NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 12 December 1898. ■o. 4741 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 Directeur-Uitgever 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangire G. L. BA UBE &- Co. JOHN F. JONES, Sacc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijnBloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Spaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. HOORNSHillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem10 Dec. 1898. Indische kunst. Indertijd berichtten wij, dat de directeur van de School voor Kunst nijverheid, de heer Ed. von Saher, een reis had gedaan door een gedeelte ran Java, om daar afgietsels te maken van voortbrengselen der indische kunst. Met een aantal kisten vol copieën kwam de heer Von Saher terug. Spoedig daarna is een aanvang ge maakt met het ineenzetten van de stukken en met het bijwerken van wat onderweg beschadigd was ge raakt. Een ruime lokaliteit in de Magdalenastraat alhier herbergt dage lijks zes personen, onder wie een beeldhouwer, die onder toezicht van den h^er Von Saher daarmee bezig zjjn. Reeds is er een beeld gereed, voorstellende een Bassak of tempel bewaarder hoog 2.70 en breed 1.40 M. In de rechterhand draagt de figuur een knods, op den rngdekris. Klaar is ook een Boeddhabeeld, een vrouw met de beenen onder het lichaam ge kruist en eene pieuse uitdrukking op het gezicht. Ook staat ereenjavaan- scbe danseres (tandakmeid) die uit stekend geslaagd is. Naar men weet zfin er ook tal van zeer merkwaardige afgietsels gemaakt Tan den Boroboedoer, maar het in eenzetten daarvan is een zeer om vangrijk werk. Yoor het examen in boekhouden en handelscorrespondentie voor de prac- tjjk vanwege de vereeniging van leer aren in het boekhouden te Amsterdam gehouden, zjjn geslaagd de dames H. W. du Buy en E. Weber alhier. Voor handelscorrespondentie in de eDgelsche taal de heer J. Blom, alhier. Naar wjj vernemen is de heer A. Meyerink benoemd tot Directeur van de Gymnastiek en Scherm veree niging „Kracht door Oefening" alhier. Wij vertrouwen dat de vereeniging onder de bekende, bekwame leiding van den heer Meyerink nog in bloei zal toenemen. Bloemistknechts. A. Kaptein, alhier, en zes andere bloemistknechts hebben zich gewend tot den Minister van Waterstaat met het navolgende request: Ondergeteekenden, allen Bloemist- werklieden, geven met gepasten eer bied te kennen, dat hun tot heden niets is gebleken wat er op wijst, dat er een Kamer van Arbeid voor de bloemisten en ninlieden wordt ingesteld dat naar hun bescheiden meening ieze Kamers van Arbeid voor de iloemist- en tuinlieden van evenveel telang zfin als voor andere bedrijven, laar het bloemist- en tuinliedenvak loor meer dan 2000 arbeiders in Haarlem en omstreken wordt uitge oefend verzoeken Uwe Excellentie alsnog bet daarheen te willen leiden, dat ook voor de bloemist- en tuinlieden !en Kamer van Arbeid wordt samen- Aanbesteding. Door den heer W. F. Doeglas, Ar- ihitect alhier, is aanbesteed hetamo- eeren van perceel no. 31 gelegen an de Gastbuisvest alhier en het r plaatse bouwen van een onder- bovenhuis. Inschrijvers zijn: W. van Santé C. Cramer f. Smink i. Vander van Duren I. London 1. Joustra Op de Matinee Zondag te geven door it strijkorkest van Haarl. Muziek- jorps wordt onder meer uitgevoerd ouverture „Die verkaufte Braut" f 6410 6250 6200 6045 5997 5994 van Smetana, en deUnvollendete Sym phonic van Schubert. De Dnettisten Jean en Marie Mon-i tré, die sedert een paar jaar op de Populaire concerten alhier met groot succes optredenen bekend zjjn om hun beschaafde voordrachten, en aangename stemmenzullen zich Zondagavond op het Populair concert in 5 verschillende voordrachten doen hooren. Evangelische Maatschappij. Voor de af deeling Haarlem der Evangelische Maatschappij trad Vrij dagavond in het Gebouw van den Protestantenbond op de heer G. J. van Woerden, die als levenstaak heeft door bezoeken en het verspreiden van lectuur den invloed van het Ultra- montanisme te bestrijden. Hfi besprak het Jezuïtisme in eene boeiende rede. Er was vrije toegang en de collecte gehouden tot bestrijding der kosten bewees, dat door den spreker de be langstelling was opgewekt. Met den wensch dat de afdeeling spoedig weder eens zon kunnen bij eenkomen, sloot de voorzitter de ver- 1 namcN. die ImP I ..Maarlem's Bag-1 gblad" Bi en st-1 (jboden vragen, j| 1 krijgen veel ge-jj i schikte reflec-1 |4aiiteii. U Vrouwenbond. Op uitnoodiging der afd. Haarlem van den Vrouwenbond trad in „Weten en Werken" Vrijdagavond op de heer J. Wilkens, evangelist te 's Graven- Ta a gezang, bijbellezing en gebed, waarin Ds. Moeton alhier voorging, leidde deze predikant den spreker met een enkel woord bfi de aanwezi gen in. Hierna kreeg de heer Wilkens het woord, die aan de hand van het jaar verslag het doel en goed recht van den Vrouwenbond uiteenzette. Uit dat verslag bleek, dat de ver eeniging uitgaat van de meening, dat kwaad voorkomen het beste middel is om kwaad uit de wereld te helpen en op grond van dien regel allereerst ouders opwekt hun kinderen een gods dienstige opvoeding te geven en vroeg- tjjdiDg bekend te maken met het woord des Heeren. Ook de jonge meisjes zelve is zjj tot steun, door waarschuwingen tegen advertentiën, die diensten met hoog loon voorspiegelen, door tehuizen, door gezellige Zondagavonden, die voor reeds vele meisjes ten zegen zjjn ge weest. Zestien meisjes zijn door den Vrou wenbond de behulpzame en reddende hand geboden en ook tot kinderen, tot verwaarloosde schepseltjes, strekt zich de hulp uit. Uit een rijke ervaring haalde Spr. vervolgens staaltjes aan van de geva ren, waaraan onze meisjes zjjn bloot- bericht, dat op den 18den bevorens tot leden dezer Kamer waxen herkozen de heeren J. J. F. Beijnes, Mr. Joh. En schedé, J. J. Kerbert, J. H. Kersten en J. Sabelis. en dat zij allen hadden me degedeeld, dat zij zich de op hen uitge brachte keuze lieten welgevallen. De heer Westerveld, als de oudste der niet aftredende leden, vond hierin aanleiding, de nieuwbenoemdenvoor zoovel- tegenwoordig, en in het bijzon der den geachten Voorzitter, den heer Mr. Enschedé, met deze hunne herbe noeming geluk te wenschen, onder bij voeging, dat het allen moge gegeven zajjn om nog vele jaren in dezelfde vriendschappelijke verstandhouding wel ke tot hiertoe tusschen de verschillende leden bestond, in hunne genoemde be trekking in het belang van handel en nijverheid bij deze Kamer werkzaam te zijn. Deze toespraak werd door den Voorzitter ook namens zijne medele den kortelijk beantwoord. Door den Voorzitter werd medi ge deeld, dat hij, kennis genomen hebben de van het onlangs aan de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal aangeboden wetsontwerp tot verbetering van het Noordzeekanaal, door oa. de bestaande brug voor voetgangers nabij de gemeen-1 te eenige autoriteit of amtbenaar, in de uitoefening van zijn ambt, aan een par ticulier worden verzonden, als uit den aard der zaak mogen worden beschouwd ails te zijn vrij van porto. Het nieuw ontwerp der verordening op de heffing van haven- en kaaigeld in deze gemeente, werd om praeadvies gesteld in handen eener commissie be staande uit drie leden. Museum van Kunstnij verheid. Op 't Museum van Kunstnijverheid alhier zullen aanstaanden Zondag de afbeeldingen der metalen vaatwerken uit centraal Azië, Noord-Indië, Kash mir en Bengalen nog tentoongesteld zjjn. Eene nieuwe tentoonstelling is in voorbereiding. Zondag is de toegang vrij. Heemstede. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 9 December 1898, des avonds ten 74 uur. Voorzitter, Mr. D. L. van Lennep, Velsen op te heffen en door een burgemeester. stoompont te doen vervangen, vermeend Afwezig met kennisgeving de heeren had om, ter herinnering aan de vroeger Jhr. van Metrlen, die wegens ongesteld- daartegen vanwege deze Kamer inge- brfd verhinderd was, en A. van der brachte bezwaren, welke nog siueds gel-Weijden. Hij wees er op, hoe de afd. Haarlem grootendeels door particulieren steun in stand blijft en spoorde de aanwe zigen krachtig aan lid van den Bond te worden. De bijeenkomst was goed bezocht. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. VERGADERING van de KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN te Haarlem, op 6 Dec. 1898, des avonds te halfacht uur, op het Raadhuis. Tegenwoordig de heerenMr. Joh. Enschedé, J. Sabelis, J. J. Kerbert, E. J. Westerveld, H. T. Peltenburg, J. J. F. Beijmes, A de Cleroq en H. van Breemen Hz. Voorlezing werd gedaan van eene missive van Burgemeester en Wethou ders d.d. 25 November j.L, houdende deinde zijn, aan de Tweede Kamer te moeten inzenden een hier nog voorhan den gebleven 100tal exemplaren van haar adres, gedagteekend 20 November 1896, waarin die bezwaren uitvoerig zijn uiteengezet aan welke handeling door de Vergadering hare volkomen goedkeu ring werd gehecht, terwijl tevens werd goedgevonden om evenals vroeger ook thans de medewerking der Kamers te Alkmaar en te Den Helder in te roe pen, ten einde de opnieuw voorgestelde opheffing der bedoelde brug nog intijds worde voorkomen. Kwam opnieuw in behandeling het in de vorige vergadering dloor den Voorzit ter ter tafel gebrachte concept-adres aan Z. E. den Minister van Financiën, om wijziging van enkele bepalingen der ze gelwet. voor zoover het quitantiezegel betreft. Na eene enkele op voorstel van een der leden daarin gebrachte wijziging, werd het adres met die wijziging door de Vergadering vastgesteld. In dat adres wordt afgeraden een denkbeeld van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Dokkum om voor quitantiën een evenredig recht te bepa len, aanvangende met een recht van 1 c(eut voort quitanfciën van 10 tot 25 en oploopende tot 50 cent voor quitan tiën van f 8000 en hooger. Uitvoerig betoogt de Kamer (te Haar lem) daarna het wenschelijke om te be palen, dat de zegelwet de bevoegdheid zal verleenen om de verschillende kwij tingen wegens leverantiën, in één zelfde kalenderjaar gedaan, op één zegel te stellen. De wet zou voor dat geval het ge bruik van het gewone formaatzegel van 15 (221) cents kruinen voorschrijven. Het komt ons voor, gaat adressante voort, dat van. die bevoegdheid, die de belasting bij ruaandelijksche healing van 60 op 221 cent terugbrengt, boven dien gaarne gebruik zal gemaakt wor den, omdat men het gemakkelijk zal vinden al de kwijtingen van den winke lier op één papier vereenigd te hebben. De winkelier zal er door gebaat zijn, omdat het zegelrecht nu niet meer tot uitstel van betaling kan aanleiding ge ven. En eindelijk houden wij ons over tuigd, dat de getrouwe naleving der wet er door bevorderd zou worden. Bestaat er echter bezwaar om deze algemeene bevoegdheid in de wet op te nemen, zoo is de Kamer tevreden met de kwijtingen voor huishoudelijke schul den. Aangehouden werden twee adressen, waarvan één van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Arnhem, ge richt aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, bezwaren inhoudende tegen het ontwerp van wet tot verhooging der accijnzen op gedistilleerd en op wijn, en het andere van de Kamer te Win schoten, gericht aan Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, houdende verzoek, het daarheen te wil len leiden, dat officieele stukken, mede- deelingen, waarschuwingen, benoemin- Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen kwam punt 1. betreffende de onderhandsche aan besteding der straatverlichting 1899, aan de orde. B. en W. stellen voor om deze straat verlichting gedurende een jaar te gun nen aan den heer K. Santing voor den prijs van 10.25. De heer van den Berg zegt, dat de lantaarns dikwijls zoo vuil zijn, doordat de glazen niet voortdurend worden schoongelapt. Het scheelt te veel in het licht geven. De voorzitter antwoordt liierop, dat in het contract wel degelijk eene des betreffende bepaling is opgenomen, en dat op niet nakoming daarvan een boe te is gesteld. Hierna wordt het voorstel in stem ming gebracht en met algemeene stem men aangenomen. Punt 2. Onderhandsche aanbesteding van het vervoer van puin, grint en sin tels op de wegen. Het voorstel van B. en W. om dit werk voor den tijd van 3 jaar te gunnen aan C. M. van Son te Haarlemmermeer tegen den prijs van 69 ct. per kub. M., en wat het vervoeren van "pintels betreft a 3.25 per dag, wordt eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd door de commissie van de plantsoenen rapport uitgebracht. Zij stelt, voor 5 iepen voor het hek van ,,Land- en Spaarnzicht" 1 eik en 1 iep op den Binnenweg en 2 eiken voor het huis van do wed. P. Huig te rooien en te verkoopen. 2a. Verschillende boomen in de ge meente te snoeien. 3e. Jonge boomen te koopen. Allereerst wordt het eerste voorstel in behandeling genomen. De heer Crom- melin vraagt wat het plan der gemeente is of deze de boomen zal laten rooien of dat de koopers daartoe verplicht zijn. De voorzitter zegt, dat het tegenover den kooper eene eerlijker manier is om ze eerst te laten rooien, dan kan de koo per zien, wat hij koopt. Daarbij is het ook beter dat alle boomen tegelijk ge rooid worden dan dat de eene kooper op dezen, de andere op dien dag be gint te rooien. Hierop stelt do voorzitter de vraag of tegen het rooien in principe bezwaar bestaat. Daar zijn bepaald boomen bij, die weg moeten voor de tram. Het voorstel wordt hierop in stem ming gebracht en met algemeene stem men aangenomen en tevens besloten, dat de gemeente de boomen zal laten rooien. Hierop wordt het tweede voorstel be handeld. De heer Crommelin vindt het snoeien goed, maar alleen van kleine takken, hij hoopt dat niet. het systeem zal ge volgd worden van den snoeier uit Neer land-Broek, die in de buitenplaats van den heer Berkhout werkzaam is en die alle takken bij den stam afhakt. Spre ker gelooft dat wij hier boomen moeten hebben, die schaduw geven. De voorzitter antwoordt hierop dat en zoovele zaken meer die van de commissie de iepen gezien heeft, die- hij heeft gesnoeid en gelooft dat zijn wijze van snoeien goed is. Men krijgt dan mettertijd mooie rechtopgaande boomen. Daarbij zijn het menschen, die him vak zeer goéd verstaan, en den tijd aan besteden; zijns inziens zijn deze menschen dus zeer recommandabel De heer Preijde zegt., dat deze men schen vlug werken en goed hakken en da.t in de gemeente geene personen zul len gevonden worden, die het kunnen verbeteren. De heer Crommelin stelt de vraag Wat is in deze streek beter, boomen, die schaduw geven of boomen, die een mooien stand hebben? Hij gelooft het eerste. De heer van den Berg antwoordt den heer Crommelin en zegt, dat de commis sie dien man er op gewezen heeft, dat aan de iepen zoo weinig mogelijk moet worden gehakt. Hierna wordt dit voorstel, zooals het in het rapport der commissie is aange geven, in stemming gebracht en aan genomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Crommelin en van Hou ten,'. Alsnu komt het 3de voorstel ter sprake. De voorzitter deelt mede, dat de com missie het noodig acht 28 iepen, 7 eiken en 7 linden aan te koopen. De heer van der Horst vraagt of het ook niet wenschelijk zou zijn op het Koninginne-plein een kastanjeboom te plaatsen. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit heel goed zou zijn, maar met het oog op de schooljeugd is het niet wensche lijk. De heer van den Berg spreekt den wensch uit om boomenbeschermers te laten maken. De voorzitter zegt, dat deze bepaling nog in het contract, met den leverancier van de nieuwe boomen, kan worden op genomen. Hierop wordt het vooYstel tot het planten van nieuwe boomen, waar B. en W. het noodig achten, met algemee ne stemmen aangenomen. Vervolgens komt punt 4 betreffende verbetering van de Kerklaan en den voorweg aan de orde. B. en W. stellen voor de Kerklaan en voorweg te verbeteren door het opbren gen van grint. Bij dit voorstel was een request gevoegd van de heeren J. Thijs en A. Wijnands, waarin zij mededeel den, dat volgens hunne meening het bepaald dringend noodzakelijk was de Kerklaan op te knappen, en zij bereid waren ter tegemoetkoming in de te ma ken kosten ieder f 25 bij te dragen, mits met het werk binnen 1 maand een aanvang zou worden gemaakt. De voorzitter zegt, dat de weg met sintels niet meer is goed te houden en ach het dus noodig, dat hard puin wordt gebruikt-. De heer Crommelin stelt voor omi slor dige puin te nemen ein deze daarna te dekken met grint. De voorzitter antwoordt dat met het oplappen van den weg geen succes met slordige puin wordt verkregen. De heer Peeperkorn zegt. dat het ach terste gedeelte van de Kerklaan opge hoopt is met puin van de oude kerk en dat dit het smerigste gedeelte van den weg is. De heer Crommelin vraagt of dit ge deelte indertijd dan ook met grint ge dekt is, want slordige puin alleen is ook niet voldoende. De heer van Houten acht het raadza mer daar een straatweg te maken. Ieder jaar nieuw grint kost toch ook veel en later is het misschien toch noodzakelijk daar een straatweg te hebben. De voorzitter antwoordt, dat de aan leg van zulk een straatweg f 6000 a f 7000 zou kosten, en volgens het voor stel van B. en W. om de gaten met har de puin te vullen en daarna den weg te begrinten, de kosten ongeveer 200 zullen beloopen. Na nog verschillende discussiën over dit punt gevoerd te hebben, wordt het voorstel van B. en W., met 7 stemmen aangenomen. Tegen de heer Peeper korn. Alsnu komt punt 5, betreffende de benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie, vacature-jhr. J. P. A. Teding van Berkhout, aan de orde. Aanbevolen worden de heeren H. v. W. Crommelin en H. H. Hoeker. De heer Crommelin vindt het zeer aangenaam, dat de commissie hem heeft genoemd, maar hoopt dat de Raad geen stem op hem zal uitbrengen. Hij voelt zich er te oud voor. Hierop wordt tot stemming overge gaan en de heer Hoeker benoemd met 5 stemmende heer Crommelin ver kreeg er 3. De heer Hoeker neemt zijne benoe ming aan, waarop de voorzitter hem de belangen voor het onderwijs opdraagt. Punt 6. Tot plaatselijk geneesheer voor wijk I werd benoemd dr. M. Co lenbrander, voor wijk II dr. C. A. M.. Droog en voor wijk III dr. J. Beeker, allen voor 1 jaar. Tot gem een te>-vroed vrouw voor 1899 werd benoemd mej. F. M. de Jong. Ingekomen was een reclame om te ruggave belasting wegens vertrek naar eldersle. van P. Hc-emskerk over 2 maanden ten bedrage van f 0,94 2e. van B. Heemskerk over 2 maanden ten bedrage van 3.04 3e«. van de Wed. X. J. Bersée over 6 maanden ten be drage van 1,774. Besloten werd reclamanten het be drag te restitueerem. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van een stembureau. De datum van verkiezing voor lid van den gemeenteraad is nog niet vast- gesteld, doch volgons don voorzitter zal dit ongeveer half Januari plaats heb ben. Het stembureau moet bestaan uit den voorzitter en 2 raadsleden. Benoemd werden tot voorzitter Mr. D. E. van Lennep en tot leden de heeren van der Weijden en Roozen. Plaatsvervangend voorzitter is de heer van der Horst, ter wijl de heeren van Houten en Hoeker door het lot worden aangewezen als plaatsvervangende leden. Verder werd mededeeling gedaan, dat Ged. Staten de rekening over 1897 ten bedrage van 1337.S6 "hebben goedge keurd. Ook was door Ged. Staten de goedkeuring gehecht aan het raadsbe sluit, waarin bij onderhandsche aanbe steding aan A. v. iL Linden het uitbag geren der vaarten en het ledigen der asch- en vuilnisbakken was gegund. Nog werd medegedeeld, dat de Ko ninklijke goedkeuring was gehecht aan het besluit tot heffing van opcenten op de personeele belasting, waardoor do hoofdelijke omslag wordt afgeschaft. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de openbare vergadering te ongeveer 94 uur gesloten en gaat. de Raad in gehei me zitting, ten einde het suppletoir-co llier van den Hoofdei. Omslag vast te stellen. Bevallen H. de Jeu—Klerks d. J Toledo—Klooster z. OverledenJ. M. van Houten 10 m. J. J. de Witt 22 j. M. Raaphorst 62 j. Bennebroek. OverledenM. M. Uitendaal 3 md* Zandvoort. Maandag a.s. zal prof. dr. P. J. Maller uit Haarlem alhier in „Ons Huis" eene lezing honden over toe standen in Portugal. Getrouwd J. Holleuberg en C. van der Werff. Overleden T. v. Duivenboden 2 md. Velsen. Voor het examen in boekhouden en handelscorrespondentie voor do practijk vanwege de vereeniging van leeraren in het boekhouden te Am sterdam gebonden is geslaagd de lieer L. J. van het Kaar, alhier. Getrouwd: W. Schipper en A. Steiger. P. Hollenberg en N. Meeu wenoord. Bevallen A. Burger—de Jong d. G. Wefi—Engelhart z. W. Schaap- Bakker z. T. Gatteling—Griep d. W. Stals—Mefier d. W. Kleman—Hoek z. Haarlemmermeer. GetrouwdG. Efik en S. E. Thor. W. Veen en M. Boot. N. Boterbloem en F. Huizen. BevallenC. Rijswijk—Lingbeek z. G. Tichelaar—Borst d. S. C. Goos- sen-Verbeek z. A. G. de Vries—Wes- sels d. B. v. d. Hengst—Buurman d.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1