Dr. Mlam's Hél nieuws- en advertentieblad. IGe Jaargang. Dinsdag 2B October 1898. Mo. 4700 HAARLEM'S DAGBLAD .AJBOZtSn^T^TMTEEÊTTSIF'IRI J"S-AJD V Jïii^a'JiLl^nTT'RTsr: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1 -5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente), per 8 maanden1-30 Reclames 20 Cent per regel. Franco door het geheele Rijk, per S maanden„1.66 13) Abonnementen on Advertentien worden aangenomen deor onze Agenten Afzonderlijke nummers0.05 en ^00r a^e Boekhandelaren en Courantiers. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 Dit blatI verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en „de omstreken en franco per post0.371/2 Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. BAUBE Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montimrtre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, NyrerheidHen Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zjjn Bloemendaal, Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,by de tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RU1JTERBeverwijkJ. HOORNSHillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Politiek Overzicht. De meening blijft stand houden, lat de onrustbare geruchten over de «trekkingen tusschen Frankrijk en Sngeland geen ernstige bezorgdheid «hoeven te wekken. Zy zyo hoofd- akelyk ontstaan door de berichten over het in oorlogstoestand brengen van fransche schepen. Nu evenwel wordt gemeld, dat in de fransche oorlogshavens geen enkele buitenge wone maatregel is genomen. Uit Portsmouth wordt nu evenwel jk gemeld, dat de admiraliteit bevel leeft gegeven aan ieder uitgaand ichip in de havens, om zijn volle be- nanning aan boord te nemen. Het bevel om vier torpedojagers te voorzien van waterpüpketels, is inge trokken. De torpedojagers hebben bevel gekregen om de uitrusting die aan land was gebracht, aan boord te nemen, met het oog op de beraamde verandering aan de ketels. De Blowitz tracht in de Matin de verklaring te geven, van de drukte makers van Engeland over Fasjoda, en besluit dit artikel aldus: Watbe- teekent Fasjoda voor Frankrijk, ver geleken met den prys dien Engeland eraan hecht? Wat beteeken t de toe gevendheid die men van de Fransche diplomatie verlangt, naast den schit terenden triomf welken haar handig heid heeft behaald, blijkende uit de tegenwoordigheid van Marchand te Fasjoda En dan, welk zal het eerste gevolg jjn, als men dit geschil niet vriend schappelijk schikt? Dat Marchand Fasjoda zal verlaten hebben ODmid- delijk na de meest stellige en vol strekte verklaring, dat hij niet zal heengaan en dat men zal vechten, opdat by er blyve, terwijl hy reeds zal vertrokken zyn. Er is een geelboek over den Boven- Nyl verschenen. Het belangrijkste deel daaruit is een verklaring van denFranschen gezant te Londen, baron De Courcel, waarin deze voor het Fransche gebied aan het1 Kongo- bekken een nitweg naar den Nyl eischt, met de by voeging dat een overeenkomst omtrent dit punt de Fashoda-quaestie zou oplossen. Lord Salisbury antwoordde dat hy den eisch in overweging zou nemen en met de andere leden van het ministerie zou raadplegen. Ter illustratie van dezen toestand maken wij melding van het volgende voorvalletje. De Punch van deze week geeft een plaat, waarop Frankrijk wordt voorgesteld als een orgeldraaier Lzyn orgel eeD aap, die de bekkens it. De aap stelt majoor Marchand voor. John Buil komt in zyn kamer rok boos het huis uitgeloopen en roeptGa weg, ga wegWat geeft u als ik weg ga? vraagt de Fransch- man. Ik zal je wat geven, als je niet weggaat, antwoordt John Buil. Zaterdagochtend stonden de men- schen voor het raam van het bureau der Punch te Londen die plaat te bekyken. Een heer komt er aan, roept Vive la France! en slaat met zyn parapluie de ruit stuk. Hy wordt ge arresteerd en naar het politiebureau gebracht. „U is Franschman?" vraagt men hem daar. „Neen," ant woordt hy, „ik ben een Ier. Was ik Franschman, ik had den winkel laten springen." De berichten uit SpaDje zyn niet opwekkend. De geruchten stellen een ministerieele crisis, ja wellicht nog iets ergers in het vooruitzicht. Het uitgangspunt van deze onder stellingen is de arrestatie van den afgevaardigde Figueroa, directeur van de Nacionaldie na de inbeslagne ming van zyn blad een bulletin had uitgegeven, waarin enkele handelingen van den prefect van Cadix aan de kaak werden gesteld. Naar het schynt werd daarop, met veronachtzaming van de regelen der parlementaire on schendbaarheid, door den kapitein- generaal de gevangenneming van den afgevaardigde gelast. Het ontsla* ontslag van den minister Ga in azo en van den prefect van Cadix worden met deze gebeurtenis in ver band gebracht en men kondigt het aftreden van het geheele ministerie aan, dat dan vervangen zou worden door een militair kabinet. Hoewel de heer Figueroa inmiddels op vrye voe ten is gesteld, verwacht men, dat de kapitein-generaal van Madrid zal moe ten aftreden. Muraview, de Russische minister van buitenlandsche zaken, heeft te Weenen een langdurig onderhoud ge had met keizer Frans Jozef enigraaf Goluchowski. Men vermoedt, dat het onderhoud hoofdzakelijk heeft geloopen over de benoeming van prins George van Grie kenland lot goeverneur van Creta. £3 STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem24 Oct. 1898. By koninklijk besluit van 21 Oct. is benoemd tot Hoogleeraar in de fa culteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten, dr. B. J. Kouwer, arts hier ter stede. Stukken voor den Gemeente raad. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING. De amendementen door den heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré in gediend op het ontwerp verordening op de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, zijn de volgende Art. 1. Uit artikel 1 te doen vervallen de j woorden„volgens eene gemaakte I classificatie" en het artikel dus te j lezen als volgt „Te beginnen met 1 Januari 1899, j wordt jaarlijks in deze gemeente ge heven eene plaatselijke directe belas- ting naar het inkomen der belasting plichtigen." (Aangenomen met 16 tegen 13 stem men in de vergadering van 19 Octo ber 1898). Art 4. Artikel 4 te lezen Belastingplichtig is ieder wiens j&ar- lyksch inkomen f 500 of meer bedraagt en die lo. of in den zin van art. enz. 2o. of gedurende enz.; 3o. of in het belastingjaar enz. 4o. of in het belastingjaar enz. Artikel 6. Art 6 te lezen als volgt: „De grondslag van de heffing is het zuiver inkomen van den belasting plichtige berekend zooals by art. 5, 7, 8 en 9 is aangeduid, afgerond tot honderdtallen." Artikel 9. Art. 9 een nieuw artikel in te las- schen, luidende als volgt „Ieder belastingplichtige is verplicht aangifte van zyn inkomen te doen, hetzy door het juiste bedrag daarvan afgerond tot honderdtallen van gul dens op te geven, hetzy door zich te rangschikken in eene der by artikel 10 vermelde klassen. Wordt de aangifte als juist aangeno men dan wordt hy aangeslagen in het eerste geval naar het opgegeven be drag, in het tweede geval naar het maximum der aangeduide klasse. Indien eigen aangifte ontbreekt of na verhoor of na behoorlyke oproeping van den belastingplichtige onjuist wordt geoordeeld, wordt de belasting plichtige ambtshalve aangeslagen. By aanslag ambtshalve of vermin dering na reclame wordt de belas tingplichtige gerangschikt in eene der by artikel 10 vermelde klassen en geschiedt de aanslag naar het maxi mum dier klasse. Artikel 10. Artikel 10 te lezen als volgt: De klassen in artikel 9 bedoeld worden vastgesteld als volgt: (Volgt de klassificatie der bestaande verordening). Artikel 11. Artikel 11 te lezen als volgt: By de percentsgewijze berekening der te betalen belasting wordt van ieders inkomen voor noodzakelijk levensonderhoud een bedrag van f 400 afgetrokken. RAPPORT BEGROOTING. Uit het rapport der commissie van financiën nit den gemeenteraad over de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1899 bljjkt, dat de onder- deelen der begrooting tot de volgende opmerkingen aanleiding gaven Uitgaven. Ygn. 59. De Commissie vereenigt zich met de voorgestelde verhooging der tractementen van sommige ambte naren. Vgn. 139. De vraag werd gedaan of het niet de voorkeur zou verdie nen om in plaats van over te gaan tot aanstelling van eeuen adjunct bibliothecaris, aan den tegenwoordi- gen bibliothecaris, boven zyne jaar wedde, eene som van duizend gulden 'sjaars ter beschikking te stellen. Vgn. 152. Met het oog op de be langrijke uitgaven, welke het gevolg zyn van de met het bestuur van hetj Diaconessen huis en van het Johannes de Deo gesticht gesloten overeenkom sten, vraagt de Commissie of Burge- meester en Wethouders uitzicht zou- den kunnen openen dat de voorstel- len tot indieoing waarom zy by Raads- besluit van 9 Febr. jl. werden oitge- noodigd, reeds spoedig den Raad zullen bereiken. Ygn. 186. In de Commissie werd de vraag gedaan of de onder dit artikel gebrachte kosten „voor het aanbren gen van waterleiding in de urinoirs" j die „van het aanschaffen van slan- genwagentjes" niet onder de gewone; uitgaven behooren te worden gere- kend. Ontvangsten. Vgn. 13 By de onzekerheid welke beslissing door den Raad genomen zal worden ten opzichte der voorge-! stelde wijzigingen in de plaatselijke belasting verordening, meent de com-! missie thans geene verandering in het voorgestelde aantal opcenten op de! hoofdsom der belasting op het perso- neel te moeten voorstellen. Vgn. 17. Het heeft de aandacht: der Commissie getrokken dat de op- i brengst der hondenbelasting in dei laatste jaren steeds dalende is. ELECTRISCHE TRAMLIJNEN. Door de Eerste Nederl. Electrische1 Trammaatschappij, gevestigd hier ter stede, is het volgende adres aan den| gemeenteraad gericht, gedateerd 11 Augustas 1898. „Geeft met verschaldigden eerbied te i kennen De Eerste Nederlandsche Electri sche Trammaatschappij gevestigd te Haarlem, dat het haar is gebleken by de uitwerking der plannen voor de lyn Haarlem—Bloemendaal, dat de bruising met de lyn Am sterdam—Rotterdam van de Holl. IJz. Sp. My. by den Kinderhuissingel, in verband met de voorgenomen wijzi gingen van het emplacement Haarlem niet wel uitvoerbaar zoade zyn dat zjj uit dien hoofde een ontwerp heeft doen opmaken voor eene lyn, aanvangende aaD de noordzijde van den overweg in den Kruisweg, ver volgens over het Statenbolwerk, langs den Schotersingel naar de Ostade- straat om aldaar weder over te gaan in het reeds vastgesteld tracé zooals op bijgaande teekening in duplo is voorgesteld dat het voornemen bestaat voor- loopig slechts een enkel verbindings- spoor aan te leggen tusschen het be- 1 ginpnnt van deze lyn met de centuur- lyn op het Stationsplein dat, wanneer eenmaal de verhooging j van het station Haarlem zal zyn uit- i gevoerd de verbinding van ceintnur- lyn en lyn Haarlem—Bloemendaal op uitstekende wijze kan worden tot stand gebracht. Redenen waarom zy met eerbied alsvoren Uwen Raad verzoekt haar toe te staan het tracé Haarlem— Bloemendaal tusschen ceintuurbaan en Ostadestraat, te wijzigen zooals op bijgaande kaart, schaal 1 a 1250, is voorgesteld. De Commissie voor de tramplannen nit den gemeenteraad heeft advies op dit adres uitgebracht, dat haar is toegezonden, vergezeld van een daarop1 uitgebracht rapport van den gemeente architect en den hoofd-opzichter over de werken en gebouwen. Genoemde commissie deelt mede, dat zjj met de hoofdambtenaren der gemeente van I oordeel is, dat het door hen aange geven tracé de voorkeur verdient zoo wel boven de vastgestelde als boven de aangevraagde roate. Zy verschilt echter met die ambte naren van meeniag met betrekking tot het beginpunt op den Kruisweg. Wanneer de door adressante op deD boek van Kruisweg en Statenbolwerk ontworpen wissel zoover naar dat Bolwerk wordt verschoven, dat in den Krnisweg slechts enkel spoor komt te liggen en de wissels met het daartusschen gelegen stukje dubbel spoor geheel op het Statenbolwerk komen, bestaat er naar hare meening geen bezwaar om de E. N. E. T. by wijze van proef, dus tot nader opzeg- gens te vergunnen, de dienstlyn over den Kruisweg tot aan den overweg ook voor de exploitatie te gebruiken. De commissie toch is van meening, dat de enkele tramwagen in grootte ongeveer gelijk aan de gewone wagens der Haarlemsche Tramway-Maat- scbappij die dan by den overweg aan den kant zou komen te staan, geen bezwaar voor het verkeer langs den Kruisweg zal opleveren, doch aan de passagiers van de E. N. E. T. veel gerief zal verschaffen. Zy heeft derhalve de eer aan de vergadering in overweging te geven met inachtneming van de hierboven- bedoelde wijzigingen het verzoek van adressante in te willigen. Prov. Staten. Het Comité, dat concessie heeft verkregen voor den aanleg van een spoorweg (stoomtram) Volendam— Edam—Kwadijk, heeft toezegging van de Holl. Spoor, dat deze de lyn zal exploiteeren. De Minister van Waterstaat nu wil in den aanleg een bedrag van hoog stens f72.000 als ryks-subsidie aan de Kauier voorstellen, mits de Holl. Spoor zich ook tegenover het Ryk verbindt en de Provincie en de ge meente Edam de door hen toegezegde bijdrage gestand doen. Ged. Staten stellen derhalve voor, aan de Holl. Spoor een renteloos voor schot te verleenen van 30 procent in de kosten van aanleg, tot een bedrag van hoogstens f72.000. Onder voor waarde o.a. dat de lyn uiterlijk 1 Januari in exploitatie zjj en er dage lijks (behalve des Zondags) vier trei nen heen en weer rijden. Ten dienste van Meerenberg wordt een le suppl. begrooting van f 15143.30 voorgesteld, tot betaling van bniten- gewone werken. Men schrijft van hier aan de N.R.Ct De hoogere burgerschool en het gymnasium alhier liggen vlak byeon en voor den aanvang der lessen ver maken zich de leerlingen meestal met het een of andere spel op het er tus schen gelegen plein. Op dat plein staat een kastanje boom en nu de kastanjes afvallen, werd Woensdag met die vruchten naar elkander gegooid. Op een gegeven oogenblik zakte een der jongens van de hoogere bur gerschool ineen. Hy werd bewusteloos m het gebouw gebracht en moest toen hy weer bijkwam, huiswaarts keeren, daar hy ju st in het oog was go- troffen. Nu beeft zich een hersenziekte ge openbaard. BINNENLAND HAAGSCHE BRIEVEN. Ik moet weder rijns betalen aan de verplichtingen die mijn arbeid mij op legt. Als ik van a jus spreek, zal het wel niemand verwonderen, want ik hob een paar dagen achter elkaar van niets an ders gelezen, gehoord en gedroomd. En ik dank den Hemd en den heer Troelstra dat we voor minstens drie weken van dat akelige, lastige ding op het Haagsche Binnenhof zijn verlost. Do behandeling der Indische Mijn wet, want daarover had ik het natuur lijk, gaf een nieuwigheid te zien, door de verschijning in het Parlement van den Regceringscom missaris Loudon. Men prijst het in den Minister Cremeer, dat »iij, noch jurist noch technicus, niet schroomde van zijn grondwettig recht tot het inroepen van bijstand in te roe pen gebruik te maken. Maar de alge- meene indruk is toch, dat de proefne ming niet bijster gelukt kan heeten, wijl de Regeeringsoommissaris zijn taak te breed opvatte en, onwillekeurig natuur lijk, Ministertje speelde. Intusschen, al doende leert men, en de bepaling is in do Grondwet toch niet voor niemendal opgenomen, zoodat een herhaling wen- schelijk is. Het is geen herhaling, wanneer ik nog even terugkom op de quaestie der Haag sche vaartverbetering. In mijn vorigen deelde ik mede, dat de Laakhaven wer ken nu begonnen worden, aangezien met den Rijswijkschen Noordpolder een over eenkomst was getroffen. Die mededee- ling is thans officieel bevestigd. Er blijkt, dat de voorwaarden door het waterschap gesteld, van dien aard zijn, dat het ook noodzakelijk wordt een begin te maken met de sedert jaren uitgestelde verbete ring onzer rioleering. Voor het leggen van een moerriool dwars door do gemeen te en het maken van een pompstation, dat de loozing naai* zee zal regelen, moet op een uitgaaf van 4 a 5 ton worden gerekend. Wij zullen die stellig niet be treuren, want is eenmaal de rioleering in orde, dan vervalt de reden van be staan van verschillende onzer welrieken de grachten, waarop thans 't menagewa ter en... andere dingen worden geloosd. Die kunnen dan gedempt worden en het gemis aan los- en laadplaats zal door de nieuwe vaart om de stad ruimschoots worden opgewogen. Zooals gezegd, ik ware op deze zaak niet teruggekomen, indien zij niet een nieuwe phase was ingetreden. FEUILLETON. 2) Het Roode Huis. „Dat weet je best. Zij spreken over je bezoeken op dei villa... over die juf frouw Nesbitt V' Darkkams oogen begonnen te fonke len. Toornig bietven zij op rijn vrouw rusten, en toch klonk rijn stem kalm en zacht toen hij zeide: „Wie durft het wagen zonder eerbied over juffrouw Nesbitt te spreken?" „Omijn HemelMaak er maar niet zoo n drukte om. Maar dat kan ik je wel zeggen, dat jelui beiden reeds over de tong gaat. En mij dunkt terecht, want je kunt je oogen niet van haar af houden." „Houd je mond, vrouw!" zeide hij op ruwen toon; van tijd tot tijd deed rijn lage afkomst zich nog even gelden. „Wie ben je eigenlijk, dat je zoo tegen, mij durft spreken!" „In ieder geval ben ik je vrouw," zeide rij met buitengewonen nadruk. Zij was niet uit het veld geslagen of ontzenuwd. Zij volgde haar eigen hoofd en niets kon haar koppigheid breken. „Ah! mijn vrouw!" De blik, die deze woorden vergezelde, zou ieder ander een rilling op het lijf gejaagd hebben, maar rij lachte er al leen om. „Ik weet het wel, ik weet het wel," zeide rij met haar slordig hoofd knik kend. „Je zou het gaarne ongedaan ma ken, als je maar kon. Je zou mij wel, evenals Hagar gedaan werd, willen verstooteai en dan met je Sara trouwen, maar," triumfeerend, „dat kan je niet. Je kan 't niet, zie je. Ik," en rij wierp een afschuwelijken blik op hem, „beu er nog en ik blijf hier nog Je wensehte mij wel onder de groene zoodjes, maar ik ben niet van plan dood te gaan voor jouw pleirier!" „Ik wou maar, dat je mij kon ver geten," zeide hij doodsbleek. „Ha! ha! ha!" lachte rij achterover in haar stoel vallend. „Dat wou ik ook wel.. Voor eenmaal in ons leven rijn. wij het toch eens. Maar daar ben jij en ik ben hier en daar is niets aan te doen. „Jij! jij!" Darkham kwam een stap naderbij, het bloed was hem naar heb hoofd gestegen. „Jijmompelde hij, „altijd jijzoo wel rijn stem als rijn gebaren waren nu dreigend geworden. De idioot scheen toch een flauwe no tie te hebben van wat er tusschen rijn vader en moeder voorviel want, plotse- ling opstaand, omarmde liij de knieën zijner moeder. Van tijd tot tijd wendde hij het hoofd om naar rijn vader en nu lag er werkelijk een toornige, drei- I gende uitdrukking in rijn oogen. I Zijn geheele houding drukte bescher ming uit, terwijl hij wilde, akelige kre ten uitte. Iedereen kon zien, dat hij rijn moeder op rijn eógen domme manier tegen een naderend onheil wilde be schutten. Mevrouw Darkham boog zich voor over, vleide het mooie, riellooze gelaat tegen haar borst en sprak den jongen .zachte, geruststellende woorden toe. De I idioot kopte haar telkens en telkens j weer op den schouder. Er scheen een soort van stom verbond tusschen moe der en zoon gesloten te rijn. Darkham sloeg hen gade, zag de onbeschaafde lief- koozmgen van de vrouw en den on wijzen jongen en met walging keerde hij zich van hen af. Een rilling voer hem doen de leden. „Mijn Godwelk een tehuis Zjjn vrouw had, terwijl rij even op zag, de uitdrukking van afschuw op j En zij zou er altijd rijn om rijn leven rijn gelaat gerien. Haar woede werdte verwoesten en rijn carrière te beder- daardoor nog meer opgewekt. ven. „Gariep rij op heftigen toon uit.Sommige mannen werden van hiui Zij had het hoofd van haar kind tegen vrouwen bevrijd. Maar dan geschiedde haar borst gedrukt waarschijnlijk om dit door de vriendelijke tussclienkomst haar oogen voor hem te verbergen want in waarheid, rij zag er op dat oogenblik afschrikwekkend uit. „Ga. heen Verlaat onsGa daar heen, waar ge welkom rijt! Verlaat ons! Ga, je huis uit!" Hij zag haar aan. „Mijn huis!" Hij zweeg maar bleef haar aanzien. „Mijn huis is een hel voor mijzei de hij. Hij ging nu de kamer uit, de deur zachtjes achter zich sluitend. Hij had rich die zachte manieren en het onder drukken van rijn gevoelens aangewend. Hij had zichzelf tot een gentleman ge vormd, voor het uiterlijke tenminste, en deze handeling was hem dus niet vreemd. Maar toen hij in rijn „brougham" zat bedwong hij zich niet meer. En ter wijl de wielen over de kiezelsteenen ra telden stormde het in rijn binnenste. der Voorzienigheid', dan haalde de Dood hem. Maar de Dood zelfs zou zich niet' verwaardigen deze vrouw, zonder gevoel, verstand of schoonheid, aan te raken. Dood doodO was hij maai- vrij Plotseling verrees het gelaat van een jong meisje voor hem.. Helder en dui delijk trad het uit een donkeren achter grond naar voren... niet vaag als een droom of een gedachto maar duidelijk. Elke trek van haar lief gericht kon hij onderscheiden haar oogen, heur haar, haar mooien mond. Zij scheen te genover hem in de „brougham" te rit ten. Darkham liet zich achterover in het rijtuig zinken en bedekte de oogen met rijn hand als om het beeld uit te wis-1 schen. Maar het bleef. De mooie oogen lachten hem toe, hot mondje half open. I Wat had die vrouw, die duivelin van vleesch en bloed van haar gezegd? Dat rij Plotseling verrees een tweede per- Waarom had hij dat domme, leelijke soon voor rijn geest. Dr. DillwynZiedde schepsel ooit getrouwdWelk noodlot men niet, dat rij er over dacht had hem tot dat huwelijk gedrevenOg dat oogenblik hield de brougham voor een hek stil, dat toegang gaf tot een klein, maar keurig huis. Dr. Dark ham sprong uit rijn rijtuig, trad hot huis binnen, volgde het dienstmeisje tot aan de beneden voorkamer en bevond zich het volgende oogenblik tegenover het bevallige schepseltje, waarvan rijn gedachten zooeven vervuld waren ge weest. Zij stond achter in de kamer over do bloemen gebogen, die rij bezig was to schikken en na een vluchtige beweging met het hoofd nam zij verdei- geen no titie van den binnentredende Hij liep de kamer door naar rijn quasi patiënte, Mevrouw Greatorese, een be jaarde maar nog knappe dame, die in een leuningstoel zat. Het was warm in de kamer die opge- vroolijkt werd door bloemen. Het was er in elk geval, zooal niet weelderig, dan toch keurig gemeubeld. Alles getuigde hier van beschaving, hoewel niet van rijkdom, maar het geheel deed iemand aangenaam aan. Hier en daar lagen een paai* Perzi sche kleedjes en vazen met vroeg bloei ende planten prijkten voor de vensters terwijl overal bekertjes of kleine kom men, met kamperfoelie en sleutelbloemen gevuld, stonden. Mevrouw Greatorese stak den dokter

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1