in den vreemde en waaraan meermalen te onpas uiting wordt gegeven. Men vindt ze dan ook in de eerste ry'en der sociaal-democraten. Zoolang z\j daar figuranten zijn, let men niet op hen, maar als zij zich meer op den voorgrond stellen, dan worden zy wat nader in oogen- schouw genomen en dan ontbreekt er in den regel iets aan hun legitimatie papieren. Men laat hun den tijd zich die te verschaffen, maar in den regel kunnen zij dit niet, omdat de betrok kenen nnlitieplichtig zyn en juist daarom Nederland hebben verlaten. Nu worden zij voor de keuze gesteld zich te doen naturaliseeren en den militieplicht in Duitschland te ver vullen of naar bun vaderland terug te keeren. Do Wochenzeitung vindt er niets in wat naar willekeur zweemt. Veel erger is het dat Duitschers hier te lande gedwongea worden in de schut terij te dieuen I Muskusplaag. Een paar jaren geleden bevond zich in ons land een buitenlander, die op verschillende plaatsen muskus trachtte te vervaardigen. Overal echter werd hy gedwongen zijn bedrijf te staken, wegens den ondragelyken muskus geur, welke nog op verreu afstand van zijn houten keet merkbaar was. Toen hem zijn bedrijf opdeNoord- Brabantsche en Drentsche heide on mogelijk gemaakt werd, huurde hy een oud schip, waarop hy in het Sloe tusschen Walcheren en Zuid-Beveland zyn bedrijf ongestoord voortzette. De bodem van het Sloe wordt groo- tendeels gebruikt voor kunstmatige mosselcultuur. En nu zyn sedert dien tijd al de in het Sloe uitgezaaide mosseien öf doodgegaau, of voor deu handel en het verbruik ongeschikt geworden. Voor de pachters of concessiehou ders van deze mosselperceelen is dit een zware slag geweest; te meer om dat vroeger de mosselen in het Sloe gekweekt, tot de beste behoorden en gereeden aftrek vonden. De belanghebbende visschers alien te Philippine wonende heb ben zich nu tot de regeering gewend met verzoek om teruggaaf van de reeds betaalde pachten, omdat zy de laatste twee jaren volstrekt geen voordeel van deze perceelen gehad hebben. Had zich ditzelfde verschijnsel op de Ooster-Schelde voorgedaan, dan zou de geheele mossel- en oestercul- taur ontwijfelbaar vernietigd zijn ge worden. .De schade alhoewel niet faring voor de getroffen visschers eeft zich thans slechts tot het Sloe beperkt. (Hbld.) sionnair in effecten, beklaagd van in de maanden Augustus eD September van dit jaar gelden en effecten, hem iu zyn beroep toevertrouwd te hebben verduisterd. Bekl. had door speculaties een be langrijk verlies geleden en om dat te dekken trachtte hy van verschillende cliënten geld in handen te krygen. Voor een groot deel dupeerde hy daarmede zyn eigen familieledeu, die hem op goed vertrouwen hun geld en effecten gaventen deele ook wer den kleine kapitalistjes de slacht offers. Een dertiental getuigen werdeu door de rechtbank gehoord. Uit hun ver klaringen bleek, dat bekl. ten eigen bate had aangewend een bedrag van f 2730.625, da opbrengst van eeu Ame- rikaansch effect, twee bedragen van f 678.125 en een van f 2700, bestemd voor speculatie en een aantal Hon- gaarsche effecten tot een gezamenlijke nominale waarde van 14.400 florijnen. Het bleek, dat by door verschillende opgaven de getuigen bad bewogen hun effecten af te dragen. De bekl heeft toen zjjn zaak niet meer te kou- den was, zelf by de justitie aangifte gedaan. Hy beweerde geen bed dege lijk opzet gehad te hebben, doch door den loop der dingen te zijn genoopt tot zijn daden. Het O. M. eischte 2 jaar gevange nisstraf. Als verdediger trad op mr. Van Kaalte uit Rotterdam. Uitspraak 2 December. Lettered UCuna#. Nederiandsch Almanak. Deze almanak voor het jaartal 1899, litgave van den heer H. D. Tjeenk Willink alhier is verschenen. De groote titelplaat is eene duidelijke afbeelding van de inhuldiging van H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk. Verder bevat de Ned. Almanak nog een por tret van Koningin Wilhelmina en ver scheidene portretten van in de laatste maanden overleden uederlandsche som- miteiteo. De inhoud is io hoofdzaak gewijd aan uitgebreide opgaven be treffende de samenstelling van allerlei staatscolleges enz., die dezen Almanak tot een zoo nuttige vraagbaak maken. De geheele uitvoering ook wat denkleu- rigeu, fraaien omslag betreft, is zeer netjes. St. Nicolaas lectuur. Bij den uitgever E. L. E. van Dantzig te Amsterdam zijn dezer da gen verschenen twee jongensboeken, die voor onze nederlandsche jeugd aangename St. Nicolaasgeschenken zullen ziju. Op Expeditie tegen de Da jaks, door A. F. Cremer, met pla ten van J. van Oort geeft de zeer avontuurlijke en boeiend beschreven lotgevallen van Hollanders te midden der Borueo-bewoners In Veertien dagen op een ijsscholsvoert de schrij ver, S. Abramsz zijne jeugdige lezers aiet zoo ver van huis in hunne verbeeldiug namelijk. Het verhaal dat ook boeiend is geschreven, behelst den tocht van een vader en zyn zoons op een ijsschots over de Zuiderzee (14—27 Januari 1S19). RECHTSZAKEN. Verduistering. Voor do rechtbauk te Amsterdam stond Woensdag terecht een commis- De Amsterdamsche rechtbank sprak Woensdag Schryder vry van de be schuldiging by de jongste verkiezing van twee ledeD der Provinciale Staten de kiezers te hebben willen misleiden door in een kieslokaal met een recla mebord de verkiezing van den heer Waterschoot v. d. Gracht en Van Eeghen aan te bevelen. De rechtbank achtte de daad wet tig en overtuigend bewezen, doch het feit niet straf baar. INGEZONDEN. Voor dm inhoud dezer rubrieJc stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan dm inzmder terug - qegevm. 5 December a. s. Nog steeds bleek bet ons, dat de goede Sint den weg naar de Prins Hendrik Stichting niet verleerde, hoe moeilyk die taak ook werd door de steeds grooter wordende eischen door oud en jong gesteld. Met milde hand strooide hy jaren aaneen zijne welkome gaven, voor 't grootste gedeelte uit tabak en sigaren bestaande, 't geliefde geschenk van Janmaat. Hoe Sint-Ni- colaas het aanlegt, om steeds met vol len buidel voor onzen poort te ver schijnen. we weten het niet. Dat is zyn geheim en we vragen daarom och goeie Sint raak ook ditmaal met uw tooverstaf de harteu der menschen aan, spreek uit uw tooverformuleu, opdat ook dit jaar 5 December niet onopgemerkt voorby ga in de Prins Hendrik Stichting eu wat gloed brengt in de oude harten en een gullen lach op 't oud, verweerd gelaat. Egmond aau Zee. G. E. A. v. H. Haarlem, 23 Nov. '98. M. d R.! Uw berichtje van hedenavond over een Sanatorium voor longlijders door den Bond van Nederlandsche Onderwij zers op te richten, waarvoor door de Haarlemsche onderwijzers pl. in. f 1000 zou zijn bijeengebracht, en dat in weer wil van de onthouding der hoofden, waarvan slechts een paar op de lijsten teekenden,... doch onder welk feit dan de zonderlinge verhouding tusschen hoof den van scholen en klasse-onderwijzers geschoven wordt met een hoofdschud den over de „hoofden" die zelfs hierin niet met de klasse-onderwijzers kunnen samengaan, dat berichtje eischt wat aanvulling, niet zoozeer voor de beide betrokken groepen, als wel ter wille van uwe lezers daarbuiten, die zeker al uitgeroepen heb- ben Dio kopstukkendie dwarsdrij vers! En zoo onverdraagzaam, zoo schriel zijn die chefs nu toch niet! Ik weet dat, die ik sprak althans, deugdelijke rede nen voor hun niet-toekenen hadden, zoo als Waarom moeten de schoolmeesters zich weer isoleeren; als zijn, doen ze 't, nu ook al tegen dat ze ziek worden? Is versnippering van krachten hier niet schadelijk voor de groote zaak, het streven van professor Kooiker te Gro ningen, c. s. Wat beteekenen nog de driekwart, de h e e 1 e ton misschien, die volteekend zal worden voor de oprichting en exploitatie van zoon inrichting'? En dan om het ontbrekende weer gaan bedelen? Was er geen reden voor het Bondsbe- stuur geweest, als toch het Sanatorium bestemd is voor allo onderwijzers, open bare en bijzondere, hoofden en klasse- onderwijzers, zich in relatie te stellen tot andere besturen van groote onderwij- zersvereenigingen (Ned. Ond. Genoot schap en Hoofden-Vereeniging e. m. a.) Zou dat overleg de kans op succes niet v er g r o o t hebben De gezindheid der klasse-onderwijzers tegenover de hoofden in aanmerking genomen, is het dan niet een verklaarbare voorzichtigheid in de laatsten als ze hun steun onthouden aan eene stichting waar de eersten de la kens zullen kunnen uitgeven? Dat een en ander hoorde ik zoo, en wou ik u verzoeken ook te plaatsen, al zijn dit en het vorige berichtje eigenlijk bij u verkeerd geadresseerd. Immers jongens leerlingen, lezen uwe courant met ons, al was 't dan ook enkel maar voor de matches (bv. zoo'n nummer van verloden Maandagavond, waar ze zoo kranig, zoo echt mannen heetem) en wat moeten die wel van hunne leermees ters gaan denken? Bovendien is in do Vakbladen, Bode eoi Nieuwe School blad, de wrijving over bovenstaande quaestie al begonnen, reden om ze daar voort te zetten. Eindelijk, en dit heel in 't geheim, is feitelijk de verhouding in vrijwel alle scholen, niet zóó gespannen, als be richten naar buiten wel zouden doen verluiden, mag dus de noodelooze be zorgdheid bij de ouders wat getemperd worden. Als een enkel Bondslid al eens van „ze in den grond boren" spreekt, dan moet dat meer als een stijlfiguur, misschien uit de jongste zeeoorlogen blij ven hangen, beschouwd worden. X. op 12 Kilometer afstand van Bor deaux terug vond. De kist bevatte weinig geld, doch voor 70,000 franca aan wissels, dio de inbrekers nit woede in duizend stukjes hebben geschenrd. Dezer dagen kwam ergens in En gland een jongen voer den rechier. beschuldigd van een poging om een trein te laten ontsporen. Hy bekende, en vertelde nog, dat een makker bem bet plan aan de band bad gedaan, zeggende, dat zy in de hnrrie, als de trein ontspoord was, zakken kouden rollen. Lucclieni. Luccbeni, de moordenaar van kei- zeriu Elisabeth van Oostenrijk, bad zich in cassatie voorzien van zyn vonnis, maar zijn advocaat beeft de voorziening moeten intrekken, omdat hy geen enkel cassatiemiddel kon vinden. Dientengevolge is de gevan gene overgebracht uaar de cel waar hij de rest van zyo leven zal door brengen. Hy heeft thans zyn aan matigende houding laten varen en toont berouw over zyu daad. G&iTO®mg;cX i^ïens*tsfs. De zaak-Dreyfus. Woensdag is door het Hof van Cassa- tie generaal Roget verhoord. Een deurwaarder heeft Woensdag zich ten huize van Zola vervoegd met een sommatie, waarin Zola wordt aange maand de 3000 francs boete te betalen plus de kosten, waartoe hij tijdens het proces met do exporten veroordeeld is. D deurwaarder heeft, toen hem werd medegedeeld dat Zolai zich niet te huis bevond, zijn sommatie aan de mairie van het 9e arrondissement beteekend. Prof. Paul Stapfer heeft de studenten op hun adres een brief ten antwoord gezonden, waarin hij zegt door de schor sing weinig nadeel te ondervinden, daar hij zich in een half jaar vacantie ver heugt en hot honorarium toch zoo laag is, dat hij er slechts zijn postzegels mee kan betalen. Buitendien is de professor die hem thans vervangt.een jood en dus, zegt Stapfer schertsend, komt het geld, dat deze ontvangt ten goede van het „groot verraders-syndicaat Een redacteur van de „Temps" heeft een onderhoud gehad met den heer For- zïnetti, vroeger militair directeur van de gevangenis „Cherche Midi." afgezet om dat hij zeide overtuigd te zijn van de onschuld van Dreyfus, thans benoemd tot minister van financiën van Monaco. De vorst van Monaco liet den heer For- zinetti weten, dat hij hem gaarne wilde leeren kennen. F. werd aan hem voor gesteld en de vorst vroeg hem naar bij zonderheden omtrent zijn houding in de zaak-Dreyfus. „En wat is uw toestand thans vroeg de vorst. „Die van een man in bescheiden om standigheden, met familie belast, en die een betrekking zoekt." „Welnu," zei de prins, „ik zal zien... misschien kan ik er u een aanbieden." Eenigen tijd later ontving de heer Forzinetti zijn benoeming. De keizer van China. Men seint uit Peking, dat de ge zondheidstoestand van den Keizer van China Verergert. De keizer kan, zegt men, niet meer loopen zonder steun. Maar het is niterst moeilyk, vertrouw bare inlichtingen over deu toestand vao den Keizer te verkrijgen. Het bijzondere gehoor, dat de Re gentes aan de dames van het diplo- matencorps zon vorleenen, gaat niet door. Men is het niet eeus kunnen worden over het ceremonieel. Onlusten in Korea. Te Seoul is het tot een conflict ge komen tnsschen de politieke partijen. Aan de eene zyde zyn 23 dooden ge vallen, en men vreest nog verder bloedvergieten. Aan de Japansche regeering is verzocht troepen te zen den om de orde te handhaven. opgewassen was. By den rit te paard en in rijtuig van Haifa naar Jaffa en vorder was bijvoorbeeld de geheele keizerlyke stoet dagen lang in een ontzaglijke ondoordringbare stofwoik gehuld, die bruingeel van kleur en jzoo dik was dat men haar kon sny- ;den en dat zy mensch en dier be dekte. Do paarden vielen in grooten getale neerby de drinkputten werd men handgemeen met de inboorlingen en by Jeruzalem moesten de putten met behulp van soldaten voor het ge bruik van het keizerlijke kampement worden vrijgehouden. Wat men zoo doende ondervond, naast de voortdu rende inspanning en de verontrustende geruchten betreffeude anarchisten uit Egypte, is waarschijnlijk van grooten invioed geweest op de aanmerkelijke besnoeiing van het program. Niette genstaande de verzengende hitte was de Keizer bij den intocht in Jeruza lem iu een kostuum, dat op buiten gewone wijze berekend was en ge werkt moet hebben op de verbeeldings kracht vao de saamgestrooaide Oos terlingen en waarin hij er uitzag als een soort van Lohengrin. Hy droeg den witten wapenrok van de kuras siers met schitterend pantser en den stalen helm, waarboven een zilveren adelaar zyn vlengels uitbreidde, en van zyn schouders golfde een witte zijden mantel, waarin oranjekleurige strepen gewerkt waren. Er was ge zorgd voor schilders en fotografen, om alle3 tot blijvend aandenken te vereeuwigen. De ontvangst van den Duitschen Keizer heeft der Turksche schatkist heel wat geld gekost. De „Petit-Blea" noemt een bedrag van zestien millioen francs. Wat hadden daarvan vele op geld wachtende ambtenaren tevreden gesteld kunnen worden! D3 stad Beiroet heeft haar finan- ciëQ goheol in de war gestuurd by deze gelegenheid. Alle belastingen van bet toekomende jaar zyn ver bruikt voor 's Keizers ontvangst en om de loopende uitgaven te kunnen dekken, zuilen waarschijnlijk de be lastingen voor het daaropvolgende jaar reeds nu geïnd moeten worden. Honderd keer veroordeeld. Een eigenaardig jubileum zou zekere Heiurich Schiefer uit Seiaorf (Silezië) kunneu viereu, n. 1. dat zijner honderd ste veroordeeling. De jubilaris heeft 65 maal wegens diefstal van hout en 35 maal wegens landloopery en bede len op water en brood gezeten. Daar hij nog maar 50 jaar is kan hij zijn eigen record ongetwijfeld nog sterk verbeteren. Een geldkist gestolen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers de 50 kilo gram zware geldkist van de bankiers firma Gebroeders Delvaille te Bor deaux gestolen, op een wagen geladen en zyn er mee verdwenen. Men be- gry'pt niet, hoe zy de deur uit zyu gekomen met dit voorwerp, hetwelk men opengebroken in een steengroeve Eon opstand. Ernstige ongeregeldheden zyn Vrij dag te Seringapatam voorgevallen. Er waren onlusten voorgevallen, naar aanleiding van de maatregelen tot beteugeling van de pest, evenals vroeger op andere plaatsen vao Voor- Indië, maar thans namen de ongere geldheden veel grootere afmetingen aan. Een duizendtal Hindoes en mo hammedanen trachtten gevangenen te ontzetten. Afdeelingen ruiterij van deu staat Mysore en politie moesten schieten op de menigte, die zich met geweren, sabels, bijlen enz. gewapend had, en doodden en kwetsten er ver- scheideue. Nadat de menigte door de ruiterij verdreven was, kwam se terug, uu tot omstreeks tienduizend versterkt door toeloop uit de omliggende dor pen en er werden wanhopige pogin gen gedaan om in het fort door te dringen. De oproerlingen trachtten de bruggen te vermeesteien of de Kaveri-rivier over te zwemmen, en velen werden door de kogels getroffen of verdronken. De politie wist de aanvallen af te slaan, maar zy is 36 uren achtereen onder de wapens moe ten blijven. De Diwan van Mysore beeft 100 lansiers ter versterking naar Seringapatam gezonden. Geen plezierreis. Van de verschillende reisgenooten uit Palestina, die langzamerhand als voorhoede van den Keizer en de Keizerin te Berlijn terugkeeren, krygt men nu vele bijzonderheden te hoo- I ren, die tot do co. ciusie wettigen dat zy het beste hebben gehandeld, die niet mede hebben gedaan aan aecor- veeëu van deu grooteu pelgrimstocht naar het Heilige Land. Hitte eo stof moeten onbeschrijflijk en de inspan ning die men vergde, inderdaad bui tengewoon groot geweest zyn, zoodat het geen wonder is, dat de Kei zerin er ten slotte niei meer tegen Haarlem's Zanggenot. Da liedertafel Haarlems Zanggenot heeft, zeer terecht, den dag waarop zij vóór 30 jaren in het leven trad, niet on opgemerkt willen laten voorbijgaan. Een dertigjarig leven is niet aan iedere lie dertafel weggelegd en wanneer die jaren, ondanks strijd en moeielijkheid, mot onbezweken, moed en nimmer ver slappende energie zijn gedragen, dan is er zeker reden om dankbaar en vreugden vol op de afgelegde baan terug te blik ken. Maar wat is natuurlijker dan dat da verhoogde stemming zich ook naar buiten zoekt te openbaren? Ook in den boezem van Zanggenot deed! zich deze drang gevoelen en de vereeniging- jubilaresse gaf daaraan uiting door hare zusters in den lande tot een nationailen zangwedstrijd uit te ncodigen, aan welke uitnoodiging, niet oneigenaardig, door dertig barer werd gevolg gegeven. En die dertig, ze kwamen alle ten feest in feestkleiedij enkele (misschien wat overdreven opgeschikt, maar zonder uit zondering' met de ernstige bedoeling, door hare wijze van optreden haar gast vrouw en zichzelf te eeren. Zoo moest dan ook het aangerichte feest wel een schitterend verloop heb ben en inderdaad, om verdere beeld spraak ter rijde te laten, het concours door Zanggenot georganiseerd is buiten gewoon gelukkig geslaagd, zoowel wat goede regeling als artistieke verdienste betreft en zal dan ook door hen die er bij betrokken wai??n nog lang met vol doening worden herdacht. Op meer besloten terrein, d. w. z. in den kring der kunstlievende leden werd het jubileum herdacht door een f eest-concert in het gewone concertlo kaal van „Zanggenot"de „Kroon". Da liedertafel zelf gaf daar blijk van haar onverpoosd verder-streven door de voordracht van een zes-tal koornummers waarbij twee die ook, vóór 30 jaren, op haar eerste concertprogramma voor kwamen nl.,,'s Herders Zondagslied" en „De Kapelle" beide van C. Kreutzer. Voorafgegaan werd het programma door het Oude Wilhelmus. Door niej. Joh. Plomp, concertzange res alhier werden op verdienstelijke wij ze eeuige liederen ten beste gegeven, op do piano begeleid dcor den heer An- driessen Jr. Nog werkte mede de heer P. C. Heems kerk, die enkele nummers op de violon cel voordroeg ttiej. J. Appelboom die hem daarbij accompagneerde en de hett J. Appelboom die rich bij genoemds inst rumen taai-solisten aansloot on het tweede deel van het concert geza. menlijk oen Trio voor piano, vioo! en violoncel, van C. G. Redsiger ten. g®. hoore te brengen een en ander tos groote voldoening van het zeer talrijk aanwezige auditorium. Nog vermeld ik in 't kort want ik heb niet al te veel plaatsruimte ter be schikking dat even voor de pauze zekere heer Bekker (meen ik verstaan fe hebben) het podium betrad om nai do kunstlievende leden een zilveren lau wertak aan het vaandel van „Zangg& not" te hechten. Dit geschiedde natuur lijk onder een gepaste toespraak en had een niet minder welsprekende dankredt van den president den heer Heemskerk ten gevolge. Ook namens onze Konink lijke liedertafel werd der feestvierend* zuster onder de pauze in de bestuur* kamer een blijk van hulde eai waar deering in den vorm van oen laa werkrans, geloof ik aangeboden. Zanggenot's bestuur, en nietjiet minr, de directeur, de heer N. H. Andriessen. die in de voorbereiding van ooncoun en concert een zeer werkzaam aandeel heeft moeten nemen, zullen met zucht van blijde verlichting het goede einde der zoo welgeslaagde fecstelijkhe den hebben begroet. Mogen rij iu de welverdiende rust pooze die rij naar ik hoop rijn in- getreden, nieuwe krachten vergaren can straks, nieuw gesterkt, voort te arbeiden aan hun sclioone taakde bevordering van de muzikale kunst, speciaal van dei mannenzang, in onze stad. PHILIP LOOTS. Na ons vorig bericht over spoor wegdiefstallen, kwam een audere haarlemsche wynbandelaar ons ver tellen, dat hy ook vaak schade onder vindt van diefstal van wyn. cognac, enz. uit gesloten manden. Naar zjjn opinie moet die roovery geschieden door twee persouen, waarvan de een met een gebogen ijzeren haakje boven aan, de ander met een zelfde instru mentje onderaan, aan de mand rukken en trekken, totdat er eon opening ontstaan is. Beklag by de spoorwegmaatschap pijen heeft het stereotiepe antwoord ten gevolge, dat diefstal op hare lijnen niet voorkomt ook wel niet de nog leuker opmerking, dat de geadresseerde de zending toch heeft geaccepteerd. Alsof een niets kwaads vermoe dende adressant ieder zendinkje zou moeten laten nawegen om te zien of het gewicht klopt met dat op den vrachtbrief vermeld De heer Job. Doornekamp heeft een nieuwe soort fiotszadel vervaar digd en in den handel gebracht. Terecht zegt de heer Doornekamp in zyn geïllustreerd prospectus, dat wielrydsters eu wielrijders klagen over de pijn, die de meeste zadels veroor zaken. Hy verzekert tevens, dat dit met zijn zadel het geval niet is. De veeren zyn alleen aohteraan onder het zadel aangebracht, waardoor het voorgedeelte niet beweegt of trilt de ryder dus rustiger zit. Bovendieu moet ook de wy'ze waarop men zit, gemakkelijker zyn eo aan het zitten op stoel of bank gelijk. De prijs van 't meuwe zadel, dat „Dooraekamps toerist-zadel" heet, is f 15. ARRO&DE SSEffifiEMTS. Zitting van Donderdag 24 Nov. }9 C. L. Lmstroo had zich in den nacht van 28 op 29 October scbuilig gemaakt aan diefstal vau waterlaar zen, ondergoed en andere kleederen, ten nadeele van verschillende laud- bouwers te Haarlemmermeer. Deze voorwerpen waren op de ver schillende erven in schoren, waartoe beklaagde zich toegang had weten te verschaffen, te drogen gehangen. Beklaagde bekende volmondig en voerde tot zyne verdediging aan, dat hy geruimen tyd zonder werk was geweest, en uit armoede tot deze daad was gekomen. De gestolen voorwerpen bad hy willen verkoopen en voordat geld zich het noodige willen aan schaffen. Daar uit het verhoor der getuigen i het feit voldoende werd bewezen, irequireerde het O. M. voor beklaagde eene gevangenisstraf voor d-n tyd vau 1 jaar en 6 maanden. liof had en haar om die reden niet met haar gezelschap wilde lastig vallen, maar later kwam rij op 't idéé dat rij lier.-er alleen met Blount wenschto tc «ijn. Elfrida deed soms zulke vreemde din gen, die haar in de war brachten. Had Agatha, niet van het coquette jonge ding gehouden, dan zou rij zich stellig anders uitgedrukt hebben. Dan zou rij gezegd hebben dat Elfrida dingen deed, die laak baar waren- Maar Elfrida was boven kritiek verhe ven. Toen Agatlia voorbij was wendde rij zich tot haar metgezel. „Ik heb Agatha lief. Gij ook V' „Ik mag haar graag," zeide de hulp predikant „O<r rijn zooveel menschen, die men graag mag lijden. Waarom hebt gij haar niet lief V' „Ik kan maar één mensch tegelijk liefhebben," zeide hij. Er lag oen toor nige uitdrukking iu zijn oogen. Werke lijk hij geleek toch in geen enkel opzicht op een predikant, zoida rij bij rich zelf. Er waren oogonblikken, dat hij even goed driftig kon worden ais oen ander. Elfrida sloe^» haar cogon neder, ze ston den tu vrooUjk. „Het zou natuurlijk onbescheiden zijn naar den naam van dio ééna te vragen," zeide rij. „Niemand zelfs zoo'n domoor op dat cogenblik uit; haar oogen waren als ik, zou zoover durven gaan. op hem gevestigd en er lag een hopeloos Werkelijk ik denk, naai* de uitdruk- zorgelooze uitdrukking in king van uw gezicht te oordeelen, dat; „Niets"' zeide Blount Hij sprak heel mijn leven er mee gemoeid zou rijn als kalm, glimlachte zelfs, maar in weerwil ik het deed." j van rijn pogingen klonk er toch een Blount had rich intusschen hersteld.zweem van droefheid in rijn toon door. Hij zag haar moedig in 't gelaat. En Wat was een leven zonder liefde? hoewel liij zich diep bedroefd voelde En liefde was iets, dat het noodlot hem zou hij liever gestorven rijn dan 't haar weigerde. En wie zou hij nog kunnen getoond hebben. j liefhebben, nu hij haar gezien had? „Uw leven!" vroeg hij. „Zeer zeker Vandaag kwam rij hem bekoorlijker is het veel meer waard dan iets anders j voor dan ooit nu hij wist, dat rij ter wereld. „Maai- een vraag, door u voor Ambert bestemd was. gedaan, zou uw bestaan niet in gevaar Hij zeide tot zichzelf, dat rij haar he breu gen." jtere natuur verloochende door te trou- Misschien liinderde rijn geestkracht wen om een positie te verwerven dat haar zijn kalm opnemen van haar rij au fond niet zoo lichtzinnig was en vraag. In elk geval haar gelaat onder- zelfs karakter bezat... ging een groote verandering. En werkelijk er lag karakter in dat „Wat zal ik er u van zeggenzeide kleine gezichtje... veel vroolijklieid, spot, zij overmoedig. j eigenzinnighead en helaas zooveel eer- „Men weet niet wat ons lerven waard zucht is." Zij keerde zich met gefronste wenk-1 „Och gij schat u zelf to gering," zeide brauwen van hem af als dacht rij over rij haar schouders optrekkend. Het iets na. Plotseling wendde rij haar ge- kwam Blount voor, dat de kleine, rijke laat weer naar hem toe. - erfgename hem met zekere minachting De rimpels waren verdwenen en haar beschouwde. „Ieders leven heeft waarde, mond plooide rich tot een glimlach. Zij En dat moet men bewijzen. Dat is 't was weer op en top een coquette. voornaamste te bewijzen, dat ons lo- Wat js uw leven, waard vroeg rij.ven waarde heeft." Haai- gelaat zag er betooverend schoon „En hoe rijt gij dat van plan te doen?" vroeg Blount langzaam en be slist Zij werd bloedrood. „Ochdoor grofheid overreedt men niemand," zeide rij rich van hem afkee- rend en naar mevrouw Poynter toeloo pend, die door een kring van vrienden omring was. Blount bleef staan, en maakte geen beweging haar te volgen. Waarom zou hij ook Hij had gelijk gehad en alleen een toespeling gemaakt op hetgeen rij ging doen... Maar waren rijn beweegre denen zuiver Sprak hij alleen voor haar bestwil of had hij ook aan zichzelf ge dacht Hij peinsde er eenige oogen blik ken over en zeide toen tot zich zelf, dat, al ware rij niets voor hem geweest, hij niet anders gesproken zou hebben. Maar toch verwenschte hij zichzelf, dat hij 't gedaan had... Hij zag weer haar gezichtje toen rij hem verliet Hij had haar gekwetst Alle gasten namen nu afscheid em na mevrouw Poynter allerminzaamst goeden dag te hebben gezegd, nam me vrouw Greatorese den arm van dokter Darkham aan. Agatha voelde dat er onweer aan de lucht was, toen rij, Darkham's hand voorbijziend, in het rijtuig wipte en zich naast haar tante plaatste. Zij was er zich van bewust, dat dokter Darkham I het laatste half uur in haar tante's ge-, zeischap had. doorgebracht, en er van j overtuigd, dat haar misdaden van- dien vorigen avond met kleuren en geuren waren opgedischt. Zij bleef zoo kalm als haai- mogelijk was, maar toen rij do villa voorbij waren begreep rij uit een beweging, die haar tante maakte, dat het onweder op 't punt stond van los te barsten. „Wat moet ik daaruit begrijpen. Aga tha?" „Waaruit, tante Hilda?" Het was haar gewone manier om tijd te winnen. „Je hoorde toch zeker, wat dat kind zeide. Wat een aanstellerijAlle kinde ren rijn verschrikkelijk maar dat van mevrouw Poynter.Maar dat doet hier I niets ter zake. Met jou heb ik een ap peltje te schillen, Agatha. Moet ik hier uit begrijpen dat je besloten rijt je eigen wil te doen.en mij t^en te werken. „Waarom spreekt gij op dien toon tot mij V' riep het jonge meisje zenuw achtig uit. „Ik weet heel goed, hoeveel ik u verplicht ben en hoe gij mij voor ge brek gevrijwaard hebt. Maar tante Hil da, hoe kan ik anders? Wilt gij dat ik een man trouw, dien ik haat Zij hield zich terstond in, voelende dat rij zich zelf niet meer meester was en zeid op zachteu, maar nog beslister toon „Een man, dien ik haat?" „In elk geval een man, die je trouwen wil," zeide mevrouw Greatorese koel „Alles voor 't huwelijk is geregeld en ik hoop dat je genoeg „savoir faire" om te begrijpen dat, als je in een der gelijke zaak schandaal maakt, je toori hoe weinig je nog van de manlscliappe- lijke convenances weet. Dokter Darkham heeft alles met mij besproken en wij hebben besloten dal het huwelijk in April zal plaats vinden.' „Dat huwelijk zal nooit plaats heb ben", zeide Agatha. „Nooit trouw ik met dokter Darkham, tante Hilda", harts tochtelijk, „hoe kunt gij verlangen, dat ik dien man trouw. Do verschrikkelijlc man die..." Zij zweeg. Op eens zag rij dea. onge lukkigen idioot met den zakdoek over 1 gelaat weer voor zich. Zij zweeg, van het hoofd tot de voeten bevend. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2