kan warden, komt de politie-agent nader met de vraag of deze de be doelde dame is en of zy reeds heeft bekend. Ten hoogste verontwaardigd deelt zy den agent mede, dat zy van niets weet, waarop zij door hem wordt uitgenoodigd zich met de winkeljuf frouw naar het commissariaat van politie te begeven. Daar ondergaat 2$ een langdurig verhoor en onder zoek door den inspecteur, waarna de commissaris telephonisch van het ge val op de hoogte gesteld, onmiddellijk haar invrijheidstelling beveelt. Het was das overdreven en ondoordachte J"ver van de zjjde der winkeljuifrouw, ie een achtenswaardige jongedame in deze onaangename omstandigheid bracht. Zeehonden. Zooals bekend is, houden zich in het Brielsche zeegat, zoowel als in het Goereesche, altijd veel zeehonden op, hetgeen veroorzaakt wordt dopr de vele zandbanken aldaar. Want in den Rotterdamschen Waterweg, alzoo vlak in de nabijheid, vertoont zich zelden of nooit een zeehond. In verband met het voortdurend wisselen der zandbank' n, baar tijdelijk aangroeieD of afnemen, veranderen ook de hoofd verblijfplaatsen der zee honden. Thans heeft zich in het Brielsche zeegat een ware kolonie gevestigd, en als men weet, dat een volwassen zeehond 5 K.G. vischnoodig heeft voor zijn dagelijksch voedsel, kan men nagaan hoe moordend de aanwezigheid van zulk een groot aan tal dier beesten voor de visscherq is. Daartegen wordt thaus zoo goed als niets gedaan de visscher alleen schijnt vrijwel onmachtig tegen die plaag, zoodat de zeehonden op geduchte wjjze in aantal vermeerderen en hoe langer hoe brutaler worden. Wenschelyk zou het zijn, zegt een berichtgever in Het N. v. d. D. dat ook van hoogerhand bijvoorbeeld door het stellen van een premie op een gedooden zeehond maatregelen genomen werden, om deze plaag krachtdadig te bestrijden. terwijl tevens de hond van den luite nant gedood werd. Wedstrijden te Baarn. Zondag hadden to Baarn op het Sportterrein de Hippische wedstrijden en de wielerwedstrijden plaats. Niet tegenstaande het weder des morgens niet gunstig was, klaarde de lucht tegen één uur op, en waren de ver schillende rangen goed bezet. De jury voor het spring-concours bestond uit de heeren Ritm. Erzey, luit. van Soetermeer Yos en Bicker Caar- ten, en voor de Poney-Races, de hee ren kap. Quadekker, C. A. A. Dudok de Wit en L. Wurfbain. Yoor het concours voor het beste Springpaard waren 8 paarden inge schreven. Door verschillende omstan digheden was alleen opgekomen „True Love" van luit. Graswinckel uit Utrecht. De hindernissen bestonden uit i heg, hek, houten muur, dubbelsprong en natte sloot van 3 meter. Al deze 5 hindernissen werden onberispelijk genomen en luit. Graswinckel be haalde daarmede de gouden medaille. Yan de 12 ingeschreven poneys voor de harddraverij, kwamen 8 uit, waar van de prijswinners waren: „Talpa" in 1.39 minuut, „Marie II" in 1.44 j en „Kamakaru" in 1.53. Yan de 10 ingeschreven poneys I voor den wedren vlakke baan, kwa- l men 8 aan de start. Bij de eerste ronde brak „Naughty Girl" uit en kwam op de houten wielerbaan, waar paard en ruiter stortten, maar alles liep zonder ongelukken af. De drie prijzen werden behaald door „Talpa II" in 1.8 minuut, „Siena" in 1.8V5 en „Marie II" in 1.12. De wielerwedstrijden waren alleen voor Amateurs. Yoor de 2000 meters kwamen uit 7 wielrenners, waarvan den len prijs won Rohling in 3.443/s min., den 2e prijs Vonk en den 3e Yan Lindonk. De wedstrijd van 10.000 meters had 6 deelnemers. Hiervan behaalden de 3 prijzen: Yan Lindonk den eersten in 17.174/- minuut, Rohling en Yonk Raadselachtige dietstal. Yoor eenige dagen werden uit de woning van den neer H. te West- Knollendam, terwijl hij en zijn vrouw op bezoek waren bij een buurman, op onverklaarbare wyze een heeren en dameshorloge gestolen uit een kast, die netjes weer op slot was gedaan. Ook de buitendenr was weer gesloten. Nu zijn beide voorwerpen op even onverklaarbare wijze in de woning teruggebracht, terwijl weer niemand thuis was. Alles was weer goed ge sloten. Te Woldendorp (Gr.) is de onder wijzer J. Nieuwzwaag bij het schoon maken van een oud vuurwapen zoo danig in 't hoofd getroffen, dat men voor zijn leven vreest. De plaats van den kogel is nog niet gevonden. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De kampioensclub in de eerste com- ï>etitie van het vorig seizoen R. A. P. uit Amsterdam speelde Zondag haar eersten wedstrijd tegen de Haag- sche Yoetb. Yer. te 's-Gravenhage. R. A. P. won met 4 0. De tweede dag van de wedstrijden te Turijn had het volgend verloop le serie1. Jacquelin 2. Banker3. Seidl. 2de serie1. Broca2. Mer rier; 3. Jaap Eden. 3e serie: 1.Pro tin 2. Meyers3. Rouquette. Finale1 Jacquelin2. Meyers3. Protin; 4. Broca. Ongeluk door een automobiel. Vrijdagnamiddag omstreeks 3 uur, verhaalt de Arnh. CL, kwam op den Utrechtschen Straatweg, nabjj Hoog stede, onder de gemeente Arnhem, terwijl een troep militairen op rijwielen uit Oosterbeek naar Arnhem terug keerde, van de tegenovergestelde zjjde een automobiel in yolle vaart de hel ling afrjjden. De stoomtram was even eens in aantocht. De luitenant, die den troep commandeerde, liet rechts aanhouden, doch de automobiel reed zonder te seinen of uit te wijken recht door, tengevolge waarvan eenige militairen vielen en een hunner met «cute tegen de automobiel kwam, Gemengd Nieuws. Redacteuren-zetters. Zooals men weet, is de werkstaking der Antwerpsche typografen geëindigd. Aan „Het Vad." werd tydens de staking het volgende geschreven Al wat belang stelt in het journa listen- en drukkersvak is hier sedert het uitbreken van de werkstaking „één en al bewondering" over de „Matin." Op het bureau van dit blad waren bjj elkander 95 personen werkzaam en deze Hepen allen, zonder uitzon dering, jl. Vrijdagmorgen om 8 uur, de deur uit Camille de Cauwer, de kranige directeur, hield echter het hoofd omhoog. Trouw geholpen door de leden van de redactie en de administratie, die dag en nacht werkten als paarden in de machinekamer eu de drukkerij, en soms tot 14, 16 uren daags bleven tokkelen op de toetsborden van de „linotype-zetmachines, was hjj in staat,tot groote verwondering van de stakers, de „Matin" in gewoon for maat té doen verschijnen. Onvermoeid, voortdurend in actie, zwart als een neger van 't vet en de stof, bleef De Cauwer steeds op geruimd, door zjjn voorbeeld een prik kel voor zjjn trouwen staf, die sedert Yrjjdag geen slaap genoten heeft. Ik weet niet meer de namen van al die joviale journalisten, die met het leukste gezicht van de wereld elkaar 's nachts om 3 uur kwamen aflossen aan de „linotypes". Als men[nagaat, dat op de drnkkerjj van de Cauwer nog worden uitgege ven 5 dagbladen: de „Précurseur". de „Nieuwe Gazet", de „Anvers Bourse" de „Cote Officielle" ae „Indi- cateur" en het weeklad ertoe gebracht door betreurens waardige invloeden van anderen onze werkplaatsen zonder een enkele waarschuwing plotseling verlaten, na het opwerpen van eenige onmogeljjko eischen, speculeerende op onze met uitgevers en anderen aangegane con tracten en machteloos, zooals zij ver onderstelden, dat wjj zouden zjjn, om een courant zonder hen te doen ver schijnen. Met onze „linotype"-zetmachine, de eerste van een serie anderen, die bin nen enkele dagen worden opgesteld, hebben wjj wonderen kannen ver richten. Natuurlijk zjjn wjj niet in het vak geoefend. Tot corrigeeren hebben we geen tjjd. Niemand, geen enkel werk man tot onze beschikking hebbende, om onze kopjj te zetten niet alleen, maar ook geen sterveling om onze persen in beweging te brengen, moes ten wjj zjjn zetters, opmakers, drtk- kers, steriotypeurs, stokers, machi nisten, enfin, van alles tegelijk. Wjj hebben een eed gedaan, met onze courant te bljjven uitkomen, en zjj is uitgekomen. Eindelijk De „Figaro" deelt mede, dat de or- deraad van het Legioen van Eer Za terdag is bijeengeroepen in de groot- kanselary en heeft besloten Esterhazy te schrappen uit de orde. Keizer Wilhelm in Palestina. Uit Jeruzalem wordt geseind, dat keizer Wilhelm en zijn gemalin zich Zaterdagmorgen reeds om halfzeven op weg naar Babel Wad begaven. Begroet door een opgetogen juichende menigte bereikte de stoet, in welken de keizerlijke standaards gedragen werden, na elf nor des voormiddags het tentenkamp ten noorden van ae stad. Na een ontbijt aldaar, begaf zich het keizerlijk paar van de Jaffa- poort naar de kerk van het Heilige Graf. Aan den ingang hielden drie patriarchen aan het hoofd der Roomsch Katholieke, Grieksch-Katholieke en Armenische geestelijkheid toespraken. De Latjjnsche patriarch Piavi roemde de bedevaart van het keizerlijk paar naar het graf des Verlossers als een bewonderenswaardige uitiDg van vroomheid. Het innig godsdienstig gevoel van het keizerlijk paar is een verheven voorbeeld, dat het aanzien van den christelyken naain verhoogt. De patriarch smeekte over de kei zerlijke hoofden den rijksten zegeD Gods en een lang leven tot roem van God, tot welzijn van het Djitscite volk. De keizer en de keizerin maakton een rondgang door de kerk en bezich tigden daarna de nieuwgebouwde evangelische kerk van den Verlosser. De Pruisische mioister van eere diensten Yon Bosse hield een toe spraak. Des avonds werden in het con sulaatgebouw ontvaDgen het consu laire corps, Tnrksche autoriteiten, de patriarchen en de geestelijkheid. Nadat de keizer tijdens zijn ver blijf te Konstantinopel het grondstuk „La Dormition delaSainte Vierge" te Jeruzalem had aangekocht, besloot hij het in het belang der Duitsehe Katholieken aan den „Deutscheo Yerein vom Heiligen Lande" in on belast vruchtgebruik af te staan. De keizer deelde dit zelf mede aan den directeur van het Duitsehe hospitium te Jeruzalem, pater Schmidt, bij ge legenheid van de ontvangst in het Duitsehe consulaat. man had intusschen een indrukwek kende betooging gehad. Geestdriftvolle ontvangst. De sirdar, lord Kitchener, is Don derdagavond bij zijn komst te Londen met buitengewone geestdrift begroet. De meningte was dol van opwinding. De trein kwam te zeven uur in het Victoria-station binnèn. Er was veel te weinig politie en de menschen ston- .den in het geheele station schouder De Rush," I aan schouder. Nauwelijks was gene- B| een groote firma te Berlijn heeft een hond uit speelschheid een pakket met 10.000 mark aan bankbiljetten van een schrijftafel afgeschoven en daarna het pakketje vernield. Toen de eigenaar, die een oogenblik het kantoor had moeten verlaten, terug kwam, lagen de biljetten in stukjes gescheurd op den grond en slee' van drie biljetten van 1000 mark kon het nummer nog gered worden. Ontwapeningsconferentie. De Berlynsche correspondent van de „Daily News" verzekert, dat alle mogendheden de uitnoodiging van den Czaar tot het bijwonen der ontwape- nings-confereutie hebben aangenomen. Elke mogendheid zal vertegenwoor digd worden door drie afgevaardig den. Een vorstelijk huwelijk. Zaterdagmiddag had in het koninklijk paleis te Stuttgart, na voorafgegaan bnrgerlyk huwelijk, de kerkelijke huwelijksinzegening plaats van den erfprins Friedrich van Wied met prinses Pauline van Württemberg. Tegenwoordig waren de Koning eu de Koningin, de prinses en prinses sen van het koninklijke huis, de Ko ningin en de Koningin-Moeder van Nederland, de hertogin van Albany, prins Karei van Bentheim en anderen. Een duel. Te Harburg wordt een nieuwe brug over do Elbe geslagen. Over den bovenbouw ging een ander architect dan over den henedenhouw. Tusschen beide architecten rees dezer dagen een geschil over een kwestie in ver band met den bruggebouw, dat zoo hoog liep dat de een den ander een uitdaging zond op het pistool. Beiden waren reserve-officieren en goede schuttersbij het tweede schot kreeg de architect Frede een kogel in het hoofd, zoodat hij morsdood neerviel. Uit Midvale (Nebraska) wordt be richt dat een huwelijk daar afsprong, omdat de bruid het rooken niet wilde opgeven, terwijl de bruigom den reuk van tabak niet kon verdrageD. De moordenaar van herders en herderinnen Yachor is ter dood ver oordeeld. De hem toegevoegde verde diger had ontoerekenbaarheid gepleit, en nog gedurende het pleidooi liet Vacher het niet aan pogingen ont breken om de jury van Bourg te overtuigen dat hij aan godsdienst waanzin leed. De Pest. De St. Petersburg wordt officiéél bevestigd, dat de pest is uitgebroken aan de grens van Bokhara, doch dat er geen vrees voor uitbreiding be hoeft to bestaan, dank zij de genomen De Weener politie stelt een onder zoek in om te weten te komen of pest-bacillen zijn verkocht aan ge- neesheeren en studenten. Hetschjjnt, dat zulks werkelijk het geval moet zijn. voorstel om te ontvluchten, wat deze i Doch we zouden nog andere dingen persoon hem deed, te ondersteunen, zien. De fakir nam een grooten bal in „Ondanks alles", herbaalt de heer! de hand, van dun touw, welken hij, na Hess, „bevindt zich Dreyfus in een een der einden in rijn zak te hebben goede gezondheid en weet op't oogen-1 gestopt met alle kracht in de lucht blik dat men te Parijs en in de ge-wierp. Desniettegenstaande ree3 de bal heele wereld zich met hem beziglangzaam de hoogte, in tot hij in de wol- houdt. Hoe hfiJt weet? Dat doet er ken verdwenen was. Daarna beval de weinig toe. Hij weet het en omdat fakir den jongen in het touw te klimmen, hjj het weet, is hij zeer bezorgd voorwat deze dadelijk deed met al de vlug zijn gezondheid. Vroeger werd hij uit beid van een aap. Yan lieverlede werd de cantine van het „ile Royale vande knaap kleiner, totdat ook hij voor onze oogen verdwenen was. Eenigen tijd duurde het, alvorens da fakir rich weer met den verdwenen jon gen bemoeide, daar hij in dien tusschen- tijd eenige toeren van minder aanbelang verrichtte. Maar dan begon hij dén knaap bij zijn naam te roepen e-n hem te bevolen naar beneden te komen. Er kwam echter als antwoord van boven dat fiij niet wilde. Na verscheidene ver- geefsche pogingen te- hebben aangewend, riep de fakir uit, dat zoo hij niet naar beneden kwam, hij zou gedood worden, doch weer Kwam or een ontkennend ant woord. Da schijnbaar woedende man greep daarop een lang mes, hield dat tusschen de tanden en klom met handen en voeten tegen het touw op. Ook hij verdween spoedig voor onze oogen en dadelijk daarop klonk er een afgrij selijke kreet door de lucht en begonnen er tot groote ontzetting der toeschouwers Langzaam bloeddruppels t.e vallen. Even daarna tuimelden, achtereenvolgens do beenen, de romp en het hoofd van den knaap naar beneden, en gleed de fakir met het bebloede mes weer langs het touw naar beneden. Vervolgens legde hij do overblijfselen van den jongen met bet touw onder een kleed, e-n toen hij dit weder wegtrok, kwam de knaap ge zond en wel, zonder eenig zichtbaar toe ken van geweld, te voorschijn dan kan men zich eenigszins voor- raai Kitchener uit den trein gestapt stellen, hoe men daar heeft moeten (hy was in een eenvoudig reispak) of aanpakken. J men drong van alle kauten op hem j Voortaan zullen al deze bladen ma-j aan. Een gardegrenadier viel hem om j chiiiaal gezet wordeD. I den hals. Lord Wblseley, lord Ro- De „Matin" schrijftIberts, heeren en dames uit den adel Alhoewel de zetmachine een ge-1 en menschen uit het volk stouden op- heelen ommekeer in het typografen-j gepakt om hem heen. Met de grootste vak heeft teweeggebracht, hadden 1 moeite kwam de sirdar uit het station wij besloten, en ook beloofd, het ge- en in een hansom, en het had weer! heele personeel aan te houden, op deze1 heel wat in voordat het rijtuig zyn wijze ons eigen belang opofferendeweg door de menigte vond. In het aau onze humaniteitsbeginselen. gedrang werden verscheiden menschen Ondanks dat hebben de werklieden gekneusd. Maar de held van Omdoer- Dreyfus op liet Duivelseiland. Ia de Matin geeft de heer Jean Hess mededeelingen omtrent Dreyfus en zijne levenswijze op het Duivels eiland. Het is onmogelijk zonder permissie een bezoek aan 'teiland te brengen. Wie zonder verlof het eiland binnen een kring van drie myl nadert wordt on verbiddel lijk beschoteh. Zoo streng zijn de orders, dat toen commandant Deniel, zonder de bewakers van Drey fus daarvan in te lichten, een nachte-, Jjjk'e ronde om het eiland beval, de bewakers op hun eigen kameraden schoten en een van de lieden, die do! snrveillauce-sloep roeiden, werd ge- wond. Verleden jaar werd op een Nederlandsch zeilschip geschoten, dat onbekend met het consigne, het eiiand i tot op een mijl afstands naderde. j De eerste twee jaar van zjjn gevan-1 genschap zjjn Dreyfus vry veel vry- i heden toegestaan. Zelfs heeft hij zich j eens in correspondentie kunnen stel-1 len met iemand uit Cayenne die zich j op het honderd meter verwijderde „ile Royale" bevond. Hy weigerde, ver- teldedeheer Roberdeau,goeverneur van Guyana, aan den heer Hess echter het voedsel voorzien, Thans moet hij het zelf koken. Hy gebruikt veel geconserveerde levens middelen. De regeering levert hem voor haar kosten brood en melk, geitenmelk. Het andere wordt op zijn kosten en volgens zijn wenschen te Cayenne gekocht. Hij kent eveDwel den leverancier niet. Vroeger werden zyn bestellingen by verschillende le veranciers gedaan. Thans levert de firma Bally en Zonen bijna alles. Deze heeren, zegt Hess, zullen zelf verwon derd zijn, hoe ik dit te weten beu kunnen komen. Dreyfus is zeer matig. Elke maand maakt hy een lyst op van de levens middelen, die hy verlangt. Hess heeft zich zoo'n lyst kunnen verschaffen. Dit is de lyst voor October: 1 liter brandspiritus, twee flacons oranjebloe sem, drie potten geconserveerde boter een kilogram chocolade; twee cloozon met Camembert kaas; zes flesschen sodawater; twee flesschen bitterwater; zes paar kousen, leDgte der voet 27 c.M.; 1 kilogram tabak; een houten pijp; 50 sigaren; twee pak lucifers; twee pakken wit papiertwee doozen kaarsen; een flacon kola-capsules oï een doos kola-chocolade tabletten; vyf kilo zeep; twee wit linnen pan talons 10 francs, lengte der pijpen 1,08 M.; ceintuur 80 c.M.; zes wit linnen zakdoeken. Voor deze benoodigdheden werd 139.25 fr. betaald. De 50 sigaren wer den voor 15 francs berekend, de hou ten pijp 2.50 fr. De lysten der andere maanden lyken veel op deze. Dreyfns gebruikt parfums, bv.. zeer (likwyls eau de cologne, veel vleesch en groenten in bussen van de beste merken en pastijen. Vier maanden heeft hy wijn gebruikt, steeds een mand met 12 flesschen Médoc 'smaands. Ook gesteriliseerde melk welke later door versche geitenmelk era vervan gen. In Augustus deed Dreyfus eeü horloge voor zich aankoopen, in Maart radijszaad. Uit deze lysten blijkt, zegt de heer Hess, hoe dc veroordeelde zich met kalmte en overleg verzorgt. De taille van de ceintuur van de pantalon 80 c.M. bewijst dat hij dikker is gewor den. Want de pantalons, die by voor zyn vertrek droeg hadden een nau were ceintuur. De heer Hess zal in 't volgende num mer zyn bijzonderheden voortzetten. Een Fakir. Een Engelscliman, die den vorigen zomer Tndië bereisde, bad liet genoegen eens op een groot gastmaal bij een rij ken Indischen. radjah in de binnenlan den tegenwoordig te zijn. Des namiddags zon een Indische fakir op de groote bin nenplaats een voorstelling geven, en wat hij daarbij zag, verhaalt de reiziger; cp de volgende wijze: Na. eenige goocheltoeren met kaarten, ballen en ringen, die tot de gewone kunststukken ook van. den Westerschen prestidigitateur behooren, kondigde de fakir aan, dat hij den grooten toer met de mand ging verrichten. In tegenwoor digheid van het geheele publiek bond hij zijn ce-nigen helper, een jongen van acht of negen jaar, die waarschijnlijk zijn zoon was, aan handen en voeten en plaatste hem zoo in een groote vierkan te mand, welke 'daarna met een groot wit kleed werd toegedekt. Dan nam de fakir een lang Indisch, zwaard en stak dit midden door de mand, waarin de jongen zat. Een pijnlijke kreet weer- Peilienx daarbjj verzuimde, zich liet klonk en daarna was alles stil. Evenborderel te laten zien dat de oorzaak later stak de fakir opnieuw rijn zwaard i is van de veroordeeling van Drovfus, recht door de mand om het bebloed on welks vervaardiging stellig" aan weer terug te trekken. Dit werd zoo j een ander werd toegeschreven, vier of vijfmaaL herhaald, zoodat bet Mornard leest een brief voor van zwaard in alle hoeken dei- mand moest Zurlinden aan den minister van justi- geweest rijn. Yervolgens legde de maai tie, waaruit blykt dat luiteuant-kolo- rijn wapen neder, trok het kleed van I nei du Paty de Clam van zijn kant de mand en voor het verbaasde publiek j ernstige feuten heeft begaan, maar er vertoonde zich niets dan een ledige j bestaan te zynen gunste verzachtende ruimte, terwijl de knaap van onder den omstandigheden, wegens de beweeg- stoel van een der aanwezigen te voor- redenen waardoor hy werd gedre ven schijn kroop! Hoe de jongen onder do {De redenen bestonden hierin dat hy oogen van het publiek, van meer danEsterhazy wilde redden. TV aar om honderd toeschouwers, uit de mand, die' moest by gered worden, vraagt Mor- bovendien nog gesloten was, kon ont- j a'8 hij onschuldig was snappen, blijft een onoplosbaar raadsel.De advocaat weidt vervolgens uit De revisie in de zsak- Dreyfus. Zaterdag is de beslissing over de revisie gevallen. Zy zal plaats hebben en gelukkig niet door een krjgsraad een nieuwe behandeling van hét pro ces worden ondernomen^maar door den burgerlijken rechter. De algemeen© meening van de voor standers der revisie is, dat zy alles hebben gekregen wat zy konden wen schen. Zelfs de weigering van de on middellijke schorsing van Dreyfns" straf wordt ter wille van zyne zaak gunstig geoordeeld. Het Hof van cassatie houdt nu de geheele zaak in handen. Zelf leidt het Hof de aanvullende instructie of enquête. Zyn bevoegdheid by het hou den van dat onderzoek is nagenoeg zonder grenzen. Het Hof kan het „geheime dossier" opeischen. Het kan getuigen hooren, Dreyfus zelf, zoo noodig, voor zich laten verschijnen. En gelyk er geen geheimen voor het het Hof kunuen blyyen bestaan, zoo heeft het als 's lands hoogste en onaf hankelijke rechtspraak geen enkele reden om één schuldige te sparen of één misdaad met den sluier te be dekken. Hier laten wy bet verloop van dc zitting van Zaterdag volgen. In het Hof van Cassatie, waar de toeloop zeer gering is, herneemt Mor nard de redeneering die Manau Vrij dag gehouden heeft, ten aanzien van de rapporten van de schriftkundigen, en houdt vol dat het borderel niet van Dreyfus is, en dat de persoon die het schrift van Esterhazy heeft overgetrokken, niet is Dreyfus. Dö eer van het leger, zegt hy, staat niet op 't spel. Krijgsraden kunne» zich evengoed vergissen als burger lijke rechters, zonder dat hun eer daardoor wordt bezoedeld. Aangaande hot onderzoek in de zaak van Esterhazy zegt by dat de Haar „officier en gentleman", was erfgenaam van een mooie bezitting en deze was zóó op hem vastgezet dat rij zichzelf gerust al de hooghartigheid van een aanstaande erfgename kon toeëige- ncn rij voelde rich dus ook niet ver plicht altijd mooi weer tegen haar schoonvader een ongemakkelijk, oud lieer te spelen of hem met attenties en vleierijen' te overladen. Ongelukkigerwijs stierf haar echtge noot vóór zijn vader! En toen de oude man, die zijn schoondochter haatte, drie maanden later in het familiegraf werd bijgezet, kwam hel uit, dat haar naam geen enkele maal in zijn testament ge noemd werd. Zij waren niet op huwelijksvoorwaar den getrouwd. Zij was heel arm en heel blij haar echtgenoot zonder die bepalingen te kun nen trouwen, voornamelijk omdat zijn vader tegen het huwelijk was; daar er geen kinderen waren kwam dus de ge heel e nalatenschap aan den tweeden zoon, Reginald Greatorese. Het grootste verdriet in het leven van Agatha's tante was die schoonbroe der Gedurende haar regeering te Mid lands had zij hem op rijn minst geno men zeer uit de hoogte behandeld en toen Reginald erfgenaam werd herin nerde hij rich dit. Hij gaf haar een inkomen, zóó ge ring als bij met zijn fatsoen en geweten kon overeen brengen. Hij was een eigenzinnige, zelf be wuste, oude vrijer en de laatste van rijn geslachttoch had hij ook rijn goe de eigenschappen- In elk geval was hij heel goed geweest voor John Dillwyn, wiens vader rector in rijn parochie, en wiens moeder volgens heb zeggen, de eerste en eenige liefde van den ouden Reginald was geweest. Dillwyn's vader en moeder waren nu dood eu de jonge man had na een harden tijd in de stad door geworsteld te hebben al zijn exa mens met goed gevolg afgelegd en was nu vrij zich ergens te vestigen. En toen; dc jonge man, vol moed maar zonder vrienden en nauwelijks wetend, waar zijn praktijk te beginnen, zich voor den strijd om 't bestaan aangordde, was plot seling do lieer Greatorese gekomen en had hem te Rickton geplaatst, waai- de eerste veel eigendommen bezat, ofschoon Medland in een aangrenzend graafschap gelegen was. Mevrouw Greatorese had den jongen man koel ontvangen. Iedereen, die met Reginald in betrekking stond, was niet bij haar in aanzien. öm haar recht te doen wedervaren dient idat rij het haai- zwager nooit lastig maakte en zich alleen maar tevreden stelde met hem hartgrondig te haten. Agatha had Goddank niets met hem uit staande anders had rij haar niet in haar nabijheid kunnen dulden. Zij stam de af van het huis, waarvan de afstam melingen officiers en... „Omevrouw Darkham zag er verschrikkelijk uit," zedde Agatha. „We zenlijk. Verbeeld u een rood satijnen japon met zwart fluweel en dan zoo'n gericht er bij..." „Even rood als hot satijn zeker? Maar is het heusch waar Agatha, dat Richard Browne bij die menschen komt logee- ren V' Met „die menschen" bedoelde me vrouw Greatorese altijd de Firs-Robin- soais. Hrt feit dab zij zoo rijk waren, stak haar. Zij kon het hun nooit ver geven. Als zij nu nog maar tot de „econo men" een uitdrukking die op haar lip pen bestorven was. behoord hadden, dan had het haar niet kunnen schelen. Maar die Firs-RobinsonsZij troostte zich met de gedachte, dat de oude Firs- Robinson van géén afkomst waren, ter wijl haai- grootvader een graaf was a dat toen juffrouw Firs-Ro- te worden, binson's vader achter de toonbank stond en bont verkocht de hare een officier Toch was rij altijd nieuwsgierig bet een en ander van hen te vernemen en nam, uit een zuinigheidsprincipe, heeL dankbaar vruchten, bloemen en groen te van hen aan. In him gericht was zij allervriendelijkst tegen hen. Zij recht vaardigde zichzelf bij Agatha door de woorden van Paulus aan te halen „Alle dingen rijn geschapen voor een iegelijk en een ieder." „Richard?" vroeg Agatha verbaasd. Ei' was ook niemand anders dan me vrouw Greatorese, die den heer Browne „Richard" noemde. „Dicky, bedoelt ge?" „Ja, natuurlijk, Hij is Richard ge doopt Agatha. Daar moeit toch reken schap mee gehouden worden. Zijn va der heet Richard." „Hoe grappig om te denken, dat Dic ky een vader heeft," zedde Agatlia lachend. „Wat is dat voor een man, tan tetje?" „Een mummiezeide Mevrouw Grea- toreafl haar breiwerk neerleggend. „Nïeta dan verf, pruik en tanden..." „Maar een mummie! Ik zou niet wil len..." .0! ik weet' het weL Maar hij heeft niets. Niets van rijn eigen. Hij wordt geverfd, geschuierd en geparfumeerd. Reeds tien jaar geleden had hij moeten stervan," vervolgde zij verontwaardigd, „en elk jaar- wordt hij daarentegen jon ger. De vorige maand ontving ik een brief van een vriendin van mij, waarin 'rij schreef, dat Ricliard's vader van rijn badplaats „als een verfrisebte reus", te ruggekeerd was. Verbeeld je zoo iets op acht en zeventig jarigen leeftijd." „Ik geloof altijd, dab ik veel vaai dien ouden heer Browne zou kunnen houden," zeide Agathai nog- lachend. „Dan heb je roker niet veel beters om van te houden," zeide haar tante hard voortbreiend. Zij had den ouden heer in zijn jeugd gekend. Agatha, had plotseling opgehouden te lachen. Zij sprong op. „Daar komt Edwy Darkham aan," zeide zij naar hel raam gaande. „O- wat kijkt hij woest! Tante Hildatoe kom eens hier. O!" ging rij angstig voort-, „er is zeker iets aan de hand." Dwars over het grasperk, zwaaiend en zoo. snel mogelijk, rende de idioot in do richting van liün huis voort. Zijn groot; hóófd was naai- achteren geworpen, en: rijii gelaat, in rustige oogenblikken zoo njooi, boezemde nu afschuw in. Zijn mond ging onophoudelijk open en dicht en onsamenhangende klanken weergalm den door de lucht. Door het snelle loo- peai was hij buiten adem geraakt, maar toch trachtte hij nog tö roepen, terwijl liïj nader kwam. Ongetwijfeld waren die kreten in het begin van zijn razen- den loop luider en akeliger geweest; nu verschrikten rij Agatha nog wel, maar zij klonken toch zachter en volg den elkaar met grootere tusscherapoo- zen op. Het was bepaald angstig' om hem. met die wijd uitgespreide, zwaaiende armen, waartusschen het zware, logge lichaam, te zien naderen. Agatlia, getixiffen door den verschrik- kelijken angst, die rich van den jongen hand meester gemaakt, vergat haar ei gen vrees-, sprong uit het lage, Fransche venster en liep op ham toe. Soms was zij bang voor hem niet altijd. Zij had diep medelijden met hem, omdat hij zoo ongelukkig, en zoo aaA haar gehecht was, de arme jongen' en troost in haar bijzijn' scheen to vinden. GYordt' ver' Igd.T

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2