fleerde tot verwerping van da voor ziening in cassatie. Uitspraak 14 dezer. Hooge Raad. Met betrekking tot de bepaling in de politieverordening van Marken, ver biedende het venten of te koop aan bieden van voorwerpen of waren zon der vergunning van den burgemeester, concludeerde het Openbaar Ministerie bi( den Hoogen Raad Maandag tot: lo. vernietiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank, waarby een koopman wegens overtreding van die bepaling tot geldboete werd veroor deeld en 2o. ontslag van rechtsver volging van dien koopman te dezer zake. Uitspraak 5 December. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Salon-Scheurkalender 1899. Met Hollandschen tekst,[van Tjtia van derïuuk. Uitgave van P. L. ENGELENBERG, Haarlem, Anegang No. 8. Zeer fraaie dessins in ver schillende prijzen. Uitstekend geschikt voor St. Nicolaas-Cadeaux. Ook alom in den boekhan del verkrijgbaar. Fm Hm SMIT Spiegelmaker. Vergulder. Plaatkandelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLEM. CSf.ftSESitaES NIEUWS. De zaak-Dreyl'us. Een inzender in de Temps onder werpt de „Indiscrétions" van de Gau- lois, waarvan wy gisteren melding maakten, aan een critiek. De officier, op wiens naam Dreyfus zich het schrift van Esterhazy zon hebben verschaft, heet Brault en niet Brau, althans volgens het proces-verbaal vau het proces Esterhazy. In dat proces legde Esterhazy een brief van hemzelf over, waaruit bleek dat hy zich noch het opgegeven adres noch den tus- schenpersoon (Frembach) herinnerde. Hoe weet de Gaulois vraagt de inzender dan nu zoo precies, wat de voornaamste belanghebbende, Ester hazy, zich in zyn eigeu proces niet meer wist te herinneren? De inzen der geeft te verstaan dat de heele geschiedenis door Esterhazy zelf is verzonnen. Inderdaad is de brief, waarin hem om bet rapport over het beleg van Eupatoria gevraagd zou zyn, nooit door hem overgelegd; en dit zou het eenige bewijsstuk zyn. Vreemd ook, dat Esterhazy tusschen Februari 1893 en October 1897 zich nooit een enkele maal by kapitein Braait geïnformeerd zou hebben of deze het rapport ook ontvangen had, maar zich by diens stilzwijgen zou hebben neergelegd! De Petite République deelt mede, dat in bet rapport, door generaal Zur- linden als minister van oorlog aan den ministerraad uitgebracht over het ontslag van dn Paty de Clam, uitdrukkelijk stond, dat du Paty zoo goed als zeker de afzender was van de valsche telegrammen, geteekend Blanche en Speranza, die Picquart in Tunis ontviDg. Dit was al bekend, maar het blad voegt erbij, dat in dit rapport tevens vermeld stond, dat Henry indertijd aan zyn onmiddellijke chefs beeft aangoboden stukken te fabriceeren, die het dossier Dreyfus zonden „versterken", maar dat de chefs „na aarzeling" weigerden. Henry ging er toen op zijn eigen houtje toe over. De lniransigeant komt daarente gen met bet praatje, dai er aan het ministerie van oorlog brieven bestaan van jonkvrouw Elisa von Munster, dochter van den Dnitschen ambassa deur, aan haar familie te Berlijn. Deze brieven werden aan de grens onderschept en er staan dingen in, „die geen twijfel hoegenaamd over laten aan de schuld van Dreyfus." We hadden nu al brieven van keizer Wilhelm, die „geen twjjfel hoege naamd" lieten. Die van feuie Munster zijn dan toch zeker minder waard! Daar komt nog by dat de dochter van den ambassadeur Marie heet en uiet Elisa en dat de Doitscbe arn bassade het verhaal van Roohefort Maandagavond door het agentschap Havas vierkant heeft laten tegenspre ken. Het Hof van Cassatie te Parus is Dinsdag begonnen met het verhoor der ona-ministers van oorlog. Geu - raai Mercier kwam om tien minuten over halfeen aan het paleis van jus titie en werd onmiddellijk de zitting zaal binnengeleid. Generaal Billot en de heer Cavaignac kwamen tusschen twee en drie tiur. De heer Cavaignac vertrok om 2 u. 40 m. weder, doch keerde precies te drie nnr terug en werd toen dadelijk binnengelaten. Op dat nar had men nog geen der beide generaals zien vertrekken. Te Weiszstein zijn twaalf menschen ernstig gekwetst by een botsing tus- schen een motorwagen van de tram en een ander voertuig. De reis van keizer Wilhelm. Het Dnitsche keizerpaar is op de terugreis van Palestina te Damaskns aaugekomen en onder het gedonder van het geschut, gepaard aan het ge jubel der geestdriftige menigte, de stad binnengetrokken. De Keizerin reed in een me: vier paarden bespannen karos, de Keizer zat te paard. Langs den weg stonden infanterie en cava lerie geschaard, afgewisseld door schoolkinderen. De geheele stad was ryk versierd en feestelijk verlicht. Gewichtige stukken, Een engelsche kapitein van de Coldstream" Guards heeft een paar weken geleden in den trein een tasch met militaire stukken verloren. Er was ook een drie-, vierduizend gulden aan goudgeld in, maar het zyn de papieren alleen, die hy nu bij adver tentie terugvraagt, legen een flinke beiooning en zonder dat er den bren ger vragen zullen gesteld worden. Een rustbewaarder Een politie-agent te Parijs, die een weinig vroolyk van een feest terug kwam, heeft Zondagavond in een twist iemand met een messteek gewond. De getroffene verkeert in levensgevaar. Hooley onthullingen. Maandag is Hooley weer voor het faillietenhof te Londen geweest. Eerst kreeg men van een aantal personen tegenspraak op vorige getuigenissen van den bankroetier te hooren en toen begon deze weer zyn onge looflijke verhalen van zonderlinge transacties, die in de tienduizenden ponden sterling liepen, met allerlei hooge heeren. Zoo beweerde by voor een vriend, met wien hy zaken deed, van lord Churchill eer: landgoed gekocht te hebben voor 150.000 pd. stde kooper gaf slechts 115.000 pd. st.;de ontbrekende3-5.000 pd. st. kreeg lord Churchill, by zyn weten, van Hooley, die dat natuurlijk niet voor zyn bloote genoegen deed; maar of 't was om den vriend, Har vey du Croz, of lord Churchill te be lieven, bleek niet; misschien wel allebei. Het gouden avondmaalsgerei, dat Hooley aan de St. Paul's gegeven heeft, heeft hem, naar hy opgaf,f 18.000 gekost. Voor liefdadige doeleinden had hy een kleine f500.000 besteed. De kosten van zijn huishouding en per soonlijke uitgaven bedroegen jaarlijks tusschen de f 120,000 en 1150,000. Van de zwaar gekwetste kolendel- vers uit de mijn Borussia te Dortmund zyn er nog vier aan hun wonden bezweken, zoodat het geheele aantal dooden thans zeven is. Een geruchtmakende gebeur tenis. Voor eenige dagen is melding ge maakt van een nachtelyken inbraak welke te Monte Carlo in een hotel had plaats gehad. Uitvoerig wordt deze sensatie-wekkende gebeurtenis besproken in eene particuliere corres pondentie uit St. Petersburg aan de „N. R. Ct.", die wy hier laten vol gen. „Nous parions de l'affaire", hooren we na hier ook telkens in de salons. De zaak hier is het schandaal vau den Russischen officier van marine in Monte Carlo. Hoewel van hoogerhand dadelyk bevel gekomen was, om de zaak in den doofpot te stoppeu, en er natuurlijk iu de bladen niet over gekikt is, heeft ze zich als een loopend vuurtje verspreid in de hoogere krin gen. In 't kort wil ik even de toedracht der zaak herhalen, om u dan eenige bijzonderheden van den hoofdpersoon in 't drama mee te deelen. Een drama, want het is diep droevig, dat een officier die door zyn positie zooveel ouderscheiding genoot, zich tot een dief en moordenaar verlaagde. lu Monte Carlo woonde in een ge sloten hotel de schatrijke Russische iudustriëel Poloftsef eiet zya vrouw en bediening alleen. Goerko, een Rus sische garde-officier bij de marine, verschafte zich toegang tot het hotel (sommigen zeggen dat hij door een venster naar binnen klom, anderen, dat hy in de afwezigheid van Poloft sef de deur opende) en verstopte zich in de slaapkamer van Poloftsef, en toen hy meende dat deze sliep, trachtte hy zich meester te maken van een kist met. papieren van waarde, die Poloftsef voorzichtigheidshalve onder zyn bel geschoven had. Toen Poioft- sef voetstappen hoorde, stak by licht aan. waarop de dief zich uit angst op hem wierp, en hem eenige gewel dige slagen op het hoofd" gaf. Om hem liet schreeuwen te beletten, stak hy Poloftsef de hand in den mond, waarop deze hem in den vinger beet. Aan de wondeu daarvan werd de dief lat r herkend. De aangevallene bezwoer den dief (men zegt dat hy hem reeds als Goerko had herkend) toch zyn geld mee te nemen, maar zijn leven te sparen, waarop Goerko zich met het kistje uit de voeten maakte. Poloftsef zonk zwaar ge wond in de kamer zijner vrouw iueen. Spoedig was depoiitiegewaarschuwd en werd naar alle hemelstreken gete legrafeerd. Goerko werd in Parys ge vat, waar bij zyn onschuld aanvan kelijk volhield en met zyn papieren zyn identiteit als Russisch officier van marine bewees. Toen hy zag dat men alles van de zaak wist, viel hy door de mand, maar wendde nu voor, na den diefstal bij Poloftsef in den trein een onbekende van zijn papieren beroofd te hebben; hy heette eigen lijk Iwanof, zeide by, maar had zich nu trachten te verbergen onder de identiteit van Goerko, dien hij on derweg bestolen had. Het mocht hem weinig baten. Iwanof-Goerko werd gevangen gehouden. Minister Koeropatkin, die zich juist iu Frankrijk ophield, seinde aan den Czaar om te vragen wat men met den misdadiger moest doen. Waarop de Czaar antwoordde „Volgens de wet", d.w.z. schrappen van de lyst van mi litairen. De Czaar liet daarop aan Goerko's vader, den bekenden oud gouverneur-generaal van Polen, vra gen wat hem verkieselijker voorkwam: zyn zoon in Frankrijk of in Rusland veroordeeld te zien; waarop Goerko antwoordde dat zijn zoon voor hem niet meer bestond en dat men den heer Iwanof wel langs den gewonen weg zon moeten vervolgen. Tot zoover het verhaal zooals bet hier loopt. De joDge Goerko was een officier, die onder meer den Czaar, to n hy nog tsjaréwitsj was, naar Ja- paD begeleidde, als behoorende tot de bemanning van 't schip (ik meen als cadet). De Czaar was hem zeer gene gen indertijd en vereerde hem een jeton, waarop Goerko niet weinig trotsch was en zich in de kringen der jeunesse dorée veel liet voorstaan. Hoewel hy by zyn kameraden niet onbemind was, liepen er toch vreemde geruchten omtrent den jongen Goerko en daar hij zeer boven zyn middelen leefde, wekte het wel verwondering, waar by al dat geld vandaan haalde. Dikwijls gebeurde het, dat, kennissen van hem kostbare sigarettenkokers misten, maar het was tamelijk alge meen bekend dat Goerko zachtst ge nomen aan kleptomanie leed. Toen la belle Otéro dezen zomer Petersburg met haar aanwezigheid vereerde, was de jonge officier natuur lijk een van de groote bewonderaars, vooral van haar juweelen en Otéro heeft er verscheiden, tamelyk onvrij willig, afgestaan, maar Goerko had nn eenmaal alleraangenaamste manie ren en wist zich schertseud allerlei souvenirs toe te eigenen. Het ging zoo ver, dat in officiers- en diplomateu- kriDgen men elkaar openlijk voor Goerko waarschuwde. Hy vroeg in den herfst buitenlandsch verlof aan en vertrok toen naar Monte Carlo, waar hij veel met Russen omging. Goerko's oudere broer heeft om soortgelijke redenen den militaiien dienst in Warschau moeten verlaten, en booze tongen, vooral Poolsche, beweren dat de ondelui Goerko ook niet zoo precies 't mijn en dijn wisten te onderscheiden. Heel wat kostbaar heden uit het paleis van den gouver neur-generaal werden na Goerko's vertrek vermist, zegt meD. Maar voor den ouden Goerko hebben allen te veel angst gehad, om hemzelfs na zijn ontslag daarover te durven aanspre ken. De Polen vinden het gebeurde in Monte Carlo allerpikantst en wry ven zich vergenoegd de handen, ten koste van hun gehaten vroegeren landvoogd. INGEZOiS&EN.. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur. Gaarne wilde ik den geachten iuzen- der van een stukje over het sluitings uur der tappers in Uw nummer vau gisteren even antwoorden. Die mynheer dan begint met te zeggen dat hij er persoonlijk geen belang by heeft of de koffiehuizen tot 11 of tot 12 nur geopend zijn. Nu vraag ik dien mynheer in ge- moede af. Waarom bemoeit Gij U dan hiermede, waarom stelt Gy belang in eene zaak, waarvan Gij verklaart geen persoonlijk belang te ebben Waarom dan stelt Gij voor de inrich tingen te tien unr te sluiten? En waarom stelt Gy dan niet voor liever de inrichtingen der tappers slechts éen unr per dag open te houden? Waarom vraag ik U nogmaals? Ik zal U het antwoord geven om dat Gy verklaard hebt geen persoon lijk en daarom ook geen financieel belang by de zaak te hebben. Hadt Gij dus wel persoonlijk belang zoudt Gy dit stokje niet geschreven hebben. Gij onderteekent Uw stukje met het pseudoniem „geen afschafferH, maar mijnheer Gy zyt dan toch zeker wel afschaffer van die artikelen welke in een koffiehuis of tapperij te ver krijgen zyn, anders zondt Gy U niet tegen het latere sluitingsuur verzetten. Dat Gy Uw glaasje misschien thuis gebruikt bewyst nog niets. En daar ik ons goed recht voorsta en onze zaak publiek durf te verde digen zal ik cok mijn naam hieronder zetten en my niet gelyk U verbergen achter een pseudoniem en verblijf 'k Achtend. F. A. KUIKEN. Geachte Heer Redacteur! Het ingezonden artikel in uw num mer van gisteren geteekend door „geen afschaffer", geeft mij stof, verborgen achter hetzelfde gordyntje, dus ano nym, dien meneer „geen afschaffer" van eenig antwoord te dienen. Aardig, heel aardig gevonden me neer de „geen afschaffer" om tien uur te sluiten, wat zijt L" toch een braaf(?) mensch, of, als ik my hierin vergis, wat weet U dan toch weiDig vau de Haarlemsche gebruiken af. Braaf is door ons slachtoffers der Maatschappij zoo'n flinke nacht- rost te doen genieten, braver nog zou U zyn als U jaarlijks voor ons naar den fiscus gingt, om onze verschrikke lijk hooge belastingen te betalen, want U schijnt met het oog op het nur hetwelk U voorstelt als algemeen sluitingsuur niets om handen te heb ben, anders kwam U wel eens na tien uur in een van die gelegenheden en zou U hebben gezien, dat de bezoe kers hoofdzakelijk bestonden uit ne ringdoenden, die eerst om tien uur of later, hun bezigheden verlaten. Neen mijnheer „geen afschaffer", niet braaf is het, heusch slecht, iemand te misgunnen op een tyd dat hem convenieert zyn ontspanning te zoe- keu in een of ander café, niet ieder is het, zooals U, wellicht, gegeven 's morgens elf uur naar de soos te gaan. Voor de my toegestane plaatsruimte myn hartelyken dank. Een Slijter. 3#es»voii|| Dinsdag is te Amsterdam geslaagd voor het acie-examen teekenen l.o. de heer C. Rab alhier. Naar wy vernemen zal door de firma van Velthuyzeu en Dernisou bloem- kweekers alhier, een lauwerkrans worden beschikbaar gesteld voor den schermwedstrijd (afd. korpswedstrijd) welke tegen 27 Nor. a.s. door de Gym nastiek- en Öchermvereeniging „Con cordia" is uitgeschreven. Ook zijn door verschillende personen hier ter stede nog een paar prachtige medailles geschonken. R. K. Volksbond. De gymnastiek- on Schermvereeni- giug „Kracht door Oefening", onder- afdeehng van den R. K. Volksbond zal a.s. Maandagavond voor de leden van genoemde vereeniging een uitvoe ring geven ia de groote zaal der So ciëteit „de Kroon" alhier. De heer dr. B. J. Kouwer, bood Dinsdagavond zijnen collega's een af- scheids-diner in liet BroDgebouw aan. De Dinsdag door Diakenen der gereformeerde kerk aan de Ged. Oude Gracht gehouden wintercollecte heeft opgebracht f561.79. Zaxidvoort. Donderdagavond om half acht zal eene openbare Raadsvergadering wor den gehouden ter behandeling van de Geraeeute-begroot.ing voor 1899. Door den districtsveearts-plaatsver- vanger is alhier één geval van be smettelijke varkensziekte „vlekziekte" geconstateerd. Het doen van eenige herstellingen aan de brug bij den kostverloren straatweg is opgedragen aan de heeren F. Zwaan en O. Scbrikkema voorde som van f209. Velsen. Ook de Kamer van Koophandel te Haarlem en het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Bloembollencultuur hebben reeds stappen gedaan om te trachten dat de Velservoetbrug over het Noordzeekanaal niet worde ver vangen door een stoompont. Gemeenteraadsverkiezing. By de op Dinsdag gehouden stem ming tot lid van den Raad dezer ge meente zyn uitgebracht 617 geldige stemmen. De heer D. Bus (lib.) verkreeg 361, de heer F. J. Koks (r. k.) 167, en de heer F. P. Vermeulen (a. r.) 89 stemmen. Gekozen is dus de beer Bus. Sloten. De beer Van Haren, veehoeder alhier, heeft kosteloos afgestaan een perceel weiland voor don bouw der R. K. kerk. Paardenhuid. Besmettelijke veeziekte. Milt vuur. Naar door den veehoader G. Th. Conijn, Legmeerdjjk no. 7, gemeente Nieuwer-Amstel, wordt beweerd, is in den nacht van 2 op 3 November j.l. ten zijnen huize ontvreemd de huid van een aan miltvuur gestorven 2Va jarig bruin paard, waarvan de hoe"en nog niet waren beslagen. Met het oog op het groote gevaar, dat verbonden is aan het iu aanra king komeu met d;e huid welke uen volgenden dag, op advies van den plaatsvervangendec districts veearts door verbranding moest worden ver nietigd, waarschuwt de Burgemeester vau Nieuwer-Amstel belanghebbenden daarvoor en verzoekt bericht van hem, die deze huid mocht hebben gekocht of daaromtrent inlichtingen mocht kunnen verschaffen. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 9 Nov. 1898, des voorin iddags 10 uur. Afwezig bij den aanvang der- verga ring de heeren van den Berg, de Lanoy, Schürmann, Koopman s, Macaré, Boog, Lodewijks, Hugenholtz. PUNT 1. Mededeelingen en ingeko men stukken. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies Een adres van H. London, alhier, houdende verzoek tot aankoop van grond aan de van Zompelstraat Een adres van C. R. A. Hoeing, al hier, houdende verzoek tot aankoop van grond aan de Gedempte Beek bij de Gedempte Oude Gracht Ingekomen een adres van A. de Groot Czn. te Heukelom, houdende verzoek tot het verleenen van eene geldelijke tegemoet koming naar aanleiding van de door hem ondervonden tegenspoeden bij den bouw der Groote sluis te Spaamdam Een adres van H. Kleinmann <t Co. e. a., alhier, houdende verzoek om niet te besluiten tot het heffen een er straat belasting Een aan B. en W. gericht adres van de gezamenlijke plantsoenwerkers, al hier, houdende verzoek om verhooging van loon. (Voorstellen dit adres te behandelen bij volgnummer 86 der ontwerp-begroo- ting). Elf processen-verbaal van den keur meester over het slachtvee enz., houden de afkeuring van vleesch als ongeschikt voor de consumptie; Een schrijven van den Mini,steg- van Binnenlandsche Zaken, ten geleide van het door Zijne Excellentie goedgekeur de besluit van 19 October jL, no. 8 tot benoeming van Dr. H. O. de Jong tot leeraar aan het gymnasium alhier; Een schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedgekeurde kohier voor den dienst van 1898. Verzoek van den heer G. C. W. Boh- nensieg. om eervol ontslag als lid der Commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs. Wordt verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Idem van den heer M. G. Hoeneveld als onderwijzer le klasse aan de 3de Tussc^enschooL Wordt eveneens eervol verleend. PUNT 2. Schrijven van de Comm. van Fin. met resumptie der verordening op de heffing eener pi. dir. belasting naar het inkomen, behandeld in de vo rige vergadering. De lieer van Styrum vestigt de aandacht op eenige wijzigingen, die spr. verbeteringen acht. Spr. stelt even- wei een paai' redactiewijzigingen voor op art. 16, handelende over de uitrei king van het belastingbiljet. De heer Krol verklaart, dat de C. v. Fin. deze amendementen overneemt. De lieer Willink wenscht een re dactie-wijziging van art. 8. Spr. wil bij de bepaling, dat aftrek wordt verleend voor renten van verschuldigde kapitalen bijvoegen, dat hiervan bewijzen moeten worden overgelegd. De heer de Kanter verklaart, dat- de O. v. Fin. deze bijvoeging, die er vroeger bijstond, niet noodig acht. Ze geeft bovendien veel arbeid bij 't opma ken van het- kohier. De. heer Willink zegt, dat het alleen „desgevorderd" moet worden aan getoond. Spr. wil het er vooral bij hebben omdat het er vroeger bijstond. (De neerem Macaré en Roog komen ter vergadering). De lieer de Kanter antwoordt, dat 't woord desgevorderd er vroeger niet bij stond. Wordt dat er bijgevoegd, dan heeft Spr. geen bezwaar. De heer van Styrum acht het amendement niet noodig. 't Is in 't be lang van den belastingschuldige zelf, om zijne bewijzen over te leggen, als hij ze heeft. (De heer van den Berg komt ter ver gadering:) De heer W i 11 i nk repliceerthij wil, vertrouwende, op de wijsheid der Commissie, zijn amendement wel fe- rugnemen. Spr. stelt verder nog een kleine re dactiewijziging voor, die aangenomen wordt. De heer Macaré acht het noodig, art. V. anders te redigeeren,omdat dit ge steld is, toen de Baad eigen aangifte had aangenomen. Later is eigen aangifte weer verworpen, zoodat spr. nu de redactie van 't art. niet juist acht. Voorts mist spr. in art. 13 een terug slag op het bepaalde betreffende de fo rensen. De heer Waller meent, dat de nieuwe bepaling volgens welke B. en W. ieder voor het juiste cijfer van zijn inkomen kunnen aanslaan en niet meer het hoogste, middelste of laagste cijfer van de klassen behoeven te kiezen, zeker een verbetering is. De heer Krol antwoordt, dat den vorigen keer de opmerking niet is ge maakt en noodig acht de C. v. Fin. het cok niet. in artikel 13 de forensen nog ee ns te noemen. De heer van S t y r u m acht het be zwaar van den heer Macaré toch niet zonder gewicht en stelt een amendement voor in dien zin. (De heer Koopmans is ter vergadering gekomen.) Na gedachten wisse Ling tusschen de heeren van Styrum, de Kanter en Macaré, doet de V o o r z. opmer ken. dat deze beraadslaging dient voor bespreking van redactie en niet voor punten, die het systeem betreffen. Tot den eersten verzoekt spr. den heer Maca ré zich te bepalen. De heer Macaré meent, dat re sumptie niet enkel is voor redactiewij zigingen, maar ook voor het beletten van tegenspraak tusschen het eeue en het andere artikel. De heer Waller gaat uit van het denkbeeld, dat B. en W. het cijfer wel kennen, maar dat is 't ge val niet. Hoe willen zij dau het cijfer op 100 na bepalen? De V o o r z. verklaart zich niet een stemmig met den heer Macaré. Zoo treedt men terug in de discussies van de vorige vergadering. De lieer Speelman verdedigt het amendement-van Styrum op grond van art. 245 der gemeentewet. (De heer Lodewijks komt ter verga dering.) De heer W aller vraagt of de heer van Styrum niet noodig acht, dat in art. 13 wordt gesproken van ontheffing „wegens vertrek."' De heer van Styrum acht de woor den „aanslag naai- tijdsgelang" voldoen de. Het. amendement-van Styrum wordt goedgekeurd. Do heer Leupen maakt een opmer king over art, 5, doch de V o o r z. maakt hem er op opmerkzaam, dat hij terug treedt in de discussiën. De heer Leu pen wil wegens de moedelijkhedd om het cijfer van den belastingschuldige af te ronden, de klassen laten ver-vallen en den belastingschuldige vrageuwat is uw inkomen (Hilariteit.) De V oorz. handhaaft zijn bezwaar. De heer Willink maakt tegen de redactie van art. 9, die z. i. niet overeen komt met een in de vorige vergadering aangenomen amendement van den heer van Styrum, bezwaar. De neer Krol verdedigt de redactie met een beroep daarop, dat de heer van Styrum ziclizelf er mee rereenigt. De heer Willink is nog niet vol daan. De heer Macaré meent, dat de Raad recht heeft om in een resump tie te ontvangen wat hij in een vorige vergadering besloten heeft. Een Raads besluit kan maar niet zoo op zijde wer den gezet na. overleg met een der Raads leden. Na antwoord van den heer Krol, stelt de heer Tjeenk Willink een re dactiewijziging voor. De heer de Kanter doet opmer ken, dat de C. v. F. de zaak alleen heeft willen verbeterende voorsteller van 't amendement zelf gaf toe, dat hare redactie beter was. Na nog eenig debat verklaart de heer van Styrum, dat hem de lezing der C. v. F. juister voorkwam. De heer Ma c a r wijst en* opnieuw op, dat de Comm. de veranderde re dactie naast de in de vorige vergadering goedgekeurde had moeten stellen. Ern stig komt spr. er tegen op, dat men. maar een Raadsbesluit kan wijzigen, als men daartoe de goedkeuring maar heeft van den voorsteller, gelijk zooeven van de tafel van B. en W. is gezegd. Na nog een opmerking van den heer Krol, maant de Voorz. tot beper king aan. De heer Willink voert voor de vijfde maal over zijn amendement liet woord. Het wordt ten slotte aangeno men met 16 tegen 12 stemmen. De heer Lodewijks stelt, voor in art. 10 in de woorden le kl. van f 500 tot beneden f 600 weg te laten do woorden „van f 500"', om dit in over eenstemming te brengen met de ge meentewet. De C. v. F. keurt dit goed. Het amen dement wordt aangenomen. De heer Willink acht een kleine wijziging noodig in art. 15. De heer Macaré zal niet in debat treden met den heer van Styrum, wegens den tijd1,. De heer Willink stelt voor, in het laatste, art. bij de woordendeze belasting treedt in werking 1 Januari 1899, dat. jaartal te veranderen, in 1901. De Y oorz. acht dit nu toch niet mogelijk. Al is 't de vorige vergadering niet ingevuld, de bedoeling van den Raad was het toch, de verordening te laten aanvangen 1 Januari 1S99. Bo vendien staat dat laatste tijdstip ver meld in het aangenomen art. 1. De heer de Kanter zegt, dat een, voorstel om als aanvangstermijn. 1 Janu ari 1901 vast te stellen, reeds vroeger is verworpen. De Voor z. lean deze discussie niet toelaten, tenzij de Raad besluit, tot her opening der debatten. De heer Tjeenk Willink doet. daartoe aanvankelijk een voorstel, doch trekt dit in, daar hij in de war is ge komen door de C. v. F., die wat in art. I. is aangenomen, heeft overgebracht naar het laatste art. De heer M a. c a r voegt daaraan toe, dat da Comm. weer eigenmachtig een wijziging heeft ge maakt. Spr. acht dit geen wijze van handelen. De heer de Kanter verdedigt de houding der Comm. De heer Macaré zegt, dat de C. v. F. haar mandaat verkeerd heeft opgevat. Achtte zij, bij de resumptie. nieuwe redactiën noodig, dan had zij die aan den Raad moeten voorstellen, maar niet maar zoo ca- in brengen. De V o o r z. meent, dat de C'. v. F. geen veranderingen heeft gebracht ia de strekking van de verordening. Sm', acht den aanval overdreven en vindt het niet billijk de C v. F. zulk een grief te maken. (Applaus.) De heer Macaré zal tegen do ver ordening stommen, omdat de herziening ontijdig is, de nieuwe verordening on billijk is en niet aanneembaar omdat ze to moeielijk is in de uitvoering; voorts is ze onrechtvaardig, omdat de goedgezinder! die antwoord geven op de gedane vraag, achterstaan bij degenen, die er B. en W. naar laten raden. De heer Willink kan ook zijn stem aan de verordning niet. geven. Hij heeft willen trachten de verorde ning zoo gotd mogelijk te helpen ma ken. maar dat is niet gelukt, Spr. wijst op de ernst van de beslissing. De scher pe resolutie wordt uitgevaardigd over 500 personen, om 400 tegemoet tc ko men in hunne aanslagen. De lieer Van der M 9 r s c h moti veert zijn stem voor de verordening. Spr. voorziet daarvan geen bezwaar. Al moeten enkele klassen iets meer betalen, voor de gemeente zal dit niet schaden en zij zei ven zullen er weinig bezwaar tegen hebben. De verordening zal zijn ten voordeele van alle belastingschul digen het percentage kan laag blijven, tot bloei dei' gemeente. De verordening wordt nu aangenomen met 19 tegen 9 stemmen. Tegen waren de heeren Leupen, van L en nep, Willink, Sneltjes, van ThieJ, Klein, Macaré, van den Berg en Bcijnes. PUNT 3. Rapport der Comm. van Financiën, strekkende tot goedkeuring der rekening en verantwoording van de Bank van Leening sluitende met een voordeelig saldo van f 978.S2. PUNT 4. Voorstel der Comm. v. d. pensioenen, tot het opnieuw verleenen van een toelage van f 2 's weeks, ge durende drie jaar,, aan de weduwe J. Schouten, geb.- Ursum. Wordt aldus besloten. PUNT 5. Idem idem tot het toeken nen van een pensioen van f 167.06 ;in» den eervol ontslagen brugwachter A. J. Schoos. Wordt goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2