KV' Henneberg-Zijde DREYFUS. Lichtbeelden H. YinMins a Pailo. Mozaïk- en Parketvloeren, ZsillemefêE WISBRUN L1FFMANN, Zangonderwijs. Claassen Beuns, 3EBRS. SCHORNAGEL, Taillemefer Anegang 3a. Amerik. Orgels, J. D. NIEMANN, St. Nicolaas-Cadeaux. ADVERTENTIES. eest Huis, Ter overname aangeboden, II o nwter rein TE KOOP: Schouwbnrg-Haarlem. Specialiteiten- Voorstelling, Lord Micxieby kan niet slapen. HoliandscF; Toonëelgezeischap De Martelaar van liet Duivelseiland. Vrijdagavond] 8 Juut, Leger des Hells. Zijlstraat 97, Architecten, Oranjekade 7 Zuider-Buitenspaarne 66, Haarlem. S. SP. TKIEL., Oude Groenmarkt 6. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, Zürich (k. k. Hofleverancier). Als verdediger was hem toegevoegd Mr. A. Kist. In een breedvoerig pleidooi zette spreker uiteen hoe beklaagde, na een week rondgezworven en honger ge leden te hebben, ten einde raad zich aan goed van anderen had vergrepen hoe hy, wanneer hg werk heeft, zich flink gedraagt. Men heeft hier dan ook niet met een verstokt misdadiger te doen, inaar met eti persoon, die door den nood gedwongen werd en met wien men eerder medelijden moot hebben. En herinnerende aan het Fransche spreekwoord „Tout savoir, e est tout pardonner" vroeg pleiter een veel geringere straf. Zooals onze lezers zich zullen herin neren werd de zaak van Cornelia Jansen, huisvrouw van Speelmans, die door den kantonrechter wegens drankwetovertrediug tot, 21 dagen hechtenis was veroordeeld, voor eenige weken, in hooger beroep behandeld. Om nog eenige getuigen te verbooren, was de zaak uitgesteld en zoodoende diende deze andermaal voor de Arr. Rechtbank. Gedagvaard waren 7 ge tuigen. waarvan twee a décharge. Laatstgenoemde J. Leloup en L. Op- zeeland, beweerden dat zij met vrouw SpeelmaDS aan do deur hadden staan praten, toen de andere getuigen, die in beschonken toestand verkeerden, waren binnengegaan, zoodat beklaagde geen sterken drank had kunnen schen ken. De getuigen a charge beweerden evenwel, dat vrouw Speelmaus han zelf had ingeschonken. Natuurlijk vielen er eenige kleiüe incidenten voor, de getuigen a décharge beweerden dat de andere getuigen zoo dronken waren, dat ze op hun kop iu het rijtuig stonden, en zij dus niet konden getuigen, hoe de zaak zich bad toe gedragen. Daarentegen zeiden de ge tuigen ci charge, dat Opzeeland, de koetsier die hen gereden had, veel erger beschonken was, dan zy zeiven. Daarbij kwam vronw Speelmans af en toe met baar lief stemmetje in de rede vallen, en zwoer bij kris en kras, dat z..t met getuige a décharge aan de deur had staan praten, totdat er binnen ruzie ontstond, waarop zy daarheen was gegaan en de personen had verwijderd. Zij vond bet dan vree- seljjk, dat zy nu veroordeeld zou wor den op de getuigenis van vier be schonken jongens. Doch hierop niet alleen, ook de getuigenis van den rechercheur J. Jansen was zeer ver pletterend voor haar. Deze beweerde n.l. dat toen hij den volgendeü dag bjj vrouw Speeiroans was gekomen, deze had gezegd„lk heb ze spuit water geschonken, omdat zy' dronken waren'*, doch geen bitter. Dit waste veel voor vrouw Speelmans; in een vloed van woorden, terwijl tranen van gevoel haar langs het gezicht liepen, barstte zij los dat Jansen loog, zij kon dit niet gezegd hebben, het was JaDsen alleen maar te doen om haar er achter te duwen. Deze bleef even wel bij zyne verklaring. De Subs. Offic. van Justitie zijn requisitoir nemende, zeide, dat door de pertinento verklaring van JaDsen was bewezen, dat vrouw Speelmans ge schonken had. Uit de verklaringen der andere getuigen a charge bleek, dat het geen spuitwater, doch bitter was geweest, en daar de getuigen a décharge niet zeer geloofwaardig wa- len, door de vreemde verhalen, die zij opdischteD, achtte Z. E. A. het wettig en overtuigend bewijs vol doende geleverd en requireerde tot bevestiging van het vonnis door het Kantongerecht te Haarlem over haar uitgesproken. Vrouw Speelmans zeide hierop in een vloed van woorden, dat wanneer de rechtbank hierop ingiDg, zy een onschuldige veroordeelde. Dierenmishandeling. G. J. v. d. Kruk te Zandvoort, een jongen van 16 jaar, bevond zich in den namiddag van 17 October met een voertuig, waarvoor een ezel was INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Het Orgellievend publiek wordt met het oog op de wintermaanden attent gemaaktop de echt geïmpor teerde. van wereldberoemde fabrieken, zoo als ESTEIJ, PACKARD. KARN. DOHERTY, CHICAGO COTTAGE ORG. COMP., welke men van de laagste tot de hoogste prijzen voor radig vindt in het Magazijn van Ged. Oude Gracht 85, des verkiezend in ruil, huur en termijnbetaling, zonder verhooging. Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen. Anegang 8. Rijke keuze in verschillende smaakvolle en sierlijke Specialiteit fraai gevulde Bloemkorfjes in alle prijzen van af' f 1, gespannen, op den Stationsweg te Velsen. De ezel, die in een sukkel drafje liep en lang uiet onwillig was, werd door beklaagde zoo onmensche- lijk en hevig met het dikke eind van de zweep geslagen, dat het dier van pyn ineenkromp. Voor dit feit werd tegen dezen jeugdigen dierenplager een zeer zware on welverdiende straf geëiacht en wel 14 dagen hechtenis. Dit zal bepaald een waarschuwing zyn voor anderen, die genoegen vin den in het mishandelen van dieren. Uitspraken. De rechtbank haden uitspraak doeDde inzake Dirk Oosthnizen, den moordenaar van vrouw Mantjewerff te Hobrede. ontsloeg hem van alle rechtsvervolging wegens ontoereken baarheid en gelastte zyn plaatsing in een Ryks-krankzinnigengesticht voor een proeftyd van hoogstens 1 jaar. De eisch was twaalf jaar gevange nisstraf. Tegen C. J. Dirkes. die zich in bet begin van dit jaar heeft schul dig gemaakt aan diefstal van ver schillende manufacturen ten nadeele van de firma A. van der Laan &Co. by wie hy in dienst was, werd heden bet vonnis uitgesproken, dat hem veroordeelt tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf' overeenkomstig den eisch. Beniiebroek. Tengevolge der ontbinding van de oude tooneel-vereenigïng alhier, hebben een twaalftal jongelieden dezer ge meente eene nieuwe dergelyke_ ver- eeniging opgericht genaamd „Vriend schap". De heer N. Roozen is presi dent, de heer E. Donselaar secretaris en de heer W. Kromhout penningm., terwijl de heer J. C. van den Aardweg zich met de leiding zal belasten. De bijeenkomsten worden gehouden in „de Geleerde Man". Men hoopt dezen winter nog een uitvoering te geven. Woensdagavond hield de heer mr. H. Smeenge, van Hoogeveen, kan tonrechter aldaar, lid van de Tweede Kamer voor dat district en lid van het bestuur der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" alhier eene lezing, voor de leden van bet depar tement „Bennebroek en Omstreken" dier Maatschappij en introducés. Na een aangenaam inleidend woord waarbij spreker allen animeerden het „Nut van het Algemeen" zoowel financieel als zedelijk te steunen, en waarbij hy velen opwekten cm lid dezer zoo nuttige maatschappij te worden, ving hy zyne lezing aan. Spreker had tot onderwerp „De wenscüelykheid van het bestaan der Maatschappij „tot Nut van 't Alge meen" vooral in onze dacen." Spreker zette breedvoerig bet nut der Maat schappij uiteen, wees op de goede werking, en de nuttige instellingen daaraan verbonden en door haar tot stand gebracht. Hy toonde aan hoe de Maatschappij de regeering had voorgelicht, boe nut tig en liefdadig zij werkte en tot welken omvang zjj was gekomen. Vogelenzang. De Weleerw. heer C. Schreibeling, pastoor alhier, heeft ter herinnering aan zyn 40-jarig priesterschap en uit erkentelijkheid voor de hem by die gelegenheid bewezen eer, het voor nemen opgevat eene bewaarschool te stichten. De voorbereidende werkzaamheden hiervoor zyn begonnen, alhans de aanbesteding heeft plaats gehad, ter wijl iemand uit 's-Gravanhage aan nemer is geworden. Het metselwerk zal worden verricht door G. Kromhout te Bennebroek, terwyl bet timmerwerk zal worden gemaakt door J. F. van Doüseiaar eveneens te Bennebroek. Het ge bouwtje zal kort by de R. K. kerk worden geplaatst. Velsen. Wij vernemen dat de Belgische Stoomtram-Maatschappij, die de lijn Haarlem—Alkmaar exploiteert, het maatschappelijk kapitaal zal vermin deren als waarborg voor behoorlijke rentebetaling. Beverwijk. G em een ter a ad. In de Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad te Be verwijk, kwam in behandeling een schriftelijk voorstel van het lid De Roeper lo. om een wijziging te brengen in het regiement van orde om te bepa len dat de leden slechts tweemaal over hetzelfde onderwerp het woord mogen voeren 2o. den voorzitter te verzoeken, de vergadering dan alleen van advies te dienen, wanneer het door een der leden wordt gevraagd. Tot onderzoek van het eerste punt moest eene commissie worden be noemd, doch nadat daartoe achter eenvolgens drie leden waren benoemd en hadden bedankt, trok de voorstel ler zyn voorstel in. Ten opzichte van het tweede punt werd de vergadering door den wet houder Moens en den voorzitter in overweging gegeven het voorstel bui ten behandeling te laten. De voorzit ter zeide van te voren te kunnen verklaren, dat hy aan het verzoek, gesteld dat het hem werd gedaan, niet zou voldoen. Hy achtte bet voorstel te absurd om hem aauleiding te geven de vergadering daarover van verder advies te dienen, doch meende dat de raad er weiliebt aan leiding in zou vinden om den voor steller te verzoeken, haar voor 't ver volg niet te vermoeien met het indie nen van dergelijke ondoordachte voor stellen, die niet in overeenstemming zyn met den ernst, welke men van een gemeenteraadslid mag verwachten en die by behandeling de waardigheid van den raad zonden aanranden. De voorsteller verklaarde daarop ook dit voorstel in te trekken. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. 5 leden der plaatselijke schoolcommissie te benoemen en een nieuw rooster van aftreding voor die commissie vast te stellen. Terwyl in de vorige vergadering hierover de stemmen staakten, werd bet nu met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot leden der commissie werden benoemd de 'neeren Y. Pb. Braun, K. A. Gou- lag, H. Beukelaar, dr. J. W. Schuit en C. H. Moens. Vervolgens werden behandeld de begrootingsposteu, waarover in de vorige vergadering de stemmen had den gestaakt. Met 7 tegen 4 stem men werd aangenomen het voorstel van B. en W., om aan den markt meester, boven zijne tot nu toe ge noten belooning van 10 pet. der ont vangen marktgelden eene vaste jaar wedde van f 150 toe te kennen en hem daarvoor de verplichting op te leggen van het innen of voor zijne kosten en verantwoordelijkheid doen innen van alle marktgelden door de ge meente te heffen, en dien post uit te trekken op f285. Met l'i tegen 1 stem werd aange nomen het voorstel van B. en W, om de jaarwedden van elk der veldwach ters met f 50 te verhoogen, met de uitdrukkelijke voorwaarde, dat geene nevenwerkzaamheden door hen zullen mogen worden verricht en den post uit te trek kon op f 1350. Met 6 tegen 5 stemmen werd aan genomen het voorstel van B. en W., om een bedrag van f 640 te ramen als subsidie aan do bijzondere meis jesschool en restitutie van hoofdely- ken omslag aan het Hoofd dier school. Bij de behandeling der inkomsten werd besloten den Hoofdeljjken Om slag van f8000 op f7000 terug te brengen. De post onvoorziene uitgaven werd vastgesteld op f 1285 95]/a en ten slotte werd de geheele begrooting met algemeene stemmen aangenomen, iu ontvangsten en nitgaven tot een be drag van f 75,4791301/a vastgesteld. De „Onderlinge Stoombootonderne ming Tuinderswelvaren", zal waar schijnlijk een tweede stoomboot; in de vaart brengen. Sloten. Dinsdagnacht werdeu de buisge- nooten van den veehouder J. Verbeek gewekt door het breken van een glas ruit; met twee knechts ijlings naar buiten gaande, bespeurde Verbeek twee personen, die zich snel verwij derden na eerst door twee revolver schoten de lust tot vervolging te heb ben ontnomen, waren zij spoedig ver dwenen de schoten misten. Blijkbaar was bun doel zich door 'net uitsnijden van een ruit toegang te verschaffen. Men brengt deze poging tot diefstal in verband met de diefstallen de vorige maand plaats ge li ad bij de landbouwers Eijken en Van Rooyen in Haarlemmermeer eu IJpolder. Dank zy het gunstige najaarsweder liep het vee meerendecls tot deze dagen in de weiden, zijnde 3 a 4 weken langer dan vorige jaren. Haarlemmermeer. De taxatie van gronden alhier, be- noodigd voor den aanleg van de „tram Sanders" is voor het oogenblik ge staakt, en wel naar aanleiding bier van- dat het polderbestuur van Haarlem, mermeer den concessionaris de be zwarende verplichting oplegt, voor die benoodigde gronden een zydyk te leg gen van het noorden naar" het zuiden der gemeente. Nog altijd is de gemeente Haarlem mermeer, met zijne byna 17000 zielen, verstoken van communicatiemiddelen. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: 24 Nov. L. Nier mans en M. A. Chappuis. Getroowd24 Nov. J. W. C. Meijer en M. H. Schonk J. \V. Voorbeijtel Canneuberg en A. C. Duty. F. v. d. Brand en C. de Liefde Meyer. Bevallen 22 Nov. A. C. de Goger Diependaal 2 d. H. J. E. Dyserinck— Engolberts z. 23. M. E. Pape—Kok d. M. W. C. Vogelaar Colombon z. 24. J. Doets—v. d. Bogaardt d. Overleden22 Nov. A. J. v. d. Ham 7 md. z. Kennemerstr. A. M. H.Vermeer 21 md. d. Heerensingel. W. Rybroek 72 j. Rozestr. 23. M. Bur ger—Kersten 64 j. Gasth.str. W. G. van Eeuwyk 11 md. z. Bannesteeg. C. A. Smits 2 m. z. Nieuwe Raamstr. LAATSTE BERICHTEN. Ter aanvulling van ons bericht in het vorig nnmmer dient dat deinstrutie tegen A. Cassee te Heemstede door de justitie is ingesteld wegens ver denking van heling. Examens in de vrye- en ordeoefe- Dingen der gymnastiek. 24 November 1898. 7 can di dat en. Geslaagd de dames E. A. Wykhuyzen, Haarlem, A. E. Ch. Zegers en P. M. Zijlstra, Amsterdam. P. T. Zunderdorp, den Helder. Wegens gebrek aan plaatsruimte is het verslag over de lezing in „Teyler" tot een volgend nummer blyven liggen. De Taillemeter, die zooals uit ach terstaande advertentie blijkt bij de firma Wisbrun Liffmaon verkrijg baar is en waarvan wy vroeger reeds een uitvoerige beschrijving gaven, is een der artikelen, die als een zeer welkom en nuttig St.Nicolaa*geschenk voor dames aangomerkt kan worden. TEi-EGRAMffiEK» LONDEN, 23 November. Te Edin burgh sprekend, heeft minister Hicks Beach verklaard geen reden te ken nen waarom Frankrijk zich niet ver eenigen zou met Engeland voor eene volkomen vriendschappelijke afbake ning van de rechten der tweo mo gendheden in Egypte. Hy bescboawde het vooruitzicht op ernstige moeilijk heden met Frankrijk nu als veel ver der verwijderd dau enkele jaren ge leden. TE KOOF»: Een zoo goed als nieuwe, zeer lange J A S, zeer geschikt jvoor koetsiers. Adres Teylerstraat 55. 359e SYAATSLOTERÈi 24 Nov. 1898. Ie klasse 4e lijst. No. S245, 18789 f 1500. No. 18355 f100. Prijzen van f20. 526 4045 5404 8277 1130014056 18935 548 41-265735 8840 11466 14579 19: 04 65443765886 8969 1157914728 19136 988 468-16079 8976 11826 14776 19222 10324717 6140 9085 11840 1501319498 10394777 6433 9474 1185^ 1541219531 329 4842 6562 9520 1195616348 1963 1363 4915 6566 9842 120741636119722 16444922 Ö58Ö UK<40 12147 1613019766 1782 5087 693810 82 12392 16564 20248 28105265772210264 13 20 16845 204-0 296552988191 1032813756 17848 2-412 o' 9553248:-iOlt>831 13922 18M920784 325253918275 10880 189691887520908 Heden overleed te Haarlem in den ouderdom van 58jaar onze geliefde Broeder en Be- huwdbroedor de Heer ABRAHAM PLEMP. Uit aller naam, C. E. M. PLEMP. Rotterdam, 22 Nov. '98. Volstrekt eenige kennisge ving. Heden overleed onze Hoog geachte Heer en Weldoener, de WelEd. Heer A. PLEMP. Wed. I. PAAUW— De Joode. CATO PAAUW. Te Haarlem wordt gevraagd op een goeden stand, geschikt voor Manufacturen- of Witzaak. Franco brieven met opgave van stand, huurprijs en wanneer te aanvaarden, onder No. 1848, aan het bureau van dit blad. "S^oor het opmaken der Wassclien en het strijken van Overhem den. biedt zich iemand aan, be kend met glansstrijken. Adres on der letter K., aan den Boekh. D. J. VAN DER WIEK, Gr. Houtstr. 94. tegen billijken prijs de Zaak iu Huishoudelijke Artikelen, enz. Zijlstraat 26. Bestelhuis Holl. Spoor. TE KOOP, te Overvcen. Zeer aangenaam ge legen aan den Zijlweg, in de onmiddellijke na bijheid van hst dorp. Information te beko men bij J A BOSKAMP. Behanger, Overveen. Een prachtige Fox-Terrier, Reu, echt ras, voor billijken prijs. Jansweg 37rood. Zondag 27 November 1898. (8 uur.) Groote, buitengewone door het Variété- en'Qperetten- Gezelschap Directie: HENRI TEI! HALL. j $£§6^* Optreden van de grootste Specialiteiten der wereld. Tot slot (10 uur) Komische Operette. Balcon f0.75, Stalles 10.60, le Loge f0.50, 2e Loge f0.40, Gaan derij f0.25. rail het Paleis oor Volksvlijt Best. BARENDSE. VERHAGEN en POTHARST. Maandag 28, Nov. 1398. 8e Opvoering alhier van Alom bekroond* Groot sensatiedrama, in 8 tafe- reelen|en eene Apothéose. Aanvang"8 uur. Balcon f'1,50, Stalleslen Ie Loge f 1.25, Parterre f 1,2e Loge f0.75. Gaanderij f0.30. SE® IN V ereeniging van den De Commissie der Spijskokery geeft bij deze kennis, dat de uit reiking van warme spijs Dinsdag 29 November a. s. een aanvang zal nemen. Zij verzoekt beleefdelijk de bons tijdig voor den daarop aangeduiden dag af te geven. Gedurende den winter zijn voor zoover de voor raad strekt, Bons verkrijgbaar bij de Heeren P. J. FRIJHOFF, Lange Begijnestraat 8. A.&J. KöSTERS, Kenaustr. 18. J. P. STAM. Zijlstraat 43 en P. P. RIETFORT. Gierstr. 44. Spreekuren Woensdag van 1011 ure, Zijl- weg, Overveen. Zaterdag van 2—3ure, Koninginne weg 1. Haarlem. CAREL PHLIPPEAU. Kassiers. Commissionairs in Effectea en Assurantiën. HAARLEM. en Alexanderstraat 11, HAARLEM. én misna keuze vaarhantien bij bericht door deze. dat de St. Nicolaas-Etalage gereed is, en vestigt bijzonder Uw aandacht op de gunstig*bekend staande Marsepïjn en fijne Borstplaat, ook in Mozaïkdoozen. Bekroond Gouden Medaille.g's-Gravenliage 189S. Maatnemen, Patronenteekenen en Knippen j door icdcrcon zonder eenigo studie onmiddellijk te Iceiou. j Passen niet noodig. Voor goed passen wordt ingestaan. is verkrijgbaar in alle soliede Damesfourni turen-magazijnen; .Toor^ploaUcn, "onr geon vertegenwoordigerszijn, tegen rembour* van F1 S^B^franco door.KcLecl'Ncderlondk door A LUB KT FUSKE, Haarlem Cngrof on Exportllontdngent voor NederlBnd. Koloniën rrv Bélgfö ADOLP WALLACH, Amsterdam. "nrmnnnnn»1 alleen echt, indien van mijn fabrieken direct betrokken. - zwart, wit en gekleurd van 35 et- tot 114,65 p. Met. elfen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.). Damastzijde v. 65 et14,65 I Balzijde v. 35 et14,66 Zy den Bastkleederen, p. robe f8,6542,75 Grenadine-Zijde 65 9 36 Foulard-Zijde bedrukt 66 et— 3,36 Bengaline-Zijde fl,20— 6A6 per meter. Zyden Armöres, Monopols, Cristalliques, Moire antique, Duchesse Princesse, Moscovito, Mar- eellines, Zijden stof voor gestikte Dekens en Vlaggen enz. enz., franco en vrij van invoerrechten In huis. Stalen en Catalogus ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3