roer de vrees die Eeterhazy bekroop vooral voor den raad van onderzoek, toen Esterhazy na den afloop van de eerste zitting aan zyn advocaat Téze- nas seinde om hem te komen verde digen, ten einde zy'n ondergang te voorkomen. In dat telegram aan Té- zenas, dat Mornard voorleest, seinde Esterhazy«Als u mjj in den steek laat, ben ik verlorenals u komt, ben ik gered. De krijgsraad wenscht mijn beweringen omtrent het bewuste rapport door u te hooren bevestigen en mjjn verklaringen omtrent den daarmee samenhangenden zet die wij met andere moesten winnen of ver liezen. Mfln redding is in nw handen. Men zegt dat n mij in den steek laat. U stort mij in 't verderf door uw wegblijven. Ik heb beloofd het aan Boissandré toevertrouwde stuk te leve ren of zijn bestaan te bewijzen. Als a komt, zal ik zegevieren. Wy zouden gewonnen hebben als u er was ge weest" Mornard zegt dat de handen van den krijgraad die in de zaak Ester hazy vonnis moest wijzen, gebonden waren door het requisitoir van den commissaris van de regeering, waarin stond dat Dreyfus te recht veroor deeld was. Hij spreekt dan van bet aan Esterhazy verleende ontslag uit den dienst, en pleit de schuld van Esterhazy, de onschuld van Dreyfus. De bekentenissen van dezen zijn een sprookje. Mr. Mornard besluit zyn pleidooi om 1 u. 35 min. met een zeer wel sprekende peroratie, waarin hij zegt dat Dreyfus alles verloren had, geluu, fortuin, positie en toch niemand iets ten laste legde, niemand beschnldigde, maar enkel zijn verloren eer terug vroeg. Deze peroratie werd met een beweging van sympathie door het publiek ontvangen, dat minder talryk was dan Vrijdag. De zitting werd daarop geschorst en het Hof trok zich in raadkamer terug. Tijdens de eindelooze schorsing werd het publiek zenuwachtig en onrustig er hadden echter in het minst geen betoogingen plaats. De zitting werd om vijf uur vyf miu. hervat. Het vonnis luidt aldus „Het Hof, „Na te hebben beraadslaagd in raad- hamer, „Gezien den brief van den minister van justitie, gedagteekend 27 Sep tember 1898; „Gezien het requisitoir van den procureur-generaal, waarbij deze voor het Hof aanhangig maakt de veroor deeling, den 22sten December 1891 uitgesproken door den eersten krygs- raad van het militair gouvernement van Parijs teg8n Alfred Dreyfus; „Gezien de stukken van bet proces „Gezien ook de artikelen 443 en 147 van het Wedboek van Strafvor dering, gewijzigd by de wet van 8 Juni 1895; „Omtrent de ontvankelijkheid van het verzoek tot revisie „Overwegende dat het onderzoek bjj het Hof aanhangig is gemaakt door zyn procureur-generaal, krach tens een uitdrukkelijk bevel van den minister van justitie, handelende na de meening te hebben gevraagd van de commissie ingesteld krachtens ar tikel 444; dat bet verzoek valt onder de laatste paragraaf van art. 443; dat het is ingediend binnen de ter mijnen vastgesteld in de artikelen 444 en 447 dat eindelijk het vonnis, waar van de herziening wordt gevraagd, kracht heeft van gewijsde „Omtrent den staat van de proce dure „Overwegend dat de overgelegde stukken het Hof niet in staat stellen om au fond over do zaak te oordee- len en dat er aanleiding bestaat om een aanvullend onderzoek in te stellen. „Om deze redenen, „Verklaart het verzoek ontvanke- ijjk, „Beveelt dat een aanvullend onder zoek zal worden ingesteld. „en beslist dat er nog geen aanlei ding bestaat om de voorloopige schor sing van de straf te gelasten." Het vonnis werd begroet met den kre-t, „Leve het licht!" De zaal was in korten tyd verlaten, buiten om het paleis van justitie stond een groote menigte dio de uitspraak zwflgend aanhoorde. De autisemietisehe groep van de Kamer geeft een manifest uit, waariu gezegd wordt dat het dringend nood zakelijk is de regeeriug der republiek te verlossen van de joodsche invloe den en Frankrijk te bevrijden van liet jak der joden die het land onteeren fin plunderen. Van de Parysche avondbladen, die vrijwel allen met de beslissing van bet Hof van cassatie verschenen zijn, todden enkel de „Liberté" en „Rèpu- büque Franqaise" een beschouwing over het hun nog niet bekende arrest; beiden zich uitsprekende tegen een finquête. Onder de later verschenene is de Soir de eenige welke een beschou wing geeft, natuurlijk trachtende het arrest voor te stellen als betrekkelijk gunstig voor de tegenstanders van revisiemaar de slotsom is, dat het Wrest, blijkbaar geïnspireerd om ieder tevreden te stellen, het niemand vol komen doet. Bard, heet het, zal aan gewezen worden om de volgende week aan het ministerie van oorlog afgifte te vragen van het geheime dossier en zou dus raadsheer-rapporteur blijven. De Courrier du Sotr bericht dat Dreyfus aan een minder strenge be handeling zal worden onderworpen, daar het arrest het wenschelyke der toepassing van een soort van voor loopige hechtenis medebrengt. Yves Guyot verzekert in de Siècle, dat het geheime dossier van de Dreyfus-zaak eenige dagen geleden verbrand is. Jean Hess, die voor rekening van de Matin een reis naar Cayenne maakt, om inlichtingen over de'behandeling van Dreyfus op het Duivelseiland te verzamelen, zegt dat sedert Lebon minister van oorlog werd, de depor tatie in gevangenschap veranderd is. Naar aanleiding van zekere geruchten is Dreyfus toen in de bekende kooi opgesloten, en twee maanden lang moet hy zelfs geboeid zyn geweest. Zekere Daniel was door den minister naar het eiland gezonden om die maatregelen te nemen. Hess verzekert, dat alles te kunnen bewijzen. INGEZONGEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaande regelen in uw veel gelezen blad te willen opnemeD. Zonder eenige mededeeling, zonder er maar eenigszins op voorbereid te wezen, heeft de postadministratie de briefkaarten, waarop het beroep van den afzender staat gedrukt, belast met een strafport van 7'/j cents. Wat is hiervan het gevolg? dat vele winke liers, die hunne bestellingen op boven genoemde briefkaarten in de laatste dagen hebben gedaan, geen bestellin gen hebben ontvangen, omdat klaar blijkelijk de fabrikanten de volgens de post onvoldoend gefrankeerde brief kaarten hebben geweigerd. Is dit verstandig van de post gehan deld? Een ieder zal dit met mij ont kennend moeten beantwoorden. Van deze handelwijze zijn de winkeliers de dupe geworden. Waarom heeft de postadministratie hen niet te voren gewaarschuwd door vooraf publiceering of aanplakkingen aan de verschillende postkantoren, opdat een ieder wist, waaraan bij zich te houden had, of heeft de hoofdadmi nistratie gedacht door schade zullen wy de burgers, die dergelijke brief kaarten jaren achtereen zonder eenige aanmerking hebben verzonden, aan het verstand brengen, dat het verzen den daarvan met 21j-1 cent port niet geoorloofd is In alle gevallen ver dient deze wyze van optreden afkeu ring. Daar vele winkeliers nog in het bezit zyn van eene groote hoeveelheid dier briefkaarten, doen zy m. i. het beste, deze te verzenden en de post zegels te plakken op datgene, wat door de post verboden wordt te mel den. Dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik my Hoogachtend X. JCo9»niën. Atjeh. Den 1 sten dezer kwaman te Segli be richten in als zouden Panglima Polim en T. Tjot Plieng naar SamaJanga zijn geweest, de eerstel, om er zijn familie in veiligheid te brengen, daar hij heb gerucht vernomen had, dat onze troepen oolc daar zouden ageeren. T. Oemar zou volgens bericht het voor nemen hebben om, na. zijn terugkeer van Lageun zich naar Groot-Atjeh te be geven. De onderwerping aan ons gezag van do meeste hoofden der Pedir en Gigieng federation zou de reden geweest zijn, waarom T. Oemar de Pedirstreek verlaten, had. T. Bin Sama Indra deelde het be stuur mede, dat T. Bin Peukan de laat ste dagen afwisselend verblijf liad ge houden te Beureuh Poelo, Rambong en Djirat Manjang. Een poging van. den postcommandant van Glé Gapoej in den nacht 1 op 2 dezer, om hem te Bloeë Riseh te verrassen, mislukte. De laat ste berichten luidden, dat hij zich naar de Bambische had begeven. Sjahbandar Abdoellah. deelde het be stuur mede, dat Potjoet di Ramboeng de tusschenkomst van T. Bintara Pi nang had ingeroepen voor haar onder werpingdaar zij te oud was om zelf te Segli te komen zou haar neef en. erf genaam T. Oemar di Ramboeng haar vertegenwoordigen. Ook T di Raboë, de jongere broeder van T. Bin Oedjoeng Rimba, riep voor zijn onderwerping be middeling in van T. Bintara Pinang, terwijl Bintara Gloempang Pajong aan Sjahbandar Abdoellah zou verzocht heb ben voor hem in onderhandeling met het bestuur te treden. Een scJu-ijven werd van T. Bintara Keumangaii ontvangen, waarin deze in staat voor de goede gezindheid van Pot joet di Ramboeng. Op den 3en dezer rukte van uit Segli een colonne uit onder bevel van den civielen en militairen Gouverneur naar Teupin Raja over Oenoe; geen tegen stand werd geboden, en slechts weinig vuur uit bedde kampongs ontvangen een vijand bleef in onze handen. In den nacht van 3 op 4 deaer werd het bivak in Teupin Raja voortdurend beschoten, den 4den dezer in. verschille®- de richtingen gepatrouilleerd, het terrein opgenomen en een aanvang gemaakt met den aanleg van een weg van Teiu- pin Raja naar Oenoe, waarbij slechts enkele schoten vielen. In den nacht van 4 op 5 deaer werd aan de beschieting van het bivak een einde gemaakt door een omtrekkende beweging, waarbij 4 vijanden neerge schoten wei-den. Den 5de werd met het doorkruisen van het terrein, den weg aanleg en de opname voortgegaan, waar bij 5 vijanden werden neergeschoten. In den nacht van 5 op 6 dezer wer den Kota Ramboeng en Kota Bantara Keumangan in Beureunoen omsingeld, waarbij in onze handen vielen Tenkoe Bintara Gloempang Pajong, Potjoet di Ramboeng, die het verzet in Keumangan gaande hield, en Tjoet Manga, dochter van Bintara Keumangan, echtgenoot© van Tenkoe Bin Peukan Meurendoe, be nevens een aantal volgelingen van beide eerstgenoemden, met een vijf en twintig tal geweren en blanke wapens. Den 6en dezer meldden zich de Peu- koe Kedjoeroeaiis van Troeseb, Arom, Mocsa en Langien, zoomede beide zoons van Bintara Gloempang Pajong aan. Opname en werkzaamheden aan den weg werden over Ajer Leboe en Gighen naar Segli op de eerstvolgende dagen voortgezet. Den lsten dezer werd de bezetting van Loho Igeueb tot een compleet batal jon met terrein vermeerderd. De vijandelijke versterkingen op Glé Poentoeng werden één dag bezet en ge slecht. Aan den weg van Tjot Moeroeng naar Glé Gapoej werd door de bezetting van Lbo Igcuch voortgewerkt. In den nacht van 6 op 7 dezer over viel de bezetting van Gronggrong een vijandelijke bende, waarbij dne dooden met geweren en blanke wapens in onze handen vielen. De civiel en militair gouvemenr keer de den Ssten dezer met een peloton ca valerie naar Segli terug; marechaussees volgden later. De colonne te Teupin Raja werd ge steld onder liet bevel van overste Wil- lems. Den 7en dezer 's avonds vielen een belangrijke hoeveelheid gouden en zilve ren kostbaarheden, ongeveer 1800 dol lars, oen 20tal geweren en een groote voorraad munitie van Bintara Gloem- bang Pajong in onze handen. Het bestuur in dat Oeloebalangschap zou nader worden geregeld. Bintara Siteue verzocht zich te mogen onderwerpen, terwijl volgens Bintara Keumala, die nagenoeg hersteld is, Ked- joercean Blang Keumala, thans door ziekte verhinderd, weldra zijn opwach ting zou maken. Alsdan zullen alle Pe- dirsche hoofden onderworpen zijn. Den lOen dezer werd T. Bintara Gloempang Pajong op last van den ci- vielen en militairen gouverneur naar Kota Radja opgezonden en aldaar in verzekei-de bewaring gehouden. Schouwburg. Varielas delectat. Ons schouwburg bestuur weet liet en doet zyn best ous zoovee! afwisseling te geven als maar roogelyk is. En het heeft snccés. Gisterenavond bleek het opnieuw. De schouwburg was flink bezet. Het ge zelschap ter Hall had beel wat aar digs medegebracht. Daar had men den komiek Conlrant een paar aardige zangeressen met po pulaire coupletjes, een duettistenpaar en vooral niet te vergeten mr. Ham- mar met zijne meesterlijke voorstelling van beroemde personen. De bekende revue „Naar Sonsbeek" beeft ous doen schateren van lachen. Dronken Piet was een echt type. Zeewering—Callantsoog. Men zal zich herinneren, dat na veel onderhandelen het provinciaal bestuur van Noordbolland met het Rijk een regeling heeft getroffen ten aanzien van de zeeweriDg te Oallants- ooe. Thans stellen Ged. Staten voor, ter voldoening aan een daarby door den Minister uitdrukkelijk gemaakte vqor- waardc, om de naast belanghebbende gronden in de kosten te laten mee betaleD, en wel de polder Callantsoog f 700.— en de Zype- en Hazepolder f2000, ter wij! tevens wordt voorge steld de deiner en duingrondeu ten westen van die polders in het polder- verband op te nemen. Beide polders hebben hiertegen, vooral op financieele gronden, bezwaar gemaakt. Naar wy vernemen heeft Dr. Kou- wer zyne visites gestaakt en houdt nog slechts enkele weken zyn spreekuur, in welken tyd hy tevens afscheidsbe zoeken maken zal. Blykbaar zal zyn vortrek naar Utrecht dus zeer spoe dig plaats hebben. Sociëteit Vereeniging. Het eerste populair concert Zon dag-avond in de concertzaal der Ver eeniging, door het sterke en goed ge schoolde strijkorkest van Haarlems Muziekkorps gegeven, was buitenge woon goed bezet De zaal was stamp en stampvol. Behalve de zeer fraaie nummers, die het orkest ten gehoore bracht, deed de hier ter stede zoo gunstig bekende en zeer gevierde karakterkomiek Abram de Winter zich hoorén iri een tweetal nieuwe voordrachten getiteld „Drieske de Scheereslieper" en „Pink Pillen", waarmede by andermaal vael succes wist in te oogstèn. Zyn voordracht werd inet een daverend applaus be groet Het was een avond vol- succes, waarop de heer Kriens inet genoegen mag terugzien en waarbij hy de over tuiging heeft gekregen, dat bet Haar- lemache publiek de populaire concer ten op boogem pr|s stelt Overveen. Mej. M. Charbon, van Heemstede, is tot waarnemend onderwijzeres aan de openbare school te Overveen (in gaande 1 November a.s.) aangesteld. Heemstede. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn alhier ten nadeele van H. Hageman, op den tuin van den heer F. A. Roozen, vijf halve mudden aardappelen gestolen. Donderdag 3 Nov. a.s. zal alhier in het „Wapen van Heemstede" eene ver gadering worden gehouden door de vrij zinnige kiesvereeniging Heemstede en Bennebroek ter* bespreking van de aan staande verkiezing voor een lid voor den gemeenteraad alliier. Zaterdagavond a.s. zal weder voor't eerst een samenkomst worden gehouden ondea* leiding van Ds. Kuylman alhier. Die Zaterdagavondbijeenkomsten heb ben verleden winter geheel aan het doel beantwoord, en menigeen onder het roo- lcen van een pijp tabak, en het drinken van koffie een gezelligen en nuttigen avond verschaft. Bennebroek. Een dezer dagen is alhier eene nieuwe Sociëteit opgericht genaamd „Eensge zindheid", welke zal worden gehouden in liet café van den heer J. Sneeboer, genaamd „Oud Berg en Dal." Het regle ment is reeds vastgesteld en tot bestuurs leden zijn gekozen - de heeren S. Roo zen, president; N. Nelissen, vice-presi dent J. Heemskerk, secretaris en Th. M. J. Braam, penningmeester. Het le dental bedraagt aanvankelijk 18. Zondagmorgen ontdekte men dat in de directie-keet van het werk bij het station Vogelenzang, door het stuk slaan van een ruit, was ingebroken, en een goed dubbelloops jachtgeweer was ont vreemd. Do dief of dieven moeten zich hebben bezeerd, want zware bloedspo ren waren aanwezig. Hillegom. Door zekeren J. B. uit Hillegom, een lastig persoon, is Zondagmiddag een rijtuig binnen deze gemeente aangehou den. De heer V. namelijk uit Hillegom passeerde hem met zijn rijtuig, toen J. B. onverhoeds het paard greep. Het dier begon te steigeren en een groot ongeluk had kunnen plaats hebben. Het geval hep echter gelukkig af. De politie uit Hillegom heeft proces-verbaal opgemaakt-. IJmuiden. In den volgenden zomer zal ook IJmuiden een badplaats zyner is vergunning bekomen van de Regee ring om naast het directie gebouw van den Waterstaat een paviljoen te bouwen, dat tot restauratie zal inge richt worden en tevens als badhuis dienst zal doen. De voormalige mozaik fabriek aan den straatweg tusschen Yelsen en IJmniden, die als zoodanig byna niet gewerkt beeft, zal ingericht worden tot haringpakkerij, stoomkuipery en nettentaandery. Halfweg. Heden (Maandag) werd de school met den Bijbel albier ingewydmor gen begint het onderwijs met 90 leer lingen. Aüoop dep Veilingen in het Verkoopl. „De Gouden Leeuw" op Zaterdag 29 Oct. 1898. 1. Een Huis en Erve, Ged. Raam gracht '50. H. J. Edelij n f2020. 2. Een Huis en Erve met Tuintje, naast het voorg. J. Macbielse f 1850. 3. Id. id. naast het voorg. H. J. F. Eisen horst f 1925. 4. Id. id. naast het voorg. 5. Id. id. naast het voorg. De pere. 4 en 5 gecombineerd J. Maehielse f 3795. 6. Eeu Huis en Erve met Tuin en daarnaast gelegen Poort, Kieïu Hei ligland 91 zwart en rood. J. Fortgens qq. f2420. 7. Een Huis met afz. opg. Boven woning eti Erve met Tuin, Zoetestr. 26 zwart en rood. 8. Id. id. Daast het voorg. De pere. 7 en 8 gecombineerd J. Vermeulen f8165. 9. Een Huis met Poort en Erve, Gasthuisstraat 15. Niet geveild. 10. Een Huis en Erve met Tuin en afz. opg. Bovenwoning Ruychaverstr. 10, J. W. Verkes f4205. 11. Een perceel Bouwterrein, Scho- tersingel. 12. Een perceel als voren. De pere. 11 en 12 gecombineerd. Opgehouden f2375. 13. Een perceel Bloembollengrond, Olieslagerslaan. 14. Id. id. naast het voorg. 15. Id. id. naast het voorg. De pere. 13—15 gecombineerd. Op gehouden f 30575. 16. Een Hnis en Erve, Gasthuis- vest 31. A. v. d. Linden qq. f2800. 17. Id. id. Ravesteeg 24. A. v. d. Wateren flÓlO. 18. Een Huis en Erve met Tain, HarraeDj&nsweg 47. A. J. Stoel Jr. f1825. 19. Id. id. Lange Annastraat 17. M. J. Mok f2050; ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 1 Nov. 1898, des na middags van 1—2 nor door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie op: „Ein feste Burg". Fink. 2. Adagio uit 't Septet. Beethoven. 3. Sonate no. 2 Mendelssohn. a. Grave, Adagio. b. Allegro maestoso. c. Foga. 4. Vorspiel zu Parsifal. Wagner. 5. Ave Maria Schubert. Staoin«aarS);erici:ton. Het stoomschip Gedé, van Bata via naar Rotterdam, vertrok 28 Oct. van Padang. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, arriveerde 29 Oct. te Padang. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, pass. 29 Oct. Sagres. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Java, pass. 28 October Gibraltar. Het stoomschip Burgetneesier den Tex, van Amst. naar Batavia, vertr. 29 Oct. van Amsterdam. Het stoomschip Werkendam, van de Holland Amerika Lyn, van Rotter dam naar Newyork, pass. 29 Oct. des voorin. 1 u. 40 m., Lizard. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, arriv. 29 Oct te Marseille. Familieiisrichïet!, Getronwd: 29. R. Schoo en A. M. M. van Waveren, Hillegom. Bevallen28 Oct. C. Blaak—Wig man d. Amst. J. Ch. Staal—Rupert z. Amst. 29. M. E. van Rooyen— Alberts z. Amst. Schade—Werker z. Amst. Overleden25 Oct. Wed. G. S. Pascal van Alpben—Van Gelder, Pretoria. 26. A. J. Volmer 72 j. Amst. Wed. Cb. E. van Elden—Cramer 75 j. Utrecht. C. H. L. Boukamp 67 j. Amst. LAATSTE BERICHTEN Schermen. Op den wedstrijd nitgesehreven door de vereeniging „de Oranjevlag" te 's Gravenbage, hebben de Haar- lemsc'ne schermers hunne superioriteit in bovengenoemden tak van sport glans rijk bewezeD. Van 16 beschikbare medailles werden door de elf opge komen Haarlemmers er 8 van naar de Spaarnestad gevoerd. De uitslag is als volgt: Degen. Aantal deelnemers 130. Ie pr. verg. zilv. med. Jac. Hamil ton van d.d. schutterij; 4e pr. bronz. med. J. A. Draayers van D. O. S. Sabel. Aantal deelnemers .120. Ie pr. verg. zilv. med. C. Meyeriuk, Excelsior2e pr. zilv. med. G. A. Steyl, Pro Patria; 3e pr. gr. bronz. Ph. Th. Stol, Excelsior; 4e pr. bronz. med. K. E. v. Huizen, Excelsior. Lange stok. Aantal deelnemers 90. 2e pr. zilv. med. C. Meyerink, Excelsior; 3e pr. bronz. med. J. A. Draayers, D. O. S. Zaterdagmiddag heeft de politie te Amsterdam aangehouden en gevan kelijk naar hier overgebracht zekeren Arie de Boer. wonende te Haarlem mermeer, verdacht van de vermelde diefstallen in de IJ- en Haarlemmer meerpolders te hebben gepleegd. Het is een ruim 30jarig persoon, wo nende te Haarlemm ermeer, voorheen metselaar van beroep, doch hot laatste jaar, naai* men algemeen overtuigd is, uitsluifcettid, en klaarblijkelijk nog al. ruim, van diefstallen levende. Een tweetal zusters van den gearres teerde zijn mede in de zaak betrokken de éénei heeft de goederen te Amster dam beleend, terwijl bij de andere,aldaar woonachtig, nog voor een f 300 aan ge stolen voorwerpen (door de bestolenen herkend) in beslag is genomen ln het begin der maand September was dezelfde persoon ook wegens dief stal aangehouden, doch wegens gebrek aan bewijs na een paar weken weder vrijgelaten. Aftf?3£DI3SEffiENTS<' RECëflTBAfóK. Zitting van Donderdag 27 October 1898. Chr. Keyzer te Velsen doet in den laatsten tyd nogal eens van zich hoo ren. Dan staat hij terecht wegens zaakbeschadiging, een andermaal we gens verstoring der openbare orde. Nu had hy zich 1.1. Donderdag weder te verantwoorden vo«r de Arrondis- sements-Rechtbank terzake dat hij, in gemeenschap met zekere J. Visser, te Velsen, in de maand September aldaar van een perceel bouwland eene boe veelheid aardappelen bad ontvreemd. Ook werd hun ten laste gelegd zich wederrechtelijk te hebben toe geëigend een groote hoeveelheid klin- kersteeneo, gelegen aan den Rijks straatweg te Velsen. Het eerste feit wordt door beiden ontkend, ofschoon 3 getuigen verkla ren hen met aardappelen te hebben gezien, en zelfs een dezer van hen de aardappelen heeft gekocht en gezien heeft dat zy het geld deelden. Het laatste feit wordt door beiden erkend. Zy hechten er echter veel waarde aan om te beweren dat het halve klinkersteenen waren, en daar om puin moet genoemd worden. De subs, officier van justitie achtte zoowel het eerste als tweede feit vol doende bewezen en reqnireerd6 vqor Kejjzer 6 maanden, voor Yisser 3 maanden gevangenisstraf. Zitting van Maandag 31 Oct. J. A. en J. P. Pjjst, twee broers, woonachtig te Heemstede, hadden zich te verantwoorden ter zake dat J. P. Pyst in den avond van deu 31sten Juli, in deu woning van den broodbakker J. J. van der Vossen, aldaar, was binnengedrongen en een bedrag van f 20 bad ontvreemd, terwijl eerstge noemde op den uitkyk bad gestaan. Vroeger in dienst geweest zy'nde by genoemden broodbakker, wisten zij waar deze zijn geld wegborg, en had den op dieo avond hun slag geslagen. Den volgenden dag ontdekte de brood bakker den diefstal. Do ijverige Rijks veldwachter J. A. de Man te Heem stede, stelde aaustonds een onderzoek in met het gevolg dat de beide genoem de personen werden aangehouden.Daar dedi >.lhnnniet bepaald kon worden bewezen, ora reden de bierhuishouder A. Casseé, bij wier zy dien avond na den diefstal hadden gelogeerd, niets wilde mededeelen en klaarblijkelijk de justitie tegenwerkte, werden zy toen weder vrijgelaten. Doch later toen de rijksveldwachter de Man by een twist in het biorhnis van Cassée werd geroepen, lekte het zaakje uit. Vervolgens werden beiden gear resteerd en bekenden zy het feit ge pleegd te hebben. Daar uit bet ge tuigenverhoor bet wettig en over tuigend bewys voldoende bleek, werd door bet O. M. voor J. P. Pyst, die den diefstal pleegde 8 maanden, voor J. A. Pyst 6 maandeu gevangenisstraf gevorderd. De subs. Off. v. Justitie bracht hierby tevens een woord van buide aan den gunstig bekendstaan- den beambte, de Man, voor zyn be toonden ijver en gispte ten zeerste de handelwyze van Casseé, die nu wegens heling van gestolen gelden zal"worden vervolgd. Als verdediger trad op mr. Joh. Spoor, die in een breedvoerig pleidooi tot niet ontvankelijk verklaring van de vordering van dan subs. Off. van Justitie pleitte, omreden eerstgenoem de zich niet aan mededaderschap, zooals in de dagvaarding staat ver meld, maar aan medeplichtigheid had schuldig gemaakt en dus de dag vaarding eon onjuist feit aangaf. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag 10 November. Vervolgens werden een paar zaak jes van bedelary behandeld. A. Snij ders te Haarlem, een man met éen ongelukkigeu area, had op 6 October by eenige winkeliers in de Koning straat gebedeld. Voor dit feit werd voor hem 2 dagen hechtenis en op zending naar eeu Rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 5 maan den geëischt. Voor L. v. d. Kamp te Hoorn, die zich eveneens aan bedelary had schuldig gemaakt werd 2 dagen hech tenis en 3 jaar opzending gêeischt J. van Dijk (niet verschenen) schijnt een ware deugniet te zyn. Nauwelijks 10 jaar oud heeft hij zich reeds aan verschillende diefstallen schuldig gemaakt. Nu ditmaal had hy zich te verantwoorden, ter zake dief stal van een rywiellantaarn ten na deele van H. A. Lobman, gejdeegd in het laatst van Augustus, welke lan taarn bfi aan van Niekorken had ver kocht. Daar uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde een ware bengel is en alle mogelijke kattekwaad uit voert, eischte het O. M. voor bem opzending naar een rijksopvoedings gesticht tot zyn 18e jaar. Uitspraak a.s Donderdag. W. P. Henskes was op 19 Sep tember voor zyn patroon een pakje gaan brengen naar den vrachtrijder Burger, wiens vrachtwagen op de Kaasmarkt stond. Daar de vracht rijder niet by den wagen was, was beklaagde in verzoeking gekomen een doosje, inhoudende een zilveren arm band weg te nemén. Beklaagde toonde veel berouw, en daar het de eerste maal was, dat hy terecht stond, eischte do subs. Off. vau Justitie een gevangenisstraf voor den tyd van 14 dagen. Uitspraak 10 November. lïij gelegenheid van een onlangs door t gedane beslaglegging cp den inboedel van een onwilligen belasting schuldige, Verwijderde zich de aange stelde bewaker een oogenblik uit de woning en von 1 die bij zijn terugkeer gesloten. De deurwaarder der directe belastin gen zeide toen tot deu bewaarder, dat hij maai* moest zien, weder binneu te komen, waarop deze nu een paar ruiten stuk sloeg om de deur te kunnen, ope nen. Thans is tegen hen beiden een in structie geopend door de justitie inzake zaakbescbaciiging en huisvredebreuk. De Min. van oorlog heeft goedgun stig beschikt op het request van eenige hier ter stede gevestigde sla gers, om voortaan het vlcesch voor de militaire inrichtingen alhier, dat nu uit den Haag werd toegezonden, weder te Haarlem te doen aanbe steden. BÜRGERLIJXE STAND. Bevallen: 28 October. M. B. C. Breenwer—Jansen z. 29. E. Clausing —Bonman z. A. E. Nachtvrek— Sloyter z. A. Spierdijk—Kuiper z. J. W. Steenkist— Godefrooi 3 z. 1.1. 30. W. J. v. tl. Veldt— Lemmers 4. G. Hollander—v. Aalderink d. A. Meijer—Mulder d. P. Jant'z—Cornet d. 30. C. H. Groenveld—v. Veen z. G. A. Znidema—Ribbe z. F. Boéré—van Damme z. Ji Dekker—Yerzandvoort z. Overleden29 Oet. A. Cl eten 53 j. Gastbuisvest. J. M. Smolenaars 22 Amsterdarosebevaart. 30. 6. J. Stolwijk 3 j. d. Bangesteeg.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3