school, is de aanleiding geworden tot rumoerige betoogingen voor en tijdens het college, maar de groote meerder heid van zyn medestanders heeft de voorgenomen verhindering van de les belet. Heftige standjes ernain het Quartier Latin is het woelig. Kolonel Picquart is Donderdag den geheelen dag door het Hof van Cas satie gehoord. Men gelooft, dat hy thans met zyn getuigenis klaar is. De kolonel is vermoeid en heeft, volgens de Ind. Beige, verzocht voor- loopig van bezoeken verschoond te blijven. Slechts mr. Labori zal by hem worden toegelaten. De onderzeesche torpedoboot „Holland". De Amerikaansche onderzeesche torpedoboot „Holland" is reeds het 6e vaartuig, dat gebouwd werd vol gens de denkbeelden van den heer Holland. Omtrent inrichting en proe ven wordt het volgende gemeld. By voortbewegen aan de opper vlakte van het water wordt de voor stuwende kracht ontleend aan een gasolin-motor van 50 I. P. K. Voor onderwater wordt de voortstuwende kracht ontleend aan een electromotor, gedreven door accumulatoren. De gasolin-motor drjjft ook den lucht- compressor en laadt de accumulatoren. De bewapening bestaat uit een 45 cM. torpedolanceerbois en een Sims-Dud- ley-kanon voor luchttorpedo's aan den boeg, verder uit een onderwater dyna- miet-kanon achteruit; alle drie zyn ingericht zoowel voor lucht als voor kruit-afvuurinrichting. Reeds by 8-mylsvaart bleek de „Holland" zeer goed te manoeuvreeren, daar zy koersveranderingen en duik- manoeuvres met juistheid maakte. By de eerste serie proeftochten bleef de boot aan de oppervlakte met 10 myls vaart zich over het water be wegen. Daarop volgden de duikproe 1 vende „Holland" ging onder 15° helling met den boeg naar beneden tot haar dek plm. 2.5 M. onder de oppervlakte was. Daarop verkreeg zy weder een horizontalen stand en zette haar tocht op deze dieptelyn voort. De toeschouwers konden de dompeling op 2 vlaggestokken, die aan de boot bevestigd waren en boven water uit staken, aflezen. De boot kwam daar na onder een hoek van 15° naar de oppervlakte. Ten slotte werd zoo diep gedoken dat de vlaggestokken onder waren en van de boot niets te zien was dan de opstijgende luchtbellen. Op deze diepte werd 100 M. afgelegd, en dan weder opgestegen. Verdere proef- nemingen zullen nog volgen. Engelsche adel en Ameri- kaansciL geld. De GOjarige graaf van Strafford treedt eerstdaags in het huwelijk met de 30- jarige weduwe van den New-Yorkschen. zeepzieder Colgate, een der mooiste en beschaafdste Amerikaansche dames, die van haar eersten man 10 millioen dol lars heeft geërfd. Zij is de vierde Ame rikaansche die een Britsche gravinne- kroon zal dragen, en drie andere zijn hertoginnen geworden, waarbij als no. 4 nog miss May Yoke zal komen, die met lord Hope is gehuwd', die eenmaal hertog van Newcastle hoopt te worden. Vijf Britsche baronnen hebben Ameri kaan sclie vrouwen getrouwd, o. a. lord Curzon of Kedlestene, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, die onlangs tot onderkoning van Britsch-Indië is benoemd, zoodat zijn vrouw, een doch ter van den Amerikaanschen millionair Leiter, no. 1 zal zijn in de grootste En gelsche kolonie. Onder de Engelsche markiezinnen is ladv Anglesey de eeni- ge Amerikaansche. Een groot aantal ba rer landgenooten zijn met Engelschen van minderen rang gehuwd. Zoo is een dochter van den beroem den geschiedschrijver Motley de twee de vrouw van den vroegeren minister sir William Harcourten de minister Chamberlain is voor de tweede maal ook met een Amerikaansche gehuwd, die jonger is dan haar stiefzoon, het parlementslid Austen Chamberlain. Me^vr. Churchill, de weduwe van dein bekenden staatsman sir- Randolph Churchill, is eveneens een Amerikaan- schei. Een bedwelmend, middel. De Indianen in Noord-Mexiko en Zuid-Amerika hebben van oudsher een zelfstandigheid als bedwelmend middel, die ze mescal noemen. Ze wordt uit de bladeren van een cactusplant bereid (Autabonium Lewinii), die vooral in Mexiko veelvuldig voorkomt, een har de, bruine, zeer bittere massa. Na veel vergeefsche moeite gelukte het den Engelschman Hareloclc Ellis eindelijk eenige doses mescal naar Lon den te laten komen. Over de werking van deze zelfstandigheid deelt hij o.a. het volgende mede „Een kunstenaar, die mescal gedron ken had, speelde met gesloten oogen piano; daarbij ontwikkelden zich voor hem golfvormige, rose lijnen en vormen, dio op een schild en een pantser gele ken, alles van het zuiverste goud en kunstvol met edelsteenen bezet. De mu ziek verhoogt, dë mescal-visioenen en vergroot de bekoring; ze schijnt er mee in nauw verband te staan. Alleen mag men noch het rythmus noch den toonaard veranderen. Een ander vriend van den heer Ellis zag in zijn mescal- bedwelming bontgekleurde arabesken en meende den smaak van iedere kleur te kunnen onderkennen. Het groen smaak te zoetachtig en een weinig naar metaal, het blauw naar phosphor. Met gesloten oogen zag hij zijn verschillende liehaams- deelen op bespottelijke en onnatuurlij ke wijze veranderdzijn rechtervoet kleurde zich als zacht-heliotropeeen anderen keer veranderde de mouw van zijn rok in een donkergroen voorwerp, dat met roode tressen versierd en tot aan de manchetten zwart was. Nauwelijks was de mauw zoo veran derd of het geheele kostuum scheen an ders te zijn, het geleek een midden - eeuwsch kostuum. Terwijl hij zijn han den tegen de slaperi drukte, schenen de vingers zoo groot als balken te worden. Toen hij een lepeltje koffie aan de lip pen wilde brengen, zag hij, hoe zijn armen zich klem-den met alle kleuren van den regenboog; ze schenen niet meer aan 't lichaam vast te zitten en de koffie had een zonderlinge kleur aange nomen; toen men hem een stuk be schuit aanreikte, zag hij daaruit een blauwe vlam opstijgen. Een oogenblikje hield hij bij toeval het stukje beschuit dicht bij zijn rechterbeen en terstond steeg een blauwe vlam op langs zijn rechterzijde tot aan den schouder. Zoo dra hij het in den mond had gestoken, scheen het daarin met dezelfde blauwe vlam te branden en blauwe reflexies af te werpen. Een oogenblik voelde hij zijn wangen koortsachtig gloeien en zoo dun worden als een blad papier; eindelijk zag hij ook zijn eigen lichaam doorschijnend als een lampion en kon hij er heelemaal doorheen zien. Zoo had de metaalbe- dwelming op verschil lende personen weer andere invloeden. Alleen hadden allen blauwe en violette kleurvisioenen en bij niemand had de bedwelming schadelijke gevolgen. POSTERIJEN De Directeur van het postkantoor te Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat gedurende het a.s. St. Nicolaasfeest het kantoor voor de Pakketpost zal zijn geopendop 2, 3, 5 en 6 December van 7.30 sm. tot 10 um 's avonds spoortijd en op 4 December sm. 7.30 tot 9.30 en 11.30 tot 2.30 en noodigt het publiek in zijn eigen belang uitlo. De pakketten stevig in te pakken. 2o. De pakketten en adreskaarten van duidelijke opschriften te voorzien. 3o. De adressen door middel van lijm, stijfsel of gom op dë pakketten vast te hechten, indien ze niet op de omslagen der pakketten zelf geschreven kunnen worden. N.B. Men gebruike daartoe geen lak daar de adressen dan zeer licht loslaten. Verzending van meer dan een pakket bij een adreskaart is niet toegelaten. De Directeur van het Postkantoor. DOFFEGNIES. 29 Nov. 1898. Ljjst van brieven aan onbekenden verzonden door het Postkantoor te Haarlem, gedurende de le helft der maand Nov. 1898. D. de Monnik, H. J. v. d. Pol, J. Broeke, Mej. J. Barraceore, Mevr. Weikeus, C. L. Hissink, Wed. Jager, Wed. W. Jolema allen Amsterdam. J. Veen, Assen. Mej. H. M. de Bruin, Delft. Mevr. A. Hausebild. H. Meijer. J. Hirschman allien den Haag. Jon ker, Mej. H. Bovenkerk, Mevr. Booth Schoch, A. v. Oordt allen Haarlem. T. Mulder. Kampen. Boomsma, Leeu warden. T, ten Wolde, Rotterdam. J. B. B. Lohman, Terborg. Mej. A. Wagenmakers Brieflcaarten. Mej. Wed. J. Poll, Alkmaar. P. D. Sodenkamp, J. Wagter beiden Am sterdam. J. Kerkhof, Arnhem. Mej. Jansen, Mej. H Kloos, beiden Haar lem. Mej. G. Dallinga? W. Baak man? Brieven (Buitenland). Brieven. P. Oudyk, Duisburg. E. Favre, Genève. Son Salis, Locarno. Ph. Dacbsbeck, London. VARIA. Een Jcnal-effect. De leeraar was in geestdrift ge raakt door zyn eigen voordracht; het was toch de Romeinsche historie met haar vele belangrijke en iederen be oefenaar der geschiedenis interessee- rende feiten, waardoor hij zyne hoor ders, met allerlei anecdoten en toe lichtingen, wist te boeien. De aantrekkelijke geschiedenis van Marius was het, die door hem behan deld werd, en met stemverheffing vervolgde de leeraar, terwijl zijne op merkzame discipelen aan zyne lippen hingen „En toen nu Marius zegevierend naar Rome terugkeerde, in triumf door de feestelijk getooide en met bloemen bestrooide straten der stad trok; toen zelfs de senatoren, deemoedig voor den onoverwinnelyken triumphator de knie buigende, hem huldigden als de red der en bevrijder van Rome; toen ju belde het verzamelde volk rondom, en uit duizenden keelen weerklonk een kreet als door éen enkele stem uitgeroepen Daar riep een straatventer, die juist onder een der vensters van het lokaal voorbijkwam, met de volle kracht van zyn orgaan „Zeeve sjente 'n blomkool!" Dat die uitroep in dit oogenblik met uitbundig gejuich begroet werd, laat zich hooren, en dien morgen was er aan ernstige voortzetting van het historische onderwijs niet te denken. H. A. Mode-dwaasheid. Een der laatste dwaasheden der mode is geparfumeerde boter. Ze wordt tot nu toe natuurlijk alleen gebruikt op de tafel van rijke Ame rikanen. De melkeryen, waar deze boter gefabriceerd wordt, ruiken even lekker als een bloemenwinkel of het laboratorium van een parfnmear. De boter wordt eerst gevormd tot kleine balletjes en elk balletje daarna ge wikkeld in fiju mousseline. Daarop legt men ze op een bed van rozen bladeren, die opzettelijk daarvoor in yzeren potten geprepareerd worden, terwyl ze daarna nog met een laag frissche rozenbladeren bedekt worden. Dan wordt alles in een ijskast ge- laatst en daar tien minaten lang ewaard, waarna de boter gereed is voor het gebruik. Twee vrienden, waarvan er een aan lager wal is, ontmoeten elkaar op den laten avond. Het vriest hard en de grachten zijn met dik ijs bedekt. A. Waar ga jij zoo laat naar toe? B. Ik... ik ga me verdoen. Ik heb geen cent meer op zak eai kan het niet langer verdragen. A. Kom, kom, kerel, ben je mal. B. Neen, doe maar geen moeite om me terug te houden. A. (in zijn vestjeszak tastende.) Nou kerel, we zijn zooveel jaren goede vrien den geweest, laat ik je dan den laatsten vriendendienst bewijzen. Hier heb je een gulden om een bijt te laten hak ken... Sergeant (tegen een recruut). Houd je mond als je tot je meerdere spreekt. Uit een boerentheater. Een tooneelspeler van. een rondrei zend gezelschap treedt in een reeds dik wijls uitgefloten stuk op en houdt een ellenlange alleenspraak. Men fluit, gooit met noten, appelen, eieren alles te vergeefs, hij spreekt en speelt rustig voort. Toen hem echter een vertwijfeld toeschouwer met een schoen bombar deert. wil hij van 't tooneel vluchten. Doorspelenroept de directeur, totdat de tweede schoen komt *Jf1ricieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat by hunne be schikking van 21 Nov. j.l. aan Brom mer Co. voor een proeftijd van éen jaar vergunning is verleend tot op richting van eene huidenzontery in het perceel aan de Korte Margaretha- straat No. 6. Haarlem30 Nov. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 15 Dec. e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- aergelegdhet ingekomen verzoek schrift "met de bijlagen van A. Resink om vergunning t.ot oprichting van eene kalkblusschery in het perceel aan de Kamperlaan no. 10, van het Bestuur van het R. K. Liefdegesticht „Mana SticMing" om vergunnn-g tot oprichting van eenen gasmotor in het perceel aan de Kamperlaan, van A. J. van Vriesland om vergunning tot uitbreiding van zyne inrichting en het daarin plaatsen van een gasmotor in het perceel aan de Oude Groenmarkt no. 20 en van C. P. Kaiser firma Paul C. Kaiser om vergunniüg tot wijzi ging in de plaatsing van de ovens in de op richten bakkerij in het perceel aan de Zijlstraat no. 14, en dat op den löen December e.k. des, namid dags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestunr bezwaren tegen het oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Haarlem1 Dec. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Leger' en Vloot. Koloniaal Werfdepöt. In de maand November zyn by het Kol. Werfdepöt voor den Ind. dienst aangenomen 88 Nederlanders, lSDuit- sche, 16 Belgen, 3 Zwitsers en 2 Luxemburger, totaal 127 personen. Van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden over genomen 19 onderofficieren on min deren; zoodat de totale werving 146 bedroeg. Onder de aaDgenomenen bevinden zich 33 miliciens die voor den tyd van 2 jaar by het Ind. leger worden gedetacheerd, onder de overgenome- nen 4 onderofficieren die voor 4, en 15 miliciens die voor 2 jaar by dat leger zijn toegelaten, Aan die 146 personen werd aan hand geld uitbetaald 27660 gulden. In de afgeloopen maaud vertrokken naar O.-Indië 3 detachementen onder ge leide van 9 officieren, ter sterkte van 10 onderofficieren en 160 minde ren van verschillende nationaliteiten en wel: 133 Nederlanders, 17 Duit- scliers, 15 Belgen, 2 Zwitsers en 3 Luxemburgers. Uit O.-Indië keerden terug 6 onder officieren en 34 minderen wegens diensteindiging of wegens ziekte. Uit W.-Indië repatrieerden 5 mili tairen allen herkomstig van Suriname. Sport en Wedstrijden. Voetbal in Engeland. Als een klein bewijs van de om vangrijkheid van bet Voetbalspel in Engeland kan dienen, dat jaarlijks ruiui 1.000.000 voethallen in Enge land gebruikt worden, dio te zamen eeu bedrag van meer dan 3.000.000 gulden vertegenwoordigen. Buiten dien wordt nog een groot aantal voet ballen uit Engeland naar het conti nent geëxporteerd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7