Ir. Minn's Gelieim. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dringend verzoek. fie IBs Jaargang Vrijdag 18 November 1898. No. 4721 HAARLEM'S DAGBLAD ^LB03srisrEr]vnEEeTa?SFHvij'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.66 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden.0.30 de omstreken en franco per postO-ST^ A T^-yELEoTEnsr'I' L-ETN": i 1 - 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoon nummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangere G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiên en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiên van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn ,yn BloemendaalSantpoort en Schoten, P. y. d. RAADT, Zandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoorl, G. ZWEMMER Yeisen, "W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Rillegom, ARIE HOPMA2N, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiên aan. Aan H.H. Adverteer ders wordt beleefd ver zocht Advertentiên voor het Zaterdagavond-num mer reeds morgen, Vrij-: dag, vroegtijdig toe te zenden. Bij latere toezending kan voor de plaatsing) niet worden ingestaan. ^oüitiek Overzicht. In eene redevoering te Manches ter Dinsdagavond bedankte de en- gelsche minister Chamberlain de oppositie voor den steun dien ze md de regeering heeft verleend tydens de laatste crisb. De buitenlandsche pers, zeide bij, had veel geschreven over Engelauds wapeningen, maar zonder er veel van af te weten. De waarheid was dit, dat die wapeningen eenvoudig voorzorgen waren, waarmee geen enkele mogendheid bedreigd werd. Hij hoopte dat Prankrijks te- ratrtrekkeu uit. Fasjoda beteekende dat Frankrijk inzag dat Engeland vastbesloten was het geheele Nyldal te controleeren, omdat dat voor Egypte levenskwestie was. Maar Engeland was bereid. Frankrijk aan den Boveu- Njjl gemakken voor zijn handel toe' te staan. Daarin lag geen vernedering, tenzij de Franschen er een vernede ring uit geliefden te knutselen. De Fransche staatkunde iu Egypte, op New Foundland, in West-Afrika en Madagaskar was jarenlang stelsel matig tegen Engeland gericht geweest. De verzoenende houding van Enge land daartegenover had geleid tot het dwaalbegrip, dat deEngelsche minis ters bereid waren, altoos maar ja te knikken. Geen grooter vergissing was denkbaar, en als het geval met Fas joda zo vernietigde, dan zoa dat ge val een ware zegen zijn, want het vertoonde aan de wereld eeD waar achtig eensgezind volk, dat besloten en bereid was om zijn rechten enj belangen ongekrenkt te handhaven, j Een der zegeningen van den oorlog jiwschen de Vereenigde Staten en; Amerika is voor het eerstgenoemde j land geweest de invoering van een oorlogsbelasting. Daar schijnen de Yankees, naar bericht wordt, nog niet zoo spoedig af te zullen komen. De beer Dingley moet gezegd hebben, dat deze belasting nog een jaar zal, blijven bestaan. De amerikaansche senator Hanna heeft zich evenwel in een geheel anderen geest uitgelaten, j Deze heeft verklaard te gelooven aan een spoedige wijziging in de oor- logsbelastingen, en ook te gelooven dat Spanje eindigen zal met in bet! onvermijdelijke te berustenmaar j Hanna acht bet nog twijfelachtig of de Senaat het vredesverdrag dat in de Maart-zitting aan het Congres zal worden voorgelegd, met devereischte meerderheid van tweederde van de stemmen zal bekrachtigen, immers de tegenstand tegen de inlijving van de Fiiipppynen is nog krachtig. Hanna is evenwel van oordeel dat de inlijving van de Filippijnen onvermijdelijk is geworden, en dat in geen geval die eilanden aan Spanje teruggegeven mogen worden. "Volgens een nota van Havas hebben de Spaanscue commissarissen tervre- des-conferentie Woensdag een memo randum ingediend, waarin zij, hoewel beslist vasthoudend aan de rechtmatig heid van Spanje's aanspraken op de Filippijnen, in beginsel niet weigeren het geschil aan een scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen. De Ameri kaansche commissarissen zullen het memorandum bestudeeren. Woensdag is de italiaansche Kamer van Afgevaardigden geopend en daar bij eene troonrede uitgesproken. Hierin maakt de koning o.a. gewag van de onlusten, die ia het voorjaar in noor delijk Italië hebben plaats gehad. Vurig verlangde hij naar hetoogen- blik, waarop aan de oproermakers aau de verdoolden gratie kon wor den verschaft. De betrekkingen met de buiten landsche mogendheden zijn van vriend schappen ken aard. Hij kondigt een aantal hervormingen aau, noemt den geldelijkend toestand bevredigend. Zonder de begrootiug te verhoogen, zal de vloot, allengs vergroot worden. Italië, dat behoefte heeft aan vrede, heeft zich gehaast, de uitnoodiging tot de ontwapeningsconferentie aan te nemen. haar netten, practischen vorm stellig door velen als zeer welkom geschenk zal worden aanvaard. Eerste en derde pagina Haarlem, 17 Nov. 1898. Aan hare vele reclames heeft de directie der Maats, tot Expl. van Staal waterbronnen alhier er weer eene bijgevoegd, nml. een reclame-zegel om op brieven te plakken. Er bestoud er reeda een met eene afbeelding van een Hollandia-flesch, maar op de nieuwe is afgebeeld het Brongebouw met daarboven de woorden„Staal- bad Haarlem" en er onder aau weers zijden van het haarlemsehe wapen „Brongebouw (Casino)". De afwer king is zeer netjes. Wegens het succes behaald met „Mignon" zal de Nederl. Opera eerst daags weder een voorstelling te Haar lem geven, waarschijnlijk op 30 dezer, met medewerking van Mevr. Etta Madier de Monljau en, misschien, ook van den heer Orelio als gast. Daarbij zal worden opgevoerd Faust, Lohengrin of Cleopatra. De heer R. Maas heeft een keuri- gen Nieuwjaars-bode rondgezonden in den vorm van een fraaien scheurka lender, die tevens een reclame is voor zijne bodega en slijterij „Au Vigno- ble", in de Kruisstraat, De firma de Haan Zoon in de Groote Houtstraat heeft aan hare clientèle evenals vorige jaren een notitie-kalen der gezonden, welke om Bfi de firma Laane en Van Bemmel alhier bestaat de gelegenheid tot in schrijving op 1100 aandeelen a f 1000 der naamlooze vennootschap Noord- Friesche Locaal-Spoorwegmaatschap pij, tot den koers van 100 procent. Deze Maatschappij stelt zich ten doel te exploiteeren een lengte van 757 K. M. locaalspoorwegen iu Fries land, waarvoor de concessiën zyn ver leend en verkregen kunnen wordeu voor een som van f 115.000, waar tegenover twee jaar lang een rente van 4 pCt. wordt gegarandeerd. De eerste sectie loopt van Leeuwarden naar Metslawier, de tweede van Stiens naar Harlmgen, de derde van Tjummarum naar Franeker. Van betrokken gemeenten, het wa terschap de Bildt, de Provincie en het Rijk is een totaalcijfer aan sub- sidiën toegezegd van f 930.00 J of na genoeg van het henoodigde be drag. NENL AN0 Hofbericht. Vrijdag en Zaterdag aanstaande zullen jachten plaats hebben op bet Koninklijk Domein Soestdijk, waartoe namens H. M. de Koningin-Moeder zfin uitgenoodigd verschillende leden en oud-leden der Koninklijke Hof houding, benevens de burgemeesters van Baarn, Soest en Eemnes. Aau de jacht van Vrijdag zal wor den deelgenomen door den vorst van Bentheim-Steinfurt. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemdtot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Rijnland, pro vinciën Zuid-Holland en Noord-Hol land, A. J. E. baron van Ittersum tot kantonrechter-plaatsvervangerin het kanton Brenkelen-Nyenrode, mr. E. van Beusekom, secretaris-penning meester vau het waterschap Zeeburg en Diemerdyk, wonende te Loenen, en in het kanton Zaandam, D. M. van der Veen, ontvanger der registra tie en domeinen te Zaandam. Eervol ontslag verleend aan den Oost-Indis che ambtenaar H. Doeff, gewezen controleur der 2de klasse bij bet binnenlandsch bestuur in de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande op zijn verzoek, wegens phy- sieke ongeschiktheid, gerekend van 1 November 1898. Vergunning verleend Aan den luitenant-kolonel van den generalen staf W. G. L. F. F. van Hoogenhuyze, chef van den staf in de Stelling Amsterdam, tot het aan nemen en dragen der ordeteekenen van officier van het Legioen van Eer aan den ordonnans-officier, eerste- luitenant jhr. C. L. van Suchtelen van de Haere, tot bet aanuemen en bet dragen van het ordeteeken van ridder 1ste afdeeling der orde van de Waa .zaamheid of van den Witten Valk, van Saksen-Weimar-Eisenach. Audientiën. De gewone audiëntie van de minis ters van marine en van koloniën op 18 November zuilen niet plaats heb ben. Haringlogger met stoom- vermogen. Omtrent een door den heer H. Cop, hoDgleeraar aan de Polytechnische School te Delft, ontworpen haring- logger met stoomvermogen, deelt men het volgende mede: De bedoeling van dit onderwerp is te bewijzen, voor degenen, die bewe ren dat in de naaste toekomst het type bomschuit, zou verdwijnen dat het zeer wel mogelijk is een ander type te bou wen, dat evengoed als de bomschuit van de ontworpen bommenhaven zal kunnen gebruik maken. Prof. Cop heeft met zyn ontwerp voldaan aan de opdracht van de Per manente Commissie uit de reedery te Scheveniogen om een loggerschiptege- ven, dat slechts 2.26 M. diepgang heeft en voor het binnenvallen van de door de ingenieurs Beklaar, De Bruin en Lindo ontworp8u haven wordt ver minderd tot 2.12 M., door het uitpom pen van plm. 20 ton water ballast De lengte van het vaartuig bedraagt 28.30 M., idem van de lastlyn 26.60 M., idem tusschen de laadlijnen 25.50 M. De tot nog toe in de vaart zyude loggers hebben hoogstens een lengte van 23 M. De grootste breedte op de buiten kant-spanten is 7 40 M., de holte van bovenkant kiel tot het dek en dezy- den 2.94 M., de hoogte van de kiel buiten de huid 0.20 M., de diepgang in zeewater gelyklastig toegelaten 2.26 M., waterverplaatsing by dien diepgang 215 ton, de diepgang in zee water toegeladen, zonder waterballast ('."0 ton) gelyklastig 2.12 M. Deze logger kan 450 ton haring la den, behalve al de benoodigdheden, die voor de yisschery vereischt wor den. Dames, «lie iu i ..Hiiarlem'sDaj»'-1 l»la«l" Diens I-i j b o «l e n vragen, j krijgen veel ge- j schikte reflee-j tanten. Opgesloten. Men meldt uit Den Haag aan de iV. R. Ct. Toen gisteren omstreeks midder nacht een politieagent de Van Rave- steynstraat passeerde, werd zyne aandacht getrokken door het hulpge schreeuw van een kind. 't Bleek later dat een 13-jarig meisje door haar vader, wonende in de Jan Steenstraat, Dinsdagavond iu zyn pakhuis was opgesloten. De politie bemoeide zich met het voorval, doch eerst tegen half twee werd het kind door haar vader uit het pakhuis bevrijd en in de ouderlijke woning opgenomen. Dank zy de tusschenkomst der politie werd voorkomen, dat de buren den vader en de stiefmoeder van het meisje te lijf gingen. Zekerheidshalve werd aan de wo ning een politiepost geplaatst. Uit den Hofvijver in Den Haag is Woensdagochtend het lyk opgehaald van een tot dusver onbekend gebleven persoon. Te Rotterdam is op het postkan toor een brievenbesteller op heeter- daad betrapt op het ontvreemden van brieven, die uit de bussen waren aan gebracht. Inbraak. Werd in de gemeenten, grenzende aan Nijmegen, in de laatste dagen meermalen inbraak met diefstal ge pleegd, thans schijnt de dader die stad ook een bezoek te hebben vereerd, althans Dinsdagnacht is daar inge broken aan de St. Annalaan, ten huize van den heer H., waar zilver n voor werpen en een aangeteekende brief met geldswaarde zyn ontvreemd. Tegen muizen. Iemand te Goes had zooveel mui zen in huis, dat ze in een bewoonde kamer met rijtjes krijgertje speelden. Toen ging hy vloeren. inureD, zolders, kortom alles insmeren met een carbol- oplossiog. Den volgenden dag legde hy voor de muizengaten allerlei lek kere beetjes, om te zien, of zyn gas ten nog aanwezig waren. Maar zie, geen enkele vertoonde zich; ze waren alle verdwenen. Smokkelaars. Men meldt aan de VI. Ct. uit Over slag Vrijdagavond, ongeveer half zeven, ontmoetten de douanen van Wachte- bek8 eenige smokkelaars met 7 koeien. Aldra kwam het tot een schermutse ling tusschen de verschillende par tijen, waarby de smokkelaars 2 schooue melkkoeien in den steek moesten laten. Men schat ze op 900 fr. de twee, zoodat hier eeu goed voordeeltje voor de commiezen op zit. De douanen verschalkt. Op allerlei wyzen trachten de smok kelaars de ambtenaren op een dwaal spoor te brengen. Als bewijs hoe slim ze dat soms weten aan te leggen, diene het volgende, dat door een smok kelaar verhaald werd. Op zekeren nacht zouden weer eenige koeien ge smokkeld worden. Reeds een heel eind over de grenzen meenden de dry vers onraad te bespeuren. Een hunner, de zoogenaamlG voorpost, vulde een baal met hooi en ging in de richting, waar de commiezen in hinderlaag lagen. Zoodra dezen den man met den zak op den rug zagen, gingen ze hem achterna, doch de eerste zette het op een loopen. Eindelijk liet hy zyn vrachtje vallen; de amb tenaren namen de baal tabak o pardon, 't was hooi! op, en ston den leeljjk op hun neus te kfiken. Onder die bedrijven waren evenwel de koeien langs een anderen weg in veiligheid gebracht. Bevroren potplanten. Potplanten, die door de vorst ver rast worden, dompelt men terstond in koud putwater of besproeit ze en plaatst, ze dan op eene koele, tocht vrije plaats, tot de vorst er uitgetrok ken is. Worden bevroren planten in een warme kamer geplaatst, dan ont dooien ze te spoedig en zyn verloren. SpoH er» We 4 strijd en. Wielrijden. Meijers heeft Dinsdag te Moskou revanche genomen voor zijn nederlaag van den vorigen dag. Hy heeft, den herfsrprys gewonnen en het Russisch record van de 120 meter geslageD, dit laatste (Eros, 23 sec.) in 22-/s sec. De uitslag wasI. Herfstprys, 1 werst, finale1 Meyers in 1 ra. '22'fs s., '2. Zom. 3. Wasjkewitsj. II. In een match over 4,/2 werst tusschen Meyers- Lamberjack en Tiedeman-Dokoetsjef, wonnen de eersten. In een tandemwedstrijd over l'/i werst wonnen Meyers-Lamberjack eveneens. Beide rijders zyu vertrokken. RECHTSZAKEN. Inbraak. Het gerechtshof te Amsterdam sprak Woensdag Carlson en Papavoine, be schuldigd van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, in de Amstel- straat, vrij. Zooals men zich herinneren zal, wei d tegen beklaagden door de recht bank 8 jaar geëischt, waarop later vrijspraak volgde. Voor het Hof was 5 jaar gerequireerd. Het beruchte echtpaar tc Arnhem, dat de vorige week voor de rechtbank aldaar heeft terecht gestaan wegens berooving van een voerman uit Borg haren in een zuurhuis te Arnhem, is Dinsdag veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf voor elk, onder aftrek der preventieve hechtenis. Gemengd Nieuws. Het spoorwegongeluk te Parijs, waarvan wy gisteren met eeu enkel woord melding maakten, had plaats Maandagavond om half acht, vlak by de gare du Nord. Een FEUILLETON. p ..Werkelijk?" Zij stoncl lachend voor 'kom. Zij had er altijd lief uitgezien, naar do liefde had haar weer met nieu- i*e bekoorlijkheden bedeeld, j „Zoo geloof je dat?" Zij stak hem haar tanden toe. ,,'t Is wat moois!" Hij begon ook te lachen en sloeg zijn om haar heen. Zij kusten elkaar en Agatha drukte zuchtend haar wang te- j$>ü den zijne. „Mijn lieveling! Mijn alles!" zeide Dillwyn op een toon, waarin zijn innige liefde voor haar doorklonk. „Moet ik heengaan En wanneer zal ik je te rugzien „Wel, morgen bij de Poynters. Pro beer vroeg te komen. Maak zoo vlug foort als je maar .kan. Och neen, doe bet niet. Arme menschenje patiënten hebben je meer noodig dan ik." ,J)at zijn de eerste onvriendelijke *oorden, die je tegen mij spreekt." „Maar je weet heel goed hoe ik 't bedoel." „St. Zeg dat je mij noodig hebt evenveel als zij." „Dat hoeft niet," antwoordde zij met tranen in de oogen. „Je weet het wel." Zij hadden nu het pi-ieeltje verlaten en liepen langzaam op naai* het hek, waar zij scheiden moesten. Alles was nu m het duister gehuld., Maai" toch was het niet zeer donker of de gestalte, die buiten het hek achter een laurierboom verscholen stond, kon alles zien en hooren wat er voorviel. „Wat een prachtige lucht," zeide Aga- tha stilstaand om naar boven te zien. Dillwyn zag ook naar boven. Ja, het was een verrukkelijk gezicht die bleeke, schitterende sterren tegen dien donkerblauwe achtergrondEen paar versregels schoten hem te binnen. Hij greep haar hand en drukte er een kus op. „Ik weet niet hoe het komt, dat ik juist daaraan denk. Misschien omdat ik zooveel oogen wenschten te bezitten, als er sterren aan den Hemel staan, om op je neer te zien." „Zou je die oude reus uit het bekende sprookje willen zijn, die een oog in zijn achterhoofd bezat!" vroeg zij. „En dan vind ik je versje ook niet heel complimenteus voor mij. Om op mij neer te willen zien!" Zij deed een stap achteruit en zag hem schalks aan. Het geluk deed een guitige coquetterio in haar ontwaken. „Op mij!" „Weet je," zeide Dillwyn op weemoe digen toon, „ik heb er dikwijls over ge dacht hoe aanmatigend het van mij was aan jou te denken. „Óch stil toch," riep zij, hem haar beide handen toestekend. Over haar ge laat lag een berouwvolle uitdrukking verspreid. ..Aanmatigend wat een woordLuister Jack tot aan mijn dood toe zal ik je dankbaar zijn, dat je mij hebt liefgehad." Hoe gelukkig voelden zij zich! Be stond er wel ooit lieftalliger meisje dan zij En was er ooit een beter man dan hij Het werd al donkerder en donkor der zelfs de nachtvorstin was hun gunstig gestemd. „Gij moet nu gaan!" zeide zij haar hoofdje opheffend. Op hetzelfde oogen- blik pakte zij verschrikt zijn arm beet. „Wat was dat? Hoorde je niet wat, Jack?" „Iets hooren? Neen," zeide Dillwyn. Hij zag in de richting van het huis. „Neen, neen, het kwam daar van daan," zeide zij naar de boschjes achter hen wijzend. Zij sprak fluisterend en hij voelde, dat zij beefde. „Daar? Wie zou daar zijn?" „Dat weet ik niet... misschien..." „Een van de dienstboden? Welnu, wat doet het er toe morgen zal ik mevrouw Greatorese alles vertellen." „Ik dacht niet aan de meiden; het was natuurlijk dwaasheid, maar ik meen de... dat dokter Darkham daar stond." „Nonsens, lieveling! Ofschoon," met plotselinge woede, „het juist iets voor! dien ellendeling zou zijn om voor luis tervink te spelen. Hij sprak luid en op toornigen toon. Als Darkham zich daar werkelijk bevond moest hij alles geboord hebben. „ötdl," zeide Agatha zenuwachtig, „ga. nu heen. Toe, ga nu. Ik geloof, dat het beter was geweest, als je niet gekomen waart. Als tante Hdda het te hooren komt..." „Oje tante Hilda zal nog meer te hooren krijgen." „O Jack, vertel je het haar al?" „Maar liefste? Waarom niet? Je weet dat „Ja, ja ik weet het. Maar wij gaan morgen naar de Poynters en dan kun- nen wij nog een prettig dagje hebben als gij... Toe, vertel 't haar nog maar niet" „'t Zal gebeuren, zooals jij 't wenscht Maar is het wel verstandig van je, Aga tha Maar hoe dan ook ik zal haar overmorgen bezoeken. Ben je nu tevre den kleine dwingeland? Beiden lachten. „Nu... goeden dag," zeide zij spijtig. Zij hief haar gelaat naar hem op en hij drukte kaar aan zijn hart. ,,'t Zal nooit morgen worden," zeide hij. „Ozeker. En dan zie ik je weer te rug." Zij liielden elkaar omklemd en hij kuste haar telkens en telkens weer. Toen verliet hij haar en zij wuifde met haar hand, totdat hij uit het gezicht verdwe nen was. Zij keerde zich om en deed een paar stappen in de richting van het huis. Plotseling bleef zij met een glimlach om de lippen stilstaan denkende aan al hetgeen hij gezegd had. Hij had haar lief en zij hem. Haar gezichtje was al lerbekoorlijkst, terwijl zij aan haar ge liefde dacht. Plotseling keerde zij zich om, en luis terde; terwijl de glimlach om haar lip pen bestierf. Een schaduw strekte zich op het pad voor haar uit. Zij wist terstond wie het was, die daar voor haar stond, zelfs voordat Darkham zijn hand op haar arm legde. HOOFDSTUK XXJIÏ. Agatha bleef doodkalm. Haar hart bonsde onstuimig, maar uiterlijk scheen zij heel bedaard en door de duisternis was 't hem onmogelijk te zien hoe bleek zij zag. „Neem uw hand weg," zeide zij op een toon, waarvan zij zelf schrok; zij sprak rustig en met een waardigheid, cUe geen tegenstreven duldde. Dat ia zekerde moed stijgt naarmate het ge vaar groot is. Darkham liet haar werktuigelijk los, maar hij bleef haar aanzien en Agatha voelde, dat zijn oogen op haar rustten. Eindelijk zeide hij „Ge denkt hem te trouwenZijn stem klonk zacht en niet in 't minst hef tig, maar ze verschrok Agatha juist daarom des te meer. Dagen daarna hoor de ze haar nog in haar ooren weerklin ken. Het hart van den man bonsde hevig! Die laatste scène met den ongelukkigen Edwy had hem er toe gebracht troost te zoeken in den aanblik van bet meisje, dat hij liefhad. Gedurende zijn langt;:, eenzame wandeling had hij slechts één

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1