Haarlem's Dagblad Het huwelijk van de Koningin. Telkens duiken in de buitenlandsche bladen berichten op omtrent het hu welijk van Koningin Wilhelmina. Thans weet de Brusselsche corres pondent van de „Morning-Post" het volgende mede te deelende inlich tingen dankt hy, zegt by, aan een voorname persoonlijkheid by het Ne- derlandsche Hof. Zoodra enkele quaes- tieö, die door bet protocol zyn gere zen, zullen zyn opgelost, zal het aan staand huwelijk van Koningin Wil helmina met Prins Willem von Wied officieel worden bekend gemaakt. Prins Willem von Wied is de jongste zoon van den Prins von Wied, welke gehuwd is met Prinses Marie van Holland. Prins Wilhelm is ongeveer 23 jaar oud, luitenant by de Pruisi sche keizerlijke garde en zeer bemind by zyn collega's. De geschiedenis van de verloving van Koningin Wilhelmina is niet zon der een tintje romantiek. Prinses Pauline van Wurtemburg is de in tieme vriendin en eenige vertrouwe linge van Koningin Wilhelmina en gehuwd met den oudsten broeder van Prins Wilhelm von Wied. Vóór bet hnwelyk placht de prinses een deel van net jaar by Koningin Wilhelmina door te brengen en de beide spruiten van vorsteljjkeu bloede droomden dan haar toekomstdroomen, zooals dat alle meisjes, vorstinnen of boerinnen, doen. Zoo maakten zjj op een dag de op merking, hoe aangenaam bet zou zijn, als zy twee broeders zouden huwen en zoo niet alleen door vriendschaps banden, maar ook door familiebanden aau eikaar gebonden zonden z|jn. Het denkbeeld werd vastgehouden en be paald het zoo mogelijk uit te voeren. Hierin is het geheim gelegen, dat de jonge Koningin zich onverschillig heef: betoond voor allen, die naar Haar hand dongen, behalve voor den schoonbroeder van Prinses Pauline. Vóór het engagement zou worden be- keud gemaakt aan de gekroonde hoof den van 't buitenland, moet de quaes- tie worden beslist of de echtgenoot van de jonge KoniDgin zou worden gemachtigd den titel van Koning te voeren, of dat hy zou worden bekleed met de titels en waardigheden van Prins Gemaal, of wel of h|j gewoon deu titel zou blijven behouden, dien liy voor z|jn huwelijk droeg. Wanneer dit zal zyn beslist zal de mededeeling van de verloving aan de mogendheden worden gezonden. Het huwelijk zou in de aanstaande lente in den Haag plaats vinden. Diefstal in de Twentsclie Bank. Een brutale diefstal beeft Woens dagochtend weder aan de Twentsche Bank te Amsterdam plaats gehad. Een particulier, de heer E., had f 1500 in Fransch bankpapier gewisseld, doch bemerkte, terwijl bij het gebouw ver liet, dat zyn portefeuille verdwenen was. Dadelijk sloot de portier het gebouw en telephoneerde om de politie. Deze kon niet ande'S doen dan allen, die zich voor de loketten bevonden, te fouilleeren, doch tevens te consta- teeren, dat de dief gevlogen was. De politie verschafte het volgende bericht „Vermist (waarschijnlijk gerold) in het gebouw der Twentsche Bank aan den Nieuwezijds Voorburgwal alhier, oeue zwart verlakt lederen portefeuille met lipsluiting, inhoudende: 2 Fran- sche bankbiljetten, ieder groot 1000 francs, 1 witte en 1 groene enveloppe met het adres van J. P. Gupin, waarin quitantiën van de Waalsche gemeente 2 losse qaitantiën en nog eenige andere papieren zonder waarde. De commissaris van politie io de le sectie (voormalige Sint Pieterslial) verzoekt opsporing en b|j ontdekking bericht". Gedaante-verwisseling. Te Amsterdam is Woensdagmorgen een trouw-plechtigheid voltrokken, welke in hooge mate de aandacht trok. De bruigom namelijk was tot voor een paar maanden eeoe vrouw geweest 1 Uit den volksmond kon men ver schillende lezingen omtrent de historie hooren de ware toedracht is echter als volgt: Den 16en Juli 1873 werd te Am sterdam, als op dien datum geboren, aangegevenRegina Margareta B. van welk „meisje" in den ioop van hare ontwikkeling bleek, dat 't een jooven was. Zy droeg eenmaal meisjes-goed oq was geheel als meisje opgevoed, zoo dat de ouders het geval maar lieten gelijk 't was. Regina leerde naaien, kostuammaken, enz. In het begia van dit jaar kwam zy met een jonge weduwe in kennis, aan wie z|j het geheim van hare ge boorte openbaarde en die haar aan spoorde het openlijk aan deu dag te brengen. Dit is geschied. De recht bank heeft op advies van een medicus twee maanden geleden machtiging verleend tot wijziging van het ge boorteregister, en sedert wierp Regina haar meisjeskleeren af en heet „zy" Reinond Marius. Woensdagmorgen werd het huwelijk tusscheo „hem" eu de jonge weduwe voltrokken. (N. v. d. D.) Een moord? Nadat ongeveer een half jaar gele den ten huize van den 68-jarigen N. K., een zonderling te Amersfoort, die, ofschoon voor bemiddeld doorgaande, hoogst zuinig leefde, was ingebroken en gestolen, scbynen dezelfde daders minstens een tweetal in den nacht van Woensdag op Donderdag andermaal ingebroken te hebben. Wel licht ook hebben z|j toegang weten te krijgen tot zijn woninkje terwijl hy Woensdag te Amsterdam was, waar hy elke week een dag placht door te brengen. Ofschooa de luiken, die in geen 20 jaar gesloten werden. Donderdag ge sloten bleven, viel dat den buren zoo aanstonds niet opdoch ktoen K. in byna een week niet werd gezien, waarschuwde z\j de politie. Deze liet an Dinsdagavond de dear opensteken en zy zag aanstonds, dat er in het huisje een misdrijf was ge pleegd. Kisten en kasten stonden open en alles lag over den vloer verspreid. In de bedstede vond men eindelijk het lyk van den oude, de handen en voeten gebonden, den mond dichtge- stopt met een halsdoek en een laken. Aan het lyk zyn geen uiterlijke kenteekenen van geweld te bespeuren. De justitie stelt een onderzoek in. Nadere bijzonderheden ontbreken. Brand te Alfen. Woensdagochtend omstreeks 9 uur, nadat de bijbellezing en het ochtend eten waren afgeloopen, brak er in de Martha-stichting te Alfen een felle brand uit, door een tot nog toe on bekende oorzaak. De brand ontstond op de derde verdieping boven het schoolgebouw in het kleedermagazyn, en spoedig stegen over de geheele lengte van het gebouw de vrammen uit het dak. De burgemeester was spoedig op het terrein aanwezig, alsmede twee brandspuiten uit Alfen en éen uit Aarlanderveen. Door het met beleid optreden van de brandweer wist men het hoofdgebouw te bewaren en den brand in zyn voortgang te stuiten. Toch kon niet verhinderd worden, dat de werkplaatsen van den schoen maker, die der naaisters, de strijk en waschinrichting en wat zich daarin bevond, verbrandden, waardoor de schade enorm is. De kinderen die er worden ver' pleegd, ongeveer 300, werden in de grootst mogelijke orde naar de ge stichten onder Aarlanderveengebracht, en niemand bekwam letsel. De kleedervoorraad is totaal ver brand, zoodat de kinderen b|jna enkel hunne dagelyksche plunje hebben overgehouden. woi-eit t B8 alleï) in Maai*- Élein en Omstre»^ |teeii gelezen. fe Gevaarvolle redding van schipbreukelingen. Het stoomschip „Mesacria", kapt. K. Knop,der firmaW. H. Mfiller Co., vertrok den 22sten Nov. van Rotterdam naar Middlesbro, toen de bemanning den daaropvolgenden dag des namid dags te 3 uur de schoener „Blue Jacket" ontwaarde met de noodviag in top en werd onmiddellijk er op af gestuurd, waarna te vier uur de „Mesacria" zoo dicht genaderd was, dat men de opvarenden van de „Blue Jacket" hoorde roepen, dat zy be gonnen te zinken en om hulp ver zocht werd. De stnurboordsreddingsboot van de „Mesacria" werd uitgezet, doch het stoomschip viel door de zware zee af en begon hevig te slingeren, zoodat de reddingssloep tegen het schip stuk geslagen werd en onbruikbaar werd voor de redding, De duisternis was inmiddels inge vallen. De „Mesacria" stoomde rond den schoener been, terwijl den schip breukelingen werd toegeroepen, dat men in hunne nabijheid zou blijven tot het aanbreken, van den dag om alsdan de pogingen tot redding te hernieuwen. De schipbreukelingen smeekten evenwel om dadelijke hulp, daar de „Blue Jacket" snel zinkende was en de toestand steeds hachelijker werd. Onder leiding van den len stuurman, den beer J. de Voogd, werd daarop de bakboord reddingsboot gereedge maakt en had men na bovenmensche- lyke krachtsinspanning in twee uur tyds den zinkenden schoener bereikt, tijdens een Z.-O. storm en hoogezee. In de reddingssloep bevonden zich de le stuurman De Voogd, benevens de kok en een matroos. De bemanning van de „Blue Jacket" bestond slechts uit den kapitein, een stuurman en een lichtmatroos; ook was er een 16-jarig meisje aan boord. Na 45 minuten lag de reddingssloep weer langs de zy van de „Mesacria", doch moesten de schipbreukelingen met touwen aan boord worden ge- hesehen, daar zij geheel uitgeput wareu. Nauwelijks waren de geredden aan boord of de boot liep vol water, zoo dat opzetten onmogelijk was evenmin als achteruitviereu en men hem moest laten slippen. Twee sloepen van de „Mesacria" waren dus hierbij verloren gegaan, doch vier menschenlevens waren ge red. Nadat zy aan boord van de„Mesacria" liefderijk waren opgenomen en van voedsel en droge kleederen voor zien, konden zy hun wedervaren mededeelen. Zy kwamen met bun schoener van Amble (Schotland) geladen met vuur- steenen, bestemd voor Londen. Het scheepje geraakte onderweg in zin kenden staat, alle zeilen waren ver loren, het dreef voor top en takel, torwjjl zware zeëen er overheen ge woon werden. By het verlaten van den schoener door de schipbreuke lingen en redders, omstreeks 9 uur 's avonds, dreef deze 32 mijlen N. W. van het lichtschip Leman Owers onder de Engelsche kust benoorden Yarmouth. „De „Mesacria" bracht de schip breukelingen behouden te Middlesbro aan wal. Aan de krachtdadige pogingen ran de matrozen der „Mesacria", onder leiding van den stuurman De Voogd, van Rotterdam, is ongetwijfeld de reddiig te danken. Het is niet de eerste maal dat stuarman De Voogd zich door een moedige daad onderscheidde. Den Ten Sept. 1897 redde hy op de Deensche kust, bijgestaan door een matroos van het stoomschip „Hilver sum", ran Amsterdam, waarop by stQurman was, 5 schipbreukelingen van den Duitschen schoener „Marie", van Embdem. Door den keizer van Duitschland werd toen aan stuurman De Voogd een fraaie zeekijker met inscriptie vereerd. Over de laatste reddiug is aan den kantonrechter te Rotterdam een uit gebreid rapport ingediend. Eenige maanden geleden sloeg te Amsterdam op bet IJ een roeibootje om. waarby drietal knapen om bet leven kwam. Een werd gered, een jongen van 13 jaar. Door den schrik was hy zoozeer bevangen, dat opne ming in het Gasthuis noodzakelijk was. Daar bleef hy zes weken en kon toen als hersteld ontslagen wor den. Nu echter zijn zijne onders, wonende in de Oude Kennissteeg, opnieuw ic rouw gedompeld. Maaudag toch werd uit de Kattenburgervaart het lyk vao den eenig overgebleven jongen opge haald. Hö is vermoedelijk van een schuit gevallen, waar hy tydens af wezigheid van den schuitenvoerder even op zou passen. Gemeenteraad Amsterdam. De quaestie betreffende de verbe teringen in het verkeer op het Noord zeekanaal werd Woensdag in den Amsterdamschen gemeenteraad be sproken. De beer Kamerlingh Onnes vraagt of het Diet op den weg ligt van B. en W. om met het oog op het zeer betreurenswaardige verschuiven der behandeling van het ontwerp tot ver betering van het Noordzeekauaal, de Kamerleden er van te doordringen dat dit ontwerp, hetwelk betreft een algemeen landsbelang, meer belang stelling verdient dan er blijkbaar aau ten deel valt, en dat het uitstel van heden in geen geval door een nieuw uitstel mag worden gevolgd. De voor zitter antwoordt dat het uitstel stellig niet te wyten is aan gebrok aan be langstelling, maar aan de vele werk zaamheden, waarmede de Kamer is overladen. Hy is overtuigd dat het kanaalontwerp na het recès onmid dellijk zal worden ter hand genomen; tegen een tweede uitstel zullen boven dien de Kamerleden voor Amsterdam wel waken. Aan de orde kwam ook de motie van de raadsleden Hovy, Waterschoot, Fabius, Schölvinek en Harmsen, om de avondschool af te schaffen en het daarop door B. en W. uitgebracht praeadvies. B. en W. vindenlblijkens hun prae advies een bezwaar vaD de avond school,. dat kinderen van 9 tot 12 jaar 's winters na 7 nre nog op straat moeten zyn. Ook voelen zij voor de vry aanzienlijke bezuiniging, waartoe de afschaffing op den duur zal leiden. Zy wyzen er echter op dat zy vol gens art. 21 der wet niet op eigen gelegenheid schooltijden eu leerplan kannen vaststellen. In elk geval zal eene eventueele afschaffing zeer ge leidelijk moeten geschieden, aanvan kelijk liefst als proef op enkele scholen. Of met die afschaffing gepaard moet gaan opheffing van den vryen Woens dagmiddag, gelyk de voorstellers der motie iu bedenking geven, ter com pensatie van bet verminderd aantal schooluren, is een zaak waaromtrent eerst by de vaststelling van het leer plan zal kunnen worden beslist. Na langdurig debat werd ten slotte de afschaffing verworpen met 23 tegen 17 stemmen. In deze zitting werden beneveüs andere voordrachten van minder in grijpend belaDg, nog goedgekeurd: de voordracht om de gemeente tegen over de Am sterdam sche Omnibus Maatschappij te verbindeD de exploi tatie der tramwegen van die vennoot schap in eigen beheer te nemen en te honden tot 1910. Een dergelijk be- slait was, nadat de concessie is opge zegd, noodig met het oog op den in die concessie aangegeven grondslag, waarnaar zal worden berekend de premie, aan de Maatschappij uit te keeren. over de zaak hoort, schrijft mevrouw B. naar Den Haag en krygt ten ant woord dat men daar ran geen schil derij weet. De politie wordt met bet gebeurde in kennis gesteld en slaagt er in door beleidvol optreden bet kostbare doek weer in banden te krij gen. Hoe bad zich hot geval toegedra- gon Joh. Slebe, de beklaagde, was naar Den Haag gegaan en bad daar een telegram gezonden, geteekend Artz naar mevrouw B. en bet ant woord ook in ontvangst genomen. Gebruikmakend van een kaartje van mevrouw Artz, dat by in zyn bezit had, had hy daarop door een kruier het schildery lateu balen en zoolang iD het magazyn van zyn patroons, de heeren Prey er, opgeborgen. Hij zond het den volgenden dag naar een kunst- kooper te Londen, die het echter niet hebben wilde, omdat er twijfel bestond omtrent de echtheid. Het moest eerst door den schilder gewaarmerkt wor den. Slebe zorgde er echter voor, dat hy zyn buit weer spoedig kwyt was en zond het stak weer naar Londen, uaar een anderen kunstbandelaar. Intusschen was de zaak hier onder zocht en had de politie het spoor ge vonden. Het gelukte met groote moeite het doek terug te krijgen voordat het verkocht was. De beklaagde legde een volledige bekentenis af en zeide door geldge brek tot zijn daad te zyn gekomen. Het bleek, dat bij een behoorlijk sa laris had, maar zyn leven scheen daarvoor niet ingericht te zyn. Ge- ruimen tyd geleden heeft hy een jaar gevangenisstraf ondergaan. Het O. M. eischte 2 jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. Van Lier, be streed dat hier listige kunstgrepeu wareu gebruikt en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Bovendien voerde hy verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak 9 December. Letieretii en Kunst Eeu protest. In ons ochtendblad van Maandag is melding gemaakt van de protest vergadering van „Knnst na Arbeid". Nader verzoekt men ons te berichten, dat in deze vergadering de volgende motie is aangenomen De leden van de mannen-zangvereeni- ging „Kunst na Arbeid" te Amster dam, vergaderd op 26 November in het lokaal „d'Geelvinck", gehoord de overtuiging van vele deskundigen over haren zang op 20 November op 't concours, gegeven door de liedertafel „Haarlemsch Zanggenot", gehoord de gehouden besprekingen op de verga dering, spreekt hare afkeuring uit over de houding der jury op genoomd con cours in de le afdeeling en besluit hiervan mededeeling te doen aan 't bestuur van bovengenoemde lieder tafel en alle belanghebbenden. Tel INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Zooeven ontvan gen eenige fijne Cranglantaai-ns, in deu prijs van j 11.HO tof f«.~. Hanglampen van f4.- tot f'15.-. Zie etalage l»i| Cr. 1 H. Huetinek Az., 1 Ei a n ge V eer straat 14. RECHTSZAKEN. Een schilderij ontvreemd. Woensdag stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht Joh Slebe, bediende by de firma Preyer Co. te Amsterdam, wegens oplichting. Deze zaak heeft destijds nogal sen satie gemaakt. Mevrouw B. bezat een schildery van Jacob Maris, „Riviergezicht op de Schelde", dat zy van de hand wenschte te doen. De firma Preyer had er f 4000 voor geboden en ook mevrouw Artz in Den Haag wilde er f 4000 voor geven, doch de eigenares taxeerde het doek be langrijk hooger. Óp 2 October ontving zy een tele gram uit den Haag, geteekend Artz, waarin haar verzocht werd het schil derij op te zenden, aangezien er een Amerikaan was die het misschien koopen zou. Mevrouw B. zendt een telegram terug en eenigen t|jd later komt een kruier met een kaartje van mevrouw Artz het stuk halen. Als zy na eenige dagen niets meer Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen. Anegang 8. Ryke keuze in verschillende smaakvolle en sierlijke St. Nicolaas-Cadeaux. Specialiteit fraai gevulde Bloemkorfjes in alle prijzen van af fl, INGEZONDEN. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Haarlem. 29 Nov. 1898. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u een. plaatsje voor een kort antwoord aan S. J. S. J. zal mij ten goede houden, dat ik de bewuste 50 a 60.000 gld. niet ga verdedigen. Ik durf gerust bekennen, dat deze som mij zelf gering schijnt, maar 't Hoofdbestuur van den Bond heeft al in 't begin van dit jaar des kundigen geraadpleegd, en leeken moe ten zich bij het resultaat van hun on derzoek dus neerleggen. Dan wensch ik S. J. op te merken, dat lang voordat do vorstelijke gift van H. M. de Regen tes bekend was, in den Bond reeds tot do oprichting van een Sanatorium, was besloten. En heeft S. J. nu ook evenals X., niet gelezen, dat door de groote voorstanders van Sanatoria ernstig is gewaarschuwd, tegen de zoo graag aanvaarde meening, dat het nu al ge noeg was? Ziet u, S. J„ de Bond van Ned. Ond. heeft evenals u gejuicht over de konink lijke gift, maar liij is gelukkig niet naïef genoeg geweest te denkenzie zoo nu zijn we gered, we kunnen onze centen in den zak houdenintegendeel, hij was zoo verstandig, op den ingesla gen weg voort to gaan. Zou u 't heusch zoo vreeseüjk vinden als timmerlieden, metselaars, kantoor klerken, officieren, typegraf en, stoffeer ders, schippers, onderofficieren, gemeen teambtenaren, smüds enz. enz. allen een eigen Sanatorium wenschten? Ik volstrekt niet Ik zou het toejuichen, als bij deze categoriën van menschen met enthousiasme, als bij de onderwijzers, voor dergelijke inrichtingen werd ge werkt. Want deze menschen konden dit evenzoo als de onderwijzers, heusch, waar een wil is. daar is een weg, zegt het spreekwoord, en al zijn over 't ge heel de financiën van den kleinen bur gerstand nu juist niet zoo schitterend, 5 of 6 gulden opbrengen in S maande lijkse! ie termijnen, gelooft u niet met mij, dat het zou kunnen? Zeker S. J. de onderwijzers weten wel, dat ze lotsverbetering al jaren en jaren vragen, ze weten ook wel, dat een deel van 't publiek uit deze sanatoriazaak zal weten te destilleeren, dat die school meesters het dan toch zoo kwaad nog niet hebben en al wil u mij aan 't slot van uw stuk bezwadderen, door mij schoolmeester-eigenschappen te verwij ten, het pleit toch zeker voor die zoo vaak geminachte kaste, dat ze trots deze overtuiging, niet schroomt haar gang te gaan, vertrouwende dat er toch altijd nog menschen zijn, die wel besef fen, dat de onderwijzerstraktementen beslist onvoldoende zijn. En het doet mij zeer veel genoegen, dat gij althans van dit laatste overtuigd zijt. Gij vindt het niet Idesch van mij, dat ik mij in een onderwijzers-hoof den zaak gemengd heb. Ik was als niet-on- dér wijzer daartoe niet bevoegd. Welnu, als h.h. hoofden van scholen wel mee- nen, dat zij werkelijk een behoorlijk aandeel in het onderwijs hebben en als die heeren of anderen wèl meenen, dat het rechtvaardig is, dat de hoofden van scholen flinke traktementen genie ten en de klasse-onderwijzers beslist on voldoende, dan is het him plicht, het foutieve van mijn schrijven te publi- ceeren. Hoogachtend, UEd. dw. dr.. H. Z. Antwoord van X. aan den heer H. Z. met oen eigen woord van Professor Kooyker. Mijnheer H. Z. Het lust mij niet uw sclirijveu op den voet te volgendaarvoor bent u te zeer j vooringenomen. Tegenover een1 résumé als dit: „Neen. mijnheer X., „gij hebt de hoofden van scholen willen „rechtvaardigen, maar 't is u heusch „niet gelukt ook maar één enkel af doend motief to vinden. En dat zal u „ook niet gelukken, want ,.er bestaat, „geen enkel motief ter hunner recht-j „vaardiging,"" daartegenover z w ij g t men. Als ik den roep om steun ter aanvulling van het eventueele tekort „bedelen" noem, en u maakt daarvan met opzet of in uwe verontwaardiging „Waar slecht gesalarieerde ambtenaren uit hunne armoede vrijwillig gelden bij eenbrengen tot een uitstekend, liefde rijk doel, daar liadt u zich wel eens mogen bedenken, mijnheer X., voor u dl i t „bedelen" gingt njoemen." daar zwijgt men alweer en laat de qualifica- tie van dergelijk doen aan anderen over. Kunt u niet één kolommetje vullen zonder ettelijke onbesuisdheden treu rige houding der hoofden, niet w i l- 1 e n sa menwerken, hun kleinzie ligheid etc., dan moet ik u antwoor den in dien toon wil ik geen tegen zang leveren. Dat ik na 't voorafgaande niet met u wenscli te polemiseeren over s t ij 1- kwestie en on d er w ij zer sVeir- houdingen (niet omdat u geen on derwijzer bent, hoormaar om uw kort zichtigheid, die zoo erg is, dat u u geen twee verschillende en eerlijke ap preciaties van éene handeling kunt voorstellen, en om uw hinderlijk onaan- genamen toon. en omdat die dingen niet aan de orde waren), dat moet u duide lijk worden. Alleen over de door mij gemotiveerde onthouding der hoofden nog een paar woorden, al ben ik dan ook van Sana- toriazaken niet op de hoogte, al ga ik geen dagbladen na, al wist ik niet één enkel afdoend motief te vinden, volgens u. Professor Kooyker schrijft mij woordelijk „Ik heb hier alleen hooren verluiden, dat de Onderwijzersbond gelden bijeen bracht voor een eigen sanatorium, maar iets naders kan ik u daaromtrent niet meedeelen," en verder „Hoe meer Sanatoria er komen, des te aangenamer zal het. voor de zaak zijn. Eene andere kwestie zal het wezen of de heeren onderwijzers de gelden daar toe zullen bijeenkrijgen, want een sana torium, zal het goed zijn, moet een inwonend geneesheer-directeur hebben, plus verder personeel, zoodat alleen de stichtingskosten van een dergelijke in richting voor 50 patiënten f 120.000 bedragen, en dan natuurlijk verder de jaarlijksche uitgaven. Nu kan het zijn, dat het voornemen bij de h.h. Onderwij zers bestaat in de kosten te doen bijdra gen door de patiënten. Dan wordt het de vraag op hoeveel dit gesteld wordt, want l>egrijp dit goed, dat ik altijd aan een verblijf te Davos de voorkeur blijf geven. Overigens kan ik ook niet zeg gen, dat ik met afscheiding dweep. Het zal heel wat in hebben een eerste sana torium tot stand te brengen afgezien natuurlijk van de schoone bestemming van H. M. de Koningin-Moeder. Ook in het buitenland zijn de volkssanatoria zoo spoedig niet tot stand gekomen." Geeft dat u ook te denken, Meneer H. Z„ over het Bondssanatorium in spe, over uwe vernietigende critiek op mijn stukje, en vooral over uwe hoof- den-afmaking, daareven aan verbonden. Mij hoeft u niet te antwoorden, zeer zeker qiudig 4k mijnerzijds hiermee, onder dankzegging aan den heer Re dacteur voor de verleende plaatsruimte. X. P.S. Ik heb gemeend bovenstaand privaat antwoord van Prof. Kooyker voor dit goede doel te mogen gebruiken, omdat Z.Hooggol., wetende wat ik met mijne vragen beoogde, tegen dit doel in zijn ommegaand bescheid geene be denking heeft geuit. Aau u, M. d. R., dat sclirijveu hierbij ter inzage, voor den heer H. Z. eene garantie, dat ik juist geciteerd heb. Vervoig Stadsnieuws Doopsgezind Zangkoor. Het eerste concert in dit seizoen van de Yer. „Doopsg. Zangkoor" zal plaats hebben op 14 December a.s. Deze Yereeniging welke bet vol gend jaar baar 5 jarig bestaan boopt te berdenken geeft op hare concerten telkens bet bewjjs dat zy steeds voort gaat de kunst te beoefenen, en door goede studie iu staat is flink voor den dag te komen. Als solisten voor dit concert zullen optreden mej. de Yries van Haarlem, en de beer Haverman van Amsterdam, resp. voor sopraan eu tenor. Een eigenaardige bjjzyuderbeid voor dit concert is, dat de avond in twee gedeelten is gesplitst, en wel als volgt: Yoor de pauze zal hoofdzakelijk gewijde muziek o. a. „Geist'.iches Abend lied" vau Reinecke en Ps. 42 van Weiss worden ten geboore ge bracht, terwijl door de Yer. eo solisten na do pauze uitsluitend „Oud Hollandsch" eu echt „Vader- landsche" nummers zuilen worden gezongen van meerderen en minderen omvang. Zekere SteffeDS te Edam is naar de openbare terechtzitting verwezen, verdacht van het veroorzaken van den dood van een meisje uit Amster dam, dat te Edam kwam kennisbon den en daar verdronken is gevonden. Bron gebouw. Het operetten-gezelschap van den heer W. Boesnach trad Woensdag avond voor een goed bezette zaal met veel succes op. De leden van het Brongebouw zullen der directie onge twijfeld dankbaar zyn, hen in de ge legenheid te hebben gesteld met dit duitsche gezelschap kenDis temaken, dat eenige operetten uitstekend voor het voetlicht bracht. Examens in de vrye- en ordeoefe- ningen der gymnastiek. 1 December 1898. 6 caudidaten. Geslaagd de heerenB. Kraal, K Kuiper, T. Messchaert allen Haarlem, J. N. Kroone, Alkmaar, P. Leebeek, Emnes-buiten. Aanbesteding. Vanwege bet Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: '■e. Het onderhoud van de werken der Pettemer zeewering in de pro vincie Noordholland, gedurende de jaren 1899, 1900 en 1901. Raming f 18540 per jaar. Van de 13 hiervoor ingekomen in- schryvingsbiljetten was dat dat van J. Wajer te Medemblik het li voor f 18163 per jaar. 2e. Het onderhoud der werken be- hooreDde tot de visschershaven te IJmuiden, gedurende het tijdvak vae 1 Januari tot en met 31 Dec. 1900, Raming f 10220. Hiervoor kwamen 8 biljetten ie waarvan dat van G. Ruige waard te IJmuiden het laagst voor f9890 pee Jaar- j. 3e. Het driejarig onderhoud der ha ven en havenwerken op het eiland Wieringen, provincie Noordholland. Raming f2570 per jaar. Van 8 hiervoor ingekomen aanbifr dingen was die van G. v. d. Lee te Medemblik het laagst voor f 2222 pe: jaar. Frans Hals. Heden was het de laatste waarop ontwerpen vooreen standbeeli van Frans Hals konden worden in geleverd. Uit hoeveel ontwerpen de inzending bestaat zal worden gemeld, zoodiif het Comité heeft vergaderd. Stormweer. In de jongste stormen op de kus van Nieuw-Eogeland moeten meer dal zeventig schepen verloren zyn gegaac Komt het stoomschip „Portland", d8 vermist wordt, niet terug, dan zoude naar schatting, 170 menschen daarb omgekomen zyD. Zondagmorgen lag de sneeuw ee voet hoog in de straten vau Newyorl Protestantenbond. Voor de eerste maal sinds ziju bc staan werd heden in het gebouw va de afd. Haarlem van den Neder Protestantenbond aan de Nieuw Gracht een huwelijk ingezegend. Ds. Jo de Vries sprak het jong paar toe. Een klein vrouwenkoor zon een welkomstlied by het binnentrede van 't jonge paar, in de gehoorzai die voor de gelegenheid eenigszit feestelijk was versierd. Ten slott zongen de aanwezigen met begeleidiu van 8eraphiDe-orgel den jonggehnfl deu een heilbêe toe. Heemstede. In een vorig nummer is dat tot caudidaat voor de a. s. g< meenteraadsverkiezing alhier door d r. k. kiesv. „Door vriendschap bloeier de" is gesteld de heer J. Beelen 8:

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2