f. smar, gevaarlyke heftigheid, waarmede ze kere joaraallsteu, gebruik makend van de dwalingen en misgrepen van enkele officieren, hun beleedigingen uitstorten over alle chefs van het leger, over alle rechters in krygsraden. „Ik protesteer ook tegen de taal op revolutionaire meetings, waaron der voorwendsel van twee onschuldige slachtoffers te verdedigen, men de volkshartstochten opzweept tegen onze militaire instellingen zelf, tegen het leger, dat de bewaker is van onze veiligheid naar buiten en welks be staan de eenige hinderpaal is die de Franschen. verbitterd als ze zjjn door de dertien maanden van verwoed twistgeschrijf, belet zich op elkander te werpen om elkander te verscheuren. „Als kapitein Dreyfus en kolonel Picquart bonden lezen wat eenigen van hun verdedigers zeggen en schrij ven, zouden zij de eersten zjjn om met verontwaardiging te protesteeren. Ik geloof de tolk te zijn van de over- groote meerderheid van hen, die over tuigd zjjn van de onschuld van Drey fus en van zjjn eigen gevoelens, wan neer ik allen vrienden van de waarheid, de gerechtigheid en het recht smeek aan de clericale en nationalistische pers het monopolie te laten van de dolzionige heftigheden die Frankrijk tot de anarchie leiden." Een sensatieproces. Een veel gerecht makend proces is te Londen aanhangig. Een Australi sche dame die zich weduwe Druce noemt, beweert dat zij is gehuwd ge weest met den vijfden hertog van Portland, die op het kerkhof te High- gate bij Londen heet te zyn begraven, na kinderloos te zijn overleden. De eischeres beweert, dat de hertog on der den naam van Drnce haar in Australië heeft gehuwd en daar is overleden en dat de zoon uit dat hu welijk geboren, recht heeft op 's her- togs nalatenschap, thans in het bezit van een neef. Zjj heeft de opening geëischt van de lijkkist, die bij Lon den is begraven. Om de middelen te vinden tot het voeren van het proces, wil zjj 20.000 aandeelen uitgeven van 5 pd. st. elk, aflosbaar met 10 pd. st. Deze pendant van het Tich- borne-proces trekt zeer de aandacht, en men is zeer benieuwd of het uit geven van zulke aandeelen zal wor den toegelaten. Een zonderling. Te Parys is gestorven een zekere Dr. Gruby, die door de medici een kwakzal ver maar in den volksmond d e wonder dokter genoemd werd. Hjj bereikte den leeftijd van 88 jaar. Deze won derdokter beeft alle celebriteiten der eeuw behandeld, want een mensch staat nooit hoog genoeg om niet een diep ontzag voor een charlatan te koesteren. Daudet liep met hem weg Chopin noemde hem „mijn vriend" Heinrich Heine zelfs, zegt men, kwam er aan huis, aan Ambroise Thomas, aan Dumas, Coppée, Sarah Bernhardt, de Lesseps en Gustuve Doré, om er maar eenigen te noemen, heeft hy lapzalven mogen voorschrijven. Het eerst wat hij zei tot zyn patiënten Je hebt 't te pakken 1 Dat betee- kende de kwaal en de kwaal was, volgens hem, de neurasthenie. Geheel het menschdom brandde, beefde en verkwijnde volgens Dr. Gruby door de zenuwen en hij bestreed die tot zyn laatsten snik, men moet zeggen, niet altyd met ongunstig gevolg. Toen deze escalaap zyn einde voelde naderen, en dat voelde hij een maand j vóór zyn dood, plaatste hy zich ach ter een wand en liet zich geheimzin nig spy's en drank toereiken. Men zag tot zyn dood dan ook niet meer van hem dan zijn verdorrende hand. Toen hij in geen dag en geen nacht eeDig teeken van leven achter zyn wand gegeven had besloot men te kijkenhy lag dood. Deze zonder ling had een bibliotheek van meer dan twintig duizend deelen, die door zyn geheel buis verspreid lageomen j viel op zyn trappen, zyn gang, zijn j kamer, zyn zolder over de boeken alles lag pèle-mêle. Over en tusschen i dit alles krioelde het van apen en kanarievogels. Het is niet te verwonderen dat de meoschen, zelfs een Liszt, een Chopin een Daudet zich voelden aangetrok ken tot dit vreemde wezener gaat van zulke dwazen een suggestie uit, waaraan maar weinigen ontkomen. Ean karavaan overrompeld. Op de grens van Fezzan heeft een stam nit Falesselez by Rhat een uit Soedan komende karavaan overrom peld en gevangen genomen. Twintig mannen van de karavaan werden ge dood, tachtig kameelladingen veeren eu 380 ladingen Soedaneesche huiden geroofd. Maj esteitsscliennis. Een Amerikaansch onderdaan, ze kere Frank Knaak, zat in een restau rant te Berlyn met zijn vrouw een beetje opgewonden te spreken over do Duitsche politiek en den Duitschen Keizer. In den loop van het gesprek had hy de onvoorzichtigheid vry luid een niet zeer vleiende opmerking over den Keizer te maken, waarop een van de bezoekers een politie-agent ging halen en de man gevangen werd ge nomen onder beschuldiging van maje steitsschennis. Hij zal in hechtenis worden gehouden tot zijn zaak dient. Intusschen moet de zaakgelastigde van de Amerikaansche ambassade reeds moeite voor hem gedaan hebben by het ministerie van bnitenlandsche zaken te B6rlyo. Moslems en Christenen op Kreta. By een proces wegens moord van een christelijk gezin te Kandia in September, is aan de internationale rechtbank een verklaring van een moslem voorgelezen, behelzende dat de gewezen gouverneur Edhem pasja den dag vóór de gruwelen tal van moslems uit den omtrek in Kandia had bijeengeroepen en bun daar had aangespoord om alle christenen uit te roeien. De getuige zei dat de Eogel- scbe majoor Charchill erbij was weest, maar toen hy tegen Edhem's woorden opkwam zonder omslag bui ten de deur was gezet. Dat Edhem de moslems had opge stookt, was niets nieuws, maar nu bljjkt ook lit een van de bronnen waaruit men de kennis van zyn stoken had geput. Maaudag heeft de rechtbank weer twee doodvonnissen geveld. Een ernstig ongeluk. De kleine stad Perosa Argentina, ongeveer 30 mijlen van Turin gele gen, was Zaterdag het tooneel van een ernstig ongeluk. Alle bisschoppen en andere geestelijke waardigheids- bekleeders van de Provincie Piemont waren daar ter bijwoning der opening van een nieuw college. Do plechtigheden hadden voor het grootste deel plaats in de groote zaal van dat college, waar een menigte personen byeen waren. Plotseling stortte deze zaal in, met het gevolg dat een groot aantal der aanwezigen werden gewond en enkelen gedood. Ouder de zwaar gewonden behoorden drie bisschoppen, van wie een reeds aan zijn wonden is overleden. Breukelen en Brooklyn. By de Newyorksche en Londensche uitgever G. P. Putnam's Sons is een aardig boekske verschenen, waarin Harrington Putnam iets vertelt van de wording en de opkomst van Brook lyn, no een der bekendste wijken der wereldstad New-York. Hollanders en Belgen kochten in 1636 van den Indiaanschen Sachem Ka een stuk grond op Long Island, welke eerste nederzetting den echt Hollandschen naam van Waalbogt kreeg. Joris Jansen de Rapalje, een Hugenoot, met een Paryscbe vrouw gehuwd, was de eigenlijke stamvader en vooral de vrouw Catelyna Trico wordt beschreven als een waardig hoofd van een familie, die bij haar sterven reeds tot 145 personen ge stegen was. Op aandringen der "West- Indische compagnie sloten de ver spreide kolonisten zich nauwer aan een en dicht by elkaar zag men kort na 1645 gehuchten en dorpen ontstaan, die niet alleen in onderlinge ligging, maar ook in naam sterk aan het va derland der eerste bewoners herinne ren. Ten zuiden van fort Amsterdam, dat reeds van ouden datum was, ver rezen Breukelen, Nieuw-Utrecht en Amersfoort. In Breukelen traden als eerste schepenen Jan Evertsen Bont en Huyck Aertsen van Rossnm op en kort daarop volgde ook vanwege de W. I. C- de aanstelling van Jan Ten nissen als schout In het werkje van Pntnam wordt ook een beschouwing gewijd aan het Hollandsche Bren kelen (Brohlede, Broichlede, Brackola, Brocklandia of Broeckland, geheeten naar de-„dras- sige en broeckachtige veenlanden.") En in weinig woorden worden aardige dingetjes verteld van het stadje, dat in 1317 reeds een vrij belangrijke plaats, 6Q van de gezochtheid, heden ten dage nog, van de schilderachtige "Vechtstreek. Hoever die gezochtheid zich nóg uitstrekt mogen onze lezers beoordeelen 1 Uit de beschrijving van de inrich ting van het Amerikaansche Breuke len bljjkt, dat het Hollandsche model vry nauwkeurig werd nagevolgd. In de gegoede huishoudens vond men een betste (bedstee) elders de slaapban(c)k. Men hield zich bezig met tabak plan ten ook katoen werd verboawd, doch slechts voor eigen gebruik. In 1654 verrees in de buurt te Midwant (Flatbush) de eerste kerk maar de Breukelaars waren big toen een eigen kerk in '60 hun de wande ling van eenige uren bespaarde. Do- miné Henricus Leijus, spruitende uit een dettig Amsterdamsch geslacbt, stond gedorende vier jaar aan het hoofd der kerkelijke gemeente, terwijl Carel, de Beauvois, een geieerd Fransch protestant, ait Leiden, de eerste schoolmeester, verder ook voor zanger, klokluider, enz. was. In 1664 palmden de Engelschende geheele streek in8 September werd d8 Britsche vlag op liet fort gehe- schen. Breukelen ging onder den nieuwen invloed steeds vooruit; het stadje had nog eenige naamsverande ringen te ondergaan, veranderde o.a. iu Broekland, Brooklin, Brockline en eindelyk Brooklyn en werd in 1897 by den grooten slokop, die New-York heet, ingelijfd. Hbld. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Het beste Vik. kei is merk Daal- derop.Het eenig- ste wat met goud is bekroond, uit sluitend tegen den goedkoop sten prijs, bij O. H. Huetinek Az., Lange Veer Istraat 14. Spiegelmaker. Vergulder. Plaathandelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLEM. Bericht dat bij hem is geëtaleerd een portret van H. M. de Koningin, getiteld »Op het Loo», naar een schilderij van WILLY MARTENS en uitgevoerd in gekleurde photo gravure. Prijs f30. Vooral in dezen socialistische* tijd j rond de voorzitter het zeer aangenaam j een eexo-diploma en medaille aan hem te kunnen uitreiken en hij hoopte dan I ook dat deze tuinhaas nog vele jaren den tuinbouw zal mogen beoefenen en vele jaren op het eere-metaal zal mogen neerzien, waarop spreker èn Gere-diplo ma èn medaille den jubilaris ter hand stelde. Vervolgens werd C. de Wilde door den voorzitter toegesproken. Spreker zedde, dat ook hem het eerediplo zou worden uitgereikt als een bewijs van erkenning voor de vele diensten den tuinbouw bewezen. Zijne betrekking bij de familie van Lennep heeft hij ge durende 50 jaar mogen vervullen. Als we denken, zeide spreker, aan een goeden vruchtenkweeker, dan den ken wij aan Cornelis de Wilde en spre ker hoopte dan ook, dat deze naam nog lang in de ledenlijst zou zijn te zien en dat de tuinbaas nog vele jaren met gezondheid op dit eere-metaal mag neerzien. Hierna werd ook hem het eere-diploma en de medaille overhan digd. Beide toespraken werden met een luid applaus begroet, j De heer van Lennep bracht hierop een woord van dank aan het bestuur der aideeling Haarlem voor de moeite, die het gedaan heeft, om aan beide tuin bazen het eere-metaal te overhandigen Verder zeide spreker dat hij nog vele jaren - met C. de Wilde kortweg Keesbaas hoopte samen te werken en dat deze neg veel in het belang van den Ned. Tuinbouw zou mogen doen Hierop verlaten eenige verafwonende leden de zaal en werd vervolgens met punt 2 ..Vaststelling van de winter- werkzaamheden" een aanvang genomen. Ingekomen was een voorstel van het lid Becker om de vergaderingen aange namer te maken door het houden iedere maand van onderlinge wedstrijden in verschillende bloemencollecties. De voor zitter stelt voor om deze zaak gaande te maken. Aldus wordt besloten. De heer Krelage zegt, dat het 1100- dig is, dat de data vastgesteld worden opdat de inzenders weten wanneer zij moeten inzenden. Dit voorstel wordt aangenomen en als data. vastgesteld de derde Dinsdag in de maanden December, Januari, Fe bruari, Maart en April. Verder wordt besloten aan de laden een circulaire te zenden waarin de plannen nader zul len worden uiteengezet. En tevens wordt bepaald dat voor die wedstrijden zullen warden uitgeloofd, verguld' zilveren, zil veren en bronzen medailles. Na nog enkele besprekingen om bij die inzendingen van. bloemen, dan geen geleerde maar practische besprokingen te doen houden, doordat de prijswinner brv. aan de anderen zijn wijze van kwee ken mededeelt, wordt besloten dat het bestuur zal bespreken hoe het de verga deringen bij dje tentoonstelling van bloemen zoo aanlokkelijk en nuttig mo gelijk te maken. Na nog enkele besprekingen van min der belangrijken aard, wordt de verga dering te ruim 9 uur gesloten. ¥es*voig Nederl Maatschappij, voor Tuinbouw eu Plantkunde. De af deeling Haarlem en Omstre ken" van bovengenoemde vereeniging vergaderde Dinsdagavond in het Ge bouw „Weten en Werken". De voorzitter, de heer J. D. Onderwa ter, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, vooral vond spre ker het zeer aangenaam eenige dames onder het auditorium te zien. Hierna herdacht de voorzitter 't overleden lid, den heer H. de Clercq, die zich steeds als een ijverig beoefenaar en voorstan der van den tuinbouw had doen ken nen. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goed gekeurd, waarna men tot punt 3 over ging: „Uitreiking der Medailles voor öOjarige trouwen dienst aan J. Weze naar en C. de Wilde". Op voorstel van de afdeeling Haar lem waren deze medailles aan bovenge noemde persoden tcegefcenci. Met een toepasselijk woord van den voorzitter werden ze heden avond uit gereikt. Spreker herinnerde er aan hoe J. Wezen aar gedurende 60 jaren met ijver de familie Berkhout trouw en eer lijk heeft gediend. Yoor het stadhuis was er heden een heel oploopje. Vrouwen en meisjes drongeu op, om te zien naar twee menschen op leeftijd, die in het huwe lijk zouden treden. En de heele nieuws gierigheid kwam voort hieruit, dat dezeimeaschen beiden iets eigenaardigs in hun voorkomen hebben 1 De herrie was zoo groot dat toen het huwelijk voltrokken was demen- scben aan de zy'de van het Pand werden uitgelaten. Toen dat bekend werd stoof de heele menigte de Pand- poort in. Een flinke werkman die er by stond, zei met verontwaardiging, dat hy het een schandaal vond om fatsoenlijke menschen zoo te hinderen. Het Hof te Amsterdam besliste Dinsdagmiddag ia de pleidooien te hebben gehoord, dat het a.s. Dinsdag zal uitspraak doen in de zaak van het faillissement der stoomtram Haar lem—Alkmaar. KANTONGERECHT. Zitting van Woensdag 30 Nov. Mej. E. L. van Gasteren, huis vrouw van H. Jansen, woonachtig Jans straat 11, die bij vonnis van het Kan tongerecht van 19 Oct. was veroordeeld tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning, stond heden we der voor een dergelijk feit terecht. Op 19 November 11. had zij nl. zekeren Booms een glas jenever toege diend. Beklaagde bracht tot haar ver dediging in, dat zij aan genoemden per soon, die turf bij haar gebracht had, voor zijne moeite een glas jenever had aangeboden, en daarbij nog tot hem had gezegd„Drink het even in de kamer op". Dit was evenwel niet gesclxied, waar op de bekeuring volgde. Getuige Booms bevestigde hetgeen door beklaagde was beweerd. De ambtenaar van het O. M. zijn re quisitoir nemende, zeide dat hoewel be klaagde de vorige maand veroordeeld was, zij, toch steeds met tappen voort ging en het woord „Vergunning" met duidelijke letters aan de post van de deur zichtbaar is, zoodat Z.E.A dan ook een zeer zware straf en wel f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis vorderde. Vervolgens stond de dochter van beklaagde, Elizabeth Jansen, terecht. Deze had op 18 November, toen haar ouders naar* kir. Tak waren, om gratie to verzoeken van het vonnis van 19 October, de drankwet andermaal over treden. Voor deze overtreding, die natuurlijk aan het verzoek om gratie geen bepaald voordeel heeft geda werd f 30 boete, subs. 20 dagen hechte nis geëischt. Harmina Maat, woonachtig Leid- sche straat 106, die zich eveneens aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt, hoorde f 50 boete, subs. 20 dagen hech tenis tegen zich eischen. Tegen A. Smit te Beverwijk, die op 17 November op de openbare Ko ningstraat te Beverwijk met een revol ver op musschen liad geschoten, werd f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis ge- edscht H. de Weert te Velsen laad op 7 November in de duinen wildstrikken verzet en was op 10 November met wildstrikken op verboden terrein aan getroffen. Voor het- eerste feit werd 7 dagen principale hechtenis, voor het tweede feit f 4 boete, subs. 4 dagen hechtenis gerequireerd. Wegens gebrek aan plaatsruimte ten- volge der vele advertentiën zijn o.a. twee ingezonden stukken tot een vol gend nummer blijven liggen. Heemstede. Als nagift van de collecte voor de scholen met den Bjjbel is van hier f 80 ontvangen. Sloten. Een veehouder van hier die een aan miltvuur gestorven rund verkocht en liet vervoeren, werd daarvoor f200 boete opgelegd. De vrouw, die Zondag dood werd gevonden in de Amsterdamsche vaart en wier lyk ter onderzoek naar het St. Elizabeth8-Gasthuis was overge- bracht, om na te gaan of hier wel licht een gewelddaad in het spel kon zyn, is met toestemming der justitie hedenmorgen te Haarlemmerliede be graven. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 30 Nov. '98, des namiddags ae één uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der vergade ring de heeren van den Berg, van der Mersch, Macaré, van der Steur en Lode- wijks. Punt 1Adres van P. J. Schwartz, om den bovenbouw op den stadsmuur voor een jaar te mogen behouden. Wordt goedgekeurd. Ingekomen is verder o. a. het voorstel betreffende haven- en kaaigeld. Wordt esteld in handen der Kamer van Koop handel om adviesdat van de tappers be treffende sluiting te 12 uur in handen der rechtsgeleerde Commissie* Punt 2. Voorstel van B enJjW. tot vaststelling van een plan van bebouwing van gronden in het verlengde van de Jan Steenstraat en Wouwermanstraat, inge- diend door de architecten Roog en van den Ban. De heer de Lanoy zou dit wenschen -an te houden tot het bouwplan inkomt van de Bouw-Maats tot Expl. van onroe- rende goederen in het Schoterkwartier. Aan deze laatste zijn voorwaarden opgelegd be treffende het soort der te bouwen huizen, voor een goed geheel acht spr. daarom uitstel van t voorgestelde gewenscht, anders zou allicht de Maats, wijziging in haar plan, dat werkelijk zeer mooi is, moeten vragen. De heer de Breuk antwoordt dat ook B. en W. dit denkbeeld hebben overwog Met het advies over de bouwplannen Maats, zijn B. en W. nog niet goi en de heeren Roog en van den Ban hebt wel een beetje haast. Toch meent Spr. hun plan niet in dat der Maats, zal grijpen. Daarom is hetbster het aanhang voorstel maar af te doen. (De heeren van den Berg en van Mersch komen ter vergadering.) De heer de Lanoy acht de vrees ci ongegrond, dat door verkeerswegen maken het plan der Maat?, kon word benadeeld 't Is de bedoeling niet ora i voorgestelde plan te beletten. Spr. st nu voor, dit plan aan te houden en tegelijk met dat der Expl. Maats, te handelen. De heer de Breuk betoogt, dat in geen j beide plannen verbindingswegen zijn worpen. Daarvoor behoeft de heer de Las dus niet te vreezen. De heer Boog zal niet met het voorst de Lanoy meegaan. Het plan hangt al; lang en er kan later wel weer wat andi komen dat de totstandkoming zou veib deren. Voor communicatiewegen is gi gevaar De heer Willink acht de geopperde ar; menten niet gewichtig en zal tegen voorstel de Lanoy stemmen. De heer van den Berg vraagt waan twee der straten maar 6 en a M. bre worden, terwijl de politieverordening iö voorschrijft. De heer de Breuk antwoordende bem zich op de rooilijn en wijst er op, dat plan is de aangrenzende sloot te deruj en dan van den eigenaar (de Expl Maai afstand van 1", M. te vragen. Wat andere straat betreft, als aan den overki daarvan gebouwd wordt, zal ook vt houwers worden gevergd een stok gr» voor straat over te nemen. Na een opmerking van den heer Bijtt over de sloot, verzoekt de heer van Styn het debat tot de motie-de Lanoij te perken. De heer de Lanoy heeft geen zwaï wichtige bedenkingen tegen het plan, int acht gezamenlijke behandeling van de pis nen nuttig voor een goed geheel. De heer Boog verklaart, dat bij aanho ding van 't plan de heele bouwzaak in war wordt gestuurd De menschen hebb al lang genoeg gewacht. De Voorz repliceert, dat eerst gisten door belanghebbenden het stuk is goteek«j waarbij ze zich verbonden tot medewerkii aan het dempen der sloot Dezelfde n schen hebben indertijd een plan van bouwing aan de Leidschevaart zelf lati varen, nadat de gemeente daarmee veel moeite had gehad. Veel haast dus bij hen niet. De heer Roog antwoordt, dat het sti hem eergisteren eerst is aangeboden, teekening. Hun schuld is het dus niet, Na nog eenig debat verklaart de he Stolp de motie-de Lanoy wenschelijk teac ten.Deze wordt nu in stemming gebracht aangenomen met 24 tegen 4 .stemmen, heer Roog bleef buiten stemming. Punt 3. Verzoek van de Directie Mij. tot Expl. van Staal waterbronnen 1 verandering en uitbreiding der veranda Wordt toegestaan. Punt 4. Voorstel van B. en W. oraal Mej W. A. W Deenik, leer a res Meisjesschool alhier verlof te geven wegej ongesteldheid voor 7 maanden, met behou der helft van haar traktement en B en' te machtigen, in de tijdelijke vacature voorzien. Wordt goedgekeurd. Punt 5. Adres van den heer A. Seri Bzn. ooi achter zijn perceel Wilsonsplei 17 een bergplaats met overdekt binnei plaatsje te mogen zetten en de bestaam serre te vergrooten. Zonder stemming toegestaan. Punt 6. Adres van H. London tot aan koop van een stuk grond in het Rozei prieel voor f 6 per M3. B. en W. wille echter den eenmaal hiervoor vastgestelde prijs van f8.50 handhaven. Dienovereenkomstig wordt het verzot Punt 7. Voorstel van B. en W. tot hi instellen eener Commissie van bijstand het beheer der gemeente-verliclitingsmiddi len, bestaande uit vijf leder, en tot wijzigit van de verordening, regelde den werkkrii der vaste commission, waarbij o. a. won voorgesteld de commission voor de aantn stading en die voor verzoekschriften adressen te laten vervallen. De heer Willink is met het voorstel» genomen, omdat het den werkkring di Comm. v. Fin. normaliseert. Alleen h« het sprekers aandacht getrokken, dat gedeelte van het werk der C. v. Fabr. afgescheiden en wordt voorgesteld op dragen aan een commissi 0 oor verlichting middelen. Aan zulk eene comm. zou dan ook de waterleiding en mettertijd fc abattoir willen opdragen, als een coiumiss voor de stedelijke ondernemingen in 'talfl meen. De heer Kruseman is ook voorliet stel in de hoofdzaken maar verwondert zit als lid der Comm v. Fin. over de vw beelden, die B. en W. noemen om te st ven. welk een slechten invloed de Conn v. Fabr. uitoefende op den goeden der zaken. De Comm. v. Fin. had ook ma ten adviseeren aan B. en W. wanneer er om gevraagd hadden. „Zeer »iker niet," aeide Elfrida ver ontwaardigd. Watf* Browne'a toon klonk bepaald verwijtend. „Jc wilt daarmee zeggen, dat je mij niet gesteund zou hebben in die moeie- hjke omstandigheden." ..In geen omstandigheden, welke ook!- Als zij nu gedacht had hem hiermee uit liet veld te slaan, dan luid zij hert huls. want hij »ride glimlachend „Dat bewijst hoe wreed go rijt," zedde hij. „Alle dingen bij elkaar genomen was het toch gelukkig dat ik nog mijn eigen hoofd luid om op terecht to fco- j men „Wat zal je hoofd verbaasd zijn ge- werst," Beide Elfrida scherp. „Waarom 1" vroeg Browne haar ern stig aanziend. „Denk je, dat het de eer ste maal was, dat mijn hoofd met don, grond in aanraking kwam 1" Blfrida stond op. „Je schijnt op goeden voet mot mijn hoofd te staan, dat je hiervan zoo over-1 tuigd bént," zeide Browne. ..Daar ben ik zeker van." „Wat denk je wed, Dicky Ik ben erg dankbaar dat ik niets van jou of je hoofd afwent." „Dat spijt me voor jou," zeida Dicky „Daar mis je veel aan. Ik hoop, dat je er dan later nog wel eens kennis mee zult maken." „Kom Agatha, wij moeten tante op zoeken," zeide Elfrida. Zij knikte Dicky boos goeden dag. Dit scheen hem uiter mate plezier te doen. Elfrida trok intusschen haar vriendin met zich mee. „Blijft gij nog bij je besluit!" vroeg Agatha die nog steods twijfelde. „Zeker Zij zweeg en begon toen hartelijk te lachen. „Hoe kan ik nu een vertrapte aardbei trouwen V' Agatha gaf haar geen antwoord, maar dacht in stilte, dat Dicky toch ook nut tig kon zijn. Toen zij zich weer bij de gasten voeg den, waren de meesten reeds aan het afscheid nemen. Slechte nieuwtjes verspreidden rich als eon loopend vuurtje en een vaag ge zucht was sommigen reeds ter oore ge komen. In elk geval had mevrouw Greatorese, doodelijk verschrikt, Agatha laten op zoeken. Dokter Darkham was ei op uit gestuurd. Zulke plotselinge schandalen waren zoo ergerlijk. Een vaag verhaal deed de rondemeen wist, dat er iets aan de hand was en het gezelschap wond er zich over op. Men houdt niet van dingen die niet in den haak rijn en vooral niet als rij we reldkundig worden. De gasten vertrokken, niet allen tege lijk maar bij groepjes, en met den zoet- sten, onnoozelsten glimlach op 't gelaat vroeg men of rijn landauer of dogcart reeds voor was. Niemand wist schijn baar iets. Maar iedereen had plotseling gezien hoe de lucht betrok (het was een prachtige, blauwe hemel met een klein wit wolkje in het Zuid-Oosten) en zeide dat het verstandig zou zijn zoo spoedig mogelijk huiswaarts te koeren. Het laatste bulletin luidde, dat een der gasten van den gastheer afscheid had willen nemen, maar dit „enfant terrible" had men de hand op den mond gelegd en zoodoende tot zwijgen ge bracht. Eindelijk brak dan het oogenblik aan, waarop Dillwyn en Agatha rich alleen bevonden. Het kreupelbosch was geluk kig zeer dicht en terwijl de gasten in groepjes staande het voorgevallene be spraken en schertsten hoewel heel zacht en de zonderlingste meeningen in de meest alledaagsche woorden opperden, stonden Agatha en Dillwyn alleen, door 't geboomte van de anderen gescheiden. „Het is nu uit," zeide Dillwyn doelend op Elfrida's engagement met Am bert. „Ja. ik geloof het wel; neen, ik ben er zeker van." „Dat is het beste, wat haar overko men kon." Liefde alleen maakt een hu welijk gelukkig." „En wat Am bert betreft ik geloof niet, dat hij haar gelukkig zou gemaakt hebben." „Ik geloof niet dat hij in staat is iemand, wie ook, gelukkig te maken. Maar laten wij onzen tijd niet verspil len... Wanneer zie ik je weer?" „Morgen bij de rivier?" „Ja. Om vier uur. Agatha, ik hoop dat je begrijpt hoe afschuwelijk ik die geheimhouding vind hoe ik ze veraf schuw. Ik ben altijd bang, dat onze ont moetingen ontdekt worden en jij er onaangenaamheden door krijgt Eiken avond zie ik je in mijn gedachten treu rig tegenover mevrouw Greatorese rit ten," hij trachtte te glimlachen, „die het standjes op standjes laat regenen. Ik wilde om een mooi ding, lieveling dat ik rijk was ofschoon ik, voordat ik jou ontmoette nooit om geld gaf." „Jij moet geen wonderen verwachten," zeide rij teeder, „maar ik voel, dat alles gauw en heel gauw ook, in orde zal ko men. Tante Hilda aal wel toegeven lang zal rij 't niet meer tegen kunne* gaan cf anders gebeurt er iets." „Is dat niet a. la Micatober gespro ken Welnu dan, we zullen geduld heb ben. Maar", en hij kuste haar handjes lang en innig, „wachten valt moeilijk." HOOFDSTUK XXXII. Elfrida bleef dien avond tot twaalf uur op. Dit was iets bijzonders voor haar, die zelfs in de grootste emoties daar nooit aan gedaan had. Toen legde rij zich ter ruste en sliep den geheelen nacht kalm door, totdat zij gewekt werd. Toch was rij van die j kracht, dat haar gedachten dien morgen dezelfde waren als den vorigen avond. Toen had rij besloten Lord Ambert niet te trouwen en dit besluit stond 's morgens nog even vast. Maar rij had niet besloten, wien rij dan wel zou trouwen. Dat wist rij natuurlijk nog niet. Dat moest de toekomst haar nog leeren. Maar soms is de toekomst zeer nabij. Zij kleedde zich en liep den tuin in. Het was haar gewoonte vroeg op te staan en een kledn ontbijt in haar eigen kamtr te gebruiken. Nu bevond rij, dat de kleine kop cho colade en het broodje haar niet zoo goed als andera gmaakten. Marjjan zou dat wel weer beter gaa*. Zij dreutelde tusschen de dahlii heen en weer, die haar echter lang veel belang niet inboezemden als anda Zij kreeg er dan ook spoedig gen» van en verliet den tuin om zich nas het weiland te begeven. En daar, ffi beide armen op het hek geleund, rij tot zichzelf dat het toch ook wel h« lijk was eens alleen te zijn, en voed nu niets haar neerdrukte, geen leven wezen in den omtrek te bekennen s haar engagement verbroken was! Engagementen waren afschuwelijk Nooit zou rij weer verloofd willen zij Een engagement werkte demoraliseert*) het wekte wantrouwen in den mens op. Het beteekende wachten en nog isfl wachten. Neen, als rij ooit weer eon welijk wilde aangaan, dan zou rij g engagement vooraf dulden. Engagement Wat een hatelijk woord Plotseling flikkerde er een vrooEj licht in haar oogen. Daar beneden het veld, een kwart mijl van haar VB wijderd, liep iemand. Het is moeelij iemand op een kwart mijl afstands I herkennen, maar hoe dan ook Kfnd zag terstond, dat de ma.n die zich 4® het veld voortspoedde, Tom waa. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2