Chapellerie du Sport. Kinderhoeden en Mutsen, Heerenhoeden, SPORTPETTEN enz., Ed. MEUWSEN, F. SMIT, heer C. J. J. Fokke, tot burgemeester der gemeente Huibergen J. P. J. van Agtemaal. Benoemd tot luitenant-generaal, de generaal-majoor R. T. Muschart, lid van het Hoog Militair Gerechtshof; tot Ridder in de orde van Oraaje- Nassau de van gedetacheerd uit Weat- Indië terugkeerde kapitein der infan terie van het leger hier te lande P. A. H. F. Tergan, afgetreden com mandant der troepen en van het gar nizoen op Curasao; met ingang van 16 December 1898, tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Bever- wyk, J. Muus jr., thans in gelyke betrekking te Dieren. Eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1899 aan dr. A. D. van der Harst, op ver zoek, als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Middelburg; is aau W.Bekker, op verzoek alskantonrecb- ter-plaatsvervanger in het kauton Ber- gum, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Op pensioen gesteld de luitenant-kolonel L. P. van der Wal, van het 7e reg. inf. met ingang van 1 December 1698. en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1800 's jaars. De aanrandingen te Amsterdam. De toestand der beide aangeraude meisjes te Amsterdam blyft bevredi gend. Echter achten de ^eneesheereu het nog niet geoorloofd Cato Heiloo een verhoor te doen ondergaan. Donderdag is voor den politie-com- missaris een man gebracht die in dronkenschap gezegd bad de aanran der te zyn. Er werden echter geen termen gevonden om dezen man, die blykbaar onwaarheid had gesproken, vast te houden. De langste Nederlander. Yele Groningers weten zeker niet, dat sedert eonige maanden in deze stad de langste man van heel ons land woont, ja, zooals men zegt, op één na de langste van alle bekende per sonen, nl. de heer L. B., vroeger land bouwer te Thesinge. Hjj meet 2,1 M. Vroeger is hem reeds het aanbod ge daan, zich op de kermissen te laten bekijken, maar toen is dat aanbod door hem afgewezen. Binnen cenige dagen vertrekt by nu naar Duitsch- land, naar men zegt, omdat hy op nieuw een dergelijke aanbieding heeft ontvangen, die door hem zou zijn ge accepteerd. Had hy een 150 jaren vroeger ge leefd, dan was hij in geen land van Europa veilig geweest voor de zucht naar „lange Kerle" van Koning Fre- derik Willem 1 van Pruisen en was hij zeker reeds lang ingedeeld geweest bij diens Potsdammer Garde. „N. Gr. Ct." en JU u sist- Msscagni's nieuwe opera. Volgens bericht uit Rome aan de Frankf. Ztg. is de eerste opvoering van Mascagui's nieuwe opera Iris eeo schitterende geweest, in de stampvolle zaal van het Constanzi-theater, waar ook het hof tegenwoordig was. Het voorspel werd gebisseerd, doch het eerste bedrijf met zijn symboliek vond niet veel bijval. De tweede acte is rijk aau dramatisch leven en pakte het publiek geweldigde derde, met herinneringen aan Wagner, viel weer af, al werd de orkestratie geprezen. Sgsori «n Wedsirijdeeti Boksen. De bokswedstrijd tnsschen Corbett en Sharkey, waarvan wij onlangs melding maakten, heeft Dinsdag in de Lennox-club te New-York plaats gehad en is geëindigd met een over winning van Sharkey. Gedurende de geheele match bleek het genoegzaam, dat Sharkey de sterkste was. By de tweede ronde werd Corbett reeds neergeveld en viel als een blok bout op den grond. In de negende ronde raakte Corbett zyn tegeustander beneden den gordel, het geen in stryd is met de queensberry rales. Sharkey riep om hen referee, maar zijn manager zeide hem voort te gaan. Na dcaen uitval ging mevrouw Greato- reee weer voort. „Ge noemt het dus liefde als gij de kans op geluk van een jong meisje ver nietigt." „De kans op geluk1 Er bestaat slechts één kans om gelukkig to zijn, nl.wan neer men altijd recht door zee gaat en naar do stem van 't geweten luistert. En waarom zou Agatha, haar oorc-n er voor sluiten! Waarom zou rij al wat liaar dierbaar is zichzelf liaar ka rakter alles voor geld en prullerijen vorkoopen. Hert is bespottelijk Hij maakte eon ongeduldig gebaar. ,.Dat zal rij niet doen," zcido hij. Hij zag Agatha aan diu hom een blik vol warme liefdo teruggaf. „Ik moet hier dus uit begrijpen," zeido mevrouw Greatorese, „dat je van plan rijt Agatha tot oen loven van ar moede te bestemmen. Denkt ge er wed aan hoe zelfzuchtig dit is. „Ik hoop, dat heit geen armoede zal rijn," zeido Dillwyn zachtjes. „Hoo kunt gij dat hopen! Ge weet hc*4 goed hoo uw positie is en ge weet -ook, dat ge haar dwingen wilt een j.osntie -af to wijzon, dia..." Hilar do ongelukkigste vrouw ter wereld zou maken," zeido Dillwyn. Voor Plotseling sprong de getuige van Corbett in het strijdperk en prote steerde tegen Sharkey. Een oorver- doovend tumult ontstond. De beide boksers gingen ongestoord verder, maar werden eindelijk door den referee gescheiden. Onder hevig lawaai werd tot satis factie van het grootste gedeelte van het publiek Sharkey o verwinnaar en de weddenschappen van onwaarde ver klaard, op mond van het verbreken van de bepalingen van het reglement door den getuige van Corbett. Cor bett ontving 5000 dollars, Sharkey het restant vau 15000 dollars. Hockey. Met de hockey competitie wil het nog niet erg vlotten. Zondag heerscht er weder rust. De Haarlemsche H. B. C. had tegen de Zwolsche A. C. te Haarlem moeten spelen, maar Zwolle heeft zich ternggetrokken. Den volgenden Zondag komen de Amsterdammers voor het eerst. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGES 30 cents per regel. Wederom ontvangen een groote keuze in Dameshoeden. Haute Nouveauté's in voor den Winter. Nieuwste modellen 21, Anegang 21. Spiegelmaker. Vergulder. Plaatliaudelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLEM. Bericht dat bij hem is geëtaleerd een portret van H. M. de Koningin, getiteld »0p het Loo», naar een schilderij van WILLY MARTENS en uitgevoerd in gekleurde photo gravure. Prijs f30. 4*. H. Huetiiieck] A/... liangeVeer- straat 14, Haar lem. Crrootste keuze eadeanx voor de St. Ico- laas. Lanii- en Tuinbouw. Bloemententoonstelling in „Artis". Het bestuur van het Genootschap heeft besloten in de maand April 1899 eeno „Nationale Tentoonstelling van bloeieude en niet-bloeiende, Planten, Bloemwerken, Bol- en Koolgewas en, Groenten en Vrachten" uit to schrij ven. Deze Tentoonstelling zal worden gehouden in de groote Concertzaal eu de aangrenzende lokalen van het Genootschap, op nader door het Be stuur vast te stellen data. Het doel der tentoonstelling is, om een zoo goed en volledig mogelyk overzicht te geven van datgene, wat in de laatste jaren op het gebied van Tuinbouw in Nederland is verricht De tentoonstelling zal alleen dan j slageo, wauDeer alle belangstellenden in den tuinbouw met het G nootschap willen samenwerken. Het bestuar doet daarom een krachtig beroep op allen, om door flinke inzendingen of wel door bet schenken van medailles den goeden uitslag der tentoonstelling te verzekeren. De commissie voor de tentoonst Hing is als volgt samengesteldmr. S. A. de eerste maal wendde hij zich nu tot Agatha. Hij liep met uitgestoken han den naar haar toe en zij legde de hare er in. „Dwing ik je?" vroeg hij. „Ik heb je lief," zeide zij fluisterend. Zulk een antwoord en dat op dit-oogen- blik was zeker bevredigend genoeg. Dill wyn trok haar tot zich en hield haar stijf tegen zich aan gedrukt. Hij voelde grooten lust haar een kus te geven, maar begreep dat het nu geen geschikt oogenblik was dit te doen. Mevrouw Greatorese fronste de wenk brauwen. „Kom hier, Agatha!" zeide zij op toomigen toon. Maar Agatha verroerde zich niet. Zij voelde zich klaarblijkelijk erg veilig waai' zij was en haai- nabijheid sterkte Dillwyn. „Zij is de mijne," zeide hij, „en ik maak aanspraak op haar. Mevrouw Grea torese, waarom wüt gij ons scheiden." „Voor haar bestwil... en om dezelfde reden terstond. Ge weigert te gelooven, hoe gij liaar benadeelt. Er is haar een groot geluk te beurt gevallen en gij wilt dat verhinderen." „Een gelukGe bedoelt Darkham Wat dat betreft," zeide Dillwyn, „dan beroof ik haar niet van haar geluk. Ik red haar," hij zweeg even, „van ellende. Vening Meinesz, oere-voorzitter, J. M. B. Beuker, voorzitter, jhr. mr. W. G. Dedel, secretaris, rar. J. E. Veltman, mr. J. P. Portielje, mr. C. H. van Tienhoven, dr. C. Kerbert, Jac. P. R. Galesloot, H. C. Zwart, Herm. J. van Keukelen bergh, C. A. ten Haaf. Moord te Leur. De Rechtbank te Breda heeft Go- vert Faaseu, beschuldigd van moord op Adriaua S«its te Leur, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Faasen heeft ap^ièl aangeteekeud, by blyft ontkennen. Voor deu kantonrechter te 's Graven- hage was Donderdag gedagvaard een sedert vele jaren daar ter stede gevestig de apotheker, in wiens apotheek een inspectie was gehouden door twee leden van den geneeskundigen raad van Zuid- Holland, waarbij door die heeren werd bevonden dat in een lokaal, blijkbaar bestemd tot bergplaats, een viertal ver giften geplaatst waren tusschen andere geneesmiddelen in, derhalve niet, gelijk de wet voorschrijft, in een afgesloten kast. Met het onderzoek dezer zaak ter te rechtzitting bleek dat in de apotheek zelf alles in orde werd bevonden en dat daar de vergiften behoorlijk weggesloten waren. De apotheker beweerde nu dat de toestand, gelijk die op het bedoelde ma- gazijn bevonden was, reeds 33 jaar lang getolereerd werd. Geen enkele commissie van inspectie had er ooit aanmerking op gemaakt. In het bewuste magazijn wor- 1 den nimmer recepten gereed gemaakt. Het dient uitsluitend tot bergplaats in verband met den groothandel dien be klaagde drijft. Vergiften in zeer aanzien lijke hoeveelheden worden vaak bij kar renvrachten aan bekl.'s inrichting be zorgd, aangezien liij leveranties heeft aan gasfabrieken, groote industrieele on dernemingen, inrichtingen van onderwijs (voor scheikundige- en andere proeven) enz. Te vergen dat al deze vergiften in het een halven kub. M. ruime z.g. vergift kastje worden geplaatst, hetgeen een let terlijke opvolging van het wettelijke voorschrift; zlou eïafahdn, achtta bekl. toch wel niet doenlijk. Maar dat vertrek zelf is steeds afgesloten en er komt nie mand op het magazijn dan vertrouwde en vakkundige personen. Tegenover deze laatste bewering ver klaarden de bedde als getuigen gedag vaarde leden van den geneeskundigen raad, dat, op het tijdstip der inspectie, de deur van het magazijn ontsloten was, maar deze omstandigheid werd door be klaagde en zijn, als getuige a décharge opgekomen bediende opgehelderd door de mededeeling dat op het oogenblik van de komst der heeren een bediende daar werkzaamheden verrichtte. Beklaagde die ook nog aantoonde dat steeds groote etiketten aan de groote flesschen met vergift op het magazijn zijn bevestigd vroeg, na de vordering van het openbaar ministerie, welke strek te tot 10 boete, ontslag van rechtsver volging, nader betoogende dat het be wuste wettelijke voorschrift geen be trekking heeft op den groothandel eens apothekers. Het openbaai- ministerie bleek van oordeel dat het argument omtrent de steeds gesloten deur van het magazijn ter zake niets afdoet bij het geconsta teerde feit, dat de vergiften zich bevon den op een plank tusschen andere ge neesmiddelen in, waardoor noodlottige vergissingen mogelijk waren. Gemengd EÜieuwa. De Zaak-Dreyfus. De minister van koloniën heeft me vrouw Dreyfus vergunning gegeven een telegram te zenden aan haar man, door tusscbeukowst van den gouver neur van Guyana, die het telegram! zal doorzenden. Overste Picquart is Donderdagoch tend om half negen naar het Paleis van justitie gebracht om door het Hof van cassatie gehoord te worden. Dien zelfden ochtend heeft generaal Zurlinden 1de beschikking geteekend, waarby overste Picqaart naar den krygsr&ad wordt verwezen onder de aanklacht van valschbeid en gebruik making van een valsch stak. Deze beschikking en het bevel tot byeen- roeping van een krijgsraad tegen 12 Agatha!" Hij legde haar handen op haar schouders, hield liaar op een arms lengte van zich en zag haar eenige oogen- blikken aan. „Geloof je mij ,,Ik geloof je altijdZij drukte zich neg vaster tegen hem aan en zag met een soort van droevige uitdaging in de oogen over liaar schouder naar haar tante. „Gij rijt er nog niet," zeide de laatste. „Ik verzoek u mij te verlaten, dokter Dillwyn. En gij Agatha, gij..." „Owees niet zoo boos op mijriep het jonge meisje zich uit Dillwyn's ar men losmakend en naar de vrouw toe loopend, die haar zoo lang vriendschap bewezen had. Agatlia sloeg liaar armen om haar heen en zeide tot zichzelf dat zij zich vergist had. Zij haar tante - wilde haar een huwelijk laten aangaan, dat haar den dood zou doen maar dat wist zij niet. Agatha trachtte zichzelf te overtuigen dat mevrouw Greatorese het niet kon weten. „Tante Hilda... bedenk toch..." „Wat?" Mevrouw Greatorese had zich uit de armen vaai het jonge meisje los gemaakt. Maar Agatha klemde zich meer aan haar vast. „Hoeveel aardiger Jack is dan doktor Darkham," zeide rij. Zij sprak fluiste- Dec. zonden Donderdagmiddag aan den byzonderen regeerings-commis- saris worden ter hand gesteld. De m nister van oorlog zal officieel van de beslissing van den militairen gou verneur verwittigd worden. Zinsverbijstering De Nederlandsche zoogenaamde staathuishoudkundige Jan Nyland, verscheen Donderdag voor het crimi neel gerechtshof te Londen beschul digd van het plegen van schriftelijke bedreigingen met moord tegen den eigenaar en den uitgever van de Daily Telegraph. De advocaat Turrel, ingelicht door het Nederlandsche consulaat-generaal, verdedigde Nyland. Turrel bepleitte Nyland's vrijspraak, omdat hy krank zinnig was, en de aanklager eu de jory stemden daarmee in, zoodat Ny land weer in een gekkenhuis wordt opgesloten. De voorzitter Wills gispte vooraf, in zyn toespraak tot de jury. scherp de handelwijs van de „Daily Tele graph" tegen Nyland, die onbetwist baar een heer was, eo met wien het hof en de jury medelijden moesten hebben. Was de redactie van de „Daily Telegraph" inderdaad overtuigd ge weest dat Nyland aan zinsverbijste ring leed, dan getuigden de artikelen van het blad die de dreigementen van Nyland met moord uitlokten, van ge mis aan üjn gevoel en van wreedheid. Maar tegenwoordig, voegde rechter Wills erbij, vraagt de redactie vau een blad niet er naar of haar artike len beleedigend en grievend zyu, als ze er maar op berekend zyn om het debiet van het blad te verboogen. De rechter kenmerkte het geschrijf van de „Daily Telegraph" als kwaadaardig, al rechtvaardigde I et natuurlijk geens zins de bedreigingen met moord. Een doodelijke douche. De rechtbank te Haunover beeft zekeren dr. Georg Krische uit Wun- storf, die jaren lang geneesheer was geweest bij het armenhuis aldaar, veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, omda: hy de onvoorzichtig heid had gehad, een zeer weerbarstig krankzinnige 2o minuten lang een koude doQche te laten toedienen, ten gevolge waarvan deze gestorven was. Een ballontoeht. Dinsdag is er te Londen een iucht- ballou opgestegen om Parys te berei ken. Een tijd giDg alles goed, maar toen spleet een oude scheur in den ballou open, en de luchtschipper, Wil liams, vond het thans veiliger den overtocht over bet Kanaal niet te wagon. Hy daalde neer, en daarbij viel een journalist, die den tocht mee maakte, van dertig voet hoog en be zeerde zich ernstig. In gevaar verkeerd. Uit berichten in Oostpruisische bladen blijkt do dat czaar Nicolaas, toen hij vier weken geleden met een extratrein van de begrafenisplechtig heid te Kopenhagen terugkrerde, op de lyn tusschen Berlijn en Konings bergen, in de buurt van het kleine station Bühmenhöfen in Oost Pruisen door de oplettendheid vau een baan wachter bytyds aan een groot onge luk ontsnapt is. Aau de spoorbrug by dat station was men met herstellingen bezig en des nachts had men de daarbij gebruikte stellage over de rails op de brug laten staan. De baanwachter vond het daar, en kon het nog juist nit den weg ruimen voordat de sneltrein aankwam, die (uit voorzichtigheid?) aan den extra-trein van den czaar voorafging. De baanwachter was zoo verschrikt en door de inspanning zoo overmand, dat hy er ziek van werd en nu nog altijd in een ziekenhuis ligt. Er zyn heimelijk nasporingeu gedaan om te weten te komen of de stellage slechts tengevolge van nala tigheid op de biug is blijven staan, dan wel of er zooals men in zulke gevallen in enkele kringen zoo graag vermoedt misschien booze bedoelin gen bij in 't spel zyn geweest. N aphta-ontploffing. In een fabriek te Alexandrowskaja in het gouvernement, Petersburg heeft tengevolge \au de onvoorzichtigheid van een werkman bjj het ledigen van twee waggons met naphta, een ont ploffing plaats gegrepen. De onvoor zichtige werkman en elf kameraden van hem werden op de plaats gedood, rend. „Met zulke dwaze gedachten verspil ik mijn tijd niet," zeide mevrouw Greato rese. Zij weerde Agatlia. van zich af en wendde zich nu weer tot Dillwyn. „Gij kunt wel begrijpen, dat uw ben zoeken hier een einde moeten nemen, zoo verkies ik niet-, dat gij do kennis making met mijn nicht voortzet." Dillwyn boog even. „Bezoeken zal ik hier natuurlijk niet meer afleggen maar de kennismaking met juffrouw Nesbitt..." „Watt, mijnheer! Na al wat ik gezegd heb.na u uitgelegd te hebben dat gij haar geluk in den weg staat... weigert g*j—" „Ik weiger mijn woord terug te ne men. Ja, dat weiger ik." „Weet gij, dat rij van mij geen cent a!s bruidsschat mee kan krijgen?" „Hoo kan men als men haar riet aan geld denken?" vroeg hij met een teede- ren glimlach rijn oogen op Agatha ge vestigd. „Zij zelf.Hoe zou men aan geld kun nen denken?" zeide hij nog eens. Hij deed een stap vooruit nam Aga tha in rijn armen en kuste haar. Daarop maakte hij een buiging voor mevrouw Greatorese en verliet de ka mer. dertien arbeiders werden meer of min der zwaar gewond. De fabriek brand de voor een groot deel af. Uit Boedapest. Woensdagmorgen zyn de studenten te Boedapest nog erg oproerig geweest. Voor de hoogeschool hadden groote betoogingen plaats. De politie moest met getrokken sabel de straten ont ruimen. 's Middags en 's avonds bleef de stad kalm. Sneeuw in Engeland. Over Schotland, Engeland en Wales hebben een paar dageD hei ige sneeuw stormen gewoed. In Pertehire (Schot land) ligt de sneeuw op sommige plaatsen voeten hoog. De wegen zyn niet meer te gebruiken, terwyl ook hier en daar de spoorlijnen onder ware sneeuwbergen bedolven zyn. Te Bognor zyn acht visscherschuiten ge zonken eu de gansche baai ligt vol wrakhout. IaLeicestershire(Midden-Engeland) heerscht sedert Dinsdag een bytende koude, gepaard met een scherpen Oostenwind. Ook daar viel Dinsdag morgen eeG groote hoeveelheid aneeuw. Sneeuw ook, volgens een telegram uit Kirkby Stephen, in het Noorde lijker gelegen graafschap Westmore- land, welke de heuvels met een dikke laag bedekt. Op de hooglanden van Derbyshire ligt de sneeuw 10 ioches hoog; en nog altijd blijft het door- sneeuwen, zoodat de commuuicatie tusschen de verschillende dorpen ge heel verbroken is. Het slechte weer heeft de boeren zoo overvallen, dat zy geen tyd hebben gehad hun scha pen in veiligheid te brengen. Groote kudden worden vermist en zullen waarschijnlijk onder de sneeuw be dolven zyn. Uit Warwickshire gelijkluidende berichten. Ook daar ligt de sneeuw duimen dik en van een spoedig einde der sneeuwjacht valt niets te be speuren, tot groot verdriet van de jagers, die voorloopig het geweer in het rek mogen plaatsen. Te Birmingham kunnen alleen de trams, die van sneeuwploegen voor zien zyn, het verkeer voortzetten; het gewone rij tuig verkeer is daar ge stremd. Te Bolton is van tramverkeer geen sprake meer, terwyl in liet district Manchester Woensdagmorgen by het aanbreken van den dag de sneeuw een voet hoog lag. In Cumberland en Westmoreland is in jaren niet zooveel sneeuw ge vallen als gedurende de laatste twee dagen. Te Penrith ligt zij hier eu daar vier voet hoog, terwijl op het platte land alle wegen onbegaanbaar zijn. Te Lancaster heeft men de scholen moeten sluiten; de treinen, die uit het Zuiden komen zijn alle twee uur te laat, en de Noordelijke geven hierin den Zuidelijken mets toe, Het postverkeer met Birmingham, Manchester, Liverpool, met Schot land en Ierland ondervindt groote vertraging, evenals, volgens de Globe dat met Nederland en Duitschlaud. Koloniën* Atjeh. Aan uit Atjeh ontvangen telegram men wordt door de Jav. Ct. het vol gende ontleend: De ter Westkust ageerende colonne maakte den 9den dezer eene verken ning naar het binnenlandde bestuur der van Rigas, Poljoet Ismail meldde zich en berichtte dat T. Oernar zieb in boven-Lageun zou bevinden. Den 10a vertrok de colonue met vasthouding van Lbo Timoen naar Pengapit, waar bericht werd ontvan gen dat T. Oemar zich te Oelen Ao- geem op! ie d. Den llden werd een brng geslagen over de Kroeëng Lageuo en van bet strand vivres opgevoerd, den volgen den dag rust gehouden en den loden met vasthouding van Pengapit naar Panté Koejoeng opgerukt, waar aan raking verkregen werd met een 6*> man sterke bende, die met achter lating van een doode en een bruik baar Beaumontgeweer werd verdre ven. Onzerzijds werd de matroos der 2de klasse Gayaard (alg. stamb. no. 2704't) niet levensgevaarlijk gewond; Paoté Koejoeng was geheel verlaten evenals Masiu en het vyf kilometer boveustrooms daarvan gelegen Babah Pleuh, waarheen respectievelijk op den 14den en 15den werd opgerukt. Bij Masiu werd nog eene kleine bende verdreven. HOOFDSTUK XXX. „Wat een heerlijk plekje!" riep me vrouw Poynter uit. Zij zag naar boven, door het gebladerte heen naar den blau wen hemel. Het bewuste plekje was een zacht groen mostapijt dat door eenige boom en tegen de zonnestralen beschut werd. Het was werkelijk een liefelijk ta fereeltje een kleine groene vlakte mid den in het boscheen verrukkelijke lucht er boven en in de verte een kab belend. beekje. Het was een artistiek idéé van Lord Ambert geweest om dit plekje uit te kiezen om thee te drinken. Elfrida zeide hem dit terstond, toen zij kwam. Zij was een der laatste gasten geweest. Dit werd evenwel niet opgemerkt. Er zijn een massa menschen, die de ge woonte hebben laat te komen. Zij war ren zoo doodeiijk vermoeid zeggen rij dan, maar dat was met Elfrida niet het geval. Zij had 's morgens gehoord dat Ambert dc-n heer Blount niet op zijn theepartij genoodigd had en dat hinder de haar. Het was zoo ongemanierd: van Ambert een man te veronachtzamen, omdat hij arm was. En een meisje ia altijd boos wanneer liaar toekomstige echtgenoot rich verachtelijk maakt. De colonne maakte den 16den den terugmarsch naar Panté Koejoeng en den volgenden dag naar Pengapit. Onderweg gelukte het aan een Atjeher, die zich in hinderlaag ge- legd had, den Afrikaanschen sergeant van Steenbergen (alg. stamb. no.22446) en een inland.-cb maréchausseé niet levensgevaarlijk te verwonden; de Atjeher sneuvelde. Den 18den was de colonne to Lho Timoen terag en embarkeerde de lan dingsdivisie. T. Oemar is naar boven-Melaboeh getrokkeD. De mobile colonne in Daja vatte den 12den dezer op Tjoet Po Gam- bang, moeder van Telcee Moeda Latif Lam Lenat; zy is thans te Kota- Radja geïnterneerd. Vyf kwaad wil. ligen sneuvelden by de arrestatie. De twee compagnieën van het 3e bataijoD, die sedert 13 dezer, na hei beschieten van de dekking der weg- werkers van Glé Gapoei, in Boesoe? bivakkeerden, kwamen deu 16en te Segli terug na een bende onder Brahim Loh Kadjoe naar het gebergte te hebben teruggedreven, waarby onzer zijds de Europeesche korporaal Krotz. alg. stamb. no. 26166, niet levensge vaarlijk gewond werd; de vyand liet een doode met zijne wapenen achter. De weg van Glé Gapoei naar Keu- mala Raja kwam gereed, in verband waarmede de post Glé Gapoei den 17q werd ingetrokken. Ook de ijzeren brug over de Oetoeé kwam den l9den klaar. De weersgesteldheid is regenachtig, de gezondheidstoestand goed. Met betrekking tot de expedition- naire colonne te Telok-Semawé meldt de Civiele eu Militaire Gouverneur van Atjeh en Onderhooriglieden het volgende Na een brug van 10 Meter lengte over deu lagune-arm te hebben gesla gen eu een dyk van 800 Meter door Bakian naar kampong Pauggoel te hebben gemaakt, werd den 13den de zer door het heuvelterrein opgerukt naar Djilekat Tjoenda, dateebter we gens een ondoordringbaar moeras niet bereikt kon worden en waarop naar Telok-Semawé werd teruggekeerd, waar den 14den rust gehouden werd. Den volgenden dag werd opgerukt naar Geude Bajoehiertegenover en op den rand van Gedong bevond zich een uitgebreide sterk bezette vijan delijke versterking, waaruit de vijand, die slechts stand hield tot de aanval werd doorgezet, verdreven werd. Een tweede vijandelijke stelling lag achter de ondoorwaadbare Pasei-rivier; enkele op vlotten overgezette troepen- afdeelingen verdreven den vijand ook van daar, waarna op beide oevers bi vak betrokken werd. In beide stellingen had de vijand geschut opgesteld, waarvan hy 10 stukken achterliet, zoomede 15 ge sneuvelden met hunne wapenen aan onze zijde sneuvelde een Amboineesch fuselier en werden gewond de Euro peesche cavalerist Van Oort (alg. st. no. 29101), die sedert aan de bekomen verwonding overleed, en niet levens gevaarlijk vier Amboineesche mindere militairen. Dun 16den werd opgerukt naar de kampong Madan, waar de rivier over brugd en gebivakkeerd werdslechts enkele schoten vielen, waardoor een Amboineesch fuselier levensgevaarlijk gewond werdde vijand liet drie dooden achter. Over Aron en Mataog Ben werd den volgenden dag naar Araboengkoe opgernkt zonder tegenstand te ont- moet-nHakim Kroeng Moeliëng, Aron en Mataog Ben staken vlaggen uit, terwyl Toekoe Tji A'aboeugkoe schreef, dat hij zich naar de bevolen van het Gouvernement zougedrageD. Een gevangene, die onderweg amok maakte, verwondde vier niet Euro peesche mindere militairen en werd in het gevecht gedood. (Hakim Kroeng is het hoofd van het landschap Kroeng Pasei rechter oever; Moelieng, Aron, Matang Beu en Araboengkoe zyn aan Kerti onder- hoorige landschappen, ten Westen van de rivier Kerti gelegen). Het terrein is zeer drassig. Den 18den werd de colonne door de marine opnieuw van vivres voor zien. De rivier Kerti is nergens door waadbaar den 19den zon de bewe ging naar Zuid-Gedoinr worden voort gezet; de colonne wordt den 22sten te Telok-Semawé terug verwacht. De gezondheidstoestand is by de colonne goed. maar te Telok-Semawé doen zich veie koopgevallen voor. Zij kwam dus laat. Zij was tegen ieder een vriendelijk en maakte twee jongelui uit de naburige stad terstond tot haar slaven. Als rij Ambert al koel behandel de dan deed rij dat toch zóó, dat nie mand behalve hij het voelde. Maar Am bert bemerkte haar koelheid zeer goed op en rijn moed zonk hem wel een weinig in de schoenen. Hij verwenschte den hulppredikant. Als er wezenlijk eens iets achter haar gedrag school' Als die rijke Amerikaansche hem ontsnapte hoe zou hij dan rijn zaken kunnen regelen waarvan moest hij dan leven Na de thee verspreidden de gasten zich. Bij groepjes van drie oT vier gin gen rij het bosch in. Toen Ambert naar Elfrida omzag was rij reeds in gezelschap van. een der twefl jonge officieren verdwenen. Zij bad niet op hem gewacht op hem. haar toe- komstigen man. Terwijl rijn liart van woede vervuld was drong hij door een kreupolboschje heen en kwam toen op een open stukje grond uit. Daar bleef hij een oogenblik in gedachten verzonken staan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2