Ir. Dartta's Gelei. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ISa Jaar-gang. Dinsdag 29 November 1898. No. 473Ó HAARLEM S DAGBLAD AJB02iranE[MZEI]SrTSF]RIJ"S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.05 Afeonderlfike nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Ct& Groote letters naai' plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monimartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSantpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Zandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; HillegmARIE HOPMAN, Molenstraat. Gonoemde Agenten nemen Abonnementen 6D Advertentiën aan. ST/IDSK9EUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem28 Nov. 1898. Tot onderwijzers aan de R. K. Pa rochiale scholen, te dezer stede, zijn benoemd de beereo L. Bot en J. A. de Lobel. De heer G. Max, onderwijzer aan openbare lagere school lett. A al hier, komt voor op de voordracht voor hoofd der school in den IJpolder. Examens in de vrije- en ordeoefe- ningen der gymnastiek. 28 November 1808. 5 candidaten. Geslaagd de heeren: H. Dankelman, J. Deutekom, J. G. ran Eek allen uit Haarlem. R. Th. de Cock, den Helder. Nabij Haarlem is uit de Amster- damscbe vaart het lijk opgehaald eeDer 60jarige bedelares, dat naar de begraafplaats onder Haarlemmerliedo is overgebracht. Spoorweg Amsterdam-Leiden. Uit goede bron is vernomen, dat de Hollandscbe Spoor het voornemen heeft een lyo aan te leggen van Am sterdam door de Haarlemmermeer naar Leiden. Hoewel dit schijnbaar buiten Haar lem omgaat, plaatsen wjj het niette min onder onze stedelijke berichten omdat Haarlem door deze lijn, indien ze tot stand komt, ernstig zal worden benadeeld. In de eerste plaats levert het voor den winkelstand het groote gevaar op, dat de Haarlemmermeer zich gaat voorzien iu Amsterdam of in Leiden en te Haarlem niet meer koopt. En in da tweede plaats wordt Haarlem in 't algemeen verkeer ge ïsoleerd. 't Is algemeen bekend, dat Haar lem zich weinig verheugen mag in de goede gezindheid vau de Holl. Spoor. Wy benooren onder de stiefkinderen, 'tls al erg genoeg, dat van jaar tot jaar het aantal treinen, dat de stad zonder stilstaan passeert grooter wordt en te hopen is het, dat wanneer wer kelijk het plan van de lijn Amster dam-Haarlemmermeer-Leiden dreigt tot uitvoering te komen, onze afge vaardigde ter Tweede Kamer, de hoer Rethaan Macaró, zijn invloed zal aan wenden om hare totstand korning te helpen verhinderen. Schouwburg. Specialiteit eng ezelschap Ier Hall. De heer Ter Hall heeft er aardig «lag van om wat afwisseling in zyn gezelschap te brengen. Gisterenavond o. a. zagen wy hier voor het eerst Hom. Constantiu met zijn ijzingwek- kenden sprong van den Eiffeltoren, Hens und Frau Maxi, met hun toe komstlied (zeer levendig toegejuicht) mr. d'Emilo en Miss Lizette, waar- de eerste vooral uitmuntte door een verbazend sterk gebit. Een aardige operette „Lord Mickle- by kan uiet, slapen", hier meer bekend ouder den titel „Het Zangvogeltje" besloot de voorstelling; de heer Ter Hall heeft daarin met veel succes de rol van „Lord Micklebv" vervuld. De zaal was goed bezet. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woens- dag 30 Nov. 1898, des namid dags te een ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Adres P: J. Schwartz, bo venbouw op den stadsmuur by de Amsterdamsche poort. 2. Voorstel B. en WW. vaststel ling plan bebouwing gronden Schoter- veenpolder. 3. Id. id. adres Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbrounen, boawen veranda Brongebouw. 4. Id. id. adres Mej W. A. W. Deenik om verlof. 5. Id. id. adres A. Sernée Bz. be bouwen voor tuin bestemden grond by perceel Wilsonsplein no. IT. 6. ld. id. adres H. London aankoop grond aan de Tybautstraat en de De Keystraat. 7. Id. id. wijziging verordeningen op de commissiëo uit den Raad. 8. Id. id. beschikbaarstellen gelden reis van twee ambtenaren ter bezich tiging abattoir. 9. Id. id. vaststelling staat te vellen boomeo. 10. Id. id. met rapport commissie van financiën, vaststeiling ie suppl. begrooting, staten van af- en over schrijving en beschikking uit onvoor ziene uitgaven, dienst 1898. 11. Id. id. id. id. adres A. Groenen- daal en J. P. van den Berg, huur grond aan het Molenpad. 12. Id. id. id. id. verzoek J. van den Berg, huur grond aan de Leid- scbe Vaart. 13. Id. id. id. id. adres A. Snel tot aankoop grond Berckheydestraat. 14. Id. id. id. id. aankoop grond Papentorenvest van L. C. do Koter. 15. Benoeming vaste commissiën uit den Raad by aanneming van no. 7' 16. Aanbeveling lid plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 17. Id. id. plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs. 18. Verslag opzichter gasverlichting over October 1898. SINHEKLAND. HAAGSCHE BRIEVEN. In den regel zijn de zittingen van ons deftig Parlement niet zoo heel vermake lijk. doch sedert de heer van der Zwaag deel uitmaakt van de Tweede Kamer is ,,la note gaie" er teruggekeerd, die met deen lieer Rutgers van Rozenburg scheen, te zijn heengegaan. In dit opzicht zijn de redevoeringen van dezen socialisti- schen afgevaardigde aantrekkelijker dan dia van zijn mede-afgevaardigde van Kol, die in het vuur van zijn argumentatie wel eens dingen zegt waarvan hij later berouw blijkt te hebben. Zijn rede over den Atjeh-oorlog gaf hem toch aanlei ding om te spreken van zoodanig wanbe heer onzerzijds, dat hij inmenging van een vreemde mogendheid, (als Amerika op Cuba) speciaal van Engeland ge rechtvaardigd scheen te achten. Nu mag men natuurlijk van socialisten die geen grenzen op de landkaart erkennen, ook geen patriottisme venvachten, maar als men het officieel verslag der zitting leest, dan klinkt de uitdrukking daarin heel wat zachter dan toen zij uitgespro ken werd. Dat de heer van Kol haar wijzigde, strekt hem in elk'geval tot eere. Evenwel, wellicht nog meer berouw van een uitdrukking zal een ander lid deer Kamer, maar nu een van de rech terzijde, stellig gevoelen. Aan zijn toe spraak over de koffie werd blijkbaar naar zijn zin te weinig aandacht ge schonken, hetgeen ook wel het geval zal geweest zijn en niet zoo verwonderlijk is, wijl deze afgevaardigde gewoonlijk tusschen eiken volzin een oogenblik pau ze houdt. Plotseling wendde hij zich toen om tot een groepje heeren, waarvan de heeren van Heemstra en de Waal Male- fijt deel uitmaakten en voegde hun toe houdt jo b... f Er was aJs gewoonlijk zooveel rumoer in de Kamer, dat den Voorzitter deze onparlementaire uitdruk king ontsnapte; hij zou die auders niet hebben laten passeeren zonder een woord van ernstige vermaning. Geluk kig, dat bij ons te lande het parlementair duel piet bekend is! Twee zaken van specifiek Haagschen aard hebben deze week de gemoederen bezig gehouden. De- eerste betreft de wïnkelvereeniging van „Eigen Hulp". Het Bestuur had nl. een voorstel gedaan om een andere wij ze van verkiezing in de statuten te bren gen en tevens te besluiten tot uitbrei- cling van het bedrijf, door, gelijk dat in het buitenland in do coöperatie ge schiedt, verschillende depots te vestigen. De vergadering, daartoe opgeroepen, werd door bijna 300 leden bezocht, een te groot aantal voor de fce kleine zaaL Niet alleen do lichamen maar ook do hoofden werden warm. De oppositie kwam met een voorstel om de statuten wijziging niet in behandeling te nemen en dit werd aangenomen. Deze oppositie was gegrond op de overweging, dat ieder der leden op zijn beurt genieten moest van de voordeelen aan het bestuurslid maatschap verbonden. Nu is het waai-, dat men in den lering der coöperators de baantjes, die winst geven, wel een weinig in hetzelfde kringetje verdeelt-. Maar dat komt in de residentie meer voor. Als er bv. gekozen moet worden voor den gemeenteraad, komen altijd de zelfde menschen op de proppen, ook al hebben de kiezers meermalen getoond niet van hen gediend te wezen. Maar, om tot de coöperators terug te keer en, de eisch, dat ieder eens bestuurslid moest worden, gaat toch wel een beetje te ver. Er zijn ongeveer 5000 leden en men kan dus uitrekenen, dat het, ieder lid een jaar dienende, ettelijke eeuwen zou du ren voor men aan de beurt was. De meesten zullen in dien tijd wel dood en begraven wezen. Intusschen heeft de Voorzitter, mr. Elias, secretaris-generaal van koloniën, als zoodanig bedankt. Naai- het inij voorkomt, zit de oorzaak der oppositie dieper. Zij is deels van per- homscbuit beeft als schadevergoeding 1 soonlijken, deels van principieelen aard. 700 pd. st. ontvangen. Want er is een vrij sterke beweging van coöperators, dia moeaen, dat een vei- per fletg naar de gevangenis, bruiksvereeniging niet enkel ten doel i moc-t hebben winst, of noem het divi- Een persoon uit Baarle-Aassau dend of wel besparing, te bewerken, moos' oen dag hechtenis ondergaan, maar dat een deel van die winst voor en er toe knnnsnde besluiten de zuiver coöperatieve doeleinden moet wor- boete te betalen, besloot by op don Qonrrurna7nn narr ia rraan 'zitfan" den aangewend. De leden die op dat di- aangewezen dag te gaan „zitten". Dat ontbrak er anders nog maar aan. vidend irg zijn gestold, die ef allerlei "O daartoe Z||ü rflWiel on be dingen van deen - en van wie velen er Raf z|oh gevangenis te Breda, feitelijk ook niet meer buiten kunnen »'«f H directeur verzocht, zgo - zijn over het algemeen sterk daar-s,aleD ros„ tot den volgenden dag te tegen gekant. En ging men er toe over,1 m<^eQ dan zou het aantel overtuigde eoöpera. Def betuigde hem echter, da men 'tor» misschien niet zoo heel groot blij-vooralsnog geen appartement tot ber- ken J ging van ry wielen had doen oprichten, Do tweede zaak waarop ik doelde, be- Z00fd^ men. d6Q gevangene daarin treft een nieuwe bankinstelling, die voor 111na^nrrthrsdJ 6»>*r en tijdens haai- oprichting nogal eens aan verdachtmaking heeft blootgestaan. In een vergadering van aandeelhouders' 'heeft het bestuur allerlei onthullingen Twee keer in militairen laten doen, waaruit zou blijken dat mendienst, ito doen heeft met de intriges eener con-j Men schryft uit Enschede aan de curreercnde instelling. De bewijzen daar- j N. R. Ct. j voor, die bijgebracht werden, waren t.v y0or ongeveer G weken begaf zich j mei ijk sterk en en de indruk bij bet de 25-jarige H. A. van hier naar publiek is algemeen, dat men hier een.Duitschland om daar werk te zoeken geval van zeer deloyale concurrentie vooren vond dit te Osnabriick. Deze is .zich heeft. Jalousie de métier kan tot in Pruisen geboren en woonde reeds leelijke dingen leiden, dat is zeker. j 20 jaren llier ter plaatse. Daar hy j Aan Haarlemmers, die voor zaken iu bier aan zyne militieplichten had vol- i Deai Ilaag komen (en een beetje tijd1 daan, verwachtte liy niet in het minst, overhouden) of 4vel voor hun pleizier,1 dat men van hem in Duitschland nog 1 zij aangeraden om Mesdag's vlootrevue- J eens hetzelfde zou kunnen vorderen. I schilderijen te gaan zien. En mochten Hot bleek, dat men hem daar nog z:.j in de buurt van liet Binnenhof ko-als Duitscher beschouwde, althans men, dan zij een kijkje aanbevolen op 'L Vrydag 18 November werd by in gerestaureerde gedeelte der oudste ge- J arrest genomen en den volgenden dag bouwen van Die Haghc. Dat laatste" is i gekeurd en direct daarna iDgedeeld misschien nog belangwekkender dan het by bet 74e regiment, infanterie te Hannover. Zyne bier wonende ouders hebben onmiddellijk een adres ver zonden aan den minister van buiten- Iandscbe zaken om te bewerkstelligen dat hun zoon werd vrijgesteld, daar het toch niet aangaat in twee ver schillende landen militieplichten te vervullen. Bovendien is de vader in 't bezit van een Answanderungscbein, hem in 1S7S door de Pruisische auto riteiten verleend, waarbij uitdrukkelijk wordt vermeld, dat by met de zijnen vau de Pruisische Siaatsangehörigkeit en daaraan verbonden rechten en plichten vervallen is verklaard. G. Jr. Hofbericht. H. M. de Koningin zal 8 Dec. in Den Haag terugkeeren. Ontvlucht, Een artillerist, in garnizoen te's- Gravenbage, die voor eenig misdrijf J in bet cachot was opgesloten, heeft j daaruit weten te ontsnappen en is j thans zoek. Uit een onderzoek, door jde politie ingesteld, is gebleken, dat. by korten tyd heeft vertoefd in de woning van een bewaarder van de cellulaire gevangenis te öcheveningen en daar zyn militaire kleedingstukken heeft achtergelaten. Waarschijnlijk heeft hy voor ge- rnimen tijd afscheid genomen van de dochter des huizes, met wie hy ver keering bad eu is naar het buitenland gevlucht. Liefdadigheid naar Vermogen te Amsterdam. Aan de leden en begunstigers van het Genootschap is het volgende schrijven verzonden „In de vergadering van het Genoot schap op 17 dezer gehouden, is het ontwerp adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door ondergetee- kenden voorgesteld, aangenomen, doch v met toevoeging van een amendement, v ergoeamg. strekbende om op het doen vervallen Men meldt uit Scheveningen aan van artikel 20 der Armenwet aan te de N. R. Ct.dringen. Men zal zich herinneren, dat in „Dit amendement is door onderge- September 1.1. de bomschuit Jonge teekendeD, nadrukkelijk en herhaal- Neelljevan den reeder S. v. Leeu-jdelylc bestreden, doch werd ten slotte wen Bz. alhier, in den grond werd j tot hun groot leedwozen door de vor- gevaren door den stoomtrawler Ceres1 gadering aangenomen, van Huil. De zaak is thans in der1 „Het aldus aangevulde adres is op miuDe geschikt en de eigenaar van de heden aan de Tweede Kamer ver zonden, omdat het de uitdrakking is van den wil van de meerderheid der ter vergadering aanwezige leden. „De vraag is daarna door ons over wogen in hoeverre dit besluit ons aanblijven als bestuarderen van het Genootschap toeliet. Afkeerig van ailes, wat naar het vermengen van staatknndige of gods dienstige vraagstukken met zaken van practische armenzorg zweemt, zyn wy dientengevolge ook van meening, dat waar velen der medewerkers en vrien den van ons Genootschap de gewraakte toevoeging uit beginsel niet kannen onderschrijven, dergelijke uiting is ons vak-adres niet op hare plaats is. „Ons gemeenschappelijk overleg heeft ons geleid tot het besluit, de ons toevertrouwde taak te blyven ver vullen, omdat wy vau meening zyn, dat een aftreden van het best nur on der de tegenwoordige omstandigheden splitsing en scheuring en daardoor gruote schade voor het genootschap dat is voor de ondersteunde be hoeftige gezinnen zou veroorzaken. De verantwoordelijkheid daarvoor zou geen onzer wenschen te dragcD. „Wy geven van dit besluit bij deze kennis, opdat men onze bedoelingen niet misversta od men ten aanzien van onze afkeuring vaD het toege voegde deel volkomen onderricht zy. Wy meenen deze verklaring zoowel aan het Genootschap, als aan onszelf verplicht te zyn. Bestuurderer. van het Genootschap Liefdadigheid naar Vermogen: J. H. A. A. KALFF, Voorzitter. A. VAN EIK, Penningmeester. R. STORK. F. C. P. BOTERHOVEN DE HAAN. LOD. S. BOAS. J. F. L. BLANKENBERG,) TH. I. B. HILTERM ANN, öecr' Ams erdam, 25 Nov. 1898. Gemengd Nieuws. De Zaak-Dreyfus. De adresbeweging voor Picqnart schijnt een grooten omvang te nemen. Er rijn reeds eenige duizenden namen openbaar gemaakt Daaronder zijn er vele van professoren en leeraren, een honderdtal studenten, een veertig advocaten, de af gevaardigden Bos, Matet, Guieysse, oud- minister van koloniën, met zijne echtgo- noote. Een der eerste on der toeken aa rs is Adolphe Gamot, broeder van wijlen den president; verder de schilder Car rière, do letterkundigen Abel Hermant, Vandérem, Marcel Prévost, Alfred Ca pua, Courtelino; zelfs de onderchef aan het ministerie van financiën is onder de adressanten. Uit alle klassen en krin gen der samenleving stroomen handtee- keningen toe. De „Cri do Paris" meldt, dat de brief waarbij Picqnart voor het hof van cas satie geroepen werd, in zeer waardceron- de bewoordingen gesteld was, en dat hem daarin zijn rang en titels toegekend werden. De Petite République" zegt, dat de minister van buitenlandsohe za ken verwittigd is dat Schwarzkoppon ge vraagd zou hebben voor den krijgsraad te mogen getuigen. In do Fransche Kamer en in don So FEUILLETON. R Het bewustzijn, dat liij zich geheel illeen bevond, iu een zeker opzicht aan rijn lot was overgelaten, deed zijn woede log stijgen. Hij zeide tegen zichzelf, dat hij haar straffen zou en gedwee zou maken, als oj maar eerst door de wet als zijn vrouw ïfcend was. Intusschen als hij slechts... Daar trof een geritsel van takken zijn oor. Ha! Ach tea- een boom verscholen zag hij ifl de richting vanwaar het geluid kwam. Jongens die hazelnoten zochten nai ttturlijk! Hij wachtte even en zag toen ten kleinen jongen uit een boschje te voorschijn komen, die met een begeerige Uitdrukking op 't gezichtje rondkeek en toen zachtjes floot. Het was nog een klein kind met een Hier aardigst voorkomenhij floot om rijn makker, die zich waarschijnlijk een eindje van hem af bevond, te doen we ten dat hij een prachtige vondst gedaan had. Het andere kereltje evenwel had Lord Ambert, die de schrik van den omtrek was, zeker in de gaten gekregen en het op een loopen gezet. Op dit oogenblik kwam de jongen Ambert heel schuldig voor. Hij was juist in een stemming, dat hij verlangde dat iemand iets verkeerds deed, om hem te straffen. Den laatsten tijd hadden er onophoudelijk strooperijen plaats ge had. Ambert twijfelde niet of deze jon gen was uitgezonden om van een en an der poolshoogte to nemen. Welnu hij zou dien jongen een lesje geven. Hij sprong nu uaar voren, greep het kind bij den arm en trok hem mee naar de open plek. De jongen stribbelde tegen en werd toen zóó wit als een doek. Ambert stond niet bepaald als een vriendelijk heer on der zijn pachters bekend. De kinderen kenden hem niet anders dan door de schoppen en slagen, die hij uitdeelde. Daar was hij altijd heel vrijgevig mee. „Wat doe je hier?" vroeg Ambert den jongen schuddend totdat rijn tanden klapperden van angst. „Noten stelen, hè, Ik zal je eens leeren noten stelen, hoor je!" Hij tilde den jongen bij den kraag iu de hoogte en hief rijn stok op. Nog eens en nog eens daalde de stok op den mage- ren rug van het kind neer. De jongen, schreeuwde, huilde en wrong zich in allerlei bochten en elke schreeuw vervulde Ambert met vreug de. Het was een genot voor hem in rijn tegenwoordige stemming iemand te kun nen martelenhet liefst zou hij het El- frida hebben gedaan, maai- nu deze er niet was, moest de jongen het ontgelden. Eindelijk, naarmate de slagen in aan tal toenamen, werden do schouders en rug van den jongen al rooder en pijn lijker. Het geschreeuw ging in akelige angstkreten over. Op dit oogenblik kreeg Tom Blount, die dikwijls dezen weg door het bosch nam om rijn wande ling naar het dorp te bekorten, Ambert in het oog. Hij stond oven stom van verbazing stil en snelde toen voorwaarts. Hij ken de den jongen wel het was George Ro bins, van wien hij veel hield. Hij had zoo'n warm hart, de arme Blount. „Wat doe je daar?" schreeuwde hij Ambert op toornigen toon toe. Het ang stige gegil van den jongen maakte hem krankzinnig. Met een paar sprongen bevond hij! rich op de open plek ontrukte Ambert den jongen en slingerde het kind ach teruil. Maar* hoe voorzichtig deed hij het hij hield den jongen steeds bij den kraag omhoog, totdat hij op den grond stond. Ambert keerde zich met een woedend gelaat tot den predikant. „Voor den drommel wat doe je hier, mijnheer, in mijn bosch? Waarom kwaamt gij vandaag hier, hè? Kom jo hier den boel eens afgluren, hè?" „Ga naar huis, George," zeide Blount tot den jongen, die bevende achter hem stond. „Hoe durft gij je er in mengen zei de Ambert. „Die jongen zal niet heengaan. Ik heb nog niet met hem afgerekend." „Dat hebt gij wel. Ik zal zorgen, dat gij hem niet meer aanraakt. „Wel, je hebt den jongen bijna doodgeslagen," zeide hij naar het kind ziende, dat ze nuwachtig trilde en langs wiens gelaat een dikke straal bloed stroomde. „Een kind zoo te slaanbulderde Blount het gezicht van het bloed bracht hem buiten zichzelf. „Waarom deedt je dat, beul?" Blount was zich zelf niet meer meester. Bedde mannen waren zóó woedend, dat rij geen van tweeën Elfrida bemerk ten, die tusschen het kreupelhout stond. Dicky Browne. Agatha cn John Dillwyn vergezelden haar. Alle vier stonden zwij gend en stom van verbazing naar het tooneeltje voor hen te zien. Zij bevon den zich achter de twee heeren en kon den door het gebladerte bijna niet gezien worden, zelfs als hadden rij vóór hen gestaan. Ambert en Blount en het be vende kind met de bloedige striem over het gericht waren duidelijk zichtbaar voor hen. Elfrida omklemde ontroerd Agatha's arm zij liield veel van kinderen. Nu maakte Ambert, die forscli ge bouwd was, een beweging om Blount op rijde te duwen, maar Blount, hoewel tenger, was een uitstekend boxer. Ilij gaf Ambert even een lesje en zag toen om naar den jongen. „Ga weg, George, ga nu naar huis, mijn jongen." Het verschrikte kind, dat een oogen blik te voren half bedwelmd was ge weest, begreep hem nu en vloog als een pijl uit den boog huiswaarts. „Je denkt nu dat je aan 't langste eind trekt," zeide Ambert woedend. In rijn woede verhief hij zijn stem hoe lan ger hoe meer zoodat Elfrida woord voor woord kon verstaan. „Maar ik heb nog een appeltje met u te schillen, mijnheer. Ik zal je aanklagen. Wat doe je op mijn grondgebied? Gluren onder voorwendsel van je herderlijke plichten te vervullen. Ik ken jelui predikanten wel glui perig, valsch volk rijn jelui." „Gij schijnt veel te weten." zeide Tom Blount, die zich trachtte te beheerscheo. „Maar er is één ding, dat gij toch uiet weet nl. hoe een gentleman rich ge dragen moet." „Denkt gij, dat go daarover oordeclen kunt zeide Ambert, die bleek van woe de zag. „Denk je, dat ik je niet doorzie, bedelaar? Denk jo niet dat ik heb opge merkt hoe ge juffrouw Robinson naloopt, om te probeeren of gij haar fortuin kunt bemachtigen." „Als ik geen geestelijke was," zeide Blount, die van woede kookte en wiens neusvleugels trilden, „zou ik je hali dood ranselen." Ambert lachte honend. „Het is heel gemakkelijk om zich ach- ter rijn ambt te verschuilen," zeide hij. Dit was nu wel een beetje voorbarig ge sproken, maar dat wist hij op dat oogen blik niet. „Natuurlijk, ik begrijp, dat gij op dit punt weinig kunt velen. Juf frouw Robinsort (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1