mtêm Er. Barttai's Gü. NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD. 46$ .laan'gang Dinsdag I November 1833. No. 4706 ^2302sl"JSrjIlJVXE3iTTS3?S,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.371, A "nV7~RrF?.TTi1 f^rnPTFTNT 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Gom/pagnie Générale de Pliblicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montniartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prjjs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit Mad in den omtrek zijn: JSloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, ZandpoortHeemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORPZandxyoori, G. ZWEMMER Veis en, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. ÖftficieeBe ie?ichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunoe be- icliikking van 20 Oct. j.l. aan P. van Patten Jr. vergunning is verleend tot nprichtiDg van een gasmotor met dy- ïamo in den kelder van het perceel aan de Barteijorisstraat 21. Haarlem, 29 Oct. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Burgemeester en Wethouders van Baarlero, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 20 Oct. j.l. aan M. Schoolmeester vergunning is verleend tot oprichting van een gasmotor in de werk- en bergplaats in den tuin van )t perceel aan het Spaarne 57. Haarlem, 29 Oct. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. STAS3SHSEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem31 Oct. 1898. Voor het examen teekenen 1. o. zijn te Amsterdam geslaagd de lieeren Joh. de Boer en J. K. C. van Brussel, alhier. Voetbal. De Haarl. Footb. Club is Zondag niet gelukkig geweest in haar wed strijd te Rotterdam tegen Rapiditas. Laatstgenoemde club versloeg de Haarlemmers met 1 tegen 0. Haarleinsche Toynbee-V ereeniging. Af deeling Cursussen. De aangifte voor Engelsch, boek houden en teekenen is voorloopig ge sloten. Voor den zangcursus (2l/i Ct. per keer) kannen meisjes van 16—18 jaar zich nog aanmelden. Jongens van 14—18 jaar kannen deelnemen aan den cursus in karton- werk en houtsnijden. Beide cursussen 5 cent per avond. Men wende zich hiervoor schrifte- k tot Mej. A. Moon, Houtplein 10. Af deeling Clubs. Jongens van 15—20 jaar kunnen zich nog aanmelden Dinsdagavond om 8 uur, Pieter Kiesstraat 39 of schrif telijk bij Mej. M. Wijt, Ripperdapark. Examens in de vrije- en ordeoefe- oingen der gymnastiek. 31 October 1898. 6 caudidaten. Geslaagd de damesA. A. H. van )r Heijden te Haarlem. M. Jager, te Amsterdam. ;ring in dit seizoen, welke nog drnk- 'ker bezocht was dan de eerste. Eu geen wonder, want opgevoerd werd het beroemde treurspel „lues de Castro", dat door deze dilettanten op zeer verdienstelijke wijze werd ten tooneele gebracht. De intrigue van het stuk was, dat Alfonsus, Koning van Portugal, een zoon had, Pedro, dien by met de infaote van Spanje wilde laten huwen. Doch deze Kroon- prins van Portugal was reeds in het geheim gehuwd met oene adellijke Portugeesche Jonkvrouw „lues de I Castro". De Infaute van Spanje zwoer op wraak en wist te bewerkstelligen dat „Ines de Castro" door een sluip- moordenaar werd gedood. Haar dood werd door Pedro gewroken, die den sluipmoordenaar eigenhandig dood stak. De vertolking van dit stuk was zeer te roemen. Alfonsus, Koning van Portugal, Petro, zjjn zoon,; en „lues de Castro", j de hoofdpersonen in dit stuk, kweten zich van hunne moeilijke taak op een9 wjjze, die alle lof verdient. Descostumes j waren prachtig en het décoratief was goed gekozen. Vooral de begrafenis 1 van Ines de Castro slaagde goed. Het geheete stnk werd met aan- j dacht door de talrijke toeschouwers I gevolgd. Een daverend, welverdiend applaus viel den spelers na elk bedrijf ten deel. Na de pauze werd nog opgevoerd het kluchtspel „Een nacht op straat", waarmede evenals met het duet „De vroolijke schooljeugd" veel succès werd ingeoogst. In één woord het was een recht ge- noegelijke avond, waarop het bestuur van Door Inspanning Uitspanning met genoegen mag terugzien. Een ieder heeft zich best geamuseerd. Een prettig bal besloot dezen welge slaagden avond. üit- „Door Inspanning: spanning." Bovengenoemde tooneelvereeniging gaf Zondagavond haar tweede uitvoe- Harmonie. De muziekvereeniging „Harmonie" gaf Zaterdagavond in „de Kroon" eene uitvoering met welwillende medewerking van de heeren v. L. en te B. In zeer talrijke schare waren de ge- noodigden opgekomen. De zaal was stamp-stampvol. Deze uitvoering gaf den genoodigden blijkbaar zeer veel genoe gen. Wij kondc-n tot ons leedwezen slechts het eerste gedeelte voor de pauze bij wonen, waarin op een einkele voordracht na, uitsluitend de muziek aan 't woord was. Herhaaldelijk werd daverend geap- plaudiseerd en dat was wel verdiend, want de nummers werden zuiver en flink uitgevoerd. Toen de potpourri-populaire (het laatste nummer voor de pauze) werd ten gehoore gebracht kwam de feest stemming er reeds geducht in. De voordracht „Hagenaar en Amster dammer" verdient ook een woord van lof. Het schijnt dat de mannen die hun vrije oogenblikjes geven aan kunne mu zikale ontwikkeling met ernst naar het doel streven. Zaterdagavond, een avond die zich van allo andere avonden der week, ken merkt door buitengewone rumoerigheid, werd Haarlem door een troepje studen- ten in rep en roer gebracht. Wat die heeren, met het teeken hunner waardig heid op het hoofd, hier kwamen doen is een raadsel. Zou Amsterdam geen ont spanning genoeg meen aanbieden of wilden zij trachten de boel liier eens op te scheppen? Dit laatste is wel niet zeer aannemo- lijk, want bij wedstrijden hebben zij al dikwijls de overtuiging kunnen opdoen,1 dat het Haarleansche pubhek van hunne aardigheden niet gediend is. En zoo j ging het dien avond ook. Nauwelijks waren de studenten uit. een restaurant in de Kruisstraat geko- j men of zij weiden omringd door een menigte volks, die allengs aangroeide hoe meer men naar het centrum van de stad trok. In de Groote Houtstraat was de volks oploop reeds zoo groot, dat het verkeer, bepaald gestremd was. Eindelijk kwam de politie opdagen en1 in plaats van bezadigd op te treden, de studenten tot kalmte aan te manen, en het publiek, dat het dezen zeer lastig maakte, te doen uiteengaan, rekenden 1 eenigen één student in, terwijl de an- dere politiedienaren, den wapenstok trekken en naar alle zijden als ra zenden om zien heen sloegen, zoodat velen on- verdiend een slag opliepen. Is dat nu tactvol optreden Neen, dan moeten zij eens een lesje gaan nemeói bij hun Amsterdamsche collega's en toezien hoe dezen bij derge lijke opstootjes handelen. Nadat die student naar het bureau getransporteerd was, rukte de politie andermaal uit. Daar komt weder een clubje studenten aan, die klaarblijkelijk i genoeg hadden van de pret en hunne J schreden naai- het station richtten. j Aan het einde van de Barteijorisstraat gekomen, begonnen eenige opgeschoten jongens de studenten uit te jouwen, te, duwen, to slaan etc., waarschijnlijk met het doel om ze te doen inrekenen. Een der studenten, een Haarlemmer gaf een der aanvallers een slag terug. Dat zien do agenten en fluks wordt ook deze in gerekend. Het maakte op velen een zonderlin gen indruk, dat men maar niet liever de jongens meenam, die het den studen ten lastig hadden gemaakt, al mag het waai- zijn, dat dezen tot de oploopjes aanleiding hadden gegeven. Nadat de studenten wederom naar Amsterdam waren vertrokken keerde de rust binnen Haarlem's veste terug. BINNENLANO HAAGSCHE BRIEVEN. Het is in jaren niet gebeurd, dat over de Haagsche gemeentebegrootdng in 's Stads Raadszaal zg. „algemeene beschou wingen" werden gevoerd, terwijl zij dit-' maal zooveel tijd in beslag namen, dat. een waarschuwend woord van den Voor- zitter noodig was om er een eind aan te maken. Nu is het waar, dat de Voor zitter-burgemeester tevens hoofd is der gemeentelijke politie en het debat dus spciaal onaangenaam was voor Z.EA. Immers dat debat liep grootendeels over de ongelukkige maatregelen van orde tijdens de inhuldigingsfeesten, waardoor het Volk op zóo eerbiedigen afstand van de Koningin werd gehou den, dat H. M. wel den indruk moest krijgen, dat de geestdrift der Hagenaren miniem was. Gelijk trouwens reeds in de gewisselde stukken was geschied, leid de de burgemeester de aandacht eenigs- zins af van de hoofdzaak: de verant woordelij kliead, en stelde zich trouwens op het standpunt, dat liij den Raad daarvan geen rekenschap verschuldigd was. Met de wet in de hand is dat stand punt even juist als weinig hoffelijk. En i) dunkt, dat de Raad, vertegenwoor digende de burgerij, beter dan met veel praten gedaan had. wanneer hij een voudig in een adres aan de Koningin zijn leedwezen over het gebeurde had te kennen gegeven. Maar onze Raad is nu eenmaal zoo mak als een lammetje en zelfs het vrij groote bedrag, dat als nieuwe uitgaaf voor de politie werd ge vraagd. is met groote meerderheid toe gestaan. Onze politie bleek in het algemeen bij de .Raadsleden niet in den roep van voortreffelijkheid te staan en zij doet dan ook dikwerf domme dingen. De le zers hebben wel gelezen van het geval van een Voorburgsche jonge dame, die, door een winkeljuffrouw van diefstal verdacht, medegenomen werd naar het bureau en daar ondervraagd, ofschoon haar ziel rein was als een blanke lelie. De fout zat oorspronkelijk bij de winkel juffrouw, die ten onrechte verdenking had, maar do politie verergerde- di fout, door, zonder voldoende aanwijzingen, een totaal onschuldige als vermoedelijke dievegge te behandelen. Een allervreemdste houding schijnt de politie ook te hebben aangenomen in de zaak van den zee-officier die be weerde f 15000 te hebben verloren, terwijl hij... min f 15000 rijk was en dus niets te verliezen had. Deze heer. een officier van groote bekwaamheden, had redenen van in riemen aard om dit verlies voor te wenden. Hij deed dus verkeerd om de politie te doen zoeken naar iets wat niet verloren was of naar een dief van iets wat niet gestolen kon worden. Maar dit is geen valsche aan gifte? gelijk de wet die strafbaar stelt. De politie had hem een standje kunnen maken -en daarmee uit. Maar- het schijnt, dat men nu de militaire autori teit in de zaak gemengd heeft en dat den zee-officier, wiens detacheering bij do krijgsschool voorloopig is opgeheven, disciplinaire straf dreigt, zoo al niet het terechtstaan voor een raad van eer. Men moet hier aan een wraakneming denken en dat is jammer. Want de hoofdcommissaris heeft juist van de Koningin een zilveren herinne ringsmedaille aan de. feesten ontvangen. En deze onderscheiding heeft grootere beteekenis dan men oppervlakkig zou denken. Ik heb reeds vroeger medege deeld, dat een conflict tusschen dezen ambtenaar en den burgemeester bestaat, welke laatste het beheer der orde-maatre gelen tijdens de feesten geheel aan zich hield en den hoofdcommissaris minder beleefd heeft behandeld. Nu de gevolg de gedragslijn blijkbaar ook ten Hove minder gunstig is opgenomen, beteekent de onderscheiding, den ambtenaar toe gekend, eon démenti van den chef. De medaille is natuurlijk van echt massief zilver en de begiftigde is dus verreweg beter af, dan sommige school kinderen die tijdens de feesten werden bedacht. De kinderen die deelnamen aan het groote schoolfeest, kregen toen elk een zeer fraaien inhuldigingsbeker, zeer artistiek bewerkt. Nu, de anderen, die ter schole feest vierden, kregen ook zoo'n mooi en beker, een beetje grooter zelfs nog, maar toch ook prijkend met het portret der Koningin aan de eene en het Rijkswapen aan de andere zijde. Doch wat gebeurt nu Toen moeder den geëmailieerden beker een flink afwaschte verdween het Rijkswapen en... aan de eene zijde kwam de Czaar, aan de an dere de dubbele Russische adelaar voor den dag! Het waren eenvoudig kunstig beplakte kronings-bekers, maar Russi sche En niet alleen dc-ze, maar ook En- gelsche jubilé-bekers schijnen op deze wijze in Nederlandsche te zijn gemeta morfoseerd. Dat het muzikale-Den Haag een me tamorfose zou ondergaan, waarvan in den laatsten tijd veel gesproken wordt, ujkt mij zeer twijfelachtig. Men behan delt de vraag of niet weder een eigen Haagsch orkest in het leven kon worden geroopen, gelijk er vroeger een bestaan heeft. Dat orkest werd echter opgeheven toen het niet meer kon voldoen aan do artistieke easchen, die men aan do uit voering der klassieke meesterwerken stellen mag. Ongetwijfeld zou een Haagsch orkest mogelijk zijn. indien het des zomers het Kurhaus, des winters de Di 1 igen tia^concerten kon bespelen. Stond cht vast, dan zou men, desnoods gelijk te Arnhem met gemeentelijk sub sidie, zulk een artisten-bent wel op de been kunnen houden, aangenomen dat die bijeen te brengen ware, wat niet zoo heel waarschijnlijk is, wijl de goede tisten gaandeweg elders emplooi heb ben gevonden. En daartegenover zou staan dat men, het Amsterdamsche or kest een belangrijke bron van inkomst ontnemend, het bestaan daarvan in ge vaar zou brengen. Op artistiek gebied lijkt mij provincia lisme, als ik dat woord hier gebruiken mag, beslist af te keuren. De Berlijn- sclio Philhannonici brengen ons des zo mers, de Amsterdamsche Orkestgebou- wers 's winters wonder veel genot. Laat ons het goede aanvaarden zon der to vragon vanwaar het komt! H. A. GANUS Jr. Hofbericht. De extra-trein, waarmede H. M. de Koningin hedenavond naar het Loo terugkeert, vertrek: om 6.39 uit Kleef en komt ten 9.18 aan 'i Loo (palei.-) aan. ipecteur van het militair onderwijs, thans aangewezen plaatsvervangend gouverneur der residentieen aange wezen tot plaatsvervangend gouver neur der residentie, Harer Majesteits adjudant in buitengewonen dienst, de generaal-majoor jhr. H. Laman Trip, commandant der lstc divisie in fanterie. Vasco da Gama-hulde. Als bewijs hoezeer de Portugeesche regceriüg op prijs stelt de hulde van Nederland aan Portugal gebracht tijdens de Yasco da Gamafêesten te Lissabon door de aanbieding van den gouden krans en het album aan Z.M. den koning door den kolonel De Groot, commandant van Hr. Ms. „Bvertsen", kan dienen, dat blijkens een telegrapbisch bericht uit Lissabon het Z.M. den Koning heeft behaagd de eereleden van de Yasco da Ganfa- commissie, Z.Ex. mr. W. H. de Beau fort, minister van baitenlandsche za ken, en Z.Ex. jbr. J. A. Röell, min's- ter van marine, te benoemen tot Grootkruis in de orde van Yila Vicosa en Z.Ex. J. T. Cremer, mi nister van koloniën, tot Grootkruis in de Cbristusorde. De metselaar L. P. uit Sloterdijk, is Zaterdag op noodlottige wyze van een in aanbouw zijnd huis te Zaan dam nedergestort en aau de gevolgen van dien val overleden. FEUILLETON. Nu zij alleen was begaf haar wils kracht haar en haar oogen vulden, zich met tranen. Zij zou er heel wat voor gegeven hebben als zij zich op dat oogen- blik alleen in haar eigen kamer bevon den had om haar verdriet den vrijen loop te laten. Zij had hem tot in 't diepst zijner hel gegriefd. Hij begreep haar niet en zij kon 't hem niet dom begrijpenzoodoende kon hij haar altijd verkeerd beoordee- len. Zij hoopte bijna, dat hij maar niet met ijs terugkwam. Zijn koele blik was haar hinderlijker dan zijn afwezigheid. Zij... „iv an ik iets voor u doen, juffrouw Nesbitt Dokter Darkham stond naast haar. Het scheen Agatha als was hij uit het graf herrezen. Zij dacht, dat hij ach nog altijd in den tuin bevond. Klaarblijkelijk was hij haar gevolgd zou hij haar altijd zoo naloopen „Neen, dank u," zeide zij met kalme stem. „Gij danst dus niet?" ,Voor 't oogenblik niet." „Is dokter Dillwyn uw danseur?" „Ja." „Bij de vorige dans ook, niet waar?" Agatha verzamelde al haar moed. Zij zag hem recht in het gelaat, terwijl een glimlach om haar mooien mond speelde. „Odokter Darkham, ik ben reeds van een chaperon voorzien." Als zij gedacht had hem hiermee uit 't veld te slaan, dan had zij het toch mis. „Een zeer ongewenschten," zeide Dark ham kalmpjes. „Waarom wordt het u veroorloofd naar de verklaringen van een bedelaar te luisteren Als uw tante dit te hooren kwam..." „Mijn tante!" Agatha zag naar ham op, maar schrikte voor zijn blik terug. Wat las zij in die oogen. O! het was vreesedijk! Nu wist zij, dat zij gelijk had gehad, toen zij giste, dat die man liefde voor haar gevoelde. Er was zoo iets vreemds in die oogen terwijl ze haar aanzagen, en bepaald een hatelijke klank in zijn stem. „Mijn tante is wel in staat op mij Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot gouverneur der resi dentie, de generaal-majoor C. P. van Pommeren van den grooten staf, in- De verkeerde voor. Over het geval mot de jonge dame uit Voorburg te 's Gravenhage ver zoekt men het Vad. nader het vol gende te plaatsen Terwijl deze dame Maandagmiddag in den winkel van Iserief en Zonen hoek Korte Poten eu Houtstraat, een commissie verrichtte, was eensklaps een twaalftal zyden foulards verdwe nen. De winkeljuffrouw verdenkt de jonge dame om het bloote feit, dat zy in de nabijheid der foulards heeft ge staan, deelt haar vermoeden den patroon mede, die dit by het zien der jonge dame niet deolen kan, waardoor er niet onmiddellijk een onderzoek plaats heeft. Nadat de jonge dame is ge holpen verlaat zij den winkel, zonder te vermoeden en er van op de hoogte te zy'n gesteld dat er iets wordt ver mist. Het geval wordt by de politie aan gegeven met het signalement der jonge dame. Woensdagmiddag gaat dezelfde jonge dame weer langs den winkel. De winkeljuffrouw nog steeds in den zelfden waan verkeerende, wordt door den patroon opgedragen haar te vol gen om achter naam en woonplaats te komen. Als de winkeljuffrouw even wel ziet dat zy zich naar het station van 't Staatsspoor begeeft, is zy be vreesd nog niets anders te weten te komen en spreekt zy er een politie agent over aan. De winkeljuffrouw vraagt de jonge dame in de wacht kamer of zy baar kan zeggen waar de verdwenen foulards zich bevinden, en terwijl de jonge dame zich hoogst verbaasd toont dat dit haar gevraagd te passen zonder tiisschenkomst van een ander," zeide Agatha langzaam.. „Gij zijt wel vriendelijk voor mevrouw Grea- toreso geweest maar..." „Er is van vriendelijkheid geen spra ke..." „Maar uw vriendelijkheid behoeft zich niet tot mij uit te strekken. Ik heb geen andere bescherming noodig dan die van mijn tante." En hem vast in de oogen ziende vervolgde zij „Maak het u zelf niet moeilijk door over mijn toekomst te denken. Die heeft evenmin iets met u uitstaande, als ik met u te doen heb." Zij liep hem voorbij en ging naar Dillwyn toe, die haar met een portie ijs in de hand naderde. Zij had gewenscht, dat hij niet terug zou komen, maar nu was ze blij hern te zien. Nu was zij tenminste van dien verschrikkelijken man achter haar be vrijd. Darkham liet zich op de sofa zinken, waarop zij gezeten had. Hij voelde zich gebroken en een diepe haat voor het leven vervulde zijn ziel. Dat meisje haar gelaat haar gestalte, alles hin derde hem. En naast dat liefelijk gelaat verrees altijd voor zijn geestesoog een ander gelaat een andere gestalte die van zijn vrouw. Hoe stuitend, hoe leelijk was die laatste toch. Welke laag hartige vijand had hom tot dat huwelijk gedreven Hun verbintenis kon een be spotting van het huwelijk genoemd wor den, want haat was nog de eenige scha kel, die hen bond. Het geld had hem verlokt. Door haar geld hadden haar doffe, verwelkte oogen haoren glans gekregen, terwijl haar oogen er helderder en minder licht door sche nen. Hoe verwenschte hij nu dat geld. Had hij maar gewacht had hij maar meer op rich zelf vertrouwd, dan zou hij zonder hulp ver gekomen en nu in staat rijn de vrouw te huwen, die hij liefhad. Ja, dan had er neg een kansje voor hem bestaan. Met woeste vreugde herinnerde hij rich hoe rij dien avond plotseling, toen Dillwyn op 't punt stond van zich te declareeren, was opgestaan en hem op die wijze afgewezen had, voordat hij tijd had gehad om te spreken. Zij had het hem vriendelijk te kennen geven. Maar rij was altijd vriendelijk en zacht op haar manier van doen. Maar toch rij wees hem. af, rij gaf dus niet om hem. Darkham's gelaat straalde van vreug de, terwijl hij bij het zachte schijnsel der lampen in den wintertuin aldus zat Als hij maar vrij was vrij i rijn geluk te probeeren. Als de vrouw, waaraan hij verbonden was, stierf' Dan zou er kans voor hem bestaan. Als rij niet van Dillwyn hield wel, misschien zou rij dan van hem gaan houden. Hoe zou rij het nu ook kunnen Dat lieve, rcdno schepseltje zou zelfs geen gedachte schenken aan hem een getrouwd man.1 Maar als hij vrij was... „Waarom kom je niet eens uit jo i hoek om haar te zien zeide een schor- re stem naast hem, „rij danst met Dill- wyn. Het," met een ironisch lachje, „zal je goed doen. Zij danst zoo mooi... en 1 alleen met Dillwyn." HOOFDSTUK VIII. Mevrouw Greatorese was, op haar aris tocratische manier, een echte babbelaar- ster. Als gij haar dit in haar w zegd hadt, zou rij voor altijd uw vijandin zijn geworden. Zij was zeer vroom en stelde veel belang in haar bu ren, zooals rij zeide. Heden was haar belangstelling zeer groot en van uit haar leuningstoel vroeg rij Agatha naar alles, wat betrekking had op 't bal van den vorigen avond. Het werd een bepaalde ondervraging, want het was haar ontvangdag en rij hoopte, dat de meeste van haar kennis seen haar zouden komen bezoeken om haar alles tot in de kleinste bijzonder heden te vertellen. Zij was altijd dol op nieuwtjes betreffende de Firs-Robin- sons, die eigenlijk „niets" waren, ter wijl rij... Gewoonlijk zweeg zij bij dat punt gekomen meenende dat haar zwij gen meer effect teweeg zou brengen dan woorden. Haar grootvader was een graaf ge weekt. Zij hechtte zeer aan. dit feit eu bracht het telkens en telkens weer bij haar kennissen in herinnering. De mees te inwoners van Rickton hadden en met reden een afkeer van mevrouw Greato- rese's grootvader. Haai- moeder, Lady Winifred was met een jong en verkwis tend garde-luitenant getrouwd (uit een financieel oogpunt was hij een slechte partij) die drie jaar na. him huwelijk stierf haar al rijn schulden en een doch tertje nalatend. Maar hij behoorde ook tot de Engletons van Derbyshire en wan neer drie ooms en vijf neven plotseling gestorven waren zou hij baronet gewor den rijn. Mevrouw Greatorese vond dit een zeergewichtig feit en noemde haar vader als rij opgewonden, was, zelfs een officier en een gentleman. Ongetwijfeld liad rij haar moeder's verzoek ingewilligd..., ofschoon rij het niet van plan was geweest.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1