Bal-Zijde 35 ct. ■<- B i c m mzm s»rs. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. of cle jaarwedde-verhooging van 3 deur waarders der belastingen dit jaar niet kon achterwege blijven en of de post voor een nieuwen bouwopzichter niet kan worden geschraptuitstel wordt voorgesteld van do verhooging voor den baas-opzichter en den commissaris van politie c-venals voor do uitbreiding van het aantal politieagentenvoorts gaf men in overweging, dem adjunct-inspec teur Wolff ram een verhooging van f 100 (in plaats f 200) toe to kennen en zijn personeele toelage onveranderd te laten vervolgens werd gevraagd om eerst in 1900 een hulp-magazijnmeester aan te stellen cn of verhooging der loonen van den ondercpzichter Bocrkool en den boekhoud::- bepaald noodzakelijk is; toen een ..d de jaarwedde voor een ad- 0 junct-bibliothecafis wilde laten verval len, bleek dat verschillende leden van een andere opinie waren. De aflossing van f 10,000 wilden enkelen geheel, an- plören voor de helft laten vervallen en svraagd weivl, of de opcenten niet ïreer op 100 moeten worden gebracht. In de 2de afd., waarvan do hoor Do Ranter voorzitter was, werd aangedron gen op zuinigheid bij do aanstelling van iiieuwo ambtenarenin verband hier mee werd gewezen op do aanstelling van «en nieuwen bouwopzichter, de verhbo- o' ging voor den comm. van pol., de moge» n Tijkö vermindering van net getal nieu we agenten van politie. De mogelijkheid werd geopperd van grooter opbrengst van de tel op de Kleverlaande meer der ht.d wensehte de verhoogingen aan de inspecteurs en adjunct-inspecteurs meer gelijkmatig te zien toegekend. Een der leden gaf in overweging, een bagger molen aan te schaffen, een ander kon zich niet v: reenigen met. de subsidie aan het muziekkorps. De meeste leden acht ten een belasting op openbare vermako- lijkhedcü wegens de moeiclijkheid der kemng*. m verband met de vermoede lijk geringe opbrengst, niet aan tc raden. De derde ara. werd gepresideerd door Mr. Th. de Haan Hugenlioltz. Bij de al- gemocne beschouwingen werden B. en W. uit<renoodïgd, de voorstellen tot trak- tementsverhooging en tot uitbreiding van personeel te herzien. De afd. acht die tra k tementsverhoog-mgen in 't alge meen niet gemotiveerd. f 200 meer voor schoonmaken der seen l arie achtten eenige leden te hoog, evenals de post onderhoud en aankoop van meubelenmen wenr-cht tc schrap pen d - verhooging voor de deurwaar ders, de meerderheid ook de aanstelling van een nieuwen bouwopzichterver der acht men een blijvende uitbreiding van het personeel dei- bestrating niet wer.schelijk; de afd. wil geen uitbrei ding van het aantal agenten van pol hi maar wel een regeling van de traktemen ten van insweefcéurs en adjunct-inspec teurs. die zij evenwel te veel in aantal achtvraagd wordt, of niet inplaats var adjunct-bibliothecaris een assis tent kaai worden aangesteld, die gocd- koopcr isvoorgesteld wordt om met het oog op da staangelden der kermis, die jaarwedde van den marktmeester opnieuw te regelenverschillende pos ten wenseht men van buitengewone op gewone uitgaven te zien gebrachtalge meen.^ instemming vindt een belasting op de openbare vermakelijkheden in overweging wordt gegeven het heffen van leges bij den burgerlijken stand, liet oprichten van aanplakborden cn ver pachten daarvan, heb heffen van staan gelden van stationneerende rijtuigen, het productief maken van de tol aan dc Kieverlaan door verpachtingvoor de duinwaterleiding wensclit men geen vast, maar tijdelijk personeel en vraagt ever sommige nieuwe betrekkingen in lichting tot sluiting dór bcgrooting raadt de afd. aan verhooging der op centen op het personeel en van de pl. inkomstenbelasting. ReCHTSAWK Zitting van Dander dag 20 October 1898. Hedeu werden voor de rechtbank eenige zeer belangrijke zaken behau- de ld. De eerste zaak, die tor terechtzit ting diende was die van zekeren H. Beitschat te Amsterdam, beschuldigd van diefstal van een rijwiel. In het laatst vac. Augustus washy by den rijwielhandelaar Iv. P. Gcr- dyu te Amsterdam gekomen had daar een rijwiel gehuurd en w»sdaarmede naar Haarlem gereden, alwaar hij riet INGEZONDEN MEDEDEE- L1NG-EN. 30 eenre. per regel. Stool» ververij en Chem. Wasscherij. <C. HOBIWG, Firma SCHENK. HAARLEM: Ged. Oude Gracht 11. 13, 15. DEN HAAG: Obreehtstraat 63. LEIDEN: Hoogewoerd 72. Bij den aanvang van het Herfst seizoen beveel ik mijne inrichting, geheel naar de eischen des tijds ingericht, beleefd aan. Alle goederen, ook de fijnste en teerste, worden binnen 8 a 10 da gen als nieuw afgeleverd. aan getuige J. ÏDpijn had verkocht voor f 30. Den volgenden dag was hy ander maal by den rijwielhandelaar Inpyn gekomen en had onder verschillende voorwendsels weder een fiets weten te huren. Met deze fiets was hij toen naar Leiden gereden en was daar weder betzelfde spelletje begonnen, dat even wel niet lang duurde, daar by aldaar werd ingerekend. Beklaagde bekende volmondig. Een reden, waarom by zulks gedaan had, kon hij niet opgeven. De subs. Officier van Justitie, zyn requisitoir nemende, achtte het feit voldoende bewezen en daar diefstal van rijwielen tegenwoordig aan de orde van den dag is vorderde Z. E. A. een zwaro straf er. wel 1 jaar gevange nisstraf, met last tor. teruggave van het rywiel aan den laatsten kooper. De verdediger mr. von Reeken, zeide dat hij van bekiaagde den indruk had gekregen, dat men hier niet te doeu had met een listigon oplichter, maar- met iemand met z wak karakter, waar van de gedegenheid een dief heeft ge maakt. Daar bekl. nog nimmer ver oordeeld is geweest, vroeg Z.E.A. een veel geringero straf en beval zyn cliënt in de clementie der rechtbank aan. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op hedeu over 8 dagen. J. A. Joo ten en A. Heeriugö, zijn ongeveer een Jaar geleden ge trouwd. De vader van de vrouw had haar eèeig geld medegegeven. Aller eerst hadden zij zich ie IJlst geves tigd, waar zij nis vroolyke Frans had den geleefd. Toen het geld opraakte en de rekeningen kwamen hadden zy hun boedeltje gedeeltelijk bij den va der van den man, gedeeltelijk by ate a der vrouw gebracht en hun intrek dan by den oeu dan by den ander ge vonden. Ten slotte waren zy in Kwa- djjk gaan wonei). Om daar aan de kost te komen hadden zij een bedel brief opgesteld, waarvan de inhoud1 in het kort luidde, dat zy schipper- lieden waren en door aanvaring met een stoomboot hun schip hadden ver loren, waarom zij den bijstand van verschillende personen inriepen. Op Zaterdag 9 September waren zij met dezen brief naar de woning van mej. Joiiges, huisvrouw van A Bakker te K wad ijk gegaan en hadden haar daar beu brief overhandigd waarop hun f0.20 ter hand was ge steld. Voor deze beide fci'.sn hadden zy zich lieden tc verantwoorden. Daar beklaagden beker-den zich aan liet schrijven van den irief en aan het feit, dat door getuigen nog werd be vestigd, te hebben schuldig gemaakt, achtte bet O. M. de oplichting en bedelarij voldoende bewezen en vor derde Z.E.A. voor eerstgenoemd feit voor elk eeue gevangenisstraf voor den tyd van 3 maandeu, voor laatst genoemd 2 dagen hechtenis eu ïjaar opzending naar een rijkswerkinrich ting. Als verdediger trad op mr. F. TV. van Sty rum. In een breedvoerig plei dooi zotte spreker uiteen, dat de vrouw zich niet aan mededaderschap had schuldig gemaakt* Joosten alleen had de gift gevraagd, had den bedel brief geschreven en overhandigd. De vrouw had by dit laatste ieit alleen terneergeslagen naast Joosten gestaan. Het kwam pleiter dan ook zeer vreemd voor, dat iemaud, die naast een persoon staat, d:e eeo misdryf pleegt, ook veroordeeld moet worden. Dit was zijns inziens geheel onjuist. Eu daar dit hier het geval was. vroeg Z.E.A. voor de vrouw vrijspraak en voor Joosten, die zich alleen aan bedelarij had schuldig ge maakt, een veel lichtere straf en hoopte dat de rechters daarbij de pre ventieve hechtenis (1 maand) in aan merking zouden nemen, terwijl vol gons pleiter geen enkele reden be stónd dezen man in de kracht van zyn leven naar oen Rijkswerkinrich ting te zenden. Na re- en dupliek werd da uit spraak bepaald op lieden over 8 dagen. Moord ie Hobrede. Dirk Ooathnizeu, 63 jaren, slager, geboren en wonende te Oosthuizen, thans in verzekerde bewaring. Stond hedeu terecht ter zake dat hij op 9 Augustus 1898 te Hobrede gemeente Oost-buizen, na vooraf het plan te hebben beraamd Corcelisje Brugman huisvrouw van Jan Muntjewerii' te dooden en daartoe te voren een lang Ij inscherp mes by zich te hebben gestoken ter uitvoering van dat voor nemen zich naar hare woning heeft begeven en haar met dat mes opzet telijk met hot oogmerk om haar van het ieven te berooven en voorbedach- telyk een hevige, omstreeks 13 cen timeter diepe steek in den buik heeft toegebracht, tengevolge waarvan dau ook de getroffene op 12 Augustus d. a. v. is boswekon. In deze zaak treden drie getuigen op (oen is door ziekte verhinderd) en vier deskundigen, do doctoren Maas en Jos- surun, die het lijk geschouwd en de doc toren Van Linden van den Heuvell en Van Walsem. De biklaagde ziet er armoedig uit en heeft geen zeer gunstig voorkomen. Als verdediger was hem toegevoegd Mr. Willekes Macdonald, van wien Mr. Moens alhier deze taak evenwel heeft overgenomen. Dr. Maas en Jessruain ver-klaarden, dat de oorzaak van den dood, de causa proxima daum verlamming is, die had kunnen worden voorkomen, wanneer de ingewanden niet een paar uur aan do buitenlucht blootgesteld waren ge weest. De deskundigen, die bekl. hadden ge observeerd, de lieeren Van Linden van den Heuvel! en van Walsem, oordeel den, dat de geestvermogens van beklaag de aan stoornis leden ear het gepleegde feit hem dus niet lean worden toegere kend. Do inspecteur van liet geneeskundig Staatstoezicht, dr. Ruijsch, heeft schrif telijk gerapporteerd, het onvoorwaarde lijk daarmee eens te zijn, terwijl zijn collega Dr. Van Andel een langdurige observatie van beklaagde noodig acht, alvorens eenc conclusie mogelijk is. De moord heeft zich aldus toegedra gen Oosthuizen kwam in den winkel van den man der verslagene. Bij liet- overgaan der bel kwam de vrouw in den windel, waarop Oosthuizen haar dade lijk te lijf ging en den doodolijken steek toebracht. De man was uit en vernam later, dat iets met zijn vrouw gebeurd was en dat Dirlc Oosthuizen daaraan schuldig was. Naar huis teruglceerende ontmoet te hij Oosthuizen zelf op zijn kousen en toen hij dezen vroeg „wat heb je met mijn wouw gedaan?" gaf Oosthuizen ten antwoord „ik heb haar vermoord n ze gaat dood ook en nu ga ik mijzei-, iron aangeven." Gevraagd waarom hij de daad be gaan had. verklaarde bekl. dit niet to weten. Het U. M. requireerde de benoeming ii 2 nieuwe deskundigen, ter onderzoe king van 's mans verstandelijke vermo- s. De verdediger sloot zich hierbij Uitspraak over 14 dagen. Zandvoort. De heer Doeg!as architect heeft ten huize van den heer Driehuizen alhier aanbesteding gehouden namens den heer Leinstra voor e verbouwing van zijn woonhuis. Van de-linschry- vingsbiljetten was het laagst inge schreven door de beeren O. Schr'ik- kema on F. Zwaan voor f1698, het hoogst door den heer C. de Jong voor f 1790. Beverwijk. De aanbeveling* voor directeur der gasfabriek alhier is aldus samenge steldi. Jfar. F. H. P. J. Gevers, adjunct-directeur dér gasfabriek eti waterieidin;; te Middelburg; 2. C. J. van der Plank, adjunct-directeur der gasfabriek te Amersfoort; 3. P. D. Sprayt, directeur eener particuliere gasfabriek te Maarssen. Haarlemmermeer De heer W. C. Spruitenburg, hoofd der school te Nieuw-Vennep, hoopt 15 November a.s. zijne 40-jarige ambts vervulling'* aldaar te heidenkon. Aalsmeer. De cursus voor de. tuinbouwschool alhier is begonnen met 48 leerlingen. Halfweg. De Woensdag alhier gehouden paardenmarkt was wat deu handel betreft van zeer weinig beteekems: er werden dan ook slechts een iO-tat van de 80 aangevoerde paarden ver handeld. 2e soort werkpaarden, tegen de pryzon van f60 a f90. Lettere?* fëaansfc- Den losten October zal in „de Brakke Grond" tr3 Amsterdam door de beeren C. F. Roos Co. een be- laugryke veiling worden gehouden van moderne schilderyen, studies, aquarellen, tec-keningen enz. uit de nalateuschap van wylen mevr. de Wed. M. G. Serlee—Bos en anderen, en uit het atelier van wylen den heer David de la Mar. Israels, Blommers, Bosboom, Koekkoek, de Marissen, Taco Mesdag, enz. zyn in dc collec- tiën vertegenwoordigd. VERVOLG NIEUWSTfiJQSHGEK. Koninklijk bezoek aan de Rembrandtentoon8teIling. Hedenmorgen hebben H.H. M.M. de Koninginnen Haar bezoek van 8 September aan de Rembrandt-ten- toööstelling te Amsterdam herhaald. Te 8.20 vertrokken de Vorsitnnen met klein gevolg van Apeldoorn naar de hoofdstad. Te 10.53 kwam de trein aan het Centraalstation aan. Hare Majesteiten werden op hot perron verwelkomd door de beeren mr. W. van der Vliet, lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. den heer N. H. Nierstrasz, chef van weg en werkeu en mouvement bij genoemde Maatschappij. Bovendien was aanwezig de burgemeester, mr. S. A. Veoing Meinesz. De Koningin nen. die er beiden ?eer welvarend uit zagen, onderhielden zich eenige oogen- blikken met genoemde hecren. en be gaven zich daarna naar het gereed staande hofriituig. Het bezoek droeg een officeus ka rakter, daar zoowel do burgemeester als de 'neeren van bet gevolg gekleed waren in eenvoudig wandeltoilet. Hare Majesteit de Koningin droeg een ge bloemd zwart zijden kleed en een bruin-bonten mantel, verder een zwar ten hoed met grijze veeren; Hare Majesteit de Koningiu-Moeder was eveneens in bet zwart gekleed eu droog een langen mantel van zwart fluweel. Toen de Vorstinnen in bet rijtuig stapten, werden zij door de menigte op het plein mot daverende hoera's begroet. De. burgemeester reed voorop in een gesloten coupé, dan volgden de Vorstinnen ir. eea open hofrytuig niet twee paarden bespaunen, eindelijk een viertel open rijtuigen van deRy- tnigmaatschappij. waarin de dames cn beeren van het gevolg. Langs Damrak, Dam, Mozes- on Aaronslraat, N. Z. Voorburgwal, Sin- trel, Koningsplein, Leidschestraat tieïdschepleiu. Stadhouderskade, onder het Museum door cn Panlus Potter straat reed de stoot naar bet Stede lijk Museum. Hare Majesteiten vertrokken te 1 uur weder van het Centraal-station om naar Apeldoorn terug te keereu. Verbloemde waarheid. In den laatsten tijd is wel den Turk- schen bladen meer vrijheid van uit drukking gelaten, zoodat zelfs de Servet een campagne kon voeren tegen de misstanden in de hoofdstad, maar er zyn enkele zaken waarvan (le Turk- sche Regeering niet hooren wil. Zoo bestaan er voor de Porte geen nihi listen. nóch anarchisten, zoodat de moord op de keizerin van Oostenrijk op gaosch bijzondere wijze ter kennis van de Turksche lezers moest wor den gebracht. De bladen begonnen met te vertellen dat de vorstin een flauwte bad gekregen en dientenge volge was gestorven. Later kwamen zy wat dichter bij de waarheid, de moord werd toegegeven, maar voor den moordenaar werd de naam „rust verstoorder" gekozen, de Servet noem de hem zelfs.... „utopist". Om de fictie te handhaven dat het Mohamfcjedaansche Noord- en Cen traal-Afrika aan den Sultan onder worpen is, mag natuurlijk van een bezetting van Soedan door de troepen van een Christen-mogendheid niet ge sproken worden. Valt daarover iets te meiden dan moeten de namen wor den „omschreven". Voor Soedan zet ten de Turksche b'aden dan rondweg „Kongo" zoo 'neet bij hen het Tchad - meer „het meer van Kolka", en wordt Erythrea aangeduid met den naam „Sehoa 7 *X.EGRJIK!&£tt. PARIJS, 20 Oct. (Reuter.) De lieer Bard heeft het onderzoek van het dos sier-Droyfus geëindigd, en is thans be zig met het opstellen van zijn rapport Men gelooft, dat de discussie voor de Crimineele Kamer van het Hof van Cassatie over de ontvankelijkheid van den eiscli tot revisie slechts céne zitting zal innemen. MADRID. 19 Oct. (Reuter). Een offi cieel telegram uit Manilla meldt dat- commandant Dewey aan de inboorlin gen, do Tegalen, verboden had, de vlag van de Philippijnsche Republiek op hunne vaartuigen te plaatsen. Toen. zij dit toch deden had een gevecht plaats waarbij aan beide zijdon verliezen wei den jreieaen. De schepen der Tegalen werden door de Amerikanen genomen. is het manifest van den Czaar van Rusland betreffende ontwapening be sproken en do vraag gesteld, welke de economische gevolgen zonden wezen indien de daarin aangegeven weg betreden werd. By die gelegenheid heeft de bekende statisticus de beer Alfred Neymarck de volgende cijfers in berinnering ge bracht. Het totaal der Fransche staats schuld bedraagt nu 35 a 36 milliarden francs. Welno, van3814, d.i. naafloop der Napoleontische oorlogen, lot 1870 hebben de budgetten van oorlog en marine 26 ruilüardep opgeslokt of ge middeld 456 millioen per jaar. Van 1871 tot 1897 bedragen dezelfde uit gaven ruim 20 milliarden of 715 mil lioen 'sjaars. Hierby voege men de kosten van den oorlog van 1870, die berekend worden 12 milliarden te heb- ben bei ragen. Maakt een totaal van 58 milliarden. Zegge 22 milliarden meer dan hei totale bedrag der staats schuld. Thans bedragen in Frarikryk, op ecu totaal budget van 3433 millioen francs, de uitgaven wegens den dienst der staatsschuld gevoegd by die vaa oorlog en marine. 2180 millioen. Deze enkele cyfers, zeidc de lieor Neyrmvck, doen met een oogopslag kennen welke dë druk is der oorlogs kosten op de xnaatschappelybe wel vaart. Hetzelfde verschijnsel geldt trou wens. zy 't ook in mindere mate dan in Frankryk, in 't algemeen van Europa. Het zijn de kosten der oor logen en van den gewapenden vrede die de Europeesche staatsschulden hebben gebracht op hun tegenwoor dige hoogte. Bij bet begin dezer eeuw was Let yezamenlyk bedrag dier staatsschulden 20 a 25 milliarden. Ia 1850 waren ze gestegen op 47 milliarden, en 3869 op 68 a 70 milUarden, thans r.yu ze ge klommen tot ruim 130 milliarden. Europa moet tegenwoordig jaarlijks alleen voor rente eu amortisatie der taatsschalden en voor de militaire uitgaven 3 2 milliarden opbrengen. Dat maakt ongeveer 37 francs per hoff'd der bevolking, terwijl de kosten van het openbaar onderwijs in Europa dooreen genomen slechts 2 franco bo- dragen. van Paramaribo naar A rast, pass. 19 Oct. des ochtends 8 u. Ouessant. De Vanderbilts. Een kolom in de Parijscoe NewYörk Herald over „de verzoening der Van- derbilt's". Cornelius Vanderbilt Jr. heeft voor een poos juffrouw Grace Wilson gehuwd, en Cornelius Van derbilt Sr., is daar erg boos overg - weost. Men zegt dat er twee, onge twijfeld geldige, motieven voor zjjn toorn waren. In de eerste plaats was Grace ouder dan Cornelius Jr., en in de tweede plaats was ze al eens geëngageerd geweest. De oude Van derbilt redeneerde waarschijnlijk, dat wanneer men 25,000,000 dollars te erven heeft, men een bruid kan kiezen die niet ouder is en wier dagboek van min nog wit papier is. Cornelius Jr. daarentegen had nooit iets beval- ligers gezien dan Grace; hij hield werkelijk zooveel van haar, dat hij des vaders woede trotseerde, diens zegen bij het huwelijk dierf, plus de rechtmatige kans op vyf eu twintig millioen. Een legaat van zyn groot vader, den grondlegger der Vander- bilt-schatten, was ai wat bij bezat. Maar hij hud Grace! En ook wat moed. Al had hij veel geluierd en gesport, indertijd bad hy ook wat ge leerd, wat aan mechanica gedaan, en aangezien een Vanderbilt die werken wil, natuurlijk wel een baantje krij gen kan, vond Cornelius Jr. werk. Cornelius Sr. dat ziende, is ver- teederd. Eon Yankee kan nog zoo'n onaangenaam plutocraat zyn, by heeft dit goede, dat arbeid hein eerbied inboezemt. En zoo is dan de verzoe ning gekomen, en naar AmerikaaD- schen trant hebben de kranten zich gehaast het familiegeheimpje wereld kundig te maken, met de portretten van den heldhaftigen Cornelias Jr. en haar die hem aan het werk wist te krijgen, erby. Reusachtige cijfers. In de October-yergadering van dc Sociéte d Economie Politique te Parijs Sigarenkistenhout. P.: oorlog op Cuba Ireeft de fabrikan ten van sigarenkisten genoodzaakt om tc zien naar een nieuwe markt voor hout. Tot dusver werd het beste hout gele verd door den ceder van Cuba. maar toen deze bron werd gesloten, ontstond dadelijk oen belangrijke industrie aan de oevers van de Bayano-rivier op der tig mijlen van Panama. De ceder van deze streek komt die van Cuba meer na bij dan eenige andere. Zijn hout lu-oft een sterken doordringenden geur en be paald roodo kleur, is bitter van smaak en rijk aan geneeskrachtige' bestand- deden, Jarenlang 'nebben de fabrikanten ear kol Spaan,sell cederhout voor sigaren kisten gebruikt, verkregen uit do dis triet,™ waar de beste Havana wordt geteeld. Elk ander cederhout bedierf don geur van goede sigaren, maar het Spaan- sclie hout verbeterde dien. In de tijden dat dit hout nog overvloedig te krijgen was. werden goedkoope sigarensoorton in goede Cubaansche kisten gepakt om zo in waarde te doem rijzen. Als ze een paar maanden in deze verpakking gel gen hadden verkregen do sigaren een aroma., dat door de rookers aan de ta bak werd toegeschreven, maar feitelijk afkomstig was van de kist. Do Vervenigde Staten en Mexico be zitten ook wel cederbosschen, maar dit hout is niet best bruikbaar voor do verpakking van sigarenhet dient bij na uitsluitend voor da vervaardiging van potloodein. De boGsche.il aan de kust en op de eilanden van Florida zijn geheel in handen van een. der grootste potlood-maatschappijen, der wereld en worden stelselmatig uitgerooid. De bos- s:'hcu van Tennessee en andere zuide lijke staten leveren telegraafpalen en onderleggers voor spoorwegen. Ook deze zijn reeds grootcndeels gesloopt- Do beroemde ceder van den Libanon hvort hét meest duurzame hout. maar daarvan wordt weinig uitgevoerd. De boom wordt in Europa gekweekt ten dienste van houtsnijders en ook in Ame rika ziin een paar soorten ingevoerd. Maar ze gedijen er niet best. Een bewijs voor de duurzaamheid van den Libanonschcn coder levert de betim mering van het dak op de kathedraal van Cordova die elf eeuwen geleden met dit hout werd gemaakt BORGERLIJKE STAND. Ondertrouwd20 Oct. D. Dolle en J. Kelderman. E. J. G. Altiioff en J. M. Korzelius. J. P. Tyssen en A. Kaper. J. J. AVestrik en J. C. Iskes. Getrouwd 20 Oct. A. C. Polane en E. M. Schuurman. J. Pesman en L. J. van Zuydam. BevallenIS Oct. C. E. Scheliings— Nederkoorn d. J. M. Lex—de Liefde Meyer d. 19. P. van Wyogaarden v. Opzeeland z. H. M. v. Dmveoboden —Timmerman- d. 20. U. Hartmaan Brinkmaan z. OverledenIS Oct. A. v. Bergen 2 j. d. Rozenprieelstraat. 19. K. M. Kramer 4 m. d. Raamstraat D. J. 3. Terpoorten 23 j. Antoniestraat J. v. Galen 47 j. Rozenmarynsteeg. W. H. Stoelman 2 j. d. Nassaulaan. LAATSTE BERICHTEN Examens in de vrye- en ordco&fe- ningen der gymnastiek. 20 October 1S98. 7 candidates Geslaagd de dames: C. P. Büller, Amsterdam. E. M. Ca'iisch, Amsterdam. A. M. S. CarstcGs. Amsterdam M. F. W. A. van Oddera van Dries- berg, Amsterdam. A. Croll, Haarlem. Bloemendaal. Gemeenteraadszitting van Woensdag 20 October des namiddags te half twee. Voorzitter de heer W. J. Eldering, wethouder, daar de burgemeester we gens ongesteldheid verhinderd, was. Aanwezig alle leden. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren voorgolezen en goed gekeurd, komt punt. I der agenda aan dc orde betreffende de benoeming van eeoe onderwijzeres aau de openbare school te O verveen. Op do voordracht waren geplaatst de damesSluiter te Vogelenzang, Draaismu te Koog a/4 Zaan, Klok te Auna-Paulowna. Hierna ging men tot stemming over, waarvan de uitslag was, dat mc-j. Sluiter met algcmeene stemmen wordt gekozen. Punt 2. Begrooting voor 1S99. Ia de begrootiug is voor jaarwedden van den directeur van de waterleiding en van den gemeente-architect een som van f 750 uitgetrokken, waarvan f 400 voor eerstgenoemde ea f 350 voor laatstgenoemde. De heer A. Roozen Jr. vindt deze verdeeiing niet goed, daar de grootste werkzaamheden aan de waterleiding reeds zjjn afgeloopen en deheèrRoog deze heeft verricht, vindt hij het wol vreemd, dat deze persoon als ge» meento-architect f 50 minder ontvangt dar» de nieuwbenoemde directeur, do heer van deu Ban. Na lenige discussie stelt de heer .7. ter Hoffsteede voor de som van f 750 uit to trokken en te wachten tot de voorzitter aanwezig is, daar deze de regeling heeft vastgesteld. Voor kosten van wegbesprooiïng is uitgetiokken f 1000 terwjjl vroeger maar f801. Daar na ongeveer f200 meer is uitgetrokken, gë ft de heer N. Rouwens in overweging ook de puinwegen in het Bloemeudaalsche Park in hoofdzaak de Mollaan, het 1 volgende jaar te doen besproeien. Voor verlichting is uitgetrokken f 1200, doch de heer Ter Hoffsteede vindt dit bedrag met het oog op de verlichting der Bek laan te weinig. De voorzitter deelt hierop mede, dar. een voorstel is gedaan om deze post met f200 ie verhoogen en alzoo op f1400 te brengen. Voor jaarwedden onderwijzers on onderwijzeressen is uitgetrokken eene som van f8200, voor huur woningen onderwijzend personeel f1775, voor school behoeften f 1050. De heer Rouwens vindt de post van schoolbehoefteu te groot en zou gaarne voorstel ie" voortaan do sehool- behoeften te doen aanbesteden. De voorzitter deelt hierop mede. dat hjj dit punt in overweging zal uemeu. De heer Barnaart antwoordt hierop, dat de Burgemeester dit 2 jaar ge leden ook heeft gezegd. (De vergadering duurt voort.) (Ten slotte wordt de begrootiog over 1899 vastgesteld en goedgekeurd, in ontvangsten en uitgaven sluitende mot een bedrag van f 45815,12). Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, arriv. 18 October te Marseille. Het stooinschapiS'MmoJra, vanAmst. naar Batavia, arriveerde 18 October te Batavia. Het stoomschip Soembing, van Java naar Rotterdam, pass. 19 Oct. des v.m. Eastbourne en werd hedennacht te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Prins Alexander, van Amst. naar Batavia, arriv. 18 Oct. te Port Said. Het stoomschip Prinses Marie. van Batavia naar Amst., vertr. 19 Oct. van Batavia. Het stoomschip Prins Willem 1 V. Tweede Kamer. Lu de zitting van lieden is by de behandeling der Indische mjjnwet de motie van Kol verworpen met 57 tegen elf stemmen. VARIA Gemoedelijk. Spuitgast. Commandaut, er is in de vierde verdieping brand, maar onze spuiten en iadders reiken slechts tot de tweede. Commandant. Nu, dan zullen we wachten, totdat de tweede verdieping ïq brand staat. alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneberg-Zijde van 35 et. tot f 14,65 p. Met. ellen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzyde v. 65 ct.14,65 Zjjden BavStkleederen, p. robe f8,6542,75 Foulard-Zijde bedrukt 65 et.3,35 Balzijde Grenadine-Zijde Bengaline-Zijde 35 ct.—14,65 65 9,35 f 1,20— 6,45 tot f 14,65 p. Meter. uit mijn eigen fabrieken. per meter. Zijden Armüres, MonopoLs, Cristalliques, Moire antique, Duchesse PrincesHe, Moscovite, Mar- cellines, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco en vry van invoerrechten in huis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3