Haarlem van den N. Muziekhandel nog „het- publiek duidelijk aan het verstand te brengen dat de ;iangekondigde ope ra's niet door Sigrid Arnoldson in Haar lem gezongen zullen worden." De zaak moest door deze berichten duidelijk zijn. als niet van de zijde der schouwburg-directie hier ter stede ons het volgende wordt bericht: „Naar aanleiding der in het nummer van gisterenavond opgenomen mede- deeling van den Nieuwen Muziekhan del te Amsterdam kunnen wij berichten dat er wel degelijk van een optreden hier ter stede der beroemde operazan geres Sigrid Arnoldson in eene opera sprake mag wezen. Geruimen tijd geleden toch was reeds vastgesteld dat don 31 stem October a.s. het Nederl. Operagezelschap onder lei ding van de heorem Van der Linden en Loman in den schouwburg alhier zal opvoeren „Mignoii" met mevr. Sigrid Arnoldson in do titelrol, en al moge deze zangeres dan ook van te voren een concert komen geven, dan heeft dit tot dusverre nog niet do minste verandering ton opzichte van haar optreden als Mignon teweeggebracht". Wij zullen dus maar afwachten en alleen de verzekering uitspreken, dat Sigrid Arnoldson zoowel als concertzan geres als opera-zangeres hier ter stede zeer veel belangstelling zal wekken. Stoomvaartberichian Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, arriv. 9 Oct. te Southampton. Het stoomschip Voorwaartsarri veerde 11 Oct. van Batavia te Am sterdam. Het stoomschip Prins Hendrik van Amsterdam naar Batavia, arriv. 10 Oct. te Batavia. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Arast., vertr. 7 Oct. van Padaug. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, vertr. 9 Oct, van Perim. Het dübbelschroefstoomschip Sta tendam, van de Holland Amerika Lyc, van Rotterdam naar Newyork, arriv. 8 Oct. te Newyork. Het dubbeiscbroefstoomschip Rot terdam, van de Hoi land Amerika Lyn, van Newyork naar Rotterdam, pass. 10 October des nam. 3 u. 30 min. Prawlepoint. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland Amerika Lyn, van Am sterdam naar New-York. pass. 9 Oct. des nam. 11 u. 50 rain. Lizard. Het stoomschip Oranje Nassau. van Paramaribo naar Amst., arriv. 10 Oct. te Amsterdam. Het stoomschip Bogorvan Rot terdam naar Java, vertr. 9 Oct. van Port Said. FamsÊieberschtoi». Bevallen7 October. H. Beuder-- Bü'yn z. Amst. S. C. Soep—Groon d. Amst. 9. Douwes—Willeumier d. Zuidwolde. MARKTNIEUWS Aangev. Verk. Prijs. Boter 91 KG. 91 KG. fl,30 f 1,40 Biggen 63 st. 63 st. f 6.— f 8,— Schram. 31 st, 31 st f 10,— f 14,— Aard. 500 HL. 500 HL. f 1,80 f3,25 App. 132 HL. 93 HL. f 5f 15, Peren 89 HL. 67 HL. f 6.50 f 30,— Meden overleed te 's-Gra- venhage onze waarde Broeder en Benuwdbroeder Mr. HORATIUS FERF. Echtgenoot van Vrouwe COR NELIA DE KOK, oud-Rechter in liet kanton Bergum. oud lid der Staten van Friesland. 1'. B. J. FERF. C. FERF—Laan. Haarlem. 40 October 4808. Eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen niet wor den afgewacht. Dankbet afging. Bij dezen betuigen wij onzen dank voor de vele blijken'van be langstelling bij het overlijden van onze geliefde zuster MARIA VAN ZURK ondervonden. E. KUIPERvan Zr uk. JOHANNA VAN ZURK. Haarlem, 11 Oct. 1898. IJmuiden. Men schryft ons uit IJmuiden De rykswaterleiding alhier levert water aan de visschersschuiten, maar by niet minder hoeveelheid dan 2 M3; nu hebben de kleine schuitjes, botters en. schokkers, een watervat waarin pl.m. 180 L. kan en daarom kan aan die visschers niet geleverd worden, want men mag niet minder dan 'A M3 leveren, de visscher kan zooveel niot bergen en weg laten loopen mag hy het overtollige niet, want dat is by verordening verboden. De waterschuiten willen, nu hetRyk de groote schuiten voorziet niet meer aan de kleine leveren, naar men ver neemt. Men heeft zich reeds per tele graaf tot den Minister gewend om voorziening in deze moeilijkheid. Sloten. Door den chef-veldwachter alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere M. C. B. wegens diefstal van eenig geld by den veehouder Hulsen en 7 Meter goed ten nadeeie van den win kelier Dekker. Die diefstal verwekt bevreemding wanneer men weet, dat de dievegge een goed loon verdiende en de be schikking heeft over f 4000. Burgemeester en Wethouders van HAARLEM, doen te weten, dat de Raad der gemeente in zijne zitting van 5 dezer onder No. 5 heeft besloten, met 1 December 1898 op te heffen de standpijpen voor het gratis verstrekken van duinwater. Haarlem, 10 October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. TELE&ftAftliViEM. LONDEN, 11 Oct, (R. O.) Aan de Times wordt uit Peking gemeld dat de Hongkong and Shanghai Bank en de directeur der spoorwegen een contract teekenden voor een 5 pCt. leening van 2,250,000 p. st., voor de uitbreiding van den Noorderspoorweg tot Niut-chwang en Hsi-ming-ting. KONSTANTINOPEL, 11 Oct. (R. O.) Het antwoord der Porte op de collectieve nota der vier mogend heden, is gisteravond ontvangen het bevat de verklaring dat de gestelde eischen worden aangenomen, doch tevens spreekt de Porte daarby enkele wenschen uit. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: 10 Oct.M. A. Valbracht Lentz z. V. J. van de Kerke—de Bruin z. Overleden9 Oct. H. H. de Vos 53 j. Ged. Oude Gracht. A. Potter— de Kort 85 j. de Witstra&t. Eene Uame, P. G.. middelb. leeft., onaf h., zoekt bezigli., door inwoning bij eene dame, liefst gel. leeft., waar zij de huish. kan besturen, tegen bill, vergoeding voor huisvesting. Brieven onder No. 1779, bureau van dit blad. Door ziekte gevraagd nog met Nov. een bedaarde Dienstbode, die flink koken en werken kan, /iOO loon, buiten verval. Adres Frederikspark 10. Een jonge Vrouw vraagt nette Dienstboden wasschen, aan huis. Brieven onder No. 1778, Bureau van dit blad. Loopjongen. Gevraagd bij KREMER, Zijl straat tlinkenLoopjongen.niet ouder dan 48 jaar. Zelf aanmelden. Bank- en Plaatwerker, kan ter stond geplaatst worden, bij Gebrs. BRAKEL, Zijdgracht (Keizerrijk.) Ylceschhouwerij. GEVRAAGD een flinken Yieesch- houwersjongen, eenigszins met het vak op de hoogte. Adres HECK. KI. Houtstraat 32.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3